administrator24.info

Jaki domofon wybrać do budynku wielolokalowego?

Redakcja | 2022-02-13
Wydaje się, że wybór domofonu to prosta sprawa, zanim jednak podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu, warto ten temat nieco zgłębić, fot. pixabay

Wydaje się, że wybór domofonu to prosta sprawa, zanim jednak podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu, warto ten temat nieco zgłębić, fot. pixabay

Bezpieczeństwo na terenie osiedla mieszkaniowego, to jeden z kluczowych elementów, które wpływają na komfort życia mieszkańców. Obok ogrodzonego terenu i ochrony z monitoringiem, domofony to najczęściej spotykane rozwiązanie pozwalające ograniczyć dostęp niepożądanych osób do budynku wielolokalowego.

Zobacz także

Elektrolux Skuteczne oszczędzanie wody i energii z nowoczesną zmywarką

Skuteczne oszczędzanie wody i energii z nowoczesną zmywarką Skuteczne oszczędzanie wody i energii z nowoczesną zmywarką

Zmywarka jest urządzeniem, które używane jest w coraz większej ilości polskich kuchni. Dzięki jej szczególnym walorom chętnie wybierana jest przede wszystkim przez osoby pragnące zaoszczędzić czas poświęcany...

Zmywarka jest urządzeniem, które używane jest w coraz większej ilości polskich kuchni. Dzięki jej szczególnym walorom chętnie wybierana jest przede wszystkim przez osoby pragnące zaoszczędzić czas poświęcany na zmywanie naczyń. Decydując się na zmywarkę, warto jednak poznać także inne jej walory, a także korzyści dla domu i planety, z którymi wiąże się jej użytkowanie.

Elektrolux Czy odkurzacz pionowy sprawdzi się w domu ze zwierzętami?

Czy odkurzacz pionowy sprawdzi się w domu ze zwierzętami? Czy odkurzacz pionowy sprawdzi się w domu ze zwierzętami?

W naszych domach chętnie gościmy zwierzęta. Pupile spędzają z nami wolny czas, sprawiają, że w czterech ścianach trudno się nudzić. Jednak posiadanie czworonoga to także dodatkowe obowiązki, a jednym z...

W naszych domach chętnie gościmy zwierzęta. Pupile spędzają z nami wolny czas, sprawiają, że w czterech ścianach trudno się nudzić. Jednak posiadanie czworonoga to także dodatkowe obowiązki, a jednym z nich jest konieczność częstego sprzątania – szczególnie jeżeli pies, kot bądź inny zwierzak gubi sierść bądź włosie. Jego usuwanie z podłóg i mebli może być niełatwym zadaniem. Czy więc w tej kwestii poradzi sobie nowoczesny odkurzacz pionowy?

Brevis Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe?

Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe? Czy nawiewniki w oknach są obowiązkowe?

Wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną, wciąż pozostaje najpopularniejszym rodzajem wentylacji budynków stosowanym w Polsce. W pierwotnych założeniach dopływ powietrza zewnętrznego był w niej zapewniany...

Wentylacja grawitacyjna, zwana też naturalną, wciąż pozostaje najpopularniejszym rodzajem wentylacji budynków stosowanym w Polsce. W pierwotnych założeniach dopływ powietrza zewnętrznego był w niej zapewniany przez nieszczelności w stolarce okiennej. Od kilkudziesięciu lat metoda ta jest nieskuteczna lub wręcz całkowicie niemożliwa przez wzgląd na pełną szczelność nowoczesnych okien. Do prawidłowego działania system wentylacji grawitacyjnej wymaga więc zastosowanie innych rozwiązań - do najpopularniejszej...

Wydaje się, że wybór domofonu to prosta sprawa. Zanim jednak podejmiemy decyzję dotyczącą zakupu, warto ten temat nieco zgłębić. Na początku, rozważając montaż lub wymianę domofonu, powinniśmy się zastanowić, jakie funkcje ma spełniać urządzenie:

 • skąd i dokąd ma się łączyć?
 • czy ma być kluczem do drzwi?
 • czy ma spełniać dodatkowe funkcje, np. monitorujące, z systemem alarmowo-przyzywającym?
 • czy ma być wyposażone w oprogramowanie pozwalające na zdalne sterowanie (np. ogrzewaniem w mieszkaniu), a wtedy musi być połączony ze smartfonem
 • i inne.

Na początku warto określić konkretnie skąd i dokąd domofon się łączy. W większości systemów domofonowych podstawowy kierunek łączności jest jeden: z wejścia do budynku – do lokalu. Jeżeli jednak przewidujemy konieczność połączenia się z portierem – to potrzebna będzie dodatkowa funkcja w urządzeniach, a nie każdy producent ją oferuje. Należy zatem zapoznać się z ofertą dostępną na rynku, dopasowując oferowane rozwiązania do potrzeb danego budynku.

Jaki domofon wybrać?

System telefonii domowej, powszechnie zwany domofonem, w rzeczywistości jest wieloelementowy. Jego podstawowy element – to unifon, czyli słuchawka bądź terminal montowany w domu.

