administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Katastr(of)alny podatek

Katastr(of)alny podatek; fot. unsplash

Katastr(of)alny podatek; fot. unsplash

„Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki” – pisał Benjamin Franklin w liście do Jean-Baptiste Leroy’a w 1789 roku. Kataster w Polsce wciąż jest niepewny. Odkrywamy jego tajniki i możliwe skutki. Jakie zamiary podatkowe w stosunku do właścicieli nieruchomości ma rząd, jak reaguje rynek i co na ten temat sądzą eksperci?

Zobacz także

Bogdan Chudoba - Adwokaci Spółka Partnerska - Doradca Podatkowy Kraków Opodatkowanie fundacji rodzinnej

Opodatkowanie fundacji rodzinnej Opodatkowanie fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna to nowa instytucja w polskim prawie. Głównym jej celem jest zapewnienie trwałości i sukcesji biznesu, w przypadku śmierci przedsiębiorcy – fundatora. Mimo powszechnej opinii, że fundacja...

Fundacja rodzinna to nowa instytucja w polskim prawie. Głównym jej celem jest zapewnienie trwałości i sukcesji biznesu, w przypadku śmierci przedsiębiorcy – fundatora. Mimo powszechnej opinii, że fundacja rodzinna jest zwolniona z podatków, nie jest to do końca prawda. W poniższym artykule wskażemy jakie podatki będzie musiała zapłacić.

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur – zagrożenie czy szansa?

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur – zagrożenie czy szansa? KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur – zagrożenie czy szansa?

Przepisy dotyczące obowiązków nałożonych na przedsiębiorców są dość dynamiczne, a nam nie pozostaje nic innego, jak się do nich dostosować. Jedną z innowacji, o jakiej możemy usłyszeć coraz częściej, jest...

Przepisy dotyczące obowiązków nałożonych na przedsiębiorców są dość dynamiczne, a nam nie pozostaje nic innego, jak się do nich dostosować. Jedną z innowacji, o jakiej możemy usłyszeć coraz częściej, jest Krajowy System e-Faktur. Czym właściwie jest i jak wpływa na funkcjonowanie firmy?

Aneta Mościcka Zwolnienie od PIT a przychód ze sprzedaży nieruchomości na lokal biurowo-mieszkalny

Zwolnienie od PIT a przychód ze sprzedaży nieruchomości na lokal biurowo-mieszkalny Zwolnienie od PIT a przychód ze sprzedaży nieruchomości na lokal biurowo-mieszkalny

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na zakup lokalu biurowego bez podjęcia realnych działań, zmierzających do jego przekształcenia w nieruchomość mieszkalną, nie daje podatnikowi prawa do skorzystania...

Przeznaczenie pieniędzy ze sprzedaży mieszkania na zakup lokalu biurowego bez podjęcia realnych działań, zmierzających do jego przekształcenia w nieruchomość mieszkalną, nie daje podatnikowi prawa do skorzystania ze zwolnienia od PIT przychodu, uzyskanego ze sprzedaży mieszkania – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

W artykule:

  • Polska nie dojrzała jeszcze do katastru
  • Polityczne harakiri
  • Świnka skarbonka
  • Najem krótkoterminowy czy długoterminowy?

Odczarowujemy kataster, który ostatnimi czasy budzi skrajne emocje. Z definicji to rejestr nieruchomości – w Polsce tę rolę pełni rejestr ksiąg wieczystych. W rozumieniu podatku majątkowego to roczny podatek od wartości nieruchomości, liczony procentowo od wartości nieruchomości, która określana jest urzędowo. Jest niejako zabezpieczeniem przed zaniżaniem wartości nieruchomości przez podatników. W krajach, które stosują takie rozwiązanie podatkowe, publikowane są dane, ułatwiające realne oszacowanie wartości, zależnie od powierzchni, typu, lokalizacji i przeznaczenia nieruchomości oraz rynkowych cen. Najbardziej dotkliwy jest dla zamożnych właścicieli nieruchomości, nieprzynoszących dochodów. Korzystny może zaś być dla tych osób, które lokalu nie posiadają na własność, a osiągają dochody z innych źródeł.

