administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozliczenie mediów z najemcami

Rozliczenie mediów z najemcami
WG

Rozliczenie mediów z najemcami


WG

W Administratorze nr 11/2011 (s. 28) opisywałam problemy z refakturowaniem mediów na najemców. Sama możliwość ich rozliczania nie budzi wątpliwości. Problemem jest jednak ustalenie, czy rozliczamy je w ramach umowy najmu – jako składnik czynszu, czy jako osobną usługę – ze stawką właściwą dla tej usługi. Orzeczenie TSUE z września tego roku ma szansę zmienić postrzeganie tego problemu przez organy podatkowe.

Zobacz także

Bogdan Chudoba - Adwokaci Spółka Partnerska - Doradca Podatkowy Kraków Opodatkowanie fundacji rodzinnej

Opodatkowanie fundacji rodzinnej Opodatkowanie fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna to nowa instytucja w polskim prawie. Głównym jej celem jest zapewnienie trwałości i sukcesji biznesu, w przypadku śmierci przedsiębiorcy – fundatora. Mimo powszechnej opinii, że fundacja...

Fundacja rodzinna to nowa instytucja w polskim prawie. Głównym jej celem jest zapewnienie trwałości i sukcesji biznesu, w przypadku śmierci przedsiębiorcy – fundatora. Mimo powszechnej opinii, że fundacja rodzinna jest zwolniona z podatków, nie jest to do końca prawda. W poniższym artykule wskażemy jakie podatki będzie musiała zapłacić.

Redakcja news Znamy szczegóły dotyczące mrożenia cen prądu

Znamy szczegóły dotyczące mrożenia cen prądu Znamy szczegóły dotyczące mrożenia cen prądu

Resort klimatu informuje, że maksymalna cena energii elektrycznej wyniesie 500 zł za MWh i obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Nie będą obowiązywały limity jak dotychczas.

Resort klimatu informuje, że maksymalna cena energii elektrycznej wyniesie 500 zł za MWh i obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Nie będą obowiązywały limity jak dotychczas.

Redakcja news Podatek od nieruchomości przy wynajmie mieszkań

Podatek od nieruchomości przy wynajmie mieszkań Podatek od nieruchomości przy wynajmie mieszkań

Właściciele mieszkań na wynajem też zobowiązani są do płacenia podatku od nieruchomości. Problem polega na tym, że nie ma pewności, ile powinien wynosić wspomniany podatek.

Właściciele mieszkań na wynajem też zobowiązani są do płacenia podatku od nieruchomości. Problem polega na tym, że nie ma pewności, ile powinien wynosić wspomniany podatek.

Pod pojęciem refakturowania rozumie się następującą sekwencję zdarzeń: usługa (np. dostarczenie mediów, odbiór ścieków i nieczystości stałych) wykonana jest na rzecz faktycznego odbiorcy, ale umowa o jej wykonanie zawarta jest z właścicielem lokalu. Właściciel otrzymuje fakturę i przepisując jej treść wystawia identyczną fakturę na faktycznego odbiorcę. W Dyrektywie VAT (i w polskich przepisach) przyjęto fikcję, że podatnik, który działa we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, tak jakby sam otrzymał i wyświadczył na rzecz najemcy te usługi (art. 8 ust. 2a Ustawy o VAT).

Publikacja przedstawia mechanizm rozliczania mediów z najemcami w świetle orzeczenia TSUE z września 2012 r., dotyczącego rozliczenia mediów dostarczanych do wynajętego lokalu, przepisów prawa oraz stanowiska polskich sądów w tej sprawie.

Zakres usługi najmu

Zakres usługi najmu określa przede wszystkim Kodeks cywilny (KC). Ogólna zasada zawarta w art. 659 § 1 KC wskazuje, że istotą najmu jest oddanie najemcy rzeczy (w tym lokalu) do używania w zamian za co zobowiązuje się on płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz jest zapłatą za korzystanie z wynajętego lokalu. Przepisy Kodeksu cywilnego nie regulują w sposób wyraźny innych rozliczeń, jednak w art. 670 § 1 oraz w art.  688(1) § 1 KC mowa jest o dodatkowych opłatach należnych od najemcy. Oznacza to, że rozliczenie między stronami najmu może obejmować nie tylko samo wynagrodzenie za korzystanie z lokalu, ale także inne świadczenia wynajmującego na rzecz najemcy.

