administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Formalności przy remoncie, rozbudowie czy odbudowie budynku

Anna Ruszczak | 2023-09-05
Remont domu wymaga spełnienia pewnych formalności. Fot. Pixabay

Remont domu wymaga spełnienia pewnych formalności. Fot. Pixabay

Legalne przeprowadzenie remontu, rozbudowy, nadbudowy lub odbudowy nieruchomości budynkowej wymaga zgłoszenia, a czasem nawet pozwolenia na budowę. Czym różnią się te formalności?

Zobacz także

Redakcja news Konferencja międzynarodowa „Mieszkanie własne czy wynajmowane – polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”

Konferencja międzynarodowa „Mieszkanie własne czy wynajmowane – polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych” Konferencja międzynarodowa „Mieszkanie własne czy wynajmowane – polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”

Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprasza na międzynarodową konferencję „Mieszkanie własne czy wynajmowane – polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”,...

Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprasza na międzynarodową konferencję „Mieszkanie własne czy wynajmowane – polityka mieszkaniowa w dobie zmian klimatycznych i społecznych”, która odbędzie się w środę, 14 maja 2025 r. w auli VII, w budynku głównym SGH.

Redakcja news Szkolenie: Analiza nowego projektu ustawy o zmianie USM oraz UWL

Szkolenie: Analiza nowego projektu ustawy o zmianie USM oraz UWL Szkolenie: Analiza nowego projektu ustawy o zmianie USM oraz UWL

Zapraszamy na szkolenie online "Analiza nowego projektu ustawy o zmianie USM oraz UWL", które już 20 maja 2025 roku poprowadzi Piotr Pałka.

Zapraszamy na szkolenie online "Analiza nowego projektu ustawy o zmianie USM oraz UWL", które już 20 maja 2025 roku poprowadzi Piotr Pałka.

Redakcja news Szkolenie: Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości

Szkolenie: Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości Szkolenie: Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości

Wprowadzenie i podstawy prawne najmu lokali, umowa o zarządzanie najmem lokali, umowa najmu lokalu, weryfikacja najemców, rozliczenie najmu lokalu, utrzymanie techniczne i ocena stanu technicznego, najem...

Wprowadzenie i podstawy prawne najmu lokali, umowa o zarządzanie najmem lokali, umowa najmu lokalu, weryfikacja najemców, rozliczenie najmu lokalu, utrzymanie techniczne i ocena stanu technicznego, najem dla obywateli Ukrainy. Zapraszamy na szkolenie online "Zarządzanie najmem lokali – aspekty praktyczne dla zarządców nieruchomości", które już 14 maja 2025 roku poprowadzi Maciej Kamiński.

To, co potocznie nazywamy "remontem domu", w Prawie budowlanym dzieli się na trzy odrębne kategorie: remont, przebudowę i bieżącą konserwację. Dodatkowo mianem remontu określa się także rozbudowę, nadbudowę lub odbudowę domu, które jednak klasyfikuje się jako budowę. Każda z wymienionych robót budowlanych wymaga dopełnienia innych formalności.

Budowa a remont

Zgodnie z art. 3 pkt 6 ustawy Prawo budowlane budowa to wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, jak również odbudowa, rozbudowa i nadbudowa istniejącego obiektu budowlanego. Proces budowy nie ogranicza się tylko do sytuacji, w której powstaje zupełnie nowy obiekt budowlany. Oznacza to, że jeśli właściciel zamierza obiekt w jakimś stopniu odbudować, rozbudować lub nadbudować, będzie musiał dopełnić takich samych procedur, jak w przypadku standardowej budowy domu (m.in. pozwolenie na budowę).

Remont zaś, zgodnie z definicją z ustawy, to wykonywanie w istniejącym obiekcie robót budowlanych, polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji – przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych, niż użyte w stanie pierwotnym. Remont wymaga zgłoszenia prac budowlanych.

Co przykładowo jest remontem?

  • wymiana pokrycia dachu,
  • wymiana okien w istniejącym otworze,
  • odrestaurowanie elewacji budynku.

Może Cię zainteresuje: Uproszczenie procedury budowlanej

Bieżąca konserwacja budynku

Jednym z typów remontu jest bieżąca konserwacja, jednak ta nie ma formalnej definicji w obowiązujących przepisach budowlanych. Pojęcie to jest doprecyzowane w orzecznictwie sądowym.

