administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Komitet Energii Elektrycznej: oszczędności prądu a cena energii

Anna Ruszczak | 2022-10-11
Im mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym niższa cena, fot. Pixabay

Im mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym niższa cena, fot. Pixabay

Od 1 października br. administracja rządowa i samorządowa mają obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. Rząd zachęca też gospodarstwa domowe do oszczędzania energii, nagradzając je 10-proc. rabatem i dając gwarancję jej ceny do zużycia na poziomie 2 tys. kWh rocznie.

Zobacz także

Redakcja news Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku

Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku Szkolenie: Rozliczanie kosztów ciepła i wody w praktyce w 2023-2024 roku

Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie...

Jak ustalić maksymalny i minimalny koszt zmienny zakupu ciepła? W jaki sposób rozliczyć ciepło na c.o. i c.w.u. w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych? Dlaczego należy ustalić minimalne zużycie ciepła do ogrzewania i poprawnie określić zużycie wody utraconej wskutek awarii? Zapraszamy na szkolenie 7 grudnia 2023 roku!

Anna Ruszczak news Ostatnia szansa na dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0

Ostatnia szansa na dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0 Ostatnia szansa na dofinansowanie w programie Mój Prąd 5.0

Do 22 grudnia 2023 roku można zgłaszać wnioski o dofinansowanie w piątej edycji programu Mój Prąd. Warto się pospieszyć. Program może zostać zamknięty wcześniej ze względu na wyczerpanie środków. Według...

Do 22 grudnia 2023 roku można zgłaszać wnioski o dofinansowanie w piątej edycji programu Mój Prąd. Warto się pospieszyć. Program może zostać zamknięty wcześniej ze względu na wyczerpanie środków. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w budżecie zostało 64 mln zł.

Anna Ruszczak news Porozumienie ws. zmian dyrektywy WEEE

Porozumienie ws. zmian dyrektywy WEEE Porozumienie ws. zmian dyrektywy WEEE

21 listopada 2023 roku Rada UE i Parlament Europejski wypracowali porozumienie w sprawie zmian w przepisach o zbieraniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotyczy ono dyrektywy nr 2012/19...

21 listopada 2023 roku Rada UE i Parlament Europejski wypracowali porozumienie w sprawie zmian w przepisach o zbieraniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dotyczy ono dyrektywy nr 2012/19 z 4 lipca 2012 r., tzw. dyrektywy WEEE, której postanowienia częściowo unieważnił Trybunał Sprawiedliwości UE.

Wysiłki społeczeństwa w zakresie oszczędzania prądu mają być premiowane przez rząd i będą wpływać na jego ceny. Mechanizm giełdowy i rynkowy działa w taki sposób, że im mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym niższa cena, gdyż tym mniej droższych źródeł wytwarzania jest włączanych do systemu. Powszechnie sądzi się,  że ceny zależą od polityki spółek energetycznych, a to nie do końca prawda.

Zakup energii na giełdzie a cena prądu

Eksperci z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej tłumaczą, że zgodnie z tzw. obligiem giełdowym, niemal cała produkowana energia musi być sprzedawana na Towarowej Giełdzie Energii. Oznacza to, że sprzedawca energii musi kupić ją na giełdzie i zapłacić za nią giełdową stawkę – obejmuje to bez wyjątku wszystkie podmioty. Nawet jeśli w strukturze jednego koncernu funkcjonują dwie spółki – jedna produkująca, a druga sprzedająca energię, to i tak transakcje między nimi, co do zasady są realizowane na giełdzie. Sprzedawca może doliczyć swoją marżę dopiero do giełdowej ceny zakupu, jednak na poziomie rachunku ona zwykle i tak jest bardzo niska. W aktualnych warunkach prawnych spółki energetyczne mają dość ograniczone pole do kształtowania cen energii.

Na ceny wpływają przede wszystkim mechanizmy rynkowe ściśle określone przepisami prawa. Najpierw do systemu elektroenergetycznego trafia energia produkowana przez jednostki o najniższym koszcie zmiennym wytwarzania (merit order). Następnie dołączane są kolejne, droższe jednostki.  Najtańsza jest energia z odnawialnych źródeł, kolejne: z węgla brunatnego i kamiennego. Droższe są elektrownie szczytowo-pompowe, pełniące jednocześnie funkcję magazynów energii i jednostki gazowe, z których średni koszt wytworzenia jest teraz najwyższy. Gdy rośnie popyt i do systemu dołączają kolejne jednostki wytwórcze to hurtowa cena energii też rośnie. Wyznaczana ona jest w odniesieniu do ceny oferowanej przez najdroższą jednostkę wytwórczą, która pokrywa zapotrzebowanie na energię w danym momencie. To tzw. cena krańcowa.

