administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Redakcja Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych Korzyści z termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

O termomodernizacji w budynkach wielorodzinnych z Agnieszką Stawiarską, kierownikiem działu doradztwa technicznego ROCKWOOL CEE, rozmawia Natalia Klepacka, redaktor portalu administrator24.info.

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów? Jak można zyskać miejsce dzięki innowacji w przechowywaniu odpadów?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe? Jakie korzyści mogą przynieść Twojej wspólnocie i spółdzielni profesjonalne usługi księgowe?

Co nowego w Orzecznictwie? Pomówienie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej | Podział kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej

Paweł Puch | 2013-08-05
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 131), a w nim m.in. o pomówieniu członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej oraz o podziale kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 131), a w nim m.in. o pomówieniu członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej oraz o podziale kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa sądowego (cz. 131), a w nim m.in. o pomówieniu członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej oraz o podziale kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej.

Zobacz także

Grupa Warta Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie? Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują...

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Aneta Mościcka Zarząd przymusowy we wspólnocie

Zarząd przymusowy we wspólnocie Zarząd przymusowy we wspólnocie

Powołanie zarządu przymusowego przez sąd nie stanowi sankcji z tytułu zaistniałych naruszeń w przeszłości, ale ma na celu racjonalne uregulowanie zarządzania nieruchomością wspólną na przyszłość – wynika...

Powołanie zarządu przymusowego przez sąd nie stanowi sankcji z tytułu zaistniałych naruszeń w przeszłości, ale ma na celu racjonalne uregulowanie zarządzania nieruchomością wspólną na przyszłość – wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.

Aneta Mościcka Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę

Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę Decyzja o warunkach zabudowy a pozwolenie na budowę

Zarzuty związane z pogorszeniem warunków życia, w tym hałas, zanieczyszczenia, natężenie ruchu nie mogą być skuteczne na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Zarzuty te mogą być zbadane dopiero...

Zarzuty związane z pogorszeniem warunków życia, w tym hałas, zanieczyszczenia, natężenie ruchu nie mogą być skuteczne na etapie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Zarzuty te mogą być zbadane dopiero na dalszym etapie procesu inwestycyjnego, tj. w postępowaniu administracyjnym w sprawie wydania pozwolenia na budowę.

Pomówienie członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej

Działanie które polegało na rozpowszechnianiu nieprawdziwych, nieudowodnionych a przez to bezprawnych informacji na temat jednego z członków wspólnoty mieszkaniowej i jednocześnie członka zarządu przez innego członka tej wspólnoty powinno spotkać się z sankcją prawną.

W przedmiotowej sprawie pomawiający zobowiązany został do publicznych przeprosin i wyjaśnień o ustalonej przez sąd treści poprzez ich wywieszenie na wszystkich klatkach schodowych wspólnoty mieszkaniowej oraz do zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie.

W pozwie powód domagał się zobowiązania pozwanego, w oparciu o art. 24 kodeksu cywilnego do złożenia oświadczenia skierowanego do wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej z przeprosinami i wyjaśnieniami, że pomówienia były bezpodstawne. 

Powód ponadto wniósł o zasądzenie od pozwanego na rzecz hospicjum kwoty 10 000 zł. W uzasadnieniu pozwu powód wskazał, iż począwszy od 2006 roku pozostaje „obiektem ataków’’ ze strony pozwanego, który zarzuca mu działanie na szkodę wspólnoty mieszkaniowej oszustwa, kradzież pieniędzy.

Powód podniósł, iż pozwany kieruje w stosunku do niego bezpodstawne zarzuty oraz godzi w dobra osobiste cześć oraz narusza prawo do prywatności, poprzez rozpowszechnianie danych osobowych powoda. Wszystkie zarzuty jakie stawiane są przez pozwanego nie mają żadnego potwierdzenia w rzeczywistości.

Sąd Okręgowy uznał, że powództwo zasługuje na uwzględnienie. Zgodnie z treścią art. 23 k.c. dobra osobiste człowieka, takie jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach.

W świetle art. art. 24 § 1 i § 2 k.c. ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie.

Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.

Powołany na wstępie rozważań przepis art. 24kc, wskazuje na następujące elementy uprawniające do podjęcia działań celem ochrony dóbr osobistych: istnienie dobra osobistego; bezprawność wynikająca z cudzego działania, wymierzonego przeciwko dobru osobistemu; zagrożenie dobra osobistego wywołane cudzym działaniem; bezprawność działania osoby trzeciej, która przejawia się w naruszeniu dobra osobistego.

