administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Populacja świata rośnie, Polski – maleje

Helena Śpiewak | 2023-06-16
Według prognoz ONZ do roku 2060 ludność świata przekroczy 10 mld. Fot. Pixabay

Według prognoz ONZ do roku 2060 ludność świata przekroczy 10 mld. Fot. Pixabay

Wzrost populacji świata jest jednym z głównych mega trendów globalnych i obserwowany jest od połowy XVIII wieku. Natomiast trendy demograficzne dla Polski i dla Europy kształtują się przeciwnie do trendów globalnych.

Zobacz także

Redakcja news Populacja Polski maleje

Populacja Polski maleje Populacja Polski maleje

Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane...

Zła sytuacja demograficzna to nie jest jakaś wydumana teoria, to jest rzeczywistość. Wprawdzie rządzący starają się stwarzać warunki sprzyjające powiększaniu polskich rodzin, jednak trudno mówić, aby proponowane działania przynosiły spektakularne efekty. Z roku na rok ludność Polski się kurczy – więcej osób umiera, niż się rodzi.

Redakcja news Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach

Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach Rekordowe koszty eksploatacyjne w biurach

Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.

Z raportu „Service Charges” przygotowanego przez Colliers wynika, że w 2023 średnie miesięczne stawki opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez najemców biur wzrosły aż o 26% w porównaniu do roku 2022.

Redakcja news Większa aktywność deweloperów

Większa aktywność deweloperów Większa aktywność deweloperów

Zainteresowanie zakupem mieszkania nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Obecnie wielu wyczekuje nowego programu rządowego „Mieszkanie na start”, co z pewnością przełoży się na większą aktywność kupujących.

Zainteresowanie zakupem mieszkania nadal utrzymuje się na dobrym poziomie. Obecnie wielu wyczekuje nowego programu rządowego „Mieszkanie na start”, co z pewnością przełoży się na większą aktywność kupujących.

W roku 1950 populacja Ziemi wynosiła 2,5 mld i od tego czasu rosła w tempie 1–2 procent rocznie, od połowy lat 70. XX wieku zyskując kolejne miliardy w odstępach 13-letnich. W 2019 roku ludność świata liczyła ok. 7,7 mld. Według prognoz ONZ do roku 2060 przekroczy 10 mld, a do 2100 dojdzie prawie do 11 mld1

Afryka – lider wzrostu

W świetle prognoz Afryka jest jedynym regionem świata, w którym populacja będzie stale i w znaczącym stopniu rosnąć. Wedle wyliczeń ONZ, liczba ludności tego kontynentu, z poziomu 1,3 miliarda dziś, dojdzie prawdopodobnie do poziomu 4,3 miliarda pod koniec wieku (Europa dziś – 741,4 miliona; w 2100 – 630 milionów). Prognozy pokazują, że do owego wzrostu głównie przyczyni się rosnąca populacja Afryki Subsaharyjskiej, która do końca wieku może nawet potroić liczbę ludności. Nigeria ma prześcignąć Stany Zjednoczone w liczbie ludności już w roku 2047 (USA w 2017 – 327,2 miliona; Nigeria w 2017 – 190,9). Wyliczenia pokazują, iż w 2100 roku połowa dzieci, która przyjdzie na świat, urodzi się w Afryce – najwięcej właśnie w Nigerii. Dominująca dziś populacja Azji (dziś – 4,6 miliarda) będzie rosnąć tylko do końca lat 50. XXI wieku – do poziomu 5,3 mld, a do roku 2100 roku spadnie do 4,7 mld.

Jedne rosną, inne się kurczą

Regiony, które także odnotują przyrost populacji, to Ameryka Północna oraz Oceania, jednak populacje te są w relacji do Azji i Afryki małe (0,6 mld vs. 5,8 mld), a ich przyrost będzie niewielki (do 1 proc. rocznie). Ameryka Południowa i Łacińska oraz kraje karaibskie osiągną szczyt możliwości demograficznych ok. roku 2060, po czym ich populacja, tak jak w przypadku Azji, zacznie się kurczyć.

