administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Fot. Pixabay

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Fot. Pixabay

Z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej zwolnione są budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.

Zobacz także

Bank Gospodarstwa Krajowego Jak sfinansować termomodernizację

Jak sfinansować termomodernizację

Według danych Stowarzyszenia Fala Renowacji około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. to prawdziwe „energetyczne czarne dziury”. Ich utrzymanie ze względu na koszty...

Według danych Stowarzyszenia Fala Renowacji około 70 proc. budynków w Polsce jest nieefektywnych energetycznie, a 16 proc. to prawdziwe „energetyczne czarne dziury”. Ich utrzymanie ze względu na koszty ogrzewania będzie coraz droższe.

FRAPOL Sp. z o.o. Program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI

Program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI Program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI

Każdego zarządcę, inwestora i dewelopera zagadnienie termomodernizacji potrafi doprowadzić do „czarnej rozpaczy”. Czy inwestycja powinna być kompleksowa, czy też wystarczy podstawowa? Jaki będzie czas...

Każdego zarządcę, inwestora i dewelopera zagadnienie termomodernizacji potrafi doprowadzić do „czarnej rozpaczy”. Czy inwestycja powinna być kompleksowa, czy też wystarczy podstawowa? Jaki będzie czas zwrotu inwestycji? I przede wszystkim: skąd wziąć na to czas i pieniądze? Spółka Frapol, znając rozterki osób zarządzających budynkami spółdzielczymi, wychodzi naprzeciw takim problemom, oferując autorski program ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI.

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

W dniu  28.04.2023 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane (DzU z 2022 r., poz. 2206). Zmiany wprowadzone tą ustawą zostały uwzględnione w niniejszym tekście, który odwołuje się do przepisów w brzmieniu po 28.04.2023 r.

Obowiązek sporządzania świadectw

Jak stanowi art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków1, właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:

  • zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;
  • zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  • wynajmowanego.

Jednym z elementów, którego występowanie determinuje obowiązek sporządzania świadectw jest zatem dokonywanie czynności prawych, których przedmiotem są następujące prawa do nieruchomości bądź jej części:

  • własność;
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu;
  • najem.

Jeżeli nie występują takie czynności, nie ma obowiązku sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków. Wyjątkiem są pewne kategorie budynków określone w art. 3 ust. 2 UCE. Zgodnie z tym przepisem właściciel lub zarządca budynku, którego powierzchnia użytkowa zajmowana przez organy wymiaru sprawiedliwości, prokuraturę oraz organy administracji publicznej przekracza 250 m2 i w których dokonywana jest obsługa interesantów, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla tego budynku. W przypadku takich budynków kopię świadectwa charakterystyki energetycznej, z wyłączeniem zaleceń zawartych w tym świadectwie, umieszcza się w widocznym miejscu.2

Treść świadectwa charakterystyki energetycznej

Zgodnie z art. 10 ust. 1 UCE świadectwo charakterystyki energetycznej zawiera:

  • dane identyfikacyjne budynku lub części budynku;
  • charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku;
  • zalecenia określające zakres i rodzaj robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią charakterystykę energetyczną budynku lub części budynku;
  • oświadczenie osoby, która sporządziła świadectwo charakterystyki energetycznej, że dokument został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy(a) odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.3

Termin ważności świadectwa charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne przez 10 lat od dnia jego sporządzenia.4 Świadectwo to może jednak stracić ważność przed upływem 10 lat, jeżeli w wyniku przeprowadzonych robót budowlano-instalacyjnych uległa zmianie charakterystyka energetyczna budynku lub części budynku.5

Przekazanie świadectwa nabywcy lub najemcy 

Zgodnie z art. 11 ust. 1 UCE, właściciel lub zarządca budynku lub części budynku, osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, przekazują odpowiednio nabywcy albo najemcy:

  • świadectwo charakterystyki energetycznej – przy sporządzeniu aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
  • kopię świadectwa charakterystyki energetycznej, które przekazano w postaci papierowej, albo wydruk świadectwa charakterystyki energetycznej, które przekazano w postaci elektronicznej – przy zawarciu umowy najmu.