Przy ocenie czy doszło do naruszenia dobra osobistego decydujące znaczenie ma nie tyle subiektywne odczucie osoby żądającej ochrony prawnej, ale to, jaką reakcję wywołuje w społeczeństwie to naruszenie. Ocena ta musi być dokonana przy stosowaniu kryteriów obiektywnych.

Naruszenie dobra osobistego może nastąpić zarówno przez pomówienie o ujemne postępowanie w życiu osobistym jak i przez zarzucenie niewłaściwego postępowania w życiu zawodowym naruszające dobre imię danej osoby i mogące narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności, poniżenie w oczach opinii publicznej.

W tych samych kategoriach należy rozważać każde zachowanie się osoby trzeciej, która poprzez oświadczenie wyrażone na piśmie lub wypowiedziane, powoduje ujemne skutki w postaci postrzegania przez otoczenie osoby fizycznej poprzez pryzmat nieprawdziwych stwierdzeń.

Należy jednak rozróżnić, czy wypowiadane treści dotyczą danych o faktach, jeśli tak czy są one prawdziwe, czy też dotyczą oceny lub opinii o osobie, bowiem nie każda krytyczna ocena( opinia) osoby zasługuje na ochronę.

Ze wskazanych wyżej przepisów wynika, że podstawową przesłanką uwzględnienia roszczeń o ochronę dóbr osobistych jest bezprawny charakter naruszenia bądź zagrożenia dobra osobistego. Materiał dowodowy zgromadzony w niniejszej sprawie i ustalone na jego podstawie okoliczności wskazują, że doszło do naruszenia dobra osobistego  w postaci dobrego imienia, godności i czci powoda będącego członkiem zarządu i jednym z właścicieli lokali.

Działania pozwanego w ocenie sądu stanowiły naruszenia dobra powoda. Powód miał prawo skorzystać ze środków ochrony tych praw przewidzianych w kodeksie cywilnym. Działanie pozwanego które polegało na rozpowszechnianiu nieprawdziwych, nieudowodnionych a przez to bezprawnych informacji na temat powoda i podejmowanych przez niego działań, mogło spowodować, że powód w ocenie opinii publicznej oraz środowiska, w którym się obraca i które go zna, a za takie z całą pewnością można uznać członków wspólnoty mógł i może być postrzegany jako osoba nieuczciwa, której nie można zaufać i która własnym działaniem zmierza do niekorzystnych rozporządzeń majątkowych członków wspólnoty, przynajmniej tych którzy są właścicielami lokali mieszkalnych.

Nawet gdyby uznać, iż działania pozwanego mieściły się w granicach tzw. dozwolonej krytyki powoda jako osoby pełniącej funkcję publiczną, tj. członka zarządu, to zważyć należy, iż co prawda każdy człowiek ma prawo do krytyki drugiego człowieka, niemniej jednak krytyka ta nie powinna w żaden sposób przekraczać granic, jakie potrzebne są do osiągnięcia celu społecznego takiej krytyki. Działanie pozwanego w powyższym zakresie granice dopuszczalnej krytyki przekroczyło.

Sąd zobowiązał więc pozwanego do złożenia w terminie 7 dni od uprawomocnienia się wyroku, pisemnego, czytelnego oświadczenia skierowanego do wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej poprzez jego wywieszenie przez okres 30 dni na tablicach informacyjnych we wszystkich klatkach schodowych należących do wspólnoty mieszkaniowej z wyjaśnieniami i przeprosinami o ustalonej przez sąd treści.

Samo wywieszenie na klatkach schodowych przeprosin o treści określonej w wyroku nie jest jednak wystarczającym sposobem kompensaty krzywdy moralnej doznanej przez powoda i nie dostatecznie usunie skutki naruszenia jego dóbr osobistych, bowiem rozmiar tej krzywdy jest znaczny, intensywność naruszenia przez pozwanego dóbr osobistych powoda była dość duża i nie ograniczała się do jednej wypowiedzi czy stwierdzenia.

Jednocześnie, biorąc też pod uwagę sytuację majątkową i rodzinną pozwanego oraz jego wiek sąd uznał, iż kwota 2 000 zł będzie kwotą odpowiednią w realiach niniejszej sprawy.

Wyrok Sądu Okręgowego w Lublinie sygn. akt I C 146/12

Podział kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej

Postanowienia uchwały wspólnoty mieszkaniowej mogą dotyczyć tylko nieruchomości wspólnej i nie mogą ingerować w  prawa odrębnej własności lokali. Energię cieplną dostarczaną do lokali z podzielnikami ciepła właściciele tych lokali mają prawo rozliczać według ich wskazań analogicznie jak w przypadku rozliczeń za wodę do lokali wyposażonych w wodomierze.

