administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Przeglądy techniczne, gwarancyjne i pogwarancyjne

Jak stan techniczny instalacji budynkowych i obsługa serwisowa wpływa na funkcjonowanie budynku

Anna Ruszczak | 2023-08-16
Do zapewnienia sprawności instalacji budynkowych, często niezbędne są też przeglądy serwisowe urządzeń takich jak wentylatory. Fot. Pixabay

Do zapewnienia sprawności instalacji budynkowych, często niezbędne są też przeglądy serwisowe urządzeń takich jak wentylatory. Fot. Pixabay

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Mówi o tym Prawo budowlane, zawierające katalog wymagań między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska. Ich realizacja polega w szczególności na dokonywaniu przeglądów okresowych i usuwaniu wskazanych nieprawidłowości.

Zobacz także

Fire Stop Serwis sp. z o.o. Efektywne zarządzanie ochroną ppoż.

Efektywne zarządzanie ochroną ppoż. Efektywne zarządzanie ochroną ppoż.

Fire Stop Serwis sp. z o.o., firma z ponad 30-letnim doświadczeniem i wyspecjalizowaną kadrą inżynierską, oferuje spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym nowe systemy bezpieczeństwa pożarowego tworzone...

Fire Stop Serwis sp. z o.o., firma z ponad 30-letnim doświadczeniem i wyspecjalizowaną kadrą inżynierską, oferuje spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym nowe systemy bezpieczeństwa pożarowego tworzone od podstaw, jak i rozbudowy/przebudowy istniejących systemów. Dzięki wysokim kwalifikacjom zarówno nowe, jak i użytkowane już instalacje dostosowane są do wymogów prawa, przepisów techniczno-budowlanych i wytycznych ubezpieczycieli.

Gaspol S.A. Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów

Stały rozwój rynku nieruchomości oraz zmieniające się standardy i potrzeby klientów sprawiają, że deweloperzy muszą ciągle szukać nowych rozwiązań, aby ich oferty pozostały konkurencyjne. Jednym z takich...

Stały rozwój rynku nieruchomości oraz zmieniające się standardy i potrzeby klientów sprawiają, że deweloperzy muszą ciągle szukać nowych rozwiązań, aby ich oferty pozostały konkurencyjne. Jednym z takich rozwiązań może być instalacja gazowa zasilana gazem płynnym, która zapewnia ekologiczny i ekonomiczny system ogrzewania.

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu obowiązkowe zadania w zakresie utrzymania budynku dla zapewnienia jego prawidłowego użytkowania z zachowaniem odpowiedniego bezpieczeństwa. Oto najważniejsze z nich:

  • Utrzymanie i użytkowanie obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem – wynika z jego charakteru np. budynek mieszkalno-usługowy, z przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji administracyjnej uwzględnionej we wpisie do rejestru zabytków.
  • Zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego – ochrona przed nadmiernym zużyciem technicznym, usuwanie skutków naruszenia przepisów techniczno-budowlanych.
  • Utrzymanie właściwego stanu estetycznego – zapewnienie dobrego stanu elewacji i wyglądu obiektu oraz jego innych elementów, aby był spójny z naturalnym otoczeniem.
  • Wykonywanie przeglądów – niezbędne do utrzymania obiektu w należytym stanie oraz do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie jego użytkowania.
  • Prowadzenie książki obiektu budowlanego – zapis przeprowadzonych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy podczas użytkowania obiektu budowlanego.
  • Przestrzeganie wymogów ochrony środowiska – m.in. poprzez ustalanie i uiszczanie opłaty środowiskowej.