Przypomnijmy: według prognoz kontynent azjatycki osiągnie szczyt w 2055 roku (5,3 miliarda), po czym liczba ludności zacznie tam spadać. Populacja Chin będzie rosnąć do roku 2031, a populacje Japonii i Korei Południowej zaczną się kurczyć już po roku 2020. Liczba ludności Indii przerośnie tę w Chinach już w roku 2027 i będzie rosła do 2059 roku (do poziomu 1,7 miliarda; dziś niemal 1,4 miliarda), liczba ludności Indonezji będzie rosnąć do roku 2067.

Polaków coraz mniej

Trendy demograficzne zarówno dla Polski, jak i dla Europy kształtują się przeciwnie wobec trendów globalnych. Podczas gdy populacja świata systematycznie rośnie, populacja naszego kraju od połowy lat 90. XX wieku ulega zmniejszeniu. Z jednej strony, związane jest to z niskimi wskaźnikami dzietności kobiet, z drugiej zaś – z dużą liczbą osób, które z Polski wyemigrowały. Ten znaczący odpływ ludności jest częściowo rekompensowany przez zjawisko imigracji – w 2018 roku Polska przyjęła największą liczbę imigrantów spośród wszystkich krajów UE. Podobnie w roku 2022, gdy w związku z napaścią Rosji na Ukrainę Polska przyjęła największą liczbę ukraińskich uchodźców (ok. 3mln). Według szacunków zostało ok. 1,5 mln. Aktualnie według danych GUS Polskę zamieszkuje 38,4-39,5 mln osób. W 2050 roku w Polsce będzie mieszkać już tylko 34,8 mln (włączając migrantów). 

Jeśli Polska nie będzie dalej intensywnie rekompensować znaczącego odpływu ludności przez imigrację, będzie musiała dodatkowo mierzyć się z groźnymi społecznie konsekwencjami szybko postępującego procesu starzenia polskiego społeczeństwa.

Mieszkańców Europy także ubywa

To zjawisko jest w Europie tendencją długoterminową, która rozpoczęła się kilkadziesiąt lat temu. Według GUS na koniec 2018 roku mediana wieku w Polsce wyniosła 41 lat (w UE – 43,1; na świecie – 31 lat). Prognozuje się, że w 2100 roku w wyniku przesunięcia ludności między grupami wiekowymi współczynnik obciążenia demograficznego osobami starszymi, czyli stosunek osób starszych w wieku nieprodukcyjnym (65+) do osób w wieku produkcyjnym (15–64 lat), w UE wzrośnie do 57,3 procent (z 30,5 procent w 2018; w Polsce – 25,3).

Podczas gdy populacje Afryki i Azji będą w najbliższych dekadach znacząco rosnąć, liczba ludności Europy będzie w dalszym ciągu maleć. Stary Kontynent osiągnął szczyt liczby ludności w 2021 roku (748 milionów osób, w 2100 spodziewane 630 milionów). Dla porównania: w połowie XX wieku w Europie mieszkało 22 proc. ludności świata. Obecnie Stary Kontynent jest domem dla niespełna 10 proc. światowej populacji, a w 2100 roku będzie to prawdopodobnie już tylko 6 proc.

Jeśli chodzi o wzrost populacji świata, najbardziej „leniwym” rejonem jest Europa Środkowo-Wschodnia, niewiele odstaje pod tym względem od południa kontynentu. Ponadto Europa ma obecnie także najstarszą populację świata (wg mediany wieku) i taka sytuacja utrzyma się do ostatnich dekad XXI wieku, kiedy to w świetle prognoz prześcignie ją Ameryka Południowa. 

Największym wyzwaniem dla świata w świetle rosnącej populacji jest niska dostępność wody pitnej i żywności, która może doprowadzić do ogromnej klęski głodu, głównie odczuwalnej w najuboższych rejonach świata. Konsekwencją tego będą kolejne fale migracyjne, prawdopodobnie również lokalne konflikty zbrojne.

Rosnąca populacja to także zwiększone zapotrzebowanie na energię niezbędną do przeżycia. Ludność na terenach zagrożonych klęskami głodu i suszy może w akcie desperacji sięgać po skrajnie niekorzystne dla środowiska źródła energii, w efekcie przyspieszając niekorzystne skutki globalnego ocieplenia.

