administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

Transport wózka inwalidzkiego windą

Transport wózka inwalidzkiego windą

Problem braku wind lub ich przestarzała konstrukcja, stają się coraz bardziej uciążliwe dla mieszkańców, zwłaszcza że postępuje proces starzenia się społeczeństwa. Zamiana mieszkania w takich przypadkach wydaje się najprostszym rozwiązaniem, ale z powodu ograniczonych środków finansowych oraz uwarunkowań społecznych i bytowych, okazuje się często niemożliwa do zrealizowania.

Zobacz także

WINDY SCHODOWE Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej

Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej Krzesełka schodowe dla seniorów jako skuteczny i tani sposób na zniwelowanie bariery architektonicznej

Osoby starsze oraz niepełnosprawne, mieszkające w blokach, wiedzą jak klatki schodowe w ich miejscach zamieszkania nie zaspokajają ich potrzeb. Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w starszych blokach,...

Osoby starsze oraz niepełnosprawne, mieszkające w blokach, wiedzą jak klatki schodowe w ich miejscach zamieszkania nie zaspokajają ich potrzeb. Sytuacja ta jest szczególnie widoczna w starszych blokach, np z tzw. „wielkiej płyty”. Nawet jeżeli robiono w nich windę, to zazwyczaj startowała ona z wysokiego parteru lub zatrzymywała się co drugie piętro. Tymczasem dla bardzo wielu mieszkańców takich bloków pokonanie nawet kilku stopni schodów, jakie prowadzą od wejścia, jest niemożliwe.

WINDY SCHODOWE Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie...

W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie jest łatwe. Likwidacja barier architektonicznych jest palącą kwestią, na szczęście na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które to umożliwiają.

WINDY SCHODOWE Platformy schodowe, podnośniki pionowe i inne urządzenia dźwigowe do transportu osób starszych i niepełnosprawnych

Platformy schodowe, podnośniki pionowe i inne urządzenia dźwigowe do transportu osób starszych i niepełnosprawnych Platformy schodowe, podnośniki pionowe i inne urządzenia dźwigowe do transportu osób starszych i niepełnosprawnych

Windy Schodowe jako firma inżynierii dźwigowej oferuje Państwu szeroką gamę urządzeń dźwigowych przeznaczonych do przemieszczania osób starszych i niepełnosprawnych mających trudności z poruszaniem się.

Windy Schodowe jako firma inżynierii dźwigowej oferuje Państwu szeroką gamę urządzeń dźwigowych przeznaczonych do przemieszczania osób starszych i niepełnosprawnych mających trudności z poruszaniem się.

Problem braku wind bądź przestarzałej ich konstrukcji dotyczy głównie typowych budynków mieszkalnych, wybudowanych w latach 1960-1990. Instalowane wówczas dźwigi nie były przystosowane do transportu osób ze schorzeniami utrudniającymi komunikację. Osoby starsze musiały siłować się z ciężkimi drzwiami wychylnymi, a następnie pospiesznie wsiadać do kabiny, uciekając przed zamykającymi się szybko drzwiami. Znalezienie właściwego przycisku w windzie nie było takie łatwe ze względu na nieczytelne oznaczenia. Wychodzenie z windy na niewłaściwym przystanku było na porządku dziennym z racji braku wyświetlacza piętrowego.

Ze względów oszczędnościowych dopuszczano do użytkowania nawet pięciokondygnacyjne bloki bez wyposażania ich w windy. Największym mankamentem tych budynków jest więc brak komunikacji poziomej między klatkami schodowymi oraz konstrukcja schodów bez wolnej przestrzeni (duszy klatki schodowej) między ciągami komunikacyjnymi, co uniemożliwia zamontowanie windy wewnętrznej. Ponadto usytuowanie spoczników schodów na półpiętrze utrudnia korzystanie z windy osobom na wózkach inwalidzkich w przypadku zainstalowania dźwigu zewnętrznego.

