administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Fot. Pixabay

Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Fot. Pixabay

Gospodarczo racjonalne decyzje, podej­mowane pierwotnie w określonych wa­runkach, w związku z negatywną zmianą okoliczności, mogą skutkować koniecz­nością podejmowania działań zmierzają­cych do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów i ponoszenia w związ­ku z tym wydatków, które można zatem zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 UPDOP – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Zobacz także

XTB Polska Co to jest hedging

Co to jest hedging Co to jest hedging

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.

DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym? Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...

KHG FINANSE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ W jaki sposób obecnie podchodzi się do windykacji?

W jaki sposób obecnie podchodzi się do windykacji? W jaki sposób obecnie podchodzi  się do windykacji?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest...

Jeszcze do niedawna wydawało się, że sądy i postępowania przed różnymi organami to nadal domena tradycyjnych dokumentów oraz pism. Natomiast obecnie wszystko przechodzi etap cyfryzacji. Nie inaczej jest w przypadku, kiedy pomiędzy dłużnika, a wierzyciela wkracza sąd i komornik. Jak więc dochodzić należności w dzisiejszych czasach? Jak skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

W sprawie rozpoznanej przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 14 marca 2023 r. (sygn. akt II FSK 2145/20), spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji podatkowej. We wniosku wskazała, że jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym działalność gospodarczą, między innymi w zakresie realizacji inwestycji deweloperskich i sprzedaży mieszkań, lokali użytkowych oraz świadczenia usług hotelarskich.

Meandry umowy najmu

Podatnik wybudował budynek z lokalami niemieszkalnymi. Lokale mają służyć celom najmu krótkoterminowego, a usługi zakwaterowania mogą być wykonywane przez nabywcę lub przez operatora, tj. wyspecjalizowany podmiot, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług zakwaterowania. Operator jest podmiotem powiązanym kapitałowo z podatnikiem. Podatnik jest właścicielem 100% udziałów operatora.

Nabywca, który decyduje się na współpracę z operatorem, zawiera długoterminową umowę najmu lokalu, zaś operator wykorzystuje dany lokal dla świadczenia usług zakwaterowania. Umowa najmu jest zawierana przed ukończeniem inwestycji deweloperskiej oraz oddaniem budynku do użytkowania przez podatnika. Treść umowy najmu przewiduje, że przedmiot najmu zostanie przekazany operatorowi w momencie odbioru lokalu przez nabywcę od podatnika. Umowa najmu pomiędzy operatorem a nabywcą przewiduje płatność czynszu na rzecz nabywcy za każdy miesiąc najmu. Przy tym podatnik przyjął zasadę, że w przypadku opóźnienia przekraczającego dodatkowy, ustalony w umowie okres, nabywca ma prawo do odstąpienia od umowy i żądania od podatnika określonej w umowie kary.

Podatnik zawarł wraz z nabywcą oraz operatorem porozumienie trójstronne. Z uwagi na zmiany w terminach wydania i sprzedaży lokalu na rzecz nabywcy, a w konsekwencji zmiany w terminach wydania przedmiotu najmu i rozpoczęcia usługi najmu, podatnik – w zawartym porozumieniu – zobowiązał się do zapłaty na rzecz nabywcy, tytułem odszkodowania, kwoty odpowiadającej wartości stałej części czynszu najmu (netto). Intencją spółki była wypłata nabywcy utraconych korzyści, w związku z wystąpieniem opóźnień w realizacji inwestycji deweloperskiej, a w konsekwencji – w związku z koniecznością przesunięcia terminu świadczenia usług najmu.

Spółka chciała wiedzieć, czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenie wypłacone nabywcy z tytułu nabytych usług, określonych w porozumieniu. Zdaniem podatnika ma prawo. W ocenie spółki takie wynagrodzenie należy potraktować jako zapłatę za usługę, zatem wykazuje ścisły związek z działalnością gospodarczą wnioskodawczyni. W konsekwencji wynagrodzenie wypłacone nabywcy, a wynikające z porozumienia, nie może być uznane za odszkodowanie w rozumieniu przepisów KC, lecz stanowi zapłatę za konkretne świadczenie, a w konsekwencji spełnia przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: UPDOP).