Nie należy mylić podatku katastralnego z obowiązującym w naszym kraju podatkiem od nieruchomości, który jest zależny od powierzchni i przeznaczenia nieruchomości. Ten ostatni uchwalany jest decyzją rady gminy lub miasta w drodze uchwały, przy czym jego górna wysokość ograniczona jest ustawowo. W 2022 roku, dla budynków mieszkalnych to równowartość 0,89 zł za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, zaś dla gruntów przy domu to 0,54 zł za metr kwadratowy. Jeśli w lokalu lub jego części prowadzona jest działalność gospodarcza, stawka podatku rośnie.

Polska nie dojrzała jeszcze do katastru

Już od czasów starożytnych, podatek katastralny płacili Rzymianie, Egipcjanie i Chińczycy. Od początku XIX wieku wprowadzano go w krajach europejskich, aby ukrócić arystokratyczne zapędy ziemskie. Dziś podatek ten płacą obywatele krajów nadbałtyckich, wielu krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych czy Singapuru. Zasady jego naliczania są zróżnicowane, połączone nierzadko z ulgami i zwolnieniami podatkowymi, wartość zaś waha się od 0,2 do 2,5 proc., a w Singapurze sięga nawet 4 proc. Przykładowo we Francji i Belgii podatek naliczany jest od prognozowanego dochodu, który wygeneruje dana nieruchomość, a w Wielkiej Brytanii na podstawie progresji. Wartość lokalu szacują zaś rzeczoznawcy majątkowi bądź sam właściciel. Z kolei w Hiszpanii wyższy podatek katastralny płacą ci, którzy wynajmują nieruchomości. Sęk w tym, że wspomniane kraje są bardziej zamożne niż Polska. – Średnia skala podatku 1 do 2,5% rocznie nie stanowi tu większego obciążenia. My jesteśmy ciągle krajem na dorobku i gonimy tych bardziej zamożnych. Może to jeszcze nie czas. Na taki kataster przyjdzie kiedyś swój odpowiedni moment. Moim zdaniem chyba nie teraz – komentuje Mariusz Kurzac, dyrektor zarządzający Cenatorium Sp. z o.o.

Polityczne harakiri

Podatek katastralny znacznie podniósłby wysokość naszych zobowiązań – kwota mogłaby wzrosnąć od kilkudziesięciu do kilkuset procent.

Najbardziej odczuliby go właściciele lokali w centrach wielkich miast i atrakcyjnie położonych działek. Uderzyłby mocno w mniej zamożne osoby: emerytów, rencistów, bezrobotnych. Co zatem w sytuacji, gdy przerosłoby to właścicieli mieszkań i nie byłoby ich stać na zapłatę podatku? Bez dodatkowych zabezpieczeń prawnych, mogliby zostać wywłaszczeni bądź eksmitowani.

Wzrost podatków „podbiłby” koszty najmu, jednak według ekspertów nieznacznie. – Te ceny i tak będą rosły dalej z uwagi na popyt ze strony młodych ludzi i małżeństw, których obecnie nie stać na kupno mieszkania czy to z uwagi na wzrost stóp procentowych, nie łapią się na kredyt, a dwójki czy trójki dzieci brak. Dodatkowo, zabranie od 2023 roku amortyzacji także przełoży się na wzrost cen na rynku, ale to dopiero za rok – zauważa Mariusz Kurzac.

Z drugiej strony podatek katastralny byłby korzystny dla samorządów, jako że to one są głównym beneficjentem. Zasilone sporymi kwotami lokalne budżety, pozwoliłyby wtedy sfinansować więcej lokalnych inwestycji infrastrukturalnych, szkolnych czy społecznych, poprawiając dobrostan obywateli.

Eksperci są zgodni, że to polityczne samobójstwo. – Kataster to nie jest politycznie wygodny temat w sytuacji kiedy rosną podatki, a klasa średnia obecnie jest kluczowa dla polityków walczących o głosy. Mówi się, że ten, kto to zrobi, przegra swoich obecnych wyborców. Przypomnę, że zwiększone podatki od domów właśnie weszły w życie, brak odliczenia amortyzacji budynków wchodzi już od 2023 roku w ramach Polskiego Ładu.

