administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Rozliczanie kosztów w spółdzielni mieszkaniowej

Rozliczanie kosztów w spółdzielni mieszkaniowej

Rozliczanie kosztów w spółdzielni mieszkaniowej

Obowiązki zarządów spółdzielni mieszkaniowych w zakresie prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego.

Zobacz także

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur – zagrożenie czy szansa?

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur – zagrożenie czy szansa? KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur – zagrożenie czy szansa?

Przepisy dotyczące obowiązków nałożonych na przedsiębiorców są dość dynamiczne, a nam nie pozostaje nic innego, jak się do nich dostosować. Jedną z innowacji, o jakiej możemy usłyszeć coraz częściej, jest...

Przepisy dotyczące obowiązków nałożonych na przedsiębiorców są dość dynamiczne, a nam nie pozostaje nic innego, jak się do nich dostosować. Jedną z innowacji, o jakiej możemy usłyszeć coraz częściej, jest Krajowy System e-Faktur. Czym właściwie jest i jak wpływa na funkcjonowanie firmy?

Anna Ruszczak news Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom

Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom Podatek od nieruchomości odzyskany dzięki satelitom

Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których...

Przy pomocy zdjęć satelitarnych można w zautomatyzowany sposób wychwycić w krótkim czasie wiele różnych niezgodności podatkowych dla dużej liczby nieruchomości. Pozwalają w pełni zobaczyć obiekty, od których podatek powinien być odprowadzony.

Redakcja news Szkolenie: Podatki i składki 2023 - w warunkach wspólnoty mieszkaniowej

Szkolenie: Podatki i składki 2023 - w warunkach wspólnoty mieszkaniowej Szkolenie: Podatki i składki 2023 - w warunkach wspólnoty mieszkaniowej

Jak dokumentować operacje gospodarcze wspólnoty mieszkaniowej? Kto odpowiada za zobowiązania podatkowe i prowadzenie ewidencji podatkowej? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty...

Jak dokumentować operacje gospodarcze wspólnoty mieszkaniowej? Kto odpowiada za zobowiązania podatkowe i prowadzenie ewidencji podatkowej? Podczas szkolenia Eugenia Śleszyńska omówi najważniejsze aspekty dotyczące podatków i składek obowiązujących wspólnoty mieszkaniowe w 2023 roku.

Spis treści:

  • Uregulowania w statucie SM
  • Odzwierciedlenie w systemie ewidencji księgowej
  • Obowiązek rozliczenia przychodów i kosztów
  • Obowiązujące przepisy
  • Dodatkowe źródła przychodów a podatek
  • Dysponowanie nadwyżką bilansową
  • Wielorakość praw do lokali
  • Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości
  • Rozliczenie nieruchomości jedno- i wielobudynkowych

Obowiązek prowadzenia przez zarząd spółdzielni mieszkaniowej odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego wynika z Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r. (DzU z 2001 r. nr 4, poz. 27 z późn. zm.) zmienionej Ustawą z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa w tym zakresie obowiązuje od 31 lipca 2007 r. (DzU 2007 r. nr 21, poz.123 i nr 25, poz. 162). W wyżej wymienionym zakresie zarząd spółdzielni mieszkaniowej w ramach swoich obowiązków wykonuje postanowienia Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (USM) zawarte w art.41. pkt 1) i pkt 2). Zarząd prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości:

  • ewidencję i rozliczanie przychodów i kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz ewidencję kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni;
  • ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego zgodnie z art. 6 ust. 3.

Uregulowania w statucie SM

Przywoływana ustawa stanowi, że uiszczanie opłat na koszty eksploatacji i utrzymanie nieruchomości oraz na koszty eksploatacji i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni wnosi się zgodnie z postanowieniami statutu. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych nie jest jedynym aktem prawnym regulującym kwestie ewidencji przychodów i kosztów na nieruchomości, ustawa nie stanowi o szczegółach dotyczących opłat ani o szczegółach rozliczania przychodów i kosztów wnoszonych na ww. cele.

Należy podkreślić, że statut spółdzielni uchwalany jest przez członków spółdzielni. Statut jest uchwałą Walnego Zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej. Zatem szczegółowe regulacje w zakresie wnoszenia opłat na eksploatację i utrzymanie nieruchomości oraz na eksploatację i utrzymanie nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz rozliczanie kosztów eksploatacji a także wpływów i wydatków funduszu remontowego zależą także od wewnętrznych uregulowań zawartych w statucie spółdzielni mieszkaniowej. Niejednokrotnie statut spółdzielni mieszkaniowej ceduje kompetencje w zakresie ustalenia zasad wnoszenia opłat i rozliczeń przychodów i kosztów na regulaminy uchwalane na ogół przez radę nadzorczą spółdzielni. Zatem w zakresie prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości oraz ewidencji kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz ewidencji wpływów i wydatków funduszu remontowego zarząd spółdzielni wykonuje zarówno postanowienia Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, jak i postanowienia statutu i regulaminów obowiązujących w spółdzielni.

