Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdzi się w Polsce?
Poziom szczęścia Polaków w życiu zawodowym spadł z 7,9 do 6,9 pkt w 10-stopniowej skali. Fot. Pixabay
Według badań Polacy odczuwają coraz mniej satysfakcji z pracy i częściej dotyka ich wypalenie zawodowe. Oprócz czynników takich, jak wysokość pensji, nieprzyjazna atmosfera, brak możliwości rozwoju czy przepracowanie, wpływ ma na to także elastyczność czasu pracy. Czy sytuację pracowników na polskim rynku poprawiłoby wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy?
Zobacz także
infonumer.pl Podejrzane numery telefonu – jak je rozpoznać i kiedy pojawia się zagrożenie?
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych...
Możliwość swobodnego korzystania z technologicznych udogodnień i nowoczesnych smartfonów to jednocześnie przywilej, ale i spore zagrożenie. Jako użytkownik telefonu możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Takie przestępstwa zaliczane są do wyłudzeń typu phishing. Zobacz, jak rozpoznawać podejrzane połączenia telefoniczne.
Redakcja news 16 mld z NFOŚiGW na inwestycje prośrodowiskowe w 2025 roku
W 2025 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na inwestycje prośrodowiskowe 16 mld zł.
W 2025 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje przeznaczyć na inwestycje prośrodowiskowe 16 mld zł.
Redakcja news Dodatek do rachunku za prąd
O wsparcie finansowe na pokrycie wyższych kosztów za energię elektryczną mogą się ubiegać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które w ramach rehabilitacji wykorzystują respiratory i koncentratory...
O wsparcie finansowe na pokrycie wyższych kosztów za energię elektryczną mogą się ubiegać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, które w ramach rehabilitacji wykorzystują respiratory i koncentratory tlenu.
Wyniki szóstej edycji badania „Szczęście w pracy Polaków”, zrealizowanego przez Jobhouse i Great Digital, pokazują, że w porównaniu z zeszłym rokiem, poziom szczęścia Polaków w życiu zawodowym spadł z 7,9 do 6,9 pkt w 10-stopniowej skali. Głównym czynnikiem, który na to wpływa, jest przede wszystkim poziom wynagrodzenia (89 proc. wskazań). Dalej znaleźli się współpracownicy (83 proc.), możliwości rozwoju zawodowego (81 proc.) i przyjazna atmosfera (80 proc.). Okazuje się, że na poziom szczęścia Polaków wpływa także możliwość wykonywania pracy w formie zdalnej (78 proc.). Ponad dwie trzecie badanych stwierdziło, że wymiar oferowanej pracy zdalnej ma duży lub wręcz bardzo duży wpływ na ich poczucie szczęścia w pracy.
Elastyczność czasu pracy
Ludzie bardzo cenią swój czas. Mają na to wpływ ogromne zmiany kulturowe i społeczne. Nowe pokolenie, wchodzące na rynek pracy, bardzo dba o czas prywatny. Kluczową rolę odegrała tu też pandemia COVID-19, w której pojawił się zupełnie nowy model. Czas pracy był elastyczny, ludzie mogli pracować z domu, nie poświęcali czasu na to, żeby dojechać do pracy, ubrać się czy zrobić makijaż. Przez to zyskali więcej czasu dla siebie.
Elastyczność czasu pracy to jeden z głównych trendów, jeśli chodzi o oczekiwania pracowników, co potwierdza też opublikowany pod koniec sierpnia raport ManpowerGroup („Czego pragną pracownicy”). Wynika z niego, że w Polsce aż 73 proc. pracowników chciałoby przejść na czterodniowy model pracy z zachowaniem pełnego wynagrodzenia. Do tego, aż 93 proc. talentów, czyli pracowników o wysokim potencjale, którzy są bardzo wartościowi dla firmy, wskazało, że jakość ich pracy wzrosła w czasie pandemii, gdy mieli możliwość elastycznego czasu pracy i mogli pracować hybrydowo lub z domu.
Może Cię zainteresuje: Bezpieczeństwo danych - chmura hybrydowa coraz bardziej popularna
Skrócenie tygodniowego czasu pracy
Kilka tygodni temu do Sejmu trafił projekt ustawy autorstwa Lewicy, który skraca w Polsce tygodniowy czas pracy z 40 do 35 godzin, bez obniżenia wynagrodzenia. Nowe przepisy mają m.in. spowodować poprawę zdrowia psychicznego polskich pracowników. W projekcie można przeczytać, że spodziewanym skutkiem skrócenia czasu pracy jest też wzrost jej wydajności. Większość Polaków to rozwiązanie popiera. Z badania przeprowadzonego dla Pracuj.pl wynika, że 79 proc. chciałoby pracować dla firmy oferującej czterodniowy tydzień pracy, pod warunkiem zachowania pełnego wynagrodzenia, a najbardziej skłonne do podjęcia pracy w takim modelu są osoby mające od 25 do 34 lat (84 proc.).