W systemie simplex działa naprzemiennie, tj. osoba mówiąca przy wejściu nie słyszy osoby odbierającej połączenie w mieszkaniu czy domu; w domofonach systemu duplex rozmowa może być prowadzona jednocześnie. Terminal taki może być głośnomówiący, pozbawiony słuchawki.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów unifonów, pochodzących od różnych producentów, zarówno firm polskich, jak i zagranicznych. W budownictwie z lat 90. najczęściej spotykanym rozwiązaniem są cyfrowe instalacje domofonowe, oparte o linię dwuprzewodową, jednak sporo budynków jest jeszcze wyposażonych w instalacje analogowe, starszego typu.

Domofon analogowy charakteryzuje się prostszą konstrukcją, ale jego funkcjonalność w większości przypadków będzie zupełnie wystarczająca. Wybierając odpowiedni system domofonowy dla lokali czy całego osiedla, niekoniecznie musimy decydować się na wariant najtańszy, analogowy.

Urządzeniami bardziej zaawansowanymi technologicznie, które nie powielają wad urządzeń analogowych (takich jak niski komfort użytkowania oraz przerwa w działaniu instalacji, gdy słuchawka jest źle odłożona) są domofony cyfrowe. I to one lepiej sprawdzają się w domach wielorodzinnych. Systemy cyfrowe składają się z centrali i mikrofonów wyposażonych w dekodery, na których wstukujemy kod dostępu, otwierający furtkę lub drzwi. Cyfrowa technologia pozwala dodatkowo na ustawienie czasu wejścia, a także długości dzwonienia czy rozmowy. Jej niewątpliwą zaletą jest wyższa jakość połączeń aniżeli w aparatach analogowych. Ponadto w systemie cyfrowym, nawet po złym odłożeniu słuchawki, unifon działa prawidłowo. Liczba przewodów nie zależy przy tym od tego, ile osób korzysta z jednego urządzenia, a sama centralka może być przyłączona do systemu ochrony budynku. System cyfrowy może też działać jako hybrydowy, jeśli do cyfrowego terminala bramowego zostaną podłączone analogowe unifony, ale funkcjonalność takiego rozwiązania jest mniejsza. Instalując unifony warto pamiętać, że muszą być kompatybilne z resztą systemu, czyli istniejącą lub planowaną centralką domofonową.

Na rynku dostępne są także domofony analogowo-cyfrowe. Zazwyczaj są to analogowe unifony, które łączy się z cyfrową kasetą bramową. Dzięki temu możliwe jest wejście do obiektu przez wpisanie kodu lub przybliżenie specjalnej karty. To rozwiązanie zostało stworzone jednak przede wszystkim z myślą o domach jednorodzinnych.

Aktualnie standardem jest wbudowany w urządzenie czytnik identyfikatorów oraz indywidualne kody otwierania drzwi, m.in.: identyfikatory kontaktowe (tzw. pastylki DALLAS) oraz identyfikatory bezstykowe (zbliżeniowe, tzw. RFID), znacznie wygodniejsze.

W przypadku dużych osiedli, szczególnie tych, gdzie ilość wejść na teren jest większa niż jedno, warto sprawdzić, jak wzrosną koszty, jeżeli będziemy chcieli mieć każdą furtkę obsługiwaną niezależnie, czyli w ten sposób, aby użycie jednej nie blokowało następnej. Tutaj także należy rozważyć wymagane kierunki łączności. Zazwyczaj z furtki chcemy się połączyć z lokalem, ale warto zastanowić się, czy może przydatna byłaby możliwość połączenia z ochroną/portierem?

Coraz popularniejsze stają się także wideofony (zwane też wideodomofonami). Konstrukcyjnie przypominają domofon cyfrowy, ale dodatkowo wyposażone są w kamerę i ekran. Kamera uruchamia się wraz z naciśnięciem przycisku w bramofonie, zwykle istnieje także możliwość włączenia jej za pomocą unifonu.

Rozwiązania na miarę XXI wieku

Do tych bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań należą m.in. systemy „IP”, operujące w pełni cyfrowym przesyłaniem sygnałów zarówno audio, jak i wideo. Działają z wykorzystaniem sieci komputerowej, czy to lokalnej, czy zdalnej (WAN, czyli internet). Ich główną zaletą jest w praktyce nieograniczona możliwość konfiguracji, w tym połączeń interkomowych, wysoka i niezmienna jakość połączeń audio i wideo oraz łatwość montażu – pod warunkiem, że budynek jest wyposażony w sieć strukturalną.

Kolejnym nowoczesnym rozwiązaniem są domofony pracujące na podstawie infrastruktury sieci GSM. Wówczas urządzeniem wejściowym jest panel domofonowy, a aparatem domofonowym – telefon komórkowy lokatora. Wybranie numeru lokalu na klawiaturze wejściowej do budynku wywołuje połączenie ze zdefiniowanym wcześniej numerem telefonicznym. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest brak okablowania w budynku i na osiedlu, a wadą miesięczne koszty eksploatacji (abonament tel.), a także fakt iż telefon komórkowy lokatora najczęściej jest w jego kieszeni a nie na stałe w lokalu, zatem do rozważenia pozostaje, czy jest to funkcja zawsze wygodna.