Dodatkową regulacją normującą umowy najmu lokali jest Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z 21.06.2001 r. Z analizy art. 8a tej ustawy wynika, że najemca osobno płaci czynsz a osobno uiszcza „inne opłaty za używanie lokalu”. W tych innych opłatach mieszczą się także opłaty niezależne od właściciela, do których podwyższania nie stosuje się mechanizmu podwyższania czynszu i opłat dodatkowych.

Opłaty niezależne od właściciela zostały zdefiniowane art. 2 ust. 1 pkt 8 tej ustawy jako opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych. Są to więc opłaty za media dostarczane do lokalu zajętego przez najemcę.

Ten dość szczegółowy wywód ma na celu wykazanie, że przepisy regulujące kwestie zawierania umów najmu wyraźnie oddzielają najem (usługę najmu) od innych świadczeń (dodatkowych usług). W przypadku korzystania z lokalu bardzo trudno jest zobaczyć, że de facto są to oddzielne świadczenia. Trudność ta wynika z samej konstrukcji budynków, w których – co dzisiaj jest oczywiste – znajduje się cała infrastruktura doprowadzająca media do lokalu. Z tego powodu organy podatkowe uznają, że oddzielenie lokalu od dostarczanych do niego mediów jest niemożliwe. Konsekwencją tego poglądu jest uznanie, że rozliczanie mediów dokonywane jest w ramach usługi najmu – jako świadczenie uzupełniające – i opodatkowane w taki sam sposób jak najem.

Lokal tylko z mediami

Opisany wyżej sposób rozumowania zakłada, że najem jest usługą główną, a dostarczanie mediów – usługą pomocniczą do najmu. Oznacza to zakaz „refakturowania” mediów.

Najem lokali użytkowych jest obciążony stawką 23% VAT. Taką samą stawką obciążone jest rozliczenie mediów, niezależnie od tego, z jaką stawką VAT zostały nabyte. Nie dochodzi tu bowiem do refakturowania, tj. ich odsprzedaży. Są one elementem usługi najmu. W efekcie zakupy usług „mediowych” obciążone stawką 8% są przenoszone na najemcę ze stawką 23%.

W przypadku najmu lokali mieszkalnych koszt podatku VAT naliczonego przy zakupie mediów (ze stawką 8% i 23%) zostaje przeniesiony na najemcę w kwocie brutto. Dzieje się tak dlatego, że najem lokali mieszkalnych jest zwolniony od podatku VAT. Świadczenie usług zwolnionych od podatku oznacza, że podatek naliczony przy zakupach dokonywanych w związku z tymi usługami (np. mediów) nie może zostać odliczony. Mówiąc prościej, ten kto nabywa media wykorzystywane przez najemcę lokalu mieszkalnego nie odliczy VAT z faktur wystawionych przez dostawców mediów. To zaś oznacza, że koszt zakupu mediów jest w całości (w kwocie brutto) przerzucany na najemcę. Wartość ta zostaje wliczona do czynszu za lokal wynajęty razem z mediami.

Lokal bez mediów

Jeżeli uznamy, że usługi w zakresie mediów nie mają charakteru pomocniczego w stosunku do usługi najmu, to należy je wyłączyć z czynszu do osobnego rozliczenia. Oznacza to:

  • obowiązek refakturowania mediów (przy spełnieniu wielu warunków, które nie zostaną tu omówione),
  • rozliczenie tej usługi według stawek właściwych dla poszczególnych mediów,
  • możliwość odliczenia podatku naliczonego przez dostawców mediów; refakturowanie nie korzysta bowiem ze zwolnienia od VAT (z wyjątkiem zwolnienia z uwagi na niskie obroty, o których mowa w art. 113 Ustawy o VAT oraz zwolnienia refakturowania w lokalach mieszkalnych).