Odzwierciedlenie w systemie ewidencji księgowej

Uregulowania prawne dotyczące prowadzenia odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji oraz kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego powinny mieć odzwierciedlenie w systemie ewidencji księgowej spółdzielni mieszkaniowej. W pierwszej kolejności zagadnienia te powinny znaleźć odzwierciedlenie w uchwale zarządu w sprawie polityki rachunkowości. Obowiązek przyjęcia przez zarząd spółdzielni uchwały o zasadach (polityce) rachunkowości wynika z Ustawy o rachunkowości z 29 września 1994 r. (DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.). Efekty prowadzonej przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji, kosztów utrzymania mienia wspólnego spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego powinny mieć także swoje odzwierciedlenie w rocznym sprawozdaniu spółdzielni. Powinny być częścią rocznego sprawozdania z zarządu spółdzielnią.

Obowiązek rozliczenia przychodów i kosztów

Osoby władające prawem do lokalu w nieruchomościach stanowiących mienie spółdzielni mieszkaniowej mają ustawowy i statutowy obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale. Mają także ustawowy i statutowy obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni. Obowiązek uiszczania opłat na pokrywanie kosztów eksploatacji nieruchomości i mienia wspólnego realizowany jest poprzez wnoszenie z góry comiesięcznych opłat, które są podstawowym źródłem finansowania tych kosztów. A w wielu nieruchomościach są one jedynym źródłem pokrycia kosztów utrzymania danej nieruchomości.

Obowiązujące przepisy

Obowiązek uczestniczenia w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wynika wprost z zapisów art. 4 ust. 1, 11, 2, 4, 62 oraz art. 6 ust. 3 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 15 grudnia 2000 r. (tekst jednolity 2003 r. DzU nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Wyżej wyszczególnione zapisy USM obowiązują od 31 lipca 2007 r. na mocy Ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw z 15 czerwca 2007 r. (DzU z 2007 r. nr 21, poz. 123 i nr 25 poz. 162 ). Ustawa z 15 czerwca 2007 r. wprowadziła istotną zmianę w art. 4 ust. 1 i ust. 2 w porównaniu do wcześniej obowiązujących przepisów. Art. 4 ust. 1 i ust. 2 tej ustawy nie zawiera zapisu o obowiązku członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokalu, a także członków spółdzielni będących właścicielami lokali, w uczestniczeniu w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów.

Dodatkowe źródła przychodów a podatek

Dodatkowymi źródłami przychodów na pokrycie kosztów utrzymania nieruchomości i mienia wspólnego, a także zwiększającymi wpływy funduszu remontowego są:

  • pożytki, czyli przychody z nieruchomości wspólnej;
  • przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielni.

Przychody z pożytków i przychody z działalności gospodarczej spółdzielni od 1 stycznia 2007 r. podlegają opodatkowaniu zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych z 15 lutego 1992 r. (DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.). W świetle obowiązujących przepisów podatkowych przychody z pożytków i z działalności gospodarczej spółdzielni, jeśli nawet są przeznaczone na działalność statutową spółdzielni – w tym na pokrycie kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi – nie są zwolnione od podatku dochodowego, tak jak było to przed 1 stycznia 2007 r. W związku z powyższym zarząd spółdzielni obowiązany jest prowadzić rejestry księgowe ewidencjonujące przychody z tej działalności oraz rejestry kosztów tej działalności.

Jednym z istotnych problemów dla spółdzielców jest zrozumienie kosztu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej oraz kosztów uzyskania pożytków. W praktyce, bowiem często zdarza się tak, że jeśli umowa np. na tablicę reklamową umieszczoną na ścianie budynku czy antenę zbiorczą umieszczoną na dachu zawarta jest na określoną kwotę, to dochodem dla nieruchomości jest kwota wynikająca z umowy pomniejszona o koszty uzyskania przychodu i podatek dochodowy. Kwota należności wynikająca z umowy jest przychodem dla nieruchomości, a po ustaleniu kosztów i opłaceniu podatków nieruchomość ma do dyspozycji dochód, który może być przeznaczony na pokrycie kosztów eksploatacji nieruchomości lub zasilić fundusz remontowy nieruchomości. W nieruchomościach wielobudynkowych rozstrzygnięcia wymaga przypisanie tego przychodu do budynku, z którego ten konkretny pożytek pochodzi lub do wszystkich budynków w nieruchomości wieolobudynkowej. Te sprawy należy rozstrzygać w wewnętrznych regulacjach spółdzielni, najczęściej są to regulaminy uchwalane przez radę nadzorczą. W praktyce dużych spółdzielni poza organami ustawowymi, tj. walnym zgromadzeniem, radą nadzorczą i zarządem, występują rady osiedli, rady budynków, komitety nieruchomości. W odniesieniu do spraw dotyczących konkretnej nieruchomości, dobrą praktyką w szeregu spółdzielni staje się to, że właśnie rady nieruchomości podejmują stanowisko w sprawie i przekazują je do rady nadzorczej lub zarządu, w zależności od kompetencji do podjęcia decyzji. Jest to duży krok w demokratyzacji życia wewnątrzspółdzielczego.

