administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zarząd przeciwny opomiarowaniu kosztów ogrzewania

dr Kazimierz Dudziński | Administrator i Menedżer Nieruchomości 10/2022 | 2022-11-22
Zarząd przeciwny opomiarowaniu kosztów ogrzewania, fot. pixabay

Zarząd przeciwny opomiarowaniu kosztów ogrzewania, fot. pixabay

Pomimo obowiązywania nowych przepisów, zarząd wspólnoty mieszkaniowej jest przeciwny instalowaniu podzielników kosztów ogrzewania. Na zebraniu taki wniosek zarządu uzyskał większość głosów. Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa? Co można zrobić, aby doprowadzić do opomiarowania budynku?

Zobacz także

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej S.A. Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości?

Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości? Jak zmienić swojego zarządcę nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to dość trudna branża. Na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu usługi. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby działające w zarządach Wspólnot Mieszkaniowych...

Zarządzanie nieruchomościami to dość trudna branża. Na rynku działa wiele firm, które oferują tego typu usługi. Coraz częściej zgłaszają się do nas osoby działające w zarządach Wspólnot Mieszkaniowych i proszą nas o przygotowanie oferty na zarządzanie, ponieważ nie są zadowolone ze współpracy z dotychczasowym zarządcą.

Bartłomiej Żukowski Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości

Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości Naruszenie dóbr osobistych zarządcy nieruchomości

Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak...

Wykonywanie zadań zarządcy nieruchomości wiąże się przede wszystkim z pracą z ludźmi. Wykonując codzienne obowiązki, zarządca spotyka się zarówno z członkami zarządów wspólnot, właścicielami lokali, jak i wykonawcami oraz przedstawicielami urzędów, w których musi załatwiać powierzone mu sprawy. Nieuchronną konsekwencją takiej specyfiki pracy są różnego rodzaju nieporozumienia, konflikty, rozbieżności w ocenie podejmowanych działań lub istotnych potrzeb. Wykonując swoje obowiązki zarządcy niemal codziennie...

mgr Jarosław Kowszuk Czystość i porządek na nieruchomości

Czystość i porządek na nieruchomości Czystość i porządek na nieruchomości

Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest obowiązany do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

Od dnia 22 maja 2021 r. obowiązują nowe przepisy, dotyczące rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych, tj. ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

W tej sprawie ustawa Prawo energetyczne w art. 45a ust. 7 stanowi, że właściciele lub zarządcy budynków wielolokalowych, są zobowiązani wyposażyć budynki i grupy lokali w ciepłomierze. Natomiast lokale – o ile jest to technicznie wykonalne i opłacalne – powinni wyposażyć w ciepłomierze lub w podzielniki kosztów ogrzewania oraz w wodomierze do pomiaru ciepłej wody użytkowej. Urządzenia instalowane w lokalach powinny mieć funkcję zdalnego odczytu.

Natomiast art. 45a ust. 8 stanowi, że do rozliczania kosztów zakupu ciepła do budynku, w części dotyczącej ogrzewania lokali użytkowników, mogą być stosowane ciepłomierze lub podzielniki kosztów ogrzewania. Kubatura lub powierzchnia lokali może być stosowana tylko wówczas, jeśli zastosowanie ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania jest technicznie niewykonalne lub nieopłacalne.

Z powyższych przepisów wynika jednoznacznie, że o tym, jaką metodę stosować do rozliczania kosztów ogrzewania lokali (także ciepłej wody użytkowej), decyduje techniczna możliwość instalowania urządzeń (ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania) oraz opłacalność ich stosowania. Obowiązujące przepisy są więc jednoznaczne i wykluczają dowolność/arbitralność w podejmowaniu decyzji przez właściciela lub zarządcę budynku wielolokalowego w tej sprawie.

Na podstawie upoważnienia zawartego w ustawie Prawo energetyczne, minister Klimatu i Środowiska w dniu 7 grudnia 2021 r. wydał rozporządzenie, które w §3–§5 określa szczegółowe warunki ustalania technicznej wykonalności oraz opłacalności stosowania ciepłomierzy lokalowych lub podzielników kosztów ogrzewania.