Koszty dostarczanej do lokalu energii cieplnej ponosi właściciel samodzielnie i w 100%, zatem skoro w lokalu zainstalowane zostały podzielniki umożliwiające wyliczenie kosztu tej energii to wspólnota nie ma w tym zakresie żadnej mocy decyzyjnej.

Nie ulega także wątpliwości, że właściciel lokalu obowiązany jest uczestniczyć w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej, co wymaga opracowania w formie uchwały zasad rozliczania kosztów dostarczania energii cieplnej ale tylko do nieruchomości wspólnej – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

W przedmiotowej sprawie Sąd Okręgowy w Katowicach oddalił powództwo o uchylenie uchwały wspólnoty mieszkaniowej w sprawie przyjęcia Regulaminu Wspólnoty Mieszkaniowej. Powód zarzucał, że uchwała ta narusza jego uzasadniony interes oraz, że podjęta została z naruszeniem przepisów ustawy dotyczących terminu zawiadomienia o zebraniu wspólnoty.

Według powoda jego słuszne interesy zostały naruszone przez postanowienia regulaminu, dotyczące sposobu naliczania ciepła dostarczonego do lokalu powoda. Zaskarżona uchwała pozostaje, według powoda, w oczywistej sprzeczności z treścią porozumienia zawartego między wspólnotą mieszkaniową, a powodem.

Sąd podniósł, że naruszenie interesu właściciela lokalu w rozumieniu art. 25 ustawy o własności lokali stanowi kategorię obiektywną ocenianą m.in. w świetle zasad współżycia społecznego.

Regulamin Wspólnoty koszty związane z ewentualnym ogrzewaniem dzielił pomiędzy właścicieli stosownie do wielkości posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej co jest zgodnie z ustawą o własności lokali.

Nie może być zatem mowy, zdaniem Sądu aby ten zapis regulaminu pozostał w niezgodności z przepisami prawa. Powód nie może również powoływać się na treść zawartego porozumienia bo porozumienie to dotknięte jest nieważnością bowiem zawarte zostało przez osobę nie będącą umocowaną do podejmowania w imieniu wspólnoty czynności przekraczających zwykły zarząd.

Jego zawarcie winno zostać poprzedzone zgodą wspólnoty mieszkaniowej wyrażoną w uchwale. Odnosząc się do zarzutu formalnego powoda dotyczącego niedochowania 7 dniowego terminu pomiędzy ogłoszeniem zawiadomienia, a dniem odbycia zebrania członków wspólnoty podnieść należy, że z przyjętego orzecznictwa wynika, że uchybienie w zawiadomieniu właściciela o terminie zebrania członków wspólnoty mieszkaniowej może jedynie w wyjątkowych przypadkach doprowadzić do uchylenia uchwały właścicieli podjętej na zebraniu w tym przypadku osoba skarżąca winna udokumentować, że uchybienie to mogło mieć wpływ na treść podjętej uchwały czego powód w niniejszym postępowaniu nie uczynił.

Powód wniósł apelację od orzeczenia Sądu Okręgowego w Katowicach, a Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że apelacja była uzasadniona, a w szczególności uzasadniony był zarzut naruszenia prawa materialnego i to nie tylko wskazanego art. 25 ustawy o własności lokali, lecz również art. 23 tejże ustawy.

Zgodnie z ugruntowaną wykładnią art. 23 ustawy o własności lokali, znajdującą potwierdzenie np. w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 kwietnia 2009 r., sygn. akt II CSK 600/08 uchwały właścicieli lokali nie mogą ingerować w prawa odrębnej własności lokali. Podejmowane w trybie art. 23 ustawy o własności lokali dotyczyć mogą jedynie nieruchomości wspólnej i spraw z nią związanych.

Kwestionowane przez powoda postanowienia regulaminu, stanowiącego treść skarżonej uchwały ingerują w prawa odrębnej własności lokali, skoro narzucają sposób rozliczania dostarczanej do lokali energii cieplnej proporcjonalnie do metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokalu.

Oznacza to bowiem, że za energię cieplną dostarczaną do lokali zaopatrzonych w podzielniki ciepła (jak lokal powoda) właściciele tych lokali rozliczać się mają w inny sposób, niż wynika to z pomiaru dostarczonego do ich lokalu ciepła. Tymczasem zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali właściciel ponosi w całości wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, natomiast zgodnie z art. 14 pkt 2 opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej stanowią część kosztów zarządu, związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, w ponoszeniu których właściciel lokalu jest obowiązany uczestniczyć (art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali).