Dysponowanie nadwyżką bilansową

Przeznaczenie przychodów z własnej działalności gospodarczej spółdzielni uzależnione jest od uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni o podziale nadwyżki bilansowej. W praktyce szereg spółdzielni mieszkaniowych, prowadząc własną działalność gospodarczą, planuje przychody z comiesięcznych opłat członków spółdzielni, użytkowników lokali, niższe w stosunku do kosztów eksploatacji. Niedobór ten pokrywany jest z dochodu z działalności gospodarczej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale nadwyżki bilansowej. Przy dysponowaniu nadwyżką bilansową na pokrycie niedoboru w kosztach eksploatacji czy pokryciu wydatków funduszu remontowego należy mieć na uwadze zachowanie równego dostępu wszystkich członków spółdzielni do wypracowanej nadwyżki bilansowej. Moim zdaniem dyspozycja uchwały walnego zgromadzenia spółdzielni w zakresie rozdysponowania nadwyżki bilansowej dla pokrycia ww. kosztów powinna mieć odzwierciedlenie w ewidencji i rozliczeniu przychodów na nieruchomości.

Wielorakość praw do lokali

Istotną sprawą przy ewidencji przychodów i rozliczaniu kosztów jest uwzględnienie wielorakości praw do lokali występujących w spółdzielniach mieszkaniowych i członkostwo w spółdzielni bądź jego brak. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych wyróżnia cztery grupy uprawnień do lokali w zasobach spółdzielni:

1. członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali (art. 4 ust. 1 USM); spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu i spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;

2. członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali (art. 4 ust. 2);

3. osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu (art. 4 ust. 11);

4. właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni (art. 4 ust. 4).

Wielorakość praw do lokali w zasobach spółdzielni mieszkaniowych wymaga rozróżnienia ich w ewidencji księgowej i rozliczania przychodów i kosztów dla każdej nieruchomości. I tak:

Ad. 1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali (art. 4 ust. 1) są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z:

  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Ad. 2. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali (art. 4 ust. 2) są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z:

  • eksploatacją i utrzymaniem ich lokali;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

Ad. 3. Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z (art. 4 ust. 11):

  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni.

Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi działalność społeczną, oświatową i kulturalną osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią (art. 4 ust. 5 USM).

Ad. 4. Właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni (art. 4 ust. 4) są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z:

  • eksploatacją i utrzymaniem ich lokali;
  • eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych;
  • są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni.

Jeśli spółdzielnia mieszkaniowa prowadzi działalność społeczną, oświatową i kulturalną właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni mogą odpłatnie korzystać z takiej działalności na podstawie umów zawieranych ze spółdzielnią (art. 4 ust. 5 USM).

Koszty eksploatacji i utrzymania nieruchomości

Mimo obowiązującego od 31 lipca 2007 r. zapisu ustawy o prowadzeniu przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości, wiele spółdzielni nie wprowadziło tego obowiązku w ustawowym terminie. Są spółdzielnie, które realizując postanowienia ustawy o prowadzeniu przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości wykonały ten obowiązek w taki sposób, że koszty spółdzielni powstałe i zaewidencjonowane w księgach rachunkowych spółdzielni – np. za 2008 r. – przypisano do poszczególnych nieruchomości według powierzchni użytkowej nieruchomości. Taki sposób rozliczenia kosztów na nieruchomości nie jest właściwym wypełnieniem ustawowego obowiązku prowadzenia przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji.

Przez prowadzenie przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości należy rozumieć przychody i koszty bezpośrednio związane z konkretną nieruchomością. Natomiast przypisanie kosztów utrzymania mienia wspólnego spółdzielni do konkretnej nieruchomości winno uwzględniać dyspozycje Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych art. 4 ust. 1, 11, 2, że członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokalu, a także członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wnoszą opłaty zgodnie z postanowieniami statutu. Natomiast właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu (art. 4 ust. 4 USM).

