Trzeba poczekać na wyrok TSUE, ale prawnicy przewidują kolejną falę pozwów frankowiczów. Fot. Pixabay
Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska będą rozpatrywane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód.
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej...
Dokumentem opisującym kwestie związane z kontrolą metrologiczną (tzw. legalizacją) przyrządów pomiarowych jest Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych z dnia 22 marca 2019r. Zgodnie z powyższym rozporządzeniem, każdy wodomierz musi otrzymać tzw. legalizację pierwotną (realizowaną zwykle u producenta). Po pierwszych 5 latach urządzenia pomiarowe, takie jak wodomierze i ciepłomierze, muszą zostać zalegalizowanie ponownie...
Od 1 kwietnia 2025 roku rosną wypłaty jednorazowych odszkodowań z ZUS z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych.
Od 1 kwietnia 2025 roku rosną wypłaty jednorazowych odszkodowań z ZUS z tytułu wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych.
Nowelizacja została przyjęta przez Sejm 26 stycznia br. i trafiła do Senatu. Chodzi o art. 18 par. 1, zgodnie z którym w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie przepisu, powództwo konsumenta o roszczenie związane z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska, w tym o ustalenie istnienia lub nieistnienia wynikającego z niej stosunku prawnego, o ustalenie bezskuteczności postanowień tej umowy lub o zwrot świadczeń związanych z jej zawarciem, wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu powód ma miejsce zamieszkania. Zmiana została wprowadzona dopiero na etapie prac w Sejmie.
Więcej pozwów po wyroku TSUE
16 lutego br. Rzecznik Generalny TSUE w swojej opinii w sprawie dotyczącej pytania prejudycjalnego polskiego sądu, wskazał, że bank nie może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa została unieważniona; skoro nieważność ta powstała na skutek zamieszczenia bez bank nieuczciwych klauzul, przedsiębiorca nie może czerpać korzyści z tej sytuacji. Nie wyklucza to roszczenia konsumenta o wynagrodzenie za korzystanie z jego pieniędzy, czyli rat, uzyskanych przez bank. Trzeba poczekać na wyrok TSUE, ale prawnicy przewidują kolejną falę pozwów frankowiczów. Dodatkowo mogą pojawić się pozwy konsumentów o wynagrodzenie od banków za korzystanie z przekazywanych im rat.
Warszawscy sędziowie przyznają, że może być to korzystne dla sądów warszawskich, bo odpadnie im około dwie trzecie tego rodzaju spraw. W dłuższej perspektywie będzie to również pozytywna zmiana dla konsumentów, ponieważ inne sądy też się nauczą, jak należy postępować w takich sprawach. To za mało, ale wyraźnie widać stały postęp, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę wyroków wydawanych w całej Polsce choćby w 2020 roku, tj. przed powstaniem Wydziału. Wszystko zależy od tego, jaka to jest sprawa, ale w większości rozstrzygnięcia idą w kierunku ustalenia nieważności. Oczywiście z zastrzeżeniem, że chodzi o umowę konsumencką. Nieco inaczej mogą być traktowane umowy w innych walutach, czy te, które były zawierane - np. w 2010 r. i później. Nie należy przy tym generalizować, że wszystkie umowy są uznawane za nieważne, chociaż jak wynika z linii orzeczniczej Sądu Najwyższego – jeśli stosowany był wadliwy mechanizm przy odesłaniach do tabel kursowych to widać to w rozstrzygnięciach.
Sędziowie dodają, że wpływ roczny w 2022 roku wyniósł ponad 26 tys. spraw, z czego ok. 25,5 tys. to były sprawy C (cywilne rozpoznawane w procesie). Aktualnie w Wydziale orzeka 27 sędziów, a średni referat sędziego to nieco ponad 1600 spraw. Wydział ma jednak wsparcie władz Sądu, które planują skierować do Wydziału kolejne etaty sędziowskie, rozbudowują też kadrę referendarską i asystencką. Ponadto Wydział otrzymał doskonałe warunki lokalowe, trwa też reorganizacja sekretariatu. Mimo wszystko tak duży, nowy wpływ, który jest w tej chwili, ogranicza sprawność toczących się już postępowań. Obecnie ok. 70 proc. spośród rozpoznawanych spraw, dotyczą osób mieszkających poza Warszawą. Gdyby te sprawy kierowane były do innych sądów, zgodnie z miejscem zamieszkaniem konsumenta, tak jak zakłada zmiana, nad którą pracuje parlament, to byłaby to szansa na sprawniejszą pracę Wydziału i mniejszą przewlekłość.
