administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Czy z Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym mieszkania będą droższe?

Redakcja | 2021-06-23
Coraz wyższe ceny mieszkań; fot. Develia

Coraz wyższe ceny mieszkań; fot. Develia

Czy mieszkania będą drożały? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, a także opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą wzrosnąć ceny mieszkań?

Zobacz także

Dom100.eu Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku

Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku

Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz....

Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz. Przedstawiamy prestiżowy kompleks z apartamentami w Gliwicach od dom100. Jesteś gotowy, by wkroczyć do Nowego Świata?

jdp-law.pl Jak mądrze korzystać z nieruchomości?

Jak mądrze korzystać z nieruchomości? Jak mądrze korzystać z nieruchomości?

W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości...

W polskim prawie mianem nieruchomości określa się wydzielone obszary, które stanowią czyjąś własność – czyli grunty, budynki trwale z nimi związane oraz wydzielone części budynków. Wyróżniamy zatem nieruchomości ziemskie, budynkowe oraz lokalowe, których użytkowanie, zakup i zbywanie oraz szereg bardziej skomplikowanych czynności prawnych reguluje prawo nieruchomości zawarte w wielu źródłach. Przeważa tu kodeks cywilny, a uzupełniają go liczne ustawy m.in. z zakresu budownictwa, ksiąg wieczystych...

Gaspol S.A. Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów

Stały rozwój rynku nieruchomości oraz zmieniające się standardy i potrzeby klientów sprawiają, że deweloperzy muszą ciągle szukać nowych rozwiązań, aby ich oferty pozostały konkurencyjne. Jednym z takich...

Stały rozwój rynku nieruchomości oraz zmieniające się standardy i potrzeby klientów sprawiają, że deweloperzy muszą ciągle szukać nowych rozwiązań, aby ich oferty pozostały konkurencyjne. Jednym z takich rozwiązań może być instalacja gazowa zasilana gazem płynnym, która zapewnia ekologiczny i ekonomiczny system ogrzewania.

Andrzej Oślizło (Develia S.A.)

Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego jest z naszego punktu widzenia rozwiązaniem niepotrzebnym. Jesteśmy zdania, że od czasu wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej w 2011 roku nabywcy mieszkań w Polsce są należycie chronieni pod kątem obowiązującego prawa. Praktyka pokazuje, że ustawa ta w obecnym kształcie funkcjonuje bardzo dobrze. Dlatego też jesteśmy przekonani, że jedynym odczuwalnym skutkiem wprowadzenia DFG dla nabywcy będzie wzrost cen mieszkań o około 2 proc. To jednak nie koniec podwyżek. Deweloperzy mają ograniczone możliwości pozyskiwania gruntów pod nowe inwestycje, a koronawirusowe ograniczenia sprawiają, że uzyskiwanie stosownych pozwoleń na budowę znacznie się wydłużyło. Dodajmy do tego rosnącą inflację i rekordowy popyt na mieszkania. W I kw. 2021 roku w największych miastach Polski sprzedało się blisko 19 500 nowych mieszkań. To najwyższy wynik w historii naszej mieszkaniówki. Według różnych szacunków nieruchomości mieszkaniowe w Polsce w ubiegłym roku podrożały średnio od 10 do 12 proc. Wspomniane wyżej czynniki gwarantują, że w tym roku wynik ten zostanie co najmniej powtórzony.

Zbigniew Juroszek (Atal)

Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego prawdopodobnie nie pozostanie bez wpływu na ceny mieszkań. Jednak na tym etapie nie możemy jeszcze jednoznacznie stwierdzić, z jaką podwyżką będzie się wiązał wymóg wnoszenia bezzwrotnych składek. To stanie się jasne dopiero po wejściu w życie funduszu. Wzrost cen mieszkań jest mocno determinowany rosnącymi kosztami prowadzenia inwestycji. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z istotnymi wzrostami kosztów budowy, zwyżki sięgają poziomu 10-12 proc. rok do roku. Główną przyczyną są znaczące podwyżki cen niektórych surowców i materiałów. Kolejnym przekładającym się na wzrost aspektem są drożejące grunty i ograniczona dostępność działek. Należy się także liczyć z wyższymi cenami usług podwykonawców. Wszystko to ma swoje przełożenie na ceny mieszkań. Warto jednak zaznaczyć, że choć ceny rosną, to na tle Europy nie są one wciąż wysokie, a tempo wzrostu na niektórych zagranicznych rynkach jest bardziej dynamiczne. 

