administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Będę się starała być prezydentem „wszystkich”!

Liderzy rynku nieruchomości... o sobie

Jestem postrzegana w środowisku jako osoba pogodna, otwarta na ludzi, optymistka. Lubię rozmawiać z ludźmi. Jednak wiem, że nasze zalety często mogą być dla innych największymi wadami
fot. Arch. RP

Jestem postrzegana w środowisku jako osoba pogodna, otwarta na ludzi, optymistka. Lubię rozmawiać z ludźmi. Jednak wiem, że nasze zalety często mogą być dla innych największymi wadami


fot. Arch. RP

Z Renatą Piechutko, Prezydentem Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, rozmawia Helena Śpiewak.

Zobacz także

Sabina Augustynowicz EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła?

EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła? EED II będzie implementowana – czy i jakie zmiany czekają odbiorców ciepła?

Termin implementacji do polskiego prawa dyrektywy 2018/2002/UE z 11 grudnia 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej mija 25 czerwca br., a ze strony resortu właściwego w sprawach energii nie ma informacji,...

Termin implementacji do polskiego prawa dyrektywy 2018/2002/UE z 11 grudnia 2018 r. w sprawie efektywności energetycznej mija 25 czerwca br., a ze strony resortu właściwego w sprawach energii nie ma informacji, czy problem rozliczania kosztów ciepła w takich budynkach będzie w Polsce kompleksowo uregulowany. Na temat zapisów dyrektywy i i przepisów implementujących z prezesem zarządu Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii – Kazimierzem Dudzińskim – rozmawia Sabina Augustynowicz.

Redakcja Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach

Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach Bezinwazyjna naprawa rur – w pytaniach i odpowiedziach

Rozmowa z Dariuszem Szpytmą, założycielem firmy Kan-fix

Rozmowa z Dariuszem Szpytmą, założycielem firmy Kan-fix

Local Network Monitoring RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej RODO i wciąż rosnące koszty ochrony fizycznej

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego,...

Firma od 16 lat zajmuje się tworzeniem i obsługą systemów monitoringu, zwiększających bezpieczeństwo osiedli w całej Polsce. W styczniu 2017 roku uruchomiła największe w Polsce Centrum Monitoringu wizyjnego, w którym operatorzy wspierani patrolami interwencyjnymi pilnują bezpieczeństwa mieszkańców osiedli, obserwując obraz z kamer przez 24 godziny na dobę, robiąc to znacznie taniej od tradycyjnej ochrony.

HŚ: Pani Renato, kilka miesięcy temu została Pani Prezydentem PFRN. Jak czytamy na fb: „najstarszej i największej organizacji nieruchomościowej” w Polsce. To zobowiązuje. Zatem: jakie największe wyzwania Pani sobie stawia?

RP: Najbardziej chciałabym się skupić na legislacji, gdzie jest sporo do zrobienia. I oczywiście moje 2 priorytety, czyli edukacja i profesjonalizm na rynku nieruchomości.

A czego oczekują od Pani – jako szefowej PFRN – wyborcy?

Tak się składa, że prezydent PFRN nie jest wybierany razem z członkami zarządu. Kandydat zostaje prezydentem elektem pół roku przed zakończeniem bieżącej kadencji. Wybiera go Rada Krajowa PFRN. Nowy zarząd dołącza do niego po pół roku i wtedy elekt zostaje prezydentem. Kandydaci na prezydenta wcześniej przedstawiają swój program i zamierzone kierunki działania.

Jeśli chodzi o misję PFRN, ja – przedstawiając swój program – skupiłam się przede wszystkim na integracji środowiska, a głównie na jego edukacji i profesjonalizmie. Co za tym idzie na kształtowaniu pozytywnego wizerunku pośrednika i zarządcy nieruchomości. Moi wyborcy znali więc i zaakceptowali mój program, teraz oczekują zapewne jego realizacji!

Ponadto będę się starała być prezydentem „wszystkich”; słuchać głosu lokalnych stowarzyszeń, reagować na wszystkie zgłaszane przez nich tematy i włączać się we wszystkie inicjatywy dotyczące naszej branży.

Liderka zmiany czy liderka zachowawcza? Jakby określiła Pani siebie w świetle dotychczasowych i planowanych działań?

