administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

O obowiązku pozyskania decyzji o warunkach zabudowy przez inwestora

red. Eksperta Budowlanego

red. Eksperta Budowlanego

Decyzja o warunkach zabudowy jest wymagana w odniesieniu do każdej nietymczasowej i niejednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, choćby nie wiązała się ona z obowiązkiem posiadania przez inwestora pozwolenia na budowę.

Zobacz także

Grupa Warta Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie? Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują...

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Aneta Mościcka Styropian jako materiał oddzielenia ppoż.?

Styropian jako materiał oddzielenia ppoż.? Styropian jako materiał oddzielenia ppoż.?

Ściana oddzielenia przeciwpożarowego powinna zostać wykonana z materiałów niepalnych, wymóg ten dotyczy wszystkich elementów takiej ściany, w tym także jej ocieplenia. Oznacza to, że także ocieplenie ściany...

Ściana oddzielenia przeciwpożarowego powinna zostać wykonana z materiałów niepalnych, wymóg ten dotyczy wszystkich elementów takiej ściany, w tym także jej ocieplenia. Oznacza to, że także ocieplenie ściany oddzielenia przeciwpożarowego musi zostać wykonane z materiałów niepalnych. Styropian nie może zostać zaliczony do grupy materiałów niepalnych. O tym, które z materiałów budowlanych można zaliczyć do materiałów niepalnych, decydują regulacje zawarte w załączniku nr 3 do rozporządzenia w sprawie...

Redakcja AiMN Wspólnota mieszkaniowa cofa zgodę na przebudowę

Wspólnota mieszkaniowa cofa zgodę na przebudowę Wspólnota mieszkaniowa cofa zgodę na przebudowę

Co mogę zrobić, jakie kroki podjąć, gdy wspólnota mieszkaniowa cofnęła mi zgodę na przebudowę, a ja już poniosłem koszty z nią związane?

Co mogę zrobić, jakie kroki podjąć, gdy wspólnota mieszkaniowa cofnęła mi zgodę na przebudowę, a ja już poniosłem koszty z nią związane?

Omawiany wyrok w całej swoje rozciągłości bazuje na art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Interpretacja tego przepisu przyczyniła się do stwierdzenia będącego konkluzją wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie, że decyzja o warunkach zabudowy jest bezwzględnie konieczna, nawet w sytuacji, w której nie ma ustalenia ustawowego. Zgodnie z prawem wyrażonym w art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga ustalenia warunków zabudowy w drodze decyzji.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, budowa takich obiektów budowlanych, jak:

  • wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
  • wolno stojących parterowych budynków stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;

— wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

W przypadku zmiany zagospodarowania terenu bez uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może, w drodze decyzji, nakazać właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości:

  • wstrzymanie użytkowania terenu – wyznaczając termin, w którym należy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, albo
  • przywrócenie poprzedniego sposobu zagospodarowania.

Z przepisów art. 59 ust. 1 i 2 można wywieść, że każda zmiana zagospodarowania terenu wymaga ustalenia warunków zabudowy. Nie ma tutaj decydującego znaczenia kwestia, czy do określonych roboty wymaga się pozwolenia na budowę. Istotne jest, czy roboty budowlane spowodują zmianę sposobu zagospodarowania terenu, z zastrzeżeniem postanowień

Omówienie wyroku

Wnioskiem z dnia 24 lutego 2014 r. spółka zwróciła się do burmistrza miasta o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku gastronomicznego wraz z infrastrukturą techniczną, wiaty na śmietnik, zjazdu publicznego, słupa reklamowego podświetlanego oraz przebudowie drogi miejskiej. Burmistrz ustalił warunki zabudowy dla budowy budynku gastronomicznego oraz obiektów towarzyszącej temu budynkowi infrastruktury, w skład której wchodzi: zjazd publiczny, miejsca postojowe i drogi wewnętrzne na obszarze planowanej inwestycji, oświetlenie uliczne terenu inwestycji oraz wolnostojące podświetlone urządzenie reklamowe.

Jednocześnie umorzył postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu w części dotyczącej:

  • budowy przyłączy do planowanego budynku gastronomicznego,
  • przyłącza do podświetlanego urządzenia reklamowego,
  • budowy obiektów małej architektury (osłony śmietnikowej),
  • przebudowy sieci infrastruktury technicznej uzbrojenia terenu,
  • przebudowy ulicy w istniejących liniach rozgraniczających oraz budowy stacji transformatorowej.

