Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna spółdzielni mieszkaniowych
|
2024-06-28
12 kwietnia 2024 r. odbyła się konferencja „Więcej niż mieszkać! Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna spółdzielni mieszkaniowych”. Fot. Weronika Jagła
12 kwietnia 2024 r. w Domu Kultury „Jędruś”, na osiedlu Armii Krajowej w Poznaniu, odbyła się konferencja „Więcej niż mieszkać! Działalność społeczna, oświatowa i kulturalna spółdzielni mieszkaniowych”. Celem spotkania w gronie przedstawicieli spółdzielców, spółdzielczych domów kultury, organizacji pozarządowych, samorządu lokalnego – urzędników i radnych, było przedyskutowanie możliwości finansowania ze środków publicznych właśnie spółdzielczych domów kultury. Organizatorami konferencji byli: Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe oraz SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu.
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów....
Spółdzielnie i Wspólnoty
Wszystkie kluczowe elementy zarządzania nieruchomościami w jednym miejscu: automatyzacja procesów, nieograniczone możliwości konfiguracji, monitoring inwestycji oraz ich finansów. Sprawne przeprowadzanie uchwał zaoszczędzi Twój cenny czas i pozwoli na pełną kontrolę w administrowaniu budynków.
Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...
Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).
Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest...
Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy pomiędzy dłużnika, a wierzyciela wkracza sąd i komornik. Jak więc dochodzić należności w dzisiejszych czasach? Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?
Na zaproszenie do udziału w konferencji odpowiedzieli m.in.: Waldemar Witkowski – Senator RP, Mariusz Wiśniewski – zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Grzegorz Jura – radny Miasta Poznania, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, Justyna Makowska – dyrektorka Wydziału Kultury UMP, Grzegorz Okoński – sekretarz generalny PTM i Prezes Zarządu MSM „Energetyka” w Warszawie, Marcin Kostaszuk – zastępca Dyrektorki Wydziału Kultury UMP, Małgorzata Gładysiak – kierowniczka Domu Kultury „Orle Gniazdo” w Poznaniu i wiceprezeska Stowarzyszenia „Ratajskie Centrum Kultury” oraz dr Piotr Pałka – radca prawny z Kancelarii Derc Pałka.
Potrzebne współfinansowanie
Wykluczenie spółdzielczych domów kultury z katalogu podmiotów, które mogą starać się o granty czy dofinansowanie, powoduje, że takie podmioty jak fundacje i stowarzyszenia starają się o publiczne fundusze, aby ostatecznie realizować projekty w spółdzielczych domach kultury. (…) Takich możliwości formalno-prawnych nie mają już natomiast spółdzielcze placówki. Jednym z rozwiązań jest zmiana przepisów prawa i o to uczestnicy konferencji chcą zabiegać. Takie podejście popierają także parlamentarzyści, radni czy urzędnicy. – Z obiektów spółdzielni mieszkaniowych korzystają wszyscy. Ta codzienna misja mogłaby być współfinansowana, a ubieganie się o granty nie byłoby ograniczone np. tylko do stowarzyszeń – podkreślił w swym wystąpieniu inauguracyjnym Waldemar Witkowski, Senator RP, który widzi konieczność szukania rozwiązań prawnych dla korzystania ze środków publicznych. Mariusz Wiśniewski – zastępca Prezydenta Miasta Poznania zaznaczył, że temat ten już wcześniej był poruszany podczas spotkań i konsultacji w Urzędzie Miasta Poznania. – Z perspektywy miasta zmiana przepisów krajowych jest ważna i wspieranie spółdzielczych domów kultury przez środki samorządowe jest dla Miasta bardzo istotne, ale niezbędne jest pokonanie barier prawnych – dodał.