Stanowisko KIS

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: KIS) uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika. W ocenie organu podatkowego w myśl art. 15 ust. 1 UPDOP nie można stwierdzić, aby wypłacone odszkodowanie mogło stanowić wydatek poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe wtedy, gdy można uznać, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony. Zdaniem Dyrektora KIS nie można stwierdzić, że zapłata odszkodowania przez podatnika prowadzi do osiągnięcia jakichkolwiek przychodów, ponieważ ani bezpośrednio, ani pośrednio nie warunkuje ich uzyskania. Za takie koszty można uznać tylko te wydatki, których poniesienie warunkuje należyte wykonywanie zobowiązań umownych.

NSA: wypłata odszkodowania – to koszt uzyskania przychodu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił wydaną interpretację. W ocenie sądu, takie działanie podatnika stanowi działanie mające na celu co najmniej zabezpieczenie źródła przychodów, jakim jest prowadzona przez niego działalność deweloperska. Dzięki podpisaniu porozumienia, nie powstał po stronie podatnika obowiązek zapłaty kary umownej. Uniknął on również odstąpienia od umowy przez nabywcę.

Zdaniem sądu, wydatek podatnika, który unikając wyższych kosztów (związanych z odstąpieniem od umowy przez nabywców i żądaniem przez nich zapłaty kary umownej) decyduje się na poniesienie kosztów niższych w postaci wypłaconego nabywcom odszkodowania za utracone korzyści, stanowi koszt uzyskania przychodu. Przeciwne stanowisko, wyrażone w interpretacji indywidualnej, jest nieprawidłowe.

Dyrektor KIS złożył skargę kasacyjną do NSA, który ją oddalił. NSA uznał, że w przypadku odszkodowań, kar umownych i innych wydatków, wynikających z odstąpienia lub przedterminowego rozwiązania umowy przez podatnika, w orzecznictwie NSA przyjęto, że wykazują one związek z przychodami wówczas, gdy podatnik ma na uwadze możliwość osiągnięcia – choćby tylko potencjalnie – przychodu z określonej innej transakcji, czy też na skutek redukcji kosztów pośrednich. Tam, gdzie występują koszty pośrednio związane z przychodami oraz dotyczące całokształtu działalności podatnika, można – w przypadku zapłaty odszkodowań – powiązać je z zabezpieczeniem źródła przychodu.

Gospodarczo racjonalne decyzje, podejmowane pierwotnie w określonych warunkach, w związku z negatywną zmianą okoliczności (np. wzrostem cen, obniżeniem popytu, wzrostem kosztów, zmianą koniunktury), mogą skutkować koniecznością podejmowania działań zmierzających do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów i ponoszenia w związku z tym wydatków, które można zatem zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 UPDOP.

 

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

z 14 marca 2023 r. (sygn. akt II FSK 2145/20)

Komentarze

Powiązane

Redakcja Mikrorachunek – co powinieneś o nim wiedzieć?

Mikrorachunek – co powinieneś o nim wiedzieć? Mikrorachunek – co powinieneś o nim wiedzieć?

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje mikrorachunek podatkowy, czyli indywidualne konto, na które należy wpłacać należności podatkowe (PIT, CIT, VAT). Nie trzeba już szukać rachunku bankowego konkretnego...

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązuje mikrorachunek podatkowy, czyli indywidualne konto, na które należy wpłacać należności podatkowe (PIT, CIT, VAT). Nie trzeba już szukać rachunku bankowego konkretnego urzędu skarbowego, środki z mikrorachunku trafią do skarbówki.

Redakcja Ulga mieszkaniowa sposobem na fiskusa?

Ulga mieszkaniowa sposobem na fiskusa? Ulga mieszkaniowa sposobem na fiskusa?

