Według deweloperów, ściany dzielące poszczególne pomieszczenia w lokalu właściciel może sobie dowolnie poprzestawiać. Fot. Pixabay
Coraz częściej dochodzi do sporów pomiędzy właścicielami lokali a deweloperami, odnośnie tego jak liczyć powierzchnię użytkową lokalu. Spór toczy się oczywiście o pieniądze – jeżeli cena lokalu uzależniona jest od powierzchni użytkowej, to im powierzchnia użytkowa jest większa, tym deweloper więcej zarabia, a nabywca płaci.
25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta (Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta; DzU z 2014 r., poz. 827), która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady. Oznacza to, że osoby...
25 grudnia wchodzi w życie ustawa o prawach konsumenta (Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta; DzU z 2014 r., poz. 827), która wprowadza pięcioletni okres rękojmi za wady. Oznacza to, że osoby kupujące mieszkanie na rynku pierwotnym będą miały 2 lata więcej na wykrycie ewentualnych usterek budynku.
Na pierwotnym rynku mieszkaniowym pada rekord za rekordem. Oznacza to wzrost konkurencyjności w branży deweloperskiej. Co planują firmy i jakie kierunki obiorą w najbliższym czasie?
Na pierwotnym rynku mieszkaniowym pada rekord za rekordem. Oznacza to wzrost konkurencyjności w branży deweloperskiej. Co planują firmy i jakie kierunki obiorą w najbliższym czasie?
Do oferty deweloperów trafia coraz więcej mieszkań w wysokim standardzie, bo chętnych na dobrej klasy nieruchomości przybywa, mimo że ceny na rynku rosną.
Do oferty deweloperów trafia coraz więcej mieszkań w wysokim standardzie, bo chętnych na dobrej klasy nieruchomości przybywa, mimo że ceny na rynku rosną.
Deweloperzy w ramach tego sporu odwołują się m.in. do dowolności przearanżowania ścian działowych wewnątrz lokalu. Czy słusznie?
Szczególnie w czasach, kiedy do liczenia powierzchni właściwa była norma PN-ISO 9836:1997 (dla projektów budowlanych sporządzanych przed 19 września 2020 r.) część deweloperów do powierzchni użytkowej wliczała powierzchnię pod ścianami działowymi. Według deweloperów, ściany dzielące poszczególne pomieszczenia w lokalu właściciel może sobie dowolnie poprzestawiać (czyli wyburzyć ścianę lub postawić ją w innym miejscu). Wobec tego powierzchnię pod nimi, należy traktować jako powierzchnię użytkową. Nawet ściany działowe murowane, m.in. z kablami elektrycznymi wewnątrz, deweloperzy ci uznawali za „ścianki działowe nadające się do demontażu”, czyli – wedle ww. normy – powierzchnię użytkową.
Kontrowersyjna dowolność burzenia i przestawiania ścian
Oczywiście kontrargumentów właścicieli lokali jest wiele, m.in. że taka interpretacja normy jest błędna, sprzeczna z jej oryginalnym, angielskim brzmieniem, że ściany murowane i otynkowane, w których częstokroć poprowadzone są media – instalacje gazowe, wodne czy elektryczne, trudno określić „ściankami” nadającymi się do demontażu. Że są to ściany działowe stanowiące stałe przegrody budowlane, a więc bez cech „nadających się do demontażu”. Właściciele lokali argumentują, że ściankami nadającymi się do demontażu są z pewnością przepierzenia jak ścianki harmonijkowe, modułowe czy przesuwne, zaprojektowane już z myślą o demontażu. Takie samo stanowisko prezentuje Polski Komitet Normalizacyjny, który normy liczenia powierzchni wydaje, a także m.in. Polska Izba Inżynierów Budownictwa.
Warto jednak w tym miejscu skupić się na zasygnalizowanym wcześniej, i znajdującym odzwierciedlenie nawet w niektórych orzeczeniach argumencie. A mianowicie, że rzekomo ściany działowe wewnątrz lokalu (niezależnie od materiału): „można usunąć, zlikwidować, zmienić ich położenie, wedle uznania nabywcy i tylko od właściciela zależy czy życzy sobie mieszkać w lokalu z wykonanymi zgodnie z projektem ściankami działowymi czy bez nich, a może tylko częścią z nich, ponieważ wszystkie nadają się do usunięcia (demontażu), a powierzchnia pod nimi do alternatywnego wykorzystania”.
Ta „dowolność” burzenia i stawiania nowych ścian wewnątrz lokalu ma bardzo formalny wymiar. W argumencie tym chodzi bowiem przede wszystkim o to, że takie burzenie i stawianie ścian wewnątrz lokalu miało nie wymagać ani zgłoszenia, ani wnioskowania o pozwolenie na budowę do organów architektoniczno-budowlanych. W tym sensie miało zależeć wyłącznie od decyzji właściciela lokalu.
Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany,...
Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany, są częścią składową wywłaszczonej nieruchomości. Tym samym wartość tablic reklamowych podwyższa wartość nieruchomości i zwiększa odszkodowanie z tytułu jej wywłaszczenia – wynika z wyroku NSA.
Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...
Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.
Przez lata deweloperzy wliczali do powierzchni użytkowej metry pod ścianami działowymi, co zwiększało koszty zakupu mieszkań. W ostatnim czasie sądy coraz częściej stają po stronie nabywców, którzy walczą...
Przez lata deweloperzy wliczali do powierzchni użytkowej metry pod ścianami działowymi, co zwiększało koszty zakupu mieszkań. W ostatnim czasie sądy coraz częściej stają po stronie nabywców, którzy walczą o odzyskanie nadpłaconych kwot. Wyroki z 2023 i 2024 roku mogą okazać się przełomowe, ale czas na zgłoszenie roszczeń jest ograniczony. Poniżej przytaczamy przepisy i najnowsze orzecznictwo, które wpływają na sytuację właścicieli mieszkań.
Sąd w Warszawie wydał pierwszy prawomocny wyrok przeciwko deweloperowi, który wliczał powierzchnię pod ścianami działowymi do metrażu mieszkań. Orzeczenie otwiera drogę do podobnych roszczeń, a to z kolei...
Sąd w Warszawie wydał pierwszy prawomocny wyrok przeciwko deweloperowi, który wliczał powierzchnię pod ścianami działowymi do metrażu mieszkań. Orzeczenie otwiera drogę do podobnych roszczeń, a to z kolei może skutkować milionowymi stratami dla deweloperów.
Małżeństwo kupiło mieszkanie za pół miliona i domaga się od dewelopera zwrotu prawie 21,8 tys. zł za blisko trzy metry kwadratowe, które znajdują się pod ścianami działowymi.
Małżeństwo kupiło mieszkanie za pół miliona i domaga się od dewelopera zwrotu prawie 21,8 tys. zł za blisko trzy metry kwadratowe, które znajdują się pod ścianami działowymi.
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że remont mieszkania stanowi najważniejszy cel kredytowy Polaków w 2016 r. I choć kupując własne lokum, stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami, to powinniśmy...
Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że remont mieszkania stanowi najważniejszy cel kredytowy Polaków w 2016 r. I choć kupując własne lokum, stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami, to powinniśmy pamiętać, że nadal nie możemy w nim zrobić absolutnie wszystkiego. Szczególne obostrzenia dotyczą mieszkań w budynkach wielorodzinnych, w których naszą ingerencją moglibyśmy wpłynąć na stan innych mieszkań.
Przeniesienie istniejącego już na działce przyłącza gazowego w inne miejsce na tej samej działce należy uznać za jego przebudowę. Przeniesienie takie nie może być natomiast uznane za budowę obiektu budowlanego,...
Przeniesienie istniejącego już na działce przyłącza gazowego w inne miejsce na tej samej działce należy uznać za jego przebudowę. Przeniesienie takie nie może być natomiast uznane za budowę obiektu budowlanego, ponieważ nie jest to wykonywanie nowego obiektu, który wcześniej nie istniał, jak również nie jest to odbudowa, rozbudowa, czy też nadbudowa takiego obiektu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Gospodarczo racjonalne decyzje, podejmowane pierwotnie w określonych warunkach, w związku z negatywną zmianą okoliczności, mogą skutkować koniecznością podejmowania działań zmierzających do zachowania...
Gospodarczo racjonalne decyzje, podejmowane pierwotnie w określonych warunkach, w związku z negatywną zmianą okoliczności, mogą skutkować koniecznością podejmowania działań zmierzających do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów i ponoszenia w związku z tym wydatków, które można zatem zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 UPDOP – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) wydał wyrok dotyczący opodatkowania nieruchomości, bardzo ważny dla przedsiębiorców korzystających z długoterminowego najmu.
W przypadku, gdy podatnik nie określił wartości budowli lub wartość ustalona przez biegłego jest wyższa co najmniej o 33% od wartości określonej przez podatnika, koszty ustalenia wartości przez biegłego...
W przypadku, gdy podatnik nie określił wartości budowli lub wartość ustalona przez biegłego jest wyższa co najmniej o 33% od wartości określonej przez podatnika, koszty ustalenia wartości przez biegłego ponosi podatnik.
Poszanowaniu podlegają tylko uzasadnione interesy osób trzecich, czyli te, które mają umocowanie w przepisach prawa. Nie chodzi o wszelkie utrudnienia, jakie może spowodować planowana inwestycja, lecz...
Poszanowaniu podlegają tylko uzasadnione interesy osób trzecich, czyli te, które mają umocowanie w przepisach prawa. Nie chodzi o wszelkie utrudnienia, jakie może spowodować planowana inwestycja, lecz jedynie o takie, które dotyczyć mogą naruszeń interesów prawnych, nie zaś interesów faktycznych innych osób – orzekł NSA.
Brak podania przez wnioskodawczynię miejsca zamieszkania z przyczyn obiektywnych nie może stanowić podstawy do odmowy zakwalifikowania i wpisania jej na listę osób oczekujących na najem lokalu mieszkalnego...
