Stres – jak się nie dać i wygrywać?

Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Fot. Pixabay
Stres w pracy to stan psychiczny i fizyczny wynikający z napięć związanych z wymaganiami zawodowymi, które przekraczają zdolności i zasoby pracownika do radzenia sobie z nimi. Jest to powszechny problem w dzisiejszych czasach, który może wpływać negatywnie na zdrowie oraz efektywność pracy – także zarządców.
Zobacz także
TrokenTech Sp. z o.o. Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...
Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...
Bank Pocztowy S.A. Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie

Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej...
Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.
Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
Do czynników, które mogą przyczyniać się do stresu w pracy zaliczyć można:
Przeciążenie pracą
Nadmierna ilość obowiązków, krótkie terminy, naciski czasowe i wysokie wymagania mogą prowadzić do przeciążenia pracą.
Konflikty interpersonalne
Konflikty ze współpracownikami w pracy, przełożonymi lub innymi członkami zespołu mogą być źródłem stresu.
Niezgodność między pracą a życiem prywatnym
Brak równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym może powodować znaczny stres. Warto zadbać tutaj o odpowiedni balans.
Niepewność zatrudnienia
Obawy o utratę pracy, brak stabilności zatrudnienia, czy też presja związana z koniecznością spełnienia wymagań organizacji mogą prowadzić do niepokoju i stresu.
Niewłaściwe zarządzanie w miejscu pracy
Słabe zarządzanie, brak jasnych celów i komunikacji, niesprawiedliwe traktowanie pracowników mogą zwiększać poziom stresu w miejscu pracy.
Brak wsparcia
Brak wsparcia ze strony współpracowników lub przełożonych może sprawić, że pracownik czuje się izolowany w trudnych sytuacjach.
Wysoka odpowiedzialność
Pracownicy odpowiedzialni za kluczowe decyzje i zadania często doświadczają dużego stresu związanego z odpowiedzialnością za wyniki.
Brak kontroli nad pracą
Sytuacje, w których pracownik ma niewielki wpływ na decyzje i organizację pracy, mogą prowadzić do poczucia bezsilności i stresu.
Skutki stresu w pracy mogą obejmować spadek produktywności, obniżenie jakości pracy, problemy zdrowotne, wypalenie zawodowe, a nawet problemy rodzinne. Dlatego ważne jest, by pracodawcy i pracownicy podejmowali środki mające na celu zarządzanie stresem w miejscu pracy, takie jak programy zdrowotne, wsparcie psychologiczne, elastyczne formy zatrudnienia i promowanie zdrowego środowiska pracy.
Jak radzić sobie ze stresem w pracy?
Radzenie sobie ze stresem w pracy jest istotne dla utrzymania zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Oto kilka strategii, które mogą pomóc w zarządzaniu stresem w miejscu pracy:
Organizacja czasu
Planowanie zadań, skupienie się na najważniejszych pomaga zminimalizować uczucie przeciążenia pracą.
Delegowanie zadań
Jeśli to możliwe, delegowanie części obowiązków może zmniejszyć obciążenie pracą i umożliwić skoncentrowanie się na kluczowych zadaniach. Pamiętajmy, że wyznawanie filozofii „sam najlepiej zrobię” może być drogą sukcesu. Na pewno jest jednak drogą do przeciążenia i w konsekwencji pogorszenia naszego stanu. Delegujmy te zadania, które nie wymagają naszej pełnej koncentracji.
Ustalanie realistycznych celów
Unikaj stawiania sobie nierealistycznych oczekiwań. Określ realne i konkretne cele, aby uniknąć nadmiernego napięcia. Cele powinny być ambitne lecz możliwe do zrealizowania.
Techniki radzenia sobie z stresem
Nauka technik relaksacyjnych, medytacja, głębokie oddychanie czy joga mogą pomóc w utrzymaniu równowagi psychicznej. Każdy z nas może znaleźć swój sposób na odprężenie. Co ważne, sposób taki nie powinien być jednak destruktywny – np. ucieczka w używki.
Komunikacja
Rozmawiaj otwarcie z przełożonymi i kolegami o swoim obciążeniu pracą, oczekiwaniach i potrzebach. Dzielenie się uczuciami może przyczynić się do lepszego zrozumienia sytuacji. Musimy także umieć słuchać. bowiem nawet jeśli posiadamy olbrzymią wiedzę, a jednocześnie nie potrafimy się porozumieć, to owa wiedza na nic się nie przyda.
Zarządzanie konfliktami
Nauka umiejętności zarządzania konfliktami pomaga radzić sobie z trudnymi sytuacjami interpersonalnymi i unikaniem nadmiernego stresu związanego z konfliktami w miejscu pracy. Pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy zupą pomidorową. Nie musimy być lubiani przez wszystkich. Ważne jest by zrozumieć, że sytuacje konfliktowe są stanem powszechnym. Kluczowe jest jednak zarządzanie konfliktem tak, by nie eskalował do rozmiarów, których już nie da się rozwiązać.
Ruch i aktywność fizyczna
Regularna aktywność fizyczna pomaga w redukcji stresu. Krótkie spacery, gimnastyka w miejscu czy ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą mieć pozytywny wpływ na samopoczucie. Aktywność fizyczna pozwala nam na „poukładanie” myśli, emocji, daje wytchnienie i niezbędną perspektywę.
Odpoczynek i regeneracja
Ważne jest, aby regularnie odpoczywać i dbać o sen. Brak wypoczynku może prowadzić do chronicznego zmęczenia i zwiększonego poziomu stresu. Pamiętajmy o tym, że pomimo zadań i terminów, odpoczynek jest elementem naszej wysokiej wydajności.
Umiejętność rozpoznawania ograniczeń
Naucz się rozpoznawać sygnały stresu i nie wahaj się prosić o pomoc lub szukać wsparcia, gdy go potrzebujesz. Jedną z cech ludzi sukcesu jest umiejętność proszenia o pomoc. Przyznanie się przed samym sobą do własnych ograniczeń daje nam możliwość rozwiązania problemu. Lepiej działać i wspólnie rozwiązać skomplikowane zagadnienie niż samemu nie stawić czoła sprawie.
Każdy z nas może reagować inaczej na stres, więc ważne jest znalezienie indywidualnych strategii, które najlepiej odpowiadają potrzebom. Jeśli stres w pracy staje się trudny do kontrolowania, warto skonsultować się z profesjonalistą, takim jak psycholog czy coach, który pomoże w opracowaniu skutecznych strategii radzenia sobie w stresujących warunkach.
Zarządca odpowiedzialny i … zestresowany?
Praca zarządcy nieruchomości jest niewątpliwie zajęciem wymagającym. Jest odpowiedzialna i wielowątkowa. Dbanie zarówno o kwestie materialne, nieruchomości, aspekty związane z bezpieczeństwem czy komfortem mieszkańców jest ważne. Musimy jednak wiedzieć, że tak jak z ratownikami medycznymi – najpierw musimy sami czuć się dobrze, by móc pomóc innym.
Reasumując: stres jest czynnikiem, który w sposób naturalny towarzyszy nam w większości naszej aktywności życiowej. Tak samo jest z pracą. Im bardziej czujemy się odpowiedzialni, im bardziej zajmujemy się kwestiami związanymi z bezpieczeństwem, tym wyższy poziom stresu możemy odczuwać. Istotne jest jednak, aby próbować sobie skutecznie radzić z sytuacjami stresowymi.