administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Status prawny kotłowni i biura wspólnoty mieszkaniowej

Status prawny kotłowni i biura wspólnoty mieszkaniowej
WG

Status prawny kotłowni i biura wspólnoty mieszkaniowej


WG

Rozważając, czy dana instalacja lub przestrzeń wchodzi w skład nieruchomości wspólnej, czy poszczególnych właścicieli lokali należy przede wszystkim zwrócić uwagę na cel, jakiemu służy.

Zobacz także

M CH Opodatkowanie zużycia węgla w kotłowni wspólnoty

Opodatkowanie zużycia węgla w kotłowni wspólnoty Opodatkowanie zużycia węgla w kotłowni wspólnoty

Jeśli wspólnota mieszkaniowa zużywa wyroby węglowe korzystając ze zwolnienia przewidzianego dla gospodarstw domowych i nie prowadzi działalności gospodarczej, jest zwolniona z podatku akcyzowego na podstawie...

Jeśli wspólnota mieszkaniowa zużywa wyroby węglowe korzystając ze zwolnienia przewidzianego dla gospodarstw domowych i nie prowadzi działalności gospodarczej, jest zwolniona z podatku akcyzowego na podstawie art. 31a ust. 2 pkt 3 Ustawy o podatku akcyzowym i nie jest zobowiązana do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego właściwemu naczelnikowi urzędu celnego.

Agnieszka Żelazna Skarga spółdzielni na opłatę za brak selektywnego zbierania odpadów

Skarga spółdzielni na opłatę za brak selektywnego zbierania odpadów Skarga spółdzielni na opłatę za brak selektywnego zbierania odpadów

Jak wyjaśnił to NSA, nawet jednorazowe stwierdzenie niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stanowi podstawę do określenia przez organ opłaty podwyższonej za naruszenie obowiązków...

Jak wyjaśnił to NSA, nawet jednorazowe stwierdzenie niedopełnienia obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych stanowi podstawę do określenia przez organ opłaty podwyższonej za naruszenie obowiązków ustawowych.

Aneta Mościcka Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku?

Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku? Kto ponosi konsekwencje samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku?

Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia...

Odpowiedzialność za użytkowanie i utrzymanie obiektu budowlanego zgodnie z jego przeznaczeniem spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego, zatem także na tych podmiotach ciąży obowiązek poniesienia konsekwencji samowolnej zmiany sposobu użytkowania budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Wspólnotę mieszkaniową tworzą właściciele lokali trzech budynków. W jednym z nich usytuowana jest kotłownia, która zapewnia ciepło wszystkim trzem nieruchomościom.

Czy przy zmianie aktów notarialnych z wyodrębnieniem lokali mieszkalnych kotłownia powinna stanowić własność wspólną według udziałów wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej czy własność tylko właścicieli lokali budynku, w którym znajdują się wskazane pomieszczenia?

Kotłownia jako część wspólna nieruchomości

Zgodnie z art. 3 ust. 1 zd. 1 Ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. DzU z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm., dalej UWL), „w razie wyodrębnienia własności lokali właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokali”.

Z kolei, jak wynika z ust. 2 przywołanego przepisu, „nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali”.

Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem orzecznictwa, współwłasnością właścicieli wyodrębnionych lokali i dotychczasowego właściciela nieruchomości objęte są te części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku tych właścicieli ze względu na należące do nich lokale (tak stanowi np.: Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 grudnia 1998 r., sygn. akt I CKN 903/97).

Współwłasność taką stanowią m.in. pomieszczenia służące do wspólnego użytku właścicieli lokali, takie jak klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia gospodarcze o specjalnym przeznaczeniu (m.in. pralnie, suszarnie, przechowalnie wózków dziecięcych).

Trzeba jednak zastrzec, że współwłasnością nie są samodzielne lokale, nawet jeżeli określony sposób korzystania z nich leży w interesie wszystkich właścicieli lokali, np. zajmowanie lokalu przez dozorcę.

Zatem kotłownia jako pomieszczenie służące do wspólnego użytku, związane z funkcjonowaniem budynku, stanowi część składową nieruchomości wspólnej.

Wynika to również z przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 47 § 2 kc, „częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączanego”.

Tym samym, gdyby odłączyć kotłownię od nieruchomości mieszkaniowej, doprowadziłoby to do niemożności jej użytkowania (czy też użytkowania poszczególnych lokali mieszkalnych).

Dodatkowo, posiłkując się również art. 191 kc, który stanowi, że własność nieruchomości rozciąga się na rzecz ruchomą, która została połączona z nieruchomością w taki sposób, że stała się jej częścią składową, należy wskazać, że kotłownia będzie stanowiła część składową nieruchomości mieszkalnej.

Co jest wspólne, a co nie?