Obowiązkowe przeglądy budynku

Prawo budowlane nakłada na właściciela budynku lub jego zarządcę obowiązkowe przeglądy stanu technicznego budynku. Są to:

  • Przeglądy roczne (dwa razy do roku w przypadku budynków powyżej 2000 mkw.).
  • Stan techniczny – przegląd polega na sprawdzeniu stanu technicznego elementów budynku narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne oraz niszczące działania czynników związanych z użytkowaniem obiektu. Sprawdzane jest także wykonanie zaleceń z poprzedniej kontroli. Mogą go przeprowadzić wyłącznie osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane potwierdzone w odpowiednich decyzjach.
  • Instalacje i urządzenia chroniące środowisko – sprawdzenie przeciwdziałania negatywnemu oddziaływaniu obiektu na stan środowiska poprzez kontrolę urządzeń: sanitarnych do gromadzenia i oczyszczania ścieków, filtrujących, które służą do gromadzenia i utylizacji odpadów stałych.
  • Stan techniczny przewodów kominowych – tu kontrola polega przede wszystkim na sprawdzeniu drożności przewodów kominowych oraz siły ciągu kominowego. Weryfikuje się sprawne działanie urządzeń wentylacyjnych w pomieszczeniach (nawiewne i wywiewne).
  • Stan instalacji gazowych – ten przegląd przeprowadza się wraz ze sprawdzaniem stanu technicznego przewodów i kanałów wentylacyjnych.

Przeglądy pięcioletnie

  • Stan techniczny obiektu – zakres różni się od kontroli rocznej i obejmuje m.in. sprawdzenie: przydatności do użytkowania, estetyki obiektu budowlanego, jego otoczenia, instalacji elektrycznych, piorunochronnych, uziemienia instalacji.
  • Kontrola urządzeń chłodniczych – sprawdzana jest efektywność energetyczna zastosowanych urządzeń chłodniczych w systemach klimatyzacji.

Wszystkie przeglądy muszą być przeprowadzane przez osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe. Kontrola stanu technicznego może być dokonana tylko przez osoby posiadające uprawnienia budowlane konkretnej specjalizacji. Przykładowo, w przypadku przewodów kominowych jest to osoba posiadająca kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim oraz osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, czyli uprawnienia, które upoważniają ich posiadacza do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, cieplnych, wentylacyjnych i gazowych, w zależności od zakresu posiadanych uprawnień.

Inne obowiązkowe przeglądy

Należy pamiętać, że oprócz przeglądów wymaganych Prawem budowlanym, w budynkach wielolokalowych są zamontowane instalacje, które wymagają przeglądów serwisowych, choć nie są wykazane w przepisach. Należą do nich różnego rodzaju urządzenia służące ochronie przeciwpożarowej budynku, jak gaśnice, czujniki gazu, hydranty czy oświetlenie awaryjne. Do zapewnienia sprawności instalacji budynkowych, często niezbędne są też przeglądy serwisowe urządzeń takich, jak wentylatory, pompy hydroforowe czy klapy dymowe. W budynkach z windami, platformami parkingowymi i węzłami cieplnymi, obowiązkowe są również przeglądy wykonywane przez Urząd Dozoru Technicznego na tych urządzeniach.

Obsługa techniczna nieruchomości (facitlity management) 

Troska o dobry stan instalacji w budynku, ich przeglądy i konserwacja, bieżące remonty i naprawy, a także kontrola samego budynku to główne zadania obsługi technicznej. Każdy z tych elementów to wiele zagadnień, różne prace i wykonawcy do skoordynowania i ogromna odpowiedzialność. Chodzi tu przecież o zdrowie i życie mieszkańców i użytkowników lokali, a także dbanie o wartość nieruchomości i zgromadzonego w niej majątku.

Żeby wszystko w budynku funkcjonowało tak, jak należy, poza regularnymi przeglądami i dbaniem o bieżącą sprawność instalacji, potrzebne jest bieżące usuwanie usterek lub nawet większe naprawy. Trzeba więc zaplanować i zorganizować remonty oraz inne prace konserwacyjne, znaleźć fachowców z uprawnieniami, a następnie nadzorować ich pracę. Można te zadania zlecić firmie zewnętrznej lub stworzyć własny zespół, w zależności od wielkości i funkcjonalności danego obiektu budowlanego.