Nowe przepisy ustawy Prawo energetyczne, dotyczące rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych obowiązują od 22 maja 2021 r. Od tego terminu zarządcy budynków powinni je odpowiednio stosować. Dotyczy to zarówno budynków, w których w dniu wejścia w życie przepisów ustawy rozliczanie kosztów ogrzewania odbywało się na podstawie ciepłomierzy lokalowych lub podzielników kosztów ogrzewania, jak też tych, w których koszty ogrzewania były rozliczane na podstawie powierzchni/kubatury lokali. W budynkach, w których zainstalowane urządzenia nie posiadają funkcji zdalnego odczytu, w terminie do dnia 1 stycznia 2027 r. należy takie urządzenia zastąpić nowymi, posiadającymi taką funkcję.

Natomiast w tych budynkach, w których nie ma zainstalowanych ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania, należy przystąpić do ich instalowania, a następnie do rozliczania kosztów ogrzewania według tych urządzeń. Zakończenie prac powinno nastąpić najpóźniej do 1 stycznia 2027 r. Należy mieć na uwadze, że zgodnie z §12 ww. rozporządzenia, w terminie do 24 grudnia 2022 r. każdy zarządca budynku, także nieopomiarowanego, zobowiązany jest do dostosowania regulaminu rozliczeń do zmian wynikających z tego rozporządzenia.

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciel/zarządca budynku wielolokalowego – dotąd nieopomiarowanego – zobowiązany jest do wykonania analizy technicznej możliwości instalowania urządzeń oraz opłacalności ich stosowania. Przepisy rozporządzenia określają tylko ogólne przesłanki wykonania takiej analizy; nie ma podanego np. wzoru/formularza na dokonanie takiej analizy (na stronie: www.irkom.org.pl/opinie można zapoznać się z projektem formularza analizy). Na podstawie tej analizy zarządca budynku powinien podjąć decyzję o wyborze metody rozliczeń. Wprowadzenie wybranej metody rozliczeń musi nastąpić najpóźniej do 1 stycznia 2027 r. Trzeba przy tym mieć na uwadze, że zgodnie z art. 45a ust. 8 rozliczanie kosztów ogrzewania na podstawie kubatury lub powierzchni lokali może być stosowane wyłącznie w przypadkach, gdy zastosowanie ciepłomierzy lub podzielników kosztów ogrzewania jest technicznie niewykonalne lub nieopłacalne.

Nie realizując ww. przepisów ustawy i rozporządzenia, zarządca budynku może ponieść odpowiedzialność zapisaną w art. 56 ust. 1 pkt 6a ustawy Prawo energetyczne. Kompetencje w tym zakresie posiada prezes Urzędu Regulacji Energetyki, do którego zainteresowani mogą występować z odpowiednimi wnioskami.

Warto tu jeszcze przytoczyć przepisy ustawy o własności lokali. Jeśli bowiem zarząd jest przeciwny opomiarowaniu, to może nie chcieć zwołać nadzwyczajnego zebrania właścicieli lokali, chociaż należy to do jego kompetencji. Nie oznacza to jednak, że właściciele lokali są bezbronni. Zebranie nadzwyczajne może zostać zwołane na podstawie wniosku właścicieli lokali, posiadających łącznie co najmniej 10% udziałów w nieruchomości wspólnej. W razie złożenia takiego wniosku, zgodnie z art. 31 lit. b UWL, zarząd lub zarządca jest zobowiązany do zwołania zebrania członków wspólnoty mieszkaniowej i nie ma prawa do oceny zasadności wniosku. Jeżeli zarząd poprzez swoją bezczynność, mimo prawidłowego wniosku współwłaścicieli, blokuje zwołanie zebrania, działa sprzecznie z przepisami prawa – co potwierdził w swoim wyroku, m.in. Sąd Apelacyjny w Gdańsku (sygn. V ACa 381/16) – i powoduje powstanie odpowiedzialności zarządu wobec wspólnoty według ogólnych zasad odpowiedzialności odszkodowawczej (patrz: Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. II CNP 8/10).

