administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów? Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe? Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego

Redakcja | Administrator i Menedżer Nieruchomości 7-8/2022 | 2022-08-24
ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego, fot. pixabay

ZRSM o nowelizacji Prawa energetycznego, fot. pixabay

Projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/we z dnia 13 lipca 2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/we. Dyrektywa ta jako akt prawa pochodnego wiąże co do celu wszystkie kraje członkowskie, ale pozostawia sposób jego realizacji danemu państwu.

Zobacz także

Redakcja news Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych

Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych Dyrektywa EPBD nie zakazuje montażu i eksploatacji kotłów gazowych

Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) podkreśla, że nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków nie zakazuje montażu czy eksploatacji kotłów gazowych, a rok 2040 nie jest wiążącą...

Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP) podkreśla, że nowelizacja dyrektywy ws. charakterystyki energetycznej budynków nie zakazuje montażu czy eksploatacji kotłów gazowych, a rok 2040 nie jest wiążącą datą zakazu użycia paliw kopalnych do ogrzewania.

Michał Domin Konserwacja systemów detekcji gazów

Konserwacja systemów detekcji gazów Konserwacja systemów detekcji gazów

Systemy detekcji gazów są obecne w wielu regulacjach prawnych. Większość przepisów nakazuje ich zastosowanie w danej aplikacji lub przy określonych warunkach. Kwalifikacja systemu detekcji powoduje także...

Systemy detekcji gazów są obecne w wielu regulacjach prawnych. Większość przepisów nakazuje ich zastosowanie w danej aplikacji lub przy określonych warunkach. Kwalifikacja systemu detekcji powoduje także określone obowiązki w zakresie doboru i zastosowania systemu oraz jego uruchomienia. Jednak czy istnieją regulacje, które określają, jak ma wyglądać konserwacja systemów detekcji gazów?

Bartłomiej Żukowski Pułapki prawne w umowie transmisji ciepła

Pułapki prawne w umowie transmisji ciepła Pułapki prawne w umowie transmisji ciepła

Rozpoczynając swoje funkcjonowanie wspólnota mieszkaniowa – a znacznie częściej zarządca, któremu powierzono czynności zarządzania nieruchomością wspólną – musi uporządkować kwestie organizacyjne i księgowe....

Rozpoczynając swoje funkcjonowanie wspólnota mieszkaniowa – a znacznie częściej zarządca, któremu powierzono czynności zarządzania nieruchomością wspólną – musi uporządkować kwestie organizacyjne i księgowe. Rozpoczynając zarządzanie nową wspólnotą, powstałą wskutek zrealizowania inwestycji przez dewelopera, warto szczegółowo przeanalizować zarówno umowy, stanowiące podstawy rozliczeń, jak i same rozliczenia zarówno pod kątem ich rozmiaru, jak i zasadności ich ponoszenia. Poniższe rozważania dotyczą...

Polskie Prawo energetyczne poszerza katalog podmiotów – objętych dostawą gazu według cen ustalanych w taryfie zatwierdzonej przez prezesa URE – o podmioty zużywające gaz do produkcji energii cieplnej dostarczanej do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz innych podmiotów zobowiązanych do zarządzania budynkami mieszkalnymi wielolokalowymi na cele gospodarstw domowych.

Zmiany wprowadzone ustawą z 26.01.2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu1 nie zapewniły mieszkańcom budynków wielolokalowych ochrony przed podwyżkami cen energii cieplnej w przypadku, gdy ciepło na potrzeby gospodarstwa domowego jest dostarczane przez przedsiębiorstwa energetyczne eksploatujące kotłownie gazowe. Przyjęte rozwiązanie jest niesprawiedliwe społecznie, świadczy o nierównym traktowaniu mieszkańców budynków wielolokalowych dlatego konieczne jest podjęcie w trybie pilnym działań zmierzających do zmiany przepisów ustawy z 10.04.1997 r. – Prawo energetyczne.