Z pewnością i jedno, i drugie! Uważam, że niemożliwa jest rewolucja i zmiany we wszystkim! Oznaczałoby to zburzenie wszystkiego, co do tej pory zbudowali moi poprzednicy. Będę więc kontynuowała misję PFRN i główne zadania, o czym mówiłam już wcześniej. Jednak zmiany są oznaką mijającego czasu i w pewnych obszarach muszą być wprowadzane. Najlepszym przykładem jest obecna, nadzwyczajna sytuacja – czas pandemii. Okazało się, że natychmiast musieliśmy zmienić chociażby system komunikowania się, edukowania i strategii zarządzania.

Pośrednikiem obrotu nieruchomościami została Pani w 1995 r. Czy to była pierwsza praca? Czy zgodna z wykształceniem?

Tak, to była moja pierwsza praca. Podjęłam ją będąc jeszcze studentką prawa i administracji. Rynek pośrednictwa obrotu nieruchomościami dopiero się u nas wtedy rozwijał i wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Mniejsza konkurencja, bez wirtualnych portali ogłoszeniowych… dla niektórych wprost niewyobrażalne.

Jaka droga zawodowa wiodła do obecnej społecznej, niewątpliwie zaszczytnej, funkcji?

Można powiedzieć, że zaczynałam od nieruchomości i na nieruchomościach skończyłam! Po przemianach w latach dziewięćdziesiątych, w związku z tym, że znałam języki obce skorzystałam z okazji i podjęłam dalszą edukację za granicą. Studiowałam zarządzanie turystyką w Madrycie i przez kolejne lata byłam również związana z hiszpańskim rynkiem nieruchomości. Po powrocie do kraju podjęłam pracę w krakowskim Magistracie. Działalność urzędnicza jednak nie spełniała do końca moich oczekiwań. Po latach wróciłam więc jako pośrednik na krakowski rynek nieruchomości, wykorzystując swoje doświadczenie w dużych krakowskich biurach nieruchomości. Obecnie prowadzę własną działalność gospodarczą w zakresie obrotu nieruchomościami.

Poprzednio prezydentem PFRN był A. Piórecki, teraz jest R. Piechutko. Obydwoje z Krakowa i obydwoje…na P! Uważa Pani, że to tylko zbieg okoliczności?

Czasem najciekawszą rzeczywistość kreują zbiegi okoliczności! Jeśli już mowa o przypadkach, to – proszę zobaczyć – że moim poprzednikiem był prezydent Andrzej… z Krakowa (to dopiero zbieg okoliczności!), a ja jestem, jeśli chodzi o inicjały, prezydentem RP! (śmiech)

Pomijając żarty myślę, że dobrze jest kiedy zdarzają się dobre zbiegi okoliczności. Jednak miejsce w którym znalazłam się teraz ja, a wcześniej – Andrzej Piórecki, obydwoje zdobyliśmy pracą i zaangażowaniem. Nieskromnie powiem, że mnóstwo czasu w ostatnich latach poświęciłam pracy w lokalnym stowarzyszeniu i na rzecz PFRN. W Małopolskim Stowarzyszeniu Pośredników w Obrocie Nieruchomościami jestem wiceprezesem, a po rezygnacji prezesa przez rok pełniłam jego obowiązki.

Jednocześnie byłam też członkiem zarządu PFRN poprzedniej kadencji. W październiku ub. r. zostałam wybrana na członka zarządu Europejskiej Rady Zawodów Nieruchomościowych (CEPI) w Brukseli. Jeżeli to zbiegi okoliczności to jestem wyjątkową szczęściarą!

Jest Pani 9. prezydentem PFRN i pierwszą, od początku, czyli od 25 lat, kobietą! Co Pani na to?!!!

Bardzo się cieszę, że kobiety, choć wciąż stanowią mniejszość w świecie zarządzania, biznesu, nauki i polityki, coraz częściej są zauważane i doceniane, zarówno na poziomie lokalnym, jak i światowym.

Czyżby? Chociaż rzeczywiście ostatnio nawet w kierownictwie UE pojawiło się kilka pań…

Uważam, że generalnie kobiety są z natury wielozadaniowe, potrafią szybciej dostosować się do sytuacji, są bardziej empatyczne i skuteczne. Teraz w budowaniu pozytywnych relacji z ludźmi. Jesteśmy bardziej ostrożne, zapobiegliwe i przewidujące niż mężczyźni. Te cechy pomagają z pewnością w zarządzaniu organizacjami.