W uzasadnieniu podał, że wniosek inwestora, w zakresie budowy budynku gastronomicznego wraz z infrastrukturą oraz wolnostojącego urządzenia reklamowego, był kompletny i spełniał wymogi określone ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Na terenie objętym wnioskiem nie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, planowane zamierzenie budowlane nie stanowi inwestycji celu publicznego, a zatem sposób zagospodarowania terenu winien zostać ustalony w drodze decyzji o warunkach zabudowy.

Odnosząc się zaś do pozostałych obiektów i urządzeń objętych wnioskiem, podał, że za wyjątkiem budynku stacji transformatorowej ich realizacja w świetle uwarunkowań ustawy z Prawo budowlane, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a zatem nie wymaga również uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Realizacja stacji transformatorowej stanowi zgodnie ustawą o gospodarce nieruchomościami budowę inwestycji celu publicznego, a zatem określenie warunków zabudowy dla jej realizacji winno nastąpić nie w decyzji o warunkach zabudowy, lecz decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Odwołanie od tej decyzji wniosła Spółka. Jej zdaniem wydana decyzja pozostaje w sprzeczności z wnioskiem inwestora, gdyż planowane przyłącza, w zakresie których organ umorzył postępowanie, stanowią w istocie elementy wewnętrznych sieci.

Ponadto, jeżeli wniosek o pozwolenie na budowę obejmuje więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może – na wniosek inwestora – dotyczyć również wybranych obiektów lub zespołu obiektów, które mogą samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem.

Jeżeli pozwolenie na budowę dotyczy wybranych obiektów lub zespołu obiektów, inwestor jest zobowiązany przedstawić projekt zagospodarowania działki dla całego zamierzenia budowlanego. Roboty polegające na budowie budynku wraz z przyłączami oraz przebudowie istniejących sieci mogą być zatem traktowane jako jedno zamierzenie inwestycyjne.

I.K. zarzuciła zaś błędne ustalenie stanu faktycznego sprawy, skutkujące wadliwym, a co najmniej – przedwczesnym, uznaniem, że w sprawie zachodzą wszystkie przesłanki określone przepisami ustawy o projektowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, warunkujące wydanie decyzji dla wnioskowanego przedsięwzięcia.

W zaskarżonej decyzji nie określono również wymagań dotyczących ochrony interesów osób trzecich, co – biorąc pod uwagę charakter planowanej działalności – skutkuje wadą wydanego aktu. Lokal gastronomiczny będzie bowiem negatywnie oddziaływał na spokój i ciszę w okolicy, a ponadto być może zwiększy natężenie ruchu, co wpłynie na bezpieczeństwo. W ocenie organu odwoławczego w opisywanej sprawie doszło do naruszenia przepisów w stopniu uniemożliwiającym wydanie prawidłowego rozstrzygnięcia.

Organ I instancji – pomimo tego, że wniosek Spółki nie czynił zadość wymaganiom stawianym art. 52 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – nie wezwał inwestora do jego uzupełnienia i sprecyzowania jego zakresu. We wniosku nie wskazano w sposób jednoznaczny, jakie roboty budowlane na działkach będących drogami publicznymi planuje zrealizować wnioskodawca, zaś organ I instancji w zasadzie sam zinterpretował zakres wniosku i (na co słusznie wskazała Spółka w odwołaniu) pominął część planowanej inwestycji.

Uchybienie to powoduje, że wydana decyzja nie rozstrzyga sprawy co do całości wniosku. W dodatku, co równie istotne, mogła zostać wydana bez udziału wszystkich stron postępowania. W przypadku bowiem objęcia wnioskiem działki na całej jej szerokości rozważyć należy, czy właściciele działek położnych po przeciwnej stronie ulicy nie mają interesu prawnego w sprawie.

Z orzeczenia sądu

Podstawę materialno-prawną decyzji o warunkach zabudowy stanowi w szczególności art. 59 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Według jego treści, zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy.

Przesłanki wydania dla wnioskodawcy decyzji pozytywnej określa przepis art. 61 ust. 1 powołanej wyżej ustawy. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:

  • co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
  • teren ma dostęp do drogi publicznej;
  • istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
  • teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów
  • decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.