Problemy w starym budownictwie

Rozwiązanie problemu transportu pionowego w istniejących budynkach, ze względu na wspomniane wcześniej ograniczenia architektoniczne, realizuje się poprzez modernizacje/wymiany dźwigów na dostosowane dla osób ze szczególnymi potrzebami. Należy tu mieć na uwadze nie tylko osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, lecz także różne grupy społeczne, np. osoby starsze, słabowidzące, słabosłyszące, rodziny z małymi dziećmi. Podejmowane w ostatnich latach działania modernizacyjne wśród wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych poprawiają w coraz większym stopniu komfort życia. Powiększane są kabiny dźwigów do wymiarów ~100 x 135 cm. Drzwi wymieniane są na modele w pełni automatyczne o zwiększonej szerokości (80 x 200 cm) z przeszkleniami (świetlikami). Instalowane są również wyraźne wskaźniki i przyciski, kontrastujące ze ścianami kabiny.

W przypadku braku dźwigu najczęściej instaluje się wersję zewnętrzną, montowaną w szybie stalowym obłożonym szkłem (powszechnie nazywana windą panoramiczną). Rozwiązanie takie jest mało efektywne, ponieważ zapewnia transport pionowy wyłącznie mieszkańcom jednej klatki schodowej. Jest to również bardzo kosztowne przedsięwzięcie, gdyż wymaga stosowania materiałów odpornych na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Ponadto, szyb musi być obłożony drogim szkłem bezpiecznym (wielowarstwowym z folią). Winda zbudowana zgodnie z wszelkimi wymaganiami norm, odporna na „trudną pogodę”, a także posiadająca wysokie walory estetyczne jest dość kosztowna. Cena takiego urządzenia wraz z szybem i robotami budowlanymi oscyluje w granicach 400 000 złotych.

Rozwiązaniem alternatywnym mogą być na przykład platformy dla niepełnosprawnych. Mimo podobnego wyglądu, są to urządzenia wytwarzane według innych norm niż dźwigi osobowe, w związku z czym wymagają mniej funkcji i zabezpieczeń. Mają również mankamenty i ograniczenia. Ich główne wady, to:

  • mała prędkość (nie może przekroczyć 0,15 m/s),
  • niska wydajność przewozowa z powodu ograniczonej liczby załączeń,
  • niewielki udźwig (ponieważ z założenia platformy przeznaczone są tylko dla osób na wózku inwalidzkim, ewentualnie z jednym opiekunem).

Urządzenia takie najczęściej wyposażone są w platformę obudowaną barierkami lub – w wersji droższej – posiadają kabinę pełnościenną z drzwiami automatycznymi. Całość wykonana jest jako konstrukcja samonośna, obudowana szkłem bezpiecznym.

Dofinansowania do wymiany lub modernizacji windy

Dotychczas w ramach „programów windowych” dostępne były środki finansowe na m.in. doposażenie budynków w dźwigi (windy). Bank Gospodarstwa Krajowego, w ramach programu "Dostępność Plus", udziela preferencyjnych kredytów na wsparcie działań, mających na celu zapewnienie lub poprawę dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Niestety, pomijano przy tej okazji inwestycje obejmujące wymiany lub modernizacje dźwigów. Oprócz budowy nowych dźwigów w istniejących budynkach, można było starać się o sfinansowanie przedsięwzięć polegających na np. obniżeniu toru jazdy dźwigu do poziomu terenu, z którego to osoba niepełnosprawna mogła wsiąść do windy. Na uwagę zasługuje fakt, że w ramach Funduszu Dostępności udzielono dotychczas 30 pożyczek na kwotę 10,83 mln zł, powiązanych z poprawą dostępności w budynkach. Na stronach portalu Funduszu Dostępności można znaleźć informację, że zaplanowano realizację działań w 900 budynkach, w których poprawiona zostanie dostępność (np. windy, podjazdy, inne ułatwienia).

Od 22 września 2020 r., w ramach Funduszu Dostępności, część środków może być wykorzystana na sfinansowanie wymiany/modernizacji dźwigu osobowego zainstalowanego w budynku.