Czy potrzebny jest „wodotrysk”?

Rzeczywiście obecnie na rynku wybór domofonów jest bardzo duży: od najprostszych systemów analogowych, poprzez cyfrowe podstawowe, do bardzo zaawansowanych systemów domofonowych IP, opartych o infrastrukturę sieciową. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że jesteśmy w stanie zakupić odpowiednie urządzenie, dobrane indywidualnie, które będzie zaspokajało potrzeby danego budynku czy osiedla. Po poradę warto jednak zwrócić się bezpośrednio do dystrybutorów czy serwisantów systemów domofonowych, dopytując m.in. o czas montażu, awaryjność danego modelu i warunki gwarancji oraz serwisu. Zwłaszcza, że na nowo powstających osiedlach często montowane są dość rozbudowane instalacje, wyposażone w szereg funkcjonalności, często nigdy nie wykorzystywanych, a najczęściej bardzo drogich. Podejmując zatem decyzję o wymianie, czy udoskonaleniu instalacji domofonowej, warto zastanowić się nad niezbędną funkcjonalnością, dzięki czemu możemy zaoszczędzić pieniądze nie tylko na samym sprzęcie, ale także na instalacji i jej przyszłej konserwacji.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Dlaczego warto wybrać urządzenia Cyfral?
Cyfral

Dlaczego warto wybrać słuchawkę domofonową CYFRAL SMART?

 • dostępne w wersji analogowej dwu- i wieloprzewodowej oraz cyfrowej
 • SMART – słuchawka analogowa, SMART-D – uniwersalna słuchawka cyfrowa, SMART 5P – uniwersalna słuchawka do wszystkich systemów wieloprzewodowych
 • nowoczesny design i szeroka gama kolorystyczna (ponad 8 kolorów) sprawiają, że słuchawka pasuje do każdego nawet najbardziej nowoczesnego wnętrza
 • wykonana z ABS w pełnym połysku będzie ozdobą, świetnym akcentem kolorystycznym w każdym wiatrołapie czy przedpokoju
 • wybierając kolor biały lub szary, słuchawka wtopi się w jasne pomieszczenia, przez co produkt stanie się niewidoczny, wybierając kolory o mocnym nasyceniu ,uzyskamy idealny akcent kolorystyczny we wnętrzu
 • słuchawka posiada możliwość regulacji głośności dzwonienia – dzwonek można przyciszyć lub wyłączyć. Funkcja jest przydatna, jeżeli potrzebujemy ciszy, np. chcemy zagwarantować spokojny sen dziecku czy uniknąć szczekania naszego czworonożnego przyjaciela
 • słuchawka posiada dwa przyciski funkcyjne – jeden do otwierania furtki, drugi może być wykorzystany do otwierania bramy
 • nasze słuchawki domofonowe wykonane są z pełnego wtrysku tworzywa ABS, co jest gwarancją zachowania oryginalnego koloru przez cały okres użytkowania, bez procesów wycierania się barwnika.

 

 

Słuchawki domofonowe Cyfral

 

Dlaczego warto wybrać zestawy videodomofonowe CYFRAL?

 • wykonane z należytą dbałością o detale;
 • ponadczasowe wzornictwo;
 • doskonała jakość;
 • szeroka funkcjonalność przy zachowaniu prostej, intuicyjnej obsługi;
 • wykonane z odpornej na warunki atmosferyczne stali nierdzewnej;
 • dostęp do części zamiennych przez cały okres użytkowania.

 

Zestwy videodomofonowe Cyfral

 

Do wnętrza proponujemy dwa rodzaje videomonitorów – 4- lub 7-calowe

 • Videomonitor CYFRAL V-4  – wyświetlacz 4-calowy, dostępny w kolorze białym lub czarnym, wykonany z tworzywa ABS w pełnym połysku;
 • Videomonitor CYFRAL V-7 – wyświetlacz 7-calowy, wykonany z tworzywa ABS w pełnym połysku wykończony elegancką ramką aluminiową, dodatkowo posiada przycisk funkcyjny do otwierania bramy wjazdowej
 • obydwa typy videomonitorów posiadają wygaszacz ekranu oraz pamięć zewnętrzną obrazu z rejestracją filmów i zdjęć w formacje JPG;
 • lokator może wybrać dźwięk dzwonka spośród 9 melodii. Jeżeli potrzebuje ciszy, może także wyłączyć dźwięk, aby nic nie zakłócało spokoju domowników;
 • videomonitory mają wbudowany interkom, który umożliwia komunikację wewnętrzną pomiędzy monitorami przydatną w przypadku dużych przestrzeni;
 • nowoczesny i elegancki design sprawia, że videomonitory mogą być doskonałym akcentem wykończeniowym każdego wiatrołapu, przedpokoju.

 

Na zewnątrz, przy furtce na słupku proponujemy montaż panelu domofonowego CYFRAL COSMO V1/V2

 • niewielkie gabaryty umożliwiają przeprowadzenie montażu na słupku ogrodzeniowym;
 • wykonany ze stali nierdzewnej doskonale sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych, a daszek natynkowy ochroni centralę przed zalaniem;
 • posiada podświetlaną wizytówkę nazwiska, pod którą umieszczono czytnik kluczy zbliżeniowych RFID, dzięki czemu możemy otwierać furtkę bez użycia klucza;
 • kamera w panelu domofonowym posiada regulację kąta +/0 20 stopni, z możliwością regulacji w pionie i poziomie, tak aby widzieć pełnie obrazu.

