administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Co nowego w Orzecznictwie? Sposób wyliczenia opłat za wywóz śmieci poza decyzją wspólnoty mieszkaniowej | Odszkodowanie za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej

Paweł Puch | 2014-06-02
Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 174), a w nim o odszkodowaniu za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej oraz o tym czy o sposobie wyliczenia opłat za wywóz śmieci może decydować wspólnota mieszkaniowa.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 174), a w nim o odszkodowaniu za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej oraz o tym czy o sposobie wyliczenia opłat za wywóz śmieci może decydować wspólnota mieszkaniowa.

Cotygodniowy, aktualny przegląd orzecznictwa (cz. 174), a w nim o odszkodowaniu za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej oraz o tym czy o sposobie wyliczenia opłat za wywóz śmieci może decydować wspólnota mieszkaniowa.

Zobacz także

Magdalena Markiewicz Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok?

Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok? Zła segregacja odpadów: za jedną osobę zapłaci cały blok?

Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to niedawno wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to niedawno wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Anna Ruszczak news Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową

Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową Jednorazowy błąd w segregacji powoduje wyższą opłatę śmieciową

NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany...

NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza obowiązek segregacji śmieci.

Aneta Mościcka Zasady stawiania tymczasowego budynku

Zasady stawiania tymczasowego budynku Zasady stawiania tymczasowego budynku

Postawienie tymczasowego obiektu budowlanego wyłącznie w oparciu o zgłoszenie będzie możliwe w sytuacji, w której obiekt zostanie przeniesiony lub rozebrany przed upływem 180 dni od momentu jego postawienia.

Postawienie tymczasowego obiektu budowlanego wyłącznie w oparciu o zgłoszenie będzie możliwe w sytuacji, w której obiekt zostanie przeniesiony lub rozebrany przed upływem 180 dni od momentu jego postawienia.

Sposób wyliczenia opłat za wywóz śmieci poza decyzją wspólnoty mieszkaniowej

W zakresie rozliczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wspólnota mieszkaniowa jest związana uchwałą rady gminy i nie ma kompetencji, aby w stosunkach wewnętrznych z członkami wspólnoty mieszkaniowej ustalać inne kryterium wyliczenia opłat za wywóz śmieci obciążających poszczególnych właścicieli lokali niż te, które wynika z uchwały rady gminy – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie.

W przedmiotowej sprawie właściciele wnieśli o uchylenie uchwały w sprawie zmiany zasad dokonywania opłat za wywóz śmieci, a Sąd Okręgowy w Szczecinie uchylił zaskarżoną uchwałę.

W mieście, w którym znajdowała się wspólnota mieszkaniowa rada miasta podjęła uchwałę w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, w której uchwalono, że w przypadku nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty.

Mimo takiego ustalenia sposobu naliczania opłat zarząd wspólnoty mieszkaniowej zaproponował podjęcie uchwały aby poszczególne lokale obciążać w stosunku do ilości mieszkających w nim osób, a nie w stosunku do ilości zużytej wody, a wspólnota uchwałę podjęła Zdaniem Sądu z przyczyn merytorycznych uchwała podlega uchyleniu.

Co do zasady wspólnota mieszkaniowa nie może podejmować uchwał w sprawach niezwiązanych z zarządzeniem nieruchomością wspólną, jednak w przypadku opłat za wywóz odpadów występuje szczególna sytuacja, gdyż na podstawie przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wspólnota mieszkaniowa działa jako płatnik tego rodzaju opłat, przy czym zasady ich naliczania ustala rada gminy w drodze uchwały.

Z uchwały rady miasta wynika natomiast, że ustalenie wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w nieruchomościach o zabudowie innej, niż jednorodzinna następuje w oparciu o kryterium zużytej wody. Zatem rozliczenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w oparciu o kryterium liczby osób zamieszkujących w danym lokalu byłoby niezgodne z prawem.

Za niedopuszczalne należy uznać dokonywanie rozliczenia tych opłat na podstawie innego kryterium, niż ustalana została opłata przez gminę. Wspólnota mieszkaniowa działa jako pośrednik pomiędzy członkami wspólnoty a gminą, który ma za zadanie pobrać i przekazać gminie należną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnym.