Małgorzata Ostrowska (J.W. Construction Holding S.A.)

Zarówno deweloperzy, jak i Polski Związek Firm Deweloperskich są zdania, że projektowane przepisy i konieczność odprowadzania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest, po nowych, zaostrzonych wymogach budowlanych i energetycznych, kolejnym czynnikiem, który wpłynie na wyższe koszty realizacji inwestycji. I to nie jedyny, bo nadal zbyt powolne jest uchwalanie planów miejscowych, co wpływa na niską podaż gruntów, nadal niepokojąca jest skala wzrostu cen większości surowców i presja na wynagrodzenia w związku z deficytem pracowników. Nie można zatem w najbliższych latach spodziewać się zwiększonej podaży. Jeżeli ziszczą się zapowiedzi o ułatwieniach w dostępie do kredytów hipotecznych, co wpłynie na wzrost popytu, można spodziewać się nieuchronnego wzrostu cen. Oceniam, że może on osiągnąć poziom 5 proc., chociaż znane są wypowiedzi ekspertów, którzy prognozują 7-10 proc. wzrost. 

Bartosz Kuźniar (Lokum Deweloper S.A.)

Ceny mieszkań są uzależnione od stosunku podaży i popytu, jak też kosztów wytworzenia mieszkań. Obecnie popyt jest bardzo silny, więc wielkość sprzedaży mieszkań ograniczana jest głównie przez możliwości uzupełniania oferty przez deweloperów. Zapowiedź wsparcia przez rząd zakupów poprzez udzielanie gwarancji na objęcie kredytem 100 proc. wartości mieszkania oraz dopłaty dla rodzin do realizowanych zakupów mieszkań, przyczynia się do poszerzenia grona klientów zainteresowanych realizacją własnych potrzeb mieszkaniowych. Jednocześnie powolne procesy administracyjne ograniczają możliwość budowy mieszkań.

Branża doświadcza wzrostu szeregu kosztów. Już nie tylko wyższe ceny wykonawstwa i materiałów, ale przede wszystkim galopujące ceny działek pod budownictwo oraz konieczność ich kredytowania przez kilka lat – do uzyskania pozwolenia na budowę, a także coraz bardziej wyśrubowane wymagania techniczne powodują nieubłagany wzrost kosztów wytworzenia mieszkań.

Obecnie rozważany Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie miał tu także duży negatywny wpływ – składka 2 proc. ceny mieszkania, którą deweloper będzie zmuszony sfinansować już na etapie zawierania umowy, zanim środki te otrzyma od klienta oraz liczne obowiązki formalne związane z obsługą tych środków, przełożą się na realny wzrost kosztu mieszkania o ok. 2,5-3 proc. I tyle minimalnie będzie dodatkowo zmuszony zapłacić klient.

Na początku roku szacowaliśmy, że wzrost cen mieszkań w br. osiągnie 10 proc. Po pierwszym kwartale było to już ok. 5 proc. Biorąc pod uwagę zapowiadane wprowadzenie DFG, obawiam się, że wzrost ten może być jednak większy. 

Joanna Chojecka (Robyg SA.)

Ceny mieszkań od 2020 roku systematycznie rosną. W tym roku wzrosną o 5-10 proc. w zależności od lokalizacji. Zresztą od początku roku mieszkania podrożały średnio o 4 proc. Na pewno zmieniły się preferencje klientów, którzy w pierwszej kolejności szukają mieszkań z balkonami, tarasami lub ogródkami. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu w okresie roku lub dwóch lat. Jeżeli w niektórych lokalizacjach ceny są wyższe, to najczęściej wynika to ze wzrostu cen gruntów, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie kurczy się baza ziemi w atrakcyjnych dzielnicach. 