Nie można zrzec się prawa do otrzymania zgodnie z ust. 1 odpowiednio świadectwa charakterystyki energetycznej, jego kopii albo wydruku.6

W przypadku zawarcia umowy zbycia prawa własności części budynku albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu albo umowy najmu części budynku przekazywane świadectwo charakterystyki energetycznej dotyczy części budynku albo lokalu będących przedmiotem umowy.7 Notariusz odnotowuje w akcie notarialnym przekazanie nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej. W sytuacji nieprzekazania nabywcy świadectwa charakterystyki energetycznej notariusz poucza podmiot obowiązany do jego przekazania zgodnie z ust. 1 pkt 1 o karze grzywny za niewykonanie tego obowiązku.8

W praktyce oznacza to, że brak rzeczonego świadectwa nie powoduje nieważności umowy przenoszącej prawo własności albo spółdzielcze prawo do lokalu, a także nie powoduje nieważności umowy najmu. Poniekąd odrębną kwestią jest, czy każdy notariusz będzie chciał sporządzić umowę przenoszącą własność nieruchomości bez przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej.

Wyłączenia

Stosownie do art. 3 ust. 4 UCE obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej nie dotyczy budynku:

  • podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  • używanego jako miejsce kultu i do działalności religijnej;
  • przemysłowego oraz gospodarczego niewyposażonych w instalacje zużywające energię, z wyłączeniem instalacji oświetlenia wbudowanego;
  • mieszkalnego, przeznaczonego do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • wolnostojącego o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2;
  • gospodarstw rolnych o wskaźniku EP określającym roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie wyższym niż 50 kWh/(m2·rok).

W praktyce wiele wątpliwości wywoływało poprawne zrozumienie wyłączenia dotyczącego budynku podlegającego ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Jak stanowi bowiem art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami9 formami ochrony zabytków są:

  • wpis do rejestru zabytków;
  • wpis na Listę Skarbów Dziedzictwa;
  • uznanie za pomnik historii;
  • utworzenie parku kulturowego;
  • ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego.

Mając na uwadze powyższe powstawało niejednokrotnie pytanie, jak traktować budynki, które co prawda nie są wpisane do rejestru zabytków, ale zostały ujęte w ewidencji zabytków. Zgodnie bowiem z art. 21 UOZ ewidencja zabytków jest podstawą do sporządzania programów opieki nad zabytkami przez województwa, powiaty i gminy. Wykładania gramatyczna tego przepisu może pozwalać sądzić, iż dla budynków ujętych w ewidencji zabytków należy sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Niemniej jednak, jak podkreśla się w orzecznictwie, jest to nienazwana forma ochrony zabytków, gdyż nie została wymieniona w art. 7 ustawy, określającym formy ochrony zabytków. Jednocześnie ewidencja zabytków stanowi najlżejszą postać ochrony zabytków z możliwych, wiąże się bowiem jedynie z wpisem do ww. urzędowego rejestru. Konsekwencją włączenia zabytku nieruchomego do gminnej ewidencji zabytków jest ograniczenie wykonywania prawa własności do nieruchomości zabytkowej. Skutki prawne wpisu w tym zakresie nie zawsze wynikają jednak z postanowień ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, ale także z innych regulacji prawnych. (…). Nie ulega zatem wątpliwości, że z wpisem do ewidencji zabytków wiążą się określone obowiązki właścicieli lub posiadaczy takich zabytków. Celem ewidencji jest natomiast zgromadzenie informacji o obiektach i nieruchomościach dla tworzenia programów opieki nad zabytkami. Sporządzanie i realizacja wspomnianych programów stanowi jeden z przejawów ochrony zabytków, będącej obowiązkiem organów administracji publicznej…”10. Co więcej, umieszczenie budynku w ewidencji zabytków, „stwierdza, że obiekt ten charakteryzuje się cechami, które uzasadniają objęcie go szczególną formą ochrony nieruchomości ze względu na posiadaną przez niego wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Niesporne bowiem pozostaje w sprawie, że tylko taki obiekt może zostać ujęty w ewidencji. Tego rodzaju akt kwalifikujący stwarza wymóg określenia przez organ podstaw sformułowania oceny o wartości zabytkowej obiektu.”11