Warunki otrzymania wsparcia

Działania będą mogły obejmować wymianę lub modernizację dźwigu istniejącego, który nie spełnia wymogów wynikających ze standardów dostępności dla polityki spójności 2014-2020 – w uproszczeniu – nie jest dostosowany do transportu osób niepełnosprawnych. Nowe urządzenie będzie musiało spełniać już te kryteria, a w uzasadnionych przypadkach (np. zbyt mała kabina z uwagi na istniejący szyb) będzie można uzyskać odstępstwa od wymogów standardów dostępności. Sam wygląd dźwigów ma się różnić od dotychczas spotykanych instalacji. Być może niektórzy producenci dźwigów (oferujący standardy zagraniczne) będą mieć problemy z uzyskaniem np. odpowiednich współczynników kontrastowości. Z uwagi na znaczne utrudnienie w wyborze piętra przez osoby niedowidzące, niedopuszczalne jest stosowanie popularnych przycisków sensorycznych (szklane panele dotykowe).

W standardach są zawarte również zapisy promujące typowe windy, ponieważ platformy mogą być stosowane zamiast pochylni lub dźwigów tylko w wyjątkowych sytuacjach. W tych samych standardach czytamy: nie zaleca się stosowania urządzeń takich jak podnośniki przyschodowe i platformy pionowego i ukośnego podnoszenia.

Dofinansowanie należy nazwać wprost kredytem na preferencyjnych warunkach, ponieważ realne oprocentowanie wynieść powinno około 0,15% w skali roku.

Najważniejsze plusy dotacji to m.in.:

  • brak dodatkowych opłat i prowizji z tytułu udzielenia pożyczki,
  • spłata rozłożona nawet do 20 lat,
  • brak wymaganego wkładu własnego,
  • możliwość umorzenia do 60% spłaty kapitału.

Wyżej wymienione działania można połączyć z dotacjami, udzielanymi w ramach programu wyrównania różnic między regionami. Dodatkowe dofinansowanie PFRON może wynieść nawet 165 000 zł, jednak warunki otrzymania funduszy z tej instytucji nie są łatwe do spełnienia (m.in. wymóg 2 osób mieszkających w budynku z orzeczoną niepełnosprawnością ruchową). Istotny jest jednak fakt finansowania inwestycji do 100%. Ponadto wykaz kosztów kwalifikowanych jest naprawdę obszerny, więc wszelkie powiązane z wymianą lub modernizacją windy roboty budowlane, projekty, audyty, jak i sam nadzór inwestorski będą zakwalifikowane do programu.

 

Czas pokaże…

W innych krajach europejskich w budynkach powyżej dwóch kondygnacji obligatoryjnie montowano windy (nie dotyczy budynków starych i zabytkowych). Szybciej dostrzeżono tam problem szeroko rozumianej dostępności i montowane urządzenia były już częściowo przystosowane do wymagań różnych grup społecznych.

W Polsce problem transportu osób niepełnosprawnych w budynkach powstałych przed 1990 rokiem jest utrapieniem. Dotychczas nie doczekał się prostego i w miarę taniego rozwiązania, akceptowalnego przez większość lokatorów. Iskierką nadziei może być wsparcie modernizacji/wymiany dźwigów w ramach różnych Funduszy Społecznych. Czas pokaże, czy tego typu działania będą skuteczne.

Więcej informacji na ten temat można odnaleźć na stronach, powiązanych z dotacjami i programem "Dostępność Plus". Ponadto warto niewątpliwie nawiązać kontakt z lokalnymi firmami dźwigowymi, posiadającymi już doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach. Z rozmowy z Tadeuszem Trudnowskim – prezesem firmy Winda – Warszawa Sp. z o.o. wynika, że tylko elastyczni krajowi producenci wind będą w stanie sprostać wymogom dotacyjnym.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Artykuł opublikowany w czasopiśmie "Administrator i Menedżer Nieruchomości" 5/2021 pod oryginalnym tytułem: "Poprawa dostępności w budynkach wielorodzinnych"

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

NNV sp. z o.o. Rynek pierwotny a wtórny

Rynek pierwotny a wtórny Rynek pierwotny a wtórny

Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź,...