Z tego punktu widzenia nie jest dopuszczalne, aby wspólnota mieszkaniowa rozliczyła te opłaty na podstawie innego kryterium, niż opłata ustalona w stosunkach z gminą. Wspólnota mieszkaniowa jest związana uchwałą gminy i nie ma kompetencji, aby w stosunkach wewnętrznych z członkami wspólnoty mieszkaniowej w sposób władczy ustalać inne kryterium wyliczenia opłat za wywóz śmieci obciążających poszczególnych właścicieli lokali niż te, które wynika z uchwały rady gminy.

Możliwe byłoby przyjęcie innych kryteriów dla potrzeb wyliczenia zaliczek uiszczanych w toku danego okresu rozliczeniowego, gdyby przemawiałyby za tym zasady prawidłowego zarządu.

Powinno to mieć jednak charakter wyjątkowy, gdyż z punktu widzenia zasad prawidłowego zarządu i interesów członków wspólnoty mieszkaniowej celowe jest, aby ustalenie zaliczek na poczet należnych opłat i rozliczenie tych opłat następowało w oparciu o te same kryteria, gdyż pozwala to uniknąć zbyt wielkich różnic pomiędzy wielkością opłat zaliczkowych a ostateczną należnością ustaloną na koniec okresu rozliczeniowego.

W rozpoznawanej sprawie możliwe było więc ustalenie tych zaliczek np. na postawie uśrednionego zużycia wody wynikającego z poprzedniego okresu rozliczeniowego czy też okresu odczytu wody, który w pozwanej wspólnocie odbywa się co kwartał. Wspólnota mieszkaniowa wniosła apelację od powyższego wyroku jednak Sąd Apelacyjny uznał, że apelacja jest niezasadna.

Zadaniem sądu wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek pobierać od właścicieli lokali opłaty za wywóz nieczystości i przekazywać je gminie. Fakt, iż obowiązek ten realizuje dzięki temu, że właściciele lokali uiszczają zaliczki na poczet tej opłaty, nie uprawnia do tego, aby obciążenie poszczególnych właścicieli lokali z tytułu zaliczki pozostawało w oderwaniu od sposobu ustalenia tej opłaty, a przede wszystkim naruszało zasady, według których ponoszą oni koszty utrzymania swoich lokali oraz części wspólnych nieruchomości.

Zaliczki mają na celu zgromadzenie przez zarządcę wspólnoty mieszkaniowej środków niezbędnych do uiszczenia najbliższej opłaty na rzecz gminy, ich wysokość winna co do zasady odpowiadać przewidywanej wysokości obciążenia, jakie z danego tytułu winni ponieść poszczególni właściciele lokali.

Postulat ten nie może zostać zrealizowany, jeśli określenie wysokości zaliczki nastąpi na podstawie innego kryterium, niż ustalone przez gminę. Wspólnota nie jest uprawniona do wyboru kryterium, według którego zostanie określona opłata za wywóz nieczystości i w tym zakresie związana jest uchwałą gminy.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego powyższe wprost prowadzi do wniosku, że przyjęte kryterium dla ustalenia wysokości zaliczki jest nieprawidłowe i z pewnością nie pozwala na ustalenie zaliczki w wysokości zbliżonej do obciążenia, jakie z tytułu opłaty powinni ponieść poszczególnych właścicieli lokali.

To z kolei oznacza, że wysoce prawdopodobnym jest, że dojdzie do nieuzasadnionego obciążenia niektórych właścicieli lokali w stopniu przekraczającym ich obowiązki lub do uprzywilejowania innych właścicieli poprzez ustalenie zaliczek w wysokości istotnie niższej, niż wynika to ze wskazanych przepisów.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 27.03.2014 roku sygn.akt I ACa 930/13

Odszkodowanie za bezprawne adaptowanie części nieruchomości wspólnej

Jeżeli gmina bez zgody i wiedzy wspólnoty mieszkaniowej adoptowała i zbyła część nieruchomości wspólnej to w świetle art. 405 kodeksu cywilnego winna zwrócić wspólnocie kwotę stanowiącą równowartość ceny uiszczonej za część lokalu będącą adoptowaną częścią nieruchomości wspólnej.

Odszkodowanie nie należy się jednak wspólnocie mieszkaniowej tylko właścicielom lokali i to oni mogą go dochodzić przed sądem – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie.

W przedmiotowej sprawie wspólnota mieszkaniowa wniosła o zasądzenie od gminy odszkodowania z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia się kosztem wspólnoty mieszkaniowej, a Sąd Rejonowy w Warszawie zasądził na rzecz wspólnoty odszkodowanie.

