Praca jest – brakuje kandydatów z kompetencjami
Z wyzwaniami w szukaniu pracowników mierzą się małe i średnie przedsiębiorstwa. Fot. Pixabay
Rynek pracy dotąd nie odczuwa negatywnych skutków spowolnienia i większej ostrożności firm w trudnych warunkach gospodarczych. Bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, co sprawia, że wciąż istnieje rynek pracownika. 70 proc. rodzimych firm sygnalizuje problemy z pozyskiwaniem odpowiednich talentów, co jest jednym z problemów biznesu.
Zobacz także
DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
Redakcja news Światowy Dzień Mieszkalnictwa
– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących...
– Mamy plany na pustostany – mówi koalicja na rzecz pustostanów, powołana z inicjatywy Fundacji Habitat for Humanity Poland. Odpowiednia polityka gospodarowania wolnymi lokalami i adaptacja istniejących pustostanów może znacząco poprawić sytuację mieszkaniową w Polsce.
Redakcja news Porządek wokół śmietników – kto za co odpowiada?
Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy...
Przestrzeń wokół śmietników nie zawsze kojarzy się dobrze – nieprzyjemny zapach, odrażający widok. Na rynku dostępne są wiaty, altany czy inne konstrukcje, które porządkują tę przestrzeń, ale wiele zależy od podejścia mieszkańców i świadomości, co jest czyją odpowiedzialnością. Może być pięknie wyglądająca wiata, a obok niej na trawniku zalegające stare meble.
Rynek pracy dotąd nie odczuwa negatywnych skutków spowolnienia i większej ostrożności firm w trudnych warunkach gospodarczych. Bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie, co sprawia, że wciąż istnieje rynek pracownika. 70 proc. rodzimych firm sygnalizuje problemy z pozyskiwaniem odpowiednich talentów, co jest jednym z problemów biznesu.
W Polsce wciąż utrzymuje się rynek pracownika. Dostępnych jest dużo ofert pracy, a kandydatów jest mniej, podaż i popyt są na różnych poziomach. Firmy potrzebują pracowników kompetentnych, z wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, za które pracodawca płaci odpowiednie wynagrodzenie.
Spowolnienie gospodarcze nie dotyka jeszcze tak bardzo krajowego rynku pracy. Bezrobocie utrzymuje się na historycznie niskich poziomach. Według danych MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2022 roku wyniosła 5,2 proc. Polska notuje także jeden z najniższych wyników w Unii Europejskiej: według metodologii Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2022 roku wyniosła 3 proc., przy czym średnia unijna to 6 proc.
Może Cię zainteresuje: Koniec z niskim bezrobociem w Polsce
Oferty dla ekspertów
Ze wstępnych danych podawanych przez ministerstwo wynika, że urzędy pracy odnotowały na koniec roku 813,2 tys. zarejestrowanych bezrobotnych. W samym grudniu pracodawcy zgłosili do urzędów ponad 67 tys. wakatów. Z danych Grant Thornton, cytowanych w grudniowym raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”, opracowanym przez PARP, wynika, że w listopadzie ub.r. na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce pracodawcy opublikowali łącznie blisko 298 tys. nowych ofert pracy, o 3,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 3,2 proc. mniej niż przed rokiem.
Największy spadek w ujęciu rocznym nastąpił w popycie na pracowników fizycznych (-29 proc.), natomiast dynamiczne wzrosty zanotowano w przypadku zawodów branży finansowej (+32 proc.) oraz IT (+18 proc.). Przykładowo dla dyrektorów marketingu/sprzedaży pojawiło się o 125 proc. ogłoszeń więcej, dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa prawie dwa razy więcej, a dla analityków finansowych – o 65 proc.
Brakuje talentów
Eksperci z branży zarządzania zasobami ludzkimi zauważają, że na rynku jest dużo ofert pracy i niekoniecznie adekwatne do tego talenty. Firmy w Polsce mocno się rozwijają, a firmy zagraniczne otwierają tu swoje huby operacyjne i centra usług wspólnych. Rośnie zapotrzebowanie na wielu pracowników z umiejętnościami, m.in. technologicznymi. Rynek kandydata w tym momencie jest niedojrzały, gdyż nie ma odpowiedniego zaplecza. Dodatkowo należy pamiętać, Polacy szukają też pracy za granicą.
Może Cię zainteresuje: Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdzi się w Polsce?
Według zeszłorocznego raportu ManpowerGroup („Niedobór talentów 2022”) siedmiu na dziesięciu pracodawców – od branży produkcyjnej przez marketing i handel po budownictwo – zgłaszało trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników o odpowiednich umiejętnościach połączonych z pożądanymi kompetencjami miękkimi (np. odporność na stres, umiejętność adaptacji, rzetelność, dyscyplina, kreatywność). Z największymi wyzwaniami i deficytem talentów mierzą się zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa, gastronomia i hotelarstwo, bankowość i finanse, produkcja, budownictwo, zdrowie, edukacja, IT i technologie oraz handel.
Czego oczekują kandydaci
Rekruterzy nie mają problemów z dotarciem do kandydata i zainteresowaniem go ofertą. Trudniejsze jest zbudowanie relacji. Niełatwo jest pracować na jego motywacji i utrzymać go w procesie rekrutacyjnym, gdy otrzymuje on dużo ofert. Eksperci obserwują, że utrzymywaniu rynku pracownika sprzyjają również zmiany pokoleniowe i potrzeby pracowników, szczególnie tych młodszych oraz większa transparentność w ogłoszeniach o pracę w kwestii widełek płacowych. Poza tym w tym roku wejdzie w życie także wiele korzystnych dla pracowników zmian w prawie, np. dotyczących pracy zdalnej. Elastyczność miejsca i godzin pracy jest coraz częściej oczekiwanym standardem przez kandydatów do pracy.
Eksperci rynku pracy prognozują, że kolejne miesiące mogą przynieść zmniejszenie liczby ofert i wzrost liczby kandydatów poszukujących nowego zajęcia. Obie strony będą ostrożniej podchodziły do rekrutacji. Pracownicy zdecydowani na zmianę pracy będą się wyróżniać na rynku, gdyż oczekiwany jest wzrost liczby kandydatów, którzy tylko będą badać rynek, zwłaszcza, jeśli ich dotychczasowy pracodawca nie będzie oferował im poczucia bezpieczeństwa i stabilności.
Źródło: Newseria Biznes