Poprawa jakości życia mieszkańców i wartości osiedla, czyli dobry projekt zieleni

Poprawa jakości życia mieszkańców i wartości osiedla, czyli dobry projekt zieleni
Studio Krajobrazu
Projektowanie zieleni na osiedlach mieszkaniowych staje się coraz bardziej priorytetową kwestią.
Jednocześnie wymaga coraz więcej zaangażowania, zarówno od administratora, jak i od mieszkańców.
Aby przestrzeń osiedla była piękna i funkcjonalna, potrzeba oryginalnych pomysłów i rozwiązań.
Zobacz także
Crisoma Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody....
Lastryko to sztuczny kamień, który powstaje poprzez połączenie wytrzymałego kruszywa oraz hydraulicznego spoiwa. Składa się cementu, grysu (zwykle z marmuru, granitu, bazaltu, kwarcu), barwnika oraz wody. Proporcje użytych składników decydują o wyglądzie i jakości materiału.
Polskie Pojemniki Trwałe i estetyczne wiaty śmietnikowe

Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne...
Wiaty śmietnikowe produkowane przez firmę Polskie Pojemniki są zaprojektowane z dbałością o estetykę i detale. Producent zadbał o komfort i bezpieczeństwo użytkowników, stawiając na trwałe i nowoczesne rozwiązania.
Sklepzogrodzeniami.pl Ogrodzenie panelowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności...
Ogrodzenia panelowe stawiają zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i zarządcy obiektów zamieszkania zbiorowego, ale nie tylko – sprawdzają się też do obiektów firmowych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Są po prostu uniwersalne, ale to nie jest ich jedyna zaleta. Modułowe ogrodzenia panelowe wyróżniają się niezwykle prostym montażem i innymi walorami użytkowymi, które opisujemy w dzisiejszym artykule.
Coraz częściej administratorzy lub zarządcy osiedli mieszkaniowych angażują architektów krajobrazu do zaprojektowania terenu wokół budynków mieszkalnych. Mieszkańcy wymagają wysokiej jakości przestrzeni, w której żyją.
Ważne są jej aspekty estetyczne i funkcjonalne, gdyż wpływają one na wartość nieruchomości. Obecnie nie wystarczy zaprojektowanie nasadzenia kilku drzew, krzewów czy ulokowanie ławek wzdłuż ciągów pieszych. Wymagania dotyczące przestrzeni osiedla mieszkaniowego są znacznie większe.
Koncepcja
Bardzo ważny elementem w procesie zmian przestrzeni osiedlowej jest przemyślana od początku do końca koncepcja całości założenia. Umożliwia to realizację kolejnych działań inwestycyjnych oraz pozwala utrzymać jednolitą, spójną w funkcjonowaniu i odbiorze estetycznym przestrzeń.
Istotny element przy jej projektowaniu stanowi myślenie o wszystkich grupach wiekowych, które ją zamieszkują. Należy przewidzieć miejsca wypoczynku oraz zabaw i dla najmłodszych, i dla najstarszych mieszkańców.
Istotna jest również kwestia zachowania cennych elementów już istniejących na osiedlu. Najczęściej to istniejący drzewostan, który nadaje zamieszkiwanej przestrzeni znamiona dojrzałości, co jest ogromnym walorem.
Elementami, które powinny się pojawić na osiedlu, są: plac zabaw podzielony na dwie strefy (dla najmłodszych oraz dla starszych dzieci), miejsca wypoczynku dla dorosłych, ergonomiczne ciągi komunikacyjne, funkcjonalne elementy małej architektury (ławki, kosze, stojaki rowerowe) oraz atrakcyjne i funkcjonalne oświetlenie terenu.
Dodatkowo elementy, które mogą poprawić wartości estetyczne i funkcjonalne przestrzeni osiedlowej, to: bezpieczny element wodny, altana lub pergola, urządzenia sportowe oraz piękne egzemplarze drzew i krzewów.
Na etapie projektu koncepcyjnego należy też przewidzieć zapewnienie mieszkańcom z dolnych kondygnacji budynku strefę prywatną w formie ogródków lokatorskich lub buforu z zieleni.
Dobrze zaprojektowana przestrzeń powinna być atrakcyjna i funkcjonalna 365 dni w roku. Głęboko przemyślany projekt cechuje sezonowa zmienność, dynamika kolorystyczna oraz estetyka również zimą.
Dbałość o szczegóły
Po etapie koncepcji przychodzi czas na szczegółowy dobór materiałów. Tutaj również należy zwrócić szczególną uwagę na spójność estetyczną, ale także na jakość materiałów, z jakich wykonana zostanie przestrzeń.
W przypadku placu zabaw bardzo duże znaczenie ma bezpieczna nawierzchnia. Nawierzchnie z naturalnych materiałów są najbardziej przyjazne dzieciom. Wyposażenie placu zabaw to kosztowny element.
Architekt krajobrazu już na etapie projektowania terenu zieleni dla osiedla powinien podpowiedzieć, jak nie przepłacić za wykonywany plac zabaw, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo najmłodszych. Chodniki winny być odpowiedniej szerokości, a ich trasy – prowadzone łagodnie, aby zapewnić możliwie największy komfort chodzenia.
Przy ciągach komunikacyjnych powinny być lokalizowane miejsca wypoczynku. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, mogą to być wolno stojące ławki lub specjalnie wydzielone place wypoczynkowe.
Wszystkie wcześniej wymienione elementy powinny być osadzone w różnorodnej kompozycji roślinnej. Aby zapewnić jej atrakcyjność i dynamikę, należy bazować na różnych grupach roślin, jednak nie należy też przesadzić z różnorodnością gatunkową. Główną ramę powinien tworzyć istniejący już drzewostan. Pozwoli to zmniejszyć koszty wykonania terenu zieleni.
W przypadku braku już rosnących drzew, powinny zostać posadzone nowe drzewa lub przynajmniej krzewy soliterowe. Następnie główną strukturę należy dopełnić roślinami zimozielonymi, które będą tłem dla kompozycji przez cały rok.
Kolejny krok to krzewy liściaste oraz krzewy atrakcyjne ze względu na ich kwiaty. Na końcu, jako uwieńczenie, można zastosować piękną kompozycję z roślin bylinowych wieloletnich.
Aby zapewnić bezpieczeństwo na osiedlu, cała przestrzeń powinna być dobrze oświetlona, cały czas z uwzględnieniem estetyki proponowanych rozwiązań. Powszechnym aktualnie zabiegiem jest podświetlanie zieleni, co daje wspaniały efekt wizualny w wieczorem oraz w zimie, kiedy dzień jest bardzo krótki.
Zaprojektowanie dobrej przestrzeni zielonej na osiedlu mieszkaniowym to niełatwe zadanie, jednak jest to możliwe, a satysfakcja ze zrealizowanego projektu będzie ogromna zarówno dla mieszkańców, jak i administratora.