Sąd ustalił, że w przedmiotowym budynku sukcesywnie ustanawiano odrębną własność lokali i sprzedawano je dotychczasowym najemcom. Ostatnia kondygnacja strychowa w przedmiotowej nieruchomości była wykorzystywana do celów gospodarczych. W projekcie budynku poza jednym lokalem nie było na tej kondygnacji innego lokalu.

Gmina wyraziła zgodę na jego rozbudowę o część strychową stanowiącą część nieruchomości wspólnej, a następnie w całości sprzedała je zajmującemu go najemcy. Sąd Rejonowy wskazał, że odnośnie spornego lokalu celem dokonania rozbudowy i zmniejszenia udziałów w nieruchomości wspólnej nie zostały wydane wymagane decyzje administracyjne.

Żadna bowiem z decyzji o przyłączeniu dalszych pomieszczeń do lokalu nie została wydana w trybie obowiązującego wówczas art. 22 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości, ani w trybie § 19 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 września 1985 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu oddawania w użytkowanie wieczyste gruntów i sprzedaży nieruchomości państwowych, kosztów i rozliczeń z tym związanych oraz zarządzania sprzedanymi nieruchomościami.

Co więcej żadna z decyzji nie została wydana po uprzednim uzyskaniu przez gminę zgody wszystkich pozostałych właścicieli wyodrębnionych lokali, a zgodnie z art. 199 kodeksu cywilnego i następnych, do skutecznego zmniejszenia powierzchni wspólnej stanowiącej współwłasność wszystkich współwłaścicieli wymagana była zgoda wszystkich współwłaścicieli.

W ocenie Sądu I instancji sam fakt, iż w chwili przystępowania do aktu notarialnego dla lokalu zostało wydane zaświadczenie o jego samodzielności w trybie art. 2 ustawy o własności lokali powyższych wniosków nie zmienia. Powyższy przepis odnosi się bowiem do pewnych warunków faktycznych jakie musi spełniać lokal mający być uznanym za samodzielny ( np. wydzielony trwałymi ścianami zespół izb) a nie do kwestii prawnych.

W świetle okoliczności niniejszej sprawy, w ocenie Sądu I instancji, nie było wątpliwości, że do obecnej powierzchni tego lokalu bez stosownych uprawnień włączono powierzchnię nieruchomości wspólnej.

Skoro zatem gmina bez stosownej zgody i wiedzy wspólnoty zbyła sporną część lokalu w świetle art. 405 k.c. winna jest zwrócić wspólnocie kwotę stanowiącą równowartość ceny uiszczonej gminie przez najemcę za sporną część lokalu ustaloną przez strony przy uwzględnieniu 80 % bonifikaty udzielonej najemcy.

Gmina zaskarżyła powyższy wyrok, a Sąd Okręgowy uznał, że  apelacja zasługuje na uwzględnienie choć nie z przyczyn w niej wskazanych. Sąd doszedł bowiem do przekonania, że wspólnota nie posiada legitymacji czynnej do wystąpienia z roszczeniem o zapłatę odszkodowania. W ocenie Sądu Okręgowego to nie wspólnota jest podmiotem zubożonym.

Zbycie przez miasto części nieruchomości, która stanowiła części wspólne nie spowodowało uszczerbku w majątku wspólnoty, a każdego jej członka w wymiarze o jaki jego udział byłby większy. W ocenie Sądu wspólnota mieszkaniowa nie ma legitymacji czynnej w sprawie opartej na przepisach o bezpodstawnym wzbogaceniu, kiedy ewentualny uszczerbek w majątku dotyka wszystkich jej członków.

Przyjęcie, że wspólnota mieszkaniowa jest podmiotem stosunków cywilnoprawnych oznacza, iż może ona posiadać majątek odrębny od majątków właścicieli lokali (własny majątek). W skład tego majątku mogą jednak wejść jedynie prawa i obowiązki związane z gospodarowaniem nieruchomością wspólną.

Wspólnota może być tylko i wyłącznie podmiotem praw i obowiązków związanych z zarządzaniem nieruchomością wspólną, a dochodzenie roszczeń, w których sporne są kwestie własności, czy też wielkości udziałów współwłaścicieli w nieruchomości wspólnej nie sposób zaliczyć do związanych z zarządzaniem tą nieruchomością.

Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 24.10.2012 roku sygn.akt V Ca 1924/12

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • mieszkaniec mieszkaniec, 14.03.2016r., 16:04:29 Ciekawostką pozostaje również pozycja gminy w tym wszystkim - Gmina Kraków ustaliła sposób rozliczenia od mieszkańca, ale nie dała wspólnocie żadnych narzędzi do weryfikacji liczby mieszkańców w danym lokalu, a gros mieszkańców podaje błędną liczbę osób (np. zgłaszają tylko 1 zameldowanego, zapominając, że wynajmują mieszkanie 5 studentom).

Powiązane

Paweł Puch Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy

Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy Przeniesienie posiadania następuje przez wydanie rzeczy

Wydanie rzeczy nie musi nastąpić przez jej wręczenie. Możliwe jest także wydanie rzeczy za pomocą aktów symbolicznych, np. umieszczenia odpowiednich oznaczeń na gruncie, obejścia gruntu, wskazania jego...

Wydanie rzeczy nie musi nastąpić przez jej wręczenie. Możliwe jest także wydanie rzeczy za pomocą aktów symbolicznych, np. umieszczenia odpowiednich oznaczeń na gruncie, obejścia gruntu, wskazania jego granic lub przedstawienia nabywcy gruntu osobom trzecim – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.

Paweł Puch Gdy zarządca jest biegłym

Gdy zarządca jest biegłym Gdy zarządca jest biegłym

Biegły powinien płacić od swoich usług VAT. Fakt, że sąd zlecający mu ich wykonanie nie uwzględnia tego w kwocie wynagrodzenia, nie ma znaczenia - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Biegły powinien płacić od swoich usług VAT. Fakt, że sąd zlecający mu ich wykonanie nie uwzględnia tego w kwocie wynagrodzenia, nie ma znaczenia - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Aneta Mościcka Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej Wynajmowanie części nieruchomości wspólnej

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota...

Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota mieszkaniowa może skorzystać ze zwolnienia z CIT przychodów z tytułu wynajmu dachu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Zwrot bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności

Zwrot bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności Zwrot bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności

Oddanie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe w trzyletnią dzierżawę (nawet jeśli została wypowiedziana po roku) w celu prowadzenia parkingu, w okresie pięciu lat od przekształcenia, wyczerpuje...

Oddanie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe w trzyletnią dzierżawę (nawet jeśli została wypowiedziana po roku) w celu prowadzenia parkingu, w okresie pięciu lat od przekształcenia, wyczerpuje znamiona dyspozycji wskazanego przepisu, a w konsekwencji oznacza konieczność zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

Agnieszka Żelazna Podział nieruchomości stanowiącej współwłasność spółdzielni mieszkaniowej

Podział nieruchomości stanowiącej współwłasność spółdzielni mieszkaniowej Podział nieruchomości stanowiącej współwłasność spółdzielni mieszkaniowej

W postanowieniu z dnia 06.05.2021 r., Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż ocena czy zachodzi możliwość podziału fizycznego nieruchomości nie powinna ograniczać się jedynie do ustalenia, czy w ogóle podział taki...

W postanowieniu z dnia 06.05.2021 r., Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż ocena czy zachodzi możliwość podziału fizycznego nieruchomości nie powinna ograniczać się jedynie do ustalenia, czy w ogóle podział taki jest możliwy do zrealizowania. Konieczne jest zatem każdorazowo dokonanie przez sąd oceny, czy nie zachodzą okoliczności, przemawiające przeciwko takiemu sposobowi zniesienia współwłasności.

Paweł Puch Lokal garażowy jako część nieruchomości wspólnej

Lokal garażowy jako część nieruchomości wspólnej Lokal garażowy jako część nieruchomości wspólnej

Jeśli deweloper nie wyodrębnił garażu jako samodzielnego lokalu, każdy właściciel lokalu ma prawo korzystać z niego stosownie do udziału w nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.

Jeśli deweloper nie wyodrębnił garażu jako samodzielnego lokalu, każdy właściciel lokalu ma prawo korzystać z niego stosownie do udziału w nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.

Piotr Pałka Przeprowadzenie lustracji i sporządzenie protokołu przez lustratora spółdzielni jako umowy o dzieło

Przeprowadzenie lustracji i sporządzenie protokołu przez lustratora spółdzielni jako umowy o dzieło Przeprowadzenie lustracji i sporządzenie protokołu przez lustratora spółdzielni jako umowy o dzieło

Okoliczność, że rezultat umowy był osiągany w wyniku proce­su lustracji, określonego w art. 91–93 Prawa spółdzielczego, nie świadczy o tym, że celem umowy były jedynie te czynności. Bez sporządzenia protokołu...