Może Cię zainteresuje: Oświadczenia odbiorcy ciepła do 11 października

Wahania cen energii

W krótki terminie ceny zależą od aktualnego zapotrzebowania na energię w danym momencie oraz od wielkości produkcji z najtańszych źródeł, czyli przede wszystkim OZE, wyjaśniają eksperci KEE. Im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną i im mniejsza produkcja z OZE, tym więcej coraz droższych jednostek wytwórczych jest angażowanych do zaspokojenia potrzeb rynku.

Na rynku spotowym w ciągu 24 godzin ceny mogą wahać się o kilkadziesiąt albo nawet kilkaset procent. To wynika właśnie z włączania kolejnych, coraz droższych źródeł. Przykładowo, w niedzielę 10 lipca o 8:00 rano przy dużej produkcji z OZE i małym zapotrzebowaniu na prąd, cenę wyznaczały jednostki zasilane węglem brunatnym, przez co utrzymywała się ona na poziomie ok. 487 zł/MWh. Z kolei 17 sierpnia wieczorem, kiedy była mała produkcja z OZE, a duży popyt, cenę wyznaczały jednostki gazowe i było to ok. 3,2 tys. zł/MWh - aż sześciokrotnie więcej niż w pierwszym przykładzie.

Koszt wytwarzania jednostek gazowych jest kilkakrotnie wyższy od jednostek zasilanych węglem brunatnym i  kamiennym. Przy dużym popycie na energię i małej produkcji z OZE to właśnie jednostki gazowe wyznaczają cenę, ponieważ to one – zgodnie z mechanizmem tzw. ceny krańcowej – jako najdroższe w ostatniej kolejności dostarczają do systemu brakującą energię.

Wpływ poziomu zużycia energii

Poziom zużycia energii elektrycznej ma według ekspertów fundamentalne znaczenie. Wskazują oni, że oszczędzanie prądu, które stabilizuje zapotrzebowanie i odciąża system elektroenergetyczny, zwykle nie wymaga wielu poświęceń. Wystarczy racjonalne gospodarowanie energią, które pozwala zmniejszyć zużycie o kilkanaście do kilkudziesięciu procent. Wyłączanie światła w pomieszczeniach, gdy nikogo w nich nie ma, odłączanie z prądu nieużywanych sprzętów, np. ładowarki telefonicznej, podgrzewanie takiej ilości wody i jedzenia, jakiej w danym momencie potrzeba, gotowanie pod przykryciem, niewietrzenie lodówki, włączanie pralki i zmywarki po ich 100 proc. zapełnieniu – to cenne nawyki. Warto też przy wymianie sprzętów, myśleć o ich energooszczędności.

Może Cię zainteresuje: Zamrożenie cen prądu na 2023

To właśnie chce premiować rząd. Zgodnie z Tarczą solidarnościową, wszystkie gospodarstwa domowe będą miały gwarantowaną cenę energii do poziomu 2 tys. kWh rocznie. Ma to dać, w porównaniu do ofert firm energetycznych, oszczędności rzędu 150 zł miesięcznie. Dodatkowo, ograniczenie zużycia energii o 10 proc. będzie się wiązało z dodatkowym rabatem 10 proc. rachunku za prąd, który będzie wykorzystany w przyszłym roku.

Rząd nałożył także obowiązek na administrację rządową i samorządową – mają one zmniejszyć zużycie prądu o 10 proc. od 1 października tego roku. Samorządy już zapowiedziały zmiany w oświetleniu ulicznym i jego modernizację.

Źródło: Newseria Biznes

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Zakres uprawnień a współpraca z pozostałymi organami i relacje z członkami.

Zakres uprawnień a współpraca z pozostałymi organami i relacje z członkami. Zakres uprawnień a współpraca z pozostałymi organami i relacje z członkami.

Jak powinny przebiegać wybory członków Rady Nadzorczej? Na czym polega jej współpraca z pozostałymi organami spółdzielni? Jaki jest zakres odpowiedzialności prawnej członków rady? Piotr Pałka omówi najważniejsze...

