Pozwy frankowiczów do sądów w miejscu zamieszkania

Trzeba poczekać na wyrok TSUE, ale prawnicy przewidują kolejną falę pozwów frankowiczów. Fot. Pixabay
Zbliża się nowelizacja procedury cywilnej, która ma m.in. wprowadzić zmianę dotyczącą pozwów frankowych. Przez 5 lat od wejścia jej w życie pozwy dotyczące kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska będą rozpatrywane wyłącznie przed sąd, w którego okręgu mieszka powód.
Zobacz także
Anna Ruszczak news Miesiąc na złożenie wniosku o zamrożenie cen energii

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii...
Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.
Anna Ruszczak news Kto ma prawo do dodatkowej przerwy od pracy?

Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
Pracodawcy nie wiedzą, czy przy ustalaniu prawa pracownika do dodatkowej przerwy, gdy dobowy wymiar jego pracy jest dłuższy niż 9 godzin, liczy się zaplanowany czas pracy, czy ten realnie przepracowany.
Anna Ruszczak news W 2024 roku płaca minimalna może przekroczyć 4,2 tys. zł brutto

W 2023 roku płaca minimalna pierwszy raz wzrosła w styczniu. Druga podwyżka czeka firmy w lipcu. Zgodnie z obowiązującym prawem, kolejna powinna mieć miejsce na początku 2024 roku.
W 2023 roku płaca minimalna pierwszy raz wzrosła w styczniu. Druga podwyżka czeka firmy w lipcu. Zgodnie z obowiązującym prawem, kolejna powinna mieć miejsce na początku 2024 roku.
Nowelizacja została przyjęta przez Sejm 26 stycznia br. i trafiła do Senatu. Chodzi o art. 18 par. 1, zgodnie z którym w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie przepisu, powództwo konsumenta o roszczenie związane z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska, w tym o ustalenie istnienia lub nieistnienia wynikającego z niej stosunku prawnego, o ustalenie bezskuteczności postanowień tej umowy lub o zwrot świadczeń związanych z jej zawarciem, wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu powód ma miejsce zamieszkania. Zmiana została wprowadzona dopiero na etapie prac w Sejmie.
Więcej pozwów po wyroku TSUE
16 lutego br. Rzecznik Generalny TSUE w swojej opinii w sprawie dotyczącej pytania prejudycjalnego polskiego sądu, wskazał, że bank nie może dochodzić wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, gdy umowa została unieważniona; skoro nieważność ta powstała na skutek zamieszczenia bez bank nieuczciwych klauzul, przedsiębiorca nie może czerpać korzyści z tej sytuacji. Nie wyklucza to roszczenia konsumenta o wynagrodzenie za korzystanie z jego pieniędzy, czyli rat, uzyskanych przez bank. Trzeba poczekać na wyrok TSUE, ale prawnicy przewidują kolejną falę pozwów frankowiczów. Dodatkowo mogą pojawić się pozwy konsumentów o wynagrodzenie od banków za korzystanie z przekazywanych im rat.
Może Cię zainteresuje: Coraz wyższe ceny polis nieruchomości
Oddech dla warszawskich sądów
Warszawscy sędziowie przyznają, że może być to korzystne dla sądów warszawskich, bo odpadnie im około dwie trzecie tego rodzaju spraw. W dłuższej perspektywie będzie to również pozytywna zmiana dla konsumentów, ponieważ inne sądy też się nauczą, jak należy postępować w takich sprawach. To za mało, ale wyraźnie widać stały postęp, szczególnie biorąc pod uwagę liczbę wyroków wydawanych w całej Polsce choćby w 2020 roku, tj. przed powstaniem Wydziału. Wszystko zależy od tego, jaka to jest sprawa, ale w większości rozstrzygnięcia idą w kierunku ustalenia nieważności. Oczywiście z zastrzeżeniem, że chodzi o umowę konsumencką. Nieco inaczej mogą być traktowane umowy w innych walutach, czy te, które były zawierane - np. w 2010 r. i później. Nie należy przy tym generalizować, że wszystkie umowy są uznawane za nieważne, chociaż jak wynika z linii orzeczniczej Sądu Najwyższego – jeśli stosowany był wadliwy mechanizm przy odesłaniach do tabel kursowych to widać to w rozstrzygnięciach.
Sędziowie dodają, że wpływ roczny w 2022 roku wyniósł ponad 26 tys. spraw, z czego ok. 25,5 tys. to były sprawy C (cywilne rozpoznawane w procesie). Aktualnie w Wydziale orzeka 27 sędziów, a średni referat sędziego to nieco ponad 1600 spraw. Wydział ma jednak wsparcie władz Sądu, które planują skierować do Wydziału kolejne etaty sędziowskie, rozbudowują też kadrę referendarską i asystencką. Ponadto Wydział otrzymał doskonałe warunki lokalowe, trwa też reorganizacja sekretariatu. Mimo wszystko tak duży, nowy wpływ, który jest w tej chwili, ogranicza sprawność toczących się już postępowań. Obecnie ok. 70 proc. spośród rozpoznawanych spraw, dotyczą osób mieszkających poza Warszawą. Gdyby te sprawy kierowane były do innych sądów, zgodnie z miejscem zamieszkaniem konsumenta, tak jak zakłada zmiana, nad którą pracuje parlament, to byłaby to szansa na sprawniejszą pracę Wydziału i mniejszą przewlekłość.
Może Cię zainteresuje: Problemy mieszkaniowe Polaków
Sędziowie z kraju boją się obciążeń
Z kolei większego obciążenia obawiają się sędziowie z innych miast. Według sędziów krakowskich, wprowadzenie w tzw. sprawach frankowych wyłącznej właściwości sądu miejsca zamieszkania powoda będącego konsumentem niewątpliwie doprowadzi do wzrostu obciążenia sędziów pracujących w wydziałach cywilnych w sądach poza Warszawą.
Już teraz krakowscy sędziowie mają w swoich referatach po kilkaset spraw tego rodzaju. Wyłączna właściwość miejscowa spowoduje spory wzrost tej liczby. To może doprowadzić do konieczności wyspecjalizowania się niektórych sędziów w rozstrzyganiu takich spraw, co może skutkować powstaniem sekcji do spraw kredytów waloryzowanych walutami obcymi, a może nawet odrębnego wydziału sądu. Trudno zakładać, by zwiększenie liczby spraw rozpoznawanych przez sądy poza Warszawą i jednoczesne zmniejszenie liczby spraw rozpoznawanych przez sądy warszawskie miało wpływać na kierunek wyrokowania w sprawach z powództw kredytobiorców.
Źródło: prawo.pl