administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – koniec problemów?

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – koniec problemów? Fot. Pixabay

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych – koniec problemów? Fot. Pixabay

W artykule, opublikowanym we wrześniowym wydaniu miesięcznika [1], wspominałem o kolejnym piśmie do URE, w którym poprosiłem między innymi o katalog przedsiębiorstw energetycznych posiadających koncesję na obrót energią elektryczną, zwolnionych przez Prezesa URE w trybie art. 49 ustawy Prawo energetyczne. Otrzymałem już odpowiedź Departamentu Komunikacji Społecznej URE, którą przytaczam w niniejszej publikacji.

Zobacz także

2G Polska Sp. Z o.o. Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - kierunek przyszłość!

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - kierunek przyszłość! Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - kierunek przyszłość!

Jednym z ważnych zadań zarządcy nieruchomości jest zapewnienie energii i ciepła, zgodne z wymogami prawnymi - także z tymi przyszłymi, wynikającymi z dążenia krajów UE do neutralności klimatycznej - a...

Jednym z ważnych zadań zarządcy nieruchomości jest zapewnienie energii i ciepła, zgodne z wymogami prawnymi - także z tymi przyszłymi, wynikającymi z dążenia krajów UE do neutralności klimatycznej - a jednocześnie dostępne, niezawodne i możliwie niedrogie dla odbiorców. Godnym polecenia rozwiązaniem są lokalne urządzenia kogeneracyjne, dające osiedlom niezależność dziś i gotowość na nowe wymogi technologiczne jutro.

Redakcja Sposoby na oszczędzanie energii w budynkach

Sposoby na oszczędzanie energii w budynkach Sposoby na oszczędzanie energii w budynkach

Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań...

Istnieje szereg prostych sposobów na to, by zaoszczędzić energię w budynku wielorodzinnym, nie wydając przy tym pieniędzy. Wymagają one jednak solidarnego działania wszystkich lokatorów. Oprócz działań bezkosztowych, warto także rozważyć rozwiązania wymagające inwestycji, ponieważ nakłady finansowe zwrócą się w postaci niższych rachunków.

Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

W dniu 20.10.2022 r. otrzymałem odpowiedź Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Regulacji Energetyki: „…żaden przepis prawa nie nakłada na Prezesa URE obowiązku prowadzenia urzędowego rejestru decyzji wydanych w trybie art. 49 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne…”, przesyłając jednocześnie wykaz 282 przedsiębiorstw, posiadających takie zwolnienia z zastrzeżeniem jednak, że URE nie posiada informacji dotyczących aktualności wydanych decyzji. Powstaje pytanie, to kto ma taką wiedzę? Pytanie na razie retoryczne.

Ważne jest jednak, że swoją odpowiedzią URE potwierdził moje stanowisko w sprawie konieczności uzyskania przez przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na obrót energią elektryczną indywidualnej decyzji Prezesa URE o zwolnieniu z obowiązku zatwierdzania taryfy.

Art. 2 dotyczy także zarządców

7 października 2022 r. Sejm RP uchwalił ustawę „o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektryczne” (dalej „ustawa”). W art. 2 pkt 1 tej ustawy wprost wskazano, że dotyczy ona nie tylko gospodarstw domowych, ale również tych odbiorców końcowych, którzy dokonują zakupu energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby: pomieszczeń gospodarczych, związanych z prowadzeniem gospodarstw domowych, o ile nie jest w nich prowadzona działalność gospodarcza (np. komórki lokatorskie w piwnicach lub w halach garażowych), oświetlenia w budynkach mieszkalnych (w domyśle – budynków mieszkalnych wielolokalowych), zasilania dźwigów w budynkach mieszkalnych, na potrzeby węzłów cieplnych i hydroforni oraz na potrzeby garaży, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza – czyli dotyczy zarządców nieruchomości, którzy w imieniu mieszkańców umowy o zakup energii elektrycznej zawierają.

