Jak ograniczyć koszty ogrzewania

Termostat pozwala na regulację temperatury w pomieszczeniu. Fot. Pixabay
Oprócz kompleksowych działań termomodernizacyjnych, które może podjąć wspólnota lub spółdzielnia, istnieją sposoby oszczędzania energii cieplnej, które każdy lokator może zastosować we własnym mieszkaniu. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w bloku?
Zobacz także
Warta Zalanie mieszkania – jak zgłosić szkodę i czy należy się za to odszkodowanie?

Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują...
Zalanie mieszkania to niewątpliwie jedna z najczęściej zgłaszanych szkód do ubezpieczycieli. Co może być zatem jej przyczyną? W jaki sposób zgłosić szkodę zalaniową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Pewny Lokal Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz

Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali,...
Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali, różne elementy charakterystyczne dla danego miejsca mogą przyczynić się do stworzenia unikalnej i autentycznej przestrzeni w domu. Zrozumienie, jak podróże mogą wpływać na projektowanie wnętrz, jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno estetycznie zadowalająca, jak i odzwierciedla...
Redro Jak zamontować fototapetę

Mamy do dyspozycji różne rodzaje atrakcyjnych ozdób, które pozwolą odmienić nasze otoczenie podczas wiosennej metamorfozy. Szczególnie ciekawą opcją jest fototapeta. Do salonu będzie pasować wiele wzorów...
Mamy do dyspozycji różne rodzaje atrakcyjnych ozdób, które pozwolą odmienić nasze otoczenie podczas wiosennej metamorfozy. Szczególnie ciekawą opcją jest fototapeta. Do salonu będzie pasować wiele wzorów o zróżnicowanej tematyce.
Jedną z podstawowych przyczyn wysokich rachunków za ogrzewanie i prąd jest niewystarczająca izolacja cieplna budynku. Przeprowadzenie termoizolacji to koszt, który warto ponieść, by w kolejnych latach wydawać mniej pieniędzy na ogrzewanie. W przypadku budynków wielorodzinnnych decyzję o rozpoczęciu prac termomodernizacyjnych podejmuje wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa. Inwestycja przekłada się nie tylko na mniejsze zużycie energii w częściach wspólnych nieruchomości, ale także na niższe rachunki dla każdego z lokatorów.
Termomodernizacja zmniejsza zapotrzebowanie budynku na energię. Wiąże się więc nie tylko z wymianą źródła ciepła, ale także np. z ociepleniem ścian, dachu, wymianą drzwi, okien i windy czy montażem instalacji fotowoltaicznej. Proces jest kosztowny i czasochłonny, ale można przeprowadzić go ze wsparciem państwa. Wspólnoty i spółdzielnie mogą skorzystać w dofinansowania w Programie TERMO, który oferuje Bank Gospodarstwa Krajowego.
Oprócz przeprowadzenia ocieplenia i innych prac termomodernizacyjnych wspólnota lub spółdzielnia mogą też zdecydować o skorzystaniu z inteligentnego systemu zarządzania energią cieplną, który pozwala na zdalne sterowanie urządzeniami i optymalizację zużycia energii w budynku.
Prace podejmowane przez spółdzielnię lub wspólnotę dotyczą przede wszystkim części wspólnych budynku, ale każdy z mieszkańców może podjąć indywidualne działania, by korzystać z ogrzewania oszczędniej i tym samym bardziej ekologicznie.
Regulacja temperatury w pomieszczeniach
Wyższa temperatura, to wyższe koszty ogrzewania. Jedną z podstawowych metod regulacji temperatury w pomieszczeniu jest korzystanie z termostatów. Jeśli ich nie ma, kaloryfery grzeją albo maksymalnie, albo wcale. Warto pamiętać, że mocno wyeksploatowane termostaty nie spełniają swojego zadania. Mogą się blokować i tylko pozornie regulować temperaturę. Oszczędzanie warto więc zacząć od zainstalowania urządzeń, a jeśli są zainstalowane – od sprawdzenia ich stanu i ewentualnej wymiany.
Dostosowując temperaturę do rodzaju pomieszczeń, można zaoszczędzić sporo energii. Najcieplej powinno być w łazience, najchłodniej w sypialni i kuchni. Zimą w pokojach, w których przebywamy, optymalna temperatura to 19-21ºC (dzieci i osoby starsze mogą potrzebować o 1-2ºC więcej). To wystarczy, by odczuwać komfort cieplny.