Rozliczenie nieruchomości jedno- i wielobudynkowych

W prowadzeniu przez zarząd spółdzielni ewidencji i rozliczenia przychodów i kosztów eksploatacji oraz kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego odrębnie dla każdej nieruchomości nie powinno stanowić problemu, jeśli wyodrębnione w spółdzielni nieruchomości są nieruchomościami jednobudynkowymi. Ale spółdzielnie mieszkaniowe wyodrębniły nie tylko nieruchomości jednobudynkowe ale często także nieruchomości wielobudynkowe. Jak wówczas prowadzić ewidencję przychodów i kosztów na nieruchomości? Jeśli spółdzielnia i jej organy – zarząd i rada nadzorcza – są otwarte na sprawy członków, to poprzez regulacje w statucie lub regulaminach wewnętrznych, uchwalonych na ogół z dyspozycji statutu przez radę nadzorczą, uregulują tę kwestię np. rozliczając przychody i koszty na budynki w nieruchomości.

Moim zdaniem, jeśli prawo wewnętrzne spółdzielni mieszkaniowych: statut i regulaminy będą uwzględniać subtelności w rozwiązaniach, uwzględniać równość członków spółdzielni nie tylko w obowiązkach, ale także w prawach, ze zrozumieniem będą traktowane i rozwiązywane sprawy wnoszone przez użytkowników lokali, tym mniej spraw będzie trafiać do sądów.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • eugeniusz eugeniusz, 03.04.2014r., 12:36:52 Spółdzielnie mieszkaniowe absolutnie dowolnie realizują postanowienia ustawy o prowadzeniu przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji i kosztów utrzymania mienia spółdzielni oraz wpływów i wydatków funduszu remontowego na poszczególne nieruchomości. Twierdzę, że większość realizuje postanowienia ustawy niewłaściciwe. Koszty powstałe i zaewidencjonowane w księgach rachunkowych spółdzielni, nie mogą być wprost przypisano do poszczególnych nieruchomości według powierzchni użytkowej nieruchomości. Cieszy, że "administrator" dostrzega, że taki sposób rozliczenia kosztów na nieruchomości nie jest właściwym wypełnieniem ustawowego obowiązku prowadzenia przez zarząd spółdzielni odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencji i rozliczenia przychodów oraz kosztów eksploatacji. Rzeczywistość jest jednak inna i raczej brutalna. Co gorsza, przepisy ustawy (aczkolwiek w wielu miejscach niejasne) są dość dziwnie interpretowane przez składowe systemu wymiaru sprawiedliwości. Oto Sąd Okręgowy w Koszalinie 17-10-2013 przyznaje, że co prawda "zgodnie z art. 248 par.1 k.p.c. każdy jest obowiązany przedstawić na posiedzeniu sądu w oznaczonym terminie dokument stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia, ale już parę zdań dalej przyznaje, że: kwestia braku przedłożenia przez stronę dokumentu, nie stanowi podstawy do uznania za naruszenie przez Sąd wspomnianego art. 248 par. 1 k.p.c.. Nie ulega wątpliwości, że aby dokonać oceny rozróżnienia pomiędzy faktycznym ewidencjonowaniem zdarzeń gospodarczo-finansowych w obrębie tzw. odrębnych nieruchomości, a kosztami SM przypisanymi do każdej z nieruchomości według kryterium powierzchni, trzeba by wprowadzić do akt każdej sprawy spornej w tym zakresie całe tomy dokumentów spółdzielni. Tego raczej trudno sobie wyobrazić. Mamy zatem "pustosłowie" realizacji ww. normy postępowania cywilnego. Mamy niepoważną sytuację prawną w Kraju, gdyż ustanowione zostały normy istnienia współwłasności, a następnie przepisem art. 27 ust. 2 u.s.m. pozbawiono tysiące (miliony?) obywateli prawa tego skutecznie pozbawiono. Nie jest natomiast "niepoważnym" knowania wielu Posłów (również Senatorów) aby ten stan rzeczy utrzymywać na czas nieokreślony. To raczej zwykła kpina z obywateli, o ile nie kwestie wymagające interwencji "wymiaru sprawiedliwości" w zakresie nieprawidłowych form lobbingu. Oczywiście nie da się tutaj poruszyć wszystkich kwestii. Warto jednak wspomnieć o jednej istotnej, wynikającej z art. 45a Prawa Energetycznego. Monopol Spółdzielni Mieszkaniowych przyznany ww. art. 27 ust. 2 skutkuje, że fikcją jest dbanie o efektywność energetyczną budynków i mieszkań. Pomijając fakt znanego istnienie-nieistnienia przepisu, nie sposób zgodzić z sytuacją braku odrębnych umów na usługi dla prawnie ustanowionych odrębnych nieruchomości. Proszę aby Ktoś podał parę logicznych argumentów na zasadność braku umów na: dostawę ciepła, wody, odprowadzenia kanalizacji, czy odśmieciowania dla odrębnych nieruchomości. Moim zdaniem takich być nie może z wyjątkiem uznania istnienia spółdzielni mieszkaniowych, jako podmiotów mogących swobodnie implementować przepisy ustaw w działaniach. Uprzejmym było by jednak przyznać, że w Polsce nie istnie "rynek nieruchomości", gdyż obecnie mówienie w efektywności energetycznej w sytuacji spółdzielczego "zamordyzmu" jest śmieszne. Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Jak wiemy uznaniowym jest aktualny system doboru biegłych sądowych. Gdyby Ktoś zechciał dochodzić w Sądzie swoich praw, np. na podstawie pozycji współwłaściciela nieruchomości określonego w Kodeksie cywilnym, to z pewnością w pewnym momencie zaistniej potrzeba powołania biegłego. Kogo wybrać? Czy właściwymi są biegli księgowi (rachunkowość)? Może biegli ds. zarządzania nieruchomościami? Dylemat następny, to czy w sytuacji gdy Autorytety mają rozbieżne poglądy w sprawie, to czy mamy biegłych na odpowiednio wysokim poziomie, gwarantującym bezstronność? Czy "delegujące" do Sądów właściwe Izby odpowiadają za Biegłych pracę? Na dziś dzień dysponuję wyłącznie całkowicie rozbieżnymi "opiniami biegłych" w kwestii stosowania przepisów przywołanych w artykule. Paradoksalnym jest że owi "biegli" mają dylemat z jednoznacznym rozumieniem tzw. odpisu, który jak wiemy jest właściwy jedynie majątkowi własnemu podmiotu dokonującego odpisu. Przekładanie tegoż "odpisu" wprost na osobę trzecią (jej odrębny majątek) musi, użyję określenia najdelikatniejszego, budzić co najmniej zdumienie. Na pewno nie jest to kultura prawna w szerokim tego słowa rozumieniu. Na to nakłada się rozbieżne orzecznictwo w tzw. przedmiocie dysponowania nieruchomością na cele remontowo-budowlane, utrwalające ww. degradację obywatela, jako podmiotu praw. Proszę "administratora" o kontynuowanie tematyki, o ile zależy Państwu na możliwie najwyższym poziomie usług w zarządzaniu nieruchomościami.
  • gość gość, 18.07.2015r., 10:04:22 Spółdzielnie to tak komuna trochę zalatują.
  • Zubrek_Adam Zubrek_Adam, 21.06.2022r., 09:50:36 Wszędzie to podatki
  • Wresn_23 Wresn_23, 20.11.2022r., 11:58:45 Mnóstwo opłat wszędzie