Kataster, poza wzrostem cen energii, gazu, paliw i dodatkowych podatków dla przedsiębiorców, wywołałby jeszcze większe zamieszanie i złość podatników – mówi Mariusz Kurzac.

Duży problem w braku społecznej akceptacji dla takiego rozwiązania widzi też Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments: – Rodacy (skądinąd bardzo słusznie) reagują alergicznie na pomysły, aby raz opodatkowane dochody opodatkowywać im ponownie. Dlatego, jeśli jakiejś partii przyjdzie w Polsce do głowy, aby wprowadzić podatek katastralny, to najpewniej skutecznie i bezpowrotnie straci władzę. Z tego może wynikać wydłużony proces legislacyjny. I to całkiem mocno wydłużony, bo temat ten ciągnie się niemal od początku III RP.

Bartosz Turek podkreśla, że ewentualne wprowadzenie podatku katastralnego wymagałoby też zmian w dotychczasowym systemie podatkowym, np. zniesienia co najmniej części podatków lokalnych i obniżenia podatków dochodowych.

Świnka skarbonka

Pod koniec 2021 r. Piotr Uściński, wiceminister ds. rozwoju i technologii deklarował, że rząd katastru nie wprowadzi, jedynie monitoruje sytuację na rynku mieszkaniowym i analizuje różne rozwiązania. Jednak coraz częściej słychać o innych daninach, których wprowadzenie rozważa rząd. Mają one zapobiec masowemu skupowaniu mieszkań w celu czerpania z nich zysków w przyszłości. – Nie możemy dopuścić do tego, żeby był to problem masowy, kiedy to nowe mieszkania miałyby stać puste w oczekiwaniu na wzrost ich wartości i nie być wynajmowane. Ważne jest, żeby mieszkania, które są budowane na polskim rynku trafiały do polskich rodzin i żeby te rodziny mogły w nich mieszkać – powiedział Piotr Uściński podczas grudniowej konferencji prasowej. Tylko kto będzie te „pustostany” odnajdywał i wyceniał?

Czytaj też: Lex retro non agit a opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi »

Wątpliwości te podziela Bartosz Turek: – Nie jest jasne w jaki sposób kwalifikowane byłyby pustostany. Czy objęte podatkiem będą nieruchomości, w których nikt nie jest zameldowany, czy będzie to dotyczyło drugiej, trzeciej czy czwartej nieruchomości, czy z podatku zwolni umowa wynajmu mieszkania i czy rodziny będą zwolnione z podatku od kilku nieruchomości z tytułu posiadania dzieci? Nie mamy też żadnych informacji o ewentualnej skali opodatkowania. Także w tym momencie naprawdę nie możemy mówić o jakiejkolwiek konkretnej propozycji. Jedno jest pewne: nie jest normalną sytuacja, w której ktoś kupuje liczne mieszkania i traktuje je jak świnki skarbonki, nie mieszkając w nich i w żaden inny sposób nie wykorzystując lub nie przeznaczając ich na wynajem. Jeśli dobrze rozumiem intencje rządu, to właśnie na przeciwdziałanie takim praktykom mają być nakierowane potencjalne rozwiązania legislacyjne.

Jednocześnie nie spodziewa się on spektakularnych efektów wprowadzenia podatku od pustostanów, gdyż problem nie jest aż tak duży, aby walka z nim zmieniła kompletnie obraz rynku. Opodatkowanie nadmiernej spekulacji może być, według niego, co najwyżej, uzupełnieniem znacznie szerszych działań, które rząd powinien rozważyć, aby stymulować podaż mieszkań np. ograniczając bariery administracyjne czy ułatwiając dostęp do działek budowlanych. Dodaje, że wypadałoby też zaangażować Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w bieżącą kontrolę masowych zakupów mieszkań przez zagraniczne fundusze inwestycyjne. – To można zrobić szybko, ale w drugim kroku należałoby stworzyć mechanizm, który pozwoliłby zaangażować zagraniczny kapitał w budowę mieszkań, a nie pompowanie cen. Tu idealnie wpisałyby się REIT-y, ale znowu nie takie zwykłe, tylko z elastyczną formułą najmu z dojściem do własności. Chodzi o sytuację, w której najemca w każdej chwili mając wolne środki, mógłby kupić udział w mieszkaniu, obniżając sobie czynsz i dążąc do własności. W efekcie firma, która oferowałaby takie umowy musiałaby angażować kapitał w budowę nowych mieszkań, aby utrzymać skalę prowadzonej działalności. Dopiero uzupełnieniem tych działań mogłyby być podatki nakładane na skrajną spekulację mieszkaniami lub gruntami przeznaczonymi pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne.”