Jak powinny przebiegać wybory członków Rady Nadzorczej? Na czym polega jej współpraca z pozostałymi organami spółdzielni? Jaki jest zakres odpowiedzialności prawnej członków rady? Piotr Pałka omówi najważniejsze aspekty prawne dotyczące tych kwestii podczas szkolenia online 7 listopada 2023 roku.

Anna Ruszczak news Firmy inwestują we własne źródła OZE

Firmy inwestują we własne źródła OZE Firmy inwestują we własne źródła OZE

Ze względu na kryzys na rynku energetycznym, polskie firmy na ogromną skalę inwestują we własne źródła OZE. Zdecydowało się na to już 17 proc. przedsiębiorstw, kolejne 15 proc. ma to w planach na nadchodzący...

Ze względu na kryzys na rynku energetycznym, polskie firmy na ogromną skalę inwestują we własne źródła OZE. Zdecydowało się na to już 17 proc. przedsiębiorstw, kolejne 15 proc. ma to w planach na nadchodzący rok, a 42 proc. zamierza się zdecydować na taką inwestycję w dalszej przyszłości.

Anna Ruszczak news Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów Nowelizacja prawa geologicznego powoduje obawy inwestorów

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.

Redakcja V edycja Kongresu Rozwoju Mieszkalnictwa za nami

V edycja Kongresu Rozwoju Mieszkalnictwa za nami V edycja Kongresu Rozwoju Mieszkalnictwa za  nami

7 września w Pile miał miejsce V Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa, organizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami. Wydarzenie było połączone z 25-leciem Pilskiego TBS Sp. z o.o. oraz galą finałową...

7 września w Pile miał miejsce V Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa, organizowany przez Krajową Izbę Gospodarki Nieruchomościami. Wydarzenie było połączone z 25-leciem Pilskiego TBS Sp. z o.o. oraz galą finałową Inwestycji Roku, podczas której ogłoszono zwycięzców konkursu.

Anna Ruszczak news Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową

Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową

NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany...

NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza obowiązek segregacji śmieci.

Anna Ruszczak news FEnIKS dofinansuje projekty odbetonowania przestrzeni miejskich

FEnIKS dofinansuje projekty odbetonowania przestrzeni miejskich FEnIKS dofinansuje projekty odbetonowania przestrzeni miejskich

Do 31 października 2023 roku jednostki samorządu terytorialnego i ich związki mogą składać wnioski w ramach unijnego programu FEnIKS o dofinansowanie projektów odbetonowania przestrzeni miejskich. Minimalna...

Do 31 października 2023 roku jednostki samorządu terytorialnego i ich związki mogą składać wnioski w ramach unijnego programu FEnIKS o dofinansowanie projektów odbetonowania przestrzeni miejskich. Minimalna wysokość wsparcia to 500 tys. zł, wkład własny – 15 proc. wartości projektu.

Anna Ruszczak news Jeden darmowy rachunek za prąd w tym roku

Jeden darmowy rachunek za prąd w tym roku Jeden darmowy rachunek za prąd w tym roku

Nowe rozporządzenie rządu zobowiązało sprzedawców energii elektrycznej do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu cenowego gospodarstwom domowym. Każde z nich może liczyć na ponad 120 zł netto obniżki,...

Nowe rozporządzenie rządu zobowiązało sprzedawców energii elektrycznej do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu cenowego gospodarstwom domowym. Każde z nich może liczyć na ponad 120 zł netto obniżki, co oznacza jeden miesięczny rachunek „za darmo”.

Anna Ruszczak news E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację...

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację e-paragony - resort uruchomi swój HUB paragonowy. Nowe rozwiązanie jest dobrowolne dla sprzedawców.

Anna Ruszczak news Powrót podatku minimalnego w 2024 roku

Powrót podatku minimalnego w 2024 roku Powrót podatku minimalnego w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 roku – po dwuletnim okresie zawieszenia – zaczną mieć zastosowanie przepisy o podatku minimalnym.

Od 1 stycznia 2024 roku – po dwuletnim okresie zawieszenia – zaczną mieć zastosowanie przepisy o podatku minimalnym.

Anna Ruszczak news 4,5 mld zł na realizację ponad 2000 inwestycji samorządowych

4,5 mld zł na realizację ponad 2000 inwestycji samorządowych 4,5 mld zł na realizację ponad 2000 inwestycji samorządowych

15 września 2023 roku ogłoszono wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowanego do samorządów, w których funkcjonowały PGR-y.