Według wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) z 2016 roku w Bydgoszczy, żeby uznać prace za remont, konieczne jest przywrócanie stanu pierwotnego poprzez zastąpienie konkretnych elementów, często korzystając z bardziej zaawansowanych materiałów. To właśnie przywracanie stanu pierwotnego odróżnia remont od bieżącej konserwacji, która skupia się wyłącznie na działaniach mających na celu utrzymanie danej konstrukcji w odpowiednim stanie (II SA/Bd 478/16). 

Bieżącą konserwacją jest przykładowo malowanie ścian wewnętrznych i zewnętrznych lub cyklinowanie podłóg.

Rozbudowa a nadbudowa

Rozbudowa lub nadbudowa mieszczą się w definicji budowy, jednak ich legalna definicja ustanowiona w Prawie budowlanym nie istnieje. W związku z tym można oprzeć się na definicjach dostępnych w słownikach i na interpretacjach sądowych.

Zgodnie z wyrokami NSA jako rozbudowę rozumie się modyfikację kluczowych parametrów istniejącego obiektu budowlanego, takich jak jego kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość i szerokość (NSA II OSK 2484/14). Za nadbudowę uważa się rodzaj budowy, która prowadzi do powstania nowego fragmentu istniejącego już obiektu. W wyniku nadbudowy zwiększa się wysokość i powierzchnia użytkowa danej nieruchomości (II SA/Po 528/12).

Może Cię zainteresuje: Moja Woda - dotacje do przydomowej retencji

Rozbudową może być np. podniesienie ścianki kolankowej, budowa lukarny w połaci dachu czy zbudowanie tarasu i stworzenie na tym samym miejscu nowego pomieszczenia. Nadbudową będzie dobudowanie nowej kondygnacji lub podniesienie już istniejącej oraz podwyższenie ścian szczytowych.

Odbudowa a przebudowa

Pojęcie odbudowy domu nie istnieje w przepisach Prawa budowlanego. Dlatego, by sprecyzować pojęcie należy odnieść się do orzecznictwa sądowego. W 2013 roku Sąd Wojewódzki w Kielcach wydał wyrok w sprawie, w której przedmiotem sporu była właśnie odbudowa domu. WSA zinterpretował, że odbudowa odnosi się do procesu przywracania istniejącego wcześniej i zniszczonego obiektu budowlanego do jego pierwotnego stanu, na tym samym miejscu i z zachowaniem jego oryginalnej wielkości, kształtu i układu funkcjonalnego (II SA/Ke 970/13).

Pojęcie przebudowy zostało natomiast zdefiniowane w przepisach Prawa budowlanego. W art. 3 pkt 7a można przeczytać, że przebudowa to wykonywanie prac budowlanych, które zmieniają parametry użytkowe lub techniczne istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, takich jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość lub liczba kondygnacji. Odbudową jest np. odrestaurowanie zniszczonej nieruchomości zabytkowej, a przebudową – wymiana stropów lub konstrukcji dachu albo schodów wewnętrznych.

Pozwolenie na budowę czy tylko zgłoszenie

Niektóre prace budowlane możemy wykonać bez zgody urzędu i bez zawiadamiania administracji. Roboty budowlane, o których mowa, dotyczą bieżącej konserwacji, jeśli nie wymagają ingerencji w rozmiar otworów drzwiowych i okiennych, i nie zmieniają kubatury obiektu. Takimi pracami są np. malowanie ścian i wykładanie ich tapetami, modernizacja kuchni lub łazienki, wymiana piecyka gazowego. Jeżeli prace remontowe wymagają np. powiększenia otworu drzwiowego, konieczne będzie zgłoszenie prac budowlanych. 

Przebudowa i rozbudowa domu w większości przypadków będzie wymagała zgłoszenia robót budowlanych. Warunkiem jest, aby przebudowa lub rozbudowa nie była tożsama ze zwiększeniem dotychczasowego oddziaływania obiektu. Jeśli inwestycja dotyczy przeprowadzenia robót budowlanych, które skutkują zwiększeniem ustalonego w projekcie budowlanym obszaru oddziaływania obiektu, należy uzyskać pozwolenie na budowę.

Może Cię zainteresuje: Dlaczego warto wykonać audyt balkonów

W przypadku nadbudowy obiektu, kwestie formalne są podobne, jak przy przebudowie, gdyż zwykle obszar odziaływania podwyższonego obiektu nie wykracza poza granice danej działki. Taka procedura wymaga jedynie zgłoszenia robót budowlanych. W przypadku odbudowy obiektów budowlanych zniszczonych w wyniku działania żywiołu, o kubaturze mniejszej niż 1000 m3 i nie wyższych niż 12 m n.p.m, nie wymaga się pozwolenia na budowę, a zgłoszenia odbudowy. 

