W tej akurat sprawie, jeden z członków zarządu, przekonał pozostałych członków zarządu, by zorganizować tzw. obiegowe głosowanie członków wspólnoty
fot. pixabay
Pojawiają się wątpliwości, czy wspólnota mieszkaniowa może wydać zgodę na sprzedaż alkoholu w lokalu użytkowym na podstawie uchwały podjętej w trybie obiegowym. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich może, jeżeli wszyscy członkowie wspólnoty będą mieli szansę wziąć udział takim w głosowaniu. Jeśli nie wszyscy wiedzą, że głosowanie się odbywa, taka uchwała nie może być wiążąca, nawet jeśli zagłosują właściciele, dysponujący większością udziałów – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
Skoro przepis art. 83 ust. 13 USM nakazuje zarządowi przygotowanie pod względem formalnym i przedłożenie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni,...
Skoro przepis art. 83 ust. 13 USM nakazuje zarządowi przygotowanie pod względem formalnym i przedłożenie pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni, to tym samym zarząd nie może wprowadzać do porządku obrad projektów uchwał, dotyczących kwestii niemieszczących się w kompetencji walnego zgromadzenia lub też naruszających porządek prawny – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.
Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to niedawno wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
Segregacja odpadów jest bardzo ważna, a za jej małe naruszenie grozi odpowiedzialność zbiorowa mieszkańców bloku. Potwierdza to niedawno wydany wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany...
NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza obowiązek segregacji śmieci.
Sąd Apelacyjny w Gdańsku wystąpił do Sądu Najwyższego (sygn. III CZP 59/19) z pytaniem, czy niezapewnienie wszystkim właścicielom udziału w głosowaniu nad uchwałą członków wspólnoty mieszkaniowej w trybie indywidualnego zbierania głosów, wyrażającą zgodę na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, narusza przepisy ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t. j. z 2019 r., poz. 737) w taki sposób, że uchwały tej nie można uznać za podjętą przez ogół właścicieli.
W sprawie rozpoznanej przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku, członek zarządu wspólnoty miał lokal użytkowy i chciał go wynająć na sklep lub restaurację. Do tego potrzebna jest koncesja na sprzedaż alkoholu, a miasto nie może jej wydać bez zgody wspólnoty mieszkaniowej.
Wspólnota spotyka się raz do roku na walnym zebraniu, a na co dzień decyzje w jej imieniu podejmuje zarząd. Są sprawy, w których zarząd decydować nie może – musi odwołać się do wspólnoty, taką sprawą jest np. zgoda na sprzedaż alkoholu.
W tej akurat sprawie, jeden z członków zarządu, przekonał pozostałych członków zarządu, by zorganizować tzw. obiegowe głosowanie członków wspólnoty. Projekt uchwały dotyczącej zgody na sprzedaż alkoholu został rozesłany do mieszkańców.
Mieli oni wyrazić swoją wolę, oddając głos na załączonej karcie. Aby zbieranie głosów usprawnić, członek zarządu zainteresowany wynajęciem swego lokalu dzwonił do sąsiadów, przedstawiał im sprawę, po czym przesyłał karty do głosowania.
Procedura zbierania głosów trwała około dziesięciu dni i zakończyła się, gdy zebrano większość głosów na tak (za przyjęciem uchwały opowiedziało się 59,17% udziałów w nieruchomości wspólnej). Przyjętą uchwałę rozesłano członkom wspólnoty.
Następnie jeden z członków wspólnoty dowiedział się, że głosowanie już się odbyło. Nie odebrał telefonu od członka zarządu, więc nie dostał karty do głosowania. Nie przyszedł też na doroczne zebranie wspólnoty, więc nie zgłosił tam swoich wątpliwości. Przedstawił je w sądzie.