Istotne znaczenie w niniejszej sprawie odgrywa także przepis art. 59 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Otóż nakazuje on stosować art. 59 ust. 1 ww. ustawy także do takiej zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku.

Z powyższej regulacji wynika jednoznacznie, iż decyzja o warunkach zabudowy jest wymagana w odniesieniu do każdej nietymczasowej i niejednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, choćby nie wiązała się ona z obowiązkiem posiadania przez inwestora pozwolenia na budowę.

Zdaniem sądu, inwestycja ma służyć potrzebom funkcjonowania obiektu projektowanego przez spółkę (budynek gastronomiczny). W konsekwencji nie sposób uznać, że budowa opisanego wyżej urządzenia technicznego ma jakiekolwiek znaczenie dla ogółu wspólnoty gminy czy innego podmiotu publicznego jak wymaga tego art. 2 pkt 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Organy ewidentnie pominęły fakt, że dla uznania inwestycji za cel publiczny musi w jej ramach zostać realizowany cel publiczny a nie jedynie cele prywatnego inwestora, choćby pokrywały się z przedsięwzięciami wskazanymi w art. 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Innymi słowy, art. 2 pkt 5 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymaga dodatkowo, aby inwestycja miała znaczenie lokalne, ponadlokalne lub krajowe. Tylko wówczas będzie ją można zakwalifikować jako zaspokajającą potrzeby publiczne, w tym – uzasadniającą wywłaszczenie nieruchomości. Takiego znaczenia nie można przypisać obiektowi realizowanemu przez spółkę. Dlatego też umorzenie w tym zakresie postępowania administracyjnego przez organ pierwszej instancji, przy jednoczesnej aprobacie tego rozstrzygnięcia dokonanej przez SKO, narusza także art. 105 § 1 kpa i to w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy.

Organ pierwszej instancji określając warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dopuścił się także obrazy przepisów rozporządzenia. Jednocześnie żadne z tych naruszeń nie zostało przez SKO dostrzeżone, co automatycznie przekłada się na wadliwość zaskarżonej do WSA decyzji Kolegium. Innymi słowy, Kolegium pomimo ciążącego na nim obowiązku nie przeanalizowało całości wydanego przez Burmistrza rozstrzygnięcia.

Wskaźnik wielkości powierzchni nowej zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu wyznacza się na podstawie średniego wskaźnika tej wielkości dla obszaru analizowanego[1].

Organ pierwszej instancji wyznaczył wskaźnik powierzchni planowanej zabudowy usługowej w stosunku do powierzchni terenu objętego wnioskiem do 40%. Tym samym, inwestor został uprawniony do tego, aby dowolnie zmniejszyć ten wskaźnik poniżej granicy 40%. Na takie określanie wskazanego wskaźnika nie pozwala jednak regulacja § 5 ust. 1 rozporządzenia, o którym mowa niżej. Zdaniem sądu, wymaga ona dokładniejszego określenia wskazanej wartości.

 Organ wyznaczył w swej decyzji szerokość elewacji frontowej budynku gastronomicznego do 40 m, co powoduje że dopuścił także wartości mniejsze niż 40 m. Tymczasem Organ ma zdecydowanie bardziej jednoznacznie określić szerokość elewacji frontowej na podstawie analizy urbanistycznej wskazującej średnią szerokość elewacji frontowych istniejącej zabudowy na działkach w obszarze analizowanym, z uwzględnieniem tolerancji do 20%.

Ponadto z treści analizy nie wynika, że średnia szerokość elewacji frontowej istniejącej zabudowy wynosi 40 m, zaś sama analiza urbanistyczna nie dopuszcza odstąpienia od istniejącej średniej. Z tej przyczyny kontrolowane przez sąd decyzje naruszają, w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy, § 6 ust. 1 i 2 rozporządzenia.

W podobny do opisanego wyżej sposób naruszono § 7 ust. 1 rozporządzenia określając wysokość planowanego budynku gastronomicznego do 12 m, pozwalając inwestorowi wznieść ten budynek z naruszeniem zasady dobrego sąsiedztwa. Wykładnia celowościowa przepisu art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w związku z § 7 ust. 1 rozporządzenia, prowadzi do wniosku, że wysokość gzymsu, attyki lub górnej krawędzi elewacji frontowej projektowanego obiektu organ musi wyznaczyć w sposób konkretny lub (w określonych przypadkach) określić parametry wysokości od–do. Uzasadnienie wybranego wariantu powinno wynikać z treści analizy, która w niniejszej sprawie nie wskazuje dokładnej wysokości istniejącej zabudowy sąsiedniej. W ten sam błędny sposób określono w decyzji wysokość urządzenia reklamowego.