Temperaturę warto obniżać na noc. Niższa temperatura (17-18 stopni), to zdrowszy sen. Warto też pamiętać, by przykręcić kaloryfery przed wyjazdem, lecz nie całkowicie. W mieszkaniu nie powinno być chłodniej niż 16ºC. Inaczej po powrocie grzejniki będą musiały pracować bardzo intensywnie. Zbyt niska temperatura negatywnie wpływa na budynek i może doprowadzić do rozwoju grzybów
Regulację temperatury w mieszkaniu ułatwia też zainstalowanie inteligentnego system ogrzewania. To system regulatorów, który dba o odpowiednią temperaturę, a także wydajne zarządzanie ogrzewaniem. Warto go połączyć z innymi instalacjami tzw. budynku inteligentnego, ponieważ wiążę się to ze zwiększeniem energooszczędności.
Wietrzenie
Przed otwarciem okna należy pamiętać, by zakręcić zawór termostatyczny. Najlepiej zrobić to 5-10 minut przed wietrzeniem. Warto też zadbać, by zimne powietrze nie wiało wprost na głowicę termostatyczną. Inaczej kaloryfer będzie zbyt intensywnie pracował, a ciepło ucieknie przez otwarte okno. Pomieszczenie należy wietrzyć intensywnie, ale krótko – pozwoli to na wymianę powietrza, a nie doprowadzi do wychłodzenia pokoju. Pokój warto wietrzyć nawet kilka razy dziennie.
Opisane metody przyniosą efekty, jeśli okna będą szczelne, a wentylacja – sprawna. By wentylacja prawidłowo funkcjonowała, do pomieszczenia musi stale napływać świeże powietrze. Dlatego warto zainwestować w nawiewniki w oknach.
Powinno się też ograniczyć ilość wilgoci w pomieszczeniach – zasłaniać garnki, w których coś się gotuje, włączać wyciąg nad kuchenką, nie brać długich kąpieli, korzystać z pochłaniaczy wilgoci.
Uszczelnienie okien i drzwi
Warto dokładnie sprawdzić okna i drzwi, a także uszczelnić wszelkie ubytki. Wystarczy powoli przejeżdżać ręką wzdłuż framugi. Jeśli w którymkolwiek miejscu czuć powiew chłodu, wymaga ono uszczelnienia. Uszczelkę należy przykleić na brzegu futryny.
W ciągu dnia warto odsłaniać okna. Promienie słoneczne przenikają przez szyby, przez co mieszkanie zyskuje więcej ciepła. Nocą odwrotnie – okna najlepiej jest dokładnie zasłonić.
Odsłonięte grzejniki i parapet
Zabudowane lub zasłonięte grzejniki powodują duże straty ciepła. By ogrzać pomieszczenie, kaloryfery potrzebują wyższej temperatury. Dlatego meble i inne sprzęty powinny być ustawione tak, by nie zasłaniały grzejników. Należy też unikać długich zasłon w oknach. Jeśli kaloryfery są zabudowane – warto rozważyć zdjęcie osłon na okres sezonu grzewczego.
Dobre gospodarowanie ciepłem ułatwiają parapety. W strefie wokół okna ucieka dzięki nim mniej ciepła. Blokują one jego wędrówkę do góry, dzięki czemu rozchodzi się ono po pokoju. Jeśli kaloryfer znajduje się w innym miejscu niż pod oknem, warto nad nim zamontować półkę, która odegra podobną rolę jak parapet wewnętrzny.
Ekrany z folii i ocieplenie domu
W sklepach są dostępne specjalne folie, które – zamontowane za grzejnikiem – nie pozwolą uciekać ciepłu na zewnątrz. Są one szczególnie przydatne w sytuacji, gdy ściany domu są niedostatecznie ocieplone.
Remont instalacji i wymiana kotła
Niemodernizowana od wielu lat instalacja centralnego ogrzewania ze starym kotłem to spore straty energii. Taka instalacja, zwykle wykonana ze stalowych rur, z grzejnikami stalowymi lub żeliwnymi to przede wszystkim duże średnice nieizolowanych rur i konieczność ogrzania sporej ilości wody. Tam, gdzie rury są nieizolowane, występują też znaczne straty energii. Współczesne instalacje centralnego ogrzewania charakteryzują się niską bezwładnością. To przede wszystkim cieńsze i dobrze izolowane rury, a także grzejniki z zaworami termostatycznymi, które pozwalają w łatwy sposób kontrolować temperaturę powietrza. Nowoczesne kotły mają dużą sprawność - z tej samej ilości paliwa wytwarzają więcej energii niż kotły starszego typu. Warto też pomyśleć o takich urządzeniach jak pompa ciepła. Montaż jest stosunkowo drogi, ale w dłuższej perspektywie może się opłacić.
Źródło: jakubudowac.pl, urzadzamy.pl