Stanowisko sądów

Początkowo wojewódzkie sądy administracyjne w większości przypadków uznawały poglądy organów podatkowych za prawidłowe. Na poparcie tej tezy przywoływano orzecznictwo TSUE. Jednak nigdy dotychczas Trybunał Europejski nie orzekał o refakturowaniu mediów na najemcę. Orzeczenia przywoływane przez polskie sądy i organy podatkowe dotyczyły takich usług jak sprzątanie obiektu lub jego ubezpieczenie.

We wrześniu 2012 roku TSUE wydał pierwszy wyrok dotyczący rozliczenia mediów dostarczanych do wynajętego lokalu (wyrok z 27.09.2012 r., sprawa C-392/11). Niestety uczciwie trzeba powiedzieć, że jest on wyjątkowo niejasny. Z jednej strony bowiem TSUE wskazuje, że usługa najmu i inne usługi związane z lokalem mogą stanowić jedno świadczenie z punktu widzenia podatku od wartości dodanej.

Sąd podkreślił, że „świadczenie należy uznać za dodatkowe w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego. (...) Gospodarczym powodem zawarcia umowy najmu jest nie tylko prawo do zajmowania danych lokali, lecz również uzyskanie przez najemcę ogółu świadczonych usług.

Taka umowa najmu obejmuje zatem jedno świadczenie ustalone pomiędzy wynajmującym i najemcą. Ponadto należy zauważyć, że najem nieruchomości oraz świadczenie w nim usług mogą obiektywnie stanowić takie świadczenie. Dla przeciętnego najemcy świadczenie usług związanych z lokalem nie może być uznane za cel sam w sobie, lecz stanowi raczej środek służący skorzystaniu w jak najlepszych warunkach ze świadczenia głównego, czyli najmu lokali”.

TSUE zastrzegł jednak, że nie można jednoznacznie przesądzić o tym, że zawsze, w każdej sytuacji świadczenia dodatkowe należy uznawać za nierozerwalnie związane ze świadczeniem głównym (najmem). Dlatego ostatecznie TSUE uznał, że ustalenie czy omawiane transakcje są to tego stopnia ze sobą powiązane, że należy je uznać za stanowiące jedno świadczenie w postaci najmu nieruchomości, należy do sądu krajowego.

Dlatego niezwykle istotne stało się orzecznictwo polskich sądów.

NSA wypowiadał się w sprawie dopuszczalności refakturowania mediów już przed wydaniem orzeczenia przez Trybunał Europejski.

W wyrokach z 25.01.2011 r. (I FSK 1193/09) i z 10.03.2011 r. (I FSK 423/10) sąd wyraźnie opowiedział się za osobnym rozliczaniem usług dodatkowych. „Odsprzedaż usług związanych z udostępnieniem mediów najemcom lokali nie może być uznana za element świadczenia jednolitego jakim jest świadczenie najmu. Nie można również przyjąć, że są one ze sobą powiązane w sposób ścisły. Jak wynika z okoliczności sprawy, strony odrębnie w umowie najmu uregulowały kwestię wynagrodzenia za możliwość korzystania z cudzej rzeczy (art. 659 § 1 KC) od opłat za inne świadczenia ze strony wynajmującego z tytułu udostępnienia mediów. Opłaty te nie zostały wkalkulowane w cenę czynszu za najem. Tym samym czynsz najmu nie obejmował opłat za ewentualne inne świadczenia wynajmującego na rzecz najemcy”. Podobny pogląd wyrażono w innym wyroku NSA z 14.12.2011 r. (I FSK 475/11). „Tylko wówczas można uznać, iż dochodzi do refakturowania konkretnie wskazanych usług, jeżeli zarówno z okoliczności faktycznych jak i z umowy najmu wynikają postanowienia, zgodnie z którymi w sposób odrębny od czynszu regulowane będą przez najemcę na rzecz wynajmującego świadczenia z tytułu korzystania z usług powszechnych, przypadające na rzecz zakładu dostarczającego dane media. Brak zaś takiego porozumienia, czy zastrzeżenia powoduje, że rozliczanie opłat z tego rodzaju usług powinno odbywać się na zasadach ogólnych”.