(O REIT-ach pisaliśmy szerzej w grudniowym numerze „Administratora”1).

Według Mateusza Gordona, właściciela innowacyjnej agencji nieruchomości Joy Properties, w takiej sytuacji podatek katastralny wydaje się lepszym wyjściem. – W mojej ocenie podatek katastralny jest o wiele łatwiej egzekwowalny, bo jaka jest definicja pustostanu? Jeżeli pójdziemy za definicją GUS i przyjmiemy, że pustostan to mieszkanie, w którym w momencie badania statystycznego nie była zameldowana (na pobyt stały lub czasowy) żadna osoba ani też nie mieszkała, nawet czasowo żadna osoba bez zameldowania, to drobni spekulanci będą meldowali w nich swoje rodziny, znajomych i nie zapłacą ani grosza. Podobnie daniny nie zbierze się od mieszkań wynajmowanych, w których zameldują się lokatorzy.

Podatek może uderzyć w inwestorów instytucjonalnych, ale też wydaje się być łatwy do uniknięcia przy drobnej modyfikacji modelu biznesowego i przeznaczeniu lokali na najem.” Podkreśla on również, że nawet w miastach najbardziej obciążonych problemem pustostanów, ich wolumen nie przekracza 1 proc. lokali. Zakładając, że problem istnieje, jego likwidacja nie wpłynęłaby więc znacząco na cenę nieruchomości.

Opodatkowane mogą zostać także mieszkania kupowane w celu podniesienia atrakcyjności i szybkiego odsprzedania ich z dużym zyskiem, tzw. flipping. Jak jednak odróżnić ten proceder od zwykłych transakcji? I czy takie formy opodatkowania doprowadzą do spadku cen mieszkań?

Mariusz Kurzac uważa, że działalność związana z flippingiem, o ile robiona transparentnie, to czyste ryzyko gospodarcze takiej osoby czy firmy. Jeśli uczciwie płaci podatki, to nie ma powodu, żeby ją za to karać. – Z drugiej strony, jeśli jest to obszar nadużyć czy wyciskania ekstra pieniędzy od przyszłej sprzedaży czy najmu, to może dla czwartego czy piątego mieszkania ma to już dla części uczestników rynku jakiś sens. A może jeśli już, to powinna być wprowadzona jakaś dodatkowa bariera rocznych przychodów z tego typu działalności? – zastanawia się ekspert.

Najem krótkoterminowy czy długoterminowy?

Wygląda na to, że rząd dąży do ograniczenia najmu krótkoterminowego na rzecz dłuższego okresu. Rynek zaś potrzebuje obu form, które służą innym celom. Według Bartosza Turka próby ograniczenia najmu krótkoterminowego to nie są dobre rozwiązania. – Owszem, najem krótkoterminowy w swojej najdzikszej formie prowadzi do niszczenia lokalnej społeczności i części działających od lat biznesów, ale raczej dotyczy to obszarów o bardzo dużym natężeniu ruchu turystycznego. W Polsce takie zjawiska występują w szczątkowej formie. W mojej ocenie, ewentualne regulacje w tym zakresie powinny być w gestii lokalnych samorządów. W efekcie, jeśli lokalnej społeczności zacznie przeszkadzać skala zjawiska, to będą mogli na lokalnych politykach wymóc jakieś ograniczenia, odpowiednio dostosowane do lokalnej charakterystyki problemu”.