Z kolei większego obciążenia obawiają się sędziowie z innych miast. Według sędziów krakowskich, wprowadzenie w tzw. sprawach frankowych wyłącznej właściwości sądu miejsca zamieszkania powoda będącego konsumentem niewątpliwie doprowadzi do wzrostu obciążenia sędziów pracujących w wydziałach cywilnych w sądach poza Warszawą.
Już teraz krakowscy sędziowie mają w swoich referatach po kilkaset spraw tego rodzaju. Wyłączna właściwość miejscowa spowoduje spory wzrost tej liczby. To może doprowadzić do konieczności wyspecjalizowania się niektórych sędziów w rozstrzyganiu takich spraw, co może skutkować powstaniem sekcji do spraw kredytów waloryzowanych walutami obcymi, a może nawet odrębnego wydziału sądu. Trudno zakładać, by zwiększenie liczby spraw rozpoznawanych przez sądy poza Warszawą i jednoczesne zmniejszenie liczby spraw rozpoznawanych przez sądy warszawskie miało wpływać na kierunek wyrokowania w sprawach z powództw kredytobiorców.
8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną...
8 września 2023 roku opublikowano projekt zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jedną ze zmian jest możliwość szerszego zastosowania elementów drewnianych przy budowie obiektów i doprecyzowanie przepisów związanych z usytuowaniem budynków na działce budowlanej.
Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.
Kupując działkę budowlaną dobrze jest sprawdzić, czy pod ziemią nie ma kopalin. Jeśli tak, to na gruncie przewidzianym dotąd pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów.
NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany...
NSA orzekł, że błąd w segregacji odpadów, stwierdzony nawet jednorazowo, upoważnia wójta do podwyższenia opłaty śmieciowej. Według sądu, nie jest w tym przypadku konieczne stwierdzenie, że zobowiązany cyklicznie narusza obowiązek segregacji śmieci.
15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację...
15 września 2023 roku weszły w życie przepisy, które umożliwiają sprzedawcom wystawianie e-paragonów przy użyciu platformy Ministerstwa Finansów. Zainteresowani mogą pobrać na telefon ministerialną aplikację e-paragony - resort uruchomi swój HUB paragonowy. Nowe rozwiązanie jest dobrowolne dla sprzedawców.
Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.
Nowy projekt rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej określa minimalne standardy usług świadczonych w mieszkaniach treningowych i wspomaganych.
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, wprowadza...
Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, wprowadza m.in. premie dla gospodarstw domowych za świadome korzystanie z energii elektrycznej.
W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się doniesienia, że rząd zamierza wprowadzić podatek od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązek ich rejestracji. Doniesienia zdementowało Ministerstwo...
W ostatnich tygodniach w mediach pojawiły się doniesienia, że rząd zamierza wprowadzić podatek od przydomowych instalacji fotowoltaicznych i obowiązek ich rejestracji. Doniesienia zdementowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe...
Nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym weszła w życie. Samorządy obawiają się, że nie dadzą rady uchwalić planów ogólnych do końca 2025 roku, bo zabraknie specjalistów do ich opracowania, a nowe zasady partycypacji społecznej wydłużą procedowanie.
Rząd już pięć lat zwleka z wdrożeniem unijnej dyrektywy o sygnalistach, a niebawem Polska będzie musiała implementować kolejne przepisy, które mogą zatrząść rynkiem pracy.
Rząd już pięć lat zwleka z wdrożeniem unijnej dyrektywy o sygnalistach, a niebawem Polska będzie musiała implementować kolejne przepisy, które mogą zatrząść rynkiem pracy.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku...
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W 2024 roku limity podatkowe będą niższe o ponad 400 tys. zł. Szybciej będzie można stracić status małego podatnika w PIT, CIT i VAT oraz prawo do rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych....
W 2024 roku limity podatkowe będą niższe o ponad 400 tys. zł. Szybciej będzie można stracić status małego podatnika w PIT, CIT i VAT oraz prawo do rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zmianie ulegnie też limit przychodów, po przekroczeniu którego konieczne będzie prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych.
