Wyższy podatek od nieruchomości w 2024 roku
Podatek od nieruchomości jest płatny w ratach kwartalnych. Fot. Pixabay
W 2024 roku maksymalna stawka podatku od nieruchomości wzrosła znacznie w stosunku do poprzednich lat. W porównaniu z 2023 rokiem, stawka dla budynku mieszkalnego jest wyższa o 15 gr za metr kwadratowy, zaś dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – o 18 gr za metr kwadratowy.
Zobacz także
Nieruchomości Orange Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?
Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....
Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.
NNV sp. z o.o. Rynek pierwotny a wtórny
Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź,...
Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za wyborem nieruchomości z tych rynków. Dowiedz się, jakie występują różnice między mieszkaniami od dewelopera a lokalami w kamienicy lub blokach z wielkiej płyty.
Magdalena Markiewicz Polskie REIT-y. Znów płonne nadzieje?
Polskie REIT-y to temat, który powrócił niedawno. Przyglądamy się sytuacji oraz perspektywom uruchomienia takiego rozwiązania.
Polskie REIT-y to temat, który powrócił niedawno. Przyglądamy się sytuacji oraz perspektywom uruchomienia takiego rozwiązania.
Stawki podatku od nieruchomości są w gestii gminy, na bazie wytycznych Ministra Finansów. Dane na temat maksymalnych stawek podatku od nieruchomości na rok 2024, które może ustalić gmina, zawarte są w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2023 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2024 (M.P. 2023 poz. 774).
W 2024 roku, w porównaniu z 2023 rokiem, stawka dla budynku mieszkalnego wzrosła o 15 gr/m2, natomiast dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – o 18 gr/m2.
Jaka jest maksymalna stawka podatku od nieruchomości w 2024 roku?
Budynki i ich części:
- mieszkalne – 1,15 zł/m2,
- związane z prowadzeniem działalności gospodarczej – 33,10 zł/m2,
- zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym – 15,50 zł/m2,
- budynki, w których prowadzi się działalność związaną z świadczeniami zdrowotnymi – 6,76 zł/m2,
- budynki pozostałe – 11,17 zł/m2.
Grunty:
- związane z prowadzeniem działalności – 1,34 zł/m2,
- pod wodami stojącymi lub płynącymi – 6,66 zł/ha,
- grunty pozostałe – 0,71 zł/m2,
- obszary niezabudowane objęte planem rewitalizacji, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym – 4,39 zł/m2.
Kto ma obowiązek zapłacić podatek od nieruchomości?
Podatek od nieruchomości obejmuje opodatkowanie różnych typów nieruchomości i obiektów budowlanych, zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Grunty: obejmuje opodatkowanie terenów niezabudowanych.
Budynki (lub ich części): dotyczy obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, posiadających fundamenty i dach, czyli np. domy jednorodzinne, garaże i mieszkania.
Budowle (lub ich części) związane z prowadzeniem działalności gospodarczej: obiekty niebędące budynkami, takie jak obiekty małej architektury, np. wiaty, drewutnie, oraz urządzenia budowlane związane z obiektem budowlanym, czyli np. mosty, lotniska, składowiska odpadów, wiadukty.
Może Cię zainteresuje: Inflacja a likwidacja tarcz inflacyjnych
Aby obliczyć podatek od nieruchomości, należy znać dwie wartości:
- Podstawę opodatkowania, czyli powierzchnię użytkową nieruchomości.
- Stawkę podatku, która obowiązuje w danej gminie.
Podatek od budynków mieszkalnych i ich części oblicza się na podstawie powierzchni użytkowej budynku. W 2024 roku maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych wynosi 1,15 zł za m2. Gmina ma jednak możliwość zmniejszenia podstawy, dzięki czemu jest szansa na niższą opłatę.
Terminy zapłaty podatku od nieruchomości
Podatek od nieruchomości jest płatny w ratach kwartalnych, do 15 dnia każdego miesiąca następującego po kwartale, w którym upłynął termin płatności. W przypadku osób fizycznych, których podatek nie przekracza 100 zł, podatek jest płatny w całości do 31 stycznia następnego roku.
Warto pamiętać, że właściciele nieruchomości mogą skorzystać z ulg podatkowych, które obniżają wysokość podatku. Należą do nich m.in. ulgi na remont lub modernizację budynku mieszkalnego, domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego lub garażu. Ulgi podatkowe można odliczyć od podstawy opodatkowania.
Źródło: blog.ongeo.pl