Zgodnie z przepisami właściciel lub zarządca budynku powinien zapewnić obsługę techniczną, a za jej zaniedbanie poniesie konsekwencje: grzywnę, nałożoną przez odpowiedni organ nadzoru, ale też odpowiedzialność karną, gdyż niedopełnienie obowiązków naraża zdrowie i życie mieszkańców i użytkowników nieruchomości. Problemem może być też uzyskanie odszkodowania z firmy ubezpieczeniowej w przypadku, gdy coś wydarzy się z powodu niewłaściwej obsługi technicznej lub jej braku. Może pojawić się konieczność wypłacenia takiego odszkodowania mieszkańcowi lub użytkownikowi, któremu coś się stało, który poniósł jakieś straty lub którego majątek zgromadzony w budynku ucierpiał na skutek zaniedbania stanu technicznego.

Co obejmuje techniczna obsługa nieruchomości? 

Techniczna obsługa nieruchomości obejmuje szeroki zakres obowiązków począwszy od obsługi technicznej, eksploatacyjnej, aż po konserwacyjną. Firmy zewnętrzne oferują między innymi:

  • całodobowy serwis techniczny – stała gotowość do przeprowadzenia interwencji na wypadek alarmu, awarii lub uszkodzeń na terenie obiektu;
  • stały monitoring urządzeń, instalacji i systemów działających na terenie budynku;
  • dostosowanie obiektu do wymogów przeciwpożarowych;
  • konserwacja instalacji technicznych (klimatyzacja, wentylacja, instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne, teletechniczne);
  • bieżące naprawy i serwis;
  • prowadzenie dokumentacji technicznej;
  • planowanie cyklicznych obligatoryjnych przeglądów obiektów i okresowych kontroli zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem (coroczna weryfikacja instalacji gazowej i urządzeń ochrony środowiska, sprawdzenie elementów narażonych na działanie czynników atmosferycznych, przeglądy budowlane, audyt instalacji elektrycznej itp.);
  • sporządzanie dokumentacji po przeglądach;
  • nadzór nad firmami, które wykonują prace konserwatorskie;
  • ubezpieczenie O.C. od działalności zawodowej;
  • dbanie o czystość urządzeń i czystość w pomieszczeniach.

Lista działań wykonywanych w budynku jest długa i uwzględnia wszystkie zadania związane z prawidłowym jego funkcjonowaniem. Profesjonalny facility manager koordynuje różnorakie prace serwisowe i naprawcze, współpracując zwykle z najlepszymi specjalistami z branży budowlanej. Umowa z firmą z takim zapleczem serwisowym jest bardziej opłacalna niż zatrudnienie etatowego pracownika, który nigdy nie będzie ekspertem od wszystkiego. Poza typowym zakresem usług, facility management odpowiada także za dodatkowe działania, takie jak: sprzątanie lokali użytkowych, odśnieżanie, montaże, pielęgnację zieleni i otoczenia budynku.

Kto powinien skorzystać z facility management? 

Każdy właściciel nieruchomości musi zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników budynku. Takie same obowiązki w tym zakresie ma wspólnota i spółdzielnia mieszkaniowa, czy deweloper, właściciel obiektów biurowych, handlowych, magazynowych, logistycznych etc. Wymagania nałożone na właścicieli lub zarządców nieruchomości wynikają z prawa budowlanego. Są oni zobowiązani do kontroli okresowej budynku (raz na rok oraz raz na 5 lat) w bardzo dokładnie określonych zakresach, opisanych powyżej.

Dla zarządcy nieruchomości lepszym rozwiązaniem jest bliska współpraca z jedną firmą odpowiedzialną za kompleksową obsługę techniczną, niż zatrudnianie wielu podwykonawców. W zarządzaniu nieruchomością można liczyć na wsparcie facility managera. Tworzy on swój zespół specjalistów z różnych branż, świetnie zna obiekt i jego stan techniczny, kontroluje jakość pracy urządzeń i systemów. Osoba ta na bieżąco śledzi potrzeby budynku, mając przez to realny wpływ na zwiększanie wartości nieruchomości i kontrolę kosztów jej utrzymania, co ma ogromne znaczenie w przypadku nieruchomości komercyjnych (np. lokale usługowe na parterze zarządzanego przez wspólnotę budynku).