Zniesiony obowiązek pozwolenia na budowę

29 marca 2023 rząd uchwalił projekt nowelizacji Prawa budowlanego, w wyniku którego zniesiony został obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę (i przebudowę) domów jednorodzinnych – także tych o powierzchni powyżej 70 metrów kwadratowych. Oznacza to, że większość prac budowlanych wymaga jedynie zgłoszenia, co stanowi duże uproszczenie dla inwestorów.

Wymagana dokumentacja

Zgodnie z ustawą Prawo budowlane do zgłoszenia należy dołączyć:

  1. Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  2. Odpowiednie szkice lub rysunki – w zależności od potrzeb.
  3. Pozwolenia, uzgodnienia i opinie, związane z przepisami odrębnych ustaw, m.in. decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
  4. Projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji i przyłączy, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.
  5. W przypadku budowy domu bez formalności do 70 m2:
    • oświadczenie inwestora, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
    • świadczenie inwestora, że przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy.
  6. Decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeśli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
  7. Pozwolenie na wykonanie prac w obrębie zabytku – w przypadku zgłoszenia robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę, wykonywanych na terenie nieruchomości zabytkowej.

Źródło: OnGeo.pl

Komentarze

Powiązane

Redakcja Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych

Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych Ofert na rynku najmu więcej niż chętnych

Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen...

Po szczycie sezonu rynek najmu wkroczył w fazę spowolnienia. Oferta zmniejszyła się w ciągu ostatniego miesiąca o 4% a w sześciu miastach na szesnaście monitorowanych przez Otodom doszło do spadku cen - m.in. w Trójmieście i Krakowie. Mniejsze jest też zainteresowanie ze strony poszukujących. Wniosek? Jeśli zmieniać mieszkanie to właśnie teraz, kiedy sytuacja jest stabilna a wynajmujący są w końcu skłonni negocjować warunki.

Redakcja news Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów

Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów Samorządy inwestują w mieszkania dla studentów i absolwentów

Białystok wdraża program „Mieszkanie dla absolwenta”. Miasto chce zatrzymać u siebie najlepszych absolwentów i studentów poprzez zapewnienie im preferencyjnych warunków najmu. Większość środków na inwestycję...

Białystok wdraża program „Mieszkanie dla absolwenta”. Miasto chce zatrzymać u siebie najlepszych absolwentów i studentów poprzez zapewnienie im preferencyjnych warunków najmu. Większość środków na inwestycję stanowiło dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Redakcja news Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację

Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację Rosnące ceny energii i usług podbijają inflację

Wzrost cen przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą...

Wzrost cen przyspieszył. To efekt wyższych cen energii oraz usług. I choć listopad i grudzień mogą przynieść wyhamowanie wzrostów, to około 5-proc. poziom prawdopodobnie będzie się utrzymywać przez całą pierwszą połowę 2025 roku.

Redakcja news Czujnik dymu w każdym domu i mieszkaniu

Czujnik dymu w każdym domu i mieszkaniu Czujnik dymu w każdym domu i mieszkaniu

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, podpisał 21 listopada rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych. Ma to być mocny sygnał ze strony państwa, że każdy dom powinien być...

Tomasz Siemoniak, szef MSWiA, podpisał 21 listopada rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady dotyczące stosowania czujek pożarowych. Ma to być mocny sygnał ze strony państwa, że każdy dom powinien być wyposażony w czujki dymu.

Redakcja news Druga edycja Forum Dostępności za nami

Druga edycja Forum Dostępności za nami Druga edycja Forum Dostępności za nami

Dostępność jest fundamentem nowoczesnego społeczeństwa. Przyszłość, którą razem kształtujemy, powinna być dostępna dla każdego bez wyjątku – powiedział podczas otwarcia Forum Dostępności Piotr Kamiński,...

Dostępność jest fundamentem nowoczesnego społeczeństwa. Przyszłość, którą razem kształtujemy, powinna być dostępna dla każdego bez wyjątku – powiedział podczas otwarcia Forum Dostępności Piotr Kamiński, prezes firmy Nowy Adres, która wspólnie z Fundacją Integracja, jest organizatorem wydarzenia.

Redakcja news Jak aranżacja przestrzeni biurowej może wspierać osoby neuroróżnorodne?