Wzrosty cen metrażu mogą zachęcać do sprzedaży mieszkań, które zostały kupione np. trzy lub cztery lata temu. Problem polega na tym, że osoba odsprzedająca dom lub lokal po niedługim czasie od jego zakupu...

Wzrosty cen metrażu mogą zachęcać do sprzedaży mieszkań, które zostały kupione np. trzy lub cztery lata temu. Problem polega na tym, że osoba odsprzedająca dom lub lokal po niedługim czasie od jego zakupu powinna zapłacić podatek dochodowy o stawce 19%. Taka danina dla fiskusa może skutecznie obniżyć zysk ze sprzedaży mieszkania. Istnieje jednak sposób, aby uniknąć zapłaty wspomnianego podatku – ulga mieszkaniowa.

Redakcja Kiedy należy złożyć PIT za rok 2019? Zmiany

Kiedy należy złożyć PIT za rok 2019? Zmiany Kiedy należy złożyć PIT za rok 2019? Zmiany

Deklaracje PIT można składać od 15 lutego 2020 r. do 30 kwietnia. Nawet jeśli podatnik złoży swój PIT wcześniej, termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego. Kolejna zmiana dotyczy terminu składania...

Deklaracje PIT można składać od 15 lutego 2020 r. do 30 kwietnia. Nawet jeśli podatnik złoży swój PIT wcześniej, termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od 15 lutego. Kolejna zmiana dotyczy terminu składania PIT-28 za 2019 rok – informuje Ministerstwo Finansów.

Redakcja Zakup używanego mieszkania – kiedy fiskus doliczy podatek?

Zakup używanego mieszkania – kiedy fiskus doliczy podatek? Zakup używanego mieszkania – kiedy fiskus doliczy podatek?

Polska cechuje się rozbudowanym fiskalizmem, czyli skłonnością państwa do opodatkowywania różnych czynności prawnych oraz transakcji. Zakup używanego mieszkania jest bardzo dobrym tego przykładem. Obciążenia...

Polska cechuje się rozbudowanym fiskalizmem, czyli skłonnością państwa do opodatkowywania różnych czynności prawnych oraz transakcji. Zakup używanego mieszkania jest bardzo dobrym tego przykładem. Obciążenia podatkowe związane z taką transakcją ponosi zarówno sprzedawca, jak i nabywca lokalu. Obowiązek podatkowy po stronie kupującego jest związany z podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jeżeli natomiast chodzi o sprzedawcę lokum niebędącego przedsiębiorcą, to musi on zapłacić podatek PIT...

Redakcja Przekazanie zachowku w formie nieruchomości a podatek

Przekazanie zachowku w formie nieruchomości a podatek Przekazanie zachowku w formie nieruchomości a podatek

Jeżeli przekazanie nieruchomości w formie zachowku nastąpi w ciągu 5 lat od jej nabycia, powstaje obowiązek podatkowy. Tak wynika z jednej z najnowszych interpretacji podatkowych Krajowej Informacji Skarbowej.

Jeżeli przekazanie nieruchomości w formie zachowku nastąpi w ciągu 5 lat od jej nabycia, powstaje obowiązek podatkowy. Tak wynika z jednej z najnowszych interpretacji podatkowych Krajowej Informacji Skarbowej.

Redakcja news Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy Kredyty mieszkaniowe powodzian umorzone na 12 miesięcy

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe...

Premier Donald Tusk zapowiedział 18 września, że państwo przez rok weźmie na siebie spłatę kredytów mieszkaniowych zaciągniętych przez powodzian. Poinformował, że w razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby, by przeciwdziałać spekulacji.

Redakcja news W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie W przyszłości emerytury z ZUS będą niskie

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość...

Jak wynika z danych KNF, na koniec 2023 roku systemem emerytalnym w II i III filarze było objętych 20,5 mln Polek i Polaków. Na rachunkach zgromadzili łącznie 282,9 mld zł, z czego zdecydowaną większość – w OFE. Odkładanie na emeryturę w III filarze wciąż nie cieszy się dużą popularnością, co oznacza, że duża część pracujących będzie otrzymywać świadczenie wyłącznie z ZUS.