Świat będzie się starzeć

Do roku 2100 globalna mediana wieku ludności wzrośnie do 42 lat (w Polsce ten poziom osiągamy obecnie; w Europie to dziś 43,1 lat). Mediana na świecie wynosi obecnie 31 lat, dla porównania w roku 1950 wynosiła 24. Prognozuje się, że począwszy od roku 2073, na świecie będzie więcej osób w wieku 65+ niż dzieci poniżej 15. roku życia. Do wzrostu mediany wieku ludności przyczyni się wydłużone przeciętne trwanie życia oraz niski współczynnik urodzeń.

Wskutek starzenia się populacji świata i związanego z tym systematycznie malejącego współczynnika dzietności, który w roku 2100 spaść ma do 1,9 urodzeń na jedną kobietę (w porównaniu do 2,5 urodzeń na 1 kobietę dziś), wzrost populacji świata osiągnie poziom poniżej 0,1 procenta – co oznacza wyhamowanie trendu wzrostu liczby ludności w skali globalnej.

Trendy populacyjne pod lupą

Stabilność sytuacji międzynarodowej w XXI wieku będzie w większym stopniu zależała od tego, w jaki sposób rozmieszczona będzie populacja globalna i jaka będzie jej struktura, niż od tego, ilu ludzi będzie de facto zamieszkiwało planetę. Należy zwrócić uwagę między innymi na to, w których regionach świata populacja maleje, a w których rośnie; które społeczeństwa starzeją się, w których mediana wieku jest najniższa, gdzie są dodatnie i najwyższe współczynniki dzietności.

Bardziej zniuansowane spojrzenie na globalną demografię – od rozmieszczenia ludności na świecie, przez warunki życia społeczeństw oraz jakość usług publicznych w tych krajach, po stan środowiska naturalnego oraz zmiany klimatu w wyniku globalnego ocieplenia – pozwala przewidzieć między innymi potencjalne ruchy migracyjne pomiędzy regionami. Imigracja – w zależności od aktywności rządów i trafności przyjętej przez nie polityki – może być zarówno pozytywną odpowiedzią na „znikające” społeczeństwa zachodnie, jak i źródłem narastających problemów społecznych i politycznych, które już przyczyniają się do wzrostu napięć międzynarodowych.

Wzrost populacji świata – szanse i zagrożenia 

W związku z tym, że liczne następstwa globalnego wzrostu demograficznego mają wymiar ponadnarodowy, będą odczuwalne także w krajach o ujemnym wzroście, w tym także w Polsce. Nasz kraj w szczególności dotykać będą skutki związane z pogarszającym się stanem środowiska naturalnego, rosnącą presją antropogeniczną na zasoby naturalne oraz zapotrzebowaniem na żywność. Wśród szans, które wzrost populacji świata może dać Polsce, wskazać można rosnący popyt globalny, rozszerzające się rynki zbytu oraz potencjał migracyjny, który w przyszłości może zażegnać konsekwencje starzenia się polskiego społeczeństwa.

Trend wzrostu populacji świata może wyhamować lub zostać odwrócony tylko w przypadku zdarzeń nadzwyczajnych o masowej skali, które w dewastujący sposób wpłynęłyby na życie i zdrowie ludzi. Do takich dramatycznych czynników należą między innymi wojna z użyciem broni masowego rażenia, katastrofy naturalne czy pandemie i epidemie chorób zakaźnych. W obliczu zmian zachodzących na świecie, w tym zwłaszcza zmian klimatycznych i geopolitycznych, te pozornie skrajne, katastroficzne czynniki wydają się, zdaniem naukowców, niestety bardzo prawdopodobne. 

Jakie jeszcze zjawiska mogą w negatywny sposób wpływać na liczbę ludności świata? Do czynników jeszcze niewymienionych, trzeba zaliczyć także epidemię niepłodności spowodowaną zanieczyszczeniem wody i powietrza oraz problem powszechnego głodu i braku wody pitnej, który wystąpi w wielu rejonach świata w efekcie gwałtownego nasilenia się zmian klimatu (zwłaszcza przy braku skutecznych działań adaptacyjnych).