Korzyści dla wszystkich 

Bieżąca obsługa techniczna budynku pozwala na codzienne nadzorowanie stanu technicznego obiektu budowlanego. Pracownicy codziennie wykonują zaplanowaną liczbę działań, które zapobiegają awariom. Jeśli takie się pojawią, zareaguje na nie całodobowe pogotowie techniczne, z którym kontakt w ramach podpisanej umowy z firmą FM jest łatwiejszy.

Wysokiej jakości serwis obsługi technicznej wyprzedza wręcz potencjalne problemy, poprzez zapewnienie działań prewencyjnych. To wykonawca usługi technicznej w danej nieruchomości przejmuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców czy użytkowników budynku. Należy także zwrócić uwagę, czy podmiot zaangażowany w wykonywanie obowiązkowych przeglądów okresowych budynków posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, również w zakresie przygotowania ewentualnych ekspertyz budowlanych, projektów napraw czy też pełnienia funkcji inspektora nadzoru przy pracach, które tego wymagają.

Dlaczego warto zatrudnić na stałe fachowca? 

Działań w ramach obsługi technicznej obiektów jest ogrom. Dotyczy nie tylko złożonych procesów działań, ale często wymaga wykonania drobnych prac, takich jak: przeróbki elektryczne, montaż gniazdek elektrycznych i bezpieczników, wymiana lub naprawa oświetlenia, malowanie, szpachlowanie, tapetowanie, usuwanie wycieków hydraulicznych, naprawa i montaż mebli, konserwacja drzwi i stolarki okiennej.

Tutaj doskonale sprawdzi się ekspert od wszystkiego czyli „złota rączka”. Taki fachowiec zajmuje się usługami domowymi: od drobnych napraw aż do generalnych prac remontowych. Dobrze wykwalifikowany specjalista oferuje szeroki zakres usług z wielu dziedzin. Jest jednocześnie hydraulikiem, tynkarzem, stolarzem, ogrodnikiem, elektrykiem, malarzem, ułoży kostkę brukową i wysprząta ogród. Zatrudnienie takiej osoby może bardzo pomóc w zadbaniu o prawidłowe funkcjonowanie budynku.

Konsekwencje braku przeglądu

Przeglądy stanu technicznego budynku są obowiązkowe zgodnie z ustawą. Mają na celu wyeliminowanie wszelkich zagrożeń, które mogą wpływać na bezpieczeństwo lub zdrowie mieszkańców lokalu. Okresowe przeglądy stanu technicznego mają zapobiec m.in.: katastrofom budowlanym, pożarom, zatruciu gazem, porażeniu prądem. Kontrolowane są różne obszary funkcjonowania danego obiektu. Dzięki temu zarówno zarządca, jak i wspólnota mieszkaniowa, mają dostęp do listy zaleceń, które pomogą utrzymać obiekt w odpowiednim stanie technicznym.

 

Komentarze

Powiązane

DomBest Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami Ultradźwiękowy kontra mechaniczny – różnice między wodomierzami

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym...

O tym, że pomiędzy licznikiem mechanicznym a ultradźwiękowym brak znaku równości, doskonale świadczy sama nazwa. Co jednak oznacza to w praktyce? W tym artykule odpowiadamy na podstawowe pytanie – czym konkretnie różni się licznik ultradźwiękowy od tradycyjnego. Różnice okazują się naprawdę zaskakujące i mogą mieć odzwierciedlenie nie tylko w samym zużyciu wody, ale także w ponoszonych długofalowo kosztach i komforcie użytkownika.

kokos.pl Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości? Pożyczki bez sprawdzania BIK – jakie masz możliwości?