Mechanizm rozliczania mediów z najemcami najpełniej opisano w orzeczeniu z 31.05.2011 r. (I FSK 740/10). NSA uznał, że strony umowy najmu mają prawo same ustalić, w jaki sposób chcą się rozliczać. „Opłaty wynikające z eksploatacji lokalu: za energię cieplną, dostawę wody, odbiór ścieków i wywóz nieczystości powinny być ujmowane jako składniki czynszu z tytułu usługi najmu, chyba że z umowy najmu zawartej pomiędzy wynajmującym a najemcą wynika jednoznacznie, że opłaty te (wszystkie lub niektóre) są regulowane przez najemcę w sposób odrębny od czynszu. W zakresie podatku VAT można zasadnie stwierdzić, że ustawa nie sprzeciwia się wliczaniu w cenę usługi najmu tych innych opłat, jeśli strony tak postanowią. Wtedy rozliczanie mediów nie będzie traktowane jako odrębne świadczenie, lecz jako czynność w ramach świadczenia zasadniczego (najmu). Jednakże w przypadku, kiedy odrębnie pobierany jest czynsz, a odrębnie należności za media, oznacza to, że mamy do czynienia z osobnymi usługami, co zobowiązuje podmioty do wystawiania faktur (refaktur), o ile podmioty te nie są zwolnione z tego podatku.”

Na uwagę zasługuje także orzecznictwo wojewódzkich sądów administracyjnych. Zaczyna w nim dominować podobny pogląd. Sądy w Krakowie, w Warszawie, we Wrocławiu zgodnie twierdzą, że: „czynsz stanowi wynagrodzenie za korzystanie z lokalu mieszkalnego lub użytkowego. Zgodnie z art. 670 § 1 KC najemca może ponosić koszty dodatkowe. Kwestie te poddane zostały woli stron zawierających umowę najmu. Ustalenie przez wynajmującego i najemcę, że dodatkowe koszty «około czynszowe» stanowią składnik czynszu bądź też podlegają odrębnemu refakturowaniu na zasadach wskazanych w łączącej strony umowie jest zatem ich autonomiczną decyzją, której konsekwencje – w każdej z przyjętych wersji – nie mogą być uznane za sprzeczne z przepisami ustaw podatkowych, w szczególności Ustawy o podatku od towarów i usług. Nie ma przeszkód, aby strony uzgodniły odrębne rozliczenie z tytułu czynszu najmu oraz za media, a więc odrębne faktury za czynsz najmu oraz refaktury za media. Musi jednak z umowy najmu wyraźnie wynikać, że opłaty te są regulowane przez najemcę w sposób odrębny od czynszu. Wówczas zastosowanie znajdzie przepis art. 30 ust 3 Ustawy o VAT. Można też przyjąć, jeśli strony tak postanowią, że w cenę usługi najmu będą wliczane także opłaty za media. Wówczas dostawa mediów będzie traktowana jako czynność w ramach świadczenia zasadniczego. Konsekwencją będzie zastosowanie stawki podatku właściwej dla najmu. Warunkiem jest jednak wyraźne postanowienie umowne i łączne fakturowanie tych świadczeń”*).

Media w rozporządzeniu o VAT

Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że w orzecznictwie ostatecznie zwycięży koncepcja rozdzielności mediów od najmu, a co za tym idzie – prawa do ich refakturowania z odpowiednią stawką. Niestety trzeba pamiętać o tym, że we wrześniu 2011 r. do rozporządzenia wykonawczego do Ustawy o VAT wprowadzono przepisy regulujące kwestie rozliczeń dotyczących mediów wykorzystywanych w lokalach mieszkalnych. Minister Finansów, uznając odrębność mediów od najmu, zwolnił je od podatku VAT w przypadku ich „refakturowania”. Przepis §  13 ust.  1 pkt 16b rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów Ustawy o VAT wprowadza zwolnienie dla czynności wykonywanych m.in. przez właścicieli lokali mieszkalnych we wspólnocie mieszkaniowej na rzecz osób używających lokali mieszkalnych na podstawie innego tytułu prawnego niż prawo własności. Warunkiem zwolnienia jest, aby lokale były wykorzystywane wyłącznie na cele mieszkaniowe.

