Pompy ciepła w Polsce biją rekordy popularności
Decyzja o inwestycji w rozwiązania OZE powinna brać pod uwagę warunki techniczne i eksploatacyjne budynków, fot. Pixabay
Pompy ciepła notują rekordowe zainteresowanie i dwucyfrowe wzrosty. Na odnawialne źródła energii przechodzi coraz więcej małych firm, a opłacalność inwestycji w OZE rośnie i skraca się czas ich zwrotu.
Zobacz także
Redakcja news Populacja Polski maleje
Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane...
Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane działania przynosiły spektakularne efekty. Z roku na rok ludność Polski się kurczy – więcej osób umiera, niż się rodzi.
Redakcja news Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach
Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.
Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.
Redakcja news Większa aktywność deweloperów
Zainteresowanie zakupem mieszkania nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Obecnie wielu wyczekuje nowego programu rządowego „Mieszkanie na start”, co z pewnością przełoży się na większą aktywność kupujących.
Zainteresowanie zakupem mieszkania nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Obecnie wielu wyczekuje nowego programu rządowego „Mieszkanie na start”, co z pewnością przełoży się na większą aktywność kupujących.
Największy rynek pomp ciepła znajduje się we Francji. Według tamtejszej organizacji UNICLIMA w 2021 roku zamontowano tam ponad milion pomp ciepła. W Polsce procentowe wzrosty są jednak większe. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) podaje, że w 2021 roku rynek wzrósł o 66 proc., a segment pomp ciepła do ogrzewania budynków o ponad 88 proc. Inne kraje gonią liderów: w Niemczech co roku wymiennych jest średnio 800 tys. źródeł grzewczych, a pompy ciepła będą tam obowiązkowe od 2024 roku.
Dofinansowanie w Polsce
W Polsce znaczące jest dofinansowanie tego typu inwestycji – tylko w kwietniu br. w ramach programu "Czyste Powietrze" złożono niemal 13,7 tys. wniosków, prawie 50 proc. na pompy ciepła. Od stycznia do kwietnia 2022 r., wzrost wniosków o pompy ciepła wyniósł ok. 75 proc. Proporcjonalny spadek zaś odnotowuje liczba wniosków o kotły gazowe. Według prognoz PORT PC, wzrost liczby powietrznych pomp ciepła w Polsce w 2022 roku będzie wciąż duży i wyniesie ponad 50 proc. Przy obecnej sytuacji geopolitycznej to dość istotna kwestia, gdyż milion wdrożonych pomp ciepła do ogrzewania budynków zmniejsza zapotrzebowanie na gaz o około 1,1–1,5 mld m3. Z kolei przemysłowe pompy ciepła o dużym zapotrzebowaniu na ciepło zwielokrotniają ten rezultat.
Małe i średnie firmy przechodzą na OZE
Rozwój rynku energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii jest napędzany szybko rosnącym zainteresowaniem firm z sektora MŚP. Oczekiwania małych i średnich firm są podobne do tych, jakie mają duże przedsiębiorstwa: chcą mniejszych rachunków za prąd, a rozwiązania techniczne także są podobne. Technologia OZE jest coraz bardziej skalowalna, co sprawia, że możliwości jej adaptacji do potrzeb małego biznesu są coraz większe.
Może Cię zainteresuje: Jak rząd chce ułatwić drogę do mieszkań w biurowcach i galeriach handlowych?
Eksperci podkreślają, że głównymi czynnikami, które spowodowały zmianę nastawiania do OZE w sektorze MŚP są rosnąca świadomość ekologiczna, wysokie koszty energii i relatywnie tańsze rozwiązania oraz technologie produkcji „zielonej energii”. Efektem świadomości ekologicznej jest dążenie do redukcji zużycia energii i emisji CO2. Z kolei firma określana jako „zielona” jest bardziej ceniona przez konsumentów, a w wielu branżach pozwala skuteczniej konkurować.
Koszty przejścia na OZE dla małej firmy
Pieniądze są bardzo ważną motywacją. Rosną koszty energii, a przez to firmy muszą obniżać marże i zyskowność biznesu, zwłaszcza w branżach energochłonnych. Poziomy cen energii elektrycznej dostarczanej przez operatorów nie obniżą się istotnie w najbliższym czasie, a wręcz mogą wzrosnąć, więc inwestycja w OZE nabiera większego sensu ekonomicznego.
Pompa ciepła plus fotowoltaika, dodatkowo połączone z magazynem energii to najtańsze w eksploatacji źródło energii cieplnej. Instalacja PV produkuje prąd, nadwyżkę odkłada w magazynie i sprzedaje do sieci w momencie, gdy energia jest droższa. Małe firmy szukają optymalizacji kosztów, a skutkiem wzrostu cen energii jest skrócenie czasu zwrotu z inwestycji w system fotowoltaiczny.
W przypadku firmy, która zużywa 50 MWh energii rocznie, potrzebna jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 50 kWp. Koszt takiej instalacji mieści się w przedziale 250 000-300 000 zł i zwraca się w ciągu pięciu lat. W przypadku średniej wielkości biurowca zwrot nakładów inwestycyjnych na instalację OZE szacowany jest na sześć do ośmiu lat. Jest on zależny od parametrów budynku, położenia, bilansu energetycznego czy rodzaju dachu, na którym są montowane moduły.
Ryzyko inwestycji
Decyzja o inwestycji w rozwiązania OZE powinna brać pod uwagę warunki techniczne i eksploatacyjne budynków, jako, że nie wszystkie z nich są zaprojektowane z założeniem wprowadzenia dodatkowych obciążeń konstrukcji dachu. Istnieje także ryzyko uszkodzenia membrany dachu, co w przypadku występowania izolacji z wełny mineralnej istotnie utrudnia naprawienie potencjalnych przecieków. Jeszcze jednym problemem po zamontowaniu systemu PV może być odśnieżanie dachu przy zastosowaniu niewłaściwie dobranej konstrukcji wsporczej i braku zabezpieczeń mechanicznych przewodów połączeniowych. Trzeba też pamiętać o dostosowaniu instalacji odgromowej do zmienionego układu urządzeń na dachu.
Biorąc pod uwagę wszystko powyższe, warto zlecić ocenę możliwości montażu instalacji PV na konkretnych budynkach doświadczonym profesjonalistom, którzy potrafią zapewnić inwestorom odpowiednie analizy i audyty.
Źródło: Newseria Biznes