Jak aranżacja przestrzeni biurowej może wspierać osoby neuroróżnorodne? Jak aranżacja przestrzeni biurowej może wspierać osoby neuroróżnorodne?

Szacuje się, że nawet 20% populacji charakteryzuje się sposobem myślenia, przetwarzania informacji, działania i reagowania na bodźce zewnętrzne, który różni się od większości. Ta odmienna perspektywa może...

Szacuje się, że nawet 20% populacji charakteryzuje się sposobem myślenia, przetwarzania informacji, działania i reagowania na bodźce zewnętrzne, który różni się od większości. Ta odmienna perspektywa może wynikać z takich uwarunkowań jak spektrum autyzmu, ADHD czy dysleksja. Osoby neuroróżnorodne mogą wnosić do firmy znaczącą wartość. Jak za pomocą aranżacji biura wspierać pracowników o niestandardowych potrzebach?

Redakcja news Sąd w Elblągu ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Sąd w Elblągu ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej Sąd w Elblągu ogłosił upadłość spółdzielni mieszkaniowej

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji,...

Spółdzielnia Mieszkaniowa Budownictwa Wielorodzinnego „Usługa Dom” została postawiona w stan upadłości. Postanowienie wydał sąd w Elblągu na wniosek Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, którego dłużnikiem jest spółdzielnia – podał portEl.pl.

Redakcja news Milionowe straty dla deweloperów? Jest przełomowy wyrok sądu

Milionowe straty dla deweloperów? Jest przełomowy wyrok sądu Milionowe straty dla deweloperów? Jest przełomowy wyrok sądu

Sąd w Warszawie wydał pierwszy prawomocny wyrok przeciwko deweloperowi, który wliczał powierzchnię pod ścianami działowymi do metrażu mieszkań. Orzeczenie otwiera drogę do podobnych roszczeń, a to z kolei...

Sąd w Warszawie wydał pierwszy prawomocny wyrok przeciwko deweloperowi, który wliczał powierzchnię pod ścianami działowymi do metrażu mieszkań. Orzeczenie otwiera drogę do podobnych roszczeń, a to z kolei może skutkować milionowymi stratami dla deweloperów.

Redakcja news Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok

Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok Parlament Europejski zatwierdził unijny budżet na 2025 rok

W ostatnim tygodniu listopada Parlament Europejski zaakceptował budżet Unii Europejskiej na 2025 rok. Budżet jest o 6 proc. wyższy niż tegoroczny. Znalazły się w nim dodatkowe środki na skuteczniejsze...

W ostatnim tygodniu listopada Parlament Europejski zaakceptował budżet Unii Europejskiej na 2025 rok. Budżet jest o 6 proc. wyższy niż tegoroczny. Znalazły się w nim dodatkowe środki na skuteczniejsze wsparcie w zakresie ochrony zdrowia, pomocy humanitarnej, zarządzania granicami i zmian klimatu.

Redakcja news Uchwałę wspólnoty musi poprzeć większość

Uchwałę wspólnoty musi poprzeć większość Uchwałę wspólnoty musi poprzeć większość

20 listopada Sąd Najwyższy wydał istotne rozstrzygnięcie dotyczące tzw. uchwał negatywnych we wspólnotach mieszkaniowych. Uznał, że brak wystarczającej liczby głosów do zapadnięcia uchwały nie może być...

20 listopada Sąd Najwyższy wydał istotne rozstrzygnięcie dotyczące tzw. uchwał negatywnych we wspólnotach mieszkaniowych. Uznał, że brak wystarczającej liczby głosów do zapadnięcia uchwały nie może być traktowany jako jej podjęcie w sposób negatywny.

Redakcja news Jubileusz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie”

Jubileusz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” Jubileusz Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie”

– 65-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” to z pewnością ważny jubileusz, który warto świętować – zauważył jej prezes – Stanisław Sokół, który pełni tę funkcję od 1992 roku. Obchody jubileuszowe...

– 65-lecie Spółdzielni Mieszkaniowej „Zawiercie” to z pewnością ważny jubileusz, który warto świętować – zauważył jej prezes – Stanisław Sokół, który pełni tę funkcję od 1992 roku. Obchody jubileuszowe spółdzielni mieszkaniowej odbyły się 20 września 2024 roku w Zawierciu.

Redakcja news Pozew za brak skutecznej walki ze smogiem

Pozew za brak skutecznej walki ze smogiem Pozew za brak skutecznej walki ze smogiem

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch osób chorych na astmę, pozwała Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem...