Z kolei Mariusz Kurzac wróży świetlaną przyszłość najmowi długoterminowemu, nie tylko ze względu na studentów czy emigrację z Ukrainy: – Młodych, którzy w czasie pandemii mają dość mieszkania z rodziną, nie stać na kredyt i poszukiwanie alternatywy dla bezpieczniejszego najmu instytucjonalnego będzie miało swoją kontynuację. Jeśli wiem, że mogę mieszkać w danym mieszkaniu 10 czy 15 lat, to traktuję je prawie jak swoje, bo żaden prywatny najemca nie zmieni zdania i mnie nie wyrzuci. Inną kwestią jest przypilnowanie tego, żeby sytuacja najmu za 15 lat nie doprowadziła nas do doświadczeń Berlina, gdzie większość mieszkań jest w rękach nielicznych funduszy. Polacy zresztą, w przeciwieństwie do Niemiec, wolą jednak posiadać, stąd mamy na razie bezpiecznik stworzony naturalnie.

Kiedyś nikt nie wierzył w leasing czy najem samochodu, a dziś jest to standard i znaczna część rynku samochodowego. Dlaczego z najmem nie może być podobnie? Mamy olbrzymią grupę millenialsów, którzy właśnie weszli do świata ludzi pracujących – na razie o zakupie mieszkania czy kredycie, przy takiej inflacji i rosnących stopach, mogą tylko pomarzyć. Stawiam więc w przyszłości na taki długoterminowy najem – podsumowuje.


„Nie bójmy się REIT-ów!” [w:] „Administrator i Menedżer Nieruchomości” 12/2021, s. 16

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Zmiany w opłacie stałej za pobór wody

Zmiany w opłacie stałej za pobór wody Zmiany w opłacie stałej za pobór wody

Zmiany w opłacie stałej za pobór wód planowano wprowadzić w życie od 1 stycznia 2022 roku. Zmiany miały dotyczyć sposobu naliczania opłaty. Data wprowadzenia zmodyfikowanych przepisów została jednak przesunięta....

Zmiany w opłacie stałej za pobór wód planowano wprowadzić w życie od 1 stycznia 2022 roku. Zmiany miały dotyczyć sposobu naliczania opłaty. Data wprowadzenia zmodyfikowanych przepisów została jednak przesunięta. Nowe zasady będą obowiązywać dopiero od 2024 roku.

Aneta Mościcka Lokal niemieszkalny a ulga w PIT

Lokal niemieszkalny a ulga w PIT Lokal niemieszkalny a ulga w PIT

Jeżeli mieszkanie spełnia definicję samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu UWL i zgodnie z deklaracją podatnika zasadniczym celem zakupu było wykorzystywanie mieszkania na własne cele mieszkaniowe,...

Jeżeli mieszkanie spełnia definicję samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu UWL i zgodnie z deklaracją podatnika zasadniczym celem zakupu było wykorzystywanie mieszkania na własne cele mieszkaniowe, podatnik ma prawo do zwolnienia z PIT wydatków na cele mieszkaniowe – orzekł WSA w Łodzi.

Redakcja news E-fakturowanie obowiązkowe od  stycznia 2023 r.

E-fakturowanie obowiązkowe od  stycznia 2023 r. E-fakturowanie obowiązkowe od  stycznia 2023 r.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) w  Polsce staje  się faktem. Zmiany dotykają także fakturowania w  ramach pakietu Slim VAT 2.

Krajowy System e-Faktur (KSeF) w  Polsce staje  się faktem. Zmiany dotykają także fakturowania w  ramach pakietu Slim VAT 2.

Aneta Mościcka Uznanie obiektu budowlanego za budynek

Uznanie obiektu budowlanego za budynek Uznanie obiektu budowlanego za budynek

Obiekt budowlany, będący budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, może być dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości uznany za budynek w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach...

Obiekt budowlany, będący budowlą w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, może być dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości uznany za budynek w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli spełnia wymienione w tym przepisie kryteria bycia budynkiem, a jego wyróżniającą cechą jest powierzchnia użytkowa, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Czy odszkodowanie to przychód z dzierżawy gruntu?

Czy odszkodowanie to przychód z dzierżawy gruntu? Czy odszkodowanie to przychód z dzierżawy gruntu?