Z przepisu wyraźnie wynika, że chodzi wyłącznie o „czynności, za które pobierane są opłaty niezależne od właściciela w rozumieniu Ustawy o ochronie praw lokatorów lub opłaty pośrednie w rozumieniu Ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP”. Jak zauważono wyżej są to opłaty za dostawy do lokalu energii, gazu, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych.

Wynajmujący lokale mieszkalne świadczą więc dwie usługi:

  • usługę najmu – zwolnioną od VAT na podstawie art. 43 Ustawy o VAT oraz
  • sprzedaż mediów – zwolnioną od VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 16b rozporządzenia MF w sprawie wykonania Ustawy o VAT.

Podmioty, które nabywają towary i usługi do czynności zwolnionych od VAT nie mogą odliczać podatku naliczonego w cenie tych towarów i usług. Oznacza to, że opłaty niezależne od właściciela za dostarczenie do lokalu mediów naliczane są w kwocie brutto, a wynajmujący nie może ich odliczyć od podatku należnego. Gdyby nie wprowadzono tego zwolnienia, takie podmioty jak gminy refakturowałyby na najemców media z odpowiednimi stawkami VAT i mogłyby odliczać podatek naliczony przez dostawców.

Rozporządzenie nie obejmuje mediów w lokalach użytkowych, oraz mediów w lokalach mieszkalnych, które nie znajdują się we wspólnotach mieszkaniowych (np. w budynkach należących do osób fizycznych).

W tych wypadkach media, a w zasadzie ich refakturowanie, opodatkowane jest stawkami właściwymi dla konkretnych świadczeń, a więc także ze stawką 8%. Wynajmujący mogą także odliczyć podatek naliczony.

*) WSA we Wrocławiu z 25.4.2012 r. I SA/Wr 361/12, z 6.6.2012  r. I SA/Wr 458/12; WSA w Warszawie z 17.7.2012  r., III SA/Wa 2677/11, z 21.9.2012  r., III SA/Wa 2983/11, z 10.10.2012  r., 25/12; WSA w Krakowie z 30.10.2012  r., I SA/Kr 1235/12.

Informujemy, że nowe zasady wystawiania faktur wynikające z nowelizacji Ustawy o VAT, opisane w poprzednim numerze Administratora (11/2012 s. 16) będą wprowadzone w życie dopiero w roku 2014, a nie jak pierwotnie przewidywano w lipcu 2013 roku.

Komentarze

  • maruciak maruciak, 03.02.2016r., 14:00:30 Rozliczanie mediów w przypadku lokalu użytkowego może sprawiać problemy - kwoty są zazwyczaj wyższe niż w przypadku mieszkań. Warto odpowiednio zabezpieczyć te kwestie w umowie najmu
  • Najemca Najemca, 09.10.2018r., 22:48:14 Dzień dobry, czy w związku z tym Wynajmujący może pobierać od najemcy wyższe kwoty za media niż stawki obowiązujące u dostawców tych mediów (czyli wyższe, niż dostaje na rachunkach)?

Powiązane

Redakcja news Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia? Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia?

Sprzedając nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, właściciel jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, tzw. podatku od wzbogacenia.

Sprzedając nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, właściciel jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, tzw. podatku od wzbogacenia.

Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe przysparzają wielu problemów i budzą wątpliwości. Krajowa Informacja Skarbowa na swojej stronie internetowej udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez podatników.

Rozliczenia podatkowe przysparzają wielu problemów i budzą wątpliwości. Krajowa Informacja Skarbowa na swojej stronie internetowej udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez podatników.

Anna Ruszczak news Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany podatkowe. Projekt nowelizacji zakłada między innymi możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany podatkowe. Projekt nowelizacji zakłada między innymi możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców.