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu...

W świecie finansów Biuro Informacji Kredytowej (BIK) odgrywa kluczową rolę w procesie oceny zdolności kredytowej. Niestety, dla wielu osób negatywna historia kredytowa staje się barierą w uzyskaniu kredytu w tradycyjnych bankach. Na szczęście istnieją alternatywne źródła finansowania, które umożliwiają uzyskanie gotówki bez weryfikacji w BIK. W naszym przewodniku omówimy dostępne opcje pożyczkowe bez sprawdzania historii kredytowej w BIK, warunki i wymogi uzyskania takich pożyczek oraz porady dotyczące...

Piotr Nowoświat Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie Jak dobrze wybrać system optymalizacji ciepła, aby faktycznie obniżyć rachunki za ogrzewanie

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe...

Lawinowy wzrost kosztów utrzymania nieruchomości stawia coraz to nowsze wyzwania przed administrującymi nimi zarządcami. Energia elektryczna, gospodarka odpadowa, bieżąca eksploatacja, ciepło i pozostałe media – to składowe studni bez dna, w której źle zagospodarowane środki po prostu przelewać się będą przez palce. Wystarczy wpisać w przeglądarce hasło – „jak oszczędzić na gazie, cieple, energii elektrycznej” a możemy zapoznać się z prostymi, częstokroć nawet domowymi sposobami na walkę z uciekającymi...

DomBest Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym? Czy zarządca wspólnoty mieszkaniowej musi być księgowym?

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków...

Naliczanie opłat, wystawianie faktur dla właścicieli lokali, windykacja należności, księgowanie wpłat właścicieli, rozliczenia z dostawcami, odbiorcami oraz właścicielami nieruchomości, rozliczanie podatków i mediów, realizacja przelewów, sporządzanie corocznych bilansów, generowanie raportów oraz zestawień z realizacji budżetów – to tylko niektóre spośród długiej listy zadań księgowych we wspólnocie mieszkaniowej. Do tego dochodzi niestabilność prawa. Często słyszymy o nowelizacjach ustaw, wprowadzaniu...

DomBest Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat? Legalizacja metodą statystyczną – czy można wymienić licznik tylko raz na 15 lat?

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...

Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...

PortalPRO Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii Obowiązki zarządcy – kontrole okresowe i naprawy wykrytych awarii

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony...

Obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku mieszkalnego jest utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym. Katalog wymagań - między innymi w kwestiach bezpieczeństwa konstrukcji, pożarowego, ochrony przed hałasem, oszczędności energii czy ochrony środowiska – określa prawo budowlane, a dokładnie jego 62 artykuł. O czym nie wolno zapomnieć przy przeglądach okresowych i jakie są konsekwencje nieusuwania wskazanych nieprawidłowości?

XTB Polska Co to jest hedging

Co to jest hedging Co to jest hedging

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym...

Spośród wielu strategii inwestowania, szczególną popularnością cieszą się właśnie te, u podstaw których stoi ochrona własnego kapitału. Hedging to podręcznikowy przykład takiej strategii. Sprawdźmy, czym dokładnie jest hedging i jak wykorzystać tę strategię do zabezpieczania własnych pieniędzy.

Dom100.eu Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice Zamieszkaj na swoim – rozpoczął się nowy etap inwestycji Zabrze Grzybowice

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest...

Rynek nieruchomości w Polsce przeżywa obecnie interesujący okres. Po chwilowym spowolnieniu w 2023 roku obserwujemy wyraźne oznaki ożywienia. Dla osób rozważających zakup mieszkania obecna sytuacja jest bardzo korzystna. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym czynnikom, które warto wziąć pod uwagę, chcąc spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

Bank Gospodarstwa Krajowego Premia MZG na inwestycje w gminach

Premia MZG na inwestycje w gminach Premia MZG na inwestycje w gminach

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG...

