Polski sektor PRS napędzany przez rosnącą klasę średnią
Jaka jest sytuacja polskiego sektora PRS? fot. Pixabay
W 2022 r. polski rynek PRS zanotował skokowy wzrost. Podaż mieszkań w tym sektorze zwiększyła się o 217 proc., co plasuje go w czołówce Europy Środkowo-Wschodniej.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Wynajem mieszkania obcokrajowcom – bezpiecznie i bez stresu
O czym musi pamiętać właściciel mieszkania przy wynajmie mieszkania osobom z zagranicy?
O czym musi pamiętać właściciel mieszkania przy wynajmie mieszkania osobom z zagranicy?
Redakcja news Dawne mieszkania pracownicze – korzystny wynajem lub zakup
Kilkanaście tysięcy lokali – to szacunkowa liczba byłych mieszkań pracowniczych w Polsce. Dzięki zwiększeniu do 95% dofinansowania z Funduszu Dopłat dla gmin na zakup lub zakup i remont takich mieszkań,...
Kilkanaście tysięcy lokali – to szacunkowa liczba byłych mieszkań pracowniczych w Polsce. Dzięki zwiększeniu do 95% dofinansowania z Funduszu Dopłat dla gmin na zakup lub zakup i remont takich mieszkań, będą one mogły szybciej trafić w ręce dotychczasowych najemców. Będą oni mieli pierwszeństwo w kupnie takiego lokalu za niewielkie pieniądze lub w jego wynajmie na preferencyjnych warunkach.
Redakcja news Gospodarka mieszkaniowa w 2023 r.
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych...
Na koniec 2023 r. w Polsce było 15,7 mln mieszkań, tj. o 1,3% więcej niż na koniec 2022. Łączna powierzchnia użytkowa wyniosła 1 190,7 mln m2 i pomieściła 60,5 mln izb – wynika z danych opublikowanych przez GUS.
Pod względem liczby istniejących mieszkań przeznaczonych na wynajem instytucjonalny prowadzą Czechy z prawie 62,5 tys. lokali. Polska znajduje się w tym rankingu na drugim miejscu z ok. 10 tys. lokalami, a dalej uplasowały się m.in. Rumunia (780) i Węgry (ok. 630). Najbardziej znaczące wzrosty w relacji rok do roku odnotowały Węgry (+301 proc.), Rumunia (+244 proc.), Polska (+217 proc.), Słowacja (+173 proc.) oraz Bułgaria (+151 proc. w ciągu ostatnich 2 lat) - pokazuje raport “The Living Sector in CEE-6”.
Nie ma pustki
Na lokale należące do firm jest popyt. Według danych Polskiego Związku Firm Deweloperskich, stan wynajęcia mieszkań będących w rękach sektora PRS wynosi nawet 98 proc., więc te nieruchomości praktycznie nigdy nie stoją puste. Potwierdza to raport firm Knight Frank i Dentos, według którego pustostany stanowią zaledwie ok. 3 procent mieszkań należących do funduszy.
Wpływa na to przede wszystkim zapewnienie kompleksowych usług, takich, jak utrzymanie nieruchomości, codzienna obsługa i reagowanie na zgłoszenia dotyczące napraw. Dzięki temu najemcy mają pewność, że ich potrzeby będą dość szybko i profesjonalnie zaspokojone. Kolejnym powodem może być fakt, że mieszkania w sektorze PRS zwykle są nowe. Nowoczesne apartamenty z nowymi instalacjami, urządzeniami i doskonale zaprojektowanymi wnętrzami przyciągają potencjalnych klientów. Lokale w dobrym stanie technicznym, oferujące wysoki standard wykończenia, są bardziej atrakcyjne dla osób szukających długoterminowego wynajmu.
