administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmiana sposobu użytkowania obiektu

Aneta Mościcka | Administrator i Menedżer Nieruchomości 4/2022 | 2022-05-04
Zmiana sposobu użytkowania obiektu, fot. pixabay

Zmiana sposobu użytkowania obiektu, fot. pixabay

Działalność klubu nocnego, jeśli nawet wcześniej prowadzona tam była działalność gastronomiczna, powoduje zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego, wymagającą zgłoszenia, stosownie do art. 71 ust. 1 i ust. 2 PB. Klub nocny, wpływa na warunki w zakresie emisji hałasu i drgań oraz układu obciążeń, a więc kształtuje warunki higieniczno-sanitarne i ochrony środowiska – orzekł WSA w Białymstoku.

Zobacz także

Grupa Warta Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie? Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują...

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Marta Chmielewska Wynagrodzenie administratora wspólnoty mieszkaniowej

Wynagrodzenie administratora wspólnoty mieszkaniowej Wynagrodzenie administratora wspólnoty mieszkaniowej

Zmiana wysokości wynagrodzenia należnego administratorowi wspólnoty prowadzi do zmiany kosztów zarządu nieruchomością wspólną i jako taka wymaga zachowania trybu przewidzianego w ustawie o własności lokalu.

Zmiana wysokości wynagrodzenia należnego administratorowi wspólnoty prowadzi do zmiany kosztów zarządu nieruchomością wspólną i jako taka wymaga zachowania trybu przewidzianego w ustawie o własności lokalu.

Aneta Mościcka Zasady nabycia nieruchomości przez cudzoziemca

Zasady nabycia nieruchomości przez cudzoziemca Zasady nabycia nieruchomości przez cudzoziemca

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny....

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w ramach sądowego podziału majątku wspólnego między byłymi małżonkami nie jest zwolnione z obowiązku uzyskania zezwolenia przed wydaniem orzeczenia przez sąd powszechny. Interpretacja dokonana przez sąd pierwszej instancji, że w takim przypadku nie stosuje się ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców mogłaby prowadzić do obchodzenia przepisów tej ustawy.

W sprawie rozpoznanej przez WSA w Białymstoku 28 września 2021 r. (sygn. akt II SA/Bk 537/21) powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał w decyzji współwłaścicielom nieruchomości przywrócenie do stanu poprzedniego (tj. do ostatniej legalnej funkcji) pomieszczenia, położonego w piwnicy budynku i zaniechanie użytkowania piwnicy jako klubu nocnego, usunięcie wyposażenia służącego do prowadzenia tej działalności oraz usunięcie zewnętrznych, umieszczonych na budynku oznaczeń klubu.

Dostęp do klubu nocnego odbywa się wejściem z zewnątrz budynku i schodami wewnętrznymi, prowadzącymi bezpośrednio do pomieszczenia klubu, wyposażonego w miejsca siedzące dla klientów, bufet oraz sprzęt nagłaśniający.

W zasobach Departamentu Architektury Urzędu Miejskiego brak było dokumentacji urzędowej, mogącej świadczyć o legalnych zmianach sposobu użytkowania pomieszczeń po 1999 r.

To samowola budowlana

Współwłaściciele piwnicy argumentowali, że klub nocny zastali po poprzednim właścicielu nieruchomości, jej użytkowanie nie uległo zmianie od lat 80-tych, a przeprowadzane remonty (m.in. instalacji wentylacyjnej i wod.-kan.) nie wymagały uzyskania pozwoleń. PINB uznał, że doszło do samowolnej zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń, ponieważ obecny rodzaj działalności wymaga spełnienia innych warunków w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, pracy, zdrowia, higieniczno-sanitarnych, o których mowa w art. 71 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane1, stanowi zmianę sposobu użytkowania w rozumieniu art. 71 ust. 1 pkt 2 PB i wymaga zgłoszenia przed dokonaniem takiej zmiany.