Dostawa gazu do SM i WM

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne (druk sejmowy nr: 2111) ma na celu poszerzenie katalogu podmiotów objętych dostawą gazu według cen ustalanych w taryfie zatwierdzanej przez prezesa URE o podmioty, używające gaz do produkcji energii cieplnej dostarczanej do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych i innych podmiotów zarządzających wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi. Taryfy cen gazu zatwierdzane przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki powinny mieć zastosowanie także do podmiotów zużywających gaz do produkcji energii cieplnej w kotłowniach i ciepłowniach w zakresie dostawy ciepła na potrzeby gospodarstw domowych znajdujących się w budynkach wielolokalowych.

Wejście w życie projektu ustawy powinno mieć pozytywne skutki społeczne, ponieważ nastąpi wyrównanie różnic w cenach dostarczanej energii cieplnej z gazu do odbiorców m.in. w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych oraz zmniejszenie obciążeń finansowych mieszkańców budynków wielolokalowych.

Ponadto należy zauważyć, iż ww. projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne, jest zgodny z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE z dnia 13.07.2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/WE. Dyrektywa ta bowiem jako akt prawa pochodnego wiąże co do celu, pozostawiając jednak sposób realizacji danemu państwu. Celem w tym wypadku jest to, że gaz stanowiący paliwo do wytworzenia energii cieplnej na potrzeby ogrzewania lokali mieszkalnych i podgrzania wody w budynkach wielolokalowych, niezależnie od tego jaki podmiot wytwarza ciepło, jest wykorzystywany dla potrzeb gospodarstw domowych w budynkach wielolokalowych.

Powyższe znajduje także potwierdzenie w art. 3 ust. 2–3 i 11 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE z 13.07. 2009 r., dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającej dyrektywę 2003/55/WE.

Odbiorcy końcowi i ochrona taryfowa

W pełni uwzględniając odpowiednie postanowienia Traktatu, w szczególności jego art. 86, państwa członkowskie mogą w ogólnym interesie gospodarczym nałożyć na przedsiębiorstwa działające w sektorze gazu obowiązki użyteczności publicznej, które mogą odnosić się do bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa dostaw, regularności, jakości i ceny dostaw, a także ochrony środowiska, w tym również do wydajności energetycznej, energii ze źródeł odnawialnych i ochrony klimatu. Takie obowiązki muszą być jasno określone, przejrzyste, niedyskryminacyjne, weryfikowalne i gwarantować wspólnotowym przedsiębiorstwom gazowym równość dostępu do konsumentów krajowych. W odniesieniu do bezpieczeństwa dostaw, efektywności energetycznej/zarządzania popytem i realizacji celów ochrony środowiska oraz celów dotyczących energii ze źródeł odnawialnych, państwa członkowskie mogą wprowadzić także konieczność realizacji planów długoterminowych, uwzględniając, że o dostęp do systemu mogą się ubiegać strony trzecie.

Państwa członkowskie powinny przy tym podejmować odpowiednie środki w celu ochrony odbiorców końcowych, a w szczególności zapewniać odpowiednie środki ochrony odbiorców wrażliwych. Każde państwo członkowskie określa pojęcie odbiorców wrażliwych, które może odnosić się do ubóstwa energetycznego oraz m.in. do zakazu odłączania takim odbiorcom gazu w sytuacjach krytycznych. Państwa członkowskie zapewniają stosowanie praw i obowiązków dotyczących odbiorców wrażliwych.

Wdrażając dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/73/WE z 13.07.2009 r., dotyczącą wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego i uchylającą dyrektywę 2003/55/WE, państwa członkowskie informują również KE o wszystkich środkach przyjętych w celu spełnienia obowiązków użyteczności publicznej, w tym również ochrony konsumentów i ochrony środowiska, a także o ich możliwym wpływie na konkurencję krajową i międzynarodową oraz o tym, czy takie środki wymagają odstępstwa od ww. dyrektywy. Państwa członkowskie powiadamiają następnie Komisję co dwa lata o wszelkich zmianach takich środków.