W sytuacjach bezczynności zarządu lub zarządcy dopuszczalne jest więc samodzielne zorganizowanie zebrania przez członków wspólnoty. Utrwalił się przy tym w orzecznictwie sądowym pogląd, że przy zwoływaniu zebrań członków wspólnoty nie jest istotne, kto i w jaki sposób je zwołał, ale to, czy członkowie wspólnoty mieli możliwość o terminie zebrania powziąć wiedzę i być na nim obecni (patrz: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 14 stycznia 2016 r., sygn. I ACa 834/15).

Czy można wrócić do rozliczania kosztów ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Czy spółdzielnia mieszkaniowa, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy na montaż podzielników i usług rozliczeniowych kosztów centralnego ogrzewania, może przeprowadzić analizę opłacalności i wykonalności, a w przypadku, gdyby okazało się, że montaż ww. urządzeń jest nieopłacalny, podjąć decyzję o rozliczaniu kosztów centralnego ogrzewania według powierzchni użytkowej?

Intencją Dyrektywy 2018/2002/UE, której postanowienia zapisane w art. 9a–11a zostały implementowane do przepisów polskiego prawa, jest opomiarowanie wszystkich budynków mieszkalnych wielolokalowych oraz rozliczanie kosztów ciepła według indywidualnego zużycia w lokalach takich budynków. Jednocześnie to wymaganie zostało obwarowane technicznymi warunkami instalacji oraz opłacalnością stosowania urządzeń (odpowiednio ciepłomierzy lokalowych, podzielników kosztów ogrzewania, wodomierzy ciepłej wody użytkowej). Mając powyższe na uwadze, podejmowanie działań w kierunku przeciwnym, tj. demontowanie urządzeń i rezygnacja z indywidualnego rozliczania kosztów ogrzewania jest sprzeczne z tymi celami.

Zgodnie z przepisem §11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 9 grudnia 2021, w przypadku budynku wielolokalowego, który w dniu wejścia w życie rozporządzenia (tj. 24 grudnia 2021 r.) był wyposażony w ciepłomierze albo podzielniki kosztów ogrzewania, zarówno posiadające, jak i nieposiadające funkcji zdalnego odczytu, nie dokonuje się oceny ani warunków technicznych montażu, ani opłacalności stosowania urządzeń.

Jeżeli po wejściu w życie przepisów ustawy i rozporządzenia kończy się termin umowy o usługę rozliczeniową, zawartej przez zarządcę budynku z firmą rozliczającą, należy wprowadzić odpowiedni aneks lub zawrzeć nową umowę o taką usługę. Umowa powinna m.in. uwzględniać istotne postanowienia zawarte w nowych przepisach. Instalowane nowe urządzenia (podzielniki kosztów ogrzewania) powinny posiadać funkcję zdalnego odczytu.

Z powyższego wynika, że oceny technicznych warunków montażu urządzeń oraz opłacalności ich stosowania dokonuje się wyłącznie w odniesieniu do budynków dotychczas nieopomiarowanych. Instalowanie urządzeń ze zdalnym odczytem (w tym podzielników kosztów ogrzewania) we wszystkich budynkach wielolokalowych powinno być zakończone do 1 stycznia 2027 r.

Właściciel/zarządca budynku, podejmując różne decyzje dotyczące rozliczania kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych, powinien mieć na uwadze także przepisy art. 56 ust. 1, które przewidują sankcje za naruszanie przepisów ustawy Prawo energetyczne.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne (tj. DzU z 1 lipca 2022 r. poz. 1385)

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 7 grudnia 2021 r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach (DzU z 2021r. poz. 2273)

 

Kazimierz Dudziński

Stowarzyszenie ds. Rozliczania Energii, www.irkom.org.pl

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach?

Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach? Dlaczego wyższe koszty ogrzewania już teraz są odczuwalne we wspólnotach i w spółdzielniach?