Wpływ kryzysu klimatycznego na trendy populacyjne

Związki pomiędzy kryzysem klimatycznym a liczbą ludności są dwukierunkowe. Z jednej strony, wzrost populacji świata wywiera bardzo silną presję na klimat poprzez wzrost emisji gazów cieplarnianych, z drugiej strony – zachodzące zmiany klimatyczne sprawiają, że warunki do życia, w tym życia ludzkiego, stają się coraz mniej sprzyjające. Jeśli kryzys klimatyczny nie zostanie zażegnany, zagrozi życiu milionów, a w dłuższej perspektywie – miliardów ludzi. Wśród konsekwencji zmian klimatycznych, które możemy przewidzieć i które już zachodzą, wymienić trzeba ekstremalne zjawiska pogodowe, fale upałów i rozległych pożarów, pustynnienie terenów i wymieranie gatunków. Z biegiem czasu będą sprawiać, że coraz mniej terenów nadawać się będzie do życia i pod uprawę rolną. Mogą pojawiać się problemy z dostępem do żywności i wody pitnej. Wzrost poziomu oceanów doprowadzi do zatopienia wielu wysp i terenów nadbrzeżnych. Niebezpośrednim efektem zmian klimatu mogą być, i już są, lokalne oraz międzynarodowe konflikty zbrojne, toczone o podstawowe zasoby, takie jak żywność i woda. W takiej sytuacji pozbawienie życia jak największej liczby ludzi staje się nie tyle ich niezamierzonym skutkiem, co celem samym w sobie (vide: Syria, Ukraina). Zmiany klimatyczne są również jednym z istotnych czynników prowadzących do stopniowej utraty bioróżnorodności. Coraz więcej gatunków roślin i zwierząt (w tym zapylających owadów) wymiera, a ich miejsce zajmują obce gatunki inwazyjne.

Z uwagi na złożoność globalnych ekosystemów, skutki tych procesów dla człowieka są trudne do przewidzenia. Można spodziewać się dalszej presji na uprawy rolne związanej z rosnącą agresywnością gatunków pasożytniczych oraz malejącą populacją zapylaczy. Często wspomina się też o rozpowszechnieniu chorób, których wektorami są komary, kleszcze i inne gryzące owady (to na przykład malaria, borelioza, gorączka krwotoczna krymsko-kongijska, zika, itd.). Z uwagi na malejącą liczbę naturalnych wrogów oraz sprzyjające ich rozmnażaniu ocieplenie klimatu, stawonogi te są coraz bardziej rozpowszechnione i niebezpieczne. Jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane w perspektywie kolejnego półwiecza, przekroczyć możemy punkt, z którego nie będzie już odwrotu i życie na Ziemi w obecnym kształcie stanie się niemożliwe.

Gdy myślimy o wzroście demograficznym, warto pamiętać, że dopóki rozwijająca się technologia nie pozwoli ludziom na całkowite uniezależnienie od zasobów planety, ludzie nadal stanowić będą element przyrody, podlegający jej prawom. W przyrodzie nagły i szybki rozrost jednego gatunku kończy się zwykle tragicznie: niszczy on niezbędne do życia zasoby, tworząc antywarunki, nie pozwalające mu na przetrwanie.

Zdrowa dieta zbyt droga

Uznaje się, że na świecie – przy łącznym rozpatrywaniu światowych poziomów produkcji – wytwarza się wystarczającą ilość żywności, aby wykarmić całą ludzkość.

Mimo to z raportu ONZ „State of Food Security and Nutrition in the World” wynika, że w 2019 r. niemal 690 milionów ludzi na świecie cierpiało głód (z powodu kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, autorzy raportu prognozowali, że do końca 2020 roku liczba ta miała wzrosnąć o ponad 130 milionów!). Prawdopodobnie kolejny miliard cierpi na „ukryty głód” za sprawą niewystarczającej ilości witamin i minerałów.

Najwięcej niedożywionych mieszka obecnie w Azji (381 mln), Afryce (250 mln), Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (48 mln). Jednak, jeśli trend się utrzyma, w 2030 roku Afryka będzie domem dla ponad połowy wszystkich niedożywionych ludzi na świecie.

