administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Nawiewniki okienne w budynkach wielorodzinnych

Redakcja AiMN | 2023-09-11
Całkowie szczelne okna nie zapewniają wystarczającego dopływu powietrza do pomieszczenia. Fot. Pixabay

Całkowie szczelne okna nie zapewniają wystarczającego dopływu powietrza do pomieszczenia. Fot. Pixabay

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji budynku jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. W budynkach, z których nie usuwa się zużytego powietrza, może pojawić się problem z nadmierną wilgotnością i pleśnią, a przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach negatywnie wpływa na zdrowie lokatorów. Jednym ze sposobów na zachowanie prawidłowej wentylacji w mieszkaniu jest montaż nawiewników okiennych.

Zobacz także

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii!

Nie bądź zakładnikiem cen energii! Nie bądź zakładnikiem cen energii!

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Pewny Lokal Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz

Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz

Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali,...

Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali, różne elementy charakterystyczne dla danego miejsca mogą przyczynić się do stworzenia unikalnej i autentycznej przestrzeni w domu. Zrozumienie, jak podróże mogą wpływać na projektowanie wnętrz, jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno estetycznie zadowalająca, jak i odzwierciedla...

Redro Jak zamontować fototapetę

Jak zamontować fototapetę Jak zamontować fototapetę

Mamy do dyspozycji różne rodzaje atrakcyjnych ozdób, które pozwolą odmienić nasze otoczenie podczas wiosennej metamorfozy. Szczególnie ciekawą opcją jest fototapeta. Do salonu będzie pasować wiele wzorów...

Mamy do dyspozycji różne rodzaje atrakcyjnych ozdób, które pozwolą odmienić nasze otoczenie podczas wiosennej metamorfozy. Szczególnie ciekawą opcją jest fototapeta. Do salonu będzie pasować wiele wzorów o zróżnicowanej tematyce.

Większość budynków w naszym kraju korzysta wciąż z wentylacji grawitacyjnej. Początkowo napływ świeżego powietrza zewnętrznego odbywał się przez nieszczelności w oknach. Wraz z rozwojem technologii, montowane w budynkach okna stawały się jednak coraz szczelniejsze. 

Szczelne i niewentylowane budynki są przyczyną wielu chorób dróg oddechowych. Problem ten, zwany Sick Building Syndrome (syndrom chorego budynku) pojawił się pod koniec lat 70. XX wieku, kiedy starano się ograniczyć zużycie energii poprzez zmniejszenie intensywności wentylacji.

Widoczne skutki złej wentylacji, to m.in: występowanie grzybów pleśniowych, podwyższony poziom wilgotności powietrza, zapach pleśni, utrzymywanie się zapachu potraw czy spalin.

Przebywanie w pomieszczeniach z niesprawną wentylacją może się objawiać m.in. bólami głowy, uczuciem zmęczenia, podrażnieniem błon śluzowych w sezonie zimowym, chorobami układu oddechowego i alergiami.

Wentylacja budynku to obowiązek wynikający z przepisów prawa. Określają one ilości, które powinno napływać i być usuwane z budynku podczas tego procesu. Dlatego należy zadbać o odpowiedni dopływ powietrza – jednym ze sposobów może być montaż nawiewników okiennych.

Jak działają nawiewniki okienne

Nawiewniki okienne to niewielkie urządczenia mechaniczne montowane w oknach lub drzwiach balkonowych. Zapewniają stały, kontrolowany dopływ powietrza z zewnątrz. Dzięki automatycznemu sterowaniu, do pomieszczenia dostarczana jest optymalna ilość powietrza. Urządzenia kładają się z zewnętrznej czerpni i wewnętrznego regulatora. W czerpni mogą zostać umieszczone filtry antysmogowe/antyalergiczne i tłumiki akustyczne, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób mieszkających np. przy ruchliwych i głośnych ulicach.