Gmina Strzelce Opolskie przez wiele lat borykała się ze złą kondycją swoich zasobów mieszkaniowych. Samorząd zdecydował się na złożenie wniosków do Banku Gospodarstwa Krajowego o przyznanie premii MZG z opcją grantu MZG, czyli specjalnego dofinansowania skierowanego do gmin i spółek gminnych. Dzięki pozyskanym środkom gmina mogła przeprowadzić kompleksowe remonty kilku budynków komunalnych, dostosowując je do potrzeb mieszkańców. O szczegółach inwestycji opowiada Dariusz Wiśniewski z Gminnego Zarządu...

Canada Rubber Polska Sp. z o.o. Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems Hydroizolacja Dachów Budynków Mieszkalnych z Canada Systems

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia...

Hydroizolacja dachów to niezbędny element każdego budynku mieszkalnego. Bez prawidłowej ochrony przed wodą budynki narażone są na poważne problemy nie tylko estetyczne, ale również te strukturalne. Odpowiednia ochrona powierzchni dachowej pozwoli cieszyć się spokojem przez długie lata. Firma Canada Systems jest liderem na ogólnopolskim rynku w zakresie hydroizolacji dachów. W swojej ofercie firma posiada produkty odpowiadające na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, od lat dostarczając...

Fortum Power and Heat Polska Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego? Jak zapewnić skuteczne i kompleksowe wsparcie w monitorowaniu parametrów pracy węzła cieplnego?

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

W ostatnich latach nowoczesne technologie odgrywają coraz większą rolę w ciepłownictwie, a cyfryzacja, internet rzeczy (IoT) i automatyzacja rewolucjonizują sposób zarządzania systemami ciepłowniczymi.

Redakcja news Przegląd instalacji – kiedy i jakie robić?

Przegląd instalacji – kiedy i jakie robić? Przegląd instalacji – kiedy i jakie robić?

Do przeglądu instalacji w domu zobowiązany jest każdy literą prawa. W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych, przeglądy instalacji organizuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zarządzająca...

Do przeglądu instalacji w domu zobowiązany jest każdy literą prawa. W przypadku mieszkań w blokach wielorodzinnych, przeglądy instalacji organizuje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zarządzająca danymi budynkami. Właściciele domów jednorodzinnych najczęściej muszą we własnym zakresie zapewnić odpowiednie przeglądy instalacji.

Redakcja news Kiedy należy wykonać przegląd instalacji gazowej?

Kiedy należy wykonać przegląd instalacji gazowej? Kiedy należy wykonać przegląd instalacji gazowej?

W dobie stale rosnących cen za ogrzewanie posiadanie domowej instalacji gazowej, zapewniającej ciepło w domu, jest dobrym sposobem na oszczędności. Domowa instalacja gazowa jest praktycznie bezobsługowa....

W dobie stale rosnących cen za ogrzewanie posiadanie domowej instalacji gazowej, zapewniającej ciepło w domu, jest dobrym sposobem na oszczędności. Domowa instalacja gazowa jest praktycznie bezobsługowa. Nie można jednak zapominać o przeglądzie. Taka instalacja wymaga regularnego przeglądu, aby poprawnie działała. Kiedy wykonywać taki przegląd?

mgr inż. Franciszek Rochowczyk Kiedy nie ocieplać budynku?

Kiedy nie ocieplać budynku? Kiedy nie ocieplać budynku?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Coraz częściej właściciele i administratorzy budynków, w termomodernizacji, szukają sposobów na oszczędzanie ciepła. Czy słusznie?

Gaspol S.A. Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów

Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów Instalacja gazowa zasilana gazem płynnym rozwiązaniem zwiększającym konkurencyjność oferty inwestorów

Stały rozwój rynku nieruchomości oraz zmieniające się standardy i potrzeby klientów sprawiają, że deweloperzy muszą ciągle szukać nowych rozwiązań, aby ich oferty pozostały konkurencyjne. Jednym z takich...

