administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Problemy mieszkaniowe w Polsce

Problemy mieszkaniowe w Polsce. Fot. Pixabay

Problemy mieszkaniowe w Polsce. Fot. Pixabay

Zbliżają się kolejne wybory i po raz kolejny politycy dostrzegli problemy mieszkaniowe Polaków. Pojawiły się pomysły rządzących na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2%, no to konkurencja zaproponowała 0%, a podobno – jak się zaczyna już żartować – nie jest wykluczone oprocentowanie ujemne.

Zobacz także

Velo Bank Szybki kredyt bez zaświadczeń. Czy to się opłaca?

Szybki kredyt bez zaświadczeń. Czy to się opłaca? Szybki kredyt bez zaświadczeń. Czy to się opłaca?

Potrzebujesz niedużego zastrzyku finansowego – najlepiej z opcją otrzymania go bez konieczności wychodzenia z domu? Z myślą o takich osobach powstał kredyt gotówkowy z możliwością złożenia wniosku online....

Potrzebujesz niedużego zastrzyku finansowego – najlepiej z opcją otrzymania go bez konieczności wychodzenia z domu? Z myślą o takich osobach powstał kredyt gotówkowy z możliwością złożenia wniosku online. Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić i czy opłaca się go zaciągnąć.

Biuro Informacji Kredytowej S.A. Krok po kroku: proces uzyskania kredytu

Krok po kroku: proces uzyskania kredytu Krok po kroku: proces uzyskania kredytu

Zaciągniecie kredytu to ważna decyzja finansowa, którą należy dobrze przemyśleć. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda procedura kredytowa, aby się do niej dobrze przygotować i dokonać mądrego wyboru.

Zaciągniecie kredytu to ważna decyzja finansowa, którą należy dobrze przemyśleć. Sprawdź, jak krok po kroku wygląda procedura kredytowa, aby się do niej dobrze przygotować i dokonać mądrego wyboru.

Anna Ruszczak news Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie” Drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ogłosiło drugi nabór wniosków w programie „Ciepłe Mieszkanie”. Rozpoczyna się 29 września.

Nikt nie mówi o tym, że koszty kredytu to – poza oprocentowaniem – również marża banku, która de facto jest elementem oprocentowania. Nie trzeba chyba być wybitnym ekonomistą aby założyć, że w przypadku prawnych ograniczeń wysokości oprocentowania do 2% wzrosną marże banków oraz inne koszty kredytów, takie jak prowizja za udzielenie kredytu, ubezpieczenie, wyceny nieruchomości itp. W wersji 0% tego ryzyka nie ma, ponieważ klient nie zapłaci również marży banku i będzie od początku spłacał tylko kapitał. Uatrakcyjnianie oprocentowania lub jego całkowita likwidacja, dopłaty do wkładu własnego i inne tego typu pomysły – to kolejne wersje programu „deweloper plus”, czyli wzrost cen na rynku pierwotnym i co za tym idzie również na rynku wtórnym. Sprawi to, że teoretycznie mniejsze koszty obsługi kredytu zostaną „zjedzone” przez coraz wyższe ceny. Co ciekawe, jak w klasycznej piramidzie finansowej mogą zyskać ci, którzy po wprowadzeniu programów będą pierwsi i zakontraktują mieszkania po jeszcze relatywnie niższych cenach.

Bezpieczny kredyt, tanie mieszkanie – to możliwe? 

W zaprezentowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii programie „Bezpieczny kredyt 2%” zapisano: „W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł”. W Warszawie wystarczy to na mieszkanie o powierzchni ok. 50 m2 i to w przeciętnej lokalizacji. Takie zachęty będą pogłębiać już występujący w Polsce problem przeludnienia mieszkań, które jest dwukrotnie wyższe niż średnia w UE. Poza tym taka sytuacja tworzy nierówności regionalne obywateli w dostępie do mieszkania, bo np. w Gorzowie Wielkopolskim za maksymalną kwotę kredytu można kupić mieszkanie dwukrotnie większe. Nie znalazłem informacji, czy mieszkania korzystające z tego programu będzie można sprzedać, a jeśli tak, to czy nabywca będzie musiał również spełniać warunki w tym programie wskazane.