Powiązane

Monika Frydulska Mediacja z dłużnikiem

Mediacja z dłużnikiem Mediacja z dłużnikiem

Już przed pandemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 zadłużenie czynszowe stanowiło poważny problem dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że na skutek...

Już przed pandemią wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 zadłużenie czynszowe stanowiło poważny problem dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że na skutek upadłości wielu firm, wraz ze wzrostem bezrobocia, wzrośnie liczba osób nie regulujących na czas opłat, trudnych do wyegzekwowania szczególnie teraz, gdy zawieszono sankcje z powodu COVID.

Aneta Mościcka Data powstania obowiązku podatkowego

Data powstania obowiązku podatkowego Data powstania obowiązku podatkowego

Zgłoszenie nabycia darowizny pieniężnej właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego powinno nastąpić w ciągu pół roku od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dla ustalenia jego daty przy darowiźnie bez...

Zgłoszenie nabycia darowizny pieniężnej właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego powinno nastąpić w ciągu pół roku od dnia powstania obowiązku podatkowego. Dla ustalenia jego daty przy darowiźnie bez zachowania formy aktu notarialnego liczy się data spełnienia świadczenia przez darczyńcę – orzekł Wo­jewódzki Sąd Administra­cyjny w Białymstoku.

Eugenia Śleszyńska Przychody podatkowe wspólnoty mieszkaniowej a  CIT

Przychody podatkowe wspólnoty mieszkaniowej a  CIT Przychody podatkowe wspólnoty mieszkaniowej a  CIT

Gdy działalność wspólnoty mieszkaniowej jest opodatkowana, jak to  wykazać w  CIT jednocześnie, np.  podatek od odsetek i  stratę na  lokalach użytkowych, o  odliczenia w  latach kolejnych? – pyta Czytelnik.

Gdy działalność wspólnoty mieszkaniowej jest opodatkowana, jak to  wykazać w  CIT jednocześnie, np.  podatek od odsetek i  stratę na  lokalach użytkowych, o  odliczenia w  latach kolejnych? – pyta Czytelnik.