Okoliczność, że rezultat umowy był osiągany w wyniku proce­su lustracji, określonego w art. 91–93 Prawa spółdzielczego, nie świadczy o tym, że celem umowy były jedynie te czynności. Bez sporządzenia protokołu lustracji uczestnik postępowania nie wykonałby w pełni umowy - wynika z wyroku Naczel­nego Sądu Administracyjnego.

Aneta Mościcka Własność budynku a grunt oddany w użytkowanie wieczyste

Własność budynku a grunt oddany w użytkowanie wieczyste Własność budynku a grunt oddany w użytkowanie wieczyste

Podatnikiem podatku od nieruchomości – obiektów budowlanych wzniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty, także w przypadku, w którym wymienione obiekty wzniesione...

Podatnikiem podatku od nieruchomości – obiektów budowlanych wzniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty, także w przypadku, w którym wymienione obiekty wzniesione zostały przez dzierżawcę gruntu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Regulamin porządku domowego

Regulamin porządku domowego Regulamin porządku domowego

Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali, ani nakładać na właścicieli lokali zobowiązań innych, niż wynikające z UWL. Przedmiotem uchwał...

Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali, ani nakładać na właścicieli lokali zobowiązań innych, niż wynikające z UWL. Przedmiotem uchwał właścicieli lokali mogą być sprawy dotyczące nieruchomości wspólnej, a nie sfera wykonywania przez właściciela jego praw do wyodrębnionego lokalu – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi.

Paweł Puch Ustalanie opłat „od metra kwadratowego”

Ustalanie opłat „od metra kwadratowego” Ustalanie opłat „od metra kwadratowego”

Wspólnota mieszkaniowa nie może w żadnym zakresie naruszać majątkowych interesów właścicieli lokali, którzy powinni być obciążani kosztami utrzymania części wspólnej nieruchomości i jej remontami proporcjonalnie...

Wspólnota mieszkaniowa nie może w żadnym zakresie naruszać majątkowych interesów właścicieli lokali, którzy powinni być obciążani kosztami utrzymania części wspólnej nieruchomości i jej remontami proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej. Zastosowanie innych wskaźników będzie naruszeniem interesów właścicieli lokali – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Aneta Mościcka Opodatkowanie sieci technicznej

Opodatkowanie sieci technicznej Opodatkowanie sieci technicznej

Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne...

Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne obiekty, jeżeli znajdują się wewnątrz budynku, oceniane przez pryzmat urządzeń technicznych lub instalacji, nie mogą być uważane za odrębne budowle, stanowią w elementy budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

Aneta Mościcka Podmioty uprawnione do ustalenia odszkodowania za wywłaszczenie

Podmioty uprawnione do ustalenia odszkodowania za wywłaszczenie Podmioty uprawnione do ustalenia odszkodowania za wywłaszczenie

Z żądaniem ustalenia odszkodowania może wystąpić podmiot wywłaszczony oraz spadkobiercy wywłaszczonego, lecz nie mogą wystąpić aktualni właściciele nieruchomości, którzy prawo własności nabyli w drodze...

Z żądaniem ustalenia odszkodowania może wystąpić podmiot wywłaszczony oraz spadkobiercy wywłaszczonego, lecz nie mogą wystąpić aktualni właściciele nieruchomości, którzy prawo własności nabyli w drodze czynności prawnej (umowy dożywocia), a więc następstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Agnieszka Żelazna Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zaskarżenia aktu prawa miejscowego

Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zaskarżenia aktu prawa miejscowego Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zaskarżenia aktu prawa miejscowego

W postanowieniu z dnia 06.10.2021 r. (sygn. akt III OSK 5913/21) NSA wyjaśnił, iż przepis art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym1) gwarantuje każdemu, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały...

W postanowieniu z dnia 06.10.2021 r. (sygn. akt III OSK 5913/21) NSA wyjaśnił, iż przepis art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym1) gwarantuje każdemu, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, możliwość zaskarżenia takiej uchwały lub zarządzenia do sądu administracyjnego.

Aneta Mościcka Zarząd zwykły i czynności go przekraczające

Zarząd zwykły i czynności go przekraczające Zarząd zwykły i czynności go przekraczające

Spółdzielnia mieszkaniowa sprawująca zarząd powierniczy na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ma ograniczoną zdolność zarządczą, tzn. może wykonywać i...