Pojawiły się również propozycje jednej z lewicowych partii opozycyjnych budowy 300 tys. tanich mieszkań komunalnych na wynajem. Zaletą tego programu jest niewątpliwie to, że zakłada on przeznaczanie na ten cel z budżetu państwa kwoty 20 mld złotych rocznie.

Niekończąca się historia? 

Być może niektórzy z Państwa pamiętają, że o problemach mieszkaniowych pisałem już na łamach „Administratora” wskazując, że nie trzeba wymyślać żadnych nowych akcji i programów. Wystarczy promować spółdzielcze budownictwo lokatorskie poprzez częściowe umarzanie kredytów zaciąganych przez spółdzielnie mieszkaniowe na realizację tego typu budownictwa.

W jednym z poprzednich artykułów1 pisałem o Społecznych Agencjach Najmu (SAN), które miały być pomysłem na tani najem mieszkań. Byłem ciekaw, jak ten program jest realizowany i w trybie dostępu do informacji publicznej wystąpiłem w styczniu bieżącego roku do Ministerstwa Rozwoju i Technologii z pytaniem o osiągnięcia w tym zakresie. Otrzymałem odpowiedź, w której stwierdzono między innymi: „Odnosząc się do pytania o powołane społeczne agencje najmu informuję, że zgodnie z wiedzą MRiT, w Polsce nie powstały społeczne agencje najmu (SAN)…”. W tym samym piśmie pytałem również o Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe i otrzymałem informację, że w okresie półtora roku (styczeń 2021 r. – lipiec 2022 r.) takich inicjatyw powstało 30. Jednocześnie wskazano, że w ramach wszystkich form wspierania społecznego budownictwa czynszowego, „…w latach 2016–2022 zakwalifikowano 399 przedsięwzięć, w ramach których powstanie 24 597 mieszkań na wynajem (z czego dotychczas wybudowano 5 965 mieszkań)”. Duże osiągnięcie – budowano zatem 0,4 mieszkania rocznie w każdej statystycznej gminie…

Czy rzeczywiście mamy problem mieszkaniowy? 

Ciekawe jest porównanie wskazanych wyżej faktów i pomysłów z wynikami ostatniego spisu powszechnego, który miał miejsce w 2021 roku. Okazało się, że mamy w Polsce ok. 1,8 mln lokali mieszkalnych, w których nikt nie mieszka (w Warszawie jest ok. 200 tys. takich mieszkań). Zasadne jest zatem pytanie, czy w ogóle można mówić o problemie mieszkaniowym w Polsce? Oczywiście można, ale z podkreśleniem, że jest to problem o charakterze strukturalnym i dotyczy głównie większych ośrodków miejskich, natomiast w miejscowościach oddalonych od dużych miast rośnie liczba niezamieszkałych domów.

Czy jest rozwiązanie?

Wydaje się, że najbardziej ekonomicznym, najszybszym i najprostszym rozwiązaniem problemu mieszkaniowego ludzi młodych i mniej zamożnych jest w pierwszej kolejności wykorzystanie potencjału istniejącego zasobu mieszkaniowego. Idea tworzenia SAN co do zasady jest słuszna, ale trzeba ją znacznie uprościć (przekazać obowiązki i uprawnienia urzędnikom jednostek samorządu lokalnego) i zasilić odpowiednimi środkami z budżetu państwa. Zróbmy prostą symulację dla zobrazowania skali potrzebnych środków budżetowych: organy publiczne (gminy, starostwa, itp.) wynajmują w danym roku od właścicieli prywatnych na warunkach rynkowych 100 000 mieszkań za czynsz 4 000 złotych miesięcznie i podnajmują te mieszkania osobom uprawnionym, wskazanym w stosownej ustawie, za czynsz 1 500 złotych miesięcznie. Budżet państwa dopłaca 2 500 złotych za każde mieszkanie miesięcznie, co daje w skali roku kwotę 3 mld złotych; za 9 mld złotych mamy zrealizowany cały program bez budowania kolejnych 300 000 mieszkań, które potem – jak zapewne pokaże kolejny spis powszechny – będą stały puste. Zdaję sobie sprawę z tego, że to jest dosyć prymitywna analiza, ale jednak oparta na faktach. Poza stworzeniem odpowiedniej ustawy oraz rozpropagowaniem takiego programu koszty jego realizacji będą relatywnie niewielkie – głównie będą to koszty dodatkowego zatrudnienia w urzędach oraz koszty remontów i wyposażenia niektórych pustostanów (np. w zamian za zwolnienie gminy z czynszu najmu za uzgodniony okres). Takie rozwiązanie ma również inny głęboki sens – nowi najemcy wchodzą w istniejący, zróżnicowany społecznie zasób mieszkaniowy. Budowanie osiedli z przeznaczeniem na wynajem dla osób mniej zamożnych tworzy swego rodzaju getta, co nie sprzyja budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Czy taki program miałby szansę? Zapraszam do dyskusji poprzez kontakt z redakcją drogą mailową: 