Inwestorzy, planujący zakup mieszkania, mają do wyboru nieruchomości używane, czyli z rynku wtórnego, i nowe – z pierwotnego. Jeśli właśnie szukasz własnych czterech kątów, dowiedz się o nich więcej. Sprawdź, jakie argumenty przemawiają za wyborem nieruchomości z tych rynków. Dowiedz się, jakie występują różnice między mieszkaniami od dewelopera a lokalami w kamienicy lub blokach z wielkiej płyty.

Bankier.pl Chwilówki – co trzeba o nich wiedzieć?

Chwilówki – co trzeba o nich wiedzieć? Chwilówki – co trzeba o nich wiedzieć?

Chwilówka to jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych. Z czego wynika fenomen tego krótkoterminowego produktu? Oto najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem chwilówek, a także procesem...

Chwilówka to jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych. Z czego wynika fenomen tego krótkoterminowego produktu? Oto najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem chwilówek, a także procesem ich zaciągania oraz spłaty.

Arbet Sukces marki ARBET

Sukces marki ARBET Sukces marki ARBET

Redakcja Forum Biznesu właśnie poinformowała o sukcesie marki ARBET. Marka ponownie zdobyła prestiżowy tytuł Super Marki, otrzymała wyróżnienie Polska Dobra Marka, a także została uhonorowana specjalnym...

Redakcja Forum Biznesu właśnie poinformowała o sukcesie marki ARBET. Marka ponownie zdobyła prestiżowy tytuł Super Marki, otrzymała wyróżnienie Polska Dobra Marka, a także została uhonorowana specjalnym wyróżnieniem Marka XV-lecia.

Grupa Pracuj S.A. Zarządzanie projektami - na jakie narzędzia warto stawiać?

Zarządzanie projektami - na jakie narzędzia warto stawiać? Zarządzanie projektami - na jakie narzędzia warto stawiać?

Umiejętne zarządzanie projektami w IT wpływa na jakość i precyzję realizacji różnych zadań. Jak ustalić priorytety i oddzielić sprawy ważne od kwestii mniej istotnych? W jaki sposób dokonywać ze współpracownikami...

Umiejętne zarządzanie projektami w IT wpływa na jakość i precyzję realizacji różnych zadań. Jak ustalić priorytety i oddzielić sprawy ważne od kwestii mniej istotnych? W jaki sposób dokonywać ze współpracownikami szybkiej wymiany informacji, plików czy wiadomości od klientów? Wybierz odpowiednie narzędzia do zarządzania projektami i uczyń swoją pracę łatwiejszą! Oto przegląd popularnych narzędzi projektowych w IT.

Grupa Warta WARTA z najszerszym programem ubezpieczeń dla zarządców wspólnot mieszkaniowych

WARTA z najszerszym programem ubezpieczeń dla zarządców wspólnot mieszkaniowych WARTA z najszerszym programem ubezpieczeń dla zarządców wspólnot mieszkaniowych

Wspólnota mieszkaniowa to nie tylko zbiór mieszkań. To wspólna przestrzeń codziennego życia wielu ludzi i otoczenia, w jakim się znajdują. Wspólnoty nie posiadają własnego majątku, a za zobowiązania...

Wspólnota mieszkaniowa to nie tylko zbiór mieszkań. To wspólna przestrzeń codziennego życia wielu ludzi i otoczenia, w jakim się znajdują. Wspólnoty nie posiadają własnego majątku, a za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej – m.in. klatek schodowych czy terenów zielonych, każdy właściciel mieszkania ponosi odpowiedzialność w takiej części, która zależna jest od jego udziału w nieruchomości.

Bank Pocztowy S.A. Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk,...

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego, kredyt na odnawialne źródła energii (OZE) to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, które chciałyby w najbliższym czasie sfinansować projekty związane z efektywnością energetyczną.

System iGate iGate SOS - na ratunek brama otwarta

iGate SOS - na ratunek brama otwarta iGate SOS - na ratunek brama otwarta

Jak bezzwłocznie otworzyć bramę pojazdom służb ratunkowych, które wymagają natychmiastowego wjazdu na teren zamkniętej posesji?

Jak bezzwłocznie otworzyć bramę pojazdom służb ratunkowych, które wymagają natychmiastowego wjazdu na teren zamkniętej posesji?

