O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.
O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.
Jednym z głównych kryteriów przy wyborze miejsca do zamieszkania jest bezpieczeństwo na osiedlu. Chodzi o coś więcej, niż zabezpieczenie własnego mieszkania. Przysłowiową twierdzą staje się całe osiedle. Bezpieczeństwo wspólnoty mieszkaniowej jest jednym z priorytetów zarządcy nieruchomości.
Definicja bezpieczeństwa mówi, że jest to poczucie, gdy nic człowiekowi nie zagraża. Wyróżnia się przy tym różne rodzaje bezpieczeństwa: regionalne, międzynarodowe i narodowe, zewnętrzne i wewnętrzne, ekologiczne, polityczne, bezpieczeństwo informacji, społeczne, socjalne, fizyczne, personalne, etc. Na osiedlu mieszkalnym z pewnością można zapewnić sobie bezpieczeństwo wewnętrzne, społeczne i fizyczne. Współczynnik bezpieczeństwa powinien być zaś jak najwyższy, przy subiektywnym odczuciu obywateli. Badania wykazują, iż najwięcej przestępstw popełnianych na osiedlach mieszkaniowych to rozboje i włamania, a ok. 70 proc. tego typu wykroczeń przypada na aglomeracje miejskie, w tym osiedla mieszkaniowe. Niestety ich wykrywalność jest dość niska.
Z drugiej strony, badania przeprowadzone przez CBOS „Poczucie bezpieczeństwa i zagrożenia przestępczością” w maju 2018 r. pokazują, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie – według 86 proc. Polaków (spadek o 3 punkty procentowe w stosunku do 2017 r.). Optymistycznie wyglądają także statystyki odnoszące się do bezpieczeństwa w najbliższej okolicy. Polacy czują się nawet bardziej bezpiecznie w miejscu swojego zamieszkania niż ogólnie w Polsce. Przekonanie, że dzielnica, osiedle lub wieś, w której się mieszka, jest bezpieczna i spokojna, wyraziło aż 93 proc. ankietowanych. Porównując statystyki z tymi sprzed kilku lat, można powiedzieć, że sytuacja w tym zakresie jest bardzo dobra. Większość badanych, bo aż 60 proc. nie obawia się, że może zostać ofiarą przestępstwa, natomiast prawie połowa z nich (48 proc.) obawia się o bezpieczeństwo członków swojej rodziny.
Osiedlowa rzeczywistość
Na terenie osiedli mieszkaniowych codziennie przemieszcza się większa liczba osób – nie tylko mieszkańcy, ale też ich goście, kurierzy, dostawcy, klienci punktów usługowych i sklepów oraz niestety podejrzane osoby, zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców. Dzisiejsze nowoczesne osiedla z reguły są bezpieczne i zapewniają mieszkańcom spokojne funkcjonowanie i komfort życia. Coraz częściej w standardzie znajdują się solidne zabezpieczenia w postaci drzwi i okien antywłamaniowych z systemem rolet oraz indywidualny system alarmowy. Zarządcy nieruchomości kładą duży nacisk na bezpieczeństwo części wspólnych, aby udaremnić przestępstwa i przejawy wandalizmu w całej przestrzeni, z której korzystają członkowie wspólnoty mieszkaniowej. Zarządcy we współpracy z mieszkańcami mogą wprowadzać rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa i estetyki otoczenia. Istnieje wiele sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa na osiedlu. Podstawową zasadą jest to, że budynek jest tak dobrze zabezpieczony, jak jego najmniej chroniony fragment.
Pierwszym etapem zwiększania bezpieczeństwa na osiedlach mieszkaniowych jest sprawdzenie oczekiwań, jakie mają w tej kwestii sami mieszkańcy. Jakie są ich potrzeby dotyczące poziomu odczuwanego bezpieczeństwa społecznego – obecnego i pożądanego. W takim celu można przeprowadzić anonimową ankietę bezpieczeństwa. Wprowadzając zabezpieczenia, należy bezwzględnie pamiętać, żeby rozwiązania te jednocześnie nie ograniczały swobody poruszania się mieszkańców ani podstawowych swobód obywatelskich. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której wprowadzone zostanie tak wiele ograniczeń, zakazów i nakazów czy systemów monitorujących, że mieszkańcy na własnym terenie będą czuć się, jak intruzi.