Z wielką dumą i przyjemnością będę zarządzać i reprezentować PFRN. Dodam, że prezydentem wspomnianego wcześniej CEPI również została kobieta, Karen Van de Woestyne. Teraz pozostaje tylko czekać, kiedy prezydentem naszego kraju będzie kobieta!

We wrześniu odbył się w warszawskim hotelu Radisson wasz jubileusz. Jak się udał? Przecież to czas pandemii?

Tak, w bieżącym roku obchodziliśmy 25-lecie PFRN. Byłam współorganizującą i współodpowiedzialną za ten jubileusz. Początkowo zaplanowany był na maj br., ale pandemia przeszkodziła w realizacji pierwotnych planów i przełożyliśmy go na 26 września. Dodajmy, że w międzyczasie, zmieniła się też kadencja zarządu.

Choć do ostatniej chwili nie byliśmy pewni czy jubileusz się odbędzie ze względu na ciągle nowe obostrzenia związane z pandemią, jednak tym razem się udało, a w wydarzeniu uczestniczyło ponad sto osób! Biorąc pod uwagę czas pandemii, liczba uczestników przerosła moje oczekiwania! Słyszę, że opinie o jubileuszu są bardzo pozytywne, że było uroczyście i dostojnie, a co najważniejsze nagrodzeni mogli wreszcie odebrać nagrody.

Na poparcie mojej wcześniejszej tezy o kobietach dodam, że ja sama wykazałam się tu dużą zapobiegliwością i zorganizowałam wirtualną wersję naszego jubileuszu. Na wypadek gdyby kolejny raz w realu nie mógł się odbyć. Ta wirtualna wersja zostanie teraz sympatyczną pamiątką po tym ważnym dla nas wydarzeniu.

Co jest dla Pani w życiu najważniejsze? Czy kieruje się Pani jakąś zasadą w życiu?

Być niezależnym i wolnym, nie szkodząc nikomu. Mam dość mocną osobowość, przy tym cenię sobie niezależność, na każdej płaszczyźnie, a niezależność daje nam wolność myśli, słowa itd. Myślę, że dla każdego, choć brzmi to prozaicznie, najważniejsze jest zdrowie, szczęście własnej rodziny, stabilność finansowa. To zapewnia nam spokój. Poza tym warto po prostu być dobrym człowiekiem i umieć dostrzec innego człowieka.

Największe Pani wady i zalety w kontaktach z ludźmi…

Jestem postrzegana w środowisku jako osoba pogodna, otwarta na ludzi, optymistka. Lubię rozmawiać z ludźmi. Jednak wiem, że nasze zalety często mogą być dla innych największymi wadami. Zawsze staram się być obiektywna i mówię to, co myślę, oczywiście w ścisłych granicach kultury osobistej, aby nikogo nie urazić.

Jednak wiele osób w dzisiejszych czasach nie lubi konfrontacji z prawdą. Nic dziwnego, jeśli cały czas jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wiedzą na temat mowy ciała, mowy gestów, mowy min. Zawsze bawi mnie, kiedy widzę takie nienaturalne, sztuczne zachowania. Jako uczestnik kilkudziesięciu już wykładów i szkoleń widziałam często jak wykładowcy zapamiętale starają się zapanować nad specyficznie złożonymi dłońmi podczas całego wykładu. Chcą przez to wykazać swój profesjonalizm w mowie ciała. Profesjonalne? Zabawne.

Z jakimi ludźmi Pani nie po drodze, a z jakimi lubi Pani pracować?

Lubię ludzi szczerych, naturalnych, otwartych. Nie toleruję hipokrytów i despotów. Z tymi ostatnimi po prostu nie sposób współpracować.

Co Pani lubi najbardziej?

Lubię podróżować, poznawać inne kultury, obyczaje, kulinaria, ludzi. Podróżowałam bardzo wiele po świecie, teraz ze względu na liczne obowiązki, podróżuję niestety głównie służbowo.

Kto jest dla Pani największym autorytetem?