Nawiewniki montuje się w górnej części okna, a sposób montażu zależy od typu urządzenia. Zakłada się je we frezowanych szczelinach (okna muszą być do tego przygotowane fabrycznie), wrębach (trzeba wyciąć fragmenty uszczelnki) lub między ramą okna/drzwi balkonowych a nadprożem (najmniej inwazyjna metoda, niewymagająca ingerencji w konstrukcję okna).

Pod względem sposobu obsługi/zasad działania wyróżnia się nawiewniki ręczne oraz automatyczne. Ten drugi typ dzieli się na trzy rodzaje nawiewników – ciśnieniowe, higrosterowane i hybrydowe.

Nawiewniki ręczne

Ręczny nawiewnik powietrza ma wbudowane pokrętło lub przekładnię, umożliwiające dostosowanie stopnia otwarcia przesłony regulatora do potrzeb użytkownika. Ręczne nawiewniki są najtańszą opcją. Niestety można łatwo zapomnieć o przymknięciu nawiewnika (np. wychodząc z domu w sezonie grzewczym), co może wychłodzić pomieszczenie i przełożyć się na wyższe koszty ogrzewania.

Nawiewniki higrosterowane

Nawiewniki higrosterowane regulują przepływ powietrza automatycznie, a ich praca zależy od poziomu wilgotności względnej wewnętrznej danego pomieszczenia. Przepływ powietrza będzie tym większy, im wyższa jest wilgotność wewnątrz pomieszczenia. Większość nawiewników higrosterowanych pracuje w zakresie wilgotności powietrza od 35 do 70% (odpowiednio minimalne i maksymalne otwarcie przesłony). Niektóre modele są wyposażono w możliwość ręcznego zablokowania stopnia otwarcia.

Nawiewniki ciśnieniowe

Nawiewniki ciśnieniowe pracują, reagując na zmianę gęstości powietrza, która jest wynikiem różnicy ciśnienia między pomieszczeniem a powietrzem na zewnątrz. Elementem sterującym jest umieszczony w czerpni i unoszący się bezpośrednio w strumieniu powietrza płat aluminium o aerodynamicznym kształcie. Zmienia on otwarcie nawiewnika stosownie do wielkości przepływu – przymyka szczelinę, gdy prędkość rośnie i otwiera ją, gdy napływ powietrza zwalnia. Zaletą nawiewników ciśnieniowych jest zachowanie sprawności niezależnie od wysokości i aktualnych warunków atmosferycznych. Dlatego to idealne rozwiązanie dla m.in. wielopiętrowych bloków mieszkalnych i modernizowanych biurowców. Część modeli wyposażono w możliwość ręcznego sterowania.

Nawiewniki hybrydowe

Nawiewniki tego typu stanowią połączenie czerpni ciśnieniowej z higrosterowanym regulatorem i dzięki temu zachowują zalety obu rozwiązań, eliminując przy tym ich wady (np. zależność higrosterowania od pogody). W związku z tym ich cena także jest wyższa. Również w ich przypadku można spotkać modele z dodatkowym sterowaniem ręcznym, ale jest to rzadsze.

Wentylacja jest obowiązkowa

Kwestię wentylacji budynków reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6.11.2008 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podaje ono minimalną wartość współczynnika infiltracji powietrza dla okien budynków mieszkalnych jednorodzinnych, budynków zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – 0,3 m3.

Współczynnik infiltracji to ilość powietrza, która napłynie w ciągu godziny przez szparę wielkości metra w oknie lub drzwiach balkonowych, przy różnicy ciśnień wynoszącej 1 daPa. Oznacza to konieczność wentylacji wszystkich pomieszczeń użytkowych. Dotyczy nie tylko gotowych budynków, ale też tych nadbudowywanych, remontowanych, poddawanych zmianie sposobu użytkowania (np. z biurowego na mieszkalny) oraz dopiero projektowanych.

Nawiewniki są wymienione w rozporządzeniu jako jeden ze sposobów zapewnienia dopływu powietrza zewnętrznego do budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, wyposażonych w system wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej. Nie stosuje się ich, gdy budynek korzysta z wentylacji mechanicznej nawiewnej lub nawiewno-wywiewnej.