Aneta Mościcka Ulga termomodernizacyjna a formalne zakończenie budowy

Ulga termomodernizacyjna a formalne zakończenie budowy Ulga termomodernizacyjna a formalne zakończenie budowy

W świetle przepisów, regulujących zasady ulgi termomodernizacyjnej, fakt dokonania formalnego zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego nie przesądza o możliwości...

W świetle przepisów, regulujących zasady ulgi termomodernizacyjnej, fakt dokonania formalnego zawiadomienia organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy domu jednorodzinnego nie przesądza o możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej z ustawy o PIT. Decydujące dla dopuszczalności skorzystania z ulgi jest poniesienie wydatków po faktycznym zakończeniu budowy budynku mieszkalnego.

Anna Ruszczak news Stopy procentowe w listopadzie bez zmian

Stopy procentowe w listopadzie bez zmian Stopy procentowe w listopadzie bez zmian

8 listopada Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła uczestników rynku i utrzymała stopy na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc.

8 listopada Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła uczestników rynku i utrzymała stopy na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna nadal wynosi 5,75 proc.

Aneta Mościcka Działalność pożytku publicznego a zwolnienie od podatku

Działalność pożytku publicznego a zwolnienie od podatku Działalność pożytku publicznego a zwolnienie od podatku

Art. 7 ust. 1 pkt 14 UPOL [1] zwalnia od podatku nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Dla zastosowania...

Art. 7 ust. 1 pkt 14 UPOL [1] zwalnia od podatku nieruchomości lub ich części zajęte na prowadzenie nieodpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego. Dla zastosowania tego zwolnienia musi zostać wykazane przez podatnika faktyczne zajęcie nieruchomości lub ich części na prowadzenie tej działalności.

Wojciech Jan Konieczny Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne

Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne Rozliczanie kosztów mediów nie takie trudne

Po 20 latach praktyki zawodowej, w tym związanej z rozliczeniami kosztów mediów, doszedłem do wniosków, że obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie, jak i powszechna praktyka stosowanych metod, w większości...

Po 20 latach praktyki zawodowej, w tym związanej z rozliczeniami kosztów mediów, doszedłem do wniosków, że obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie, jak i powszechna praktyka stosowanych metod, w większości przypadków mieszkalnych budynków wielolokalowych umożliwiają sporządzenie poprawnych rozliczeń. Dlatego też w trzech artykułach w kolejnych wydaniach „Administratora” spróbuję odpowiedzieć na pytanie, jak to zrobić, zaczynając od wyjaśnienia podstawowych zasad i definicji, związanych z rozliczaniem...

mgr Jarosław Kowszuk Kaucja zabezpieczeniem

Kaucja zabezpieczeniem Kaucja zabezpieczeniem

Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

Kaucja nie może przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal, obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

Redakcja Opłata deszczowa w 2023 roku

Opłata deszczowa w 2023 roku Opłata deszczowa w 2023 roku

Podatek za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej to zobowiązanie właścicieli przede wszystkim dużych nieruchomości. Zgodnie z prawem, w 2023 roku podatek od deszczu będzie ściągany z ostatnich 5 lat...

Podatek za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej to zobowiązanie właścicieli przede wszystkim dużych nieruchomości. Zgodnie z prawem, w 2023 roku podatek od deszczu będzie ściągany z ostatnich 5 lat i to z odsetkami.

Aneta Mościcka Zwrot wywłaszczonej nieruchomości a rozliczenie poniesionych nakładów

Zwrot wywłaszczonej nieruchomości a rozliczenie poniesionych nakładów Zwrot wywłaszczonej nieruchomości a rozliczenie poniesionych nakładów

Ustawa o gospodarce nieruchomościami określa, że nieruchomość wywłaszczona podlega zwrotowi w stanie, w jakim znajduje się w dniu jej zwrotu. To nie oznacza, że nakłady na nią poczynione, zwiększające...