Właściciele mieszkań i spółdzielcy zauważyli znaczący wzrost comiesięcznych opłat, a przecież sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Właściciele mieszkań i spółdzielcy zauważyli znaczący wzrost comiesięcznych opłat, a przecież sezon grzewczy jeszcze się nie rozpoczął.

Paweł Puch Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym Ogrzewanie części wspólnej w budynku wielorodzinnym

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego...

We wspólnocie mieszkaniowej ogrzewanie lokali może być rozwiązane na dwa sposoby. Budynek może mieć wspólną instalację centralnego ogrzewania lub każdy lokal może mieć indywidualne instalacje centralnego ogrzewania. W każdym z tych przypadków to zupełnie inna sytuacja prawna.

Anna Ruszczak news Pompy ciepła w Polsce biją rekordy popularności

Pompy ciepła w Polsce biją rekordy popularności Pompy ciepła w Polsce biją rekordy popularności

Pompy ciepła notują rekordowe zainteresowanie i dwucyfrowe wzrosty. Na odnawialne źródła energii przechodzi coraz więcej małych firm, a opłacalność inwestycji w OZE rośnie i skraca się czas ich zwrotu.

Pompy ciepła notują rekordowe zainteresowanie i dwucyfrowe wzrosty. Na odnawialne źródła energii przechodzi coraz więcej małych firm, a opłacalność inwestycji w OZE rośnie i skraca się czas ich zwrotu.

Anna Ruszczak news Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem

Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem

Wiele ciepłowni może nie przetrwać najbliższego sezonu grzewczego. Ceny opału już nie tylko spędzają sen z powiek klientów indywidualnych, ale i dostawców ciepła.

Wiele ciepłowni może nie przetrwać najbliższego sezonu grzewczego. Ceny opału już nie tylko spędzają sen z powiek klientów indywidualnych, ale i dostawców ciepła.

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

Anna Ruszczak news CEEB – obowiązek dla zarządców nieruchomości i surowe kary za spóźnienie

CEEB – obowiązek dla zarządców nieruchomości i surowe kary za spóźnienie CEEB – obowiązek dla zarządców nieruchomości i surowe kary za spóźnienie

Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych,...

Tylko do końca czerwca br. właściciele lub zarządcy nieruchomości mają czas na złożenie deklaracji do CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) odnośnie sposobu ogrzewania. Brakuje 2,5 mln uprawnionych, a za spóźnienie grożą wysokie kary.

Redakcja Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – wszystko o pompach CO i CWU

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – wszystko o pompach CO i CWU Pompy obiegowe i cyrkulacyjne – wszystko o pompach CO i CWU

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy do pieca CO? Czym różni się pompa obiegowa od pompy cyrkulacyjnej?

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pompy do pieca CO? Czym różni się pompa obiegowa od pompy cyrkulacyjnej?

Sabina Augustynowicz news Ustawa gazowa dyskryminuje lokatorów w tej samej spółdzielni

Ustawa gazowa dyskryminuje lokatorów w tej samej spółdzielni Ustawa gazowa dyskryminuje lokatorów w tej samej spółdzielni

340  zł wynosi różnica w  rachunkach za  ogrzewanie w  sąsiadujących ze  sobą budynkach w  tej samej spółdzielni, ponieważ nie wszyscy mogą skorzystać z  obniżonych taryf.

340  zł wynosi różnica w  rachunkach za  ogrzewanie w  sąsiadujących ze  sobą budynkach w  tej samej spółdzielni, ponieważ nie wszyscy mogą skorzystać z  obniżonych taryf.

Anna Ruszczak news Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Anna Ruszczak news Ceny gazu nie wzrosną

Ceny gazu nie wzrosną Ceny gazu nie wzrosną

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Redakcja news Polacy nie śpieszą się do zgłaszania źródeł ciepła w swoich domach

Polacy nie śpieszą się do zgłaszania źródeł ciepła w swoich domach Polacy nie śpieszą się do zgłaszania źródeł ciepła  w swoich domach

Minęły już cztery miesiące, od kiedy właściciele i zarządcy budynków zobowiązani są do zgłaszania źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jak wygląda to w praktyce?