Polska Norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, ze zmianami Pr PN-B-03430/ Az3 z lutego 2000 r. podaje minimalną wartość strumienia objętości powietrza usuwanego z poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Po ich zsumowaniu otrzymamy ogólny strumień objętości powietrza wentylacyjnego dla danego budynku.

Wielkość tych strumieni (dla każdego rodzaju wentylacji) powinna wynosić:

  • 70 m3/h – dla kuchni z oknem, wyposażonej w kuchnię gazową lub węglową,
  • 30 m3/h – dla kuchni z oknem, wyposażonej w kuchnię elektryczną (mieszkanie z trzema lokatorami),
  • 50 m3/h – dla kuchni z oknem, wyposażonej w kuchnię elektryczną (mieszkanie z więcej niż trzema lokatorami),
  • 50 m3/h – dla kuchni bez okna lub dla wnęki kuchennej, wyposażonej w kuchnię elektryczną,
  • 50 m3/h – dla łazienki,
  • 30 m3/h – dla oddzielnego WC,
  • 15 m3/h – dla oddzielnego pomieszczenia bez okien,
  • 30 m3/h – dla pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń co najmniej dwojgiem drzwi oraz pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym budynku jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu w budynku wielorodzinnym.

Dla kuchni bez okien z kuchenką gazową zaleca się stosowanie wentylacji mechanicznej wywiewnej przy zachowaniu strumienia usuwanego powietrza na poziomie 70 m3/h.

Nawiewniki okienne – ważne normy

Norma PN-B-03430:1983 określa dopuszczalną szerokość strumienia dostarczanego powietrza oraz szczelność całkowicie zamkniętego nawiewnika. Strumień objętości powietrza przepływającego przez otwarty nawiewnik powinnien wynosić 20-50 m3 powietrza na godzinę dla wentylacji grawitacyjnej i 15-30 m3 powietrza na godzinę dla wentylacji mechanicznej wywiewnej.

Drugą normą dotyczącą nawiewników obowiązującą w Polsce (a przyjętą w dniu 25.06.2008 roku) jest europejska norma EN 13141-9 (ze zmianą AZ3:2000). Nakazuje ona przeprowadzanie dodatkowych testów nawiewników higrosterowanych (czyli automatycznych, reagujących na zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu) pod kątem wpływu temperatury i wilgotności powietrza na ich działanie.

Zarządca może nakazać montaż nawiewników

Montaż nawiewników nie jest obowiązkowy, jeśli zapewni się skuteczną wentylację w inny sposób. Są od tego pewne wyjątki. Lokatorzy budynków mieszkalnych zamieszkania zbiorowego (m.in. bloków i budynków wielorodzinnych) są zobowiązani do montażu nawiewników okiennych, gdy:

  • projekt budowlany zakładał ich umieszczenie w oknach lub drzwiach balkonowych;
  • organ administracji budowlanej wydał taką decyzję w wyniku stwierdzenia źle działającego systemu wentylacyjnego;
  • nakaże to właściciel lub zarządca danego obiektu.

Na mocy art.61 pkt.1 ustawy Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U.2017.1332 z 2017.07.06) właściciel/zarządca budynku może w dowolnym momencie nałożyć na mieszkańców obowiązek montażu nawiewników w oknach lub drzwiach balkonowych. Potwierdzeniem tego przepisu są m.in. Wyrok II OSK 2651/12 Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 marca 2014 r. lub Wyrok II OSK 848/14 Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 grudnia 2015 r.

Jak rozmieścić nawiewniki

Liczbę potrzebnych nawiewników można obliczyć dzieląc wspomnianą sumę strumieni przez wydajność pojedynczego urządzenia. Rozmieszczenie nawiewników powinno umożliwiać przepływ powietrza z pomieszczeń o najmniejszym stopniu zanieczyszczenia powietrza do tych najbardziej zanieczyszczonych. Zgodnie z treścią § 150 ust.1 i ust.2 wspomnianego Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, powietrze powinno przepływać z pokoi do kuchni i pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. W każdym pokoju o standardowej wysokości powinien znaleźć się przynajmniej jeden nawiewnik. W pokojach o powierzchni powyżej 20 m2 – przynajmniej dwa.