Jednocześnie organ nadzoru budowlanego poinformował właścicieli piwnicy, że w razie braku wykonania ww. obowiązków albo dalszego użytkowania części obiektu, pomimo jego wstrzymania nakazane zostanie przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania w oparciu o art. 71a ust. 4 PB. Żądane dokumenty nie zostały przedłożone przez inwestorów w terminie. W konsekwencji organ nakazał właścicielom piwnicy przywrócenie jej do stanu poprzedniego.

WINB utrzymał w mocy decyzję powiatowego inspektora w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania piwnicy budynku, z przeznaczeniem na lokal usługowy – klub nocny.

Właściciele złożyli skargę, w której zarzucili organowi nadzoru budowlanego, że nie ustalił jaki jest ostatni legalny sposób użytkowania spornego pomieszczenia, czy i kiedy nastąpiła zmiana sposobu użytkowania, przez kogo. Właściciele podkreślili, że niemożliwe było nakazanie przywrócenia pomieszczenia do stanu poprzedniego. Skarżący zakwestionowali też żądanie przez organ nadzoru budowlanego dokumentów, gdy w piwnicy nie podjęto działalności zmieniającej warunki bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska, bądź wielkość lub układ obciążeń.

WSA: zmiana sposobu użytkowania wymaga zgody

WSA w Białymstoku oddalił skargę. Sąd uznał za słuszną decyzję organów nadzoru budowlanego, nakładającą na skarżących obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego pomieszczenia położonego w piwnicy budynku, użytkowanego jako klub nocny, poprzez usunięcie wyposażenia, służącego prowadzeniu przedmiotowej działalności oraz usunięcie zewnętrznych, umieszczonych na budynku oznaczeń klubu. Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że organy nadzoru budowlanego słusznie zastosowały art. 71 ust. 1 pkt 2 PB, który stanowi, że przez zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części rozumie się w szczególności podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkości lub układ obciążeń.

WSA zgodził się z poglądem wyrażonym przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 marca 2012 r. (sygn. akt II OSK 2549/10), że użytkowanie obiektu na cele rozrywkowe, a takim jest niewątpliwie klub nocny, w sposób oczywisty wpływa na warunki w zakresie emisji hałasu i drgań oraz układu obciążeń, a więc kształtuje warunki higieniczno-sanitarne i ochrony środowiska, może również naruszać prawnie chronione interesy właścicieli nieruchomości sąsiednich. Powyższe oznacza, że zmiana tych warunków jest traktowana jak zmiana sposobu użytkowania.

Zdaniem sądu, żadna z późniejszych okresowych funkcji pomieszczenia piwnicznego nie była legalna. Klub nocny nie jest obiektem gastronomiczno-handlowym, a taki sposób użytkowania dotyczył okresu przez nabyciem nieruchomości przez skarżących w 1994 r. To skarżący powinni dysponować dokumentacją dotyczącą co najmniej zmiany sposobu użytkowania od 2013 r., a taka dokumentacja nie została przedłożona.

Sąd nie zgodził się również ze skarżącymi, że postępowanie powinno się toczyć z udziałem zarządcy lokalu – spółki, która jako najemca ma umocowanie do dysponowania lokalem. Zgodnie z wyrażoną w Rozdziale 6 PB ogólną zasadą, właściciel nieruchomości lub zarządca odpowiadają za samowolną zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

Dalej: zgodnie z art. 61 pkt 1 PB właściciele lub zarządcy obiektu budowlanego mają obowiązek utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2, a przede wszystkim zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska. W konsekwencji na tych też podmiotach ciąży obowiązek poniesienia skutków samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Jednocześnie w orzecznictwie zwraca się uwagę, że niezależnie od tego, kto dokona samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu, odpowiedzialność za takie działanie ponosi właściciel lub zarządca obiektu. Dlatego stroną postępowania, a jednocześnie adresatem rozstrzygnięć podejmowanych na podstawie art. 71a ust. 1 i 4 PB jest jedynie właściciel, ewentualnie zarządca obiektu budowlanego, natomiast nie przyznaje się statusu strony najemcy obiektu, będącego przedmiotem takich spraw.