Sąd I instancji uznał jego rację i orzekł, że uchwała jest nieważna, nie została bowiem poddana pod głosowanie wszystkich uprawnionych. Zarząd wspólnoty miał listę mailową wszystkich członków, ale projekt uchwały wysłał tylko do wybranych osób. Sąd uznał, że w tak ważnej dla wspólnoty sprawie, decyzję powinna poprzedzać debata. Pospieszny tryb podejmowania decyzji zapewniał interes ekonomiczny właściciela lokalu użytkowego, ale już niepozostałych członków wspólnoty.
Sąd Apelacyjny miał wątpliwości, czy wspólnota może decydować w trybie obiegowym, dlatego skierował pytanie do Sądu Najwyższego. Do postępowania prowadzonego przed Sądem Najwyższym przystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich, który podkreślił, że uchwała wspólnoty mieszkaniowej, wyrażająca zgodę na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, która uzyskała wymaganą ustawowo większość głosów, jest skuteczna i wiąże ogół właścicieli lokali. Niezapewnienie wszystkim właścicielom lokali udziału w głosowaniu przeprowadzonym w trybie indywidualnego zbierania głosów może stanowić podstawę uchylenia uchwały, jeżeli uchybienie to miało lub mogło mieć wpływ na treść uchwały.
Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27.02.2020 r.(sygn. III CZP 59/19)
Wydanie rzeczy nie musi nastąpić przez jej wręczenie. Możliwe jest także wydanie rzeczy za pomocą aktów symbolicznych, np. umieszczenia odpowiednich oznaczeń na gruncie, obejścia gruntu, wskazania jego...
Wydanie rzeczy nie musi nastąpić przez jej wręczenie. Możliwe jest także wydanie rzeczy za pomocą aktów symbolicznych, np. umieszczenia odpowiednich oznaczeń na gruncie, obejścia gruntu, wskazania jego granic lub przedstawienia nabywcy gruntu osobom trzecim – wynika z wyroku Sądu Najwyższego.
Biegły powinien płacić od swoich usług VAT. Fakt, że sąd zlecający mu ich wykonanie nie uwzględnia tego w kwocie wynagrodzenia, nie ma znaczenia - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Biegły powinien płacić od swoich usług VAT. Fakt, że sąd zlecający mu ich wykonanie nie uwzględnia tego w kwocie wynagrodzenia, nie ma znaczenia - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota...
Wynajmowanie przez wspólnotę mieszkaniową dachu nieruchomości wspólnej stanowi gospodarowanie składnikiem majątkowym, który wchodzi w skład zasobu mieszkaniowego zarządzanego przez wspólnotę. Wspólnota mieszkaniowa może skorzystać ze zwolnienia z CIT przychodów z tytułu wynajmu dachu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Oddanie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe w trzyletnią dzierżawę (nawet jeśli została wypowiedziana po roku) w celu prowadzenia parkingu, w okresie pięciu lat od przekształcenia, wyczerpuje...
Oddanie nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkaniowe w trzyletnią dzierżawę (nawet jeśli została wypowiedziana po roku) w celu prowadzenia parkingu, w okresie pięciu lat od przekształcenia, wyczerpuje znamiona dyspozycji wskazanego przepisu, a w konsekwencji oznacza konieczność zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.
W postanowieniu z dnia 06.05.2021 r., Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż ocena czy zachodzi możliwość podziału fizycznego nieruchomości nie powinna ograniczać się jedynie do ustalenia, czy w ogóle podział taki...
W postanowieniu z dnia 06.05.2021 r., Sąd Najwyższy wyjaśnił, iż ocena czy zachodzi możliwość podziału fizycznego nieruchomości nie powinna ograniczać się jedynie do ustalenia, czy w ogóle podział taki jest możliwy do zrealizowania. Konieczne jest zatem każdorazowo dokonanie przez sąd oceny, czy nie zachodzą okoliczności, przemawiające przeciwko takiemu sposobowi zniesienia współwłasności.
Jeśli deweloper nie wyodrębnił garażu jako samodzielnego lokalu, każdy właściciel lokalu ma prawo korzystać z niego stosownie do udziału w nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.