Eksperci i psychologowie wskazują, że z prób wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy w wielu innych krajach wynika większe docenienie odzyskanego, piątego dnia na rzeczy, które nie są związane z pracą. Raport „Four Better or Four Worse” pokazuje, że 66 proc. badanych najchętniej przeznaczyłoby go na spędzenie czasu z rodziną, 54 proc. – na zrobienie zakupów, a 25 proc. chciałoby się zaangażować w pracę wolontariacką. Inne badania wskazują, że pracownicy chcieliby się zająć swoimi pasjami, rozwojem osobistym i zawodowym albo po prostu przeznaczyliby ten czas na odpoczynek.
Testy w Polsce
W Polsce niektóre firmy wprowadzają już testy czterodniowego modelu pracy - to młode biznesy lub firmy z branży IT i nowych technologii. Zdaniem ekspertów te firmy są lepiej przygotowane technologicznie. Wprowadzenie w firmie skróconego czasu pracy wymaga dobrego przygotowania, w tym m.in. zbudowania zaangażowania pracowników, poprawienia procesów wewnętrznych czy zainwestowania w lepsze narzędzia i technologie, które skrócą czas realizacji zadań.
Istnieją aplikacje do zarządzania, które oszczędzają czas i są bardzo pomocne w organizowaniu pracy. Kluczowe jest jednak to, żeby nauczyć ludzi produktywnej, efektywnej pracy, umieć diagnozować, co jest „pożeraczem” czasu, oraz zachęcać pracowników do tego, żeby chcieli planować i zgodnie z tymi planami działać. Organizacje, które chcą wdrożyć ten model, zaczynają od tego, że skracają czas, liczbę spotkań oraz osób, które w nich uczestniczą. Widać, że to właśnie te spotkania okazują się bolączką, bo przez nie ludzie nie mają czasu na realizowanie zadań. Eliminacja tego czynnika powoduje, że łatwiej jest skrócić sumaryczny czas pracy.
Może Cię zainteresuje: Jakie zmiany w pracy zdalnej?
Wymierne korzyści
Prowadzone dotychczas badania pokazały, że skrócenie tygodnia pracy przynosi wymierne korzyści tak firmie, jak i jej pracownikom. W opublikowanym niedawno raporcie Henley Business School („Four Better or Four Worse?”) aż 78 proc. firm zadeklarowało, że dzięki zmniejszeniu wymiaru godzin ich pracownicy czuli się mniej zestresowani. Warto wspomnieć, że aż 66 proc. pracodawców oferujących taki czterodniowy tydzień pracy odnotowało redukcję kosztów.
Dyrektorzy niektórych firm mówią nawet o tym, że sprzedaż wzrosła albo wyniki się poprawiły. Okazuje się, że w krótszym czasie da się osiągnąć więcej. Motywacja, którą jest ten dodatkowy, odzyskany dzień w tygodniu, powoduje, że ludzie zaczynają bardziej skupiać się na tym, co jest istotne do zrobienia w pracy. Łatwiej im oprzeć się pokusom typu przeglądanie internetu, pogaduszki czy kolejna kawa. Poza tym, wypoczęty umysł jest bardziej kreatywny, bardziej zdolny do myślenia abstrakcyjnego, co jest kluczowe w pracy umysłowej. Przychodząc do pracy bardziej wypoczęci, mamy więcej energii, jesteśmy bardziej skupieni na zadaniach, lepiej skoncentrowani.
Krótszy tydzień pracy był lub jest testowany w wielu innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Nowej Zelandii, Japonii, Szkocji i na Islandii, a wszędzie wyniki eksperymentu były bardzo budujące.
Produktywność pracowników była przynajmniej na takim samym poziomie jak w przypadku pięciodniowego tygodnia pracy. W Islandii próbie poddano 2,5 tys. pracowników, czyli 1 proc. zatrudnionych. Skrócono im czas pracy z 40 do 35 godzin, żeby sprawdzić, co dobrego przynosi taka zmiana. Projekt został tam uznany za bardzo udany, bo we wszystkich najważniejszych dla firm i pracowników wskaźnikach odnotowano wzrost. Podobne efekty dały też badania prowadzone w Wielkiej Brytanii, gdzie 86 proc. pracowników pozostało w trybie skróconego czasu pracy.
Źródło: Newseria Biznes
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!