Cosmo V2

Ważne przy instalacji: Przy montażu videodomofonu warto pamiętać o montażu na wysokości min. 1,60 m, max. 1,80 m – tylko wtedy zapewnimy sobie gwarancję właściwej widoczności. Twarz osoby dzwoniącej będzie widoczna w oku kamery (bez konieczności odsuwania lub schylania się osoby dzwoniącej.

 

Na zewnątrz, przy furtce na słupku murowanym proponujemy montaż panelu domofonowego CYFRAL PC-4000

 • panel domofonowy PC-4000 został wykonany z odpornej na warunki atmosferyczne stali nierdzewnej;
 • w panelu domofonowym zastosowano szerokokątną kamerę – 110 stopni z regulacją kąta widzenia, możemy ją regulować w pionie i poziomie, tak aby widzieć pełnie obrazu, moduł kamery jest podświetlany diodami IR;
 • w panelu zastosowano symetryczną linię video odporną na zakłócenia;
 • panel posiada wbudowaną metalową, podświetlaną klawiaturę mechaniczną pełniącą funkcje zamka szyfrowego;
 • lokator może otwierać furtkę bez konieczności używania klucza, ma możliwość wpisania czterocyfrowego kodu, który zwolni elektrozaczep przy furtce.

 

Ważne dla użytkownika: klawiatury tego typu były stosowane w publicznych aparatach telefonicznych Telekomunikacji Polskiej, gdzie musiały sprostać naprawdę wielu wyzwaniom. Klawiatura mechaniczna jest najbardziej wytrzymałą, odporną na uszkodzenia i warunki atmosferyczne klawiaturą. Nawet długotrwałe nasłonecznienie, zabrudzenie sprayem nie ma wpływu na zakłócenie jej działania. Jest gwarancją wieloletniego bezproblemowego działania.

 

 • panel posiada także wbudowany czytnik kluczy zbliżeniowych RFID;
 • posiada duży wyświetlacz OLED, który zapewnia doskonałą czytelność i kontrast;
 • na wyświetlaczu można wyświetlać dowolnie wybrany tekst: adres, nazwisko, nazwę firmy;
 • posiada także czujnik oświetlenia oraz pracuje w trybie dzień/noc;
 • lokator ma do wyboru 3 melodie dzwonka oraz możliwość ustawienia dzwona narastającego.

Cosmo PC 4000R

Panel posiada także tryb otwierania gabinetowego, stosowany wówczas, gdy np. w domu jednorodzinnym prowadzony jest gabinet stomatologiczny i lekarz nie ma możliwości odejścia od pacjenta, aby otworzyć kolejnemu pacjentowi, który przybył przed umówioną wizytą. Uruchomienie trybu gabinetowego sprawi, że osobie dzwoniącej drzwi otworzą się automatycznie.

Ważne dla użytkownika: cechą charakterystyczną paneli domofonowych CYFRAL jest doskonała słyszalność w panelu zewnętrznym, dzięki czemu panele domofonowe CYFRAL idealnie sprawdzają się nawet przy bardzo ruchliwych, głośnych ulicach.

Zadzwoń: +48 42 639 98 70

Komentarze

Powiązane

Damian Żabicki Syndrom IV piętra, czyli gdy windy brak

Syndrom IV piętra, czyli gdy windy brak Syndrom IV piętra, czyli gdy windy brak

Budynki, które należą do zasobów spółdzielni mieszkaniowych i były wybudowane przed 1960 rokiem oraz w latach 70-tych ubiegłego wieku, to z reguły budynki 3–5-cio kondygnacyjne bez wind. Chodzi tutaj również...

Budynki, które należą do zasobów spółdzielni mieszkaniowych i były wybudowane przed 1960 rokiem oraz w latach 70-tych ubiegłego wieku, to z reguły budynki 3–5-cio kondygnacyjne bez wind. Chodzi tutaj również o obiekty budowlane z tzw. „duszą” w klatce schodowej. Czy można je „doposażyć” w windę?

Redakcja Detektory gazów i ich rola w wentylacji garaży

Detektory gazów i ich rola w wentylacji garaży Detektory gazów i ich rola w wentylacji garaży

Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi w nich bowiem nie tylko spełnić zadania wentylacji bytowej, ale w razie potrzeby...

Garaże zamknięte to pomieszczenia i obiekty o szczególnych wymaganiach w zakresie wentylacji. System wymiany powietrza musi w nich bowiem nie tylko spełnić zadania wentylacji bytowej, ale w razie potrzeby również reagować na wzrost stężenia gazów trujących ze spalin silników oraz odprowadzić spaliny powstające w wyniku pożaru.

Marian Banacki, Andrzej Bondyra Gospodarowanie energią cieplną w budynku

Gospodarowanie energią cieplną w budynku Gospodarowanie energią cieplną w budynku

W dobrze działającej instalacji c.o. istnieje centralna regulacja temperatury czynnika grzewczego dopływającego do grzejników i jest ona zależna od temperatury zewnętrznej. Wynika z tego, że temperatura...