Aneta Mościcka Wydatki na majątek małżonka a ulga podatkowa przy sprzedaży nieruchomości

Wydatki na majątek małżonka a ulga podatkowa przy sprzedaży nieruchomości Wydatki na majątek małżonka a ulga podatkowa przy sprzedaży nieruchomości

Spłata kapitału i odsetek kredytu, który został zaciągnięty na budowę domu, zakup materiałów budowlanych i remont domu, położonego na gruncie należącym do odrębnego majątku małżonka podatnika, nie jest...

Spłata kapitału i odsetek kredytu, który został zaciągnięty na budowę domu, zakup materiałów budowlanych i remont domu, położonego na gruncie należącym do odrębnego majątku małżonka podatnika, nie jest realizacją własnego celu mieszkaniowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

Redakcja Kalkulator Polskiego Ładu – komu opłaci się ryczałt?

Kalkulator Polskiego Ładu – komu opłaci się ryczałt? Kalkulator Polskiego Ładu – komu opłaci się ryczałt?

Czy zmiany w ramach Polskiego Ładu spowodują, że ryczałt stanie się atrakcyjny dla przedsiębiorców? Dla kogo konkretnie będzie to lepsza forma opodatkowania? Firma inFakt przygotowała kalkulator pozwalający...

Czy zmiany w ramach Polskiego Ładu spowodują, że ryczałt stanie się atrakcyjny dla przedsiębiorców? Dla kogo konkretnie będzie to lepsza forma opodatkowania? Firma inFakt przygotowała kalkulator pozwalający na porównanie wariantów.

Aneta Mościcka Lokal użytkowy a podatek od udziału w częściach wspólnych

Lokal użytkowy a podatek od udziału w częściach wspólnych Lokal użytkowy a podatek od udziału w częściach wspólnych

To, że udział w częściach wspólnych budynku przynależny przedsiębiorcy z racji posiadania tytułu własności lokalu użytkowego nie przesądza, że te przynależności muszą być opodatkowane według tej samej...

To, że udział w częściach wspólnych budynku przynależny przedsiębiorcy z racji posiadania tytułu własności lokalu użytkowego nie przesądza, że te przynależności muszą być opodatkowane według tej samej stawki podatku co lokal użytkowy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Spłata kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe a zwolnienie w PIT

Spłata kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe a zwolnienie w PIT Spłata kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe a zwolnienie w PIT

Jeżeli podatnik spłacił kredyt, zaciągnięty na cele mieszkaniowe z innych pieniędzy niż te, które uzyskał ze sprzedaży nieruchomości, nie można przyjąć, że uzyskał prawo do skorzystania ze zwolnienia od...

Jeżeli podatnik spłacił kredyt, zaciągnięty na cele mieszkaniowe z innych pieniędzy niż te, które uzyskał ze sprzedaży nieruchomości, nie można przyjąć, że uzyskał prawo do skorzystania ze zwolnienia od PIT dochodów ze sprzedaży nieruchomości – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

M CH Niedozwolone wzorce umowne

Niedozwolone wzorce umowne Niedozwolone wzorce umowne

Spółdzielnia mieszkaniowa tworząc wzorce umowne, których stroną będą konsumenci, nie może zasłaniać się argumentem, że część zapisów ma na celu dyscyplinę stron umowy czy też pomimo faktycznego nakazu,...

Spółdzielnia mieszkaniowa tworząc wzorce umowne, których stroną będą konsumenci, nie może zasłaniać się argumentem, że część zapisów ma na celu dyscyplinę stron umowy czy też pomimo faktycznego nakazu, czy zakazu określonego zachowania, nie będzie się tych zapisów de facto trzymała. Wszelkie niedozwolone klauzule umowne i tak nie mają zastosowania w stosunku do konsumentów.

Paweł Puch Spółdzielnia zapłaci VAT od sprzedaży gruntu z niezrealizowanej inwestycji

Spółdzielnia zapłaci VAT od sprzedaży gruntu z niezrealizowanej inwestycji Spółdzielnia zapłaci VAT od sprzedaży gruntu z niezrealizowanej inwestycji

O opodatkowaniu podatkiem VAT zbycia przez spółdzielnię mieszkaniową gruntu przesądza rodzaj jej działalności i istota majątku, towaru czy usługi, które są przedmiotem danej transakcji - wynika z wyroku...

O opodatkowaniu podatkiem VAT zbycia przez spółdzielnię mieszkaniową gruntu przesądza rodzaj jej działalności i istota majątku, towaru czy usługi, które są przedmiotem danej transakcji - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Stella Brzeszczyńska Wynagrodzenie członka zarządu

Wynagrodzenie członka zarządu Wynagrodzenie członka zarządu

Wspólnota, mając obowiązek powołania zarządu, dysponuje kilkoma możliwościami zatrudnienia jego członków i wynagrodzenia ich pracy. W artykule podano, jaką umowę może zawrzeć członek zarządu i jak rozliczać...