Istotnym czynnikiem wskazującym na uznanie danego elementu (systemu grzewczego czy innych instalacji) jest ustalenie, czy służy on zaspokajaniu potrzeb całej wspólnoty, czy wyłącznie poszczególnych właścicieli lokali.

Ciekawe i słuszne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 20 czerwca 2012 r. (sygn. akt VII SA/Wa 550/12).

WSA uznał w nim, że – mając na uwadze treść art. 3 ust. 2 UWL – „składnikiem tzw. współwłasności przymusowej są instalacje i to zarówno te, które znajdują się poza poszczególnymi lokalami, jak i ich elementy znajdujące się w wydzielonych lokalach”.

Sprawa dotyczyła wprawdzie instalacji wentylacyjnej, niemniej jednak należy przytoczyć uzasadnienie sądu w powyższej sprawie, gdyż może być ono stosowane również w pewnym zakresie do kotłowni.

WSA uznał bowiem, że instalacja wentylacyjna, jako urządzenie złożone z szeregu połączonych ze sobą składowych, stanowi funkcjonalną całość, a tym samym – część nieruchomości wspólnej.

Z kolei, jeśli urządzenie grzewcze służy wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali mieszkalnych, to nie należy uznawać go za wchodzący w skład nieruchomości wspólnej. W sprawie rozpoznawanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie do lokalu mieszkalnego przynależał piec centralnego ogrzewania, służący wyłącznie do użytku jego najemcy.

Piec ten planowano przełączyć z jednego przewodu kominowego do innego, co miało służyć utrzymaniu obiektu budowlanego jako całości w stanie niezagrażającym życiu lub zdrowiu ludzi.

W wyroku z dnia 31 sierpnia 2011 r. (sygn. akt: II OSK 342/10) NSA wskazał, że skoro piec grzewczy przynależy do konkretnego lokalu mieszkalnego i służy wyłącznie do użytku jego najemcy, to nie wchodzi on w skład nieruchomości wspólnej.

Zastosowanie przepisów urządzeń przesyłowych

W tym miejscu należy również zwrócić uwagę na przepisy regulujące status urządzeń przesyłowych. Jak wynika bowiem z art. 49 § 1 kc, „urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.”

W związku z tym należy ustalić, czy przywołany przepis ma przełożenie na status kotłowni. Wejście urządzenia w skład przedsiębiorstwa prowadzi bowiem do wyłączenia go spod działania zasady superficies solo cedit, wyrażonej w art. 48 i art. 191 kc.

Z kolei wyłączenie tej zasady oznacza, że własność tych urządzeń nie jest pochłaniana przez własność nieruchomości i stanowią one rzeczy ruchome. Jeżeli zatem sieć grzewcza wchodzi w skład urządzeń połączonych z przedsiębiorstwem, wówczas nie będzie stanowić części wspólnej członków wspólnoty mieszkaniowej.

W niniejszej jednak sprawie wspólnota mieszkaniowa samodzielnie wybudowała kotłownię, która zaopatruje w ciepło budynki, w związku z czym należy uznać, że jest samodzielnym źródłem. W konsekwencji nie wchodzi ona w skład urządzeń będących własnością przedsiębiorstwa przesyłowego.

Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że choć kotłownia znajduje się w jednym z trzech budynków, to zapewnia ogrzewanie wszystkim nieruchomościom, więc wchodzi ona w skład nieruchomości wspólnej.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

 

 

Komentarze

Powiązane

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Aneta Mościcka Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Aneta Mościcka Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Zasady naliczania opłaty adiacenckiej Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres...

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – podziału nieruchomości; wzrost wartości nieruchomości na skutek dokonanego podziału; wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale...

Aneta Mościcka Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości? Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany,...

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany, są częścią składową wywłaszczonej nieruchomości. Tym samym wartość tablic reklamowych podwyższa wartość nieruchomości i zwiększa odszkodowanie z tytułu jej wywłaszczenia – wynika z wyroku NSA.

Anna Ruszczak news Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem...

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem nieruchomości w Warszawie.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Aneta Mościcka Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność...

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Aneta Mościcka Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie...

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie jest wymagana zgoda współwłaścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, jaką jest zrzeczenie się nieodpłatnej i bezterminowej służebności przechodu i przejazdu – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny...

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny ma przedstawić swoją opinię, zaś wyrok TSUE w tej sprawie może zapaść za rok.

Eugenia Śleszyńska Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych? Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane...

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane powinny być, co do zasady, założone zgodnie z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

Paweł Puch Dzierżawa terenu pod śmietnik

Dzierżawa terenu pod śmietnik Dzierżawa terenu pod śmietnik

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca...

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca teren nieruchomości wspólnej jest zbyt mała, wspólnota mieszkaniowa musi nabyć, wydzierżawić czy użyczyć grunt sąsiedni na postawienie wiaty. Jest to decyzja przekraczająca zwykły zarząd, więc wspólnota musi w tej sprawie podjąć uchwałę – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Aneta Mościcka Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji...