Może to będzie przekorne, ale powiem, że nie mam żadnych uznanych autorytetów, jeśli już – to moi rodzice. Mijający czas pokazał nam wielokrotnie, że nawet największe, wydawałoby się, autorytety potrafią się zdewaluować, a nawet sięgnąć bruku. Dlatego uważam, że powinniśmy postępować tak, aby żyć w zgodzie z własnym sumieniem, szanować innych ludzi i trzymać się ogólnie przyjętych zasad etyki. Nie oglądajmy się na innych!

Jak, Pani zdaniem, wygląda obecnie sytuacja na rynku nieruchomości? Jak działa teraz „niewidzialna ręka rynku”? Jak ocenia Pani kondycję sektora nieruchomości w czasie pandemii?

Pomimo różnych teorii propagandowych, generalnie kryzysu jeszcze nie ma, nastąpiło tylko spowolnienie, związane z pandemią. Popyt na nieruchomości nadal jest, ale pod wpływem koronawirusa zmieniają się potrzeby – klienci poszukują np. większych mieszkań, często z ogródkiem. Jeśli chodzi o ceny to dużych spadków nie zauważamy, paradoksalnie w Krakowie ceny mieszkań nawet wzrosły – jak wynika ze statystyk cen transakcyjnych. Gorzej ma się na rynku najem, tutaj obserwujemy spadek cen i dużą podaż. Z rynku najmu wypadła spora grupa studentów, którzy studiują teraz często zdalnie, emigrantów zarobkowych, którzy powrócili do kraju i znaczna liczba turystów, ze względu na pandemię. Nie najlepiej ma się również najem komercyjny. Pamiętać jednak należy, że zmieniła się polityka kredytowa, a same banki są bardziej ostrożne. Zatem część Polaków, którzy nie sprostają wymogom banków, zasilą rynek najmu. To oczywiście uogólnienie sytuacji, która może wyglądać inaczej w różnych regionach.

Co jest potrzebne, Pani zdaniem, do dalszego rozwoju rynku nieruchomości w Polsce?

Mówiąc najprościej, popyt. Z tym jednak wiąże się wiele czynników ekonomiczno-społecznych, które mają istotny wpływ na sytuację na rynku nieruchomości – przede wszystkim sytuacja gospodarcza, liczba urodzeń, starzenie się społeczeństwa, itp. Skupiając się na sektorze pośrednictwa i zarządzania, naszym zadaniem jest zadbać i propagować interdyscyplinarną wiedzę, profesjonalną obsługę i jakość świadczonych usług na rynku nieruchomości.

Dziękuję za rozmowę.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Piotr Żołądkowski Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe? Czy może dotknąć cię wypalenie zawodowe?

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%)...

Wyniki Raportu „Bezpieczeństwo w miejscu pracy” z 2019 r. wskazują, że 24% respondentów skarży się na wypalenie zawodowe a znacząca większość badanych na takie dolegliwości, jak ogólne zmęczenie (58%) czy zaburzenia nastrojów (3%).

Przemysław Gogojewicz Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

Sabina Augustynowicz news I edycja kursu pilotażowego CLI-MA za nami

I edycja kursu pilotażowego CLI-MA za nami I edycja kursu pilotażowego CLI-MA za nami

W dniach 10–12 stycznia został przeprowadzony przez Fundację Poszanowania Energii, we współpracy z Grupą Medium – wydawcą miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości oraz portalu www. administrator24.info...

W dniach 10–12 stycznia został przeprowadzony przez Fundację Poszanowania Energii, we współpracy z Grupą Medium – wydawcą miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości oraz portalu www. administrator24.info – kurs pilotażowy o nazwie „Certyfikowany Zarządca Nieruchomości 
ds. Klimatu”.

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – deratyzacja w pomieszczeniach

#GorącaLinia – deratyzacja w pomieszczeniach #GorącaLinia – deratyzacja w pomieszczeniach

Pytanie: na kim ciąży obowiązek deratyzacyjny?

Pytanie: na kim ciąży obowiązek deratyzacyjny?

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – warunki uznania właściciela

#GorącaLinia – warunki uznania właściciela #GorącaLinia – warunki uznania właściciela

Pytanie: Czy jest możliwe uznanie właściciela (użytkowania wieczystego, zarządcy) nieruchomości za stronę postępowania w sprawie o pozwolenie na budowę?