Zaspokajanie głodu – z konieczności lub z wyboru – niezdrowym, wysoko przetworzonym jedzeniem to część problemu. Koniecznie trzeba dodać, iż zły stan odżywienia to jednak nie tylko niedożywienie skutkujące niedowagą, czy też zaburzeniami wzrostu u dzieci. To także niewłaściwie zbilansowana dieta – skutkująca nadwagą i otyłością – a także związane z nią choroby. Co paradoksalne, jak alarmuje WHO, podczas gdy zgony dzieci poniżej 5. roku życia zdarzają się głównie w krajach o niskich lub średnich dochodach, poziom nadwagi i otyłości wśród dzieci w tych samych krajach… rośnie. Jest to najprawdopodobniej związane z biedą, brakiem świadomości konsekwencji oraz tym, iż osoby niemogące zaspokoić podstawowych potrzeb muszą dokonywać często dramatycznych wyborów. Muszą modyfikować to co jedzą, zastępując zdrowsze produkty innymi, często gorszej jakości, ubogimi w wartości odżywcze, ale zaspokajającymi głód.

Najnowsze szacunki ONZ wskazują, że aż 3 miliardy ludzi na świecie nie może pozwolić sobie na zdrową dietę. Autorzy raportu zaznaczają, iż zdrowa dieta kosztuje znacznie więcej niż 1,90 dolara dziennie, czyli wykracza poza minimum egzystencji. Do najdroższej na świecie grupy produktów żywnościowych zalicza się: nabiał, owoce, warzywa i żywność bogatą w białko, pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a cena nawet najtańszej zdrowej diety jest pięciokrotnie wyższa niż diety opartej na skrobi.

1. Dane w tekście pochodzą z opracowania Scenariusze rozwojowe Polski w perspektywie roku2050. Raport opracowany przez: 4CF, Atmoterm SA, Fundacja Instytut Sobieskiego, 2019.

 

 

 

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Czy roboty zrewolucjonizują branżę budowlaną?

Czy roboty zrewolucjonizują branżę budowlaną? Czy roboty zrewolucjonizują branżę budowlaną?

Robotyzacja branży budowalnej to m.in. zasługa centrów rozwojowych, które wspierają innowacyjność nie tylko finansowo, lecz także pomocą merytoryczną.

Robotyzacja branży budowalnej to m.in. zasługa centrów rozwojowych, które wspierają innowacyjność nie tylko finansowo, lecz także pomocą merytoryczną.

Anna Ruszczak news Dwie trzecie mniej projektów deweloperskich w 2023 roku

Dwie trzecie mniej projektów deweloperskich w 2023 roku Dwie trzecie mniej projektów deweloperskich w 2023 roku

Spadający popyt, powodowany niepewnością i wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, oraz mniejsza podaż mieszkań i liczba nowych inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów – tak ma wyglądać polski...

Spadający popyt, powodowany niepewnością i wysokim oprocentowaniem kredytów hipotecznych, oraz mniejsza podaż mieszkań i liczba nowych inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów – tak ma wyglądać polski rynek mieszkaniowy w najbliższych miesiącach. Rynek będzie zmierzał w kierunku nowej równowagi: dużo mniej transakcji, bez znaczących spadków cen.

Anna Ruszczak Grudzień 2022: stopy procentowe pozostają bez zmian

Grudzień 2022: stopy procentowe pozostają bez zmian Grudzień 2022: stopy procentowe pozostają bez zmian

Podczas grudniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na tym samym poziomie. Stopa referencyjna wynosi dalej 6,75 proc. Analitycy rynku przewidują koniec podwyżek.

Podczas grudniowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na tym samym poziomie. Stopa referencyjna wynosi dalej 6,75 proc. Analitycy rynku przewidują koniec podwyżek.

Anna Ruszczak news Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdzi się w Polsce?

Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdzi się w Polsce? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdzi się w Polsce?

Według badań Polacy odczuwają coraz mniej satysfakcji z pracy i częściej dotyka ich wypalenie zawodowe. Czy sytuację pracowników na polskim rynku poprawiłoby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy?

Według badań Polacy odczuwają coraz mniej satysfakcji z pracy i częściej dotyka ich wypalenie zawodowe. Czy sytuację pracowników na polskim rynku poprawiłoby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy?