Minęły już cztery miesiące, od kiedy właściciele i zarządcy budynków zobowiązani są do zgłaszania źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jak wygląda to w praktyce?

Redakcja Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? Bezpłatny e-book

Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? Bezpłatny e-book Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? Bezpłatny e-book

Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? - pobierz bezpłatny e-book

Co zrobić, aby obniżyć rosnące rachunki za ogrzewanie? - pobierz bezpłatny e-book

Redakcja Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy? Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i...

Temperatury coraz niższe, a kaloryfery w naszym bloku wciąż zimne. Tymczasem niektórzy grzeją już od początku września. Czy jest prawo, które reguluje, od kiedy do kiedy trwa sezon grzewczy w Polsce i kto decyduje, że ogrzewanie ma zostać włączone – pyta Czytelnik.

Redakcja news Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu Dzięki tym sposobom zaoszczędzisz na ogrzewaniu

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy, a rachunki idą w górę. W tym roku jesień przyszła szybciej niż się spodziewano. Niektórzy grzeją więc już od początku września. Im szybciej zaczyna się grzać,...

Wraz z jesienią rozpoczyna się sezon grzewczy, a rachunki idą w górę. W tym roku jesień przyszła szybciej niż się spodziewano. Niektórzy grzeją więc już od początku września. Im szybciej zaczyna się grzać, tym wyższe rachunki. Można to jednak kontrolować. Oto kilka sposobów na oszczędzanie na rachunkach, przy jednoczesnym prawidłowym i komfortowym grzaniu.

Jerzy Kosieradzki O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (2)

O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (2) O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (2)

Na początku chciałbym powiedzieć o wynikach badań, jakie przeprowadzono na dużym osiedlu mieszkaniowym, gdzie połowa budynków była już ocieplona, a drugą część przygotowywano do tego. Pomierzono poziomy...

Na początku chciałbym powiedzieć o wynikach badań, jakie przeprowadzono na dużym osiedlu mieszkaniowym, gdzie połowa budynków była już ocieplona, a drugą część przygotowywano do tego. Pomierzono poziomy zużycia ciepła w budynkach ocieplonych i nieocieplonych i porównano je. Wyniki były zaskakujące. Ocieplone budynki nie tylko nie zmniejszyły zużycia ciepła, ale je wyraźnie zwiększyły.

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Kiedy nie ocieplać budynku?

Kiedy nie ocieplać budynku? Kiedy nie ocieplać budynku?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Jerzy Kosieradzki O grzejnikach c.o. prawie wszystko

O grzejnikach c.o. prawie wszystko O grzejnikach c.o. prawie wszystko

Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią...

Oferta rynkowa grzejników centralnego ogrzewania jest tak ogromna, że wybór odpowiedniego urządzenia nie jest łatwy. Warto jednak pamiętać, że grzejnik stanowi integralną część instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość.

Paweł Puch Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej

Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej Ogrzewanie we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się z wieloma problemami związanymi z instalacją c.o. oraz samym dostarczaniem ciepła. Kłopoty te są wyjątkowo dokuczliwe w okresie zimowym, a nieodpowiednie postępowanie...

Wspólnoty mieszkaniowe borykają się z wieloma problemami związanymi z instalacją c.o. oraz samym dostarczaniem ciepła. Kłopoty te są wyjątkowo dokuczliwe w okresie zimowym, a nieodpowiednie postępowanie przy dostawie ciepła może doprowadzić do ponoszenia niepotrzebnych kosztów. Wybrane kwestie prezentujemy w świetle litery prawa.

Jerzy Kosieradzki O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (1)

O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (1) O centralnym ogrzewaniu dla zarządcy (1)

Wodne instalacje centralnego ogrzewania (tylko takimi będziemy się zajmować) są prawie w każdym budynku, którym zajmuje się zarządca/administrator. Czy oznacza to, że jego wiedza na ten temat jest wystarczająca?...