W dobrze działającej instalacji c.o. istnieje centralna regulacja temperatury czynnika grzewczego dopływającego do grzejników i jest ona zależna od temperatury zewnętrznej. Wynika z tego, że temperatura nośnika ciepła jest zmienna, a tym samym ilość ciepła dostarczanego do lokali także ulega zmianom.

Joanna Ryńska Komfort i oszczędność – czyli co dają mieszkaniowe węzły cieplne

Komfort i oszczędność – czyli co dają mieszkaniowe węzły cieplne Komfort i oszczędność – czyli co dają mieszkaniowe węzły cieplne

W nowych budynkach wielorodzinnych deweloperzy coraz częściej wyposażają mieszkania w indywidualne (mieszkaniowe) węzły cieplne. To rozwiązanie łączące energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania...

W nowych budynkach wielorodzinnych deweloperzy coraz częściej wyposażają mieszkania w indywidualne (mieszkaniowe) węzły cieplne. To rozwiązanie łączące energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania komfortem cieplnym w poszczególnych mieszkaniach.

Sabina Augustynowicz Winda pod nadzorem

Winda pod nadzorem Winda pod nadzorem

W trakcie eksploatacji dźwigi osobowe – jako urządzenia transportu bliskiego – podlegają badaniom okresowym, eksploatacyjnym oraz doraźnym powypadkowym lub poawaryjnym.

W trakcie eksploatacji dźwigi osobowe – jako urządzenia transportu bliskiego – podlegają badaniom okresowym, eksploatacyjnym oraz doraźnym powypadkowym lub poawaryjnym.

Marian Banacki, Andrzej Bondyra Metodologia rozliczania kosztów c.o.

Metodologia rozliczania kosztów c.o. Metodologia rozliczania kosztów c.o.

Rozliczając koszty centralnego ogrzewania w budynku, w którym zamontowano ciepłomierze mieszkaniowe, niezbędna jest analiza wskazań ciepłomierzy, mierzących ilość pobranego ciepła przez poszczególne lokale...

Rozliczając koszty centralnego ogrzewania w budynku, w którym zamontowano ciepłomierze mieszkaniowe, niezbędna jest analiza wskazań ciepłomierzy, mierzących ilość pobranego ciepła przez poszczególne lokale z ilością ciepła, jakie zostało dostarczone do instalacji grzewczej budynku.

dr inż. Janusz Rzepka Racjonalne gospodarowanie wodą

Racjonalne gospodarowanie wodą Racjonalne gospodarowanie wodą

W naszej części świata susze pojawiają się coraz częściej. Jednocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zauważa, że tematem o zasięgu ogólnoświatowym stał się problem malejących zasobów wód,...

W naszej części świata susze pojawiają się coraz częściej. Jednocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zauważa, że tematem o zasięgu ogólnoświatowym stał się problem malejących zasobów wód, co skonstatowano już podczas Konferencji ONZ w Rio De Janeiro 22.03.1993 roku i ustanowiono Światowy Dzień Wody.

Redakcja Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej? Wiaty śmietnikowe i rowerowe

Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej? Wiaty śmietnikowe i rowerowe Jak ukryć śmietnik w przestrzeni osiedlowej? Wiaty śmietnikowe i rowerowe

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Idźmy dalej....

Śmietniki – temat wprawdzie trochę wstydliwy, trochę niechciany, a nawet unikany. Niesłusznie. Otóż widok osiedlowych śmietników wcale nie musi wzbudzać odrazy i wywoływać negatywnych emocji. Idźmy dalej. Pozostawione na klatkach i w przejściach rowery również nie muszą frustrować i zagracać naszej przestrzeni. Tak w pierwszym, jak i w drugim przypadku jest na to sposób – wiaty śmietnikowe i rowerowe.

mgr inż. Katarzyna Kulik Zdalny odczyt mediów na poziomie smart

Zdalny odczyt mediów na poziomie smart Zdalny odczyt mediów na poziomie smart

Obecne rozwiązania technologiczne umożliwiają zminimalizowanie nie tylko zużycia energii ale także racjonalnie gospodarować wodą. Zdalny odczyt mediów, z powodzeniem wykorzystywany w mieszkalnictwie, ma...

Obecne rozwiązania technologiczne umożliwiają zminimalizowanie nie tylko zużycia energii ale także racjonalnie gospodarować wodą. Zdalny odczyt mediów, z powodzeniem wykorzystywany w mieszkalnictwie, ma szansę unowocześnić obsługę całej sieci miejskiej, wdrażając rozwiązania smart.

Marian Banacki, Andrzej Bondyra Metodologia rozliczania kosztów podgrzania i dostarczania ciepłej wody

Metodologia rozliczania kosztów podgrzania i dostarczania ciepłej wody Metodologia rozliczania kosztów podgrzania i dostarczania ciepłej wody

Rozliczenie kosztów podgrzania oraz zużycia ciepłej wody jest ważnym elementem procesu zużycia ciepła. Dobre, zgodne z ilością pobranego ciepła w ciepłej wodzie oraz rozliczeniu kosztów związanych z podgrzaniem...

