ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego
ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego, fot. pixabay
Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/we z dnia 13 lipca 2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/we. Dyrektywa ta jako akt prawa pochodnego wiąże co do celu wszystkie kraje członkowskie, ale pozostawia sposób jego realizacji danemu państwu.
Zobacz także
Gaspol S.A. Ogrzewanie gazem płynnym – bezobsługowe, łatwo dostępne i stabilne cenowo rozwiązanie dla obszarów bez dostępu do sieci gazu ziemnego
Od dłuższego już czasu mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu...
Od dłuższego już czasu mierzymy się z historyczną niestabilnością na rynku energetycznym. Przejawia się ona w dwóch obszarach – ograniczona dostępność niektórych źródeł energii oraz rosnące ceny. W wielu przypadkach inwestorzy nie mogą skorzystać z gazu ziemnego, ponieważ nie mają dostępu do sieci gazu ziemnego albo ich zapotrzebowanie na energię przewyższa możliwości przesyłowe istniejącej sieci. Dodatkowo część inwestorów nie chce korzystać z gazu ziemnego z sieci z uwagi na jego cenę i brak przejrzystości...
Gaspol S.A. Masz problem z podłączeniem do sieci gazu ziemnego? Zgłoś się do GASPOLU po instalację na gaz płynny
Brak opcji podłączenia do sieci gazu ziemnego lub miejskiej ciepłowni wcale nie musi stanowić problemu. Jest inne rozwiązanie, które zapewni Tobie i Twoim bliskim czyste i bezobsługowe ogrzewanie – instalacja...
Brak opcji podłączenia do sieci gazu ziemnego lub miejskiej ciepłowni wcale nie musi stanowić problemu. Jest inne rozwiązanie, które zapewni Tobie i Twoim bliskim czyste i bezobsługowe ogrzewanie – instalacja gazowa zasilana gazem płynnym (LPG). W tej chwili LPG zapewnia niższe i przewidywalne rachunki oraz pozwala skutecznie walczyć ze smogiem.
Gaspol S.A. Czy można uchronić się przed drastycznymi podwyżkami cen gazu?
Dnia 17 grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu domostwom dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa...
Dnia 17 grudnia 2021 roku Prezes Urzędu Regulacji Energetycznej zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu domostwom dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG). Od teraz za gaz będzie trzeba płacić średnio o ponad 50 proc. więcej. W niektórych przypadkach podwyżki wyniosą nawet kilkaset proc. Czy można uchronić się przed drastycznymi podwyżkami cen gazu?
Polskie Prawo energetyczne poszerza katalog podmiotów – objętych dostawą gazu według cen ustalanych w taryfie zatwierdzonej przez prezesa URE – o podmioty zużywające gaz do produkcji energii cieplnej dostarczanej do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zobowiązanych do zarządzania budynkami mieszkalnymi wielolokalowymi na cele gospodarstw domowych.
Zmiany wprowadzone ustawą z 26.01.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu1 nie zapewniły mieszkańcom budynków wielolokalowych ochrony przed podwyżkami cen energii cieplnej w przypadku, gdy ciepło na potrzeby gospodarstwa domowego jest dostarczane przez przedsiębiorstwa energetyczne eksploatujące kotłownie gazowe. Przyjęte rozwiązanie jest niesprawiedliwe społecznie, świadczy o nierównym traktowaniu mieszkańców budynków wielolokalowych dlatego konieczne jest podjęcie w trybie pilnym działań zmierzających do zmiany przepisów ustawy z 10.04.1997 r. – Prawo energetyczne.
Dostawa gazu do SM i WM
Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne (druk sejmowy nr: 2111) ma na celu poszerzenie katalogu podmiotów objętych dostawą gazu według cen ustalanych w taryfie zatwierdzanej przez prezesa URE o podmioty, używające gaz do produkcji energii cieplnej dostarczanej do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych i innych podmiotów zarządzających wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi. Taryfy cen gazu zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki powinny mieć zastosowanie także do podmiotów zużywających gaz do produkcji energii cieplnej w kotłowniach i ciepłowniach w zakresie dostawy ciepła na potrzeby gospodarstw domowych znajdujących się w budynkach wielolokalowych.