Organ pierwszej instancji nie wyjaśnił, na czym oparł swe rozstrzygnięcie, dopuszczając powierzchnię dachu spadzistego budynku do 30% całkowitej powierzchni dachu. Tekst analizy znajdującej się w aktach sprawy nie uprawnia organu do dokonywania takiego ustalenia, bowiem nie pokazuje, aby taka właśnie wartość występowała na terenie objętym analizą. Określając ten wskaźnik organ może opierać się wyłącznie na geometrii dachów występujących na obszarze analizowanym, co tym samym nie uprawnia go do wprowadzania ograniczeń niewystępujących w obszarze objętym tym dokumentem.

W przekonaniu WSA niedopuszczalne jest określenie parametrów nowej zabudowy wyłącznie poprzez podanie wskaźnika maksymalnego (minimalnego) albo też poprzez odwołanie się do pojęć nieskonkretyzowanych (np. istniejąca wysokość, obecna szerokość i tak dalej).

W takiej sytuacji decyzja ustalająca warunki zabudowy umożliwiałaby realizację obiektów, które nie byłyby charakterystyczne (zarówno co do rodzaju inwestycji, jak i parametrów) dla obiektów występujących w obszarze analizowanym. Dlatego ponownie rozpatrując złożony wniosek, Organy winny zważyć, iż co do zasady ustalanie wskaźników i wymiarów planowanej zabudowy, wymaganych według rozporządzenia, jest dopuszczalne w formie tzw. widełek, czyli w określonych przedziałach wielkości.

Ostateczne, dokładne i precyzyjne wymiary planowanej zabudowy kubaturowej ustalone zostaną w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Precyzyjne określanie tych wskaźników zwykle nie jest konieczne z punktu widzenia celu, któremu ma służyć decyzja o warunkach zabudowy, czyli ustaleniu, jaki rodzaj zabudowy ma powstać na danym terenie, z zachowaniem zastanego tam ładu przestrzennego. Jednocześnie, tak jak w niniejszej sprawie, decyzja nie określająca dolnej granicy parametrów inwestycji wprowadzając w tym zakresie zbyt dużą dowolność, może skutkować naruszeniem art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym poprzez rzeczywiste zezwolenie dla inwestora na odstąpienie od warunków dobrego sąsiedztwa.

Organy obu instancji dopuściły się naruszenia obowiązujących regulacji prawa materialnego oraz procesowego w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy. Organ odwoławczy, akceptując w swej kasacyjnej decyzji dość oczywiste uchybienia przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz rozporządzenia, doprowadziłby do ponownego wydania aktu nielegalnego, a tego nie można pogodzić z ideą państwa prawa.

Wyrok z dnia 30 lipca 2015 r., sygn. akt II SA/Rz 161/15

[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (DzU z 2003 r. nr 164, poz. 1588).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Aneta Mościcka Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku

Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku Następcy prawni jako adresaci nakazu rozbiórki budynku

W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji...

W sprawach budowlanych, na przykład w sprawie legalizacji obiektu, występuje sukcesja czyli następstwo praw i obowiązków będące wynikiem następstwa praw i obowiązków cywilnych. Wśród adresatów decyzji o wstrzymaniu prac budowlanych, czy też rozbiórce budynku nie uwzględnia się spadkobierców, którzy odrzucili spadek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu

Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu Wymogi inwestora w zakresie gospodarki wodno-ściekowej domu

Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych,...

Wody opadowe z dachu muszą być odprowadzane na własny teren nieutwardzony i inwestor ma bezwzględny obowiązek o to zadbać. Nie może przy tym naruszać § 29 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. Najprostsze dopuszczalne rozwiązanie polega na zapewnieniu możliwości odprowadzania wód opadowych na nieutwardzony grunt na nieruchomości, na której wznoszony jest budynek – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Anna Ruszczak news Warto skorzystać z prekarium

Warto skorzystać z prekarium Warto skorzystać z prekarium

Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego...