Rozliczenie kosztów podgrzania oraz zużycia ciepłej wody jest ważnym elementem procesu zużycia ciepła. Dobre, zgodne z ilością pobranego ciepła w ciepłej wodzie oraz rozliczeniu kosztów związanych z podgrzaniem wody będzie decydować o ekologicznym podejściu do efektywności energetycznej w budynkach zbiorowego zamieszkania.

Tomasz Begier Co zarządca powinien wiedzieć o windach i resursie?

Co zarządca powinien wiedzieć o windach i resursie? Co zarządca powinien wiedzieć o windach i resursie?

Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia windy...

Znaczna część budynków wyposażona jest dziś w dźwigi osobowe. Zarządy starszych budynków, które wind nie mają, szukają możliwości ich zewnętrznej dobudowy bądź technicznych możliwości wstawienia windy w tzw. duszy klatki. I nie chodzi tu o podniesienie wartości nieruchomości, choć na tą taka inwestycja też wpływa, ale o ułatwienie życia mieszkańcom wyższych pięter. Z windami wiąże się niemało rygorystycznych zasad i przepisów, które zarządca znać powinien.

Marian Banacki, Andrzej Bondyra Regulamin rozliczeń kosztów c.o. i podgrzania wody w lokalach spółdzielni mieszkaniowej

Regulamin rozliczeń kosztów c.o. i podgrzania wody w lokalach spółdzielni mieszkaniowej Regulamin rozliczeń kosztów c.o. i podgrzania wody w lokalach spółdzielni mieszkaniowej

Nieodzownym elementem rozliczania kosztów centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym jest poza znajomością metodologii rozliczeń, przyjęcie regulaminu rozliczeń. Poniżej prezentujemy przykładowy...

Nieodzownym elementem rozliczania kosztów centralnego ogrzewania w budynku wielolokalowym jest poza znajomością metodologii rozliczeń, przyjęcie regulaminu rozliczeń. Poniżej prezentujemy przykładowy regulamin rozliczeń kosztów c.o. i podgrzania wody w lokalach spółdzielni mieszkaniowej.

Marian Banacki, Andrzej Bondyra Co zrobić, by mieć ciepło i ciepłą wodę…

Co zrobić, by mieć ciepło i ciepłą wodę… Co zrobić, by mieć ciepło i ciepłą wodę…

Uwagi i propozycje przedstawione w poprzednich artykułach pokazywały, jak rozliczać koszty dostarczonego ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i podgrzania wody, w konkretnych warunkach opomiarowania...

Uwagi i propozycje przedstawione w poprzednich artykułach pokazywały, jak rozliczać koszty dostarczonego ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i podgrzania wody, w konkretnych warunkach opomiarowania w budynkach wielomieszkaniowych, aby każdy zapłacił za ciepło tyle, ile go pobrał na ogrzewanie i na podgrzanie wody. Równie ważne, jak sprawiedliwe rozliczenie kosztów ciepła jest zminimalizowanie ilości zużytego ciepła do optymalnego minimum lub przynajmniej świadomość tego, co można lub należy...

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Artur Miszczuk Efektywność działania wentylacji naturalnej i możliwości jej usprawnienia

Efektywność działania wentylacji naturalnej i możliwości jej usprawnienia Efektywność działania wentylacji naturalnej i możliwości jej usprawnienia

Wyniki badań wentylacji naturalnej w nowych budynkach wskazują, że nie działa ona poprawnie. Różnice między wymaganym strumieniem wentylacyjnym a rzeczywistym sięgają niejednokrotnie 100% – czyli praktycznie...

Wyniki badań wentylacji naturalnej w nowych budynkach wskazują, że nie działa ona poprawnie. Różnice między wymaganym strumieniem wentylacyjnym a rzeczywistym sięgają niejednokrotnie 100% – czyli praktycznie nie ma żadnej wentylacji. W obecnie projektowanych i wznoszonych budynkach należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz hybrydowej lub mechanicznej.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Zmiany przepisów dotyczących przedsięwzięć niskoemisyjnych

Zmiany przepisów dotyczących przedsięwzięć niskoemisyjnych Zmiany przepisów dotyczących przedsięwzięć niskoemisyjnych

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony...

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu (PSPS) wzięło udział w konsultacjach publicznych projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju.

Helena Śpiewak Szansa na eko zmiany?

Szansa na eko zmiany? Szansa na eko zmiany?

Żyjemy wygodnie jak nigdy. Nieekologiczne zachowania przez lata zebrały swoje żniwa, doprowadzając ludzkość do sytuacji bez wyjścia. Jedynym rozwiązaniem wyhamowującym niekorzystne zmiany klimatu są proekologiczne...

Żyjemy wygodnie jak nigdy. Nieekologiczne zachowania przez lata zebrały swoje żniwa, doprowadzając ludzkość do sytuacji bez wyjścia. Jedynym rozwiązaniem wyhamowującym niekorzystne zmiany klimatu są proekologiczne zachowania nas wszystkich. Czy jest szansa na eko zmiany?

dr inż. Maciej Robakiewicz Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków

Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków Trwałość i niezawodność termomodernizacji budynków

Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika i źródła ciepła do ogrzewania, czyli na głównych elementach decydujących...