Poszukiwane są zatem i analizowane różne rozwiązania. Wsparcia finansowego mógłby spółdzielniom udzielić samorząd lokalny, ale tylko wtedy kiedy miałby do tego możliwości prawne. (…) Spółdzielnie mieszkaniowe są dobrym partnerem dla samorządu, bo odpowiadają za duży obszar infrastruktury w miastach, integrują społeczność lokalną, oferują możliwość rozwoju kulturalnego i edukację artystyczną dzieci, młodzieży i osób dorosłych, krzewią kulturę fizyczną. W całym kraju istnieją ośrodki większe i mniejsze, ale wszystkie potrzebują wsparcia, aby działać na wysokim poziomie. Warto zaznaczyć, że opłaty za cykliczne zajęcia i uczestnictwo, np. warsztatach czy spektaklach, nie są wygórowane i założeniem jest przede wszystkim dostępność również w zakresie finansowym.
Obecnie rozpoczął się proces przygotowywania projektów ustaw i zmian w ustawach regulujących kwestie wspierania ze środków publicznych działalności społecznej i kulturalno-oświatowej spółdzielni. To pierwszy konkretny krok środowiska spółdzielczego i formalny ślad w formie odezwy. – Zdajemy sobie sprawę, że nie musimy przekonywać, że na spółdzielczych osiedlach wykonujemy mnóstwo dobrej i potrzebnej pracy w domach kultury. Udowodnienie tego nie jest naszym celem. Nam chodzi przede wszystkim o to, aby wyrównane zostały nasze szanse na dofinansowanie różnych działań. Utrzymanie domów kultury to obecnie zadanie wyłącznie spółdzielni mieszkaniowych. – podsumował spotkanie Ireneusz Schiller, Prezes Zarządu SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu.
Wśród głosów uczestniczek i uczestników konferencji pojawiały się wnioski, że bardzo istotne jest współdziałanie różnych instytucji i podmiotów, czyli parlamentu, samorządu i spółdzielni żywo zainteresowanych rozwiązaniem tego problemu.
Fot. Weronika Jagła
Problemy poddane dyskusji
Podczas konferencji wybrane spółdzielnie przedstawiły swoją działalność społeczną, oświatową i kulturalną, co zaowocowało dyskusją panelową zgromadzonych. Przytaczamy wybrane problemy podnoszone w dyskusji:
brak możliwości bezpośredniego pozyskiwania środków publicznych na prowadzoną przez spółdzielnie działalność oświatową, kulturalną i społeczną. Możliwości te mają fundacje i stowarzyszenia korzystające często z bazy lokalowej i środków technicznych spółdzielni;
rola samorządu lokalnego w wspieraniu ww. działalności spółdzielni. Samorząd bowiem jest zainteresowany wykorzystywaniem infrastruktury spółdzielni mieszkaniowych do świadczenia usług kulturalnych dla różnych grup mieszkańców;
rola organów z wyboru (radnych, posłów) w tworzeniu regulacji prawnych dla spraw związanych z kulturą oraz wspieraniu spółdzielni mieszkaniowych prowadzących działalność społeczno-kulturalną szczególnie tam, gdzie nie ma miejskich placówek kultury;
spółdzielnie mieszkaniowe są dobrym partnerem dla samorządu – budują infrastrukturę, integrują społeczność lokalną, zaspokajają potrzeby mieszkańców/obywateli, których nie stać na kulturę komercyjną. Samorządy powinny więc dzielić się środkami na kulturę ze spółdzielniami mieszkaniowymi. Istnieje zatem konieczność zmian ustawowych pozwalających spółdzielniom na korzystanie ze środków publicznych na działalność społeczno--kulturalną. Zostały one bowiem wykluczone z katalogu podmiotów, które mogą starać się o granty czy dofinansowanie. W wielu przypadkach powoduje to konieczność ograniczenia ich działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.
Podczas konferencji zapowiedziano, że środowisko spółdzielcze wystąpi z inicjatywą ustawodawczą mającą na celu uregulowanie możliwości pozyskiwania środków publicznych bezpośrednio przez spółdzielnie mieszkaniowe.