Przy projektowaniu systemu ochrony niezwykle ważne jest uwzględnienie zabezpieczenia przeciwpożarowego oraz bezpieczeństwa wszystkich wejść i wyjść z budynku i posesji, a także, co często jest pomijane, zapewnienie odpowiednich warunków do przeprowadzania akcji z udziałem służb ratowniczych i straży pożarnej.
Przegląd domofonów i wideodomofonów
Nowoczesny system Linea Azzurro DSX4
Grupa Techniczna CODI stworzyła jednolity system łączności wewnętrznej oraz zintegrowanej kontroli dostępu w obiektach. DSX Linea Azzurro łączy w sobie wideodomofon, kontrolę dostępu, monitoring, archiwizację i analizę zdarzeń.
Nowy system Linea Azzurro DSX4 to połączenie śmiałego wzornictwa z niepowtarzalną funkcjonalnością. System, jak i pozostałe konstrukcje firmy GT CODI powstały w Polsce i są tutaj produkowane. Co więc wyróżnia ten system od wielu innych?
1. Funkcjonalność dla UŻYTKOWNIKA:
Pełna kontrola dostępu, monitoring, archiwizacja ale przede wszystkim funkcje wyróżniające:
pełna łączność pomiędzy lokalami,
łączność na linii domofon – telefon komórkowy lokatora,
panele obsługiwane dotykowo,
obsługa głosem dla osób niedowidzących,
automatyczne otwieranie drzwi przez Bluetooth.
2. Funkcjonalność INSTALACYJNA:
Przekłada się na prostotę i łatwość wykonania instalacji oraz wygodę konserwacyjną;
niewielki asortyment modułów systemowych,
prosta, logiczna i przejrzysta instalacja nawet w bardzo dużych obiektach,
łatwość uruchomienia i utrzymania w ruchu.
3. NISKIE KOSZTY eksploatacyjne:
Pobór energii 4-10 razy niższy od większości urządzeń na rynku dzięki opatentowanym rozwiązaniom, szczególnie przy zasilaniu zamków rewersyjnych, które pobierają energię non stop;
filozofia naprawiania uszkodzonych elementów systemu w miejsce ich pełnej wymiany;
niezawodność długoterminowa wynikająca z konstrukcji systemu;
standardowa gwarancja sprzętowa 3-5 lat.
4. Funkcjonalność dla WSZYSTKICH:
Odporność na wszelakie płyny dezynfekcyjne (szklana płyta czołowa panelu, brak otworów na głośnik),
możliwość zadzwonienia z panelu pod numer alarmowy 112 w razie zagrożenia (brak budek telefonicznych),
oświetlenie dla kamery zależne od warunków zewnętrznych
tor audio w kierunku lokalu z funkcją ARW – dobór wielkości sygnału w zależności od miejsca gdzie znajduje się rozmówca zewnętrzny.
System rejestruje wszelakie zdarzenia z nim związane. Dedykowane oprogramowanie (AI) pozwala na analizę rodzaju zdarzeń, których występowanie odbiega od średniej statystycznej, co generuje przewidywania o możliwych zagrożeniach. Daje również obraz zarządcy n/t działań eksploatacyjnych.
6. Aparat lokatora:
Magnetyczne mocowanie słuchawki,
klawiatura numeryczna – łączność interkomowa, ustawianie przez lokatora własnego kodu do wejścia,
przekierowanie, czasowe wyłączanie aparatu itd.;
rodzaj zewu zależny od źródła wywołania – portier, klatka, furtka, sąsiad;
Występują w 3 typach - 2 głośnomówiące i jeden słuchawkowy. Ekrany kolorowe 4,3" oraz 7".
8. Interfejsy GSM (M3010 i M3100):
Pełna łączność z dowolnym telefonem komórkowym,
rejestracja zdarzeń w ramach całego obiektu na karcie SD (M3100),
sterowanie za pomocą SMS rozmaitymi urządzeniami (1-4 przekaźniki),
4 wejścia analogowe do pomiaru wielkości analogowych (M3100),
możliwość zatelefonowania do modułu celem dalszego połączenia (np. funkcja zdalnego portiera),
kolorowy, dotykowy ekran LCD 2,4” do obsługi konserwatorskiej (M3100).
Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie www.codi.pl >>
Profesjonalna ochrona
Zarządca nieruchomości po uzgodnieniu ze wspólnotą może zatrudnić firmę profesjonalnie zajmującą się ochroną osób i mienia. Na samym początku dobrze jest ocenić ryzyko związane z bezpieczeństwem, by odpowiednio je poprawić. Profesjonalny pracownik firmy ochroniarskiej przychodzi i ocenia obiekty mieszkalne. Identyfikuje przy tym wszystkie słabe punkty systemu bezpieczeństwa i proponuje usprawnienia. Ocena zagrożenia bezpieczeństwa to najlepszy sposób na określenie najlepszych metod poprawy bezpieczeństwa w budynku.
Pracownicy ochrony mogą przez 24 godziny na dobę kontrolować, kto wchodzi i wjeżdża na teren osiedla lub bloku, zaś w podejrzanej sytuacji mogą szybko zareagować. Stanowisko wykwalifikowanego pracownika ochrony powinno znajdować się w centralnym miejscu, takim, jak wjazd na osiedle czy do garażu lub w przy wejściu do budynku. W ten sposób, utrudniony jest dostęp do obszarów najczęściej zagrożonych nieautoryzowanym wejściem, a potencjalny włamywacz nie będzie miał dostępu do mieszkań.
Pracownik ochrony powinien być zobowiązany do wykonywania systematycznych obchodów nieruchomości. W czasie nadzoru sprawdzane są szczególnie wrażliwe miejsca i obszary będące poza zasięgiem kamer. W przeprowadzaniu rutynowych obchodów często już dziś pomagają nowoczesne drony z funkcją transmisji na żywo, które mogą dolecieć w trudno dostępne lokalizacje, takie, jak dach lub wiata. W ten sposób, osoba obsługująca sprzęt, w krótkim czasie może sprawdzić, co dzieje się na terenie całego osiedla, bez opuszczania stanowiska.
Poza ochroną fizyczną i obsługą bram, w pakiecie ochroniarskim może być też odbiór paczek. Dodatkowo firma ochroniarska może zaoferować wirtualną recepcję, na którą składa się zdalne otwieranie bram i drzwi, elektroniczne wydawanie kluczy, co bardzo ułatwia mieszkańcom osiedla życie. Każda profesjonalna firma posiada podjazdy patroli prewencyjnych oraz interwencyjnych, które w jakimkolwiek, nawet najmniejszym zagrożeniu, błyskawicznie pojawiają się na miejscu.
Osiedlowy monitoring
Skutecznym rozwiązaniem, które pozwala zwiększyć bezpieczeństwo na osiedlu, jest monitoring osiedlowy. Dzięki niemu można rejestrować dźwięk i obraz w wysokiej rozdzielczości. Dzisiejsze kamery są zaawansowane technologicznie, dają więc bardzo dokładny obraz. Istotne przy okazji montażu kamer jest sprawdzenie, czy nie ma czarnych plam, tzn. czy kamery obejmują cały obszar osiedla. Szczególnie należy zadbać o wyraźną widoczność wejść do klatek schodowych, wind, garaży lub całego parkingu zewnętrznego. To miejsca zwykle najbardziej narażone na wandalizm, ale też przestrzeń, którą potencjalny złodziej musi przejść, chcąc dotrzeć do samochodu lub mieszkania.
Na terenie osiedli coraz częściej można spotkać kamery CCTV – nowoczesne urządzenia, które zawierają funkcję wykrywania ruchu oraz termowizję. Odpowiednio ustawiona instalacja pozwala na całodobowy nadzór całego osiedla z uwzględnieniem miejsc trudniej dostępnych. Sprzęt ten umożliwia przetwarzanie informacji na poziomie urządzenia. Kamera sama wysyła informację do całodobowego Centrum Monitoringu, gdzie jej analizą zajmują się specjaliści do spraw bezpieczeństwa. Szybka interpretacja zdarzeń sprawia, że czas reakcji na zagrożenia jest krótki i można podjąć natychmiastowe kroki zapobiegawcze.