Brak podania przez wnioskodawczynię miejsca zamieszkania z przyczyn obiektywnych nie może stanowić podstawy do odmowy zakwalifikowania i wpisania jej na listę osób oczekujących na najem lokalu mieszkalnego z zasobu mieszkaniowego miasta – orzekł NSA.
Ustanowienie służebności przesyłu oraz wydanie zezwolenia, ograniczającego sposób korzystania z nieruchomości, stanowią zupełnie odrębne regulacje prawne. Nie można zatem utożsamiać negocjacji dotyczących...
Ustanowienie służebności przesyłu oraz wydanie zezwolenia, ograniczającego sposób korzystania z nieruchomości, stanowią zupełnie odrębne regulacje prawne. Nie można zatem utożsamiać negocjacji dotyczących ustanowienia służebności przesyłu z negocjacjami, które powinny poprzedzać wystąpienie z wnioskiem, a następnie wydanie decyzji ograniczającej prawo własności nieruchomości
– orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Nie ma wymogu, by współwłaściciel chcący wykorzystać wspólną nieruchomość na cele budowlane zawsze musiał posiadać zgodę wszystkich współwłaścicieli, a w przypadku jej braku, musiał uzyskać zgodę sądu....
Nie ma wymogu, by współwłaściciel chcący wykorzystać wspólną nieruchomość na cele budowlane zawsze musiał posiadać zgodę wszystkich współwłaścicieli, a w przypadku jej braku, musiał uzyskać zgodę sądu. Oceny, czy dana inwestycja przekracza zakres zwykłego zarządu dokonuje inwestor, a następnie jest ona weryfikowana przez urząd samodzielnie – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca...
Dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego wystarczające jest wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub prawa majątkowego na własne cele mieszkaniowe w okresie trzech lat od końca roku podatkowego. W tym samym okresie nie musi nastąpić definitywne nabycie tego prawa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...
Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.
Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.
Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych,...
Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Najprostsze dopuszczalne rozwiązanie polega na zapewnieniu możliwości odprowadzania wód opadowych na nieutwardzony grunt na nieruchomości, na której wznoszony jest budynek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
To, że udział w częściach wspólnych budynku przynależny przedsiębiorcy z racji posiadania tytułu własności lokalu użytkowego nie przesądza, że te przynależności muszą być opodatkowane według tej samej...
To, że udział w częściach wspólnych budynku przynależny przedsiębiorcy z racji posiadania tytułu własności lokalu użytkowego nie przesądza, że te przynależności muszą być opodatkowane według tej samej stawki podatku co lokal użytkowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
W przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych, podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości stanowi ich wartość, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano...
W przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych, podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości stanowi ich wartość, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Zmiana użytkowania części domu jednorodzinnego i przeznaczenie jej na lokal usługowy stanowi zmianę sposobu użytkowania w rozumieniu art. 71 ust. 1 Prawa budowlanego, a więc jest to zmiana wymagająca przeprowadzenia...
Zmiana użytkowania części domu jednorodzinnego i przeznaczenie jej na lokal usługowy stanowi zmianę sposobu użytkowania w rozumieniu art. 71 ust. 1 Prawa budowlanego, a więc jest to zmiana wymagająca przeprowadzenia trybu określonego w art. 71 ust. 2 i następnych PB – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Jeżeli nawet budowa nie wymaga pozwolenia na budowę czy zgłoszenia, to niestosowanie się do innych przepisów, np. wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego może sprawić, że obiekt zostanie uznany...
Jeżeli nawet budowa nie wymaga pozwolenia na budowę czy zgłoszenia, to niestosowanie się do innych przepisów, np. wynikających z planu zagospodarowania przestrzennego może sprawić, że obiekt zostanie uznany za samowolę budowlaną.
Jeżeli przedsionek jest częścią korytarza prowadzącego do trzech mieszkań, wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu pozbawiłoby sąsiednie mieszkania przymiotu samodzielności, ponieważ korzystanie...
Jeżeli przedsionek jest częścią korytarza prowadzącego do trzech mieszkań, wydanie zaświadczenia o samodzielności lokalu pozbawiłoby sąsiednie mieszkania przymiotu samodzielności, ponieważ korzystanie z nich wiązałoby się z koniecznością korzystania z pomieszczenia przynależnego do innego mieszkania, czyli z jego przedsionka – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
W wyroku z dnia 29.09.2020 r.1), Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie można podzielić zapatrywania, by właściciel lokalu, dokonując rozbiórki odcinka instalacji gazowej przebiegającego przez jego...
W wyroku z dnia 29.09.2020 r.1), Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie można podzielić zapatrywania, by właściciel lokalu, dokonując rozbiórki odcinka instalacji gazowej przebiegającego przez jego lokal, nie posiadał prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, bo współwłaściciele innego lokalu, przez który instalacja ta również przebiega, nie wyrazili zgody na jego demontaż. Roboty rozbiórkowe bowiem nie były wykonywane w częściach wspólnych.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.