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji budynku jest obowiązkowe. Nawiewniki to jeden ze sposobów zapewnienia dopływu powietrza zewnętrznego w ilości niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej, mechanicznej wywiewnej lub hybrydowej. 

 

Źródło: izolacje.com.pl, tbs24.pl, mojabudowa.pl

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Renta z odwróconą hipoteką ryzykowna dla seniora

Renta z odwróconą hipoteką ryzykowna dla seniora Renta z odwróconą hipoteką ryzykowna dla seniora

Seniorzy przekazujący mieszkania prywatnym firmom w zamian za rentę, nie mogą liczyć na dobrą ochronę prawną. Mogą zostać bez pieniędzy i bez mieszkania, gdyż rynek pozostaje nieuregulowany. Kolejną próbę...

Seniorzy przekazujący mieszkania prywatnym firmom w zamian za rentę, nie mogą liczyć na dobrą ochronę prawną. Mogą zostać bez pieniędzy i bez mieszkania, gdyż rynek pozostaje nieuregulowany. Kolejną próbę podejmuje Ministerstwo Sprawiedliwości i chce zakazać prywatnym firmom zawierania umów dożywocia z seniorami. Brakuje jednak ustawy z rozwiązaniami osłonowymi.

Anna Ruszczak news Rośnie liczba cyberataków i koszty utraty lub naruszenia danych

Rośnie liczba cyberataków i koszty utraty lub naruszenia danych Rośnie liczba cyberataków i koszty utraty lub naruszenia danych

Praca zdalna na dużą skalę w czasie pandemii spowodowała większą podatność firm na cyberataki. Kolejne miesiące, mimo częściowego powrotu pracowników do biur, przyniosły dalsze wzrosty cyberincydentów....

Praca zdalna na dużą skalę w czasie pandemii spowodowała większą podatność firm na cyberataki. Kolejne miesiące, mimo częściowego powrotu pracowników do biur, przyniosły dalsze wzrosty cyberincydentów. Ich efektem może być kosztowny wyciek bądź utrata wrażliwych, firmowych danych.

Anna Ruszczak news Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę?

Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę? Jak prawidłowo przygotować fotowoltaikę na zimę?

Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.

Zima u progu, podpowiadamy więc, jak nie dać się zaskoczyć i prawidłowo przygotować fotowoltaikę na sezon. Czy trzeba ją konserwować, odśnieżać i czyścić oraz jak to robić bezpiecznie.

Redakcja AiMN Odsprzedaż mediów a podatek VAT

Odsprzedaż mediów a podatek VAT Odsprzedaż mediów a podatek VAT

Czy odsprzedaż mediów dla apartamentów przeznaczonych na najem krótkoterminowy nie podlega zwolnieniu z podatku VAT? – pyta Czytelniczka.

Czy odsprzedaż mediów dla apartamentów przeznaczonych na najem krótkoterminowy nie podlega zwolnieniu z podatku VAT? – pyta Czytelniczka.

Anna Ruszczak news Podatkowe skutki Polskiego Ładu już niedługo

Podatkowe skutki Polskiego Ładu już niedługo Podatkowe skutki Polskiego Ładu już niedługo

W 2022 roku nastąpiło wiele zmian w systemie podatkowym, które dotyczyły m.in. stawek PIT i zasad odprowadzania składek na podatek dochodowy oraz kwoty wolnej od podatku. Polacy po raz pierwszy odczują...

W 2022 roku nastąpiło wiele zmian w systemie podatkowym, które dotyczyły m.in. stawek PIT i zasad odprowadzania składek na podatek dochodowy oraz kwoty wolnej od podatku. Polacy po raz pierwszy odczują skutki Polskiego Ładu w przyszłorocznych deklaracjach.