Stały rozwój rynku nieruchomości oraz zmieniające się standardy i potrzeby klientów sprawiają, że deweloperzy muszą ciągle szukać nowych rozwiązań, aby ich oferty pozostały konkurencyjne. Jednym z takich rozwiązań może być instalacja gazowa zasilana gazem płynnym, która zapewnia ekologiczny i ekonomiczny system ogrzewania.

Agnieszka Żelazna Samowolny demontaż części instalacji gazowej w lokalu mieszkalnym

Samowolny demontaż części instalacji gazowej w lokalu mieszkalnym Samowolny demontaż części instalacji gazowej w lokalu mieszkalnym

W wyroku z dnia 29.09.2020 r.1), Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie można podzielić zapatrywania, by właściciel lokalu, dokonując rozbiórki odcinka instalacji gazowej przebiegającego przez jego...

W wyroku z dnia 29.09.2020 r.1), Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że nie można podzielić zapatrywania, by właściciel lokalu, dokonując rozbiórki odcinka instalacji gazowej przebiegającego przez jego lokal, nie posiadał prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, bo współwłaściciele innego lokalu, przez który instalacja ta również przebiega, nie wyrazili zgody na jego demontaż. Roboty rozbiórkowe bowiem nie były wykonywane w częściach wspólnych.

Redakcja Przegląd instalacji gazowych we wspólnotach mieszkaniowych

Przegląd instalacji gazowych we wspólnotach mieszkaniowych Przegląd instalacji gazowych we wspólnotach mieszkaniowych

Późna jesień i zima to czas zwiększonego obciążenia instalacji gazowych. Wówczas też liczba przeglądów takich instalacji jest większa o 60% niż w innych miesiącach.

Późna jesień i zima to czas zwiększonego obciążenia instalacji gazowych. Wówczas też liczba przeglądów takich instalacji jest większa o 60% niż w innych miesiącach.

Redakcja O obowiązkach posiadaczy instalacji gazowych

O obowiązkach posiadaczy instalacji gazowych O obowiązkach posiadaczy instalacji gazowych

Sezon jesienno-zimowy to czas licznych kontroli instalacji gazowych, szczególnie w mieszkaniach, które należą do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. Jeżeli jesteśmy posiadaczami instalacji gazowej...

Sezon jesienno-zimowy to czas licznych kontroli instalacji gazowych, szczególnie w mieszkaniach, które należą do spółdzielni lub wspólnot mieszkaniowych. Jeżeli jesteśmy posiadaczami instalacji gazowej w domu, to powinniśmy pamiętać o pewnych obowiązkach, które są ważne ze względu bezpieczeństwo zarówno nasze własne, jak i innych mieszkańców.

Redakcja Kiedy należy przeprowadzić kontrolę instalacji gazowej?

Kiedy należy przeprowadzić kontrolę instalacji gazowej? Kiedy należy przeprowadzić kontrolę instalacji gazowej?

Kontrola instalacji gazowej jest koniecznym elementem, o którym muszą pamiętać zarówno właściciele mieszkań, domków jednorodzinnych, jak i właściciele dużych obiektów – hal produkcyjnych czy centrów handlowych....

Kontrola instalacji gazowej jest koniecznym elementem, o którym muszą pamiętać zarówno właściciele mieszkań, domków jednorodzinnych, jak i właściciele dużych obiektów – hal produkcyjnych czy centrów handlowych. Jak często powinno się przeprowadzać kontrolę instalacji gazowej? I kto powinien ją przeprowadzać?

Damian Żabicki Przebudowa instalacji gazowej w budynkach wielorodzinnych

Przebudowa instalacji gazowej w budynkach wielorodzinnych Przebudowa instalacji gazowej w budynkach wielorodzinnych

Przebudowa instalacji gazowej w budynku wielorodzinnym powinna przebiegać według ściśle zaplanowanych etapów z uwzględnieniem przepisów prawa i wymagań technicznych. Przede wszystkim ważne jest uzyskanie...