Mam nadzieję, że miałem w tym swój mały udział, pisząc o sprawie, gdzie tylko się dało (o czym w poprzednich artykułach przytaczanych tutaj). Z pewnością jest to krok w dobrą stronę, ale niestety nie uwzględniono np. zakupu energii na potrzeby oświetlenia terenu wokół budynków mieszkalnych, nie wskazano również wprost, że ustawie podlega energia elektryczna kupowana na potrzeby nie tylko węzłów cieplnych, ale również np. kotłowni gazowych (np. w swoich zasobach mam takich ponad 80).

Znacznie poważniejsze wątpliwości pojawiają się jednak przy analizie zapisów art. 3 ustawy. Po pierwsze wszystkie limity odniesiono do tzw. punków poboru energii (PPE), które swoim zasięgiem mogą obejmować krańcowo różną powierzchnię, kubaturę, liczbę lokali, itp. – może to być jedna klatka schodowa, ale może być również cały np. 100-lokalowy budynek. Taka sytuacja sprawi, że w zasobach mieszkaniowych spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, wystąpić mogą poważne dysproporcje w kosztach zakupu energii elektrycznej w zależności od zasięgu obsługiwania przez dany PPE.

Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w przypadku m.st. Warszawy. W art. 3, ust. 1 ustawy zapisano: „Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną na potrzeby odbiorców uprawnionych, posiadające zatwierdzoną i obowiązującą taryfę dla energii elektrycznej, w taryfie na 2023 r. uwzględnia również ceny energii elektrycznej dla odbiorcy uprawnionego za zużycie wynoszące maksymalnie 2 MWh albo: (…) w taryfie obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 r. dla poszczególnych grup taryfowych…”. Problem polega na tym, że sprzedawcy ofertujący energię na terenie Warszawy twierdzili, że są zwolnieni z obowiązku zatwierdzania taryf1, w których wykazywałem, że poza E.ON inni sprzedawcy nie mieli żadnych podstaw prawnych do takiego postępowania), zatem nie mają taryf obowiązujących na dzień 1 stycznia 2022 r. na obszarze m.st. Warszawy. Nie posiadali oni również decyzji Prezesa URE o zwolnieniu z obowiązku przedkładania taryf, więc nie może mieć w stosunku do nich zastosowania przepis art. 5, ust. 1 ustawy: „Przedsiębiorstwo energetyczne wykonujące zadania sprzedawcy z urzędu, wykonujące działalność gospodarczą w zakresie obrotu energią elektryczną na potrzeby odbiorców uprawnionych, zwolnione z obowiązku przedkładania taryf do zatwierdzenia zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy – Prawo energetyczne przed dniem wejścia w życie ustawy, przedkłada Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, zwanemu dalej „Prezesem URE”, do zatwierdzenia taryfę dla energii elektrycznej dla tych odbiorców na okres od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r., i uwzględnia w niej również ceny energii elektrycznej dla odbiorcy uprawnionego za zużycie wynoszące maksymalnie 2 MWh albo: (…)” i art. 5, ust. 2: Przedsiębiorstwo energetyczne, o którym mowa w ust. 1, przedkłada Prezesowi URE taryfę, o której mowa w ust. 1, do dnia 14 listopada 2022 r. Ten przepis ustawy dotyczy de facto wyłącznie spółki E.ON., ponieważ tylko ona jedyna wśród tzw. sprzedawców z urzędu dysponowała stosownym zwolnieniem (wyrok sądu). Zmienia on również uprzywilejowaną dotychczas pozycję spółki w stosunku do pozostałych sprzedawców z urzędu. W art. 6 natomiast, uregulowano sposób kształtowania ceny dla pozostałych przedsiębiorstw energetycznych (czyli poza sprzedawcami z urzędu), posiadających zwolnienie z obowiązku zatwierdzania taryfy ustalając, że w roku 2023 mają stosować średnie ceny energii elektrycznej, wynikające z taryf zatwierdzonych na 2022 rok przez Prezesa URE dla sprzedawców z urzędu. Z tego zapisu ustawy wynika, że do średniej nie będzie brana pod uwagę cena E.ON., ponieważ, pomimo iż jest on sprzedawcą z urzędu, w roku 2022 taryfa spółki była zatwierdzana przez jej zarząd, a nie przez Prezesa URE.