Anna Ruszczak news Styczeń 2023: stopy procentowe nadal bez zmian

Styczeń 2023: stopy procentowe nadal bez zmian Styczeń 2023: stopy procentowe nadal bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych, nie zaskakując rynku i ekonomistów. Wiele wskazuje na to, że przerwa w cyklu podwyżek stóp przekształciła się w jego koniec. Jednak...

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych, nie zaskakując rynku i ekonomistów. Wiele wskazuje na to, że przerwa w cyklu podwyżek stóp przekształciła się w jego koniec. Jednak na obniżki kosztu pieniądza jeszcze trzeba trochę poczekać.

Anna Ruszczak news Koniec z niskim bezrobociem w Polsce?

Koniec z niskim bezrobociem w Polsce? Koniec z niskim bezrobociem w Polsce?

Bezrobocie w Polsce kształtowało się na rekordowo niskich poziomach od kilku kwartałów. Wskaźniki jednak powoli rosną, a dane o zatrudnieniu się pogarszają. Eksperci przewidują wzrost bezrobocia, a wiele...

Bezrobocie w Polsce kształtowało się na rekordowo niskich poziomach od kilku kwartałów. Wskaźniki jednak powoli rosną, a dane o zatrudnieniu się pogarszają. Eksperci przewidują wzrost bezrobocia, a wiele zależy od gospodarki.

Anna Ruszczak news Prognozy dla cyberbezpieczeństwa w 2023 roku

Prognozy dla cyberbezpieczeństwa w 2023 roku Prognozy dla cyberbezpieczeństwa w 2023 roku

Vectra AI opublikowała prognozy i wskazała trendy dla cyberbezpieczeństwa w 2023 roku. Według ekspertów organizacje będą musiały stawić czoła większej liczbie nieznanych zagrożeń cybernetycznych.

Vectra AI opublikowała prognozy i wskazała trendy dla cyberbezpieczeństwa w 2023 roku. Według ekspertów organizacje będą musiały stawić czoła większej liczbie nieznanych zagrożeń cybernetycznych.

Redakcja Wsparcie dla rynku biometanu

Wsparcie dla rynku biometanu Wsparcie dla rynku biometanu

Polska ma potencjał, by zostać jednym z największych producentów biometanu w UE. Rozwój polskiego sektora wytwarzania tego gazu wymaga jednak odpowiednich regulacji prawnych.

Polska ma potencjał, by zostać jednym z największych producentów biometanu w UE. Rozwój polskiego sektora wytwarzania tego gazu wymaga jednak odpowiednich regulacji prawnych.

Anna Ruszczak news Praca jest – brakuje kandydatów z kompetencjami

Praca jest – brakuje kandydatów z kompetencjami Praca jest – brakuje kandydatów z kompetencjami

Rynek pracy dotąd nie odczuwa negatywnych skutków spowolnienia i większej ostrożności firm w trudnych warunkach gospodarczych. 70 proc. rodzimych firm sygnalizuje problemy z pozyskiwaniem odpowiednich...

Rynek pracy dotąd nie odczuwa negatywnych skutków spowolnienia i większej ostrożności firm w trudnych warunkach gospodarczych. 70 proc. rodzimych firm sygnalizuje problemy z pozyskiwaniem odpowiednich talentów, co jest jednym z problemów biznesu.

Anna Ruszczak news Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji Energooszczędne oświetlenie daje zwrot z inwestycji

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie....

Analitycy prognozują, że światowy rynek energooszczędnych technologii oświetleniowych do końca dekady zwiększy swoją wartość niemal dwukrotnie. Mają na to wpływ ceny energii rosnące w szybkim tempie. Firmy szukają oszczędności w największych wydatkach, a koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 80 proc. kosztów przedsiębiorstwa.

Anna Ruszczak news Wynagrodzenia gonią inflację, ale zbyt duży ich wzrost może być zagrożeniem dla firm

Wynagrodzenia gonią inflację, ale zbyt duży ich wzrost może być zagrożeniem dla firm Wynagrodzenia gonią inflację, ale zbyt duży ich wzrost może być zagrożeniem dla firm

W grudniu 2022 roku inflacja wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rocznym. Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających przynajmniej 10 osób wzrosły o 10,3 proc.

W grudniu 2022 roku inflacja wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rocznym. Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających przynajmniej 10 osób wzrosły o 10,3 proc.