Na uwadze należy mieć ponadto fakt, iż zwolnienie, o którym mowa w art. 3 ust. 4 pkt. 1 UOZ, nie odnosi się tylko do art. 7 UOZ, ale do całokształtu przepisów UOZ, a zatem dotyczy również budynków ujętych w ewidencji zabytków. Zwrócić należy ponadto uwagę, iż UCE wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L 153 z 18.06.2010, str. 13, z późn. zm. 1), która została zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/844 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniającą dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (Dz. Urz. UE L 156 z 19.6.2018, str. 75), zwaną dalej „dyrektywą”. Stosownie do art. 4 ust. 2 dyrektywy, państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o nieokreślaniu lub niestosowaniu wymagań, o których mowa w ust. 1, do następujących kategorii budynków urzędowo chronionych jako część wyznaczonego środowiska lub z powodu ich szczególnych wartości architektonicznych lub historycznych, o ile zgodność z pewnymi minimalnymi wymaganiami dotyczącymi charakterystyki energetycznej zmieniłaby w sposób niedopuszczalny ich charakter lub wygląd. Interpretując zwolnienie, o którym mowa w art. 3 ust. 4 pkt. 1 UOZ, należy mieć zatem na uwadze przepisy dyrektywy, w świetle których ujęcie budynku w ewidencji zabytków powinno skutkować tym, że dla takiego budynku nie ma obowiązku robienie świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Problem ten jest bardzo istotny, ponieważ w przypadku starszych budynków, nawet kiedy one nie są wpisane do rejestru zabytków, mogą widnieć w ewidencji zabytków, a zatem mogą zostać objęte wyłączeniem, o którym mowa w art. 3 ust. 4 pkt. 1 UOZ. Innymi słowy, takie budynki będą zwolnione z obowiązku przygotowania dla nich świadectw charakterystyki energetycznej.

Przez pewien czas panowała w tym względzie niepewność, którą można było próbować rozwiać, dokonując interpretacji przepisów, tak jak to uczyniłem powyżej. Dopiero stosunkowo niedawno Ministerstwo Rozwoju i Technologii zajęło na swojej stronie internetowej stanowisko, zgodnie z którym „W myśl art. 3 ust. 4 ww. ustawy [UOZ – uwaga własna] z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku zwolnione są m.in. budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W związku z powyższym należy wskazać, iż za budynki podlegające ochronie należy uznać budynki objęte wszelkimi formami ochrony zabytków, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (DzU z 2022 r., poz. 840), jak też budynki nimi nie objęte, a włączone do wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków.”12

Podobne wątpliwości dotyczyły budynków znajdujących się w strefie ochrony konserwatorskiej lub objętych wpisem obszarowym.

Stosownie do art. 19 ust. 3 UOZ w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ustala się, w zależności od potrzeb, strefy ochrony konserwatorskiej obejmujące obszary, na których obowiązują określone ustaleniami planu ograniczenia, zakazy i nakazy, mające na celu ochronę znajdujących się na tym obszarze zabytków. Według zaś art. 9 ust. 2 UOZ do rejestru zabytków może być również wpisane otoczenie zabytku wpisanego do rejestru, a także nazwa geograficzna, historyczna lub tradycyjna tego zabytku.

Zgodnie ze stanowiskiem zajętym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii „nie każdy budynek znajdujący się w strefach ochrony konserwatorskiej oraz na obszarach historycznych układów urbanistycznych i ruralistycznych wpisanych do rejestru zabytków jest zabytkiem. Należy zauważyć, że w strefie ochrony konserwatorskiej jak i na obszarze historycznego układu mogą, co do zasady być realizowane nowe inwestycje, natomiast działania konserwatorskie w ich granicach mogą polegać na usuwaniu budynków i budowli zakłócających historyczną kompozycję przestrzenną. Strefa ochrony konserwatorskiej jest obszarem technicznym, na którym wprowadza się kreślone ustaleniami planu ograniczenia, zakazy i nakazy, mające na celu ochronę znajdujących się na tym obszarze zabytków, więc jako taka nie jest zabytkiem.

Warto dodać, że strefy ochrony konserwatorskiej wyznacza się w różnych celach, nie tylko w celu ochrony tkanki zabytkowej, ale również walorów widokowych (ekspozycji) i krajobrazowych.

Natomiast historyczne układy urbanistyczne i ruralistyczne jako nieruchome zabytki przestrzenne, obok zabytków indywidualnych stanowią przedmiot wpisu do rejestru zabytków i określa się je również jako wpisy obszarowe.

Przedmiotem ochrony na podstawie wpisu obszarowego (układu) nie jest substancja zabytkowa, lecz charakterystyczne cechy przestrzeni, w tym: historyczne rozplanowanie placów i ulic, ich przebieg, szerokość i przekrój, historyczny kształt i wielkość działek oraz ich sposób zagospodarowania, współzależność między zabudową, zielenią a otwartą przestrzenią, wygląd zewnętrzny budowli określony skalą, rozmiarami, stylem, konstrukcją, materiałami, kolorem i wystrojem.