Ogrodzenie zewnętrzne
Montaż ogrodzenia jest jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa na osiedlu. Fizyczne oddzielenie przestrzeni działa także psychologicznie i zniechęca do włamania. Trzeba pamiętać także o estetyce – atrakcyjne ogrodzenie powinno dobrze komponować się z kolorystyką budynków mieszkalnych. Jednak ogrodzenie terenu o powierzchni kilkudziesięciu czy kilkuset tysięcy metrów kwadratowych nie zawsze jest możliwe.
Deweloperzy rezygnują też coraz częściej z wysokich murów na rzecz delikatnych, ażurowych lub naturalnych ogrodzeń w formie żywopłotu, aby zmniejszyć poczucie izolacji mieszkańców. Osoby poszukujące mieszkania stale zwracają uwagę na kwestię ogrodzenia, ze względu na poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony jednak zależy im na naturalnym kontakcie z okolicą. To duże wyzwanie dla projektantów, którzy starają się, aby architektura osiedli była spójna z otaczającym krajobrazem, a jednocześnie zapewniała maksymalny poziom komfortu mieszkania.
Na szczególną uwagę zasługują tu place zabaw lub boiska osiedlowe, z których korzystają najmłodsi mieszkańcy. W przypadku tych pierwszych, warto montować specjalne furtki, uniemożliwiające wyjście małych dzieci bez wiedzy rodziców, ale też blokujące wejście psom na teren rekreacyjny. Ważne jest też, aby ogrodzenie było zabezpieczone pod względem ostrych i wystających elementów. Czystość i bezpieczeństwo to najlepsze argumenty dla rodziców. Boiska osiedlowe z kolei powinny posiadać wysokie „piłko-chwyty”, wyposażone w tłumiki akustyczne, ograniczające hałas i jednocześnie chroniące pobliskie okna przed uszkodzeniem.
Fot. Ogrodzenie wykonane z paneli kratowych VEGA
/fot: WIŚNIOWSKI/
Szlaban wjazdowy
Portier lub ochroniarz może kontrolować pojazdy pojawiające się na osiedlowym parkingu, nie zawsze jednak będzie on w stanie zweryfikować wszystkie samochody. W celu wykluczenia ludzkiego błędu, na osiedlach montowane są automatyczne szlabany, które otwierają się tylko przed zarejestrowaną w systemie tablicą rejestracyjną. To bardzo skuteczny sposób, ponieważ pozwala ustalić, które samochody są uprawnione do parkowania w danej przestrzeni oraz w tym samym czasie prowadzić ewidencję wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów, a to podnosi bezpieczeństwo. To też ogromna oszczędność czasu dla mieszkańców, gdyż nie muszą legitymować się przed portierem przy każdym wjeździe.
Domofon na kod i inteligentna winda
Zamki wejściowe do budynków czy przy furtkach są jeszcze jedną formą ochrony, którą może zapewnić dbający o bezpieczeństwo zarządca nieruchomości. Dużo trudniej je sforsować niż tradycyjne zamki na klucz. Można też już spotkać windy, które nie ruszają, jeśli nie ma w nich mieszkańca lub upoważnionego gościa. Wszystkie montowane urządzenia powinny mieć certyfikaty bezpieczeństwa, a mieszkańcy powinni umieć prawidłowo z nich korzystać. Ważna jest edukacja dla bezpieczeństwa. Nie powinno się zostawiać otwartych klatek schodowych albo bramy po wejściu na teren osiedla, ponieważ stwarza się wtedy idealne szanse potencjalnym złodziejom do wejścia na teren.
Oświetlenie na osiedlu
Niezwykle ważnym elementem bezpieczeństwa na osiedlu jest odpowiednie oświetlenie całej przestrzeni, a szczególnie jego zakamarków. Powoduje to, że złodzieje lub wandale są widoczni z daleka, a mieszkańcy czują się komfortowo, gdy mogą poruszać się po jasnym osiedlu. Odpowiedzialny zarządca zapewni oświetlenie o odpowiedniej mocy, ale też rozważy opcję zamontowania czujników ruchu. Modne i popularne szklane kule nie są niestety skuteczne, gdyż rozpraszają światło, co powoduje nieodpowiednie doświetlenie terenu. Bardziej efektywnym rozwiązaniem są np. lampy z koszami, wykończone u góry metalowymi daszkami lub meta halogenowe, zapewniające światło pośrednie. Dodatkowo, punktowe oświetlenie dróżek spacerowych, pozwoli mieszkańcom bezpiecznie dotrzeć wprost pod drzwi.