Wodne instalacje centralnego ogrzewania (tylko takimi będziemy się zajmować) są prawie w każdym budynku, którym zajmuje się zarządca/administrator. Czy oznacza to, że jego wiedza na ten temat jest wystarczająca? Znane mi przypadki pokazują, że niestety, nie. W większości przypadków mamy do czynienia z obiektami mieszkalnymi, ale nie tylko, bo bardzo często w administracji są także obiekty handlowe, magazynowe lub użyteczności publicznej. Różnią się one trochę od mieszkaniowych, szczególnie w eksploatacji,...

news Recepta na wysokie rachunki za ogrzewanie w blokach mieszkalnych

Recepta na wysokie rachunki za ogrzewanie w blokach mieszkalnych Recepta na wysokie rachunki za ogrzewanie w blokach mieszkalnych

Wielu mieszkańców bloków, od czasu zniesienia ryczałtów za ogrzewanie i ciepłą wodę i wprowadzenia opomiarowania, zaczęło zwracać uwagę na wysokie koszty energii. Skutkuje to poszukiwaniem przez wspólnoty...

Wielu mieszkańców bloków, od czasu zniesienia ryczałtów za ogrzewanie i ciepłą wodę i wprowadzenia opomiarowania, zaczęło zwracać uwagę na wysokie koszty energii. Skutkuje to poszukiwaniem przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie rozwiązań obniżających te koszty.

Redakcja Czy ciepło może być uciążliwe dla mieszkańców?

Czy ciepło może być uciążliwe dla mieszkańców? Czy ciepło może być uciążliwe dla mieszkańców?

Ogrzewanie to jeden z istotniejszych czynników wpływających na koszty utrzymania nieruchomości. W większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zaliczka jest uśredniona na takim samym poziomie przez...

Ogrzewanie to jeden z istotniejszych czynników wpływających na koszty utrzymania nieruchomości. W większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zaliczka jest uśredniona na takim samym poziomie przez 12 miesięcy. Sezon grzewczy trwa zwykle 7-8 miesięcy, a w okresie letnim zaliczka jest kumulowana, aby w okresie zimowym pokryć wyższe koszty.

Paweł Puch Przejście z ogrzewania zbiorowego na indywidualne

Przejście z ogrzewania zbiorowego na indywidualne Przejście z ogrzewania zbiorowego na indywidualne

Budynek może być ogrzewany na dwa sposoby – może mieć wspólną instalację c.o. lub każdy lokal może być wyposażony w indywidualne instalacje. Każdy ten przypadek to zupełnie inna sytuacja prawna.

Budynek może być ogrzewany na dwa sposoby – może mieć wspólną instalację c.o. lub każdy lokal może być wyposażony w indywidualne instalacje. Każdy ten przypadek to zupełnie inna sytuacja prawna.

Redakcja Rząd sprawdzi, czym się ogrzewasz

Rząd sprawdzi, czym się ogrzewasz Rząd sprawdzi, czym się ogrzewasz

Ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada m.in. powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie tej zgromadzone zostaną informacje na...

Ogłoszony pod koniec stycznia projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji zakłada m.in. powstanie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie tej zgromadzone zostaną informacje na temat źródeł ciepła w polskich domach i mieszkaniach. Głównym celem nowych przedsięwzięć jest ułatwienie realizacji programu „Stop Smog”.

Marian Banacki, Andrzej Bondyra Metodologia rozliczania kosztów c.o.

Metodologia rozliczania kosztów c.o. Metodologia rozliczania kosztów c.o.

Rozliczając koszty centralnego ogrzewania w budynku, w którym zamontowano ciepłomierze mieszkaniowe, niezbędna jest analiza wskazań ciepłomierzy, mierzących ilość pobranego ciepła przez poszczególne lokale...

Rozliczając koszty centralnego ogrzewania w budynku, w którym zamontowano ciepłomierze mieszkaniowe, niezbędna jest analiza wskazań ciepłomierzy, mierzących ilość pobranego ciepła przez poszczególne lokale z ilością ciepła, jakie zostało dostarczone do instalacji grzewczej budynku.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.