Adrian Potoczek (Wawel Service)

Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego oraz podwyżki cen gruntów spowodują wzrost cen mieszkań. Szacujemy, że przez rosnącą inflację, koszty budowy oraz opłaty administracyjne ceny mieszkań będą wyższe o około 4-5 proc. Wzrost spowodują też składki, które deweloperzy będą musieli odprowadzać do DFG. To dodatkowy koszt, ponoszony przez firmy, który wpłynie na ceny mieszkań. Tendencję tę widać w szczególności w Krakowie, gdzie podaż gruntów inwestycyjnych jest niewielka. Kupujący odczują wzrosty cen nieruchomości przede wszystkim w największych miastach.

Janusz Miller (Home Invest)

Ceny mieszkań od kilku miesięcy rosną i spodziewamy się dalszego ich wzrostu, przede wszystkim ze względu na niesłabnący popyt i ograniczoną podaż inwestycji na rynku mieszkaniowym. Natomiast Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, rosnące koszty budowy i gruntów dodatkowo podbiją ceny mieszkań. Przewidujemy, że stawki w tym roku mogą wzrosnąć jeszcze o kilka procent. 

Boaz Haim (Ronson Development)

Każde prawo, które zwiększa pewność i bezpieczeństwo inwestorów na rynku nieruchomości, jest dobre i zachęci kolejnych do inwestowania. Tym samym, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest, co do zasady, bardzo dobrym rozwiązaniem, bo znacząco obniża potencjalne ryzyko finansowe klientów. Fundusz sprawi, że inwestowanie w nieruchomości będzie nie tylko bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy w banku, ale także dużo mocniej zabezpieczone. Jeśli zaś chodzi o wzrost cen mieszkań, spowodowany koniecznością wpłaty do Funduszu, to z naszych doświadczeń wynika, że ceny mieszkań rosną konsekwentnie od wielu lat. Wynika to oczywiście z wielu czynników, takich jak opóźnienia w procesach administracyjnych, ograniczona dostępność atrakcyjnych gruntów oraz droższe materiały budowlane. Nie sądzę, aby wpłata do Funduszu automatycznie doprowadziła do wzrostu cen, a już na pewno nie w stosunku 1:1, jednak ten dodatkowy czynnik na pewno wpłynie na ostateczną cenę nieruchomości.

Jarosław Kozak (Waryński S.A. Grupa Holdingowa)

Kolejny czynnik kosztowy, jakim będzie składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, może wpłynąć na finalną cenę produktu. Jednak projekt jest na etapie konsultacji, dlatego ciężko wypowiadać się jednoznacznie o ewentualnych skutkach. Dodatkowo rentowność realizowanych projektów może ulec zmianie, nie tylko z powodu wydłużających się procesów administracyjnych, ale i braku siły roboczej. Obserwowana, szczególnie w pierwszym kwartale, tendencja wzrostowa usług budowlanych oraz cen materiałów, m.in. stali, betonu, materiałów dociepleniowych i instalacji przewodowych prawdopodobnie również spowoduje wzrost kosztów realizacji, a tym samym cen mieszkań.

Wojciech Chotkowski (Aria Development)

Uważamy, że coraz wyższe koszty budowy i materiałów budowlanych, gruntów, zastoje w wydawaniu pozwoleń oraz presja inflacyjna będą przyczyniać się do znaczącego wzrostu cen mieszkań w tym roku. Ale warto zauważyć, że choć ceny mieszkań w Polsce systematycznie rosną, to nie tak bardzo, jak w innych krajach europejskich. W Estonii podrożały o 12,1 proc., na Litwie o 15 proc., a w Luksemburgu aż o 19,2 proc. rok do roku. 