Kolejna sprawa to zwiększone limity zużycia dla niektórych odbiorców uprawnionych, takich jak osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny (do 3 MWh rocznie) i osoby z niepełnosprawnościami (do 2,6 MWh rocznie).

Powstaje pytanie, czy zarządca nieruchomości kupujący energię elektryczną w danym PPE, w którego zasięgu znajdują się takie osoby, może również skorzystać z tych limitów, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy limit do 2 MWh rocznie będzie zwiększony proporcjonalnie np. do powierzchni lokali zajmowanych przez osoby z dodatkowymi uprawnieniami?

Skutki ekonomiczne ustawy

Kolej na omówienie wstępne skutków ekonomicznych uchwalonej ustawy. Dla uproszczenia „pod lupę” weźmy taryfę G11 jako najczęściej stosowaną w zasobach mieszkaniowych. Biorąc pod uwagę zapisy art. 3, ust. 1 ustawy („…posiadające zatwierdzoną i obowiązującą taryfę dla energii elektrycznej…”), ceny energii elektrycznej kupowanej w roku 2023 od wszystkich sprzedawców na potrzeby wskazane w art. 2, pkt 1, litery f, g, h, i, będą wynosiły tyle, ile wynosiła cena tych sprzedawców w taryfie obowiązującej na dzień 01.01.2022 r. Należy zwrócić uwagę, że ustawodawca w tym przepisie nie wskazał przez kogo ma być zatwierdzona taryfa – czy przez Prezesa URE czy np. przez zarząd przedsiębiorstwa, jak w przypadku spółki E.ON.

W przypadku największych sprzedawców na polskim rynku, na dzień 01.01.2022 r., zgodnie z zatwierdzonymi taryfami, obowiązywały następujące ceny za 1 kWh (netto w zł): Enea – 0,4142, Energa – 0,4131, PGE – 0,4140, Tauron – 4147, E.ON. – 0,4563. Takie ceny obowiązywały w tym dniu wyłącznie na obszarze objętym dystrybucją danej spółki.

Oznacza to, że poza obszarem swojej dystrybucji, taryfy na dzień 01.01.2022 r. żadna z tych spółek po prostu nie ma. Zgodnie z postanowieniami art. 6 ustawy wszyscy sprzedawcy posiadających zwolnienie Prezesa URE z obowiązku zatwierdzania taryfy stosują średnie ceny energii elektrycznej wynikające z taryf zatwierdzonych na 2022 r. przez Prezesa URE dla sprzedawców z urzędu. Biorąc pod uwagę wskazane wyżej ceny można przyjąć, że średnia cena – to 0,4224 zł/kWh. Problem polega na tym, że aby sprzedawca mógł uprawnionemu odbiorcy zaproponować taką cenę to musi posiadać decyzję (dokument) o zwolnieniu go z obowiązku zatwierdzania taryfy. Jak pisałem w poprzednich artykułach, sprzedawcy takich dokumentów nie mają i powołują się (nie wiedzieć dlaczego) na casus E.ON. (dawniej RWE Stoen) uznając, że niejako wyroki sądu dla tej spółki mają zastosowanie również do nich. Powstaje pytanie: co się dzieje, gdy przedsiębiorstwo energetyczne posiadające koncesję na obrót energią elektryczną nie ma ani zatwierdzonej (przez URE lub uprawniony organ przedsiębiorstwa na obszar objęty sprzedażą) taryfy na dzień 01.01.2022 r., ani decyzji Prezesa URE o zwolnieniu z obowiązku zatwierdzania taryfy? Jaką wówczas mamy zastosować cenę? W parlamencie procedowana jest kolejna ustawa dotycząca m.in. maksymalnych cen energii elektrycznej dla wybranych odbiorców, zatem ciąg dalszy nastąpi…