Projektowanie termomodernizacji budynków koncentruje się na doborze materiału i grubości ocieplenia, doborze okien oraz nośnika i źródła ciepła do ogrzewania, czyli na głównych elementach decydujących o efektach i kosztach termomodernizacji. Niedoceniane są problemy eksploatacji wykonanych ulepszeń budynku, czyli zapewnienie niezbędnej trwałości i niezawodności elementów termomodernizacji, a to może powodować, że w czasie eksploatacji będą powstawać trudne do usunięcia wady i uszkodzenia.

Kärcher Sp. z o.o. Profesjonalna dezynfekcja gorącą parą wodną

Profesjonalna dezynfekcja gorącą parą wodną Profesjonalna dezynfekcja gorącą parą wodną

W dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych zadań staje się właściwa dezynfekcja, nie tylko własnych rąk, ale przedmiotów oraz powierzchni. Jej zadaniem jest niszczenie aktywnie rosnących i wegetatywnych...

W dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych zadań staje się właściwa dezynfekcja, nie tylko własnych rąk, ale przedmiotów oraz powierzchni. Jej zadaniem jest niszczenie aktywnie rosnących i wegetatywnych mikroorganizmów drobnoustrojowych.

Aneta Mościcka Problemy z rozliczaniem ciepła w blokach

Problemy z rozliczaniem ciepła w blokach Problemy z rozliczaniem ciepła w blokach

Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje napływające wciąż skargi dotyczące rozliczania ciepła w blokach. Rzecznik wystąpił z pytaniem, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie zgodnie z zapowiedzią...

Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje napływające wciąż skargi dotyczące rozliczania ciepła w blokach. Rzecznik wystąpił z pytaniem, czy Ministerstwo Aktywów Państwowych będzie zgodnie z zapowiedzią publikować zalecenia w sprawie metodyki rozliczania kosztów ciepła.

Joanna Ryńska Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie grzewczym

Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie grzewczym Rozliczanie kosztów ciepła po sezonie grzewczym

Zakończenie sezonu grzewczego dla zarządcy budynku oznacza początek intensywnej pracy – przygotowanie rozliczenia kosztów ogrzewania poszczególnych lokali. Czy można przeprowadzić takie rozliczenie sprawnie,...

Zakończenie sezonu grzewczego dla zarządcy budynku oznacza początek intensywnej pracy – przygotowanie rozliczenia kosztów ogrzewania poszczególnych lokali. Czy można przeprowadzić takie rozliczenie sprawnie, rozsądnym kosztem i bez konfliktów z najemcami lokali? Wiele zależy od samej instalacji grzewczej i przyjętego systemu rozliczeń.

Helena Śpiewak Jak bronić się przed smogiem?

Jak bronić się przed smogiem? Jak bronić się przed smogiem?

Dziś, w czasach pandemii, gdy najważniejsze pytanie brzmi: jak bronić się przed koronawirusem, wszystkie inne zagrożenia, w tym katastrofa ekologiczna schodzą na plan dalszy. Jednak one nie zniknęły, one...

Dziś, w czasach pandemii, gdy najważniejsze pytanie brzmi: jak bronić się przed koronawirusem, wszystkie inne zagrożenia, w tym katastrofa ekologiczna schodzą na plan dalszy. Jednak one nie zniknęły, one nadal są.

mgr inż. Katarzyna Kulik Optymalna detekcja gazów w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym

Optymalna detekcja gazów w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym Optymalna detekcja gazów w nowoczesnym budownictwie mieszkalnym

Obecnie w większości nowo powstających budynków przewiduje się garaże na kondygnacjach podziemnych. Projektowanie systemów wentylacji dla garaży wiąże się z zastosowaniem systemu wykrywania gazów trujących...

Obecnie w większości nowo powstających budynków przewiduje się garaże na kondygnacjach podziemnych. Projektowanie systemów wentylacji dla garaży wiąże się z zastosowaniem systemu wykrywania gazów trujących i niebezpiecznych. Na zapewnienie bezpieczeństwa wpływa nie tylko jakość zastosowanego czujnika czy centrali sterującej, ale przemyślane rozmieszczenie detektorów, biorące pod uwagę specyfikę danego obiektu i to jak będzie użytkowany. Coraz częściej w garażach poza czujnikami CO czy LPG stosuje...

Natalia Pypeć Bezpieczeństwo na osiedlu –  jak dbać o części wspólne na osiedlu w czasach koronawirusa?

Bezpieczeństwo na osiedlu –  jak dbać o części wspólne na osiedlu w czasach koronawirusa? Bezpieczeństwo na osiedlu –  jak dbać o części wspólne na osiedlu w czasach koronawirusa?

Trwająca epidemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga od wszystkich – zarówno mieszkańców osiedla, jak i zarządców – zachowania szczególnej ostrożności i większej niż dotychczas higieny....