Ustawa o gospodarce nieruchomościami określa, że nieruchomość wywłaszczona podlega zwrotowi w stanie, w jakim znajduje się w dniu jej zwrotu. To nie oznacza, że nakłady na nią poczynione, zwiększające jej wartość, podlegają bezwarunkowo zwrotowi. Np. uzbrojenie terenu, stabilizacja stosunków wodnych itp. są wykonywaniem uprawnień właściciela publicznoprawnego wywłaszczonej nieruchomości i mogą podlegać zwrotowi – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT? Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga,...

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga, by nabycie prawa własności mieszkania nastąpiło we wskazanym w tym przepisie terminie – orzekł NSA.

Sabina Augustynowicz Niewygodna prawda

Niewygodna prawda Niewygodna prawda

– Mam problem, czy moglibyście mi państwo pomóc? – Tak zaczynającej się korespondencji od czytelników trafia sporo do redakcji. Sprawy, z którymi zwracają się Państwo do nas, są często natury prawnej,...

– Mam problem, czy moglibyście mi państwo pomóc? – Tak zaczynającej się korespondencji od czytelników trafia sporo do redakcji. Sprawy, z którymi zwracają się Państwo do nas, są często natury prawnej, czasami technicznej, ale najczęściej dotyczą trudnych rozliczeń finansowych, głównie za udział w utrzymaniu nieruchomości wspólnej, ale także rozliczeń za dostarczone media.

Eugenia Śleszyńska Wspólnota mieszkaniowa a VAT

Wspólnota mieszkaniowa a VAT Wspólnota mieszkaniowa a VAT

Czy wspólnota mieszkaniowa, pomimo zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT, musi się zarejestrować jako podatnik VAT czynny?

Czy wspólnota mieszkaniowa, pomimo zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT, musi się zarejestrować jako podatnik VAT czynny?

Stella Brzeszczyńska Kompensata a rozliczenia podatkowe

Kompensata a rozliczenia podatkowe Kompensata a rozliczenia podatkowe

Potrącenie, czyli kompensata wzajemnych należności, to instytucja znana prawu cywilnemu od dawna. Dla organów podatkowych jest to jednak bardzo egzotyczne i niespotykane rozwiązanie, które prowadzi, w...

Potrącenie, czyli kompensata wzajemnych należności, to instytucja znana prawu cywilnemu od dawna. Dla organów podatkowych jest to jednak bardzo egzotyczne i niespotykane rozwiązanie, które prowadzi, w ich ocenie, do utraty podstawowych praw podatnika – odliczenia VAT w terminach ustawowych oraz zaliczenia tego „potrąconego” wydatku do kosztów podatkowych.

Stella Brzeszczyńska Wynajmowanie pokoi

Wynajmowanie pokoi Wynajmowanie pokoi

Wynajmowanie mieszkania „na pokoje” daje większą stopę zysku niż wynajęcie całego mieszkania jednej lub dwóm osobom. Zdarzają się mieszkania o powierzchni ok. 40 m2, w których tworzy się za pomocą płyt...

Wynajmowanie mieszkania „na pokoje” daje większą stopę zysku niż wynajęcie całego mieszkania jednej lub dwóm osobom. Zdarzają się mieszkania o powierzchni ok. 40 m2, w których tworzy się za pomocą płyt gipsowo-kartonowych cztery pokoje, byle tylko wyodrębnić prywatną przestrzeń dla każdego najemcy. Taka forma najmu może zostać potraktowana przez urząd skarbowy jak działalność gospodarcza. Ponadto wydzielenie zbyt wielu „pomieszczeń” w lokalu może być przyczyna konfliktu z nadzorem budowlanym lub...

Stella Brzeszczyńska Limit zwolnienia od VAT a transakcje związane z nieruchomościami

Limit zwolnienia od VAT a transakcje związane z nieruchomościami Limit zwolnienia od VAT a transakcje związane z nieruchomościami

Rok temu w wakacyjnym numerze „Administratora” napisałam artykuł o limitowanym zwolnieniu wspólnot mieszkaniowych od podatku VAT i sporze dotyczącym „transakcji związanych z nieruchomościami”. W maju 2016...