Przychodem z tytułu dzierżawy gruntu może być nie tylko czynsz dzierżawny, ale wszystko to, co uzyskuje dzierżawca na podstawie umowy z tytułu dzierżawy. Zatem odszkodowanie uzyskane na mocy porozumienia,...

Przychodem z tytułu dzierżawy gruntu może być nie tylko czynsz dzierżawny, ale wszystko to, co uzyskuje dzierżawca na podstawie umowy z tytułu dzierżawy. Zatem odszkodowanie uzyskane na mocy porozumienia, z uwagi na zwrot gruntu w stanie pogorszonym, bez zasiewów, stanowi przychód z tytułu umowy dzierżawy.

Anna Ruszczak news Ulga podatkowa dla frankowiczów będzie przedłużona

Ulga podatkowa dla frankowiczów będzie przedłużona Ulga podatkowa dla frankowiczów będzie przedłużona

Rząd przedłuży zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem hipotecznym we frankach. Przewidywana data wejścia nowych przepisów to druga połowa lutego br.

Rząd przedłuży zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem hipotecznym we frankach. Przewidywana data wejścia nowych przepisów to druga połowa lutego br.

Aneta Mościcka Opodatkowanie VAT cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej

Opodatkowanie VAT cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej Opodatkowanie VAT cesji praw i obowiązków z umowy deweloperskiej

Wysokość stawki podatkowej w przypadku cesji praw i obowiązków powinna być taka sama jak dla czynności finalnej, która niewątpliwie będzie dostawą towaru. W przypadku umowy deweloperskiej, jak i cesji,...

Wysokość stawki podatkowej w przypadku cesji praw i obowiązków powinna być taka sama jak dla czynności finalnej, która niewątpliwie będzie dostawą towaru. W przypadku umowy deweloperskiej, jak i cesji, ma dojść do dostawy mieszkań. Nieuzasadnione jest zatem traktowanie jednej z czynności, jaka wystąpiła na drodze do tej dostawy, tj. cesji praw i obowiązków, jako usługi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

Eugenia Śleszyńska Lex retro non agit a opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Lex retro non agit a opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi Lex retro non agit a opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Z mocy art. 84 ustawy zasadniczej – Konstytucji, ramą dla zasady powszechności opodatkowania jest dana ustawa podatkowa, która powinna określać precyzyjnie przedmiot opodatkowania, jak też adresatów tego...

Z mocy art. 84 ustawy zasadniczej – Konstytucji, ramą dla zasady powszechności opodatkowania jest dana ustawa podatkowa, która powinna określać precyzyjnie przedmiot opodatkowania, jak też adresatów tego obowiązku podatkowego. Czy ta norma odnosi się wyłącznie do podatków, czy też do innych opłat publiczno-prawnych, w tym opłat ustalanych przez gminy, w oparciu o delegacje ustawowe?

Sabina Augustynowicz Gmina Wrocław kontra KIS

Gmina Wrocław kontra KIS Gmina Wrocław kontra KIS

Gmina Wrocław zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej interpretację Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie traktowania przekształcenia użytkowania wieczystego we własność w kontekście...

Gmina Wrocław zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej interpretację Krajowej Informacji Skarbowej w sprawie traktowania przekształcenia użytkowania wieczystego we własność w kontekście podatku VAT. Od dawna toczyły się spory, czy w świetle Ordynacji podatkowej przekształcenie jest czy nie jest dostawą towarów. W wyroku C-604/19 TSUE uznał, że przekształcenie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności przewidziane w przepisach krajowych w zamian za uiszczenie opłaty...

Redakcja news Dobiega końca termin rozliczenia najmu prywatnego

Dobiega końca termin rozliczenia najmu prywatnego Dobiega końca termin rozliczenia najmu prywatnego

Osoby, które uzyskują przychody z tytułu najmu prywatnego i jako formę opodatkowania wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mają czas do 28 lutego br. na złożenie zeznania PIT-28.

Osoby, które uzyskują przychody z tytułu najmu prywatnego i jako formę opodatkowania wybrały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mają czas do 28 lutego br. na złożenie zeznania PIT-28.

Eugenia Śleszyńska Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych? Czy wspólnota jako podmiot zatrudniający osobę fizyczną podlega przepisom ustawy o pracowniczych planach kapitałowych?