 

Wyrok Wojewódzkiego Sądu 
Administracyjnego w Białymstoku
z dnia 28 września 2021 r.
(sygn. akt II SA/Bk 537/21)


1 t.j. DzU z 2021 r., poz. 2351, z późn. zm.

Komentarze

Powiązane

Aneta Mościcka Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej Zgoda na sprzedaż napojów alkoholowych we wspólnocie mieszkaniowej

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić...

Wyrażenie zgody na sprzedaż napojów alkoholowych, jako pozostające w wyłącznej kompetencji wspólnoty mieszkaniowej, wymaga podjęcia w tej kwestii uchwały. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej powinien zwrócić się do członków wspólnoty mieszkaniowej, dopiero gdy ci wyrażą swoją wolę w sposób prawem przewidziany (uchwała), może złożyć stosowne oświadczenie, czyli w zależności od poczynionych ustaleń wyrazić zgodę lub nie – orzekł Sąd Apelacyjny w Szczecinie.

Aneta Mościcka Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT? Czy nabycie własności mieszkania jest konieczne dla skorzystania ze zwolnienia podatkowego w PIT?

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga,...

Warunkiem, który umożliwia zastosowanie zwolnienia podatkowego nie jest definitywne nabycie własności mieszkania, a przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymaga, by nabycie prawa własności mieszkania nastąpiło we wskazanym w tym przepisie terminie – orzekł NSA.

Aneta Mościcka Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa? Jakie części balkonu musi utrzymywać wspólnota mieszkaniowa?

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane...

O ile kwestia użytkowania balkonu, związana z uznaniem balkonu jako pomieszczenia przynależnego do lokalu może być kwalifikowana do elementów niewchodzących w skład części wspólnej, o tyle kwestie związane z elementami konstrukcyjnymi i estetycznymi powinny być rozpatrywane jako części nieruchomości wspólnej. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację nieruchomości wspólnej stanowią koszty zarządu tą nieruchomością i obciążają wspólnotę mieszkaniową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Aneta Mościcka Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu Służebność gruntowa po podziale i scaleniu gruntu

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą...

Po podziale nieruchomości władnącej, a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg Organy podatkowe blokują prawo do dziedziczenia ulg

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które...

Fiskus nie uznaje ulg za dziedziczone prawo majątkowe, mimo, że sądy administracyjne wydają orzeczenia korzystne dla podatników. Eksperci twierdzą, że spadkobiercy mają prawo do ulg podatkowych, które przysługiwały spadkodawcom. Według interpretacji podatkowej prawo do ulgi termomodernizacyjnej nie przysługuje spadkobiercy, bo to spadkodawca poniósł wydatki.

Aneta Mościcka Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu obciążonego hipoteką w postępowaniu upadłościowym

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie,...

Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość nabywa inny podmiot niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przekształca się ex lege we własność lokalu. Takie przekształcenie, wynikające z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, nie może być jednak kwalifikowane jako podział nieruchomości w rozumieniu art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Jacek Frydryszak Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne Kolejne problemy z  opłatami za  odpady komunalne

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

16 grudnia 2021 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w  Gliwicach (I SA/GI 700/21) wydał wyrok dotyczący wpływu nieobecności w miejscu zamieszkania na zmniejszenie stawki opłaty związanej z odpadami.

Anna Ruszczak news Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości Małżonkowie – notariusz i syndyk – nie mogą się umówić co do rozliczania kosztów nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał...

Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku orzekł, że na gruncie prawa podatkowego nieistotna jest umowa między małżonkami – notariuszem i syndykiem, że nieruchomością będącą przedmiotem najmu zarządzał będzie mąż i rozliczał koszty z tego tytułu.

Małgorzata Pundyk-Glet Sporne balkony

Sporne balkony Sporne balkony

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Kwestia balkonów od lat budzi kontrowersje. Wydaje się, że ilość orzecznictwa w tej materii jest na tyle spora, że można uznać, że temat nie powinien rodzić problemów interpretacyjnych.

Aneta Mościcka Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu Czynności przeciwdziałające niebezpieczeństwu pożarowemu

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu...