redakcja@administrator24.info.

Komentarze

Powiązane

Anna Ruszczak news Kto będzie płacić raty kredytu hipotecznego przy rozwodzie?

Kto będzie płacić raty kredytu hipotecznego przy rozwodzie? Kto będzie płacić raty kredytu hipotecznego przy rozwodzie?

Gdy dochodzi do rozwodu, kto w takiej sytuacji spłaca zobowiązania kredytowe? Jak wygląda kwestia mieszkania sfinansowanego kredytem?

Gdy dochodzi do rozwodu, kto w takiej sytuacji spłaca zobowiązania kredytowe? Jak wygląda kwestia mieszkania sfinansowanego kredytem?

Redakcja news Mieszkania na kredyt bez wkładu własnego

Mieszkania na kredyt bez wkładu własnego Mieszkania na kredyt bez wkładu własnego

W połowie bieżącego roku w ofercie banków ma się pojawić kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Państwo ma zagwarantować środki na pokrycie wkładu własnego.

W połowie bieżącego roku w ofercie banków ma się pojawić kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Państwo ma zagwarantować środki na pokrycie wkładu własnego.

Anna Ruszczak Stopy procentowe w górę, wyższe raty kredytów

Stopy procentowe w górę, wyższe raty kredytów Stopy procentowe w górę, wyższe raty kredytów

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) walczy z dwucyfrową inflacją i znów podnosi stopy procentowe do 4,5 proc.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) walczy z dwucyfrową inflacją i znów podnosi stopy procentowe do 4,5 proc.

Anna Ruszczak news Frankowicze wolą iść do sądu niż na ugodę z bankami

Frankowicze wolą iść do sądu niż na ugodę z bankami Frankowicze wolą iść do sądu niż na ugodę z bankami

Zawieranie ugód z bankami nie jest popularne wśród frankowiczów. Ma na to wpływ osłabienie złotego wobec franka szwajcarskiego oraz wzrost stóp procentowych, a przez to wzrost stawki referencyjnej WIBOR....

Zawieranie ugód z bankami nie jest popularne wśród frankowiczów. Ma na to wpływ osłabienie złotego wobec franka szwajcarskiego oraz wzrost stóp procentowych, a przez to wzrost stawki referencyjnej WIBOR. Kredytobiorcy wolą iść do sądu.

Anna Ruszczak news Wątpliwości przy obliczaniu stawek WIBOR – czy kredytobiorcy złotowi pozwą banki?

Wątpliwości przy obliczaniu stawek WIBOR – czy kredytobiorcy złotowi pozwą banki? Wątpliwości przy obliczaniu stawek WIBOR – czy kredytobiorcy złotowi pozwą banki?

Wzrost stóp procentowych spowodował wzrost stawek WIBOR, na podstawie których banki obliczają oprocentowanie kredytów. Eksperci mówią o wątpliwościach dotyczących obliczania stawek WIBOR, które mogą stanowić...

Wzrost stóp procentowych spowodował wzrost stawek WIBOR, na podstawie których banki obliczają oprocentowanie kredytów. Eksperci mówią o wątpliwościach dotyczących obliczania stawek WIBOR, które mogą stanowić podstawę do podważenia umów kredytowych.