Mariola Żak (Aurec Home)

Najprawdopodobniej powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego spowoduje wzrost cen, jednak nasi klienci nie powinni się tym martwić. Jako przedstawiciele branży walczymy o to, by wzrost ten był możliwie jak najmniej odczuwalny dla kupującego. Obecnie mówi się o dwóch procentach, jednak o ile samą ideę uważamy za dobrą, o tyle nie chcielibyśmy, żeby składka wynosiła powyżej 0,5 proc. wartości mieszkania.

Edyta Kołodziej (Nickel Development)

Staram się być ostrożna w prognozach, więc przyznam tylko, że zgadzam się ze stwierdzeniem, iż ceny nadal będą rosnąć. Planowane inwestycje będą już uwzględniać obciążenia związane z nowymi przepisami o ochronie cieplnej oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ograniczona podaż gruntów jest problemem narastającym od wielu lat i też będzie miała wpływ na podwyżki cen. Wiele też zależy od kształtowania się płac w branży budowlanej, a także kosztów zakupu materiałów budowlanych, bo to one mogą mieć wpływ na ewentualną dodatkową podwyżkę cen mieszkań. 

Barandziak (Dekpol Deweloper)

DFG z pewnością zwiększy poziom bezpieczeństwa zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu klienci będą lepiej nastawieni do kupna właśnie takiego lokalu zamiast mieszkań z rynku wtórnego. Natomiast niewątpliwie wzrost składek dotyczących deweloperów wpłynie na ceny mieszkań. Szacujemy, że może być to około 2-3 proc. W zakresie wzrostu cen mieszkań należy natomiast dodatkowo wziąć pod uwagę wciąż rosnące ceny gruntów, materiałów budowlanych, braki pracowników budowlanych na rynku oraz wydłużające się terminy procedur administracyjnych związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem inwestycji, jak również istniejącą pandemię. Szacujemy, że te wszystkie czynniki mogą przyczynić się do wzrostu cen lokali na poziomie około 3-5 proc.

Tomasz Czubak (Jakon)

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny spowoduje podniesienie cen przez deweloperów o tyle punktów procentowych, ile będzie wynosić składka. Nie zakładamy, aby którakolwiek z firm pokryła ten koszt bez rekompensaty w cenie gotowego produktu. Na pewno wzrost cen materiałów budowlanych ma olbrzymi wpływ na ceny mieszkań. Widać to szczególnie po cenach stali zbrojeniowej oraz styropianu. Szacujemy, iż w drugiej połowie roku ceny mieszkań wzrosną o kolejne 5 proc.  

Źródło: dompress.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja Rozwiązania ekologiczne na współczesnych osiedlach

Rozwiązania ekologiczne na współczesnych osiedlach Rozwiązania ekologiczne na współczesnych osiedlach

Deweloperzy coraz częściej wprowadzają ekologiczne rozwiązania w realizowanych inwestycjach. O jakich rozwiązaniach mowa? Na jakich osiedlach są one stosowane? Czy w segmencie mieszkaniowym planowana jest...

Deweloperzy coraz częściej wprowadzają ekologiczne rozwiązania w realizowanych inwestycjach. O jakich rozwiązaniach mowa? Na jakich osiedlach są one stosowane? Czy w segmencie mieszkaniowym planowana jest realizacja budynków z zielonymi certyfikatami? Serwis nieruchomości dompress.pl przygotował sondę, w której udziela odpowiedzi na postawione wyżej pytania.

Redakcja Klimat i ekologia wyzwaniami do deweloperów

Klimat i ekologia wyzwaniami do deweloperów Klimat i ekologia wyzwaniami do deweloperów

Kupujący mieszkania coraz częściej zwracają uwagę na kwestie dotyczące rozwiązań proekologicznych, pozwalających choćby w najmniejszym stopniu wpływać pozytywnie na ochronę klimatu. Czy deweloperzy są...

Kupujący mieszkania coraz częściej zwracają uwagę na kwestie dotyczące rozwiązań proekologicznych, pozwalających choćby w najmniejszym stopniu wpływać pozytywnie na ochronę klimatu. Czy deweloperzy są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom?