Wspólnota, mając obowiązek powołania zarządu, dysponuje kilkoma możliwościami zatrudnienia jego członków i wynagrodzenia ich pracy. W artykule podano, jaką umowę może zawrzeć członek zarządu i jak rozliczać jego dochody.

Stella Brzeszczyńska Ulga meldunkowa

Ulga meldunkowa Ulga meldunkowa

Przez dwa lata obowiązywała tzw. ulga meldunkowa. Osoby, które nabyły lokal lub budynek mieszkalny w tym okresie, sprzedając dzisiaj swój majątek mogą nadal z niej skorzystać. Nie jest to jednak prosta...

Przez dwa lata obowiązywała tzw. ulga meldunkowa. Osoby, które nabyły lokal lub budynek mieszkalny w tym okresie, sprzedając dzisiaj swój majątek mogą nadal z niej skorzystać. Nie jest to jednak prosta sprawa.

Redakcja news Polski Ład wprowadzi zmiany dla wynajmujących mieszkania

Polski Ład wprowadzi zmiany dla wynajmujących mieszkania Polski Ład wprowadzi zmiany dla wynajmujących mieszkania

Zmiany przygotowywane w ramach programu "Polski Ład" nie ominą osób wynajmujących mieszkania. Rząd chce bowiem urealnić dochody z wynajmu.

Zmiany przygotowywane w ramach programu "Polski Ład" nie ominą osób wynajmujących mieszkania. Rząd chce bowiem urealnić dochody z wynajmu.

Redakcja news Stawki podatku od nieruchomości w 2022 r.

Stawki podatku od nieruchomości w 2022 r. Stawki podatku od nieruchomości w 2022 r.

Prawdopodobnie pod koniec roku ponad 9 mln właścicieli domów i mieszkań otrzyma decyzję o podwyżce podatku od nieruchomości. Minister finansów podał maksymalne stawki, jednak ostatnie słowo w tej sprawie...

Prawdopodobnie pod koniec roku ponad 9 mln właścicieli domów i mieszkań otrzyma decyzję o podwyżce podatku od nieruchomości. Minister finansów podał maksymalne stawki, jednak ostatnie słowo w tej sprawie należy do gmin.

mgr Jarosław Kowszuk Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi Opłata za gospodarowanie  odpadami komunalnymi

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter daniny publicznej nakładanej w drodze ustawy.

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi ma charakter daniny publicznej nakładanej w drodze ustawy.

Aneta Mościcka Zwrot bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności

Zwrot bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności Zwrot bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności

Oddanie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe w trzyletnią dzierżawę (nawet jeśli została wypowiedziana po roku) w celu prowadzenia parkingu, w okresie pięciu lat od przekształcenia, wyczerpuje...

Oddanie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe w trzyletnią dzierżawę (nawet jeśli została wypowiedziana po roku) w celu prowadzenia parkingu, w okresie pięciu lat od przekształcenia, wyczerpuje znamiona dyspozycji wskazanego przepisu, a w konsekwencji oznacza konieczność zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Redakcja Administratora Za garaż podatek wyższy niż za mieszkanie

Za garaż podatek wyższy niż za mieszkanie Za garaż podatek wyższy niż za mieszkanie

Uchwałą 7 sędziów Naczelny Sąd Administracyjny 27 lutego 2012 r. przyjął, że właściciel mieszkania, który ma wyodrębniony garaż w budynku, musi zapłacić wyższy podatek od garażu niż od mieszkania.

Uchwałą 7 sędziów Naczelny Sąd Administracyjny 27 lutego 2012 r. przyjął, że właściciel mieszkania, który ma wyodrębniony garaż w budynku, musi zapłacić wyższy podatek od garażu niż od mieszkania.

Bartłomiej Żukowski Rozliczanie kosztów energii cieplnej z lokalnej kotłowni

Rozliczanie kosztów energii cieplnej z lokalnej kotłowni Rozliczanie kosztów energii cieplnej z lokalnej kotłowni

Niekiedy na skutek przekształceń własnościowych, lokalna kotłownia staje się własnością tylko jednego z wyodrębnianych podmiotów, a mimo to nadal zaopatruje w ciepło wszystkie okoliczne budynki ze względu...

Niekiedy na skutek przekształceń własnościowych, lokalna kotłownia staje się własnością tylko jednego z wyodrębnianych podmiotów, a mimo to nadal zaopatruje w ciepło wszystkie okoliczne budynki ze względu na brak alternatywnego źródła ciepła. Taka sytuacja niewątpliwie stwarza liczne nieporozumienia pomiędzy dostawcą ciepła a jego odbiorcą.