Trwająca epidemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa wymaga od wszystkich – zarówno mieszkańców osiedla, jak i zarządców – zachowania szczególnej ostrożności i większej niż dotychczas higieny. Kluczową kwestią jest utrzymanie czystości w częściach wspólnych budynku.

mgr inż. Maciej Rokiel Systemy ociepleń Etics i przyczyny uszkodzeń

Systemy ociepleń Etics i przyczyny uszkodzeń Systemy ociepleń Etics i przyczyny uszkodzeń

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym...

Jedną z najbardziej popularnych metod docieplania zarówno istniejących, jak i nowo budowanych budynków jest system ETICS (złożony system izolacji ścian zewnętrznych budynku), zwany wcześniej bezspoinowym systemem ociepleń (BSO), a jeszcze wcześniej metodą lekką mokrą.

Wybrane dla Ciebie

Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym?

Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym? Czy warto postawić na gaz płynny w budownictwie mieszkaniowym?

Atrakcyjny kredyt dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na inwestycję w część wspólną budynku »

Atrakcyjny kredyt dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na inwestycję w część wspólną budynku » Atrakcyjny kredyt dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych na inwestycję w część wspólną budynku »

Atrakcyjne warunki finansowania wszelkich inwestycji w część wspólną budynku

Atrakcyjne warunki finansowania wszelkich inwestycji w część wspólną budynku

Dlaczego wełna mineralna jest najlepsza na elewacje?

Dlaczego wełna mineralna jest najlepsza na elewacje? Dlaczego wełna mineralna jest najlepsza na elewacje?

Sposób na zachowanie porządku z pojemnikami na odpady »

Sposób na zachowanie porządku z pojemnikami na odpady » Sposób na zachowanie porządku z pojemnikami na odpady »

Jaki wodomierz wskaże prawidłowe zużycie?

Jaki wodomierz wskaże prawidłowe zużycie? Jaki wodomierz wskaże prawidłowe zużycie?

Jak prawidłowo odebrać mieszkanie lub lokal usługowy?

Jak prawidłowo odebrać mieszkanie lub lokal usługowy? Jak prawidłowo odebrać mieszkanie lub lokal usługowy?

Czy istnieją wodomierze odporne na osady i zanieczyszczenia?

Czy istnieją wodomierze odporne na osady i zanieczyszczenia? Czy istnieją wodomierze odporne na osady i zanieczyszczenia?

Bezpieczny sposób na ogrzewanie wody grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej »

Bezpieczny sposób na ogrzewanie wody grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej » Bezpieczny sposób na ogrzewanie wody grzewczej oraz ciepłej wody użytkowej »

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu? Jaki materiał izolacyjny wybrać na docieplenie stropodachu?

Jaki styropian wybrać na ocieplenie?

Jaki styropian wybrać na ocieplenie? Jaki styropian wybrać na ocieplenie?

Ocieplenie budynku - niedrogi sposób na niższe rachunki »

Ocieplenie budynku - niedrogi sposób na niższe rachunki » Ocieplenie budynku - niedrogi sposób na niższe rachunki »

Poznaj rozwiązania dla Użytkowników obiektów »

Poznaj rozwiązania dla Użytkowników obiektów » Poznaj rozwiązania dla Użytkowników obiektów »

Zobacz, jak zasłonić pojemniki na śmieci »

Zobacz, jak zasłonić pojemniki na śmieci » Zobacz, jak zasłonić pojemniki na śmieci »

W jaki sposób zapewnić odpowiednie ciśnienie wody w instalacji?

W jaki sposób zapewnić odpowiednie ciśnienie wody w instalacji? W jaki sposób zapewnić odpowiednie ciśnienie wody w instalacji?

Kosze i zabudowy dla pojemników na odpady - podpowiadamy co wybrać »

Kosze i zabudowy dla pojemników na odpady - podpowiadamy co wybrać » Kosze i zabudowy dla pojemników na odpady - podpowiadamy co wybrać »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu » Jaki wybrać kocioł do budynku mieszkalnego lub domu »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną?

Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną? Jak ocieplenie ścian zewnętrznych zmniejsza jego całkowite zapotrzebowanie na energię cieplną?

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym »

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym » Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym »

Jaki wodomierz wybrać?

Jaki wodomierz wybrać? Jaki wodomierz wybrać?

Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać?

Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać? Daszki i zadaszenia w budynku - co wybrać?

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze» Zarządzanie nieruchomościami - zobacz kto robi to dobrze»

Jak zdalnie odczytać stan liczników?

Jak zdalnie odczytać stan liczników? Jak zdalnie odczytać stan liczników?

Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków »

Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków » Izolacja cieplna i akustyczna ścian wewnętrznych budynków »

Sposób na ciepłą wodę CWU »

Sposób na ciepłą wodę CWU » Sposób na ciepłą wodę CWU »

Jak zautomatyzować pracę zarządcy?

Jak zautomatyzować pracę zarządcy? Jak zautomatyzować pracę zarządcy?

Jak zapewnić zdrowe powietrze i optymalną temperaturę w pomieszczeniu?

Jak zapewnić zdrowe powietrze i optymalną temperaturę w pomieszczeniu? Jak zapewnić zdrowe powietrze i optymalną temperaturę w pomieszczeniu?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.