Redakcja news Ostatnie dni na złożenie zeznania PIT

Ostatnie dni na złożenie zeznania PIT Ostatnie dni na złożenie zeznania PIT

Czasu coraz mniej – do końca kwietnia należy złożyć zeznanie podatkowe za rok 2021 do urzędu skarbowego. Są trzy możliwości rozliczenia z fiskusem – osobiście, pocztą lub poprzez wniosek online.

Czasu coraz mniej – do końca kwietnia należy złożyć zeznanie podatkowe za rok 2021 do urzędu skarbowego. Są trzy możliwości rozliczenia z fiskusem – osobiście, pocztą lub poprzez wniosek online.

Redakcja news Szkolenie: Rozliczanie kosztów mediów – metoda, interpretacje, regulaminy

Szkolenie: Rozliczanie kosztów mediów – metoda, interpretacje, regulaminy Szkolenie: Rozliczanie kosztów mediów – metoda, interpretacje, regulaminy

Zapraszamy na szkolenie!

Zapraszamy na szkolenie!

Przemysław Gogojewicz Ulga z tytułu wydatków na ochronę i konserwację zabytków

Ulga z tytułu wydatków na ochronę i konserwację zabytków Ulga z tytułu wydatków na ochronę i konserwację zabytków

Zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegają na wprowadzeniu ulgi podatkowej, zwanej „ulgą na zabytki”, której celem jest stworzenie w podatku dochodowym od osób fizycznych zachęty do...

Zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych polegają na wprowadzeniu ulgi podatkowej, zwanej „ulgą na zabytki”, której celem jest stworzenie w podatku dochodowym od osób fizycznych zachęty do inwestowania w ochronę zabytków. Ulga na zabytki dotyczyć może członków wspólnot mieszkaniowych np. zamieszkujących kamienice, jak również indywidualnych właścicieli nieruchomości.

Michał Kozak, IRKOM Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać...

Jak należy rozumieć i gdzie szukać aktualnych przepisów prawa, wyjaśniających sformułowanie: „jeżeli węzeł ciepłowniczy spełnia wymagania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT), można montować ciepłomierze lokalowe lub podzielniki kosztów ogrzewania i odpowiednio według tych urządzeń rozliczać koszty ogrzewania”? – pyta Czytelnik.

Jacek Frydryszak Rozliczenie ciepła po nowemu

Rozliczenie ciepła po nowemu Rozliczenie ciepła po nowemu

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia...

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia 23 grudnia 2022 roku nowych regulaminów rozliczania ciepła. Analiza wskazanych przepisów, niestety po raz kolejny, dowodzi, że ich autorzy mają ograniczoną wiedzę zarówno w zakresie zagadnień technicznych, jak i w zakresie praktyki prowadzenia tego typu rozliczeń. Rozliczanie ciepła w budynkach wielolokalowych...

Redakcja news Więcej czasu na rozliczenie CIT

Więcej czasu na rozliczenie CIT Więcej czasu na rozliczenie CIT

Do końca czerwca br. został przedłużony czas na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 r. – przypomina w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wydłużony termin odnosi się do podatników podatku dochodowego...

Do końca czerwca br. został przedłużony czas na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 r. – przypomina w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wydłużony termin odnosi się do podatników podatku dochodowego od osób prawnych, w tym podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek.

Redakcja news Sejm przyjął ustawę #Niskie podatki

Sejm przyjął ustawę #Niskie podatki Sejm przyjął ustawę #Niskie podatki

12 maja br. Sejm przyjął ustawę #NiskiePodatki, teraz prace trwają w Senacie. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca br.

12 maja br. Sejm przyjął ustawę #NiskiePodatki, teraz prace trwają w Senacie. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca br.

Anna Ruszczak news Obowiązek e-faktur zbliża się wielkimi krokami

Obowiązek e-faktur zbliża się wielkimi krokami Obowiązek e-faktur zbliża się wielkimi krokami

Krajowy Systemie e-Faktur (KSeF) ma wejść w życie w drugim kwartale 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

Krajowy Systemie e-Faktur (KSeF) ma wejść w życie w drugim kwartale 2023 r. Będzie on obowiązywał wszystkich podatników VAT z siedzibą na terytorium RP.