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Magdalena Panasko Parki kieszonkowe oazą w betonowej pustyni

Parki kieszonkowe oazą w betonowej pustyni Parki kieszonkowe oazą w betonowej pustyni

W dużych miastach, gdzie "rośnie" blok na bloku, każdy zielony skwer jest na wagę złota. Miniaturowe parki zyskują na popularności w Europie, coraz częściej można je również spotkać w polskich miastach.

W dużych miastach, gdzie "rośnie" blok na bloku, każdy zielony skwer jest na wagę złota. Miniaturowe parki zyskują na popularności w Europie, coraz częściej można je również spotkać w polskich miastach.

RE-energy Spotkanie branży OZE w Warszawie

Spotkanie branży OZE w Warszawie Spotkanie branży OZE w Warszawie

W dniach 11-13 października 2018r. Warszawa będzie miejscem spotkania branży OZE z Polski i nie tylko. W Warszawskim Centrum EXPO XXI odbędą się Targi Energii Odnawialnej RE-Energy organizowane przez FairExpo.

W dniach 11-13 października 2018r. Warszawa będzie miejscem spotkania branży OZE z Polski i nie tylko. W Warszawskim Centrum EXPO XXI odbędą się Targi Energii Odnawialnej RE-Energy organizowane przez FairExpo.

Redakcja Ceny prądu w górę – kto może liczyć na rekompensatę?

Ceny prądu w górę – kto może liczyć na rekompensatę? Ceny prądu w górę – kto może liczyć na rekompensatę?

Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla Tauronu, Enei i Energi Obrót. Przyszłoroczne rachunki wzrosną średnio o 9 zł, ale to niejedyna...

Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż energii elektrycznej dla odbiorców w gospodarstwach domowych dla Tauronu, Enei i Energi Obrót. Przyszłoroczne rachunki wzrosną średnio o 9 zł, ale to niejedyna podwyżka.

Redakcja Nowa farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku

Nowa farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku Nowa farma fotowoltaiczna na Dolnym Śląsku

Składająca się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata powstała w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy środków...

Składająca się z blisko 3,7 tys. paneli słonecznych farma fotowoltaiczna o mocy prawie jednego megawata powstała w gminie Zgorzelec na Dolnym Śląsku. Inwestycja została zrealizowana przy pomocy środków finansowych z WFOŚiGW we Wrocławiu.

Redakcja Skutki pandemii dotykają również energetykę

Skutki pandemii dotykają również energetykę Skutki pandemii dotykają również energetykę

Mniejszy popyt na energię i surowce obniża ich ceny, w konsekwncji spadają wpływy spółek energetycznych. Może to prowadzić do problemów z realizacją pewnych inwestycji, szczególnie tych związanych z transformacją...

Mniejszy popyt na energię i surowce obniża ich ceny, w konsekwncji spadają wpływy spółek energetycznych. Może to prowadzić do problemów z realizacją pewnych inwestycji, szczególnie tych związanych z transformacją systemu energetycznego. Ministerstwo Klimatu alarmowało, że zerwanie łańcucha dostaw i braki kadrowe stanowią ryzyko dla inwestycji w OZE.

2G Polska Sp. Z o.o. Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - kierunek przyszłość!

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - kierunek przyszłość! Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej - kierunek przyszłość!

Jednym z ważnych zadań zarządcy nieruchomości jest zapewnienie energii i ciepła, zgodne z wymogami prawnymi - także z tymi przyszłymi, wynikającymi z dążenia krajów UE do neutralności klimatycznej - a...