Nie można również pominąć, iż w myśl art. 107 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej zgodna z rynkiem wewnętrznym jest:

  • pomoc o charakterze socjalnym przyznawana indywidualnym konsumentom pod warunkiem, że jest przyznawana bez dyskryminacji związanej z pochodzeniem produktów;
  • pomoc mająca na celu naprawienie szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi lub innymi zdarzeniami nadzwyczajnymi.

Nie powinno budzić wątpliwości, iż także obecnie na zasadzie swobody umów, wynikającej z art. 3531 KC np. spółdzielnie mieszkaniowe, zawierające umowy dzierżawy kotła gazowego od przedsiębiorstw ciepłowniczych powinny być także uprawnione do objęcia ich ochroną taryfową. Ponadto z ochrony taryfowej powinny także korzystać przedsiębiorstwa ciepłownicze, które w oparciu o zawartą umowę o zarządzanie ze spółdzielnią mieszkaniową, wykonywać będą w określonym zakresie działania jako podmioty zarządzające budynkami wielolokalowymi, które nabywają paliwa gazowe na potrzeby obsługi posiadanych kotłów czy pieców w celu wytworzenia ciepła dla mieszkańców zajmujących lokale znajdujące się w ich zarządzie.

Literatura

  1. druk sejmowy nr: 2111
  2. DzU z 2022 r. poz. 202

Komentarze

Powiązane

Stella Brzeszczyńska Fundusz remontowy

Fundusz remontowy Fundusz remontowy

Pojęcie funduszu remontowego nie występuje ani w ustawie o własności lokali, ani w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Jednak oba te podmioty tworzą takie fundusze. USM nakłada na spółdzielnie obowiązek...

Pojęcie funduszu remontowego nie występuje ani w ustawie o własności lokali, ani w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. Jednak oba te podmioty tworzą takie fundusze. USM nakłada na spółdzielnie obowiązek tworzenia funduszu na remonty zasobów mieszkaniowych. We wspólnotach mieszkaniowych nie ma obowiązku tworzenia funduszy, ale mogą one podjąć uchwałę w sprawie funduszu na określony cel. Gospodarowanie środkami przeznaczonymi na remont budynku ma określone skutki podatkowe.

FIRMA BMETERS Już 10 lat pełnej sukcesów działalności w Polsce

Już 10 lat pełnej sukcesów działalności w Polsce Już 10 lat pełnej sukcesów działalności w Polsce

W tym roku BMETERS Polska będąca częścią międzynarodowej Grupy BMETERS, obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia firmy w Polsce. Z tej okazji firma podziękowała wszystkim za dotychczasową współpracę i zapewniła,...

W tym roku BMETERS Polska będąca częścią międzynarodowej Grupy BMETERS, obchodzi jubileusz 10-lecia istnienia firmy w Polsce. Z tej okazji firma podziękowała wszystkim za dotychczasową współpracę i zapewniła, że postara się, aby kolejna dekada przyniosła jeszcze więcej sukcesów i satysfakcji ze wspólnych działań.

FIRMA BMETERS Uruchomienie portalu Hydrolink Online

Uruchomienie portalu Hydrolink Online Uruchomienie portalu Hydrolink Online

Firma BMETERS Polska rozszerzyła ofertę systemów zdalnego odczytu o nowoczesny portal Hydrolink Online. Narzędzie umożliwi archiwizację i analizę danych ze wszystkich urządzeń BMETERS opartych o radiowy...

Firma BMETERS Polska rozszerzyła ofertę systemów zdalnego odczytu o nowoczesny portal Hydrolink Online. Narzędzie umożliwi archiwizację i analizę danych ze wszystkich urządzeń BMETERS opartych o radiowy system transmisji. To innowacyjny krok w zarządzaniu zintegrowanymi danymi pochodzącymi z odczytów.

M CH Naliczanie opłat eksploatacyjnych za garaż szeregowy

Naliczanie opłat eksploatacyjnych za garaż szeregowy Naliczanie opłat eksploatacyjnych za garaż szeregowy

Członek spółdzielni mieszkaniowej, będący równocześnie właścicielem lokalu mieszkalnego i garażu w zabudowie segmentowej oraz właścicielem gruntu, na którym posadowiony jest segment, był rozliczany z tytułu...