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji powinien obrazować skalę możliwego wzrostu zadłużenia kredytowego. Skoro świadomości tego jak wzrośnie kurs CHF nie miał też bank, a nawet nie mógł go przewidzieć, to proponowanie przez niego konsumentowi zawarcia na takich warunkach umowy nie wypełnia podstawowych obowiązków informacyjnych –...

Anna Ruszczak news WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną...

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną tylko z użyciem marży, bez WIBOR-u.

Eugenia Śleszyńska Usługa concierge we wspólnocie

Usługa concierge we wspólnocie Usługa concierge we wspólnocie

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu...

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu nieruchomością wspólną.

Aneta Mościcka Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej

Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej Warunki ważności uchwały  spółdzielni mieszkaniowej

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą...

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów nie są prawidłowe w świetle art. 83 ust. 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Aneta Mościcka Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje...

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje de facto podział na części podstawy opodatkowania pod belkami i pomiędzy nimi. Przy określeniu wysokości kondygnacji w świetle należy uwzględnić odległość mierzoną od podłoża do najniższego trwałego elementu konstrukcyjnego stopu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na...

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego.

Aneta Mościcka Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków...

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków naruszeń Prawa budowlanego, powinny być kierowane do następców prawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE

Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE Frankowicze czekają na kolejne rozstrzygnięcie TSUE

Sądy rozpatrują sprawy dotyczące ok. 20–25 proc. umów frankowych i przewidywanych jest drugie tyle.

Sądy rozpatrują sprawy dotyczące ok. 20–25 proc. umów frankowych i przewidywanych jest drugie tyle.

Anna Ruszczak news Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok

Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok Zmiany fakturowania zwrotu podatku VAT już za niecały rok

Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.

Paweł Puch Cofnięcie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych

Cofnięcie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych Cofnięcie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych

Podstawą do cofnięcia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych nie mogą być ewentualne obawy, co do uciążliwości prowadzonego sklepu, związane z ewentualnymi hałasami, czy też wandalizmem. Jeśli rzeczywiście...

Podstawą do cofnięcia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych nie mogą być ewentualne obawy, co do uciążliwości prowadzonego sklepu, związane z ewentualnymi hałasami, czy też wandalizmem. Jeśli rzeczywiście wystąpią te uciążliwości w przyszłości, to wówczas będą miały zastosowanie przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach.

Paweł Puch Kiedy właściciel może kwestionować uchwały?

Kiedy właściciel może kwestionować uchwały? Kiedy właściciel może kwestionować uchwały?

Właściciel lokalu, który sprzeciwia się uchwale wspólnoty mieszkaniowej przede wszystkim głosuje przeciw jej podjęciu, a w przypadku gdy zostanie przegłosowany może zaskarżyć uchwałę w trybie art. 25 Ustawy...

Właściciel lokalu, który sprzeciwia się uchwale wspólnoty mieszkaniowej przede wszystkim głosuje przeciw jej podjęciu, a w przypadku gdy zostanie przegłosowany może zaskarżyć uchwałę w trybie art. 25 Ustawy o własności lokali. Jeżeli nie zaskarżył podjętej uchwały ma obowiązek się jej podporządkować, czyli gdy ma ona charakter finansowy zapłacić wynikającą z niej kwotę. W innym wypadku staje się dłużnikiem wspólnoty mieszkaniowej, a dochodzenie przez wspólnotę zaległości na drodze sądowej nie jest...

Aneta Mościcka Kolejność uprawnionych do wykonania decyzji rozbiórkowej

Kolejność uprawnionych do wykonania decyzji rozbiórkowej Kolejność uprawnionych do wykonania decyzji rozbiórkowej

W pierwszej kolejności zobowiązany do dokonania rozbiórki jest inwestor, będący sprawcą samowoli budowlanej – orzekł Sąd Administracyjny w Gdańsku.

W pierwszej kolejności zobowiązany do dokonania rozbiórki jest inwestor, będący sprawcą samowoli budowlanej – orzekł Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Wybrane dla Ciebie

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną! Czy chcesz obniżyć koszty energii w budynku? Sprawdź, jak zdobyć dofinansowanie na dokumentację techniczną!

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią? Jak zapewnić trwałą ochronę budynku przed zimnem i wilgocią?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć? Modernizacja wentylacji w budynku - od czego zacząć?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku? Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania i mieć pełną kontrolę nad ciepłem w budynku?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest co trzwci sprzedawany wodomierz w Polsce?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych? Jak połączyć tradycyjne rzemiosło z nowoczesnym designem w wyposażeniu terenów rekreacyjnych?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości? Jak precyzyjne pomiary wody i ciepła mogą obniżyć koszty eksploatacji Twojej nieruchomości?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.