W Polsce od kwietnia 2024 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie AFIR dotyczące infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodorem.
W Polsce od kwietnia 2024 roku zacznie obowiązywać unijne rozporządzenie AFIR dotyczące infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i tankowania wodorem.
Od grudnia 2023 roku e-Doręczenia będą obowiązywać w większości urzędów, m.in. administracji publicznej i jednostek samorządowych. Zastąpią one list polecony.
Od grudnia 2023 roku e-Doręczenia będą obowiązywać w większości urzędów, m.in. administracji publicznej i jednostek samorządowych. Zastąpią one list polecony.
W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do...
W ramach programu “Czyste Powietrze” nie będzie już dofinansowania do niskich jakościowo pomp ciepła. Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że skierował do Ministerstwa Klimatu i Środowiska pismo ws. rekomendowanych zmian w programie.
Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie...
Dyrektywa w sprawie opodatkowania energii (ang. The Energy Taxation Directive), stanowiąca integralną część pakietu Fit for 55, nadal nie została ukończona. Komisja Europejska wzywa państwa członkowskie do jak najszybszego zakończenia negocjacji.
Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.
Dyrektywa ws. jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dyrektywa 2020/2184) to wiele istotnych zmian. Polska ma opóźnienie we wdrożeniu przepisów.
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte...
Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyroki, na mocy których trzy stołeczne budynki: Kino Relax, gmach dawnej cenzury przy ul. Mysiej 3 oraz willa przy ul. Pogonowskiego 10 na Żoliborzu, muszą zostać usunięte z gminnej ewidencji zabytków (GEZ) – poinformował stołeczny konserwator zabytków i zaapelował o pilną zmianę przepisów.
Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Dotyczy to przysługującego pracownikom...
Przepisy nie przewidują możliwości przeniesienia niewykorzystanego uprawnienia do zwolnienia od pracy w danym roku kalendarzowym na rok kolejny, ani na lata przyszłe. Dotyczy to przysługującego pracownikom urlopu opiekuńczego i zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej.
7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w...
7 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, w wyniku której spółdzielnie mieszkaniowe będą mogły realizować zadania jako obywatelska społeczność energetyczna w rozumieniu art. 3 pkt 13f ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne.
Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich lokalizacja – poinformował Waldemar Buda. Podkreślił, że podmioty, które się tym zajmują, powinny usłyszeć: stop patodeweloperce.
Podpisałem rozporządzenie w sprawie warunków, jakimi mają odpowiadać budynki i ich lokalizacja – poinformował Waldemar Buda. Podkreślił, że podmioty, które się tym zajmują, powinny usłyszeć: stop patodeweloperce.
Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zaaprobowała projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR). Ich...
Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) zaaprobowała projekt nowych przepisów opakowaniowych – Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR). Ich celem jest ograniczenie problemu rosnącej ilości odpadów opakowaniowych w UE.
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...
Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...
Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.
Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach...
Zarządzanie nieruchomościami wymaga świadomych decyzji i wyboru rozwiązań gwarantujących długoterminową efektywność. Dachy płaskie stanowią jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych budynków we wspólnotach mieszkaniowych. Pokrycia na tego typu budynkach muszą sprostać licznym wyzwaniom – od intensywnych opadów i zmiennych temperatur po konieczność zapewnienia maksymalnej energooszczędności. Dlatego planując renowację dachu, warto postawić na technologie, które nie tylko wydłużą żywotność pokrycia,...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...
Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...
Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...
14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.
Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie
Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej...
Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie
Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.
Pojawiające się w tytule pytanie już samo sugeruje, że wiaty śmietnikowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osiedli. Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych...
Pojawiające się w tytule pytanie już samo sugeruje, że wiaty śmietnikowe nie są najlepszym rozwiązaniem dla osiedli. Biorąc pod uwagę aspekty estetyczne – wiaty pozostawiają wiele do życzenia, widok przepełnionych i brudnych śmietników budzi odrazę. Ponadto wiaty zajmują wiele miejsce, które zarządcy osiedli mogliby lepiej zagospodarować, chociażby na kolejne miejsca parkingowe czy trawnik. Mając na uwadze te mankamenty, okazuje się, że rozwiązanie to jest stosunkowo drogie i mało funkcjonalne. To...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.