Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości, fot. www.pixabay.com
Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu. Jeśli notariusz nie ma prawa uzyskiwać przychodów z najmu i rozliczać kosztów z nim związanych, mąż prowadzący działalność syndyka może rozliczyć koszty tylko proporcjonalnie do swojego udziału w wartości nieruchomości. Syndyk nie ma też prawa zaliczyć do kosztów podatkowych kosztów szkoleń pracowników firm będących w upadłości, które obsługuje.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Czy zakup nieruchomości jest możliwy, gdy w księdze wieczystej figuruje zmarła osoba?

Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności...
Zakup nieruchomości, gdy w dziale II księgi wieczystej widnieje zmarła osoba, jest możliwy. Sprzedający musi wykazać swoje prawo do nieruchomości. Nabywca nieruchomości, podczas wnioskowania o wpis własności udowadnia, że istnieje następstwo prawne, dzięki nabyciu nieruchomości od spadkobiercy.
Jacek Frydryszak Psychologiczne aspekty pracy zarządcy nieruchomości

Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do...
Praca zarządcy nieruchomości – to ciągły kontakt z ludźmi o różnych charakterach i profilach psychologicznych, często trudnych, pieniackich. Jak ma się zachować w takich relacjach zarządca i czy jest do tego przygotowany?
Anna Ruszczak news Minimalne standardy usług w mieszkaniach treningowych i wspomaganych

Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.
Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.
Małżonkowie – żona notariusz i mąż syndyk prowadzą dwie osobne działalności gospodarcze, a mąż dodatkowo zajmuje się najmem nieruchomości. Mają wspólną nieruchomość, która była przedmiotem najmu. Umówili się między sobą, że nieruchomością będzie zarządzał mąż i rozliczał wszelkie koszty z tego tytułu. Wynikało to z faktu, że notariusz nie może prowadzić dodatkowej działalności, takiej jak najem lokali. W takich okolicznościach faktycznych powstał spór z organami skarbowymi, który znalazł swój finał na sali sądowej NSA.
Zaniżenie przychodu
Przeprowadzono kontrolę podatkową u męża syndyka i organ uznał, że zaniżył on przychody w zeznaniu poprzez nieujęcie wszystkich wpłat za usługi syndyka, a także zawyżył koszty uzyskania przychodu. Dotyczyło to przede wszystkim odpisów amortyzacyjnych dotyczących wspomnianej nieruchomości. Syndyk zaliczył bowiem do swoich kosztów wydatki na szkolenie osób niebędących pracownikami jego firmy, a firm będących w stanie upadłości, które obsługiwał.
Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał decyzję określającą podatnikowi zobowiązanie w podatku dochodowym i stwierdził, że wydatki na owe szkolenia mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu firm zarządzanych przez syndyka, nie zaś za koszty ponoszone przez samego syndyka w celu osiągnięcia przychodów przez jego firmę.
W skardze do WSA podatnik podniósł, że organy podatkowe zinterpretowały przepisy prawa materialnego wbrew zasadzie in dubio pro tributario. W kwestii rozliczania kosztów szkoleń dla osób współpracujących z kancelarią w zakresie upadłości przedsiębiorstwa skarżący argumentował, że szkolenia te miały na celu podwyższenie jakości świadczonych usług, których nie wykonuje on sam, a przy pomocy osób współpracujących, ale niezatrudnionych u niego. Podkreślił, że w przedsiębiorstwach upadłych muszą być osoby z odpowiednią wiedzą, aby mogły skutecznie współpracować z syndykiem. Dlatego poniesienie kosztów szkoleń leżało w jego interesie.
W przypadku nieruchomości syndyk argumentował, że zawarł z żoną będącą notariuszem umowę, co do rozliczania przychodów i kosztów związanych z ta nieruchomością.
Może Cię zainteresuje: Ustawa suszowa bez podatku od betonozy
Wątpliwości co do związku z uzyskiwanymi przychodami
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 5 listopada 2019 r. oddalił skargę podatnika (I SA/Rz 607/19).
Zdaniem WSA, nie budzi zastrzeżeń zasadność odmowy ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup szkoleń dla kontrahentów skarżącego, tj. osób współpracujących z nim w zakresie prawa upadłościowego. Z ustaleń faktycznych bezsprzecznie wynikało, że osoby te nie były zatrudnione przez skarżącego, lecz były zatrudnione lub współpracowały z firmami, w których wykonywał on funkcję syndyka. WSA stwierdził, że wyjaśnienia przedstawione przez skarżącego nie dają podstaw do przyjęcia, że zakwestionowane wydatki na szkolenia stanowiły dla niego koszt uzyskania przychodu. Wątpliwy jest bowiem ich związek z przychodami uzyskiwanymi przez skarżącego.
W ocenie Sądu zakwestionowane wydatki na szkolenia nie tylko nie mają bezpośredniego związku z działalnością gospodarczą syndyka, ale nie mieszczą się także w tzw. kosztach ogólnych. Skarżący nie zatrudnia bowiem bezpośrednio osób w ramach własnej działalności gospodarczej w zakresie sprawowania funkcji syndyka. Wydatki na szkolenia były więc związane z działalnością podmiotów upadłych, a nie z działalnością syndyka. Osoby szkolone wykonywały czynności na rzecz podmiotów upadłych, a nie bezpośrednio na rzecz skarżącego.
Umowa między małżonkami bez znaczenia dla prawa podatkowego
NSA na rozprawie w dniu 9 sierpnia br. oddalił skargę podatnika (II FSK 290/20). NSA uznał rozstrzygnięcie sądu niższej instancji za słuszne i nie podzielił zarzutów skargi kasacyjnej. Stwierdził, że są one bezskuteczne. NSA nie podzielił argumentów, że rozliczenie kosztów dotyczących nieruchomości wynikało z umowy miedzy małżonkami i nie ma podstaw prawnych, by dzielić te koszty między małżonków.
Może Cię zainteresuje: Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg
NSA wskazał, że umowa między małżonkami nie ma znaczenia na gruncie prawa podatkowego. Oboje małżonkowie prowadzą odrębne działalności i odrębnie są opodatkowani. NSA podkreślił, że mąż może uwzględnić koszty amortyzacji nieruchomości jedynie w takiej wartości, która odpowiada jego udziałowi we współwłasności tej nieruchomości. Prawo podatkowe wyklucza to, że małżonkowie mogą się między sobą umówić co do składników majątku.
Zdaniem NSA, sąd niższej instancji prawidłowo ocenił także kwestie kosztów szkoleń. Zdaniem NSA, koszty szkoleń pracowników innych firm, będących w upadłości, które obsługiwał syndyk, nie mogą być kosztami uzyskania przychodów syndyka.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 9 sierpnia 2022 r. sygn. akt. II FSK 290/20.
Źródło: prawo.pl
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!