Regulamin wspólnoty powtarza to uregulowanie i chociażby dlatego z pewnością jest zgodne z ustawą. Jednak dalsze regulacje regulaminowe pozostają w sprzeczności z ustawową regulacją, gdyż wynika z nich, że za centralne ogrzewanie dostarczane do lokali (nie do nieruchomości wspólnej) właściciel lokalu obowiązany jest rozliczać proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokalu.

Nie przewidziano zatem sytuacji, w której lokal ma zainstalowane podzielniki ciepła, umożliwiające rozliczanie dostarczanej do niego energii cieplnej analogicznie jak w przypadku rozliczeń za wodę do lokali wyposażonych w wodomierze.

Powód wykazał w niniejszym postępowaniu, że narzucenie mu w regulaminie zasady rozliczania kosztów dostarczanej do jego lokalu energii proporcjonalnie do powierzchni lokalu generuje wyższe koszty niż te, które ponosi płacąc za dostarczaną do jego lokalu energię według wskazań podzielników. Tym samym wykazał powód, że kwestionowane przez niego postanowienia regulaminu są zarówno niezgodne z ustawą o własności lokali, gdyż ingerują w sferę, której uchwała właścicieli nie może dotyczyć, a także postanowienia te naruszają jego uzasadniony ekonomicznie interes.

Okoliczności te sprawiają, że powództwo o uchylenie uchwały przyjmującej regulamin wspólnoty jest w pełni uzasadnione, gdyż zostały spełnione przesłanki art. 25 ustawy o własności lokali.

Jak wskazano wyżej koszy dostarczanej do lokalu energii cieplnej ponosi właściciel samodzielnie i w 100%, zatem skoro w lokalu powoda zainstalowane zostały podzielniki umożliwiające wyliczenie kosztu tej energii to wspólnota nie ma w tym zakresie żadnej mocy decyzyjnej – pozwalającej lub odmawiającej zgody – na ponoszenie przez właściciela kosztów utrzymania jego lokalu.

Nie ulega także wątpliwości, że powód obowiązany jest uczestniczyć w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej, co wymaga opracowania zasad, już w formie uchwały, rozliczania kosztów dostarczania energii cieplnej ale tylko do nieruchomości wspólnej. Tej kwestii natomiast postanowienia Regulaminu Wspólnoty, nie regulują.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach sygn. akt I ACa 404/13

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

  • nolime nolime, 22.10.2015r., 05:33:13 Orzeczenie w sprawie podziału kosztów dostarczanej do lokalu energii cieplnej jest jasne, zgodne z ustawami , ale w jakim trybie i w oparciu o jakie przepisy ustalić zasadność zastrzeżeń dotyczących rozliczenia ciepła gdy: Brak w mieszkaniu po dzielników a naliczona zaliczka na poczet CO przewyższa w sposób drastyczny koszt pobranego ciepła. Wspólnota określa opłaty na mocy uchwalonego regulaminu 1) wspólnota regulamin przyjęła w 2005 roku 2) zainstalowano po dzielniki 3) dla lokali bez po dzielników ustalono pobieranie zaliczki w kwocie od:-) powiadającej najwyższemu zużyciu w lokalu z podzielnikiem Czyli przy rozliczeniu w/g jednostek zużycia ( 1,50 zł za jednostkę) koszt ogrzania mieszkania 53,30 m2 ( najwyższy w węźle) to 7,02 zł/m2 !!! Nadmieniam Budynek ocieplony, Posiadający tak zwaną "pogodynke" czyli ponad miarę grzac się nie da Grzejniki maja swoją ograniczona moc Zimy praktycznie nie było Zaliczki pobrane na poczet CO są wyższe niż koszty CO plus oplata za podgrzanie wody Reklamacje rozliczenia za CO ( tego najwyższego w węźle) firma rozstrzygnęła stwierdzając po dzielniki pracowały prawidłowo . Kolokwialnie mówiąc " i pozamiatane" Tyle problem ,czy generowane nadplaty są kwotami nieuzasadnionego wzbogacenia ,czy są prawidłowo rozliczane zwroty ? Nie wiem , nie jestem tego w stanieocenic z powodu braku wiedzy i wobec powyższego nie mam prawa nikogo oskarżać o działania niezgodne z prawem , dlatego proszę o pomoc . Pozdrawiam
  • kontra kontra, 02.03.2016r., 06:57:56 Rozliczanie za pomocą podzielników jest nie uczciwe i dochodzi zwykle do kradzieży . Tak samo zapis w stosunku do lokalu nie posiadającego podzielników . Przykład : lokal graniczy z dwoma lokalami ,jeden obok a drugi piętro niżej . Obydwa lokale na podstawie wskazań podzielników wykazują zerowe zużycie ciepła a kosztami zużyci obciążony jest lokal znajdujący się miedzy nimi a świadczy o tym zwrot wpłaconych zaliczek dla obydwu lokali i suma zapłaty przeniesiona na lokal pomiędzy nimi a wszystko się rachunkowo zgadza . To jest zwykła kradzież tak samo jak kieszonkowiec wsadza rękę do kieszeni i kradnie portfel z tym ze tu złodzieja można wskazać od razu i bez problemu . Taka sama sytuacja jest z kosztami zużycia wody bo liczone jest nie od ilości urządzeń odbiorczych tylko ilosci osób.