PATA Sp. z o.o. Drewno konstrukcyjne — rodzaje, różnice, jak wybrać?

Drewno konstrukcyjne — rodzaje, różnice, jak wybrać? Drewno konstrukcyjne — rodzaje, różnice, jak wybrać?

Drewno to do dziś jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Cechuje je między innymi solidność, podatność na obróbkę, niski ciężar oraz dobre parametry wytrzymałościowe. Na rynku można znaleźć wiele...

Drewno to do dziś jeden z podstawowych materiałów budowlanych. Cechuje je między innymi solidność, podatność na obróbkę, niski ciężar oraz dobre parametry wytrzymałościowe. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów drewna konstrukcyjnego. Jakie są różnice pomiędzy nimi i na co zwracać uwagę przy doborze odpowiedniego typu?

L’Avenir Du Monde sp. z o.o. System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach System Ecosorting - poprawna segregacja odpadów komunalnych we wspólnotach i spółdzielniach

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje...

Ecosorting oferuje wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym system, który wspiera poprawną segregację odpadów komunalnych. System obejmuje urządzenia techniczne i dokumentację formalną. Firma gwarantuje także wsparcie merytoryczne. Jak usługa Ecosorting wpływa na życie mieszkańca danej nieruchomości? Odpowiadamy na najczęstsze pytania lokatorów.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Pompy ciepła Panasonic T-CAP

Pompy ciepła Panasonic T-CAP Pompy ciepła Panasonic T-CAP

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych szuka sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem może się okazać montaż pomp ciepła. W budynku wielorodzinnym w Radomiu...

Coraz więcej wspólnot mieszkaniowych szuka sposobu na obniżenie kosztów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Rozwiązaniem może się okazać montaż pomp ciepła. W budynku wielorodzinnym w Radomiu instalacja tego typu urządzeń przyniosła spore oszczędności.

Winda – Warszawa Sp. z o.o. Nowy wymiar modernizacji dźwigów

Nowy wymiar modernizacji dźwigów Nowy wymiar modernizacji dźwigów

Obecnie na rynku królują modernizacje pełne czyli wymiany wszystkich podzespołów na nowe. Wykonując pełną modernizację (wymianę dźwigu), najczęściej dąży się do poprawy parametrów technicznych przez instalację...

Obecnie na rynku królują modernizacje pełne czyli wymiany wszystkich podzespołów na nowe. Wykonując pełną modernizację (wymianę dźwigu), najczęściej dąży się do poprawy parametrów technicznych przez instalację większej kabiny, szerszych drzwi czy montaż energooszczędnych podzespołów. Takie odpowiedzialne podejście właściciela gwarantuje wyższy poziom funkcjonalności obiektu. Należy mieć przy tej okazji jednak jeszcze jeden element na uwadze, czyli koszty eksploatacji bowiem eksploatacja dźwigów,...

GAZEX Sp.j. Co trzeba i warto wiedzieć o systemach detekcji gazów?

Co trzeba i warto wiedzieć o systemach detekcji gazów? Co trzeba i warto wiedzieć o systemach detekcji gazów?

Decydującą rolę przy wyborze, konfiguracji i sposobie wykonania systemów detekcji gazów odgrywa wiedza i doświadczenie projektantów. Tylko oni, znając konstrukcję i przeznaczenie danego obiektu oraz oczekiwania...

Decydującą rolę przy wyborze, konfiguracji i sposobie wykonania systemów detekcji gazów odgrywa wiedza i doświadczenie projektantów. Tylko oni, znając konstrukcję i przeznaczenie danego obiektu oraz oczekiwania jego użytkowników, mogą realnie ocenić ryzyko i projektować systemy, które zapewnią bezpieczeństwo i będą zgodne z aktualnymi przepisami budowlanymi i przeciwpożarowymi.

Leroy Merlin Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać? Panele a ogrzewanie podłogowe. O czym warto pamiętać?