Doprowadzenie do usunięcia materiałów palnych i innych przedmiotów umieszczonych na korytarzu budynku mieszkalnego, należących do właścicieli lokali mieszkalnych tego budynku, odpowiada obowiązkom z zakresu ochrony przeciwpożarowej (bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji) i stanowi czynność zwykłego zarządu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Paweł Puch Remont we wspólnocie

Remont we wspólnocie Remont we wspólnocie

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać...

Uchwała w sprawie remontu musi zawierać ściśle określony zakres prac i niezbędnych wydatków, powinna być poprzedzona ekspertyzą co do konieczności poniesienia wydatków, a ponadto nie może zobowiązywać członków wspólnoty mieszkaniowej do pokrycia kosztów nie związanych z nieruchomością wspólną – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Świdnicy.

Aneta Mościcka Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Zasady naliczania opłaty adiacenckiej Zasady naliczania opłaty adiacenckiej

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres...

Przesłankami, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było naliczenie opłaty adiacenckiej są: dokonanie – na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa – podziału nieruchomości; wzrost wartości nieruchomości na skutek dokonanego podziału; wszczęcie postępowania w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w terminie do 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale...

Aneta Mościcka Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości? Czy tablice reklamowe to części składowe nieruchomości?

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany,...

Jeżeli tablice reklamowe są posadowione na stałe w gruncie, co wyklucza ich swobodną rozbiórkę oraz przeniesienie w inne miejsce bez uszkodzenia konstrukcji tablicy reklamowej bądź jej istotnej zmiany, są częścią składową wywłaszczonej nieruchomości. Tym samym wartość tablic reklamowych podwyższa wartość nieruchomości i zwiększa odszkodowanie z tytułu jej wywłaszczenia – wynika z wyroku NSA.

Anna Ruszczak news Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie Wyrok NSA: weryfikacja nieruchomości zwróconych zaraz po wojnie

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem...

Czy w stolicy dojdzie do rewizji zwrotu nieruchomości dekretowych z ostatnich 77 lat? To realny scenariusz, odkąd 29 sierpnia Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, który może mocno zatrząść rynkiem nieruchomości w Warszawie.

Anna Ruszczak news Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia Kredyty frankowe: banki chcą przerwać bieg przedawnienia

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej...

Banki planują tysiące pozwów do sądów przeciwko frankowiczom o zwrot kapitału oraz wynagrodzenia za korzystanie z niego. Pozwu może spodziewać się ten, kto w 2019 r wystąpił o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób wszedł w spór z bankiem. To metoda banków na przerwanie trzyletniego terminu przedawnienia.

Aneta Mościcka Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości Służebność po podziale i scaleniu nieruchomości

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność...

Po podziale nieruchomości władnącej (na rzecz której ustanowiono służebność), a następnie scaleniu wydzielonej w ten sposób części z inną nieruchomością, nie mającą statusu nieruchomości władnącej, służebność gruntowa rozciąga się na całą powstałą w ten sposób nieruchomość – orzekł Sąd Najwyższy.

Aneta Mościcka Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności Prawo spółdzielni mieszkaniowej do zrzeczenia się służebności

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie...

Zarząd powierzony obejmuje zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające ten zakres. Jeżeli nie istniała uchwała współwłaścicieli mieszkań odmiennie regulująca kwestię zarządu, nie jest wymagana zgoda współwłaścicieli na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu, jaką jest zrzeczenie się nieodpłatnej i bezterminowej służebności przechodu i przejazdu – orzekł Sąd Najwyższy.

Anna Ruszczak news Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny...

Rozprawa TSUE, która odbyła się 12 października br., dotycząca możliwości dochodzenia przez banki wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, została zamknięta. Do 16 lutego 2023 roku rzecznika generalny ma przedstawić swoją opinię, zaś wyrok TSUE w tej sprawie może zapaść za rok.

Eugenia Śleszyńska Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych? Kto we wspólnocie mieszkaniowej odpowiada za instalację i montaż urządzeń pomiarowych?

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane...