Jeśli deweloper nie wyodrębnił garażu jako samodzielnego lokalu, każdy właściciel lokalu ma prawo korzystać z niego stosownie do udziału w nieruchomości - uznał Sąd Najwyższy.
Okoliczność, że rezultat umowy był osiągany w wyniku procesu lustracji, określonego w art. 91–93 Prawa spółdzielczego, nie świadczy o tym, że celem umowy były jedynie te czynności. Bez sporządzenia protokołu...
Okoliczność, że rezultat umowy był osiągany w wyniku procesu lustracji, określonego w art. 91–93 Prawa spółdzielczego, nie świadczy o tym, że celem umowy były jedynie te czynności. Bez sporządzenia protokołu lustracji uczestnik postępowania nie wykonałby w pełni umowy - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Podatnikiem podatku od nieruchomości – obiektów budowlanych wzniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty, także w przypadku, w którym wymienione obiekty wzniesione...
Podatnikiem podatku od nieruchomości – obiektów budowlanych wzniesionych na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste jest użytkownik wieczysty, także w przypadku, w którym wymienione obiekty wzniesione zostały przez dzierżawcę gruntu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali, ani nakładać na właścicieli lokali zobowiązań innych, niż wynikające z UWL. Przedmiotem uchwał...
Właściciele lokali nie mogą podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali, ani nakładać na właścicieli lokali zobowiązań innych, niż wynikające z UWL. Przedmiotem uchwał właścicieli lokali mogą być sprawy dotyczące nieruchomości wspólnej, a nie sfera wykonywania przez właściciela jego praw do wyodrębnionego lokalu – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Łodzi.
Wspólnota mieszkaniowa nie może w żadnym zakresie naruszać majątkowych interesów właścicieli lokali, którzy powinni być obciążani kosztami utrzymania części wspólnej nieruchomości i jej remontami proporcjonalnie...
Wspólnota mieszkaniowa nie może w żadnym zakresie naruszać majątkowych interesów właścicieli lokali, którzy powinni być obciążani kosztami utrzymania części wspólnej nieruchomości i jej remontami proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej. Zastosowanie innych wskaźników będzie naruszeniem interesów właścicieli lokali – wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne...
Urządzenia techniczne znajdujące się w budynku i instalacje wewnętrzne zapewniające wykorzystywanie tego budynku zgodnie z przeznaczeniem nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Tym samym, sporne obiekty, jeżeli znajdują się wewnątrz budynku, oceniane przez pryzmat urządzeń technicznych lub instalacji, nie mogą być uważane za odrębne budowle, stanowią w elementy budynku – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Z żądaniem ustalenia odszkodowania może wystąpić podmiot wywłaszczony oraz spadkobiercy wywłaszczonego, lecz nie mogą wystąpić aktualni właściciele nieruchomości, którzy prawo własności nabyli w drodze...
Z żądaniem ustalenia odszkodowania może wystąpić podmiot wywłaszczony oraz spadkobiercy wywłaszczonego, lecz nie mogą wystąpić aktualni właściciele nieruchomości, którzy prawo własności nabyli w drodze czynności prawnej (umowy dożywocia), a więc następstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
W postanowieniu z dnia 06.10.2021 r. (sygn. akt III OSK 5913/21) NSA wyjaśnił, iż przepis art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym1) gwarantuje każdemu, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały...
W postanowieniu z dnia 06.10.2021 r. (sygn. akt III OSK 5913/21) NSA wyjaśnił, iż przepis art. 101 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym1) gwarantuje każdemu, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem, podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, możliwość zaskarżenia takiej uchwały lub zarządzenia do sądu administracyjnego.
Spółdzielnia mieszkaniowa sprawująca zarząd powierniczy na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ma ograniczoną zdolność zarządczą, tzn. może wykonywać i...