Wiele osób wciąż żyje w przeświadczeniu, że decydując się na ogrzewanie zamontowane w podłodze, trzeba zrezygnować z paneli laminowanych. Jest to mit, którego nieprawdziwość udowadniali już nieraz producenci...

Wiele osób wciąż żyje w przeświadczeniu, że decydując się na ogrzewanie zamontowane w podłodze, trzeba zrezygnować z paneli laminowanych. Jest to mit, którego nieprawdziwość udowadniali już nieraz producenci paneli, a także wielu specjalistów zajmujących się pracami wykończeniowymi. Jest natomiast kilka istotnych kwestii, o których trzeba pamiętać, planując podłogę w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym.

Dom100.eu Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku

Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku Deweloper z Gliwic przedstawia: prestiżowe apartamenty na miarę XXI wieku

Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz....

Wyobraź sobie swoje idealne miejsce na ziemi: poczuj się bezpiecznie, doznaj spokoju. Tu świat kręci się wokół Ciebie, a czas płynie w rytmie bicia Twojego serca. Spełnienie marzenia jest bliżej, niż myślisz. Przedstawiamy prestiżowy kompleks z apartamentami w Gliwicach od dom100. Jesteś gotowy, by wkroczyć do Nowego Świata?

Bank Pocztowy S.A. Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK

Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK Jak skutecznie zmniejszyć koszt termomodernizacji? Sprawdź Kredyt na OZE w Banku Pocztowym oraz Program TERMO BGK

W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie...

W obliczu drożejących mediów oraz wysokich kosztów eksploatacyjnych niezwykle istotne staje się podejmowanie działań ograniczających wydatki. Jednym z kluczowych sposobów, aby osiągnąć ten cel jest wdrożenie rozwiązań proekologicznych np. instalacja paneli fotowoltaicznych czy termomodernizacja nieruchomości. Dla Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych to nie tylko krok w kierunku oszczędności finansowych, ale również podwyższenie wartości budynku oraz znaczny wkład w ochronę środowiska.

Grupa Warta Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty Inwestycja w bezpieczeństwo wspólnoty

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Ubezpieczenie wspólnoty mieszkaniowej to rodzaj zabezpieczenia, które chroni mienie i interesy wspólnoty mieszkaniowej - czyli grupy właścicieli lokali w budynku wielomieszkaniowym.

Manage Prosta Spółka Akcyjna Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami Nowe możliwości w zarządzaniu nieruchomościami

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które...

Obecnie, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, efektywne zarządzanie czasem i zadaniami staje się kluczowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstała platforma Manage, czyli innowacyjne narzędzie, które rewolucjonizuje sposób zarządzania nieruchomościami.

Nieruchomości Orange Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja? Budynek usługowo-mieszkalny. Dla kogo taka inwestycja?

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy....

Budynek usługowo-mieszkalny to rodzaj nieruchomości, która dla ludzi biznesu oferuje wiele korzyści. W zależności od sposobu wykorzystania może przynosić stały dochód lub też ograniczyć wydatki firmy. Budowę lub zakup takiej nieruchomości powinny rozważyć osoby, które chcą otworzyć lub rozwinąć działalność gospodarczą. To również ciekawa propozycja dla firm, które chcą ulokować środki w pewnej inwestycji w czasach wysokiej inflacji.

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Schindler Polska Sp. z o.o. Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Kamil Kowalski, Anna Drzewiecka, Katarzyna Rzehak Winda ratuje, winda kosztuje

Winda ratuje, winda kosztuje Winda ratuje, winda kosztuje

Czteropiętrowy blok w Tarnobrzegu powstał w latach 60., i jak we wszystkich niskich blokach z tego czasu, nie pomyślano w nim o windzie. Dostęp do budynku jest znacznie utrudniony lub nawet niemożliwy...

Czteropiętrowy blok w Tarnobrzegu powstał w latach 60., i jak we wszystkich niskich blokach z tego czasu, nie pomyślano w nim o windzie. Dostęp do budynku jest znacznie utrudniony lub nawet niemożliwy dla osób z niepełnosprawnościami lub ograniczeniami ruchowymi. Ponadto dobudowa windy w tym przypadku jest nie lada wyzwaniem ze względu na ograniczenia architektoniczne. Czy da się zatem rozwiązać ten problem?