15 września 2023 roku ogłoszono wyniki VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych skierowanego do samorządów, w których funkcjonowały PGR-y.

Anna Ruszczak news Nie można odliczyć amortyzacji wynajmowanego mieszkania, ale remont już tak

Nie można odliczyć amortyzacji wynajmowanego mieszkania, ale remont już tak Nie można odliczyć amortyzacji wynajmowanego mieszkania, ale remont już tak

Od początku 2023 roku nie ma już możliwości odliczania kosztów amortyzacji mieszkań. Przedsiębiorcy mogą jednak wrzucić w koszty wydatki na bieżący remont w trakcie najmu oraz na wyposażenie lokali.

Od początku 2023 roku nie ma już możliwości odliczania kosztów amortyzacji mieszkań. Przedsiębiorcy mogą jednak wrzucić w koszty wydatki na bieżący remont w trakcie najmu oraz na wyposażenie lokali.

Anna Ruszczak news Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych

Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych

Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.

Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.

Anna Ruszczak news Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru

Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru Wynajem mieszkania coraz częściej z wyboru

Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.

Wiele rodzin woli wynajmować mieszkanie, niż je kupować. Ceny najmu zaczęły się stabilizować, a nawet spadać.

Redakcja AiMN OZE w polskim miksie energetycznym

OZE w polskim miksie energetycznym OZE w polskim miksie energetycznym

W Polsce rozwój rynku magazynów energii mocno przyspieszył w ostatnich kilku latach, ale problemem pozostaje brak dobrych uregulowań prawnych i mechanizmów, które by go stymulowały. Wsparcie w postaci...

W Polsce rozwój rynku magazynów energii mocno przyspieszył w ostatnich kilku latach, ale problemem pozostaje brak dobrych uregulowań prawnych i mechanizmów, które by go stymulowały. Wsparcie w postaci regulacyjnych usług systemowych jest konieczne, żeby poprawić możliwości finansowania magazynów energii, bez których nie obejdzie się transformacja energetyczna.

Redakcja AiMN news Nowela rozporządzenia taryfowego

Nowela rozporządzenia taryfowego Nowela rozporządzenia taryfowego

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, wprowadza...

Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, wprowadza m.in. premie dla gospodarstw domowych za świadome korzystanie z energii elektrycznej.

Redakcja AiMN Branża nieruchomości musi stać się bardziej zrównoważona

Branża nieruchomości musi stać się bardziej zrównoważona Branża nieruchomości musi stać się bardziej zrównoważona

Zachodzące na świecie zmiany – zwłaszcza klimatyczne – sprawiają, że ESG w branży nieruchomości staje się nie tylko trendem, ale również wymogiem. Wiąże się to ze zmianami w podejściu do całego rynku.

Zachodzące na świecie zmiany – zwłaszcza klimatyczne – sprawiają, że ESG w branży nieruchomości staje się nie tylko trendem, ale również wymogiem. Wiąże się to ze zmianami w podejściu do całego rynku.

Anna Ruszczak news Firmy oczekują większego wsparcia do zakupów magazynów energii

Firmy oczekują większego wsparcia do zakupów magazynów energii Firmy oczekują większego wsparcia do zakupów magazynów energii

Dotacje w programie Mój Prąd powodują coraz większe zainteresowanie magazynami energii wśród inwestorów indywidualnych, dla których są uzupełnieniem przydomowej fotowoltaiki.

Dotacje w programie Mój Prąd powodują coraz większe zainteresowanie magazynami energii wśród inwestorów indywidualnych, dla których są uzupełnieniem przydomowej fotowoltaiki.

Anna Ruszczak news Czy będzie opłata ekologiczna i obowiązek rejestracji fotowoltaiki?

Czy będzie opłata ekologiczna i obowiązek rejestracji fotowoltaiki? Czy będzie opłata ekologiczna i obowiązek rejestracji fotowoltaiki?

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się doniesienia, że rząd zamierza wprowadzić podatek od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązek ich rejestracji. Doniesienia zdementowało Ministerstwo...

W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się doniesienia, że rząd zamierza wprowadzić podatek od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązek ich rejestracji. Doniesienia zdementowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Anna Ruszczak news Niższe taryfy dla użytkowników pomp ciepła?

Niższe taryfy dla użytkowników pomp ciepła? Niższe taryfy dla użytkowników pomp ciepła?

Politycy z różnych partii rozważają pomysł wprowadzenia specjalnych, niższych taryf za prąd dla użytkowników pomp ciepła. Mogłoby to zmniejszyć rachunki za prąd nawet o jedną czwartą. Możliwe jest także...