Członek spółdzielni mieszkaniowej, będący równocześnie właścicielem lokalu mieszkalnego i garażu w zabudowie segmentowej oraz właścicielem gruntu, na którym posadowiony jest segment, był rozliczany z tytułu opłat eksploatacyjnych, mimo iż w jego ocenie spółdzielnia żadnych kosztów nie ponosiła. Dodatkowo, po zwróceniu się do niej o przedstawienie kalkulacji opłat, wnioskodawca nie uzyskał wyjaśnień. W związku z tym kwestionuje zasadność domagania się przez spółdzielnię mieszkaniową opłat eksploatacyjnych...

Redakcja Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej

Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej Porządek obrad walnego zgromadzenia spółdzielni mieszkaniowej

Walne zgromadzenie, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zarząd zwołuje przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Rokiem obrachunkowym...

Walne zgromadzenie, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, zarząd zwołuje przynajmniej raz w roku w ciągu sześciu miesięcy po upływie roku obrachunkowego. Rokiem obrachunkowym w spółdzielni jest rok kalendarzowy, tzn. okres od 1 stycznia do 31 grudnia. Oznacza to, że do 30 czerwca we wszystkich spółdzielniach mieszkaniowych winny odbyć się walne zgromadzenia, na których stosownie do wymogu ustawy o rachunkowości poddane będzie do zatwierdzenia sprawozdanie finansowe spółdzielni...

Paweł Puch Co nowego w Orzecznictwie? Udostępnienie dokumentów przez spółdzielnię | Zmiana wysokości udziałów nie wymaga jednomyślności

Co nowego w Orzecznictwie? Udostępnienie dokumentów przez spółdzielnię | Zmiana wysokości udziałów nie wymaga jednomyślności Co nowego w Orzecznictwie? Udostępnienie dokumentów przez spółdzielnię | Zmiana wysokości udziałów nie wymaga jednomyślności

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 130), a w nim m.in. o udostępnianiu dokumentów przez spółdzielnię oraz o zmianie wysokości udziałów.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 130), a w nim m.in. o udostępnianiu dokumentów przez spółdzielnię oraz o zmianie wysokości udziałów.

FIRMA BMETERS Frekwencja dopisała w Czeladzi

Frekwencja dopisała w Czeladzi Frekwencja dopisała w Czeladzi

Wielu gości, doskonała atmosfera, trudna tematyka zaprezentowana w interesujący sposób, duże zainteresowanie uczestników i zasypywanie prelegentów pytaniami to esencja naszej ostatniej konferencji.

Wielu gości, doskonała atmosfera, trudna tematyka zaprezentowana w interesujący sposób, duże zainteresowanie uczestników i zasypywanie prelegentów pytaniami to esencja naszej ostatniej konferencji.

Paweł Puch Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej

Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej

Czy spółdzielnia może utworzyć fundusz remontowy? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Czy spółdzielnia może utworzyć fundusz remontowy? Jeśli tak, to na jakich zasadach?

Stella Brzeszczyńska Korzystanie z tarasu i ogródka - skutki podatkowe

Korzystanie z tarasu i ogródka - skutki podatkowe Korzystanie z tarasu i ogródka - skutki podatkowe

W poprzednim wydaniu „Administratora" (6/12, s. 12) opublikowano artykuł pt.: „Taras i ogródek we wspólnocie", w którym omówione zostały zasady wyłącznego korzystania przez właścicieli lokali z części...

W poprzednim wydaniu „Administratora" (6/12, s. 12) opublikowano artykuł pt.: „Taras i ogródek we wspólnocie", w którym omówione zostały zasady wyłącznego korzystania przez właścicieli lokali z części wspólnych należących do całej wspólnoty mieszkaniowej. Warto jednak pamiętać, że sposób, w jaki dochodzi do posiadania tarasu, ogródka, strychu lub suszarni ma swoje skutki podatkowe dla właściciela i dla wspólnoty.

