Konferencja spółdzielcza nie tylko o tym, jak mówić
Fot. PRZRS
W dniach 11–12 kwietnia 2024 r. w Gniewinie odbyła się konferencja spółdzielcza dotycząca wystąpień publicznych i komunikacji w kryzysie. Organizatorem spotkania był Pomorski Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni, a miesięcznik „Administrator” objął wydarzenie patronatem.
Zobacz także
Gratka.pl Krótki poradnik jak wygodnie znaleźć wymarzoną nieruchomość w Warszawie
Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia...
Inwestycja w nieruchomości w stolicy Polski to dobry pomysł na bezpieczne lokowanie wolnego kapitału. Kiedy wybierzesz mieszkanie lub dom w dogodnej lokalizacji i zadbasz o wysoki standard wykończenia i wyposażenia, zyskasz realną szansę na pokaźny zwrot środków z takiej inwestycji. Alternatywnie możesz kupić dom lub mieszkanie w prywatnych celach mieszkaniowych. Niezależnie od przeznaczenia, musisz wiedzieć, jak wybrać i gdzie szukać wymarzonych nieruchomości w Warszawie. Przejrzyj poniższy poradnik,...
Pewny Lokal Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz
Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali,...
Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali, różne elementy charakterystyczne dla danego miejsca mogą przyczynić się do stworzenia unikalnej i autentycznej przestrzeni w domu. Zrozumienie, jak podróże mogą wpływać na projektowanie wnętrz, jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno estetycznie zadowalająca, jak i odzwierciedla...
Redakcja news Domofon dopasowany do każdego osiedla
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania?...
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.
Konferencję otworzył Leonard Wieczorek, prezes zarządu PRZRS, informując przybyłych o przebiegu VII Kongresu Spółdzielczości oraz Zgromadzenia Ogólnego i wybranych Członkach Zgromadzenia Ogólnego z woj. pomorskiego. Informację o obradach VIII Krajowego Zjazdu ZRSM RP przedstawił Tomasz Pląska z SM „Kolejarz” w Słupsku, Członek Rady Nadzorczej ZRSM RP w Warszawie.
Organizator zaprosił również przedstawicieli Związków Rewizyjnych Spółdzielni z Bydgoszczy w osobie p. Jacka Kołodzieja i z Olsztyna p. Leszka Klonowskiego, którzy podzielili się z przybyłymi swoimi przemyśleniami nt. potrzeby integracji środowiska spółdzielczego.
Przedstawiciele redakcji „Administratora” również wzięli udział w konferencji. Mieli okazję spotkać się z Prezesami i Członkami Zarządu spółdzielni mieszkaniowych z regionu pomorskiego. Ci z kolei wzięli udział w wykładach merytorycznych i warsztatach praktycznych z zakresu szeroko pojętej komunikacji i prezencji w mediach.
Jak mówić? – komunikacja w kryzysie
Wykład teoretyczny, dotyczący komunikacji w kryzysie i wystąpień publicznych, poprowadził Mariusz Chrzanowski, który już od ponad 20 lat występuje publicznie i ma bogate doświadczenie we współpracy z przedstawicielami instytucji samorządowych oraz pozarządowych. Uczestnicy mieli okazję wziąć także udział w warsztatach z wystąpień publicznych przed kamerą, wykorzystując nowo nabyte umiejętności z zakresu komunikacji w praktyce. Z zainteresowaniem wysłuchali także prezentacji dziennikarza radiowego nt. wykorzystania nowoczesnych narzędzi do tworzenia przekazów medialnych, które okazują się pomocne także w codziennej pracy zarządzających nieruchomościami.
Wiele ostatnio mówi się o poprawie wizerunku spółdzielczości w mediach. Między innymi dlatego prowadzący podkreślał, że nawet mimo obaw nie należy unikać kontaktu z mediami, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych – nie reagować strachem wobec konfrontacji z kamerą, tylko spokojnie i rzeczowo zaprezentować swoje argumenty w sprawie. Prezentacja swojego stanowiska pomoże w kreowaniu pozytywnego i profesjonalnego wizerunku danej spółdzielni.
Dyskutowano także, jak powinien wyglądać profesjonalny strój służbowy reprezentującego spółdzielnię przed kamerą, zgodnie z domeną „jak cię widza, tak cię piszą”. Należy wszak podkreślić, że ponad 55% naszej prezentacji to mowa ciała i przekaz niewerbalny, a słowa stanowią jedynie 7%! Pozostałe składowe to ton głosu, jego barwa, prezencja i ubiór mówcy. Istotą przekazu jest także nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu wzrokowego, czy to z jednym rozmówcą, czy podczas zebrań z szerszym audytorium. To tylko garść wskazówek z zakresu komunikacji, jakie otrzymali uczestnicy konferencji spółdzielczej w Gniewinie.
Uzupełnieniem były prezentacje firm oferujących swoje usługi i produkty przeznaczone stricte dla spółdzielni mieszkaniowych, głównie z zakresu optymalizacji zużycia energii w budynkach wielorodzinnych, ale także termomodernizacji, OZE, finansowania wymiany i serwisu wind, a także uzdatniania wody w zasobach spółdzielni mieszkaniowych.
Istotą integracja środowiska
Zgromadzeni mieli także czas wolny, w którym nie zabrakło rozmów w kuluarach i integracji środowiska.
To właśnie na zjednoczeniu pomorskiego środowiska spółdzielczego najbardziej zależało Organizatorowi. PRZRS chciałby także zachęcić szersze grono spółdzielni do wspólnego działania w strukturach związku – w organizowanych przez związek szkoleniach i lustracjach. – Chcemy wspólnie wypracowywać nowe lepsze standardy obsługi mieszkańców podnoszące jakość usług poprzez ukierunkowanie szkoleń oraz paneli dyskusyjnych dla pracowników wszystkich szczebli, a nie tylko kadry zarządzającej – mówi Leonard Wieczorek.
Pomorski Regionalny Związek Rewizyjny Spółdzielni został powołany 27 września 2023 roku, dzięki współpracy i zaangażowaniu kilku znaczących instytucji, takich jak: PSM „Przymorze” w Gdańsku, SM „Suchanino” w Gdańsku, SM „Brzeźno”
w Gdańsku, SM „Pasaż Chełmski” w Gdańsku, SB-M „Wybrzeże” w Gdańsku, SM „Orunia” w Gdańsku, SM „Nad Jarem” w Elblągu, Spółdzielnia Osób Prawnych „Ineksplo” w Sopocie, Spółdzielnia Socjalna „Zeroban” w Gdańsku, Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna „Słoneczne Wzgórze” w Stężycy oraz Spółdzielnia „Przyjaźń” w Gdańsku. Konsekwencją było zarejestrowanie związku w KRS przez Sąd Rejonowy Gdańsk Północ w dniu 31 października 2023 roku.
Powstanie PRZRS to ważny krok na polu współpracy i integracji spółdzielni różnych branż, co przyczyni się do dalszego wzrostu sektora spółdzielczego na Pomorzu.
Zainteresowani wstąpieniem w struktury związku proszeni są o bezpośredni kontakt pod nr tel. 66 372 93 99 lub via e-mail: biuro@pomorskizwiazek.pl.
(oprac. J. Rubin)