Według prawa i orzecznictwa władający obiektem budowlanym odpowiada za instalacje i inne urządzenia obiektu budowlanego, w tym budynku. Instalacje takie i ich części a także urządzenia z nimi związane powinny być, co do zasady, założone zgodnie z projektem budowlanym oraz przepisami techniczno-budowlanymi.

Paweł Puch Dzierżawa terenu pod śmietnik

Dzierżawa terenu pod śmietnik Dzierżawa terenu pod śmietnik

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca...

Ustawa o utrzymaniu czynności i porządku w gminach nakłada na wspólnotę mieszkaniową obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki do zbierania odpadów komunalnych. Jeżeli działka pod budynkiem stanowiąca teren nieruchomości wspólnej jest zbyt mała, wspólnota mieszkaniowa musi nabyć, wydzierżawić czy użyczyć grunt sąsiedni na postawienie wiaty. Jest to decyzja przekraczająca zwykły zarząd, więc wspólnota musi w tej sprawie podjąć uchwałę – wynika z uchwały Sądu Najwyższego.

Aneta Mościcka Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku Obowiązek informacyjny banku

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji...

Obowiązek informacyjny banku przy umowach kredytowych indeksowanych w walucie obcej określany jest jako „ponadstandardowy”, mający dać konsumentowi pełne rozeznanie co do istoty transakcji. Zakres informacji powinien obrazować skalę możliwego wzrostu zadłużenia kredytowego. Skoro świadomości tego jak wzrośnie kurs CHF nie miał też bank, a nawet nie mógł go przewidzieć, to proponowanie przez niego konsumentowi zawarcia na takich warunkach umowy nie wypełnia podstawowych obowiązków informacyjnych –...

Anna Ruszczak news WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach WIBOR-owa rewolucja – postanowienie sądu w Katowicach

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną...

Nowy front na wojnie kredytobiorców z bankami: katowicki sąd udzielił klientce pozywającej bank zabezpieczenia powództwa. Na jego podstawie kredytobiorca do rozstrzygnięcia sporu płacić będzie ratę wyliczaną tylko z użyciem marży, bez WIBOR-u.

Eugenia Śleszyńska Usługa concierge we wspólnocie

Usługa concierge we wspólnocie Usługa concierge we wspólnocie

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu...

Koszty usługi concierge – ja­ko nie stanowiące kosztów utrzymania nieru­chomości wspólnej – nie obciążają współwła­ścicieli nieruchomości i nie mogą być mocą uchwały wspólnoty zaliczone do kosz­tów zarządu nieruchomością wspólną.

Aneta Mościcka Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej

Warunki ważności uchwały spółdzielni mieszkaniowej Warunki ważności uchwały  spółdzielni mieszkaniowej

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą...

Przewidziane w statucie spółdzielni – przy obliczaniu wymaganej większości głosów dla podjęcia uchwały – liczenie i uwzględnianie tylko głosów „za” i „przeciw” oraz zasada, że uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów nie są prawidłowe w świetle art. 83 ust. 9 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Wybrane dla Ciebie

Uchwały online - tak teraz to możliwe

Uchwały online - tak teraz to możliwe Uchwały online - tak teraz to możliwe

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla » Sposób na wyjątkowy wygląd osiedla »

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku? Jaki jest koszt założenia domofonu w bloku?

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! » Zabawa w zasięgu ręki – nowoczesne place zabaw na każdym osiedlu! »

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny» Renowacja elewacji - prosty system elewacyjny»

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze » Nowoczesne rozwiązania dla spółdzielni i wspólnot – ciepłomierze »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Detektory gazów dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym » Pompy ciepła, które uczynią Twój dom komfortowym »

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego? Co daje zarządcy instalacja gazu płynnego?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania» Instalacja wielolicznikowa (sieć gazowa zasilana LPG) jako komfortowe źródło ogrzewania»

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej? Jak zapewnić zasięg telefonii komórkowej w garażach podziemych i na klatce schodwej?

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla » Czysto i estetycznie: nowoczesne kosze na śmieci dla twojej spółdzielni, wspólnoty i osiedla »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.