Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?
Aneta Mościcka|
Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2022
|
2022-08-25
Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?, fot. pixabay
Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany, są częścią składową wywłaszczonej nieruchomości. Tym samym wartość tablic reklamowych podwyższa wartość nieruchomości i zwiększa odszkodowanie z tytułu jej wywłaszczenia – wynika z wyroku NSA.
Przez „sąsiednią nieruchomość” na gruncie art. 47 Prawa budowlanego należy rozumieć jedynie działkę sąsiadującą bezpośrednio z działką inwestora, na której ten ostatni ma zamiar przeprowadzić prace przygotowawcze...
Przez „sąsiednią nieruchomość” na gruncie art. 47 Prawa budowlanego należy rozumieć jedynie działkę sąsiadującą bezpośrednio z działką inwestora, na której ten ostatni ma zamiar przeprowadzić prace przygotowawcze lub roboty budowlane, wymagające wejścia na teren sąsiedniej nieruchomości. Przepis art. 47 PB nie ma zastosowania, gdy pomiędzy inwestorem a właścicielami działki, na której części ma być realizowana inwestycja, została zawarta umowa dzierżawy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Niedopuszczalne jest ustalenie warunków zabudowy dla terenu obejmującego tylko część działki lub działek ewidencyjnych, chyba że w konkretnym przypadku jest to uzasadnione szczególnymi względami faktycznymi...
Niedopuszczalne jest ustalenie warunków zabudowy dla terenu obejmującego tylko część działki lub działek ewidencyjnych, chyba że w konkretnym przypadku jest to uzasadnione szczególnymi względami faktycznymi lub prawnymi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Jak wyjaśnił to Sąd Najwyższy, zobowiązanie do zbycia części nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej ma dwustronny charakter. Stronami takiej umowy, chociażby była nieodpłatna, powinni być z...
Jak wyjaśnił to Sąd Najwyższy, zobowiązanie do zbycia części nieruchomości wspólnej we wspólnocie mieszkaniowej ma dwustronny charakter. Stronami takiej umowy, chociażby była nieodpłatna, powinni być z jednej strony wspólnota mieszkaniowa, do której kompetencji należy zarząd nieruchomością wspólną, z drugiej zaś właściciel (współwłaściciele) wyodrębnionego lokalu, do którego ma zostać włączony fragment dotychczasowej nieruchomości wspólnej.
W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z dnia 19 maja 2022 r., sygn. akt I OSK 1458/21) wojewoda podjął decyzję o ustaleniu odszkodowania za prawo własności nieruchomości, będącej własnością samorządu województwa z przeznaczeniem pod budowę drogi. Odszkodowanie ma zostać wypłacone na rzecz poprzedniego właściciela. Postępowanie w omawianej sprawie toczyło się na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (dalej jako ustawa) oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Decyzję wojewody utrzymał w mocy minister inwestycji i rozwoju (obecnie minister rozwoju, pracy i technologii).
Naliczenie odszkodowania
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy o szczególnych zasadach przygotowywania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych nieruchomości wskazane w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej stają się z mocy prawa własnością odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego w odniesieniu do dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych stała się ostateczna, za odszkodowaniem ustalonym przez wojewodę w odrębnej decyzji. W myśl art. 134 ust. 1 UGN podstawę ustalenia wysokości odszkodowania stanowi wartość rynkowa nieruchomości. Zgodnie zaś z art. 135 ww. ustawy, jeżeli ze względu na rodzaj nieruchomości nie można określić jej wartości rynkowej, gdyż tego rodzaju nieruchomości nie występują w obrocie, określa się jej wartość odtworzeniową. W omawianej sprawie podstawą ustalenia odszkodowania jest operat szacunkowy sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego. Minister uznał, że rzeczoznawca prawidłowo oszacował wartość naniesień budowlanych w postaci ogrodzenia, tablic reklamowych oraz zadrzewienia i prawidłowo uznał, że znajdujące się na gruncie tablice reklamowe o konstrukcji stalowej są jego częściami składowymi i wojewoda prawidłowo orzekł o przyznaniu odszkodowania za te składniki.