Jednym z ważnych zadań zarządcy nieruchomości jest zapewnienie energii i ciepła, zgodne z wymogami prawnymi - także z tymi przyszłymi, wynikającymi z dążenia krajów UE do neutralności klimatycznej - a jednocześnie dostępne, niezawodne i możliwie niedrogie dla odbiorców. Godnym polecenia rozwiązaniem są lokalne urządzenia kogeneracyjne, dające osiedlom niezależność dziś i gotowość na nowe wymogi technologiczne jutro.

Anna Gilewska Świadectwa energetyczne będą obowiązkowe

Świadectwa energetyczne będą obowiązkowe Świadectwa energetyczne będą obowiązkowe

Będzie odrębna ustawa o świadectwach energetycznych. Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków powstał niedawno w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej,...

Będzie odrębna ustawa o świadectwach energetycznych. Projekt założeń do ustawy o charakterystyce energetycznej budynków powstał niedawno w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, ale tempo prac nad nią musi być ekspresowe, bo zacznie obowiązywać wkrótce.

Redakcja news Rząd pracuje nad utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego

Rząd pracuje nad utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego Rząd pracuje nad utworzeniem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego

Dnia 1 marca br. przyjęto program transformacji sektora elektroenergetycznego. W ramach tego programu elektrownie węglowe PGE, Tauronu, Enei i Energi zostaną zakupione przez podmiot w całości należący...

Dnia 1 marca br. przyjęto program transformacji sektora elektroenergetycznego. W ramach tego programu elektrownie węglowe PGE, Tauronu, Enei i Energi zostaną zakupione przez podmiot w całości należący do Skarbu Państwa. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) ma za zadanie zapewnić stabilne dostawy energii wytwarzanej z węgla.

Anna Ruszczak news Zielona energia bardziej opłacalna niż paliwa kopalne

Zielona energia bardziej opłacalna niż paliwa kopalne Zielona energia bardziej opłacalna niż paliwa kopalne

Rok 2022 jest kluczowy dla procesu ograniczenia emisji o połowę do końca dekady i powstrzymania globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.

Rok 2022 jest kluczowy dla procesu ograniczenia emisji o połowę do końca dekady i powstrzymania globalnego wzrostu temperatury poniżej bezpiecznej granicy 1,5°C.

Redakcja news Koszty utrzymania mieszkań i domów nadal rosną

Koszty utrzymania mieszkań i domów nadal rosną Koszty utrzymania mieszkań i domów nadal rosną

Gaz, prąd, odpady, opał – można długo jeszcze wymieniać obszary, w których odnotowano podwyżki. Czy właśnie te rosnące ceny mediów i nośników energii napędzają mieszkaniową inflację?

Gaz, prąd, odpady, opał – można długo jeszcze wymieniać obszary, w których odnotowano podwyżki. Czy właśnie te rosnące ceny mediów i nośników energii napędzają mieszkaniową inflację?

Anna Ruszczak news Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca?

Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca? Czy fotowoltaika po 1 kwietnia się opłaca?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia br. Czy fotowoltaika dalej się opłaca?

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zaczyna obowiązywać od 1 kwietnia br. Czy fotowoltaika dalej się opłaca?

Anna Ruszczak news Zmiana polityki energetycznej i uniezależnienie od Rosji

Zmiana polityki energetycznej i uniezależnienie od Rosji Zmiana polityki energetycznej i uniezależnienie od Rosji

Zmiana polityki energetycznej jest konieczna – wskazują eksperci. Polska i Unia Europejska przygotowują się do ograniczenia importu surowców z Rosji.

Zmiana polityki energetycznej jest konieczna – wskazują eksperci. Polska i Unia Europejska przygotowują się do ograniczenia importu surowców z Rosji.

Mariusz Łubiński – prezes firmy Admus news Koszty utrzymania mieszkań w górę

Koszty utrzymania mieszkań w górę Koszty utrzymania mieszkań w górę

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ze sobą podwyżki cen energii elektrycznej i gazu, a także opłat za wywóz odpadów, co znacząco wpływa na koszty utrzymania mieszkań.