Pytanie: Czy jest możliwe uznanie właściciela (użytkowania wieczystego, zarządcy) nieruchomości za stronę postępowania w sprawie o pozwolenie na budowę?

Magdalena Słocińska news Jak pracodawca – zarządca i pośrednik nieruchomości – może wykorzystać Sektorową Ramę Kwalifikacji?

Jak pracodawca – zarządca i pośrednik nieruchomości – może wykorzystać Sektorową Ramę Kwalifikacji? Jak pracodawca – zarządca i pośrednik nieruchomości – może wykorzystać Sektorową Ramę Kwalifikacji?

Sektorowe ramy kwalifikacji to jeden z elementów Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Są opracowywane, aby wspierać poszczególne branże w rozwoju kompetencji pracowników i zwiększać zainteresowanie...

Sektorowe ramy kwalifikacji to jeden z elementów Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Są opracowywane, aby wspierać poszczególne branże w rozwoju kompetencji pracowników i zwiększać zainteresowanie innymi rozwiązaniami, oferowanymi przez ZSK. Mimo to, sektorowe ramy kwalifikacji to mało znane i niedoceniane narzędzie. Sektor nieruchomości udowadnia, że korzystanie z nich, nawet na poziomie pojedynczego przedsiębiorstwa, jest łatwiejsze niż się wydaje.

Przemysław Gogojewicz Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – adresat decyzji rozbiórkowej – zarządca nieruchomości

#GorącaLinia – adresat decyzji rozbiórkowej – zarządca nieruchomości #GorącaLinia – adresat decyzji rozbiórkowej – zarządca nieruchomości

Pytanie: czy decyzja nakazująca rozbiórkę może być skierowana do zarządcy nieruchomości?

Pytanie: czy decyzja nakazująca rozbiórkę może być skierowana do zarządcy nieruchomości?

Przemysław Gogojewicz news #GorącaLinia – zgłoszenie o zakończeniu przebudowy drogi i zjazdu

#GorącaLinia – zgłoszenie o zakończeniu przebudowy drogi i zjazdu #GorącaLinia – zgłoszenie o zakończeniu przebudowy drogi i zjazdu

Pytanie: Zarządca nieruchomości złożył zgłoszenie o zakończeniu przebudowy drogi wewnętrznej wraz z zjazdem. Jak postąpi organ nadzoru budowlanego?

Pytanie: Zarządca nieruchomości złożył zgłoszenie o zakończeniu przebudowy drogi wewnętrznej wraz z zjazdem. Jak postąpi organ nadzoru budowlanego?

Wiesław Pawelec Facility Management

Facility Management Facility Management

W polskim środowisku zarządców nieruchomości w pierwszych latach popularyzacji Facility Management zauważalny był spór o definicję FM. Przedmiotem wielu odczytów i publikacji było ustalenie, czym różni...

W polskim środowisku zarządców nieruchomości w pierwszych latach popularyzacji Facility Management zauważalny był spór o definicję FM. Przedmiotem wielu odczytów i publikacji było ustalenie, czym różni się Facility Management od zarządzania nieruchomościami i w jakim celu obszary standardowo kojarzone z zarządzaniem nieruchomościami zaczęły należeć do Facility Management.

Michał Czarnocki Esej o oprogramowaniu dla zarządców…

Esej o oprogramowaniu dla zarządców… Esej o oprogramowaniu dla zarządców…

Oprogramowanie w zarządzaniu nieruchomościami – brzmi prosto? Zależy kogo zapytamy – Zarządcę? Administratora? Księgową? Właściciela? Wynajmującego? Każdy z nich ma inne potrzeby, z drugiej strony pracują...

Oprogramowanie w zarządzaniu nieruchomościami – brzmi prosto? Zależy kogo zapytamy – Zarządcę? Administratora? Księgową? Właściciela? Wynajmującego? Każdy z nich ma inne potrzeby, z drugiej strony pracują na tych samych danych. A jak narzędzia informatyczne mogą wspierać zarządzanie nieruchomościami w praktyce?