Kamil Kowalski, Anna Drzewiecka Włącz dostępność – pierwszy krok do windy

Włącz dostępność – pierwszy krok do windy Włącz dostępność – pierwszy krok do windy

W latach 70. uważano, że pięciokondygnacyjny budynek, mający ponad 300 mieszkań może obejść się bez windy, szczególnie, gdy mieszkają w nim ludzie młodzi. Wtedy nikt sobie nie wyobrażał też studenta na...

W latach 70. uważano, że pięciokondygnacyjny budynek, mający ponad 300 mieszkań może obejść się bez windy, szczególnie, gdy mieszkają w nim ludzie młodzi. Wtedy nikt sobie nie wyobrażał też studenta na wózku. To przypadek budynków akademików SGGW w Warszawie, które zostały zgłoszone do akcji „Włącz dostępność – pierwszy krok do windy”. Dzięki opracowanej koncepcji dostępność do tych budynków się zwiększy poprzez dobudowę windy.

WINDY SCHODOWE Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym Likwidacja barier architektonicznych w bloku wielomieszkaniowym

W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie...

W Polsce w budynkach wielorodzinnych mieszka ponad połowa z nas - z tego znaczna część w starych blokach z wielkiej płyty. Życie i mieszkanie w takim miejscu dla osoby starszej lub niepełnosprawnej nie jest łatwe. Likwidacja barier architektonicznych jest palącą kwestią, na szczęście na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które to umożliwiają.

Redakcja Jaką wybrać windę do budynku wielolokalowego?

Jaką wybrać windę do budynku wielolokalowego? Jaką wybrać windę do budynku wielolokalowego?

Budynki należące do zasobów spółdzielni mieszkaniowych i wybudowane do lat 80. ubiegłego wieku to zazwyczaj budynki 4-5-kondygnacyjne bez wind. W budynkach, które nie miały więcej niż pięć poziomów, łącznie...

Budynki należące do zasobów spółdzielni mieszkaniowych i wybudowane do lat 80. ubiegłego wieku to zazwyczaj budynki 4-5-kondygnacyjne bez wind. W budynkach, które nie miały więcej niż pięć poziomów, łącznie z parterem, zgodnie z przepisami prawa nie trzeba było montować wind. Teraz, kiedy mamy starzejące się społeczeństwo, problem przybiera na sile. Osoby mające problemy z poruszaniem stają się praktycznie uwięzione w swoich mieszkaniach. Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia – budynki można...

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe moga skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Jak zadbać o śmietniki?

Jak zadbać o śmietniki? Jak zadbać o śmietniki?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić? Hałas przy ruchliwej drodze - jak temu zaradzić?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu? Jak uniknąć błędów podczas termoizolacji domu?

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Łatwy sposób wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania » Pompa ciepła, a modernizacja starego systemu ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego » Sposób na odpady w budynkach zamieszkania zbiorowego »

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii! Kup i zarejestruj pompe ciepła, a zyskasz 2000 zł premii!

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Jak prawidłowo opomiarować media?

Jak prawidłowo opomiarować media? Jak prawidłowo opomiarować media?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku? Jaki wybrać styropian do ocieplenia budynku?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

OLMEX KMB Sp. z o.o. Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB Chcesz zmniejszyć opłaty za prąd? Skompensuj moc bierną razem z firmą OLMEX KMB

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia...

W dobie kryzysu energetycznego i klimatycznego oraz rosnącej inflacji szukanie oszczędności staje się koniecznością. Nośniki energetyczne na rynkach światowych, w tym nośnik energii elektrycznej, z dnia na dzień stają się droższe. Jednym ze sposobów obniżenia rachunków za energię elektryczną przez wspólnoty, budynki użyteczności publicznej oraz obiekty przemysłowe jest instalacja układu kompensacji mocy biernej. Odbiorcy komunalni są zwolnieni z opłaty za pobór energii biernej i rozliczani według...

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 » Czysta i zdrowa woda dla mieszkańców od zaraz! Zadzwoń: 500 068 835 »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.