Anna Ruszczak news Ochłodzenie na rynku nieruchomości w 2023 roku

Ochłodzenie na rynku nieruchomości w 2023 roku Ochłodzenie na rynku nieruchomości w 2023 roku

W 2023 roku popyt i podaż na rynku nieruchomości mają się ustabilizować. Na niższych poziomach transakcji będzie mniej, a czas na znalezienie kupca się wydłuży. Większość agentów uważa, że ceny nieruchomości...

W 2023 roku popyt i podaż na rynku nieruchomości mają się ustabilizować. Na niższych poziomach transakcji będzie mniej, a czas na znalezienie kupca się wydłuży. Większość agentów uważa, że ceny nieruchomości w I kwartale br. nie wzrosną w żadnym segmencie rynku.

Anna Ruszczak Luty 2023: stopy procentowe pozostały na tym samym poziomie

Luty 2023: stopy procentowe pozostały na tym samym poziomie Luty 2023: stopy procentowe pozostały na tym samym poziomie

Na posiedzeniu 8 lutego br. Rada Polityki Pieniężnej podjęła tę samą decyzję już po raz piąty z rzędu. Główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 6,75 proc. To oznacza, że raty kredytów o zmiennej stopie...

Na posiedzeniu 8 lutego br. Rada Polityki Pieniężnej podjęła tę samą decyzję już po raz piąty z rzędu. Główna stopa procentowa pozostaje na poziomie 6,75 proc. To oznacza, że raty kredytów o zmiennej stopie pozostaną bez zmian.

Anna Ruszczak news Stabilizacja rynku mieszkaniowego

Stabilizacja rynku mieszkaniowego Stabilizacja rynku mieszkaniowego

Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany notowane w poprzednich miesiącach, czwarty kwartał 2022 roku przyniósł pewne symptomy stabilizacji, zarówno w odniesieniu do rynku kredytów hipotecznych, jak i do rynku...

Biorąc pod uwagę dynamiczne zmiany notowane w poprzednich miesiącach, czwarty kwartał 2022 roku przyniósł pewne symptomy stabilizacji, zarówno w odniesieniu do rynku kredytów hipotecznych, jak i do rynku mieszkaniowego.

Anna Ruszczak news Dlaczego polskie miasta się wyludniają?

Dlaczego polskie miasta się wyludniają? Dlaczego polskie miasta się wyludniają?

Migracja ludności do największych ośrodków miejskich jest trendem ogólnoświatowym. Dużo ludzi decyduje się na zamieszkanie w strefie podmiejskiej, która administracyjnie wchodzi jeszcze w skład miasta,...

Migracja ludności do największych ośrodków miejskich jest trendem ogólnoświatowym. Dużo ludzi decyduje się na zamieszkanie w strefie podmiejskiej, która administracyjnie wchodzi jeszcze w skład miasta, ale posiada inny rodzaj zabudowy. W Polsce coraz bardziej widoczny jest spadek liczby ludności w większych miastach.

Anna Ruszczak news Miliardowe inwestycje w mieszkania na wynajem

Miliardowe inwestycje w mieszkania na wynajem Miliardowe inwestycje w mieszkania na wynajem

Wartość transakcji na polskim rynku PRS przekroczyła 1,8 mld euro na koniec 2022 r., z czego większość stanowiły kontrakty dotyczące projektów w realizacji - wynika z raportu DLA Piper i Savills. Segment...

Wartość transakcji na polskim rynku PRS przekroczyła 1,8 mld euro na koniec 2022 r., z czego większość stanowiły kontrakty dotyczące projektów w realizacji - wynika z raportu DLA Piper i Savills. Segment ma potencjał rozwoju.

Anna Ruszczak news Kwiecień 2023: RPP pozostawia stopy procentowe bez zmian

Kwiecień 2023: RPP pozostawia stopy procentowe bez zmian Kwiecień 2023: RPP pozostawia stopy procentowe bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej, po raz siódmy z rzędu, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wpływa to pozytywnie na rynek kredytów hipotecznych: raty przestały rosnąć, a banki chcą pożyczać...