Województwo wniosło skargę od decyzji ministra do WSA w Warszawie. W skardze zarzuciło m.in. uwzględnienie w odszkodowaniu wartości konstrukcji reklamowej, pomimo że nie była ona częścią składową gruntu.
Trwałe związanie z gruntem
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał skargę za bezzasadną i ją oddalił. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że w rozumieniu art. 47 i 48 KC częścią składową rzeczy jest wszystko, co należąc do niej jako do całości, nie może być odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo przedmiotu odłączonego.
W utrwalonym orzecznictwie sądowo-administracyjnym wskazuje się, że poprzez „trwałe związanie z gruntem” należy rozumieć mocne połączenie w takim stopniu, że odłączenie spowodowałoby zasadniczą zmianę w sensie technicznym, uniemożliwiającą np. ponowne posadowienie danego obiektu w innym miejscu bez konieczności ponownego przygotowania podłoża oraz posadowienie obiektu na tyle trwale, by zapewnić mu stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym, mogącym go zniszczyć lub spowodować przesunięcie, czy przemieszczenie na inne miejsce.
Sąd podkreślił, że kwestia trwałości związania z gruntem danego urządzenia reklamowego w każdym przypadku wymaga indywidualnej oceny w oparciu o przedstawione kryteria. W omawianej sprawie zgodnie ze sporządzonym operatem szacunkowym, na nieruchomości znajdują się cztery tablice reklamowe o konstrukcji stalowej osadzone stale w gruncie za pomocą stóp betonowych na słupach nośnych z profili stalowych. Zdaniem sądu takie tablice reklamowe są stale związane z gruntem w sposób, który uniemożliwia ich łatwe przeniesienie w inne miejsce.
Skarga do NSA
Województwo złożyło skargę od wyroku sądu pierwszej instancji do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który ją oddalił. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że wyliczenie rodzajów części składowych nieruchomości zawarte w art. 48 KC nie ma charakteru zamkniętego. Wskazuje na to:
po pierwsze zastosowane w tym przepisie wyrażenie „w szczególności”,
po drugie ujęcie w jego treści pojęcia „inne urządzenia trwale z gruntem związane”. Przepisy Kodeksu cywilnego nie definiują pojęcia „inne urządzenia trwale z gruntem związane”, w związku z czym do tej kategorii w ocenie NSA należy zaliczyć m.in. przepusty, sieci techniczne, wolnostojące maszty antenowe, wolnostojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe.
Sąd podkreślił, że w omawianej sprawie sposób posadowienia tablic wyklucza ich swobodną i dowolną rozbiórkę, a następnie przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej, bądź jej istotnej zmiany.
Demontaż tak posadowionej tablicy reklamowej – co do zasady – prowadzi do naruszenia stopy betonowej, stabilizującej konstrukcję w gruncie oraz, czego nie da się wykluczyć, odkształcenia profili zapewniających sztywność konstrukcji i jej odporność na warunki zewnętrzne. Oznacza to, że sposób posadowienia spornych tablic reklamowych na wywłaszczonej nieruchomości spełnia przesłanki uznania ich za części składowe w rozumieniu art. 47 §2 KC. Dlatego wojewoda, następnie minister oraz wojewódzki sąd administracyjny prawidłowo uznali, że wartość tablic reklamowych, znajdujących się na wywłaszczonej nieruchomości podwyższa jej wartość z uwagi na przypisanie im cech części składowej nieruchomości, a tym samym powoduje zwiększenie kwoty ustalonego odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości.
Wyrok NSA z 19 maja 2022 r. (sygn. akt I OSK 1458/21)
Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje...
Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje de facto podział na części podstawy opodatkowania pod belkami i pomiędzy nimi. Przy określeniu wysokości kondygnacji w świetle należy uwzględnić odległość mierzoną od podłoża do najniższego trwałego elementu konstrukcyjnego stopu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na...
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego.
Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków...
Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków naruszeń Prawa budowlanego, powinny być kierowane do następców prawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) czyli obowiązek wystawiania faktur poprzez repozytorium Krajowej Administracji Skarbowej, wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.
Podstawą do cofnięcia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych nie mogą być ewentualne obawy, co do uciążliwości prowadzonego sklepu, związane z ewentualnymi hałasami, czy też wandalizmem. Jeśli rzeczywiście...
Podstawą do cofnięcia zgody na sprzedaż napojów alkoholowych nie mogą być ewentualne obawy, co do uciążliwości prowadzonego sklepu, związane z ewentualnymi hałasami, czy też wandalizmem. Jeśli rzeczywiście wystąpią te uciążliwości w przyszłości, to wówczas będą miały zastosowanie przepisy ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach.
Właściciel lokalu, który sprzeciwia się uchwale wspólnoty mieszkaniowej przede wszystkim głosuje przeciw jej podjęciu, a w przypadku gdy zostanie przegłosowany może zaskarżyć uchwałę w trybie art. 25 Ustawy...
Właściciel lokalu, który sprzeciwia się uchwale wspólnoty mieszkaniowej przede wszystkim głosuje przeciw jej podjęciu, a w przypadku gdy zostanie przegłosowany może zaskarżyć uchwałę w trybie art. 25 Ustawy o własności lokali. Jeżeli nie zaskarżył podjętej uchwały ma obowiązek się jej podporządkować, czyli gdy ma ona charakter finansowy zapłacić wynikającą z niej kwotę. W innym wypadku staje się dłużnikiem wspólnoty mieszkaniowej, a dochodzenie przez wspólnotę zaległości na drodze sądowej nie jest...
Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić właściciela lokalu do zawarcia bezpośredniej umowy na dostawę mediów, ani tym bardziej odciąć go od dostawy w sytuacji, gdy nie podporządkuje się on decyzji wspólnoty...
Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić właściciela lokalu do zawarcia bezpośredniej umowy na dostawę mediów, ani tym bardziej odciąć go od dostawy w sytuacji, gdy nie podporządkuje się on decyzji wspólnoty mieszkaniowej – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach.
Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego...
Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska będą rozpatrywane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód.
Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca...
Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca roku podatkowego. W tym samym okresie nie musi nastąpić definitywne nabycie tego prawa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zainteresowany uzyskaniem zaświadczenia o samodzielności lokalu informował, że przed sądem rejonowym toczy się postępowanie o zasiedzenie mieszkania z jego wniosku.
Zaświadczenie o samodzielności mieszkania...
Zainteresowany uzyskaniem zaświadczenia o samodzielności lokalu informował, że przed sądem rejonowym toczy się postępowanie o zasiedzenie mieszkania z jego wniosku.
Zaświadczenie o samodzielności mieszkania stanowi wyłączny dowód spełnienia przez lokal wymogów samodzielności. Zatem wykazał on fakt posiadania interesu prawnego w uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności lokalu – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie.
Zgodnie z art. 52 Prawa budowlanego obowiązki, w formie nakazów i zakazów, nakłada się na inwestora. Jeżeli zaś roboty budowlane zostały zakończone lub wykonanie postanowienia albo decyzji przez inwestora...
Zgodnie z art. 52 Prawa budowlanego obowiązki, w formie nakazów i zakazów, nakłada się na inwestora. Jeżeli zaś roboty budowlane zostały zakończone lub wykonanie postanowienia albo decyzji przez inwestora jest niemożliwe, obowiązki te nakłada się na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Decyzje administracyjne organów obu instancji zostały wydane z naruszeniem zasad postępowania administracyjnego, ponieważ analizą planistyczną objęto tylko niektóre z działek znajdujących się w prawidłowo...
Decyzje administracyjne organów obu instancji zostały wydane z naruszeniem zasad postępowania administracyjnego, ponieważ analizą planistyczną objęto tylko niektóre z działek znajdujących się w prawidłowo wyznaczonym obszarze analizowanym. Przy ustalaniu warunków zabudowy zostały pominięte parametry zabudowy znajdującej się na dwóch działkach sąsiadujących bezpośrednio z terenem inwestycji – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej nie jest co prawda niemożliwe, ale musi to wynikać ze szczególnych uwarunkowań, a część działki musi być objęta ustaleniami planu miejscowego...
