Żądanie zamieszczenia określonych spraw w porządku obrad spółdzielni

Sprawę uprawnienia do żądania zamieszczenia określonych spraw w porządku obrad reguluje również ustawa Prawo spółdzielcze
fot. pixabay
Stosowanie przepisów ustawy – Prawo spółdzielcze do żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej w świetle wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 29 stycznia 2020 r. (sygn. akt V ACa 452/19).
Zobacz także
Aneta Mościcka Warunki skorzystania ze zwolnienia od PIT przychodu ze sprzedaży nieruchomości

Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca...
Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca roku podatkowego. W tym samym okresie nie musi nastąpić definitywne nabycie tego prawa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Anna Ruszczak news Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania

Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego...
Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska będą rozpatrywane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód.
Paweł Puch Nie można zmusić właściciela do indywidualnej umowy z dostawcą

Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić właściciela lokalu do zawarcia bezpośredniej umowy na dostawę mediów, ani tym bardziej odciąć go od dostawy w sytuacji, gdy nie podporządkuje się on decyzji wspólnoty...
Wspólnota mieszkaniowa nie może zmusić właściciela lokalu do zawarcia bezpośredniej umowy na dostawę mediów, ani tym bardziej odciąć go od dostawy w sytuacji, gdy nie podporządkuje się on decyzji wspólnoty mieszkaniowej – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Suwałkach.
Komentowane rozstrzygnięcia sądów powszechnych usuwają wątpliwości związane z tym ile podpisów należy zebrać, aby żądanie zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia było skuteczne. Zgodnie z poniższymi orzeczeniami dla skutecznego zgłoszenia żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad należy zebrać 1/10 podpisów członków, a 10 podpisów jak dla projektu uchwały.
W wyroku Sądu Okręgowego w Toruniu z dnia 11 czerwca 2019 r. (sygn. akt I C 1684/18), którego wykładnia została potwierdzona wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 29 stycznia 2020 r. (sygn. akt V ACa 452/19) przesądzono, że dla skutecznego zgłoszenia żądania przez członków spółdzielni mieszkaniowej konieczne jest zebranie podpisów 1/10 członków spółdzielni, gdyż ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie reguluje ilości osób, które mają złożyć podpis pod żądaniem.
W związku z tym, biorąc pod uwagę przepis art. 1 ust. 7 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w zw. z art. 40 § 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, zgodnie z którym w zakresie nieuregulowanym w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych „stosuje” się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, tj. art. 40 § 2 tej ustawy, w świetle którego uprawnieni do żądania zwołania walnego zgromadzenia (zebrania przedstawicieli), w myśl art. 39 § 2 i 3, mogą również żądać zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku jego obrad.
Zgodnie z art. 39 § 2 pkt 2 ustawy Prawo spółdzielcze, zarząd zwołuje walne zgromadzenie także na żądanie przynajmniej jednej dziesiątej, nie mniej jednak niż trzech członków, jeżeli uprawnienia tego nie zastrzeżono w statucie dla większej liczby członków.
Sprawę uprawnienia do żądania zamieszczenia określonych spraw w porządku obrad reguluje również ustawa Prawo spółdzielcze, które stanowi, że uprawnienie to przysługuje przynajmniej jednej dziesiątej, nie mniej niż trzech członków spółdzielni, jeżeli nie zastrzeżono w statucie inaczej. Skoro ustawodawca nie zawarł takich rozwiązań w ustawie szczegółowej o spółdzielniach mieszkaniowych, to tym samym przesądził, że w kwestii żądania zamieszczenia spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia należy stosować przepisy ustawy Prawo spółdzielcze. Wniosek więc nie jest skutecznie złożony, gdyż nie jest poparty przez co najmniej jedną dziesiątą ogółu członków spółdzielni.
Sąd Okręgowy w Toruniu uznał, że z przedstawionego przez powodów żądania wynika, iż w istocie domagali się dokonania wykładni przepisów prawa, a mianowicie art. 83 ust. 10, 11, 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz art. 39 i 40 ustawy Prawo spółdzielcze. Sąd pierwszej instancji zwrócił uwagę, że rola sądu w postępowaniu nie sprowadza się do tłumaczenia stronom znaczenia przepisów, ale do tego, by rozstrzygnąć spór zaistniały między stroną powodową, a stroną pozwaną. Ponadto – w ocenie Sądu Okręgowego – przepisy powoływane przez stronę powodową są jasne i nie budzą żadnych wątpliwości.
Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 29 stycznia 2020 r.: sąd I instancji przytoczył treść art. 83 ust. 10 i 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych i uznał, że z powyższych przepisów wynika, iż 10 członków spółdzielni jest niezbędnych do poparcia projektu uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni i tylko w takim zakresie taka ilość członków jest niezbędna. Ten przepis nie wskazuje ilości członków potrzebnych do zgłoszenia żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego wszystkich części.
Sąd Okręgowy podkreślił, że w niniejszej sprawie chodziło właśnie o zgłoszenie żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia lub jego wszystkich części. Skoro tak, to zgodnie z art. 1 ust. 7 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w zakresie nieuregulowanym w niniejszej ustawie, stosuje się przepisy ustawy z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze. Art. 39 ustawy Prawo spółdzielcze stanowi, że walne zgromadzenie zwołuje zarząd przynajmniej raz w roku w ciągu 6 m-cy po upływie roku obrachunkowego. Zarząd także zwołuje walne zgromadzenie na żądanie przynajmniej 1/10, nie mniej jednak niż 3 członków, jeżeli uprawnienia tego nie zastrzeżono w statucie dla większej liczby członków.
Zgodnie natomiast z art. 41 ww. ustawy walne zgromadzenie może podejmować uchwały jedynie w sprawach objętych porządkiem obrad podanych do wiadomości członków w terminach i w sposób określony w statucie. Natomiast zgodnie z art. 40 § 2 ustawy Prawo spółdzielcze uprawnieni do żądania zwołania walnego zgromadzenia w myśl art. 39 § 2 i 3 mogą również żądać zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku jego obrad, pod warunkiem wystąpienia z tym żądaniem w terminie określonym przez statut. Sąd zwrócił uwagę, że statut pozwanej spółdzielni nie reguluje ilu członków jest uprawnionych do zgłoszenia żądania zwołania walnego zgromadzenia. W związku z tym, obowiązującym przepisem jest art. 39 ustawy Prawo spółdzielcze.
W ocenie Piotra Pałki – radcy prawnego i wspólnika DERC PAŁKA Kancelaria Radców Prawnych w Warszawie, Kancelarii współpracującej ze Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Mieszkaniowych RP ww. orzeczenia potwierdzają właściwy kierunek wykładni przepisów prawa spółdzielczego. Nie można bowiem pomijać przepisu art. 1 ust. 7 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, który expressis verbis wskazuje, że jeżeli ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie reguluje danych spraw, to należy stosować przepisy ustawy Prawo spółdzielcze.
Ponadto w ocenie Kancelarii jest to stosowanie przepisów ustawy – Prawa spółdzielczego wprost. Gdyby bowiem racjonalny ustawodawca chciał zastosować ,,odpowiednie’’ odesłanie, to wprowadziłby takie rozwiązanie. Tym samym dla skutecznego żądania zamieszczenia oznaczonych spraw w porządku obrad walnego zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej konieczne jest żądanie przynajmniej 1/10 członków, nie mniej jednak niż 3 członków, jeżeli uprawnienia tego nie zastrzeżono w statucie dla większej liczby członków.