Redakcja Pluskwy na osiedlach rosną w siłę

Pluskwy na osiedlach rosną w siłę Pluskwy na osiedlach rosną w siłę

Jeszcze kilka lat temu rzadko kiedy słyszano o pluskwach w blokach. Zarządcy nieruchomości walczyli raczej z karaluchami i szczurami. Sytuacja ta uległa jednak zmianie. Od 2014 roku populacja pluskiew...

Jeszcze kilka lat temu rzadko kiedy słyszano o pluskwach w blokach. Zarządcy nieruchomości walczyli raczej z karaluchami i szczurami. Sytuacja ta uległa jednak zmianie. Od 2014 roku populacja pluskiew w Polsce stale rośnie. Owady pojawiają się już nawet w regularnie sprzątanych mieszkaniach. Jak rozpoznać pluskwy i z nimi walczyć?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – stan higieniczny budynków podczas COVID-19

#GorącaLinia – stan higieniczny budynków podczas COVID-19 #GorącaLinia – stan higieniczny budynków podczas COVID-19

Pytanie: Czy właściciel nieruchomości lub zarządzający nią mają obowiązek utrzymania czystości w budynku podczas pandemii COVID-19?

Pytanie: Czy właściciel nieruchomości lub zarządzający nią mają obowiązek utrzymania czystości w budynku podczas pandemii COVID-19?

Redakcja Głosowanie uchwał w czasach pandemii? Możliwe!

Głosowanie uchwał w czasach pandemii? Możliwe! Głosowanie uchwał w czasach pandemii? Możliwe!

Wybuch pandemii koronawirusa, a w konsekwencji lockdown i liczne obostrzenia, to wyzwanie dla wielu, w tym także dla zarządców nieruchomości. Jedną z pierwszych trudności, z jaką musieli się zmierzyć zarządcy,...

Wybuch pandemii koronawirusa, a w konsekwencji lockdown i liczne obostrzenia, to wyzwanie dla wielu, w tym także dla zarządców nieruchomości. Jedną z pierwszych trudności, z jaką musieli się zmierzyć zarządcy, to przeprowadzenie corocznych zebrań sprawozdawczych, które, zgodnie z prawem, powinny być zwołane do końca pierwszego kwartału danego roku.

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – zakażenia COVID-19 a postępowanie zarządcy

#GorącaLinia – zakażenia COVID-19 a postępowanie zarządcy #GorącaLinia – zakażenia COVID-19 a postępowanie zarządcy

Pytanie: Jak powinno wyglądać postępowanie zarządcy wobec osoby chorej na COVID-19?

Pytanie: Jak powinno wyglądać postępowanie zarządcy wobec osoby chorej na COVID-19?

Redakcja NOWOŚĆ wydawnicza! Prowadzenie i wypełnianie Książki Obiektu Budowlanego 2021

NOWOŚĆ wydawnicza! Prowadzenie i wypełnianie Książki Obiektu Budowlanego 2021 NOWOŚĆ wydawnicza! Prowadzenie i wypełnianie Książki Obiektu Budowlanego 2021

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego to wcale niełatwe zadanie – trudności mogą pojawić się już na etapie przygotowań wzoru formularza i wytycznych do jego prowadzenia, który ujmowałby wszystkie możliwe...

Prowadzenie Książki Obiektu Budowlanego to wcale niełatwe zadanie – trudności mogą pojawić się już na etapie przygotowań wzoru formularza i wytycznych do jego prowadzenia, który ujmowałby wszystkie możliwe sytuacje.

Eugenia Śleszyńska Obowiązki firmy usługowej, zarządcy nieruchomości, po ustaniu zlecenia

Obowiązki firmy usługowej, zarządcy nieruchomości, po ustaniu zlecenia Obowiązki firmy usługowej, zarządcy nieruchomości, po ustaniu zlecenia

Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z prowadzoną działalnością.

Firma usługowa, zarządca nieruchomości, działa jak każda inna jednostka gospodarcza w obszarze rynku, a więc procesów i zdarzeń występujących w związku z prowadzoną działalnością.

Jacek Frydryszak Techniczne utrzymanie zasobów mieszkaniowych

Techniczne utrzymanie zasobów mieszkaniowych Techniczne utrzymanie zasobów mieszkaniowych

Techniczne utrzymanie zasobów to, według mojej oceny, najważniejsza i zarazem najtrudniejsza część działalności zarządcy nieruchomości. Celem naszego działania w tym zakresie jest przede wszystkim zapewnienie...