Anna Ruszczak news Gmina nie może zmuszać dewelopera do budowy dróg

Gmina nie może zmuszać dewelopera do budowy dróg Gmina nie może zmuszać dewelopera do budowy dróg

Samorządy, w zamian za wydanie pozwolenia na budowę, proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową czy chodnik. Przepisy są nieprecyzyjne, a inwestorzy i prawnicy nie...

Samorządy, w zamian za wydanie pozwolenia na budowę, proponują deweloperom, aby mieszkańcom gminy wybudowali drogę, ścieżkę rowerową czy chodnik. Przepisy są nieprecyzyjne, a inwestorzy i prawnicy nie mają wątpliwości, że trzeba je poprawić.

Anna Ruszczak news Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze” Po Nowym Roku zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków...

Nowa odsłona programu „Czyste Powietrze” to między innymi wyższe progi dochodowe, prawie dwukrotnie wyższe dofinansowanie i urealnienie kosztów jednostkowych. 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do jego nowej edycji.

Anna Ruszczak news Termomodernizacja: nie wystarczy wymiana źródła ciepła

Termomodernizacja: nie wystarczy wymiana źródła ciepła Termomodernizacja: nie wystarczy wymiana źródła ciepła

Termomodernizacja to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Wiąże się ona nie tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię. To oznacza m.in....

Termomodernizacja to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie i prąd. Wiąże się ona nie tylko z wymianą źródła ciepła, ale także ze zmniejszeniem zapotrzebowania budynku na energię. To oznacza m.in. ocieplenie ścian lub wymianę drzwi i okien. Proces jest kosztowny i czasochłonny, ale można przeprowadzić go ze wsparciem państwa. Od grudnia br. jego wysokość może być wyższa niż dotąd.

Allegro Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Trądzik różowaty – jak z nim walczyć? Trądzik różowaty – jak z nim walczyć?

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi...

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała. Nic więc dziwnego, że jest to sfera, której dotykają różne schorzenia, choroby i nieprawidłowości. Do takich schorzeń należy trądzik różowaty, na który cierpi duża część populacji. Wyjaśniamy, jakie są przyczyny występowania trądziku różowatego i podpowiadamy, jak z nim walczyć.

Anna Ruszczak news Kwalifikowany podpis elektroniczny w służbie gospodarki paperless

Kwalifikowany podpis elektroniczny w służbie gospodarki paperless Kwalifikowany podpis elektroniczny w służbie gospodarki paperless

Rozwiązania paperless pozwalają ograniczyć wiele ryzyk po stronie firmy, powodują oszczędność kosztów i korzyści ekologiczne. Coraz więcej firm decyduje się na ograniczanie papierowych faktur, rachunków...

Rozwiązania paperless pozwalają ograniczyć wiele ryzyk po stronie firmy, powodują oszczędność kosztów i korzyści ekologiczne. Coraz więcej firm decyduje się na ograniczanie papierowych faktur, rachunków lub umów i zastępuje je cyfrowymi odpowiednikami. Ważnym narzędziem w tej zmianie jest e-podpis, czyli elektroniczny podpis kwalifikowany, który gwarantuje bezpieczeństwo cyfrowego dokumentu i ustala tożsamość osoby podpisującej. Niestety, tempo przechodzenia na gospodarkę paperless wciąż jest mało...

amelia-wedding.pl Jak wybrać odpowiednie zaproszenia ślubne?

Jak wybrać odpowiednie zaproszenia ślubne? Jak wybrać odpowiednie zaproszenia ślubne?

Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Jesteś w trakcie organizowania ślubu i właśnie zaczynasz szukać odpowiednich zaproszeń ślubnych? Jak wybrać zaproszenia ślubne? Szczegóły na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Redakcja AiMN Ekspertyzy na instalację i montaż stacji ładowania aut w KOB

Ekspertyzy na instalację i montaż stacji ładowania aut w KOB Ekspertyzy na instalację i montaż stacji ładowania aut w KOB

Czy ekspertyzy na instalację i montaż stacji ładowania aut zgodnie ze specustawą o elektromobilności, mają być wpisane i zawarte w c-KOB? Kto ma to wpisać, skoro ekspertyzę sporządza zgodnie z zapisem...