Fundacja ClientEarth, w imieniu dwóch osób chorych na astmę, pozwała Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a schorzeniami.

Redakcja news Stopy procentowe na tym samym poziomie [grudzień 2024]

Stopy procentowe na tym samym poziomie [grudzień 2024] Stopy procentowe na tym samym poziomie [grudzień 2024]

Podczas konferencji 5 grudnia Adam Glapiński, prezes NBP, odniósł się do decyzji Rady Polityki Pieniężnej z 4 grudnia. RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Podczas konferencji 5 grudnia Adam Glapiński, prezes NBP, odniósł się do decyzji Rady Polityki Pieniężnej z 4 grudnia. RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Redakcja news Polska liderem rynku PRS w Europie Środkowo-Wschodniej

Polska liderem rynku PRS w Europie Środkowo-Wschodniej Polska liderem rynku PRS w Europie Środkowo-Wschodniej

Rynek najmu instytucjonalnego dynamicznie rośnie, stając się jednym z najbardziej obiecujących segmentów nieruchomości zarówno nad Wisłą, jak i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z...

Rynek najmu instytucjonalnego dynamicznie rośnie, stając się jednym z najbardziej obiecujących segmentów nieruchomości zarówno nad Wisłą, jak i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Jak wynika z raportu Colliers: „CEE Living Sector. Emerging Trends and Opportunities in the CEE Living Market”, liderem jest tutaj Warszawa.

Redakcja news Druga edycja konkursu RenOwacja2025

Druga edycja konkursu RenOwacja2025 Druga edycja konkursu RenOwacja2025

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu RenOwacja2025, którego organizatorami są Stowarzyszenie Fala Renowacji oraz PTWP. Rozstrzygnięcie konkursu już w styczniu 2025 roku podczas 4 Design Days!

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji konkursu RenOwacja2025, którego organizatorami są Stowarzyszenie Fala Renowacji oraz PTWP. Rozstrzygnięcie konkursu już w styczniu 2025 roku podczas 4 Design Days!

Redakcja news Enex – rejestracja na kieleckie targi dla sektora OZE

Enex – rejestracja na kieleckie targi dla sektora OZE Enex – rejestracja na kieleckie targi dla sektora OZE

18 i 19 lutego 2025 roku, podczas targów Enex, liderzy branży energetycznej oraz sektora OZE z całego świata zaprezentują innowacyjne rozwiązania. Przez ponad ćwierć wieku spotkanie branży energetycznej...

18 i 19 lutego 2025 roku, podczas targów Enex, liderzy branży energetycznej oraz sektora OZE z całego świata zaprezentują innowacyjne rozwiązania. Przez ponad ćwierć wieku spotkanie branży energetycznej w Kielcach umocniło swoją pozycję jako jedno z najważniejszych spotkań dla specjalistów z tego sektora.

Redakcja news Świąteczne elektroodpady

Świąteczne elektroodpady Świąteczne elektroodpady

Światełka choinkowe, pozytywki, świecące renifery czy gwiazdy, elektroniczne gadżety – to tylko kilka przykładów długiej listy odpadów świątecznych. Ich żywotność nie jest zbyt długa, a więc wszystkie...

Światełka choinkowe, pozytywki, świecące renifery czy gwiazdy, elektroniczne gadżety – to tylko kilka przykładów długiej listy odpadów świątecznych. Ich żywotność nie jest zbyt długa, a więc wszystkie niedziałające tego typu elektroodpady powinny trafić do właściwego punktu zbiórki.

Redakcja news Widełki płacowe w ofercie pracy

Widełki płacowe w ofercie pracy Widełki płacowe w ofercie pracy

Wynagrodzenie i jego poziom mają być jawne w czasie trwania stosunku pracy oraz przed jego nawiązaniem – to propozycja zmiany w kodeksie pracy, którą złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Wynagrodzenie i jego poziom mają być jawne w czasie trwania stosunku pracy oraz przed jego nawiązaniem – to propozycja zmiany w kodeksie pracy, którą złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Redakcja news Kredytu 0 proc. nie będzie

Kredytu 0 proc. nie będzie Kredytu 0 proc. nie będzie

– Nie będzie kredytu 0 proc. – poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Jednocześnie minister zapowiedział, że nowy program mieszkaniowy pojawi się w pierwszym kwartale 2025 roku.