Przebudowa instalacji gazowej w budynku wielorodzinnym powinna przebiegać według ściśle zaplanowanych etapów z uwzględnieniem przepisów prawa i wymagań technicznych. Przede wszystkim ważne jest uzyskanie warunków technicznych wydawanych przez administratora sieci gazowej.

Redakcja Wyrwana rura instalacji gazowej w żagańskiej kamienicy

Wyrwana rura instalacji gazowej w żagańskiej kamienicy Wyrwana rura instalacji gazowej w żagańskiej kamienicy

Policja zatrzymała w Żaganiu mężczyznę podejrzewanego o wyrwanie rury instalacji gazowej znajdującej się na klatce schodowej budynku wielorodzinnego. W związku z bezpośrednim zagrożeniem wybuchu mieszkańcy...

Policja zatrzymała w Żaganiu mężczyznę podejrzewanego o wyrwanie rury instalacji gazowej znajdującej się na klatce schodowej budynku wielorodzinnego. W związku z bezpośrednim zagrożeniem wybuchu mieszkańcy bloku zostali ewakuowani do czasu zabezpieczenia wycieku gazu.

Redakcja Administratora Przeglądy okresowe we wspólnocie, jakie i kiedy?

Przeglądy okresowe we wspólnocie, jakie i kiedy? Przeglądy okresowe we wspólnocie, jakie i kiedy?

Artykuł 62 ustawy Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek dokonywania okresowych kontroli obiektu budowlanego. Karze, za niedopełnienie obowiązków podlega wspólnota,...

Artykuł 62 ustawy Prawo budowlane nakłada na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek dokonywania okresowych kontroli obiektu budowlanego. Karze, za niedopełnienie obowiązków podlega wspólnota, a zatem warto wiedzieć co podlega kontroli, jak często należy je przeprowadzać oraz czy wymagane są do tego specjalne uprawnienia?

Redakcja news Przygotowania do sezonu grzewczego

Przygotowania do sezonu grzewczego Przygotowania do sezonu grzewczego

Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.

Mimo że za oknem jeszcze w wielu miejscach ciepło i słonecznie, to mamy już jesień. A zatem ochłodzenie może przyjść nagle, stąd warto przygotować się do sezonu grzewczego już teraz.

Jacek Frydryszak Kontrole okresowe przewodów kominowych i raportowanie do KOBiZE

Kontrole okresowe przewodów kominowych i raportowanie do KOBiZE Kontrole okresowe przewodów kominowych i raportowanie do KOBiZE

Dziś o obowiązkach zarządców nieruchomości – a konkretnie o konieczności przygotowania przez zarządcę danych dotyczących budynków, jak i lokali, objętych koniecznością przeprowadzenia kontroli przewodów...

Dziś o obowiązkach zarządców nieruchomości – a konkretnie o konieczności przygotowania przez zarządcę danych dotyczących budynków, jak i lokali, objętych koniecznością przeprowadzenia kontroli przewodów kominowych oraz obowiązku zarejestrowania się w systemie i corocznego składania raportów w ramach Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami.

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu? Dlaczego warto zainstalować nowoczesny wodomierz w domu?

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać?  Sprawdź!

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody? Podcast: Opomiarowanie mediów - jak zmniejszyć uchyby w rozliczaniu wody?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję? Ile kosztuje budowa placu zabaw i jak zaplanować inwestycję?

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości » Praktyczne i estetyczne rozwiązania: Jak altany mogą podnieść standard nieruchomości »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind » Podnoszenie wartości budynku dzięki nowoczesnym rozwiązaniom wind »

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca? Jak spisać liczniki pod nieobecność mieszkańca?

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? » Jak stworzyć estetyczną i komfortową strefę gromadzenia odpadów dla mieszkańców? »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. » Wykorzystanie energii ze środowiska do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewu c.w.u. »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacją »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości » Zobacz oprogramowanie dla wspónot i zarządców nieruchomości »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.