Powiązane

Aneta Mościcka Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą...

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Aneta Mościcka Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie,...

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie, wynikające z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie może być jednak kwalifikowane jako podział nieruchomości w rozumieniu art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Jacek Frydryszak Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

Anna Ruszczak news Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Aneta Mościcka Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Aneta Mościcka Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Zasady naliczania opłaty adiacenckiej Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres...

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – podziału nieruchomości; wzrost wartości nieruchomości na skutek dokonanego podziału; wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale...

Aneta Mościcka Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości? Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany,...

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany, są częścią składową wywłaszczonej nieruchomości. Tym samym wartość tablic reklamowych podwyższa wartość nieruchomości i zwiększa odszkodowanie z tytułu jej wywłaszczenia – wynika z wyroku NSA.

Anna Ruszczak news Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem...

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem nieruchomości w Warszawie.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Aneta Mościcka Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność...

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Aneta Mościcka Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie...

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie jest wymagana zgoda współwłaścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, jaką jest zrzeczenie się nieodpłatnej i bezterminowej służebności przechodu i przejazdu – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny...

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny ma przedstawić swoją opinię, zaś wyrok TSUE w tej sprawie może zapaść za rok.

Eugenia Śleszyńska Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych? Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane...

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane powinny być, co do zasady, założone zgodnie z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

Paweł Puch Dzierżawa terenu pod śmietnik

Dzierżawa terenu pod śmietnik Dzierżawa terenu pod śmietnik

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca...

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca teren nieruchomości wspólnej jest zbyt mała, wspólnota mieszkaniowa musi nabyć, wydzierżawić czy użyczyć grunt sąsiedni na postawienie wiaty. Jest to decyzja przekraczająca zwykły zarząd, więc wspólnota musi w tej sprawie podjąć uchwałę – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Aneta Mościcka Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji...

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji powinien obrazować skalę możliwego wzrostu zadłużenia kredytowego. Skoro świadomości tego jak wzrośnie kurs CHF nie miał też bank, a nawet nie mógł go przewidzieć, to proponowanie przez niego konsumentowi zawarcia na takich warunkach umowy nie wypełnia podstawowych obowiązków informacyjnych –...

Anna Ruszczak news WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną...

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną tylko z użyciem marży, bez WIBOR-u.

Eugenia Śleszyńska Usługa concierge we wspólnocie

Usługa concierge we wspólnocie Usługa concierge we wspólnocie

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu...

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu nieruchomością wspólną.

Aneta Mościcka Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej

Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej Warunki ważności uchwały  spółdzielni mieszkaniowej

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą...

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów nie są prawidłowe w świetle art. 83 ust. 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Aneta Mościcka Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości Nieruchomości z belkami stropowymi z niższym podatkiem od nieruchomości

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje...

Błędne jest stanowisko, że przy ustalaniu powierzchni nieruchomości z belkami stropowymi dla celów podatku nieruchomości należy liczyć odległość od podłoża do najwyższego punktu pomieszczenia, bo to powoduje de facto podział na części podstawy opodatkowania pod belkami i pomiędzy nimi. Przy określeniu wysokości kondygnacji w świetle należy uwzględnić odległość mierzoną od podłoża do najniższego trwałego elementu konstrukcyjnego stopu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozstrzygnął na korzyść banku

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na...

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKiK-u, który ponad dwa lata temu nałożył karę na Santander Bank Polska. Dotyczyła ona stosowania niedozwolonych zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego.

Aneta Mościcka Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości Przejście obowiązku wykonania nakazu rozbiórki na nabywcę nieruchomości

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków...

Następcy prawni inwestora, uzyskując prawo własności nieruchomości, wchodzą w prawa i obowiązki wiążące się z tą nieruchomością. Wszelkie rozstrzygnięcia, w tym decyzje zmierzające do usunięcia skutków naruszeń Prawa budowlanego, powinny być kierowane do następców prawnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Fotowoltaika dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind » Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE » Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o kredyt na finansowanie inwestycji OZE »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.