Czy ekspertyzy na instalację i montaż stacji ładowania aut zgodnie ze specustawą o elektromobilności, mają być wpisane i zawarte w c-KOB? Kto ma to wpisać, skoro ekspertyzę sporządza zgodnie z zapisem Ustawy: „(...) Ekspertyzę sporządza osoba posiadająca uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych do projektowania bez ograniczeń”? – pyta Czytelniczka.

Obraz na płótnie ze zdjęcia - sposoby na wspaniały prezent

Obraz na płótnie ze zdjęcia - sposoby na wspaniały prezent Obraz na płótnie ze zdjęcia - sposoby na wspaniały prezent

Jeśli szukasz niezapomnianego prezentu, który wywoła uśmiech na twarzy najbliższych Ci osób obraz ze zdjęcia na płótnie to doskonałe rozwiązanie. Spraw radość, wybierając spersonalizowany upominek!

Jeśli szukasz niezapomnianego prezentu, który wywoła uśmiech na twarzy najbliższych Ci osób obraz ze zdjęcia na płótnie to doskonałe rozwiązanie. Spraw radość, wybierając spersonalizowany upominek!

Elektrolux Pralko-suszarka a tradycyjna suszarka na pranie – przewaga czasu

Pralko-suszarka a tradycyjna suszarka na pranie – przewaga czasu Pralko-suszarka a tradycyjna suszarka na pranie – przewaga czasu

Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy...

Pranie, suszenie, prasowanie – trzy nieodłączne czynności, które choć nie należą do najprzyjemniejszych, trudno od nich uciec. Każdy, kto odkładał pranie w nieskończoność, wie, że spędzanie weekendu przy sortowaniu, suszeniu i prasowaniu swoich ubrań nie jest niczym przyjemnym. To czasochłonne zajęcie, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czas schnięcia rozwieszonych ubrań. Czy istnieje lepsze rozwiązanie? Dowiedz się, jak tradycyjną suszarkę na pranie może zastąpić pewna pralko-suszarka.

Anna Ruszczak news Praca jest – brakuje kandydatów z kompetencjami

Praca jest – brakuje kandydatów z kompetencjami Praca jest – brakuje kandydatów z kompetencjami

Rynek pracy dotąd nie odczuwa negatywnych skutków spowolnienia i większej ostrożności firm w trudnych warunkach gospodarczych. 70 proc. rodzimych firm sygnalizuje problemy z pozyskiwaniem odpowiednich...

Rynek pracy dotąd nie odczuwa negatywnych skutków spowolnienia i większej ostrożności firm w trudnych warunkach gospodarczych. 70 proc. rodzimych firm sygnalizuje problemy z pozyskiwaniem odpowiednich talentów, co jest jednym z problemów biznesu.

Anna Ruszczak news Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie....

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie. Firmy szukają oszczędności w największych wydatkach, a koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów przedsiębiorstwa.

Anna Ruszczak news Na czym polega społeczne budownictwo czynszowe?

Na czym polega społeczne budownictwo czynszowe? Na czym polega społeczne budownictwo czynszowe?

W 2015 roku ruszył program społecznego budownictwa czynszowego, który potrwa do 30 września 2024 roku. Celem programu jest poprawa dostępności mieszkań, a odbiorcami są towarzystwa budownictwa społecznego,...

W 2015 roku ruszył program społecznego budownictwa czynszowego, który potrwa do 30 września 2024 roku. Celem programu jest poprawa dostępności mieszkań, a odbiorcami są towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Anna Ruszczak news Miliard złotych w rządowym programie „Energia dla wsi”

Miliard złotych w rządowym programie „Energia dla wsi” Miliard złotych w rządowym programie „Energia dla wsi”

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi” startuje 25 stycznia 2023 r. Dofinansowanie na instalacje OZE przeznaczone jest dla rolników i spółdzielni energetycznych.

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi” startuje 25 stycznia 2023 r. Dofinansowanie na instalacje OZE przeznaczone jest dla rolników i spółdzielni energetycznych.