Techniczne utrzymanie zasobów to, według mojej oceny, najważniejsza i zarazem najtrudniejsza część działalności zarządcy nieruchomości. Celem naszego działania w tym zakresie jest przede wszystkim zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektów budowlanych oraz ich remontowanie i ulepszanie tak, aby przynajmniej nie traciły na wartości.

Jacek Frydryszak Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości Spółdzielnia mieszkaniowa jako zarządca nieruchomości

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy...

Dopóki spółdzielnia zarządza zasobami w trybie art. 27 USM to obowiązują ją oraz właścicieli lokali przepisy art. 4 ust. 4 tej ustawy. W momencie, w którym w danej nieruchomości zaczną obowiązywać przepisy UWL – a nie w momencie, w którym powstanie wspólnota mieszkaniowa – spółdzielni pozostaje droga cywilna. To fundamentalna różnica w terminie powstania obowiązku zawarcia umów z właścicielami lokali, a przepis ten jest legislacyjną „niedoróbką”.

news Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć...

Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami. Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć odpowiednie wykształcenie i umiejętność wykorzystywania swej interdyscyplinarnej wiedzy w praktyce. Ale to nie wszystko, bowiem dobrym zarządcą może być tylko osoba o odpowiednich cechach charakteru.

Redakcja Pożar w garażu podziemnym – na co może liczyć właściciel mieszkania?

Pożar w garażu podziemnym – na co może liczyć właściciel mieszkania? Pożar w garażu podziemnym – na co może liczyć właściciel mieszkania?

Zwykle na rynku pierwotnym sprzedawane są mieszkania wraz z miejscem postojowym. Coraz częściej wykupione przez lokatorów miejsce do parkowania znajduje się w garażu podziemnym – ze względu na ograniczoną...

Zwykle na rynku pierwotnym sprzedawane są mieszkania wraz z miejscem postojowym. Coraz częściej wykupione przez lokatorów miejsce do parkowania znajduje się w garażu podziemnym – ze względu na ograniczoną powierzchnię całej inwestycji. Co się stanie w sytuacji, gdy w garażu podziemnym wybuchnie pożar?

Przemysław Gogojewicz #GorącaLinia – dzikie wysypisko a skażenie COVID-19

#GorącaLinia – dzikie wysypisko a skażenie COVID-19 #GorącaLinia – dzikie wysypisko a skażenie COVID-19

Czytelnik pisze: Na pobliskim placu obok bloku znajduje się dzikie wysypisko śmieci. Jest tam wiele porozrzucanych żużytych maseczek. Czy zarządca nieruchomości powinien zgłosić ten problem do gminy?

Czytelnik pisze: Na pobliskim placu obok bloku znajduje się dzikie wysypisko śmieci. Jest tam wiele porozrzucanych żużytych maseczek. Czy zarządca nieruchomości powinien zgłosić ten problem do gminy?

TuMieszkamy TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju TuMieszkamy wkracza w kolejny etap rozwoju

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju...

TuMieszkamy, marka świadcząca usługi zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi, scentralizowała procesy obsługi klienta i otworzyła biuro w Lublinie. Takie działanie to kolejny etap na drodze rozwoju firmy, która poszerza swoją działalność, stawiając na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców, łatwą komunikację i łączenie procesów zdalnej obsługi z regularną obecnością specjalistów na terenie nieruchomości.

Przemysław Gogojewicz Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości

Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości Składowanie odpadów w praktyce zarządcy nieruchomości

Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów....

Przy pozbywaniu się odpadów należy brać pod uwagę przede wszystkim obowiązujące normy prawne, dotyczące procesów ponownego użycia, przetwarzania, recyklingu oraz odzysku poszczególnych rodzajów odpadów. Istotne znaczenie mają także standardy dotyczące bezpieczeństwa używania substancji lub przedmiotów.

Wybrane dla Ciebie

Policzono, ile może dać oszczędności efektywność energetyczna »

Policzono, ile może dać oszczędności efektywność energetyczna » Policzono, ile może dać oszczędności efektywność energetyczna »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Jak naprawić popękane ściany budynku?

Jak naprawić popękane ściany budynku? Jak naprawić popękane ściany budynku?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.