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

Anna Ruszczak news Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem

Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem Polskie ciepłownie zagrożone bankructwem

Wiele ciepłowni może nie przetrwać najbliższego sezonu grzewczego. Ceny opału już nie tylko spędzają sen z powiek klientów indywidualnych, ale i dostawców ciepła.

Wiele ciepłowni może nie przetrwać najbliższego sezonu grzewczego. Ceny opału już nie tylko spędzają sen z powiek klientów indywidualnych, ale i dostawców ciepła.

Anna Ruszczak news Lokalne wspólnoty energetyczne szansą na tanią energię i bezpieczeństwo

Lokalne wspólnoty energetyczne szansą na tanią energię i bezpieczeństwo Lokalne wspólnoty energetyczne szansą na tanią energię i bezpieczeństwo

Wspólnoty energetyczne są na świecie znane od dziesięcioleci. Zapewniają niższe ceny za prąd, czyste środowisko i większe bezpieczeństwo. W Polsce nie mają łatwo, napotykając szereg uprzedzeń i barier...

Wspólnoty energetyczne są na świecie znane od dziesięcioleci. Zapewniają niższe ceny za prąd, czyste środowisko i większe bezpieczeństwo. W Polsce nie mają łatwo, napotykając szereg uprzedzeń i barier prawnych.

Anna Ruszczak news Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd

Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd Projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej przyjęty przez rząd

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania...

Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, która przewiduje między innymi, że nowa elektrownia wiatrowa będzie mogła być postawiona tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Anna Ruszczak news Unia przeznacza biliony euro na energetykę jądrową

Unia przeznacza biliony euro na energetykę jądrową Unia przeznacza biliony euro na energetykę jądrową

Parlament Europejski zdecydował, że inwestycje w energetykę gazową i jądrową będą uznawane za zrównoważone klimatycznie. Skorzysta na tym Polska, która musi odchodzić od węgla. Krytycy zwracają uwagę na...

Parlament Europejski zdecydował, że inwestycje w energetykę gazową i jądrową będą uznawane za zrównoważone klimatycznie. Skorzysta na tym Polska, która musi odchodzić od węgla. Krytycy zwracają uwagę na podważenie wiarygodności taksonomii.

Anna Ruszczak news Nadchodzi trudny sezon grzewczy: podwyżki cen ciepła i energii

Nadchodzi trudny sezon grzewczy: podwyżki cen ciepła i energii Nadchodzi trudny sezon grzewczy: podwyżki cen ciepła i energii

Najbliższy sezon grzewczy w Polsce może być najtrudniejszy od lat. Odbiorcy mogą spodziewać się podwyżek rachunków nawet o kilkaset procent. Poza wzrostem cen energii elektrycznej, niewiadomą jest dostępność...

Najbliższy sezon grzewczy w Polsce może być najtrudniejszy od lat. Odbiorcy mogą spodziewać się podwyżek rachunków nawet o kilkaset procent. Poza wzrostem cen energii elektrycznej, niewiadomą jest dostępność gazu i węgla.

Redakcja news Za rekompensaty na zakup węgla zapłacą mieszkańcy budynków wielolokalowych?

Za rekompensaty na zakup węgla zapłacą mieszkańcy budynków wielolokalowych? Za rekompensaty na zakup węgla zapłacą mieszkańcy budynków wielolokalowych?

Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami (KIGN) skierowała pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z wnioskiem o uwzględnienie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w zapisach Ustawy z dnia 23 czerwca...

Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami (KIGN) skierowała pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z wnioskiem o uwzględnienie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w zapisach Ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Redakcja news Ocena efektywności energetycznej budynków z nowymi wymaganiami

Ocena efektywności energetycznej budynków z nowymi wymaganiami Ocena efektywności energetycznej budynków z nowymi wymaganiami

Projekt ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane został przyjęty przez Radę Ministrów.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane został przyjęty przez Radę Ministrów.

