Osiedle przyjazne dla planety
Ekologiczne osiedla to przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie, fot. Pixabay
Budowa to zawsze ingerencja w środowisko. Każdą inwestycję można jednak realizować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy w zakresie zielonych technologii?
Zobacz także
Grupa Warta Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?
Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują...
Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Pewny Lokal Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz
Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali,...
Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali, różne elementy charakterystyczne dla danego miejsca mogą przyczynić się do stworzenia unikalnej i autentycznej przestrzeni w domu. Zrozumienie, jak podróże mogą wpływać na projektowanie wnętrz, jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno estetycznie zadowalająca, jak i odzwierciedla...
DomBest news Jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast dla Zarządców
Opomiarowanie zużycia wody i energii cieplnej to zagadnienie, które wzbudza wiele pytań wśród Zarządców Nieruchomości. Temat ten jest skomplikowany zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. W kolejnym...
Opomiarowanie zużycia wody i energii cieplnej to zagadnienie, które wzbudza wiele pytań wśród Zarządców Nieruchomości. Temat ten jest skomplikowany zarówno od strony prawnej, jak i technicznej. W kolejnym odcinku podcastu „Strefa Zarządcy”, Agnieszka Gędłek rozmawiała na ten temat z radcą prawnym, Anną Janiak-Chęcińską oraz Marcinem Banasiakiem, Dyrektorem Zarządzającym w DomBest.
Mimo krótkotrwałego spadku emisji gazów cieplarnianych podczas pandemii koronawirusa, budynki w Polsce wciąż generują około 38 proc. emisji gazów cieplarnianych i wysokie zanieczyszczenia pyłowe czyli smog. Powoli zmienia się standard energetyczny domów, choć wiele jest tu jeszcze do zrobienia. Dlatego istnieje ogromna potrzeba w przebudowie tej gałęzi gospodarki, żeby osiągnąć neutralność klimatyczną. Widzą to deweloperzy i coraz częściej przy nowych inwestycjach podejmują decyzje i działania przyjazne środowisku.
Ekologiczne osiedla przyszłości
Ekologiczne osiedla to przyszłość budownictwa mieszkaniowego w Polsce i na świecie. Branża budowlana podlega i będzie podlegać kolejnym regulacjom unijnym, w tym w ramach Europejskiego Zielonego Ładu. Konsumenci również są bardziej świadomi i sami na co dzień podejmują działania proekologiczne. Ta grupa poszukuje możliwości życia w przyjaznych środowisku budynkach, co może też generować realne oszczędności. Koszty budowy osiedli ekologicznych są zazwyczaj wyższe, jednak ich użytkowanie jest dużo tańsze. Na zwrot wydatków inwestycyjnych trzeba poczekać kilkanaście lat, ale przy obecnej dynamice wzrostu cen energii może to być tylko kilka.
Niskoemisyjna infrastruktura
Firmy cały czas poszukują innowacyjnych, przyjaznych środowisku rozwiązań. Według ekspertów, w nieodległej przyszłości całe inwestycje będą powstawać z ekologicznych, nietoksycznych materiałów takich, jak niskoemisyjny beton czy drewno. Dzięki temu ślad węglowy konstrukcji budynku można zredukować nawet do kilkudziesięciu procent.
Do zielonych innowacyjnych rozwiązań, stosowanych na rynku, należą między innymi dobrze już znane panele fotowoltaiczne, nawiewniki antysmogowe wyposażone w filtry zatrzymujące pyły i alergeny, czujniki ruchu w częściach wspólnych, które ograniczają zużycie energii elektryczne, trzyszybowe okna pozwalające utrzymywać właściwą temperaturę wewnątrz budynków i niwelujące zużycie energii w sezonie grzewczym, duże przeszklenia, maksymalizujące wykorzystanie naturalnego światła. Na osiedlach buduje się ścieżki rowerowe, miniserwisy i parkingi dla rowerów czy coraz bardziej popularnych hulajnóg elektrycznych.