Wobec powyższego, budynki objęte wpisem obszarowym nie są zwolnione z obowiązku zapewnienia sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej.”13

Literatura

  1. DzU z 2021 r. poz. 497 z późn. zm., zwanej dalej „UCE”
  2. zob. art. 3 ust. 3 UCE
  3. zob. art. 10 ust. 2 UCE
  4. art. 14 ust. 1 UCE
  5. zob. art. 14 ust. 2 UCE
  6. zob. art. 11 ust. 4 UCE
  7. zob. art. 11 ust. 5 UCE
  8. zob. art. 11 ust. 6 UCE
  9. wyrok NSA z 21.01.2015 r., II OSK 2350/13, LEX nr 1753879
  10. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Swiadectwacharakterystyki-energetycznej
  11. https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/Swiadectwacharakterystyki-
  12. energetycznej

Komentarze

  • wojciech wojciech, 01.06.2023r., 10:23:20 nie wiadomo jak to komentować, gdyż każdy tą ustawę interpretuje na swoją stronę. Kilka dni temu rozmawiałem z Urzędem Miasta w moim mieście i otrzymałem taką odpowiedz, że świadectwo charakterystyki energetycznej budynku będzie miał zarządca lub administrator budynku i to wystarczy dla wszystkich pomieszczeń, poprzednio w Administratorze 24.pl informowano, że każdy nawet pokój powinien mieć swoje świadectwo charakterystyki energetycznej budynku dla swoich potrzeb - takie rozwiązania są bardzo wskazane ale widać, że tutaj zadziałało lobby spółdzielcze bo obecnie przepisy w tym kierunku idą całkiem w odwrotną stronę i potem się nie ma co dziwić, że ciepło będzie uciekało przez nieszczelności związane z nie dociepleniem budynków.

Powiązane

ISOVER, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu Termomodernizacja się opłaca! Poznaj korzyści z ocieplenia domu

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać...

Jesteś właścicielem domu, który do tej pory nie został ocieplony a przez dach, ściany i strop ucieka cenne ciepło? Czas najwyższy nadrobić zaległości! Tym bardziej, że tylko do 2027 roku można składać wnioski o dofinansowanie na termomodernizację budynków jednorodzinnych w ramach programu „Czyste Powietrze”. Warto przy tym mieć na uwadze, że termomodernizacja domu to przede wszystkim szereg korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich. Pierwsze z nich zauważysz w swoim portfelu.

OTIS Sp. z o.o. OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie OTIS, Twoja winda w nowej odsłonie

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym...

OTIS znajduje się w czołówce światowych firm, zajmujących się produkcją, instalacją oraz serwisem wind i schodów ruchomych. Nasze produkty można odnaleźć w najbardziej rozpoznawalnych budynkach na całym świecie, a także w najbardziej ruchliwych węzłach komunikacyjnych i centrach handlowych – wszędzie tam, gdzie ludzie pozostają w ruchu. Możemy poszczycić się portfolio usług konserwacyjnych, obejmującym ponad dwa miliony wind i schodów ruchomych – produktów, które każdego dnia transportują około dwóch...

UNIWERSAL Sp. z o.o. Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal Innowacyjny program doboru wentylatorów firmy Uniwersal

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach...

Firma Uniwersal wprowadziła na rynek nowatorski program doboru wentylatorów, który stanowi istotne wsparcie dla projektantów systemów wentylacyjnych. Program ten, dostępny na wszystkich popularnych systemach operacyjnych - Windows, iOS, Android - oraz na różnorodnych urządzeniach, takich jak komputery stacjonarne, laptopy, tablety i smartfony, wyróżnia się swoją funkcjonalnością i intuicyjnością obsługi. Program stanowi zintegrowane środowisko ze stroną internetową www.uniwersal.com.pl.

LAKMA SAT Sp. z o.o Silikonowa farba doskonała do elewacji bloków

Silikonowa farba doskonała do elewacji bloków Silikonowa farba doskonała do elewacji bloków

Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają...

Odporność na warunki atmosferyczne i korozję biologiczną, trwałość kolorów, paroprzepuszczalność i niskonasiąkliwość – to najważniejsze cechy silikonowej farby elewacyjnej. To właśnie te parametry wpływają na odpowiednie zabezpieczenie, a tym samym trwałość elewacji budynków.

Redakcja Jaki domofon na osiedle?

Jaki domofon na osiedle? Jaki domofon na osiedle?

Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym...

Wybierając domofon do budynków wielolokalowych, gdzie mieszkają setki osób, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość bloku – ile mieszkań się w nim znajduje, czy mieści się na osiedlu otwartym czy zamkniętym oraz jaka technologia będzie najwłaściwsza. Na decyzję wpływają różnorakie aspekty technologiczne do przeanalizowania pod względem indywidualnych potrzeb mieszkańców. Tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko ich mienia. Zatem na jakie cechy zwrócić uwagę i jakie technologie...

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

kokos.pl Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości? Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu...