– Nie będzie kredytu 0 proc. – poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Jednocześnie minister zapowiedział, że nowy program mieszkaniowy pojawi się w pierwszym kwartale 2025 roku.

Redakcja news Apel GINB o bezpieczne użytkowanie budynków zimą

Apel GINB o bezpieczne użytkowanie budynków zimą Apel GINB o bezpieczne użytkowanie budynków zimą

Zima to czas, w którym intensywne opady śniegu mogą doprowadzić do uszkodzenia obiektów budowlanych, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia czy życia ludzi, bezpieczeństwa mienia i środowiska. Stąd Główny Inspektor...

Zima to czas, w którym intensywne opady śniegu mogą doprowadzić do uszkodzenia obiektów budowlanych, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia czy życia ludzi, bezpieczeństwa mienia i środowiska. Stąd Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) zwraca się do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych o zapewnienie szczególnej ostrożności podczas użytkowania tych obiektów.

Redakcja news PZFD popiera rozwój budownictwa społecznego

PZFD popiera rozwój budownictwa społecznego PZFD popiera rozwój budownictwa społecznego

Wysokie stopy procentowe oferowane przez banki pozbawiają wielu Polaków możliwości wzięcia kredytu hipotecznego na zakup własnego M. Część osób w ogóle nie stać na zakup własnego mieszkania. A inwestycje...

Wysokie stopy procentowe oferowane przez banki pozbawiają wielu Polaków możliwości wzięcia kredytu hipotecznego na zakup własnego M. Część osób w ogóle nie stać na zakup własnego mieszkania. A inwestycje mieszkaniowe samorządów i towarzystw budownictwa społecznego w Polsce stanowią ułamek rzeczywistych potrzeb. GUS podaje, że w 2023 r. ruszyła budowa prawie 3,5 tys. mieszkań społecznych czynszowych, dla porównania: deweloperzy rozpoczęli 114,5 tys. budów.

Redakcja news Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań od 23 grudnia

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań od 23 grudnia Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań od 23 grudnia

Od 23 grudnia 2024 zacznie obowiązywać rozporządzenie dotyczące stosowania czujników pożarowych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Właściciele będą mieli czas na przygotowanie się do nowych przepisów...

Od 23 grudnia 2024 zacznie obowiązywać rozporządzenie dotyczące stosowania czujników pożarowych w budynkach i lokalach mieszkalnych. Właściciele będą mieli czas na przygotowanie się do nowych przepisów i montaż urządzeń.

Redakcja news Technologia z Marsa na placu budowy

Technologia z Marsa na placu budowy Technologia z Marsa na placu budowy

PlanRadar wprowadza na place budów SiteView, czyli nowatorską funkcję, która zmienia sposób dokumentowania prac budowlanych, umożliwiając precyzyjne mapowanie obrazu na planach 2D i analizę zmian w czasie....

PlanRadar wprowadza na place budów SiteView, czyli nowatorską funkcję, która zmienia sposób dokumentowania prac budowlanych, umożliwiając precyzyjne mapowanie obrazu na planach 2D i analizę zmian w czasie. Wystarczy regularny obchód po placu budowy z kamerą 360°, by stworzyć dokładny wizualny zapis każdego etapu projektu – od fundamentów po wykończenia.

Redakcja news Wykup mieszkania w TBS – jakie warunki należy spełnić?

Wykup mieszkania w TBS – jakie warunki należy spełnić? Wykup mieszkania w TBS – jakie warunki należy spełnić?

Od 1 stycznia 2022 roku na podstawie znowelizowanej ustawy o budownictwie mieszkaniowym istnieje możliwość wykupu lokalu mieszkalnego w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Wykup taki może jednak...

Od 1 stycznia 2022 roku na podstawie znowelizowanej ustawy o budownictwie mieszkaniowym istnieje możliwość wykupu lokalu mieszkalnego w ramach Towarzystw Budownictwa Społecznego. Wykup taki może jednak nastąpić wyłącznie po uzyskaniu specjalnej zgody, a także spełnieniu pewnych warunków. O jaką zgodzę i warunki chodzi?

Wybrane dla Ciebie

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku » Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Posadzki żywiczne - jakie wybrać? Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi » Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Najnowsze produkty i technologie

WAGO Building Industry Days 2025 już wkrótce!

Building Industry Days 2025 już wkrótce! Building Industry Days 2025 już wkrótce!

Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.

Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.

Kiona Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.

Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu? Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...

Blue Bolt Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości? Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.

TrokenTech Sp. z o.o. Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych? Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...

Blue Bolt Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.