Może Cię zainteresuje: Przejściowy zastój na rynku usług remontowo-budowlanych
Nie bez znaczenia pozostają elastyczne warunki umowy. Możliwość zawierania tak krótkoterminowych, jak i długoterminowych umów, a także łatwa zmiana lokalu czy większa swoboda w zakresie przenosin do innych nieruchomości, mogą interesować różne grupy odbiorców. Dodatkowo bardzo często mieszkania w sektorze PRS są zaprojektowane w sposób przyjazny zwierzętom, co również może przyciągać, szczególnie że nie jest to standard wśród najemców indywidualnych.
Najem instytucjonalny cały czas pozostaje branżową niszą z zaledwie 1 proc. udziałem w rynku nieruchomości, co oznacza, że wciąż stoi przed nim perspektywa dalszego rozwoju. Według raportu Colliers, najwięcej takich mieszkań będzie właśnie w Polsce (prawie 13 tys. aktualnie w budowie i 6 tys. planowanych), Czechach (prawie 2 tys. budów i 2,5 tys. planowanych) i Rumunii (848 budów i 2,6 tys. planowanych). Oczekuje się, że większość inwestycji zostanie dostarczonych na rynek już w obecnym i przyszłym roku.
Luka deweloperska
Motorem wzrostu rynku PRS zarówno w Polsce, jak i w całej Europie Środkowo-Wschodniej jest narastająca luka w podaży ze strony deweloperów. Eksperci jeszcze w 2019 r. oszacowali tę lukę na 2,1 mln mieszkań. Z kolei według danych GUS, liczba nowo wybudowanych lokali zmniejszyła się w Polsce o prawie 30 proc., a w niektórych regionach, nawet 40 proc. Patrząc na dane z całego 2022 r., to wyraźny trend. Business Insider informuje, że statystyki nowych inwestycji mieszkaniowych cofnęły się w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy do poziomu z 2017 r., a PZFD prognozuje wkrótce spadek nowych budów nawet do poziomu z roku 2014. Jest to spowodowane m.in. trudnościami w pozyskaniu gruntów, rosnącymi w szybkim tempie kosztami budowy oraz brakiem odpowiedniego wsparcia ze strony administracji publicznej.
Spadek dostępności mieszkań do zakupu, słaba koniunktura na rynku sprzedaży i dobre perspektywy sektora wynajmu kreują natomiast środowisko do zwiększania zaangażowania w Polsce funduszy PRS. Inwestorów przyciągają też stosunkowo niższe koszty i wyższe potencjalne zyski w porównaniu z Europą Zachodnią.
Może Cię zainteresuje: Budownictwo mieszkaniowe w Polsce wg GUS
Rynek PRS napędzany przez klasę średnią
Drugim znaczącym czynnikiem napędzającym rynek PRS jest wzrost liczebności polskiej klasy średniej. Ze statystyk Ministerstwa Finansów wynika, że przez ostatnie cztery lata skurczyła się liczba zeznań, których podatnicy deklarowali dochody niższe niż 20 tys. zł. W rozliczeniach za 2018 r. do urzędów skarbowych trafiło prawie 8,5 mln tego typu deklaracji, natomiast w zeznaniach za 2021 r. takich zeznań było już tylko 5,4 mln. Rośnie też grupa osób deklarujących roczne dochody powyżej 1 mln zł.
Poprawa stopy życiowej Polaków sprawia, że są oni w stanie zapłacić więcej za wyższą jakość obsługi, standard wykończenia lokalu oraz jego lepszą lokalizację. Coraz większy odsetek młodszych ludzi także preferuje najem niż własność, zwłaszcza osoby z pokolenia Z. Dokonują oni zazwyczaj takich wyborów dotyczących stylu życia, które sprzyjają mobilności.
Dane rynkowe pokazują, że popyt na mieszkania wynajmowane przez sektor PRS jest wysoki, a liczba lokali przeznaczonych pod wynajem stale rośnie. Mimo, że rynek ten wciąż jest procentowo niewielki, wszystko wskazuje na dalszy, dynamiczny rozwój tego sektora.
Źródło: propertynews.pl