Redakcja news Zapowiedź zmian w prawie energetycznym

Zapowiedź zmian w prawie energetycznym Zapowiedź zmian w prawie energetycznym

Rząd jeszcze w II kwartale 2024 r. planuje nowelizację Prawa energetycznego. Celem jest regulacja rynku wodoru.

Rząd jeszcze w II kwartale 2024 r. planuje nowelizację Prawa energetycznego. Celem jest regulacja rynku wodoru.

Piotr Pałka Obywatelska społeczność energetyczna

Obywatelska społeczność energetyczna Obywatelska społeczność energetyczna

7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w...

7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w rozumieniu art. 3 pkt 13f ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.

Anna Ruszczak news Uruchomienie CSIRE czyli Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii

Uruchomienie CSIRE czyli Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii Uruchomienie CSIRE czyli Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii

Centralny System Informacji Rynku Energii ma służyć do przetwarzania informacji rynku energii na potrzeby procesów rynku energii elektrycznej oraz wymiany informacji pomiędzy jego użytkownikami.

Centralny System Informacji Rynku Energii ma służyć do przetwarzania informacji rynku energii na potrzeby procesów rynku energii elektrycznej oraz wymiany informacji pomiędzy jego użytkownikami.

Sabina Augustynowicz Kontrowersje wokół rozliczania kosztów ciepła

Kontrowersje wokół rozliczania kosztów ciepła Kontrowersje wokół rozliczania kosztów ciepła

Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych...

Debata redakcyjna na temat rozliczania kosztów mediów, wiarygodności odczytów i sposobów na ich uwiarygodnienie z udziałem: Jolanty Janasik – prezydenta Polskiej Federacji Stowarzyszeń Zawodów Nieruchomościowych (online); Andrzeja Rajkiewicza z Narodowej Agencji Poszanowania Energii (online); Wojciecha Koniecznego – szkoleniowca, zarządcy, biegłego sądowego; Jacka Janasa – prezesa Polskiego Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości i biegłego sądowego; Krzysztofa Cichowskiego – eksperta w dziedzinie...

Agnieszka Żelazna Ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku

Ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku Ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparcie niektórych odbiorców w 2023 roku

Z dniem 4 listopada br. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 27.10.2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców...

Z dniem 4 listopada br. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 27.10.2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku [1], wprowadzające m.in. maksymalne ceny energii w 2023 roku dla odbiorców uprawnionych.

Jacek Frydryszak Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – koniec problemów?

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – koniec problemów? Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – koniec problemów?

W artykule, opublikowanym we wrześniowym wydaniu miesięcznika [1], wspominałem o kolejnym piśmie do URE, w którym poprosiłem między innymi o katalog przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesję...

W artykule, opublikowanym we wrześniowym wydaniu miesięcznika [1], wspominałem o kolejnym piśmie do URE, w którym poprosiłem między innymi o katalog przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesję na obrót energią elektryczną, zwolnionych przez Prezesa URE w trybie art. 49 ustawy Prawo energetyczne. Otrzymałem już odpowiedź Departamentu Komunikacji Społecznej URE, którą przytaczam w niniejszej publikacji.

Jacek Frydryszak Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych

W poprzednim artykule [1] pisałem, że wystąpiłem ponownie do Urzędu Regulacji Energii z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące m. in. obowiązku przedsiębiorstw energetycznych do zatwierdzania taryf przez...

W poprzednim artykule [1] pisałem, że wystąpiłem ponownie do Urzędu Regulacji Energii z prośbą o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące m. in. obowiązku przedsiębiorstw energetycznych do zatwierdzania taryf przez Prezesa URE także jeśli oferują sprzedaż energii elektrycznej poza obszarami swojej dystrybucji. Odpowiedzi tym razem udzielił Departament Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła (poprzednio był to Departament Komunikacji Społecznej).

Redakcja Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych? Kto i na jakiej podstawie ma oceniać możliwość zastosowania urządzeń pomiarowych?

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Odpowiedzialnością za ocenę możliwości zastosowania ciepłomierzy, wodomierzy i podzielników ustawodawca obarczył zarządcę nieruchomości.