Redakcja Działania marketingowe w branży deweloperskiej

Działania marketingowe w branży deweloperskiej Działania marketingowe w branży deweloperskiej

Branża deweloperska opiera się w dużej mierze na ludziach i relacjach ich łączących. Nowe technologie i rozwiązania, które zdominowały wiele innych gałęzi gospodarki, i w tym przypadku mogą stanowić efektywne...

Branża deweloperska opiera się w dużej mierze na ludziach i relacjach ich łączących. Nowe technologie i rozwiązania, które zdominowały wiele innych gałęzi gospodarki, i w tym przypadku mogą stanowić efektywne narzędzie do zarządzania tymi relacjami. W jaki sposób wykorzystać je, aby prowadzić skuteczny marketing w branży deweloperskiej?

Redakcja Deweloperzy nie chcą budować coraz wyżej?

Deweloperzy nie chcą budować coraz wyżej? Deweloperzy nie chcą budować coraz wyżej?

Przez lata deweloperzy coraz chętniej i częściej budowali bloki wielokondygancyjne. W ostatnim czasie trend ten stał się jednak mniej widoczny.

Przez lata deweloperzy coraz chętniej i częściej budowali bloki wielokondygancyjne. W ostatnim czasie trend ten stał się jednak mniej widoczny.

Redakcja Inwestorzy stawiają na bezpieczeństwo

Inwestorzy stawiają na bezpieczeństwo Inwestorzy stawiają na bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z kluczowych elementów komfortowego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Poczucie bezpieczeństwa jest kwestią indywidualną. Są osoby, według których bezpieczeństwo...

Poczucie bezpieczeństwa jest jednym z kluczowych elementów komfortowego funkcjonowania w miejscu zamieszkania. Poczucie bezpieczeństwa jest kwestią indywidualną. Są osoby, według których bezpieczeństwo gwarantuje całodobowy monitoring osiedla i specjalistyczna firma ochroniarska, innym wystarczą antywłamaniowe drzwi. Niewątpliwie pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że coraz więcej osób czuje się bezpiecznie w okolicy, w której mieszka – według badań przeprowadzonych przez CBOS taką opinię wyraża aż...

Redakcja Czy epidemia mocno uderzy w deweloperów?

Czy epidemia mocno uderzy w deweloperów? Czy epidemia mocno uderzy w deweloperów?

Polski rynek nieruchomości również zaczyna odczuwać skutki epidemii koronawirusa. Patrząc na sytuację innych krajów, można się spodziewać, że wartość obrotu mieszkaniami może mocno spaść.

Polski rynek nieruchomości również zaczyna odczuwać skutki epidemii koronawirusa. Patrząc na sytuację innych krajów, można się spodziewać, że wartość obrotu mieszkaniami może mocno spaść.

Redakcja Propozycje zmian w ustawie deweloperskiej

Propozycje zmian w ustawie deweloperskiej Propozycje zmian w ustawie deweloperskiej

Wzmocnienie wpłat dokonywanych przez klientów deweloperów poprzez utworzenie Funduszu Deweloperskiego – to jedna ze zmian w ustawie deweloperskiej.

Wzmocnienie wpłat dokonywanych przez klientów deweloperów poprzez utworzenie Funduszu Deweloperskiego – to jedna ze zmian w ustawie deweloperskiej.

Redakcja Akwizycje deweloperskie na polskim rynku nieruchomości

Akwizycje deweloperskie na polskim rynku nieruchomości Akwizycje deweloperskie na polskim rynku nieruchomości

Nigdy wcześniej w historii polskiego rynku nieruchomości nie doszło w tak krótkim czasie do tak spektakularnej akwizycji spółek deweloperskich przez zagranicznych inwestorów, z jaką mamy do czynienia w...

Nigdy wcześniej w historii polskiego rynku nieruchomości nie doszło w tak krótkim czasie do tak spektakularnej akwizycji spółek deweloperskich przez zagranicznych inwestorów, z jaką mamy do czynienia w ostatnich miesiącach.