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona”...

Podmiot zatrudniający to pracodawca albo też zleceniodawca w stosunku do „osób zatrudnionych” w formie umowy zlecenia, objętych obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Według ustawy, „osoba zatrudniona” musi być objęta ustawą i musi być uczestnikiem PPK, o ile ukończyła 18 lat i nie ma więcej niż 55 lat – w zasadzie, ponieważ ustawa zawiera wyjątki. W tym celu podmiot zatrudniający musi zawrzeć umowę o prowadzenie PPK z instytucją finansową, o której mowa w ustawie.

Redakcja news Pod jednym dachem, ale z oddzielnymi kontami

Pod jednym dachem, ale z oddzielnymi kontami Pod jednym dachem, ale z oddzielnymi kontami

Wspólne mieszkanie w związku – tak, ale finanse prowadzone oddzielnie.

Wspólne mieszkanie w związku – tak, ale finanse prowadzone oddzielnie.

Redakcja news Samorządy zwolnione z VAT przy wynajmie nieruchomości – trwają prace w MF

Samorządy zwolnione z VAT przy wynajmie nieruchomości – trwają prace w MF Samorządy zwolnione z VAT przy wynajmie nieruchomości – trwają prace w MF

Projekt przewiduje wprowadzenie zwolnienia z płacenia podatku VAT w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości przez samorządy.

Projekt przewiduje wprowadzenie zwolnienia z płacenia podatku VAT w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości przez samorządy.

Redakcja news Dłuższe terminy sprawozdawcze w CIT

Dłuższe terminy sprawozdawcze w CIT Dłuższe terminy sprawozdawcze w CIT

Na wniosek księgowych i przedsiębiorców Ministerstwo Finansów przesunęło termin składania rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2021.

Na wniosek księgowych i przedsiębiorców Ministerstwo Finansów przesunęło termin składania rozliczeń rocznych podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2021.

Anna Ruszczak news Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości przy remoncie

Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości przy remoncie Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości przy remoncie

Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od jej zakupu, właściciel ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy. Jak tego uniknąć?

Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat od jej zakupu, właściciel ma obowiązek zapłacić podatek dochodowy. Jak tego uniknąć?

Redakcja news Przedłużenie taryfowania gazu dla odbiorców wrażliwych

Przedłużenie taryfowania gazu dla odbiorców wrażliwych Przedłużenie taryfowania gazu dla odbiorców wrażliwych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało, że taryfy gazowe dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, takich jak np. szkoły czy szpitale, do roku 2027 będą regulowane przez Urząd Regulacji...

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) poinformowało, że taryfy gazowe dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, takich jak np. szkoły czy szpitale, do roku 2027 będą regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Redakcja news FPP ocenia propozycje rządu dot. zmian Polskiego Ładu

FPP ocenia propozycje rządu dot. zmian Polskiego Ładu FPP ocenia propozycje rządu dot. zmian Polskiego Ładu

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia przedstawione przez rząd propozycje korekty przepisów podatkowych Polskiego Ładu.

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia przedstawione przez rząd propozycje korekty przepisów podatkowych Polskiego Ładu.

Redakcja news Termin rozliczenia CIT przedłużony do 30 czerwca

Termin rozliczenia CIT przedłużony do 30 czerwca Termin rozliczenia CIT przedłużony do 30 czerwca

18 marca br. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów przedłużające termin na złożenie deklaracji CIT za 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

18 marca br. opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów przedłużające termin na złożenie deklaracji CIT za 2021 r. do 30 czerwca 2022 r.

Aneta Mościcka Nieruchomości związane z działalnością gospodarczą

Nieruchomości związane z działalnością gospodarczą Nieruchomości związane z działalnością gospodarczą

Nieruchomość jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej przede wszystkim w przypadku, gdy dochodzi do rzeczywistego wykonywania w budynku, na gruncie lub ich części zorganizowanej działalności...