Fot. Weronika Jagła
Apel spółdzielni do władz
Zgromadzeni wystosowali także apel do władz państwowych i samorządowych pod hasłem „Tak dla wspierania ze środków publicznych działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe”, który przytaczamy in extenso:
„Działalność społeczna, oświatowa, kulturalna i sportowa prowadzona przez spółdzielnie mieszkaniowe stanowi bardzo istotny element życia mieszkańców miast i miasteczek, element często niedoceniany. Dla wielu osób, w tym dla seniorów i rodziców z małymi dziećmi, bogata oferta zajęć i wydarzeń przygotowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe stanowi jedyną możliwość podjęcia różnych form aktywności w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
Już w czasach tworzenia się spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce, w latach dwudziestych XX wieku, w statutach pojawiały się zapisy dotyczące tych zagadnień, powstawały pierwsze domy kultury. Ogromną zaletą było niewątpliwie budowanie w ramach infrastruktury osiedli mieszkaniowych domów kultury czy klubów osiedlowych. Na przykładzie wielu spółdzielni możemy z satysfakcją odnotować, że duża część z nich działa z powodzeniem do chwili obecnej, niekiedy zastępując w tej materii jednostki samorządu terytorialnego.
Spółdzielcze instytucje kultury, edukacji i sportu to doskonale przygotowana kadra, realizująca jednocześnie swoje życiowe pasje, jak również szeroka oferta dla osób w każdym wieku – wszystko to sprawia, że domy kultury czy kluby osiedlowe znajdują na trwałe swoje miejsce w strukturach organizacyjnych spółdzielni mieszkaniowych i na mapach kulturalnych miast i miasteczek.
Niezwykle ważną funkcją spółdzielczych placówek prowadzących działalność społeczną, oświatową, kulturalną i sportową jest ich niewątpliwy wkład w budowanie relacji międzyludzkich w ramach społeczności lokalnej. Świadczy o tym duże zainteresowanie mieszkańców i fakt, że do placówek trafiają kolejne pokolenia uczestników.
Tak ważną dla członków działalność, spółdzielnie finansują z własnych środków, które często nie są wystarczające i powodują konieczność zmniejszania zakresu tej działalności.
Fot. Weronika Jagła
Dlatego w imieniu członków spółdzielni mieszkaniowych apelujemy do władz państwowych i samorządowych o podjęcie działań w kierunku wsparcia ze środków publicznych działalności społecznej, oświatowej, kulturalnej i sportowej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe a w szczególności wnioskujemy o:
dofinansowanie spółdzielczych instytucji kultury ze środków publicznych, pochodzących zarówno z budżetu państwa, jak i jednostek samorządu terytorialnego poprzez dotacje:
podmiotowe – na dofinansowanie działalności bieżącej w zakresie realizowanych zadań statutowych;
celowe – na finansowanie lub dofinansowanie wskazanych zadań i programów.
możliwość startowania w konkursach i zdobywania dotacji na realizację zadań publicznych dotyczących działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej.
Chcemy być traktowani jak organizacje społeczne, a nie jak przedsiębiorcy. Zgodnie bowiem z VII Międzynarodową Zasadą Spółdzielczą «spółdzielnie pracują na rzecz właściwego rozwoju społeczności lokalnych, w których działają (...)».
W tym celu zwracamy się do władz państwowych i samorządowych o opracowanie „mapy drogowej” wspierania spółdzielni mieszkaniowych w ww. zakresie. Apel zostanie skierowany do jednostek samorządu terytorialnego w Polsce oraz władz państwowych z prośbą o udzielenie odpowiedzi w najkrótszym możliwym terminie, aby można było je przedstawić na najbliższych Walnych Zgromadzeniach Członków Spółdzielni.
Jednocześnie wyrażamy gotowość współpracy w powyższym zakresie, zarówno z przedstawicielami władz państwowych, jak i samorządowych”.
Prezentacje i relacja z konferencji dostępne są na stronie internetowej PTM i FB oraz na stronie www.osiedlemlodych.pl.