Redakcja Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu – dlaczego to takie ważne?

Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu – dlaczego to takie ważne? Bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu – dlaczego to takie ważne?

Osoby kupujące mieszkanie od dewelopera mogą spotkać się z pojęciem bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu. Termin ten jest niezrozumiały dla większości osób. Co więcej, może nawet sugerować problemy związane...

Osoby kupujące mieszkanie od dewelopera mogą spotkać się z pojęciem bezobciążeniowego wyodrębnienia lokalu. Termin ten jest niezrozumiały dla większości osób. Co więcej, może nawet sugerować problemy związane z obciążeniem kupowanego lokum. Na szczęście wspomniane określenie czynności prawnej ma pozytywny charakter z punktu widzenia nabywcy nowego mieszkania.

Redakcja PLACES – nowa inicjatywa dla rynku nieruchomości

PLACES – nowa inicjatywa dla rynku nieruchomości PLACES – nowa inicjatywa dla rynku nieruchomości

Świat nigdy nie zmieniał się tak szybko jak teraz. Dotyczy to także rynku nieruchomości, który dotąd był uważany za jedną z bardziej konserwatywnych gałęzi polskiej i globalnej gospodarki. Dziś jednak...

Świat nigdy nie zmieniał się tak szybko jak teraz. Dotyczy to także rynku nieruchomości, który dotąd był uważany za jedną z bardziej konserwatywnych gałęzi polskiej i globalnej gospodarki. Dziś jednak cyfrowe technologie, nowe oczekiwania społeczne i nagłe przemiany gospodarcze sprawiają, że zwinne i szybkie reakcje stają się palącą potrzebą branży.

Redakcja Czy będzie łatwiej o pozwolenia na budowę?

Czy będzie łatwiej o pozwolenia na budowę? Czy będzie łatwiej o pozwolenia na budowę?

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do samorządów i wojewodów o wsparcie przedsiębiorców i branży nieruchomości oraz pomoc w utrzymaniu miejsc pracy. Chodzi przede wszystkim o uproszczenie procedur...

Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do samorządów i wojewodów o wsparcie przedsiębiorców i branży nieruchomości oraz pomoc w utrzymaniu miejsc pracy. Chodzi przede wszystkim o uproszczenie procedur administracyjnych oraz podjęcie działań ułatwiających inwestorom przygotowanie i realizację projektów mieszkaniowych. Czy to oznacza, że deweloperzy spodziewają się trudności z uzyskaniem niezbędnych do budowy dokumentów?

Redakcja Wielka płyta w obszarze zainteresowań deweloperów

Wielka płyta w obszarze zainteresowań deweloperów Wielka płyta w obszarze zainteresowań deweloperów

Pojawiają się sygnały, że deweloperzy coraz bardziej i częściej interesują się wielką płytą. Czy liczba wielkopłytowych bloków oddawanych do użytku rzeczywiście rośnie?

Pojawiają się sygnały, że deweloperzy coraz bardziej i częściej interesują się wielką płytą. Czy liczba wielkopłytowych bloków oddawanych do użytku rzeczywiście rośnie?

Redakcja MR: lokal za grunt w ramach pakietu mieszkaniowego

MR: lokal za grunt w ramach pakietu mieszkaniowego MR: lokal za grunt w ramach pakietu mieszkaniowego

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zapowiada rozwiązania przewidziane w pakiecie mieszkaniowym, nad którym pracuje obecnie ministerstwo rozwoju. Jedną z nowych propozycji jest to, że deweloper będzie...

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki zapowiada rozwiązania przewidziane w pakiecie mieszkaniowym, nad którym pracuje obecnie ministerstwo rozwoju. Jedną z nowych propozycji jest to, że deweloper będzie mógł otrzymać grunt od gminy bądź KZN pod warunkiem wybudowania na nim określonej liczby lokali.

Redakcja Jakie usprawnienia w komunikacji z klientami wdrożyli deweloperzy?