Spółdzielnia mieszkaniowa sprawująca zarząd powierniczy na podstawie art. 27 ust. 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych ma ograniczoną zdolność zarządczą, tzn. może wykonywać i podejmować czynności zwykłego zarządu, a te przekraczające zwykły zarząd tylko w takim zakresie, w jakim właściciele lokali wyrazili zgodę w podjętej uchwale. Czynność polegająca na połączeniu nieruchomości jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.
Orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu potwierdza, iż zgodnie z prawem można uwzględniać głosy spadkobierców właścicieli lokali podczas głosowania uchwał wspólnoty mieszkaniowej, także w sytuacji gdy...
Orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu potwierdza, iż zgodnie z prawem można uwzględniać głosy spadkobierców właścicieli lokali podczas głosowania uchwał wspólnoty mieszkaniowej, także w sytuacji gdy nie doszło do sporządzenia testamentu oraz nie zostało wydane przez sąd postanowienie o nabyciu spadku oraz nikt nie kwestionuje ich prawa do spadku.
Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest sprawowanie opieki nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej w przepisanej...
Warunkiem uzyskania zwolnienia podatkowego, przewidzianego w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest sprawowanie opieki nad spadkodawcą na podstawie umowy zawartej w przepisanej prawem formie. Do wymaganego okresu sprawowania opieki nie można zaliczyć czasu, gdy sprawowano ją bezumownie lub na podstawie umowy zawartej bez wymaganej formy – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Podmiot, który zamierza wykonywać prace budowlane w części wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, powinien posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny...
Podmiot, który zamierza wykonywać prace budowlane w części wspólnej wspólnoty mieszkaniowej, powinien posiadać prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego...
To na właścicielu (posiadaczu, zarządcy) nieruchomości ciąży ustawowy obowiązek przeprowadzenia deratyzacji w przypadku wystąpienia gryzoni na jego nieruchomości – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 13 marca 2019 r., sygn. akt II SA/Bd 9/19.
Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały...
Wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust. 1 PB może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, gdy roboty zostały wykonane i nie są prowadzone, powinien mieć zastosowanie art. 51 ust. 7 PB, czyli rozbiórka. W takiej sytuacji wstrzymanie robót budowlanych byłoby bezprzedmiotowe – orzekł NSA.
Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.
Na gruncie Prawa budowlanego zarządcą obiektu budowlanego jest podmiot, który uzyskuje prawo zarządzania tym obiektem, będącym cudzą własnością, w imieniu własnym i z wyłączeniem właściciela.
Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej...
Wystąpienie małej wspólnoty mieszkaniowej ze skargą do sądu administracyjnego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd nieruchomością wspólną, a zatem wymaga uchwały właścicieli lokali, wyrażającej zgodę na dokonanie tej czynności – wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu.
Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego...
Ewentualny nawet związek garaży z osiedlem mieszkaniowym nie może świadczyć o modyfikacji celu wywłaszczenia, w postaci budowy garaży zamiast pierwotnie planowanego parkingu w sytuacji, gdy budowa samego osiedla nie była celem wywłaszczenia. Modyfikacja celu wywłaszczenia może być rozważana jedynie w warunkach jego realizacji – wynika z wyroku NSA z dnia 14.10.2021 r.
To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej,...
To, że lokal spełnia wymogi lokalu mieszkalnego, w rozumieniu UWL został kupiony w celach mieszkaniowych wystarczy, by uznać, że podatnik poniósł wydatki na cele mieszkaniowe. Zapis z księdze wieczystej, że to lokal niemieszkalny nie jest decydujący dla prawnopodatkowej oceny jego charakteru, dokonanej w kontekście przepisów ustawy o podatku od dochodów osób fizycznych – orzekł WSA w Łodzi.
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia...
Maksymalna wysokość kary umownej nie musi być wyrażona w kwocie pieniężnej; wystarczy, że można ją oznaczyć na podstawie umowy i w świetle okoliczności sprawy – stanowi uchwała Sądu Najwyższego z dnia 9 grudnia 2021 roku, sygn. III CZP 26/21.
W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.