Rada Polityki Pieniężnej, po raz siódmy z rzędu, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Wpływa to pozytywnie na rynek kredytów hipotecznych: raty przestały rosnąć, a banki chcą pożyczać coraz więcej. Polacy oczekują jednak obniżek stóp, niestety mówi się ostatnio o podwyżkach.

Anna Ruszczak news Ciepłownictwo przyspiesza zieloną transformację

Ciepłownictwo przyspiesza zieloną transformację Ciepłownictwo przyspiesza zieloną transformację

Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Wieloletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny. Ma on przyczynić się do znaczącej redukcji emisji CO2,...

Polskie ciepłownictwo będzie stopniowo przechodzić na zieloną energię. Wieloletni i wymagający dużych nakładów proces transformacji jest konieczny. Ma on przyczynić się do znaczącej redukcji emisji CO2, zapewniając przy tym poprawę jakości powietrza i umożliwiając dostarczanie mieszkańcom ekologicznego ciepła po rozsądnej cenie.

Anna Ruszczak news Brak pieniędzy z KPO zmniejsza konkurencyjność firm

Brak pieniędzy z KPO zmniejsza konkurencyjność firm Brak pieniędzy z KPO zmniejsza konkurencyjność firm

Pierwsze kraje otrzymały pieniądze z KPO przeznaczone na odbudowę gospodarek po pandemicznych zamknięciach już w sierpniu 2021 roku. Polska nie złożyła nawet wniosku o ich wypłatę.

Pierwsze kraje otrzymały pieniądze z KPO przeznaczone na odbudowę gospodarek po pandemicznych zamknięciach już w sierpniu 2021 roku. Polska nie złożyła nawet wniosku o ich wypłatę.

Anna Ruszczak news Większe zainteresowanie kontraktami na zieloną energię

Większe zainteresowanie kontraktami na zieloną energię Większe zainteresowanie kontraktami na zieloną energię

Polska zajmuje obecnie 11. miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w umowach cPPA na zieloną energię, z wynikiem 0,8 GW.

Polska zajmuje obecnie 11. miejsce pod względem zakontraktowanej mocy w umowach cPPA na zieloną energię, z wynikiem 0,8 GW.

Redakcja news Pustostany nie rozwiążą problemu z mieszkaniami

Pustostany nie rozwiążą problemu z mieszkaniami Pustostany nie rozwiążą problemu z mieszkaniami

W ciągu ostatnich 10 lat deweloperzy i inwestorzy indywidualni w Polsce oddali do użytku 1,8 mln mieszkań. Mimo to wciąż ich brakuje. Z danych Eurostatu wynika, że pod względem liczby pokoi przypadających...

W ciągu ostatnich 10 lat deweloperzy i inwestorzy indywidualni w Polsce oddali do użytku 1,8 mln mieszkań. Mimo to wciąż ich brakuje. Z danych Eurostatu wynika, że pod względem liczby pokoi przypadających na osobę mamy w Polsce niemal najgorszy wynik w Europie.

Anna Ruszczak news Coraz więcej firm myśli o własnej instalacji OZE

Coraz więcej firm myśli o własnej instalacji OZE Coraz więcej firm myśli o własnej instalacji OZE

W związku z inwestycjami w rozwój sieci od stycznia 2023 roku opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły aż o kilkadziesiąt procent, co mocno podwyższa ich rachunki za energię. W kolejnych latach spodziewany...

W związku z inwestycjami w rozwój sieci od stycznia 2023 roku opłaty dystrybucyjne dla firm wzrosły aż o kilkadziesiąt procent, co mocno podwyższa ich rachunki za energię. W kolejnych latach spodziewany jest dalszy wzrost opłat.

Anna Ruszczak news Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej

Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej

Coraz więcej osób rozumie, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do katastrofy, jednak świadomość ekologiczna Polaków jest wciąż niska. Nie są oni gotowi do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku.

Coraz więcej osób rozumie, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do katastrofy, jednak świadomość ekologiczna Polaków jest wciąż niska. Nie są oni gotowi do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku.

Anna Ruszczak news Cele Polski w energetyce wiatrowej

Cele Polski w energetyce wiatrowej Cele Polski w energetyce wiatrowej

W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo...

W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo większy i wynosi nawet 33 GW.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.