Jacek Frydryszak Rozliczenie ciepła po nowemu

Rozliczenie ciepła po nowemu Rozliczenie ciepła po nowemu

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia...

Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne oraz rozporządzenie ministra klimatu i środowiska z dnia 7 grudnia 2021 roku zmuszają właścicieli i zarządców nieruchomości wielolokalowych do opracowania do dnia 23 grudnia 2022 roku nowych regulaminów rozliczania ciepła. Analiza wskazanych przepisów, niestety po raz kolejny, dowodzi, że ich autorzy mają ograniczoną wiedzę zarówno w zakresie zagadnień technicznych, jak i w zakresie praktyki prowadzenia tego typu rozliczeń. Rozliczanie ciepła w budynkach wielolokalowych...

Jacek Sawicki Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w marcu 2022 r.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w marcu 2022 r. Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w marcu 2022 r.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w marcu 2022 roku powiększony został o 20 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w marcu 2022 roku powiększony został o 20 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Sabina Augustynowicz Implementacja EED II dokonana – to dobra wiadomość dla konsumentów ciepła

Implementacja EED II dokonana – to dobra wiadomość dla konsumentów ciepła Implementacja EED II dokonana – to dobra wiadomość dla konsumentów ciepła

Od Redakcji: W numerze 6/2020 r. miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” opublikowaliśmy wywiad z Kazimierzem Dudzińskim ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii, w którym jest informacja,...

Od Redakcji: W numerze 6/2020 r. miesięcznika „Administrator i Menedżer Nieruchomości” opublikowaliśmy wywiad z Kazimierzem Dudzińskim ze Stowarzyszenia ds. Rozliczania Energii, w którym jest informacja, że właściwy w sprawach energii resort, zamierza implementować nową dyrektywę 2018/2002/UE w sprawie efektywności energetycznej. W ramach tej implementacji miały także zostać zmienione przepisy art. 45a ustawy Prawo energetyczne. Minął ponad rok od tej rozmowy – jak aktualnie wygląda sytuacja – ponownie...

news Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w grudniu 2021 r.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w grudniu 2021 r. Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w grudniu 2021 r.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w grudniu 2021 roku powiększony został o 26 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w grudniu 2021 roku powiększony został o 26 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w czerwcu 2021 r.

Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w czerwcu 2021 r. Lista ustaw podpisanych przez Prezydenta RP w czerwcu 2021 r.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w czerwcu 2021 roku powiększony został o 17 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Zbiór ustaw w polskim prawodawstwie w czerwcu 2021 roku powiększony został o 17 nowych aktów prawnych parafowanych przez Prezydenta R.P. Andrzeja Dudę. Portal www.administrator24.info publikuje ich wykaz.

Sławomir Patelka Co z tymi łazienkami?

Co z tymi łazienkami? Co z tymi łazienkami?

Autor zwraca uwagę na paradoks braku podzielników kosztów ciepła na grzejnikach w łazienkach wynikający z fałszywych przesłanek jakoby nadmierne zawilgocenie tych pomieszczeń wynikało z nieracjonalnego...

Autor zwraca uwagę na paradoks braku podzielników kosztów ciepła na grzejnikach w łazienkach wynikający z fałszywych przesłanek jakoby nadmierne zawilgocenie tych pomieszczeń wynikało z nieracjonalnego oszczędzania ciepła przez użytkowników

Redakcja Nowelizacja prawa energetycznego szansą dla energii zeroemisyjnej

Nowelizacja prawa energetycznego szansą dla energii zeroemisyjnej Nowelizacja prawa energetycznego szansą dla energii zeroemisyjnej

W połowie maja Senat poparł nowelizację prawa energetycznego w Polsce. Nowelizacja przewiduje m.in. wymianę liczników na inteligentne, rozwijanie magazynów energii oraz stworzenie centralnego systemu informacji...

W połowie maja Senat poparł nowelizację prawa energetycznego w Polsce. Nowelizacja przewiduje m.in. wymianę liczników na inteligentne, rozwijanie magazynów energii oraz stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii. Zmiany te to krok w kierunku energii zeroemisyjnej.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind » Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.