Redakcja news Rząd przedstawia ofertę pomocy dla kredytobiorców

Rząd przedstawia ofertę pomocy dla kredytobiorców Rząd przedstawia ofertę pomocy dla kredytobiorców

„Wakacje kredytowe” i dopłaty do rat – to pomoc, którą polski rząd kieruje do rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach.

„Wakacje kredytowe” i dopłaty do rat – to pomoc, którą polski rząd kieruje do rodzin posiadających kredyty hipoteczne w złotówkach.

Redakcja news WIBOR budzi wątpliwości – co w zamian?

WIBOR budzi wątpliwości – co w zamian? WIBOR budzi wątpliwości – co w zamian?

Jeszcze do niedawna uważano, że WIBOR stanowi koszt pozyskania przez bank pieniądza niezbędnego do udzielenia kredytu, bank natomiast zarabiał wyłącznie na marży oprocentowania.

Jeszcze do niedawna uważano, że WIBOR stanowi koszt pozyskania przez bank pieniądza niezbędnego do udzielenia kredytu, bank natomiast zarabiał wyłącznie na marży oprocentowania.

Redakcja news Fundusz wsparcia kredytobiorców

Fundusz wsparcia kredytobiorców Fundusz wsparcia kredytobiorców

Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc ogłasza podwyżki stóp procentowych.

Od października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc ogłasza podwyżki stóp procentowych.

Anna Ruszczak news Zielony dach wspierany przez samorządy

Zielony dach wspierany przez samorządy Zielony dach wspierany przez samorządy

Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty...

Zielony dach to coraz częściej spotykane rozwiązanie architektoniczne i szereg korzyści: ekologicznych, ekonomicznych i estetycznych. Jest ono mocno popierane prze samorządy, które oferują m.in. zachęty podatkowe.

Redakcja RPP znowu podnosi stopy procentowe

RPP znowu podnosi stopy procentowe RPP znowu podnosi stopy procentowe

To już ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych, licząc od października minionego roku.

To już ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych, licząc od października minionego roku.

Grupa ANG Hipoteczny kredyt refinansowy – kiedy warto po niego sięgnąć?

Hipoteczny kredyt refinansowy – kiedy warto po niego sięgnąć? Hipoteczny kredyt refinansowy – kiedy warto po niego sięgnąć?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które na ogół spłacane jest przez przynajmniej kilkanaście lat. W tak długim horyzoncie czasowym spodziewać się można dosłownie wszystkiego – zarówno istotnej poprawy...

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które na ogół spłacane jest przez przynajmniej kilkanaście lat. W tak długim horyzoncie czasowym spodziewać się można dosłownie wszystkiego – zarówno istotnej poprawy naszej sytuacji finansowej, jak i jej wyraźnego pogorszenia. I właśnie w takich sytuacjach sprawdzić się może refinansowanie kredytu hipotecznego. Na czym polega taka operacja? Kto powinien się nią zainteresować?

Anna Ruszczak news Fundusze unijne 2021-2027: jesienią pierwsze nabory

Fundusze unijne 2021-2027: jesienią pierwsze nabory Fundusze unijne 2021-2027: jesienią pierwsze nabory

Z ruszających jesienią, pierwszych naborów na fundusze unijne z perspektywy na lata 2021–2027, finansowane będą inwestycje w zielone nowoczesne technologie i cyfryzację. W nowej perspektywie finansowej...

Z ruszających jesienią, pierwszych naborów na fundusze unijne z perspektywy na lata 2021–2027, finansowane będą inwestycje w zielone nowoczesne technologie i cyfryzację. W nowej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej łącznie ok. 770 mld zł. Oznacza to, że firmy znów będą mogły korzystać z szerokiego spektrum wsparcia w ramach programów krajowych i 16 programów regionalnych.

Redakcja news "Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego" – rusza program

"Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego" – rusza program "Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego" – rusza program

aaa

aaa

Piotr Pałka news Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym Ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym

26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez...