Dokładne sprzątanie
Niezwykle istotne dla bezpieczeństwa ludzi mieszkających na osiedlach, jest utrzymywanie porządku na wysokim poziomie, co dobitnie pokazał czas pandemii koronawirusa. Środki ochrony nie są dziś już tak surowe, jednak dokładne sprzątanie klatek schodowych, korytarzy, wind, klamek i uchwytów oraz balustrad powinno być wciąż priorytetem. Poza wymienionymi miejscami, firmy porządkowe muszą myć także inne powierzchnie: posadzki, okna i kratki wentylacyjne. Lista czynności bywa długa, a zarządcy powierzają realizację obowiązków zaufanym profesjonalistom. Pojedynczy pracownik, zatrudniony od czasu do czasu, nie byłby w stanie zapanować nad porządkiem w całym bloku, a co dopiero w kliku czy kilkunastu budynkach. Dodatkowo należy zadbać o pielęgnację terenów zewnętrznych, m.in. usunięcie naniesionych przez wiatr śmieci i gałęzi, mycie elewacji i szyb okiennych lub wystawowych, wynoszenie pełnych worków z koszów na śmieci oraz sprzątanie potłuczonego szkła.
Brak systematyczności w wykonywaniu tych czynności, grozi wypadkami, za które odpowiedzialność odszkodowawczą ponosi wspólnota.
Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać...
Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać wnioski o dofinansowanie na termomodernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto przy tym mieć na uwadze, że termomodernizacja domu to przede wszystkim szereg korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich. Pierwsze z nich zauważysz w swoim portfelu.
OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym...
OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym świecie, a także w najbardziej ruchliwych węzłach komunikacyjnych i centrach handlowych – wszędzie tam, gdzie ludzie pozostają w ruchu. Możemy poszczycić się portfolio usług konserwacyjnych, obejmującym ponad dwa miliony wind i schodów ruchomych – produktów, które każdego dnia transportują około dwóch...
Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach...
Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - Windows, iOS, Android - oraz na różnorodnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony, wyróżnia się swoją funkcjonalnością i intuicyjnością obsługi. Program stanowi zintegrowane środowisko ze stroną internetową www.uniwersal.com.pl.
Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają...
Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają na odpowiednie zabezpieczenie, a tym samym trwałość elewacji budynków.
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym...
Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym czy zamkniętym oraz jaka technologia będzie najwłaściwsza. Na decyzję wpływają różnorakie aspekty technologiczne do przeanalizowania pod względem indywidualnych potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko ich mienia. Zatem na jakie cechy zwrócić uwagę i jakie technologie...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...
O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.
W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu...
W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu w tradycyjnych bankach. Na szczęście istnieją alternatywne źródła finansowania, które umożliwiają uzyskanie gotówki bez weryfikacji w BIK. W naszym przewodniku omówimy dostępne opcje pożyczkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, warunki i wymogi uzyskania takich pożyczek oraz porady dotyczące...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...
Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...
Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...
Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?
Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...
Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
W Polsce proces modernizacji wind rozpoczął się wraz ze wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej i co za tym idzie – przyjęciem dyrektywy dźwigowej. Koszty związane z remontem dźwigu będą zależały...
W Polsce proces modernizacji wind rozpoczął się wraz ze wstąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej i co za tym idzie – przyjęciem dyrektywy dźwigowej. Koszty związane z remontem dźwigu będą zależały od zakresu zaplanowanych prac. Modernizacja windy może polegać np. na wymianie kabiny, drzwi lub sterowania.
12 kwietnia 2024 r. w Domu Kultury „Jędruś”, na osiedlu Armii Krajowej w Poznaniu, odbyła się konferencja „Więcej niż mieszkać! Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna spółdzielni mieszkaniowych”....