Nieruchomość jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej przede wszystkim w przypadku, gdy dochodzi do rzeczywistego wykonywania w budynku, na gruncie lub ich części zorganizowanej działalności zarobkowej przez przedsiębiorcę, a także w przypadku podejmowania przez takiego przedsiębiorcę na nieruchomości czynności przygotowawczych niezbędnych do podjęcia działalności gospodarczej. Natomiast przez „wykorzystywaną do prowadzenia działalności gospodarczej” należy rozumieć nieruchomość, w której...

Redakcja news Nieodpłatne użyczenie mieszkania może powodować konieczność zapłaty podatku

Nieodpłatne użyczenie mieszkania może powodować konieczność zapłaty podatku Nieodpłatne użyczenie mieszkania może powodować konieczność zapłaty podatku

Do Polski nadal przybywają uchodźcy z Ukrainy. Wielu Polaków udostępnia nieodpłatnie swoje nieruchomości.

Do Polski nadal przybywają uchodźcy z Ukrainy. Wielu Polaków udostępnia nieodpłatnie swoje nieruchomości.

Redakcja Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media Zawarcie umowy a obowiązek zapłaty za media

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Czy w przypadku braku umowy z właścicielem o obowiązku zapłaty za media zużyte w lokalu, formalnie nie ma możliwości egzekwowania tych kosztów? – pyta Czytelnik.

Redakcja news Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia?

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia? Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia?

Sprzedając nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, właściciel jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, tzw. podatku od wzbogacenia.

Sprzedając nieruchomość przed upływem pięciu lat od jej nabycia, właściciel jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, tzw. podatku od wzbogacenia.

Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe Rozliczenia podatkowe

Rozliczenia podatkowe przysparzają wielu problemów i budzą wątpliwości. Krajowa Informacja Skarbowa na swojej stronie internetowej udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez podatników.

Rozliczenia podatkowe przysparzają wielu problemów i budzą wątpliwości. Krajowa Informacja Skarbowa na swojej stronie internetowej udziela odpowiedzi na pytania zadawane przez podatników.

Anna Ruszczak news Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców

Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców Możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany podatkowe. Projekt nowelizacji zakłada między innymi możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany podatkowe. Projekt nowelizacji zakłada między innymi możliwość ponownego wyboru formy opodatkowania za 2022 rok przez przedsiębiorców.

Wybrane dla Ciebie

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną » Pionierska inwestycja zeroenergetyczna w Kluszkowcach - 100% zasilana energią odnawialną »

Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości »

Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości » Specjalna platforma dla zarządców nieruchomości »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii?

Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu » Poznaj praktyczne rozwiązanie przy izolacji stropodachu »

Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Komu zlecić serwis i konserwacje wind? Komu zlecić serwis i konserwacje wind?

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii Pompa ciepła - sposób na ogrzewanie odnawialnymi źródłami energii

Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella?

Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella? Jak zabezipeczyć instalację wodną przed bakterią legionella?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania? Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub osiedlową kotłownią? Szukasz bezobsługowego, czystego i ekonomicznego systemu ogrzewania?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź!

Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź! Sposób na bezawaryjną windę! Sprawdź!

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków » Zobacz, jak znacząco zwiększyć wydajność pracy instalacji i całych budynków »

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna » Nawiewnik okienny, który zamontujesz bez ingerencji w ramę okna »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych » Ochrona rur przed zamarzaniem i uszkodzeniami w warunkach zimowych »

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Centrale Wentylacyjne - co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji? Centrale Wentylacyjne -  co wybrać przy modernizacji istniejących instalacji?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić? Obcy zbyt łatwo wchodzą na osiedle? Co zrobić?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu? Czy znasz ten sposób na izolację tarasu lub balkonu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego Refundacja kosztów dokumentacji technicznej dla sektora mieszkaniowego

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach? Hydroizolacji dachów płaskich i tarasów - jak szybko zabezpieczyć dach?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Redakcja Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania? Jak często należy dokonywać przeglądu systemu oddymiania?

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania...

System ochrony przeciwpożarowej budynku składa się z wielu elementów i tylko ich regularna kontrola daje pewność, że w razie niebezpieczeństwa wszystko zadziała prawidłowo. W Polsce częstotliwość dokonywania przeglądów instalacji ppoż. regulują przepisy.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.