Aneta Mościcka Podatnik podatku od nieruchomości a posiadanie służebności

Podatnik podatku od nieruchomości a posiadanie służebności Podatnik podatku od nieruchomości a posiadanie służebności

Podatnikiem podatku od nieruchomości jest podmiot, który zawarł umowę ze Skarbem Państwa, bądź też posiada nieruchomość na podstawie innego tytułu prawnego jako posiadacz zależny. Jeżeli natomiast zawarta...

Podatnikiem podatku od nieruchomości jest podmiot, który zawarł umowę ze Skarbem Państwa, bądź też posiada nieruchomość na podstawie innego tytułu prawnego jako posiadacz zależny. Jeżeli natomiast zawarta umowa wskazuje na to, że nie przeniesiono na taki podmiot posiadania, lecz ma on jedynie prawo korzystania z nieruchomości Skarbu Państwa, to nie będzie mógł być uznany za podatnika tego podatku.

Anna Ruszczak news Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

Ustawa suszowa bez podatku od betonozy Ustawa suszowa bez podatku od betonozy

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

W ustawie suszowej planowano podatek od betonozy. Miał być jedną z opłat w ramach tzw. kosztów środowiskowych, czyli strat poniesionych w środowisku w wyniku inwestycji.

Redakcja AiMN Podatek dochodowy a lokale użytkowe

Podatek dochodowy a lokale użytkowe Podatek dochodowy a lokale użytkowe

Zarządzam duża wspólnotą mieszkaniową, w tym kilkoma lokalami użytkowymi. Czy należy opłacać podatek dochodowy od przychodów z tych ostatnich? – pyta Czytelnik.

Zarządzam duża wspólnotą mieszkaniową, w tym kilkoma lokalami użytkowymi. Czy należy opłacać podatek dochodowy od przychodów z tych ostatnich? – pyta Czytelnik.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Anna Ruszczak news Nowelizacja podatku od deszczu - kto go zapłaci?

Nowelizacja podatku od deszczu - kto go zapłaci? Nowelizacja podatku od deszczu - kto go zapłaci?

Opłata deszczowa, tzw. podatek od deszczu, obowiązuje właścicieli nieruchomości o wysokim wskaźniku zabudowy terenu. Po nowelizacji prawa będzie dotyczyć nieruchomości od 600 mkw. i wskaźnika zabudowy...

Opłata deszczowa, tzw. podatek od deszczu, obowiązuje właścicieli nieruchomości o wysokim wskaźniku zabudowy terenu. Po nowelizacji prawa będzie dotyczyć nieruchomości od 600 mkw. i wskaźnika zabudowy minimum 50 proc.

Aneta Mościcka Skutki podatkowe podpisania umowy najmu z osobą trzecią

Skutki podatkowe podpisania umowy najmu z osobą trzecią Skutki podatkowe podpisania umowy najmu z osobą trzecią

Przychodem podlegającym opodatkowaniu z tytułu najmu są nie tylko otrzymane, ale również pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne. Oznacza to, że przychód osiągnie zarówno podatnik,...

Przychodem podlegającym opodatkowaniu z tytułu najmu są nie tylko otrzymane, ale również pozostawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne. Oznacza to, że przychód osiągnie zarówno podatnik, który pobrał pieniądze osobiście lub poprzez osobę trzecią działającą w jego imieniu, jak i ten, któremu pieniądze pozostawione były do dyspozycji. Dopuszczalne jest zawarcie przez współwłaściciela korzystającego z nieruchomości umowy najmu z osobą trzecią, jednak skutki takiej umowy ograniczają...

Aneta Mościcka Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Zasady naliczania opłaty adiacenckiej Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres...

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – podziału nieruchomości; wzrost wartości nieruchomości na skutek dokonanego podziału; wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale...

Aneta Mościcka Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?

Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości jest uzależnione od zakończenia prac związanych ze wznoszeniem budynku lub od rozpoczęcia jego użytkowania przed ostatecznym zakończeniem robót....

Powstanie obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości jest uzależnione od zakończenia prac związanych ze wznoszeniem budynku lub od rozpoczęcia jego użytkowania przed ostatecznym zakończeniem robót. Powstanie obowiązku podatkowego nie jest uwarunkowane uzyskaniem prawa do użytkowania budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Anna Ruszczak news Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT – wyrok NSA

Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT – wyrok NSA Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT – wyrok NSA

Złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania rozpoczyna postępowanie i samo w sobie nie wywołuje skutku prawnego automatycznie. Organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu lub odmowie....

Złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania rozpoczyna postępowanie i samo w sobie nie wywołuje skutku prawnego automatycznie. Organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu lub odmowie. Jeśli na początku wystąpiły nieprawidłowości w postanowieniach o przedłużeniu zwrotu VAT, to kolejne postanowienia nie były skuteczne. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu osiemnastu spraw spółki.

Redakcja news Niezgodność danych w ewidencji gruntów i budynków a podatek od nieruchomości

Niezgodność danych w ewidencji gruntów i budynków a podatek od nieruchomości Niezgodność danych w ewidencji gruntów i budynków a podatek od nieruchomości

Niezgodność danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków ze stanem faktycznym nieruchomości staje się coraz powszechniejszym problemem dla podatników podatku od nieruchomości.

Niezgodność danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków ze stanem faktycznym nieruchomości staje się coraz powszechniejszym problemem dla podatników podatku od nieruchomości.

Aneta Mościcka Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu a zwolnienie z PIT

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu a zwolnienie z PIT Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu a zwolnienie z PIT

Podatnik, który przeznaczył pieniądze ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od nich, zaciągniętych na jej nabycie nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia z PIT wydatków...

Podatnik, który przeznaczył pieniądze ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od nich, zaciągniętych na jej nabycie nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia z PIT wydatków na cele mieszkaniowe. Prawo to przysługuje wyłącznie, gdy spłata dotyczy kredytu zaciągniętego na nabycie innej nieruchomości, służącej zaspokojeniu jego potrzeb mieszkaniowych. Spłata kredytu zaciągniętego na sprzedaną nieruchomość nie jest celem mieszkaniowym – orzekł WSA w Łodzi.

Anna Ruszczak Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT

Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT Fiskus może odmówić zaliczenia nadwyżki VAT

Złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania rozpoczyna postępowanie i samo w sobie nie wywołuje skutku prawnego automatycznie. Organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu lub odmowie....

Złożenie wniosku o zaliczenie nadwyżki VAT na zobowiązania rozpoczyna postępowanie i samo w sobie nie wywołuje skutku prawnego automatycznie. Organ ma obowiązek wydać postanowienie o zaliczeniu lub odmowie. Jeśli na początku wystąpiły nieprawidłowości w postanowieniach o przedłużeniu zwrotu VAT, to kolejne postanowienia nie były skuteczne. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny po rozpatrzeniu osiemnastu spraw spółki.

Anna Ruszczak news Ukraińcy pracujący w Polsce mogą być podwójnie opodatkowani

Ukraińcy pracujący w Polsce mogą być podwójnie opodatkowani Ukraińcy pracujący w Polsce mogą być podwójnie opodatkowani

Obywatele Ukrainy, którzy pracują w Polsce, ale są ukraińskimi rezydentami podatkowymi, zatrudnionymi na podstawie ukraińskiej umowy o pracę, powinni rozliczyć się z podatku w Polsce dopiero po przekroczeniu...

Obywatele Ukrainy, którzy pracują w Polsce, ale są ukraińskimi rezydentami podatkowymi, zatrudnionymi na podstawie ukraińskiej umowy o pracę, powinni rozliczyć się z podatku w Polsce dopiero po przekroczeniu 183 dni pobytu w naszym kraju. Niestety grozi im podwójne opodatkowanie.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.