Polacy z otwartym sercem pomagają i udostępniają swoje mieszkania uchodźcom z Ukrainy. Nieodpłatne i grzecznościowe udostępnienie mieszkania może jednak wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Dlatego warto skorzystać z instytucji prekarium.

Agnieszka Żelazna Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty

Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty Skuteczność doręczenia decyzji nadzoru budowlanego adresowanej do wspólnoty

W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania...

W postanowieniu z dnia 11.01.2022 r. NSA wyjaśnił, że jeżeli podmiot reprezentujący wspólnotę mieszkaniową udzielił pełnomocnictwa innej osobie, to zgodnie z regułą wynikającą z art. 40 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, pisma doręcza się temu pełnomocnikowi. Dlatego też adresatem przesyłki pochodzącej od organu administracji może być pełnomocnik zarządcy nieruchomości, reprezentującego wspólnotę mieszkaniową.

Aneta Mościcka Czy zarząd gruntem można domniemywać?

Czy zarząd gruntem można domniemywać? Czy zarząd gruntem można domniemywać?

Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie,...

Istnienia zarządu nie można domniemywać – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła stwierdzenia wojewody, że działka gruntu stanowiąca mienie Skarbu Państwa stała się z mocy prawa, nieodpłatnie, własnością gminy. Polskie Koleje Państwowe S.A. wniosły odwołanie od tej decyzji.

Agnieszka Żelazna Dostęp do drogi publicznej

Dostęp do drogi publicznej Dostęp do drogi publicznej

W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych,...

W uchwale z dnia 28.01.2022 r., SN wyjaśnił, iż nieruchomość, której właścicielowi przysługuje wynikające z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uprawnienie do korzystania z dróg wewnętrznych, łączących się z drogą publiczną, powinna być uznawana za nieruchomość, która posiada odpowiedni dostęp do drogi publicznej w rozumieniu art. 145 § 1 KC.

Aneta Mościcka Zmiana sposobu użytkowania obiektu

Zmiana sposobu użytkowania obiektu Zmiana sposobu użytkowania obiektu

Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust....

Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust. 1 i ust. 2 PB. Klub nocny, wpływa na warunki w zakresie emisji hałasu i drgań oraz układu obciążeń, a więc kształtuje warunki higieniczno-sanitarne i ochrony środowiska – orzekł WSA w Białymstoku.

Aneta Mościcka Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM Opodatkowanie usług na rzecz podmiotów niebędących członkami SM

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin,...

Wszelkie usługi na rzecz podmiotów niebędących członkami spółdzielni mieszkaniowej, w tym także wynajmowanie garaży, pozostają bez związku z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych członków oraz ich rodzin, i nie stanowią gospodarki zasobami mieszkaniowymi w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić...

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić się do członków wspólnoty mieszkaniowej, dopiero gdy ci wyrażą swoją wolę w sposób prawem przewidziany (uchwała), może złożyć stosowne oświadczenie, czyli w zależności od poczynionych ustaleń wyrazić zgodę lub nie – orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Aneta Mościcka Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT? Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga,...

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga, by nabycie prawa własności mieszkania nastąpiło we wskazanym w tym przepisie terminie – orzekł NSA.

Aneta Mościcka Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa? Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane...

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane z elementami konstrukcyjnymi i estetycznymi powinny być rozpatrywane jako części nieruchomości wspólnej. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością i obciążają wspólnotę mieszkaniową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą...

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Aneta Mościcka Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie,...

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie, wynikające z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie może być jednak kwalifikowane jako podział nieruchomości w rozumieniu art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Jacek Frydryszak Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

Anna Ruszczak news Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Aneta Mościcka Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Aneta Mościcka Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Zasady naliczania opłaty adiacenckiej Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres...

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – podziału nieruchomości; wzrost wartości nieruchomości na skutek dokonanego podziału; wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale...

Aneta Mościcka Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości? Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany,...

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany, są częścią składową wywłaszczonej nieruchomości. Tym samym wartość tablic reklamowych podwyższa wartość nieruchomości i zwiększa odszkodowanie z tytułu jej wywłaszczenia – wynika z wyroku NSA.

Anna Ruszczak news Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem...

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem nieruchomości w Warszawie.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Aneta Mościcka Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność...

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.