Politycy z różnych partii rozważają pomysł wprowadzenia specjalnych, niższych taryf za prąd dla użytkowników pomp ciepła. Mogłoby to zmniejszyć rachunki za prąd nawet o jedną czwartą. Możliwe jest także obniżenie na stałe VAT-u na energię elektryczną.

Anna Ruszczak news Samorządy nie zdążą uchwalić planów ogólnych

Samorządy nie zdążą uchwalić planów ogólnych Samorządy nie zdążą uchwalić planów ogólnych

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe...

Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe zasady partycypacji społecznej wydłużą procedowanie.

Anna Ruszczak news Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie” Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.

Anna Ruszczak news Czy Polska zdąży z OZE do 2030 roku?

Czy Polska zdąży z OZE do 2030 roku? Czy Polska zdąży z OZE do 2030 roku?

Zgodnie z nowelizacją dyrektywy państwa członkowskie UE muszą do 2030 roku pozyskiwać 45 proc. energii z OZE.

Zgodnie z nowelizacją dyrektywy państwa członkowskie UE muszą do 2030 roku pozyskiwać 45 proc. energii z OZE.

Anna Ruszczak news Niepewność na rynku nieruchomości

Niepewność na rynku nieruchomości Niepewność na rynku nieruchomości

Kilka ostatnich kwartałów przyniosło dużo wahań na rynku mieszkań. Branża deweloperska odczuwa niepewność mimo ogromnego popytu.

Kilka ostatnich kwartałów przyniosło dużo wahań na rynku mieszkań. Branża deweloperska odczuwa niepewność mimo ogromnego popytu.

Anna Ruszczak news Nowe przepisy prawa pracy mogą wstrząsnąć rynkiem

Nowe przepisy prawa pracy mogą wstrząsnąć rynkiem Nowe przepisy prawa pracy mogą wstrząsnąć rynkiem

Rząd już pięć lat zwleka z wdrożeniem unijnej dyrektywy o sygnalistach, a niebawem Polska będzie musiała implementować kolejne przepisy, które mogą zatrząść rynkiem pracy.

Rząd już pięć lat zwleka z wdrożeniem unijnej dyrektywy o sygnalistach, a niebawem Polska będzie musiała implementować kolejne przepisy, które mogą zatrząść rynkiem pracy.

Wybrane dla Ciebie

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną » Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Bezpłatny webinar: Nowoczesne Zarządzanie Nieruchomościami - jak ułatwić sobie pracę?

Bezpłatny webinar: Nowoczesne Zarządzanie Nieruchomościami - jak ułatwić sobie pracę? Bezpłatny webinar: Nowoczesne Zarządzanie Nieruchomościami - jak ułatwić sobie pracę?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

AlphaDam sp. z o.o. Hydroizolacja z epdm AlphaThor

Hydroizolacja z epdm AlphaThor Hydroizolacja z epdm AlphaThor

Odkryj niezawodną ochronę dla Twojego dachu - hydroizolacja z epdm AlphaThor! Nasz produkt jest stworzony z myślą o trwałości i wytrzymałości, zapewniając długotrwałą ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami.

Odkryj niezawodną ochronę dla Twojego dachu - hydroizolacja z epdm AlphaThor! Nasz produkt jest stworzony z myślą o trwałości i wytrzymałości, zapewniając długotrwałą ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami.

Nowoczesny sposób na zabezpieczenie budynku przed wstępem nieproszonych gości »

Nowoczesny sposób na zabezpieczenie budynku przed wstępem nieproszonych gości » Nowoczesny sposób na zabezpieczenie budynku przed wstępem nieproszonych gości »

Ubezpieczenia dla Zarządców nieruchomościami - co wybrać?

Ubezpieczenia dla Zarządców nieruchomościami - co wybrać? Ubezpieczenia dla Zarządców nieruchomościami - co wybrać?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Refundacji kosztów dokumentacji technicznej dot. wyłącznie sektora mieszkaniowego »

Refundacji kosztów dokumentacji technicznej dot. wyłącznie sektora mieszkaniowego » Refundacji kosztów dokumentacji technicznej dot. wyłącznie sektora mieszkaniowego »

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków » Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna » Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych » Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji? Centrale Wentylacyjne -  co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić? Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu? Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią? Jak zabezpieczyć budynek przed wilgocią?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Redakcja Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania? Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.