Jakie usprawnienia w komunikacji z klientami wdrożyli deweloperzy? Jakie usprawnienia w komunikacji z klientami wdrożyli deweloperzy?

Jakie formy komunikacji wprowadzili deweloperzy mieszkaniowi w ostatnim czasie? W jaki sposób firmy rozszerzyły swoją aktywność w sieci?

Jakie formy komunikacji wprowadzili deweloperzy mieszkaniowi w ostatnim czasie? W jaki sposób firmy rozszerzyły swoją aktywność w sieci?

Redakcja Ile budynków ukończyli deweloperzy w 2019?

Ile budynków ukończyli deweloperzy w 2019? Ile budynków ukończyli deweloperzy w 2019?

W kontekście aktywności inwestycyjnej deweloperów dużo mówi się o liczbie ukończonych lub rozpoczętych mieszkań, czyli lokali i domów. Znacznie rzadziej są prezentowane informacje na temat liczby budynków,...

W kontekście aktywności inwestycyjnej deweloperów dużo mówi się o liczbie ukończonych lub rozpoczętych mieszkań, czyli lokali i domów. Znacznie rzadziej są prezentowane informacje na temat liczby budynków, które w danym roku ukończyli deweloperzy.

Redakcja Polski Związek Firm Deweloperskich sprzeciwia się wykluczeniu deweloperów z programu pomocowego PFR dla dużych firm

Polski Związek Firm Deweloperskich sprzeciwia się wykluczeniu deweloperów z programu pomocowego PFR dla dużych firm Polski Związek Firm Deweloperskich sprzeciwia się wykluczeniu deweloperów z programu pomocowego PFR dla dużych firm

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wyraża swój sprzeciw wobec faktu wyłączenia sektora deweloperskiego z programu pomocowego PFR dla dużych firm.

Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) wyraża swój sprzeciw wobec faktu wyłączenia sektora deweloperskiego z programu pomocowego PFR dla dużych firm.

Redakcja Czy deweloperzy wstrzymują inwestycje mieszkaniowe?

Czy deweloperzy wstrzymują inwestycje mieszkaniowe? Czy deweloperzy wstrzymują inwestycje mieszkaniowe?

Czy deweloperzy przygotowują się do wprowadzenia na rynek kolejnych projektów czy na razie wstrzymują planowane przedsięwzięcia? Z czym mają największe trudności? Czy oferta w nowych osiedlach ulegnie...

Czy deweloperzy przygotowują się do wprowadzenia na rynek kolejnych projektów czy na razie wstrzymują planowane przedsięwzięcia? Z czym mają największe trudności? Czy oferta w nowych osiedlach ulegnie zmianie?

Redakcja Deweloperzy nadal budują mniejsze mieszkania?

Deweloperzy nadal budują mniejsze mieszkania? Deweloperzy nadal budują mniejsze mieszkania?

W 2018 r. spadła średnia powierzchnia lokalu oddawanego do użytku przez polskich deweloperów. Jaki był rok 2019 pod tym względem?

W 2018 r. spadła średnia powierzchnia lokalu oddawanego do użytku przez polskich deweloperów. Jaki był rok 2019 pod tym względem?

Redakcja Jaką strategią kierują się deweloperzy mieszkaniowi?

Jaką strategią kierują się deweloperzy mieszkaniowi? Jaką strategią kierują się deweloperzy mieszkaniowi?

Jak deweloperzy radzą sobie ze swoimi założeniami sprzedażowymi i inwestycyjnymi? Czy wstrzymują się z zakupem nowych gruntów pod budowę? Jakie nastroje i decyzje nabywców? Czy zainteresowanie kupnem mieszkań...

Jak deweloperzy radzą sobie ze swoimi założeniami sprzedażowymi i inwestycyjnymi? Czy wstrzymują się z zakupem nowych gruntów pod budowę? Jakie nastroje i decyzje nabywców? Czy zainteresowanie kupnem mieszkań wróciło do poziomu sprzed lockdownu?

Redakcja Sytuacja na rynku pierwotnym w III kw.