/za: mat. PTM i art. autorstwa W. Łechtańskiej-Błaszczak z Gazety Ratajskiej nr 4/24/
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w...
– Jestem mieszkańcem spółdzielni, z uporem maniaka starającym się obalić ponoć powszechne w Warszawie poglądy (i praktykę niestety), że co Rada Miasta uchwaliła, to spółdzielnia ma obowiązek stosować w rozliczeniach z użytkownikami lokali – pisze Czytelnik do autora tekstów, analizujących przepisy dotyczące opłat za odpady komunalne.
W Polsce jest ok. 3500 spółdzielni mieszkaniowych i żyje w nich ok. 10 mln. ludzi. W zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe budynkach z pewnością mieszkają osoby z chorobami otępiennymi,...
W Polsce jest ok. 3500 spółdzielni mieszkaniowych i żyje w nich ok. 10 mln. ludzi. W zarządzanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe budynkach z pewnością mieszkają osoby z chorobami otępiennymi, w tym z chorobą Alzheimera. Stosując proste porównanie, jest to ok. 120–130 tys. osób z chorobą Alzheimera. Spółdzielnie (ale również gminy we wspólnotach mieszkaniowych) dysponują własnymi lokalami użytkowymi, które mogłyby być przeznaczone na domy dziennego pobytu dla tych osób, co...
Ustawodawca przewidział konieczność kontroli szkodników i minimalizację zagrożeń, jakie mogą one wywołać. Deratyzacja to obowiązek każdego właściciela i zarządcy nieruchomości.
Ustawodawca przewidział konieczność kontroli szkodników i minimalizację zagrożeń, jakie mogą one wywołać. Deratyzacja to obowiązek każdego właściciela i zarządcy nieruchomości.
W artykule opublikowanym w wakacyjnym wydaniu „Administratora” napisałem, że wystąpiłem do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o odpowiedź na kilka pytań, dotyczących stosowania taryfy G i jej zatwierdzania...
W artykule opublikowanym w wakacyjnym wydaniu „Administratora” napisałem, że wystąpiłem do Urzędu Regulacji Energetyki z prośbą o odpowiedź na kilka pytań, dotyczących stosowania taryfy G i jej zatwierdzania przez URE, co ma niebagatelne znaczenie dla ponoszonych przez mieszkańców kosztów.
Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie...
Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie jest wymagana zgoda współwłaścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, jaką jest zrzeczenie się nieodpłatnej i bezterminowej służebności przechodu i przejazdu – orzekł Sąd Najwyższy.
Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury,...
Oszczędzanie przez mieszkańców bloków na centralnym ogrzewaniu poprzez wyłączenie swoich kaloryferów może mieć katastrofalne skutki. Wspólnota lub spółdzielnia może wpisać w uchwale wysokość temperatury, jaka ma panować w mieszkaniu, a sprawa może trafić do sądu.
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym...
Organizacje zrzeszające zarządców nieruchomości wraz ze Stowarzyszeniem ds. Rozliczania Energii wystosowały pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie konieczności zmian w rozporządzeniu dotyczącym rozliczania kosztów ciepła.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
Dzięki udzieleniu pełnomocnictwa, właściciele lokali lub mieszkań, którzy są członkami spółdzielni i nie mogą uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, mają większy wpływ na działalność spółdzielni.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
W kwietniu 2023 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynku, która zaostrza co prawda wymogi i kary wobec właścicieli nieruchomości, ale nie zmienia ich adresatów.
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania...
Niniejszy akt prawny ukazał się w Dzienniku Ustaw z dnia 4 stycznia 2023 r., poz. 28., a pełna jego nazwa brzmi: „Ustawa z dnia 4 listopada 2022 r. o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych”.
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące...