26 maja 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 1 października 2021 r., której celem jest eliminacja bariery przy udzieleniu kredytu hipotecznego w postaci braku własnych środków, stanowiących wymagany przez bank wkład własny.

Anna Ruszczak news Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez KE warunkowo

Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez KE warunkowo Krajowy Plan Odbudowy zaakceptowany przez KE warunkowo

2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz...

2 czerwca br. w Warszawie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła akceptację dla polskiego Krajowego Planu Odbudowy. Szefowa KE spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz premierem Mateuszem Morawieckim. Podkreśliła, że kamienie milowe muszą być wypełnione, zanim jakiekolwiek pieniądze zostaną wypłacone, mając na myśli niezawisłość sądów w Polsce.

Redakcja RPP po raz dziewiąty podnosi stopy procentowe

RPP po raz dziewiąty podnosi stopy procentowe RPP po raz dziewiąty podnosi stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 75 pb. do poziomu 6 proc., który jeszcze niedawno przewidywano jako docelowy.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych. Tym razem o 75 pb. do poziomu 6 proc., który jeszcze niedawno przewidywano jako docelowy.

Redakcja news Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych Dopłaty do węgla także dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Rząd przyjął ustawę gwarantującą dopłaty do zakupu węgla. Podmioty, które będą uczestniczyły w programie zapłacą 996 zł za tonę surowca.

Rząd przyjął ustawę gwarantującą dopłaty do zakupu węgla. Podmioty, które będą uczestniczyły w programie zapłacą 996 zł za tonę surowca.

Redakcja news Nowe środki dla przedsiębiorców na wykorzystanie odpadów w energetyce

Nowe środki dla przedsiębiorców na wykorzystanie odpadów w energetyce Nowe środki dla przedsiębiorców na wykorzystanie odpadów w energetyce

Polskie firmy mają szansę otrzymać wsparcie na budowę spalarni odpadów. Spalarnie mają pomóc ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, natomiast samorządom – rozwiązać problem zagospodarowania odpadów.

Polskie firmy mają szansę otrzymać wsparcie na budowę spalarni odpadów. Spalarnie mają pomóc ciepłowniom w dywersyfikacji źródeł energii, natomiast samorządom – rozwiązać problem zagospodarowania odpadów.

Redakcja news „Mieszkanie bez wkładu” jest, ale kredytów brakuje

„Mieszkanie bez wkładu” jest, ale kredytów brakuje „Mieszkanie bez wkładu” jest, ale kredytów brakuje

Ponad miesiąc temu weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, jednak na rynku nie widać, aby banki prześcigały się w ofertach.

Ponad miesiąc temu weszła w życie ustawa o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, jednak na rynku nie widać, aby banki prześcigały się w ofertach.

Sabina Augustynowicz Programy wsparcia renowacji budynków

Programy wsparcia renowacji budynków Programy wsparcia renowacji budynków

Założenia programów, których realizacja ma doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach są bardzo ambitne i równie kapitałochłonne. Źródeł ich finansowania jest wiele, ale wysokość...

Założenia programów, których realizacja ma doprowadzić do zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach są bardzo ambitne i równie kapitałochłonne. Źródeł ich finansowania jest wiele, ale wysokość wsparcia jest uzależniona od osiągniętego efektu energetycznego.

Redakcja news Wypowiedzenie kredytu na mieszkanie – kiedy może nastąpić?

Wypowiedzenie kredytu na mieszkanie – kiedy może nastąpić? Wypowiedzenie kredytu na mieszkanie – kiedy może nastąpić?

Mając na uwadze obecną sytuację społeczno-gospodarczą, wzrost liczby niespłacanych hipotek wydaje się bardzo prawdopodobny. Stąd warto zwrócić uwagę na kwestię dotyczące wypowiedzenie kredytu na mieszkanie...

Mając na uwadze obecną sytuację społeczno-gospodarczą, wzrost liczby niespłacanych hipotek wydaje się bardzo prawdopodobny. Stąd warto zwrócić uwagę na kwestię dotyczące wypowiedzenie kredytu na mieszkanie lub domu.