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu w tradycyjnych bankach. Na szczęście istnieją alternatywne źródła finansowania, które umożliwiają uzyskanie gotówki bez weryfikacji w BIK. W naszym przewodniku omówimy dostępne opcje pożyczkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, warunki i wymogi uzyskania takich pożyczek oraz porady dotyczące...

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym? Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

PortalPRO Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?

XTB Polska Co to jest hedging

Co to jest hedging Co to jest hedging

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.

Dom100.eu Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest...

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest bardzo korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, chcąc spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

Bank Gospodarstwa Krajowego Premia MZG na inwestycje w gminach

Premia MZG na inwestycje w gminach Premia MZG na inwestycje w gminach

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...

Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

Redakcja Certyfikaty energetyczne a standard polskich budynków

Certyfikaty energetyczne a standard polskich budynków Certyfikaty energetyczne a standard polskich budynków

Od 28 kwietnia 2023 roku wprowadzono obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla domów i mieszkań.

Od 28 kwietnia 2023 roku wprowadzono obowiązek posiadania świadectwa energetycznego dla domów i mieszkań.

Paweł Puch Spółdzielnie i wspólnoty, a certyfikat energetyczny

Spółdzielnie i wspólnoty, a certyfikat energetyczny Spółdzielnie i wspólnoty, a certyfikat energetyczny

Nie ma przepisu, który jednoznacznie wskazywałby, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek sporządzić świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego budynku.

Nie ma przepisu, który jednoznacznie wskazywałby, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek sporządzić świadectwa charakterystyki energetycznej dla każdego budynku.

Andrzej Rajkiewicz Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami Świadectwa charakterystyki energetycznej a zarządzanie nieruchomościami

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Na pytania zarządców i pośredników w obrocie nieruchomościami odpowiada Andrzej Rajkiewicz z Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Redakcja news Certyfikat energetyczny obowiązkowy od kwietnia

Certyfikat energetyczny obowiązkowy od kwietnia Certyfikat energetyczny obowiązkowy od kwietnia

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe dla wszystkich nowych budynków. Jego wykonanie to dodatkowy koszt dla właścicieli nieruchomości.

Redakcja news Budynki w Polsce zostaną podzielone na klasy

Budynki w Polsce zostaną podzielone na klasy Budynki w Polsce zostaną podzielone na klasy

Ministerstwo Rozwoju konsultuje przepisy, które wprowadzą klasyfikacje budynków w skali od A+ do G. Jednocześnie na forum unijnym trwają prace nad zmianą dyrektywy o efektywności energetycznej budynków,...

Ministerstwo Rozwoju konsultuje przepisy, które wprowadzą klasyfikacje budynków w skali od A+ do G. Jednocześnie na forum unijnym trwają prace nad zmianą dyrektywy o efektywności energetycznej budynków, która ma przyspieszyć renowację najsłabiej ocieplonych nieruchomości.

Redakcja news Kolejność prac przy termomodernizacji

Kolejność prac przy termomodernizacji Kolejność prac przy termomodernizacji

Termomodernizacja to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, a w konsekwencji także na oszczędności finansowe. Aby termomodernizacja była w pełni skuteczna, wymagane są dwa...

Termomodernizacja to doskonały sposób na zwiększenie efektywności energetycznej budynku, a w konsekwencji także na oszczędności finansowe. Aby termomodernizacja była w pełni skuteczna, wymagane są dwa czynniki. Pierwszy – muszą zostać wykonane wszelkie prace określone w audycie poprzedzającym rozpoczęcie prac termomodernizacyjnych. Drugi czynnik – to odpowiednia kolejność wykonywania prac.

Przemysław Gogojewicz Wspieranie termomodernizacji i remontów

Wspieranie termomodernizacji i remontów Wspieranie termomodernizacji i remontów

Zgodnie z ustawą i zmianą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, stworzone zostały warunki do podjęcia realnych działań w celu eliminacji zjawiska smogu, w tym przede...

Zgodnie z ustawą i zmianą ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw, stworzone zostały warunki do podjęcia realnych działań w celu eliminacji zjawiska smogu, w tym przede wszystkim tzw. niskiej emisji, pochodzącej z sektora komunalno-bytowego.

Redakcja Termoizolacja budynku – którędy ucieka ciepło?

Termoizolacja budynku – którędy ucieka ciepło? Termoizolacja budynku  – którędy ucieka ciepło?

Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków, a przez to uzyskanie oszczędności energii, co z kolei pozwoli uzyskać niższe koszty związane z ogrzewaniem zimą czy...

Termomodernizacja to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków, a przez to uzyskanie oszczędności energii, co z kolei pozwoli uzyskać niższe koszty związane z ogrzewaniem zimą czy chłodzeniem latem.

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu? Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję? Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind » Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.