Jacek Frydryszak Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych

Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych Ustalanie cen energii elektrycznej dla części wspólnych nieruchomości wielolokalowych

Zgodnie z postanowieniami art. 47 ust. 1 PB: „Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje ustalają taryfy dla paliw gazowych i energii, które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, oraz proponują...

Zgodnie z postanowieniami art. 47 ust. 1 PB: „Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje ustalają taryfy dla paliw gazowych i energii, które podlegają zatwierdzeniu przez Prezesa URE, oraz proponują okres ich obowiązywania. Przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesje przedkładają Prezesowi URE taryfy oraz ich zmiany z własnej inicjatywy nie później niż w terminie dwóch miesięcy przed upływem okresu obowiązywania taryfy poprzedniej lub na żądanie Prezesa URE.”

Anna Ruszczak news Unijny plan redukcji zużycia gazu

Unijny plan redukcji zużycia gazu Unijny plan redukcji zużycia gazu

Unia Europejska liczy się z sytuacją całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Mimo wysiłków państw UE na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, mogą pojawić się problemy z jego dostępnością w sezonie grzewczym....

Unia Europejska liczy się z sytuacją całkowitego odcięcia dostaw gazu przez Rosję. Mimo wysiłków państw UE na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu, mogą pojawić się problemy z jego dostępnością w sezonie grzewczym. Dlatego Komisja Europejska przyjęła plan redukcji zużycia gazu.

Anna Ruszczak news Lokalne magazyny energii zaczynają być opłacalne

Lokalne magazyny energii zaczynają być opłacalne Lokalne magazyny energii zaczynają być opłacalne

Ceny energii elektrycznej na polskiej giełdzie w ciągu kilku godzin wahają się o 1000-2500 zł/MWh. Energia zmagazynowana nad ranem może być wieczorem sprzedana kilkakrotnie drożej. To uatrakcyjnia małe...

Ceny energii elektrycznej na polskiej giełdzie w ciągu kilku godzin wahają się o 1000-2500 zł/MWh. Energia zmagazynowana nad ranem może być wieczorem sprzedana kilkakrotnie drożej. To uatrakcyjnia małe i wielkoskalowe magazyny energii.

Wybrane dla Ciebie

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych » Aplikacja do zarządzania zleceniami dla Zarządców Nieruchomości i Spółdzielni mieszkaniowych »

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach? Jak obniżyć koszty poprzez optymalizację energetyczną w budynkach?

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach » Sposób na nadmierne stężenie trującego gazu w garażach »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? » Zarządzasz budynkami wielorodzinnymi lub lokalną kotłownią na osiedlu mieszkaniowym i chcesz zmienić dotychczasowe źródło energii? »

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu? Jak zapewnić prawidłową segregację odpadów na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu? Jak uatrakcyjnić przestrzeń na osiedlu?

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej » Efektywne rozwiązania dla branży mieszkaniowej »

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie? Oszczędnik ciepła? Czy to rozwiązanie na tańsze ogrzewanie?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Dowiedz się więcej o materiałach »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to » Zajmujesz się komercyjnym zarządzaniem nieruchomościami? Sprawdź to »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne » Innowacyjna metoda montażu balkonów dostawnych bez ingerencji w pomieszczenia mieszkalne »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać? Domofon analogowy, cyfrowy czy z kamerą - jaki wybrać?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem? Szukasz programu, który pomoże Ci zarządzać budynkiem?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie » Oblicz współczynnik przenikalności cieplnej i dobierz ocieplenie »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie ciepła w lokalu - na co zwrócić uwagę »

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku? Jak zapewnić prawidłowe ciśnienie wody w budynku?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Kilka sposobów na estetyczne śmietniki » Kilka sposobów na estetyczne śmietniki »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.