Spółdzielnia mieszkaniowa sprawująca zarząd powierniczy na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ma ograniczoną zdolność zarządczą, tzn. może wykonywać i podejmować czynności zwykłego zarządu, a te przekraczające zwykły zarząd tylko w takim zakresie, w jakim właściciele lokali wyrazili zgodę w podjętej uchwale. Czynność polegająca na połączeniu nieruchomości jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

Seweryn Chwałek Uprawnienie spadkobierców do głosowania uchwały we wspólnocie mieszkaniowej

Uprawnienie spadkobierców do głosowania uchwały we wspólnocie mieszkaniowej Uprawnienie spadkobierców do głosowania uchwały we wspólnocie mieszkaniowej

Orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu potwierdza, iż zgodnie z prawem można uwzględniać głosy spadkobierców właścicieli lokali podczas głosowania uchwał wspólnoty mieszkaniowej, także w sytuacji gdy...

Orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu potwierdza, iż zgodnie z prawem można uwzględniać głosy spadkobierców właścicieli lokali podczas głosowania uchwał wspólnoty mieszkaniowej, także w sytuacji gdy nie doszło do sporządzenia testamentu oraz nie zostało wydane przez sąd postanowienie o nabyciu spadku oraz nikt nie kwestionuje ich prawa do spadku.

Aneta Mościcka Sprawowanie opieki nad spadkodawcą a ulga w podatku od spadków i darowizn

Sprawowanie opieki nad spadkodawcą a ulga w podatku od spadków i darowizn Sprawowanie opieki nad spadkodawcą a ulga w podatku od spadków i darowizn

Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest sprawowanie opieki nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej w przepisanej...

Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest sprawowanie opieki nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej w przepisanej prawem formie. Do wymaganego okresu sprawowania opieki nie można zaliczyć czasu, gdy sprawowano ją bezumownie lub na podstawie umowy zawartej bez wymaganej formy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Małgorzata Pundyk-Glet Konieczna zgoda wspólnoty w formie uchwały

Konieczna zgoda wspólnoty w formie uchwały Konieczna zgoda wspólnoty w formie uchwały

Podmiot, który zamierza wykonywać prace budowlane w części wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, powinien posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny...

Podmiot, który zamierza wykonywać prace budowlane w części wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, powinien posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwi­cach.

Przemysław Gogojewicz Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości Działania zapobiegające zakażeniom podejmowane przez zarządcę nieruchomości

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...

To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.

Aneta Mościcka Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów

Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów Skutki wykonania ogrodzenia z naruszeniem przepisów

Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały...

Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały wykonane i nie są prowadzone, powinien mieć zastosowanie art. 51 ust. 7 PB, czyli rozbiórka. W takiej sytuacji wstrzymanie robót budowlanych byłoby bezprzedmiotowe – orzekł NSA.

Aneta Mościcka Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku

Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku Zarządca jako adresat decyzji o rozbiórce budynku

Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.

Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.

Piotr Pałka Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA

Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA Mała wspólnota mieszkaniowa a wniesienie skargi do WSA

Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej...

Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej zgodę na dokonanie tej czynności – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.

Agnieszka Żelazna Niezrealizowanie celu wywłaszczenia a zwrot nieruchomości

Niezrealizowanie celu wywłaszczenia a zwrot nieruchomości Niezrealizowanie celu wywłaszczenia a zwrot nieruchomości

Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego...

Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego osiedla nie była celem wywłaszczenia. Modyfikacja celu wywłaszczenia może być rozważana jedynie w warunkach jego realizacji – wynika z wyroku NSA z dnia 14.10.2021 r.

Aneta Mościcka Ulga mieszkaniowa a lokal niemieszkalny

Ulga mieszkaniowa a lokal niemieszkalny Ulga mieszkaniowa a lokal niemieszkalny

To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej,...

To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej, że to lokal niemieszkalny nie jest decydujący dla prawnopodatkowej oceny jego charakteru, dokonanej w kontekście przepisów ustawy o podatku od dochodów osób fizycznych – orzekł WSA w Łodzi.

Julita Treder-Marek Określenie sumy kary umownej

Określenie sumy kary umownej Określenie sumy kary umownej

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...

Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.

Wybrane dla Ciebie

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy? Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie? Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.