Objęcie decyzją o warunkach zabudowy części działki ewidencyjnej nie jest co prawda niemożliwe, ale musi to wynikać ze szczególnych uwarunkowań, a część działki musi być objęta ustaleniami planu miejscowego lub decyzją wydaną w trybie tzw. specustaw – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
Obowiązek sprawdzenia, czy umowa zawiera niedozwolone postanowienia spoczywa na sądzie. Fakt wypowiedzenia umowy kredytowej nie może co do zasady spowodować pozbawienia kredytobiorcy ochrony konsumenckiej,...
Obowiązek sprawdzenia, czy umowa zawiera niedozwolone postanowienia spoczywa na sądzie. Fakt wypowiedzenia umowy kredytowej nie może co do zasady spowodować pozbawienia kredytobiorcy ochrony konsumenckiej, gwarantowanej Dyrektywą UE nr 93/13, która obejmuje zarówno etap nawiązywania umowy, jak i wykonywania zobowiązań przez kredytodawcę i kredytobiorcę – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.
Nie ma wymogu, by współwłaściciel chcący wykorzystać wspólną nieruchomość na cele budowlane zawsze musiał posiadać zgodę wszystkich współwłaścicieli, a w przypadku jej braku, musiał uzyskać zgodę sądu....
Nie ma wymogu, by współwłaściciel chcący wykorzystać wspólną nieruchomość na cele budowlane zawsze musiał posiadać zgodę wszystkich współwłaścicieli, a w przypadku jej braku, musiał uzyskać zgodę sądu. Oceny, czy dana inwestycja przekracza zakres zwykłego zarządu dokonuje inwestor, a następnie jest ona weryfikowana przez urząd samodzielnie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Postanowienia umowy kredytu, które uprawniają bank do jednostronnego ustalenia kursów walut, są nietransparentne i pozostawiają pole do uznaniowego działania banku. Obarczają kredytobiorcę nieprzewidywalnym...
Postanowienia umowy kredytu, które uprawniają bank do jednostronnego ustalenia kursów walut, są nietransparentne i pozostawiają pole do uznaniowego działania banku. Obarczają kredytobiorcę nieprzewidywalnym ryzykiem oraz naruszają równorzędność stron. Sprzeczność z dobrymi obyczajami i naruszenie interesów konsumenta polega na uzależnieniu wysokości świadczenia banku oraz konsumenta od swobodnej decyzji banku, co jest niedopuszczalne – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie.
Inwestora można obciążyć nakazem rozbiórki samowoli budowlanej, jeżeli posiada uprawnienie do władania obiektem budowlanym, a gdy po wybudowaniu obiektów utraci prawo własności nieruchomości, nadal będzie...
Inwestora można obciążyć nakazem rozbiórki samowoli budowlanej, jeżeli posiada uprawnienie do władania obiektem budowlanym, a gdy po wybudowaniu obiektów utraci prawo własności nieruchomości, nadal będzie miał możliwość dokonania rozbiórki. Sąd może wstrzymać decyzję o rozbiórce samowoli, jeżeli inwestor zamieszkuje w budynku, a rozbiórka łączy się z powstaniem szkody – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji...
Jeżeli umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków nie stanowi inaczej, odbiorca usług odpowiada za zapewnienie niezawodnego działania posiadanych instalacji i przyłączy wodociągowych lub instalacji i przyłączy kanalizacyjnych z urządzeniem pomiarowym włącznie.
Art. 7 ust. 1 pkt 14 UPOL [1] zwalnia od podatku nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Dla zastosowania...
Art. 7 ust. 1 pkt 14 UPOL [1] zwalnia od podatku nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Dla zastosowania tego zwolnienia musi zostać wykazane przez podatnika faktyczne zajęcie nieruchomości lub ich części na prowadzenie tej działalności.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.
Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...
Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...
Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...
Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.