Anna Ruszczak news Ekologiczne budownictwo w ramach projektu Reincarnate

Ekologiczne budownictwo w ramach projektu Reincarnate Ekologiczne budownictwo w ramach projektu Reincarnate

Unijny projekt Reincarnate zakłada opracowanie innowacyjnych rozwiązań, mających na celu maksymalizację cyklu życia budynków, produktów i materiałów budowlanych. Konsorcjum Reincarnate – Reincarnation...

Unijny projekt Reincarnate zakłada opracowanie innowacyjnych rozwiązań, mających na celu maksymalizację cyklu życia budynków, produktów i materiałów budowlanych. Konsorcjum Reincarnate – Reincarnation of construction products and materials by slowing down and extending life cycles ogłosiło start międzynarodowej inicjatywy, finansowanej przez Komisję Europejską w ramach programu badań i innowacji Horyzont Europa. W projekcie bierze udział Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Redakcja news Wakacje kredytowe – kto skorzysta?

Wakacje kredytowe – kto skorzysta? Wakacje kredytowe – kto skorzysta?

Prezydent RP podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym i pomocy kredytobiorcom, w której umieszczono zapowiedziane wcześniej przez rząd mechanizmy wsparcia dla spłacających zobowiązania mieszkaniowe.

Prezydent RP podpisał ustawę o finansowaniu społecznościowym i pomocy kredytobiorcom, w której umieszczono zapowiedziane wcześniej przez rząd mechanizmy wsparcia dla spłacających zobowiązania mieszkaniowe.

Redakcja news Koniec z naliczaniem kosztów kredytu "za czekanie"

Koniec z naliczaniem kosztów kredytu "za czekanie" Koniec z naliczaniem kosztów kredytu "za czekanie"

Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. Zmiany odnoszą się do kosztów, ponoszonych przez kredytobiorców w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Sejm RP przyjął nowelizację ustawy Prawo bankowe. Zmiany odnoszą się do kosztów, ponoszonych przez kredytobiorców w związku z oczekiwaniem na wpis hipoteki do księgi wieczystej.

Wybrane dla Ciebie

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy? Czy montaż nawiewników okiennych bez ingenerencji w konstrukcję okna jest możliwy?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie? Webinar: Jak ograniczyć koszty ogrzewania jeszcze w tym sezonie?

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku » Oszczędzaj i optymalnie zarządzaj temperaturą w budynku »

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu? Dlaczego warto zainstalować kompostownik na osiedlu?

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej » Sposób na zabezpiecznie przeciwpożarowe instalacji wentylacyjnej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej » Optymalizacja komfortu i zmniejszenie kosztów w budynkach podłączonych do sieci ciepłowniczej »

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku » Znajdź odpowiednią windę do swojego budynku »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą » Poznaj sposób na lepsze zarządzanie energią i wodą »

Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Czy opłaca się ocieplać stary budynek? Czy opłaca się ocieplać stary budynek?

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj! Wybierz program wspomagający zarządzanie nieruchomościami i oszczędzaj!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody! Jesteś wykonawcą? Weź udział w konkursie i wygraj nagrody!

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami » Sprawdź zintegrowany System Informatyczny wspomagający zarządzanie nieruchomościami »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych » Prawidłowe opomiarowanie wody w bydnkach wielokolalowych »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź » Sprawujesz opiekę nad stanem technicznym obiektów? Sprawdź »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację » Windy osobowe - zleć konserwacje oraz modernizację »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę » Czy widziałeś już nową ekologiczną i cyfrową windę »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu » Siłownie zewnętrzne plenerowe i Street Workout na osiedlu »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami » Zarządco! Zrób porządek ze śmieciami »

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży? Jakie są korzyści z ocieplenia stropów garaży?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku? Co zrobić, gdy nastąpi przeciek w budynku?

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Danfoss Poland Sp. z o.o. Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków Nie bądź zakładnikiem cen energii – już dziś popraw efektywność energetyczną zarządzanych budynków

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

W obliczu coraz intensywniej rosnących cen energii, warto poświęcić szczególną uwagę jej efektywnemu wykorzystaniu. Dlaczego?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.