Wejście w życie projektu ustawy powinno mieć pozytywne skutki społeczne, ponieważ nastąpi wyrównanie różnic w cenach dostarczanej energii cieplnej z gazu do odbiorców m.in. w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych oraz zmniejszenie obciążeń finansowych mieszkańców budynków wielolokalowych.
Ponadto należy zauważyć, iż ww. projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne, jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE z dnia 13.07.2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/WE. Dyrektywa ta bowiem jako akt prawa pochodnego wiąże co do celu, pozostawiając jednak sposób realizacji danemu państwu. Celem w tym wypadku jest to, że gaz stanowiący paliwo do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby ogrzewania lokali mieszkalnych i podgrzania wody w budynkach wielolokalowych, niezależnie od tego jaki podmiot wytwarza ciepło, jest wykorzystywany dla potrzeb gospodarstw domowych w budynkach wielolokalowych.
Powyższe znajduje także potwierdzenie w art. 3 ust. 2–3 i 11 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE z 13.07. 2009 r., dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającej dyrektywę 2003/55/WE.
Odbiorcy końcowi i ochrona taryfowa
W pełni uwzględniając odpowiednie postanowienia Traktatu, w szczególności jego art. 86, państwa członkowskie mogą w ogólnym interesie gospodarczym nałożyć na przedsiębiorstwa działające w sektorze gazu obowiązki użyteczności publicznej, które mogą odnosić się do bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa dostaw, regularności, jakości i ceny dostaw, a także ochrony środowiska, w tym również do wydajności energetycznej, energii ze źródeł odnawialnych i ochrony klimatu. Takie obowiązki muszą być jasno określone, przejrzyste, niedyskryminacyjne, weryfikowalne i gwarantować wspólnotowym przedsiębiorstwom gazowym równość dostępu do konsumentów krajowych. W odniesieniu do bezpieczeństwa dostaw, efektywności energetycznej/zarządzania popytem i realizacji celów ochrony środowiska oraz celów dotyczących energii ze źródeł odnawialnych, państwa członkowskie mogą wprowadzić także konieczność realizacji planów długoterminowych, uwzględniając, że o dostęp do systemu mogą się ubiegać strony trzecie.
Państwa członkowskie powinny przy tym podejmować odpowiednie środki w celu ochrony odbiorców końcowych, a w szczególności zapewniać odpowiednie środki ochrony odbiorców wrażliwych. Każde państwo członkowskie określa pojęcie odbiorców wrażliwych, które może odnosić się do ubóstwa energetycznego oraz m.in. do zakazu odłączania takim odbiorcom gazu w sytuacjach krytycznych. Państwa członkowskie zapewniają stosowanie praw i obowiązków dotyczących odbiorców wrażliwych.
Wdrażając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE z 13.07.2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/WE, państwa członkowskie informują również KE o wszystkich środkach przyjętych w celu spełnienia obowiązków użyteczności publicznej, w tym również ochrony konsumentów i ochrony środowiska, a także o ich możliwym wpływie na konkurencję krajową i międzynarodową oraz o tym, czy takie środki wymagają odstępstwa od ww. dyrektywy. Państwa członkowskie powiadamiają następnie Komisję co dwa lata o wszelkich zmianach takich środków.
Nie można również pominąć, iż w myśl art. 107 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zgodna z rynkiem wewnętrznym jest:
- pomoc o charakterze socjalnym przyznawana indywidualnym konsumentom pod warunkiem, że jest przyznawana bez dyskryminacji związanej z pochodzeniem produktów;
- pomoc mająca na celu naprawienie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami nadzwyczajnymi.
Nie powinno budzić wątpliwości, iż także obecnie na zasadzie swobody umów, wynikającej z art. 3531 KC np. spółdzielnie mieszkaniowe, zawierające umowy dzierżawy kotła gazowego od przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny być także uprawnione do objęcia ich ochroną taryfową. Ponadto z ochrony taryfowej powinny także korzystać przedsiębiorstwa ciepłownicze, które w oparciu o zawartą umowę o zarządzanie ze spółdzielnią mieszkaniową, wykonywać będą w określonym zakresie działania jako podmioty zarządzające budynkami wielolokalowymi, które nabywają paliwa gazowe na potrzeby obsługi posiadanych kotłów czy pieców w celu wytworzenia ciepła dla mieszkańców zajmujących lokale znajdujące się w ich zarządzie.
Literatura
- druk sejmowy nr: 2111
- DzU z 2022 r. poz. 202