Rok temu w wakacyjnym numerze „Administratora” napisałam artykuł o limitowanym zwolnieniu wspólnot mieszkaniowych od podatku VAT i sporze dotyczącym „transakcji związanych z nieruchomościami”. W maju 2016 roku zapadł w Poznaniu korzystny dla wspólnot wyrok w tej sprawie.

dr hab. inż. Mariusz Adamski, dr inż. Piotr Rynkowski Należność za ogrzewanie mieszkania odpowiadająca zużyciu ciepła

Należność za ogrzewanie mieszkania odpowiadająca zużyciu ciepła Należność za ogrzewanie mieszkania odpowiadająca zużyciu ciepła

Pomimo prawidłowego montażu i rozmieszczenia podzielników sposób naliczenia należności za ogrzewanie bywa wadliwy, gdyż nie odpowiada rzeczywistemu zużyciu ciepła na ogrzewanie. Przyczynami tego są: brak...

Pomimo prawidłowego montażu i rozmieszczenia podzielników sposób naliczenia należności za ogrzewanie bywa wadliwy, gdyż nie odpowiada rzeczywistemu zużyciu ciepła na ogrzewanie. Przyczynami tego są: brak analizy danych oraz opłat z całego budynku i brak ich korekty. Wartości jednostek ciepła powinny być korygowane, a należności za ogrzewanie wyznaczane w sposób właściwy, zgodny z aktualną wiedzą techniczną.

Redakcja Ceny prądu będą rosły – czy wystarczy pieniędzy na rządowe dopłaty?

Ceny prądu będą rosły – czy wystarczy pieniędzy na rządowe dopłaty? Ceny prądu będą rosły – czy wystarczy pieniędzy na rządowe dopłaty?

Uchwalona w tym roku „ustawa prądowa” ma szansę zostać przedłużona na rok następny. Założenia ustawy mają na celu zrekompensowanie użytkownikom kosztów, wynikających z rosnących cen energii elektrycznej.

Uchwalona w tym roku „ustawa prądowa” ma szansę zostać przedłużona na rok następny. Założenia ustawy mają na celu zrekompensowanie użytkownikom kosztów, wynikających z rosnących cen energii elektrycznej.

Eugenia Śleszyńska Komu służy „biała lista” – podatnikom czy organom?

Komu służy „biała lista” – podatnikom czy organom? Komu służy „biała lista” – podatnikom czy organom?

Z dniem 1 września 2019 r. ustawa VAT nałożyła obowiązek prowadzenia „białej listy” podatników VAT na Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który prowadzi ją w formie elektronicznej, umieszczając wykaz...

Z dniem 1 września 2019 r. ustawa VAT nałożyła obowiązek prowadzenia „białej listy” podatników VAT na Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który prowadzi ją w formie elektronicznej, umieszczając wykaz podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT, w tym podmiotów, których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona oraz podmiotów, w odniesieniu do których naczelnik US nie dokonał rejestracji albo, które wykreślił z rejestru jako podatników VAT.

Redakcja Jak działa waloryzacja kaucji?

Jak działa waloryzacja kaucji? Jak działa waloryzacja kaucji?

Kiedy lokator wyprowadza się z wynajmowanego mieszkania, właściciel powinien zwrócić mu kaucję. Niekiedy zwracana kwota powinna być wyższa niż ta, która została wpłacona podczas wprowadzania się. Wówczas...

Kiedy lokator wyprowadza się z wynajmowanego mieszkania, właściciel powinien zwrócić mu kaucję. Niekiedy zwracana kwota powinna być wyższa niż ta, która została wpłacona podczas wprowadzania się. Wówczas mamy do czynienia z waloryzacją kaucji.

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu? Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję? Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku » Windy - Wystarczy zaledwie kilka kliknięć, aby opracować idealne rozwiązanie dla budynku »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.