Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości?

Cechy dobrego zarządcy
Ilustracja: sxc.hu/profile/ilco
Zarządzanie nieruchomościami to niezwykle złożona praca. Zawód ten powołała do życia ustawa o gospodarce nieruchomościami.
Jakie są cechy dobrego zarządcy nieruchomości? Przede wszystkim powinien on mieć odpowiednie wykształcenie i umiejętność wykorzystywania swej interdyscyplinarnej wiedzy w praktyce.
Ale to nie wszystko, bowiem dobrym zarządcą może być tylko osoba o odpowiednich cechach charakteru.
Zobacz także
Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii!

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
Anna Ruszczak news E-paragony na telefon zamiast papierowego wydruku

15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację...
15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację e-paragony - resort uruchomi swój HUB paragonowy. Nowe rozwiązanie jest dobrowolne dla sprzedawców.
Anna Ruszczak news Jeden darmowy rachunek za prąd w tym roku

Nowe rozporządzenie rządu zobowiązało sprzedawców energii elektrycznej do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu cenowego gospodarstwom domowym. Każde z nich może liczyć na ponad 120 zł netto obniżki,...
Nowe rozporządzenie rządu zobowiązało sprzedawców energii elektrycznej do udzielenia w tym roku jednorazowego upustu cenowego gospodarstwom domowym. Każde z nich może liczyć na ponad 120 zł netto obniżki, co oznacza jeden miesięczny rachunek „za darmo”.
Wykształcenie i obowiązki zarządcy
Konieczne wykształcenie licencjonowanego zarządcy nieruchomości szczegółowo określa Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity: DzU z 2010 r. nr 102 poz. 651). W artykule 187 możemy przeczytać, iż licencję zawodową zarządcy nieruchomości nadaje się osobie fizycznej, która posiada wykształcenie wyższe, ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania nieruchomościami oraz odbyła praktykę zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami. Dodajmy jeszcze, że ustawa ta nakłada na zarządcę nieruchomości obowiązek stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych. Ale to dopiero wierzchołek góry. Zobaczmy czego powinna dotyczyć wiedza dobrego zarządcy nieruchomości.
Interdyscyplinarna wiedza
- Do zakresu zarządzania nieruchomością należy m.in. reprezentowanie właścicieli przed sądami i organami administracji rządowej oraz samorządowej, opracowywanie i opiniowanie umów zawieranych na rzecz właścicieli w zakresie obsługi eksploatacyjnej i technicznej. Ponadto zarządca nieruchomości odpowiada za wszelkie akty prawne dotyczące funkcjonowania nieruchomości oraz przygotowywanie zebrań. Dobry zarządca nieruchomości musi być również księgowym. Natomiast w zakresie obsługi administracyjnej, zarządca odpowiada za obsługę eksploatacyjną, techniczną oraz finansową nieruchomości - wyjaśnia Katarzyna Wilk-Kopacz z firmy Nawigator Nieruchomości, zajmującej się kompleksową obsługą nieruchomości.
Cechy dobrego zarządcy nieruchomości na pewno ujawniają się w jego interdyscyplinarnej wiedzy. W tym jednym zawodzie łączą się bowiem powinności prawnika, księgowego, mediatora, ale również inżyniera budownictwa i osoby, która odpowiada za tworzenie planów budżetowych i ich realizację.
Przyjrzyjmy się, w jaki sposób ujawniają się cechy charakteru dobrego zarządcy nieruchomości.
Komunikacja interpersonalna
Zarządca nieruchomości powinien być osobą otwartą i mieć opanowaną sztukę komunikacji interpersonalnej do perfekcji. Dlaczego jest to takie ważne? Zarządca z jednej strony musi dobrze porozumiewać się z właścicielem budynku, prawnikami za tym właścicielem stojącymi, z drugiej strony - musi być wyczulony na problemy i obawy mieszkańców nieruchomości, a z jeszcze innej - konieczne jest, aby pełnił rolę kierownika dla konserwatorów nieruchomości czy ekip remontowo-budowlanych.
Stąd też jego rola wielokrotnie przypomina rolę dyplomaty. Nietrudno bowiem zauważyć, że bardzo często oczekiwania ww. stron procesu komunikacji są różne. A rozwiązywanie konfliktów jest nie lada wyzwaniem.
Rzetelność i sumienność
Kolejne cechy dobrego zarządcy nieruchomości związane są z jego działaniami dotyczącymi obsługi eksploatacyjnej, technicznej i finansowej nieruchomości.
Jakie wyzwania tutaj stoją przed zarządcą?
- Przede wszystkim należy być osobą niezwykle zdyscyplinowaną i zorganizowaną. Takie cechy jak rzetelność i sumienność są niezbędne, gdy mowa o dopilnowaniu terminów, zadbaniu o wszelkie konieczne kontrole. Ale podstawową cechą jest również dokładność, zwłaszcza podczas sporządzania protokołów, raportów, rozliczeń, prowadzeniu ewidencji księgowej przychodów i kosztów utrzymania nieruchomości. Tutaj nie może być mowy o błędach czy zaniedbaniach - tłumaczy Katarzyna Wilk-Kopacz.
Odpowiedzialność zarządcy nie przejawia się jednak tylko podczas pracy prawniczo-księgowej, ale również wtedy, gdy wybiera on podwykonawców. Za prace np. remontowe płaci zarówno właściciel, jak i mieszkańcy, więc do zarządcy należy wybór najlepszej z ofert. I w trakcie wypełniania wszystkich swych obowiązków, musi pamiętać o tym, że odpowiada nie tylko za mienie o ogromnej wartości, ale również za ludzi.
Kreatywność i innowacyjność
Kreatywność to bardzo pożądana dzisiaj cecha dobrego zarządcy nieruchomości. To zarządca zna najlepiej nieruchomość i jej mieszkańców i to na nim spoczywa obowiązek przystosowywania się do nowych problemów. A te problemy mogą wynikać ze stanu technicznego nieruchomości, ale mogą być skutkiem zmian prawnych.
I tak np. było w przypadku nowelizacji ustawy o prawie o ruchu drogowym, wedle której parkowanie na osiedlach nie jest już sprawą dowolną. Dobry zarządca nieruchomości powinien stosunkowo wcześniej podjąć rozmowy z właścicielem, aby ten wyznaczył teren na nowe miejsca parkingowe, gdy ich brakuje.
Bardzo często to właśnie zarządca musi być pomysłodawcą przedsięwzięć. I dlatego też nie powinna być mu obca innowacyjność. A cecha ta przejawiać się może np. w wykorzystywaniu nowoczesnych form komunikacji. Bo o ileż wygodniej jest, jeżeli mieszkańcy mają dostęp do internetowej tablicy ogłoszeń czy całodobowego pogotowia.
Ogromny natłok obowiązków, który spoczywa na zarządcy nieruchomości, najczęściej skutkuje tym, że powinności są rozdzielane pomiędzy kilka osób. Dlatego te wszystkie cechy dobrego zarządcy nieruchomości powinny skupiać się w całej firmie. Niemniej jednak zawsze na jej czele stoi osoba, która musi mieć wielką wiedzę, doświadczenie i odpowiedni charakter.