Jakie są zasady zwoływania Walnego Zgromadzenia w spółdzielni mieszkaniowej? W jaki sposób należy przeprowadzać obrady i głosowanie? Kiedy można zaskarżyć uchwałę? Aktualne regulacje i orzecznictwo dotyczące zwoływania Walnego Zgromadzenia omówi Grzegorz Abramek.
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą...
Właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek uprzątnięcia nagromadzonego śniegu i lodu z chodników przylegających do danej posesji. Inaczej grozi im mandat lub grzywna, jednak konsekwencje mogą być poważniejsze, gdy wydarzy się wypadek.
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie...
W orzecznictwie sądów administracyjnych jednolicie przyjmuje się, że – co do zasady – grzywna w celu przymuszenia wymierzana w sprawach z zakresu Prawa budowlanego jest środkiem mniej uciążliwym niż wykonanie zastępcze. Grzywna ta winna być przy tym adekwatna do charakteru egzekwowanego obowiązku, a jednocześnie nałożona kwota winna zmotywować zobowiązanego do realizacji nałożonego obowiązku. Wysokość grzywny nie może być jednocześnie symboliczna, ale powinna stanowić finansową presję na zobowiązanego.
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku...
Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP złożył petycję do Komisji Europejskiej w sprawie: potrzeby zmiany DYREKTYWY 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej poprzez zwolnienie z VAT cen energii cieplnej oraz energii elektrycznej wytwarzanej na potrzeby spółdzielni mieszkaniowych oraz ich członków, z uwagi na obserwowany wzrost cen energii na rynkach światowych, który jest wynikiem oddziaływania szeregu nakładających się na siebie...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce...
Właściciele nieruchomości mają zapewnić utrzymanie czystości i porządku m.in. poprzez wyposażenie nieruchomości w pojemniki na odpady komunalne. Jak zatem zorganizować przestrzeń na osiedlu, aby miejsce składowania odpadów było i funkcjonalne do segregacji odpadów, i estetyczne?
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli,...
Po serii artykułów dotyczących energii elektrycznej, obiecałem Państwu lżejszy temat. Zastanówmy się zatem tym razem dlaczego środowisko spółdzielcze, reprezentujące interesy około 10 milionów obywateli, ma tak niewielki wpływ na decyzje władz rządowych i samorządowych oraz na proces legislacyjny w Polsce.
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy...
Panuje błędne przekonanie, że mieszkańcy są stronami umowy o dostarczanie ciepła do danego lokalu mieszkalnego w bloku. Ogrzewanie poszczególnych mieszkań wymaga zawarcia przez zarządcę nieruchomości umowy z dostawcą ciepła.
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i...
Postępowanie zarządcy nieruchomości co do dłużników czynszowych może być wielotorowe. Zarówno zarządca nieruchomości, jak i dłużnicy czynszowi są podmiotami praw i obowiązków. Dlatego też wierzyciel i dłużnik mogą wystąpić na drogę sądową. Kodeks postępowania cywilnego reguluje kwestie postępowania z nierzetelnym dłużnikiem czynszowym.
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,...
Zarząd nieruchomością wspólną – stanowiącą współwłasność spółdzielni – uprawnia spółdzielnię do samodzielnego dysponowania nieruchomością wspólną na cele budowlane w rozumieniu art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego, bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli lokali mieszkalnych, stanowiących odrębny przedmiot własności, wyłącznie w zakresie eksploatacji, utrzymania zarządzanej nieruchomości wspólnej i urządzeń objętych współwłasnością.
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej...
Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać...
W tym roku przypada 40. jubileuszowa edycja konkursu Warszawa w kwiatach - największej akcji wspólnego upiększania stolicy. Zgłoszenia będą przyjmowane od 1 czerwca, ale już teraz mieszkańcy mogą skorzystać z bezpłatnych warsztatów ogrodniczych i przygotować się do konkursu.
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Podział działki jest standardową procedurą, która wymaga przygotowania w kilku etapach. Ile kosztuje podział działki budowlanej i od czego zależy ostateczna cena?
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.