Może Cię zainteresuje: Reforma przestrzenna już w II kwartale 2022 r.
Oszczędność wody i drogocenna deszczówka
Beton uniemożliwia naturalny sposób obiegu wody w atmosferze, która nie ma szans wsiąkać w ziemię i parować. To ma ogromny wpływ na zmiany klimatu, co powoduje coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe. Raz susze i upały, innym razem wichury, burze, ulewne deszcze, podtopienia i powodzie. Susze sprawiają, że zwierzęta i roślinny wymierają. Z kolei ulewny deszcz gwałtownie zalewa garaże, piwnice i parkingi, a następnie odpływa do kanalizacji, która nie jest w stanie odbierać nadmiaru wody.
Woda opadową jest skarbem, jest darmowa i można ją skutecznie wykorzystać, przykładowo do podlewania roślinności, mycia rowerów czy gromadzenia na czas suszy. W nowoczesnym budownictwie stosuje się wiele rozwiązań w tej kwestii, od prostych, jak niecki filtracyjne po bardziej złożone, jak retencja i ogrody deszczowe. Deweloperzy stosują już bioretencję, niecki filtracyjne i zasadzenia hydrofitowe, ale też zielone dachy z retencją, powierzchniowe lub podziemne zbiorniki wodne na deszczówkę czy ogrody deszczowe.
Zielone przyjazne otoczenie
Oczyszczanie powietrza z toksycznych substancji wydzielanych przez pojazdy, ale też uwalnianych przez wszechobecny beton i budynki, zapewnia dobrze zaprojektowana roślinność. Nie chodzi tylko o wielkie drzewa w parkach, ale także mniejsze, gęste, okrywowe krzewy, byliny i kwiaty. W przypadku zastanych już drzewostanów, deweloperzy starają się ochronić je na etapie planowania i realizacji projektu, aby zachować na działce jak najwięcej już istniejącej zieleni. Starsze drzewa mają większy pozytywny wpływ na środowisko niż nowe nasadzenia. Na efekt nowych drzew po posadzeniu, trzeba czekać kilkanaście lat. Deweloperzy podejmują takie działania, by ożywić i zazielenić często nie tylko teren osiedla, ale też otaczającą miejską przestrzeń.
Może Cię zainteresuje: Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska dotyczący hałasu
Miejsce dla wszystkich
Rozwój budownictwa degraduje niestety ekosystem i pierwotne siedliska dzikich zwierząt. Coraz częściej podchodzą one pod bloki i domy, szperają w śmietnikach czy kompostownikach. Z pomocą specjalistów deweloperzy podejmują działania, które z jednej strony zabezpieczą lokatorów, a z drugiej zadbają o zdrowie i życie dzikiej zwierzyny, zarówno tej dużej, jak i małej. Część żyjątek to naturalni sprzymierzeńcy człowieka – pomagają walczyć z plagami szkodników roślin, uciążliwymi komarami, szczurami i gołębiami. Małym kosztem będzie zawieszenie budek lęgowych i karmników dla ptaków, hotelików dla pożytecznych owadów, wybudowanie tuneli dla małych zwierząt, wykopanie oczka wodnego dla płazów, postawienie poidła dla ptaków, zasianie łąki kwietnej dla miododajnych – korzyści zaś dla środowiska ogromne.
Kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w wyżej omawianych kwestiach jest zaangażowanie mieszkańców, którzy na co dzień korzystają z dobrodziejstw inwestycji. Codzienne proekologiczne nawet małe aktywności we własnym mieszkaniu czy domu, dbanie o wspólne dobro, przełożą się na duży rezultat. Niemałe znaczenie ma edukacja dzieci w taki sposób, aby rozwinęło się w nich poczucie przynależności do środowiska. Temu ma służyć między innymi integracja placów zabaw z zielenią, budkami dla owadów, karmnikami i planszami edukacyjnymi. Inwestycja w młode pokolenia z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Źródło: rp.pl, morizon.pl