12 kwietnia 2024 r. w Domu Kultury „Jędruś”, na osiedlu Armii Krajowej w Poznaniu, odbyła się konferencja „Więcej niż mieszkać! Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna spółdzielni mieszkaniowych”. Celem spotkania w gronie przedstawicieli spółdzielców, spółdzielczych domów kultury, organizacji pozarządowych, samorządu lokalnego – urzędników i radnych, było przedyskutowanie możliwości finansowania ze środków publicznych właśnie spółdzielczych domów kultury.
Ocieplenie budynków, beton zamiast trawnika, zanik owadów – to jedne z przyczyn malejącej populacji wróbli. Ornitolodzy informują, że w Polsce populacja ta zmniejszyła się nawet o 30 proc. w ostatnim dwudziestoleciu.
Ocieplenie budynków, beton zamiast trawnika, zanik owadów – to jedne z przyczyn malejącej populacji wróbli. Ornitolodzy informują, że w Polsce populacja ta zmniejszyła się nawet o 30 proc. w ostatnim dwudziestoleciu.
Nowoczesne osiedla powinny być wielofunkcyjnymi przestrzeniami, służą bowiem nie tylko jako miejsce do mieszkania, ale także do pracy, relaksu czy treningu. Inwestorzy, czyli przyszli mieszkańcy, oczekują...
Nowoczesne osiedla powinny być wielofunkcyjnymi przestrzeniami, służą bowiem nie tylko jako miejsce do mieszkania, ale także do pracy, relaksu czy treningu. Inwestorzy, czyli przyszli mieszkańcy, oczekują od deweloperów czy spółdzielni udogodnień oraz uwzględnienia różnych potrzeb lokatorów, dlatego mile widziane są strefy zielone, place zabaw czy siłownie plenerowe.
Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego...
Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego osiedla nie była celem wywłaszczenia. Modyfikacja celu wywłaszczenia może być rozważana jedynie w warunkach jego realizacji – wynika z wyroku NSA z dnia 14.10.2021 r.
Bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkaniowego, to jeden z kluczowych elementów, które wpływają na komfort życia mieszkańców. Obok ogrodzonego terenu i ochrony z monitoringiem, domofony to najczęściej...
Bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkaniowego, to jeden z kluczowych elementów, które wpływają na komfort życia mieszkańców. Obok ogrodzonego terenu i ochrony z monitoringiem, domofony to najczęściej spotykane rozwiązanie pozwalające ograniczyć dostęp niepożądanych osób do budynku wielolokalowego.
Projektowanie zieleni na osiedlach mieszkaniowych staje się coraz bardziej priorytetową kwestią.
Jednocześnie wymaga coraz więcej zaangażowania, zarówno od administratora, jak i od mieszkańców.
Aby przestrzeń...
Projektowanie zieleni na osiedlach mieszkaniowych staje się coraz bardziej priorytetową kwestią.
Jednocześnie wymaga coraz więcej zaangażowania, zarówno od administratora, jak i od mieszkańców.
Aby przestrzeń osiedla była piękna i funkcjonalna, potrzeba oryginalnych pomysłów i rozwiązań.
Warto zrezygnować z tradycyjnego myślenia o zagospodarowaniu przestrzeni terenów osiedlowych i – tam gdzie będzie to możliwe – zamiast trawników sadzić krzewy i krzewinki.
Warto zrezygnować z tradycyjnego myślenia o zagospodarowaniu przestrzeni terenów osiedlowych i – tam gdzie będzie to możliwe – zamiast trawników sadzić krzewy i krzewinki.
W 2024 roku maksymalna stawka podatku od nieruchomości wzrosła znacznie w stosunku do poprzednich lat. W porównaniu z 2023 rokiem, stawka dla budynku mieszkalnego jest wyższa o 15 gr za metr kwadratowy,...
W 2024 roku maksymalna stawka podatku od nieruchomości wzrosła znacznie w stosunku do poprzednich lat. W porównaniu z 2023 rokiem, stawka dla budynku mieszkalnego jest wyższa o 15 gr za metr kwadratowy, zaś dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – o 18 gr za metr kwadratowy.
Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.
Druga edycja programu będzie szersza. Z „Ciepłego mieszkania” będą mogły skorzystać m.in. wspólnoty mieszkaniowe. Na program przewidziano ponad 1 mld zł.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.