Anna Ruszczak news Coraz wyższe ceny polis nieruchomości

Coraz wyższe ceny polis nieruchomości Coraz wyższe ceny polis nieruchomości

Ceny nieruchomości wciąż rosną, co powoduje, że rośnie też suma ich ubezpieczenia. Średnia cena polisy dla nieruchomości w Polsce wynosiła w grudniu 397 zł i była o 20 proc. wyższa niż w styczniu 2022.

Ceny nieruchomości wciąż rosną, co powoduje, że rośnie też suma ich ubezpieczenia. Średnia cena polisy dla nieruchomości w Polsce wynosiła w grudniu 397 zł i była o 20 proc. wyższa niż w styczniu 2022.

Anna Ruszczak news Digitalizacja najmu mieszkań to większe bezpieczeństwo

Digitalizacja najmu mieszkań to większe bezpieczeństwo Digitalizacja najmu mieszkań to większe bezpieczeństwo

Polski rynek najmu rośnie dynamicznie, ale jest jedną z najbardziej konserwatywnych branż, działającą głównie „na papierze”. W Niemczech i Anglii ubezpieczenia lub weryfikacja najemców prowadzone w sposób...

Polski rynek najmu rośnie dynamicznie, ale jest jedną z najbardziej konserwatywnych branż, działającą głównie „na papierze”. W Niemczech i Anglii ubezpieczenia lub weryfikacja najemców prowadzone w sposób zdigitalizowany są już często standardem.

Anna Ruszczak news Więcej przyłączy do sieci ciepłowniczych to lepsze powietrze

Więcej przyłączy do sieci ciepłowniczych to lepsze powietrze Więcej przyłączy do sieci ciepłowniczych to lepsze powietrze

W 2022 roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. To sposób na poprawę...

W 2022 roku w 14 miastach Polski, w których działa PGE Energia Ciepła, do sieci ciepłowniczych zostały podłączone budynki o łącznym zapotrzebowaniu na moc cieplną sięgającym 220 MWt. To sposób na poprawę jakości powietrza, ponieważ użytkownicy ciepła systemowego odchodzą od ogrzewania domowymi piecami i lokalnymi kotłowniami węglowymi.

Anna Ruszczak news Co powinna zawierać umowa z architektem?

Co powinna zawierać umowa z architektem? Co powinna zawierać umowa z architektem?

Czym jest umowa z architektem i co powinna zawierać? Jakie klauzule zawrzeć w umowie na wykonanie projektu i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Czym jest umowa z architektem i co powinna zawierać? Jakie klauzule zawrzeć w umowie na wykonanie projektu i na co szczególnie zwrócić uwagę?

mgr Jarosław Kowszuk Ochrona praw lokatorów – konieczność czy archaizm?

Ochrona praw lokatorów – konieczność czy archaizm? Ochrona praw lokatorów  – konieczność czy archaizm?

W polskim systemie prawnym istnieje nie tylko bardzo silna ochrona praw lokatorów, ale także i osób zajmujących lokal bez tytułu prawego. Związane jest to z funkcjonującą w przepisach ochroną posiadania,...

W polskim systemie prawnym istnieje nie tylko bardzo silna ochrona praw lokatorów, ale także i osób zajmujących lokal bez tytułu prawego. Związane jest to z funkcjonującą w przepisach ochroną posiadania, które nie koniecznie musi odbywać się zgodnie z zasadami współżycia społecznego, czy też zgodnie z przepisami.

Paweł Puch Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej Pilny remont we wspólnocie mieszkaniowej

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często...

Zdarza się, że we wspólnocie mieszkaniowej przeprowadza się oprócz planowanych, także niezaplanowane wcześniej remonty, czyli takie, które nie zostały ujęte w planie gospodarczym na dany rok, a często nawet nie poprzedzone uchwałą właścicieli lokali. Jak zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien podchodzić do rozwiązywania takich problemów?

Wybrane dla Ciebie

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy? Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie? Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.