Sytuacja na rynku pierwotnym w III kw. Sytuacja na rynku pierwotnym w III kw.

Okazuje się, że III kwartał br. był całkiem dobry dla deweloperów giełdowych, można mówić o odrabianiu strat po lockdownie, wynik był zbliżony do tego z poprzedniego roku. Pozostaje pytanie, na ile tego...

Okazuje się, że III kwartał br. był całkiem dobry dla deweloperów giełdowych, można mówić o odrabianiu strat po lockdownie, wynik był zbliżony do tego z poprzedniego roku. Pozostaje pytanie, na ile tego typu odbicie jest rozstrzygające w kwestii rozwoju koniunktury w bliższej i dalszej perspektywie.

Redakcja W jaki sposób Polacy obecnie kupują mieszkania z rynku pierwotnego?

W jaki sposób Polacy obecnie kupują mieszkania z rynku pierwotnego? W jaki sposób Polacy obecnie kupują mieszkania z rynku pierwotnego?

Jak najczęściej dokonuje się obecnie zakupu nowych mieszkań? Jak proces zakupu wygląda dziś w praktyce? Czy zainteresowani zakupem decydują się na kontakt on-line i telefoniczny czy na wizytę w biurze...

Jak najczęściej dokonuje się obecnie zakupu nowych mieszkań? Jak proces zakupu wygląda dziś w praktyce? Czy zainteresowani zakupem decydują się na kontakt on-line i telefoniczny czy na wizytę w biurze sprzedaży?

Redakcja Certyfikacje środowiskowe osiedla – odpowiedzialność dewelopera, świadomość nabywcy

Certyfikacje środowiskowe osiedla – odpowiedzialność dewelopera, świadomość nabywcy Certyfikacje środowiskowe osiedla – odpowiedzialność dewelopera, świadomość nabywcy

Obecnie większa świadomość ekologiczna sprawia, że obok ceny, metrażu i lokalizacji klienci zwracają uwagę na aspekty środowiskowe inwestycji. Dlaczego certyfikaty środowiskowe zyskują na znaczeniu? Jak...

Obecnie większa świadomość ekologiczna sprawia, że obok ceny, metrażu i lokalizacji klienci zwracają uwagę na aspekty środowiskowe inwestycji. Dlaczego certyfikaty środowiskowe zyskują na znaczeniu? Jak wygląda proces certyfikacji? I jakie korzyści niosą ze sobą zielone rozwiązania w przestrzeniach mieszkalnych?

Redakcja Rok sporego wzrostu sprzedaży mieszkań na peryferiach

Rok sporego wzrostu sprzedaży mieszkań na peryferiach Rok sporego wzrostu sprzedaży mieszkań na peryferiach

Pandemia zmieniła preferencje mieszkaniowe Polaków. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w zielonej przestrzeni z ogródkiem lub balkonem. Deweloperzy wiedzą, jak najlepiej...

Pandemia zmieniła preferencje mieszkaniowe Polaków. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania zlokalizowane w zielonej przestrzeni z ogródkiem lub balkonem. Deweloperzy wiedzą, jak najlepiej wykorzystać atuty lokalizacji, pozostawiając do dyspozycji większą i bardziej zaciszną przestrzeń, która daje poczucie prywatności.

Redakcja Co deweloperzy robią dla klimatu?

Co deweloperzy robią dla klimatu? Co deweloperzy robią dla klimatu?

Walka ze zmianami klimatycznymi to wyzwanie dla wielu – dla miast, osiedli i ich mieszkańców, a także dla deweloperów. Miasta podejmują się różnego rodzaju przedsięwzięć proekologicznych, deweloperzy starają...

Walka ze zmianami klimatycznymi to wyzwanie dla wielu – dla miast, osiedli i ich mieszkańców, a także dla deweloperów. Miasta podejmują się różnego rodzaju przedsięwzięć proekologicznych, deweloperzy starają się ich wspierać – wszystko po to, by podnosić komfort życia mieszkańców, uwzględniając zmiany klimatyczne.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.