Aneta Mościcka PIT od sprzedaży nieruchomości otrzymanej w ramach umowy dożywocia

PIT od sprzedaży nieruchomości otrzymanej w ramach umowy dożywocia PIT od sprzedaży nieruchomości  otrzymanej w ramach umowy dożywocia

W przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze umowy dożywocia, kosztami są wydatki, jakie nabywca ponosił na rzecz dożywotnika od momentu nabycia nieruchomości – wskutek zawarcia takiej umowy –...

W przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze umowy dożywocia, kosztami są wydatki, jakie nabywca ponosił na rzecz dożywotnika od momentu nabycia nieruchomości – wskutek zawarcia takiej umowy – do czasu jej sprzedaży. Do kosztów tych nie mogły zostać zaliczone wydatki wskazane przez podatniczkę, poniesione po dniu sprzedaży nieruchomości, jak również wydatki poczynione z pieniędzy uzyskanych z tej sprzedaży – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Aneta Mościcka Podatek od nieruchomości w nowo wybudowanych budynkach

Podatek od nieruchomości w nowo wybudowanych budynkach Podatek od nieruchomości  w nowo wybudowanych budynkach

Z art. 6 ust. 2 UPOL wynika, że określony w tym przepisie moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy wszystkich nowo wybudowanych budynków, budowli lub ich części, niezależnie od tego, czy ich właścicielem...

Z art. 6 ust. 2 UPOL wynika, że określony w tym przepisie moment powstania obowiązku podatkowego dotyczy wszystkich nowo wybudowanych budynków, budowli lub ich części, niezależnie od tego, czy ich właścicielem lub posiadaczem jest inwestor, czy też nabywca – orzekł WSA w Gorzowie Wielkopolskim.

Redakcja news Polski Ład będzie sporo kosztował – samorządy apelują do rządu

Polski Ład będzie sporo kosztował – samorządy apelują do rządu Polski Ład będzie sporo kosztował – samorządy apelują do rządu

Na rządowych stronach czytamy, że "Polski Ład" ma wspierać obywateli. Innego zdania są samorządy. Regulacje "Polskiego Ładu" będą ich kosztować 145 mld zł. Straty te spowodują, że będą zmuszeni likwidować...

Na rządowych stronach czytamy, że "Polski Ład" ma wspierać obywateli. Innego zdania są samorządy. Regulacje "Polskiego Ładu" będą ich kosztować 145 mld zł. Straty te spowodują, że będą zmuszeni likwidować część usług, z których korzystają mieszkańcy lub podnosić lokalne podatki i opłaty. Nie chcąc sięgać po te rozwiązania, samorządy apelują do rządu.

Aneta Mościcka Skutki niekwestionowania wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste

Skutki niekwestionowania wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste Skutki niekwestionowania wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste

Jeżeli użytkownik wieczysty nie zakwestionuje wypowiedzenia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, które jest wyrażeniem woli właściciela nieruchomości co do istotnego elementu umowy użytkowania wieczystego,...

Jeżeli użytkownik wieczysty nie zakwestionuje wypowiedzenia opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, które jest wyrażeniem woli właściciela nieruchomości co do istotnego elementu umowy użytkowania wieczystego, jakim jest wysokość opłaty rocznej, ofertę uznaje się za przyjęta.

Aneta Mościcka Wydatki na remont części wspólnych a ustawa o PIT

Wydatki na remont części wspólnych a ustawa o PIT Wydatki na remont części wspólnych a ustawa o PIT

Brak podstaw w zw. z art. 21 ust. 1 ust. 131 ustawy o PIT, aby uznać, że wydatki na remont mieszkania mogłyby być uważane za „wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe”, a wydatki na nieruchomość...

Brak podstaw w zw. z art. 21 ust. 1 ust. 131 ustawy o PIT, aby uznać, że wydatki na remont mieszkania mogłyby być uważane za „wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe”, a wydatki na nieruchomość wspólną nie. Korzystanie z samych mieszkań jest niemożliwe bez korzystania przez ich właścicieli ze stanowiącej ich konieczną współwłasność nieruchomości wspólnej – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Opodatkowanie sieci technicznej

Opodatkowanie sieci technicznej Opodatkowanie sieci technicznej

Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne...

Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne obiekty, jeżeli znajdują się wewnątrz budynku, oceniane przez pryzmat urządzeń technicznych lub instalacji, nie mogą być uważane za odrębne budowle, stanowią w elementy budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

Aneta Mościcka VAT przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego

VAT przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego VAT przy przekształceniu prawa użytkowania wieczystego

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z mocy prawa, tj. z dniem 1 stycznia 2019 r., stanowi odrębną czynność podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy...

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z mocy prawa, tj. z dniem 1 stycznia 2019 r., stanowi odrębną czynność podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. W takiej sytuacji gmina działa w charakterze podatnika VAT, stosownie do art. 15 ust. 1 i 2 tej ustawy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.