Pierwsze konkursy PARP i 6 mld euro z nowego unijnego rozdania

Program Polska Wschodnia to m.in. wspracie dla samorządów. Fot. Pixabay
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zamierza już w styczniu 2023 r. uruchomić pierwsze konkursy z nowej unijnej perspektywy finansowej. Łącznie do 2027 roku będzie do wykorzystania 6 mld euro.
Zobacz także
Anna Ruszczak news W czerwcu stopy procentowe bez zmian

Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie – zdecydowała 6 czerwca 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej. To dziewiąta taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 roku.
Stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie – zdecydowała 6 czerwca 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej. To dziewiąta taka decyzja z kolei. Stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. od września 2022 roku.
Anna Ruszczak news Miesiąc na złożenie wniosku o zamrożenie cen energii

Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii...
Rolnicy, osoby z niepełnosprawnościami i posiadacze Karty Dużej Rodziny tylko do końca czerwca 2023 roku mają czas na złożenie wniosków umożliwiających skorzystanie z preferencyjnych rozliczeń cen energii ujętych w Tarczy Solidarnościowej.
Jak obniżyć koszty energii w budynku?

Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie,...
Na wysokość kosztów energii w budynku ma wpływ dobór i zastosowanie konkretnych rozwiązań i materiałów – w nowoczesnym budownictwie warto stawiać na ekologiczne produkty oraz energooszczędne technologie, a przede wszystkim projektowanie oraz wykonanie przegród budynku wraz z ich izolacjami zgodnie z obowiązującymi wymaganiami cieplno-wilgotnościowymi.
Z „Monitoringu innowacyjności polskich przedsiębiorstw” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że prawie 80 proc. rodzimych firm prowadzi działalność innowacyjną, jednak wymaga ona sporych nakładów finansowych. Dlatego dla ponad 70 proc. z nich to kwestie finansowe są czynnikiem mającym wpływ na podjęcie takich inicjatyw.
Nowe rozdanie
PARP, jako pierwsza instytucja w Polsce, uruchomi nabory z nowej perspektywy finansowej na lata 2021–2027. To niemal 6 mld euro do podziału dla polskich mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, przeznaczonych np. na wprowadzanie innowacji, zakup maszyn i urządzeń, budowę hal, zazielenienie, kolektory słoneczne, a także internacjonalizację, czyli wychodzenie na rynki zagraniczne.
W nowej perspektywie finansowej na lata 2021–2027 PARP będzie zaangażowana w realizację łącznie trzech programów: Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (budżet 2,82 mld euro), Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (1,39 mld euro) oraz Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (1,37 mld zł). Pieniądze trafią nie tylko do przedsiębiorców, ale również do samorządów i podległych im podmiotów, klastrów i instytucji otoczenia biznesu.
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki
Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), zatwierdzony przez Komisję Europejską 27 września br., z łącznym budżetem wynoszącym 7,9 mld euro, jest największym krajowym programem wspierania innowacyjności w UE. Jego celem jest m.in. wsparcie działalności badawczo-rozwojowej, wprowadzanie na rynek nowych i ulepszonych produktów i usług, wzrost konkurencyjności polskich firm na światowych rynkach, a także wsparcie i rozwój start-upów.
Program jest pogrupowany w cztery priorytety, a PARP będzie zaangażowana w realizację dwóch: Priorytet 1 – Ścieżka SMART. Wsparcie dla przedsiębiorców oraz Priorytet 2 – Środowisko przyjazne innowacjom.
Może Cię zainteresuje: Zielone budownictwo
Nowością w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki jest realizacja całego procesu badawczo-rozwojowego, wraz z wdrożeniem innowacji. Dotąd przedsiębiorcy musieli składać osobne wnioski o dofinansowanie na część badawczo-rozwojową, na część wdrożeniową, a jeszcze inne o dofinansowanie np. na ekspansję zagraniczną lub szkolenia pracowników. Teraz będą mieli możliwość złożenia jednego wniosku o dofinansowanie, w którym będą zawierali całą ścieżkę rozwoju danego przedsięwzięcia adekwatnie do potrzeb firmy
Eksperci wskazują, że FENG stwarza możliwości wsparcia przedsiębiorstw na każdym etapie, od dojrzałych firm po start-upy i indywidualnych innowatorów, ponieważ w nowej perspektywie nowością są instrumenty skierowane także do osób fizycznych, które do tej pory nie prowadziły działalności gospodarczej czy też nie planują jej zakładać.
Możliwości finansowania są jednym z głównych czynników warunkujących rozwój i innowacyjność polskich firm. Dlatego zwiększanie dostępu do finansowania jest postrzegane jako szansa dla zwiększania innowacyjności gospodarki, a to z kolei jest niezbędne dla wzrostu PKB i konkurowania na zagranicznych rynkach.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
Bardzo ważny jest także program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW) i prawie 1,5 mld euro na inwestycje w sześciu województwach na wschodzie kraju. Poza Warmią i Mazurami, Podlasiem oraz województwami lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim, w tej edycji dołącza Mazowsze bez Warszawy i przyległych powiatów. W ramach FEPW przedsiębiorcy będą mogli się ubiegać o pomoc finansową m.in. w rozwoju innowacji i zielonej transformacji.
Polska Wschodnia to m.in. wsparcie dla samorządów, jeśli chodzi o komunikację miejską czy kolejową. Nowością są też kwestie związane ze szlakami turystycznymi. Tak w programie Nowoczesna Gospodarka, jak i Polska Wschodnia, ważnym obszarem wsparcia będzie zielona transformacja i cyfryzacja. Przedsiębiorcy będą mieli m.in. możliwość zmiany procesów produkcji i samych produktów tak, żeby przestawić się na gospodarkę obiegu zamkniętego. Będą mogli wprowadzać zmiany, np. zmniejszające wykorzystanie szkodliwych materiałów w produkowanych przez siebie produktach lub obniżać koszty zużycia energii potrzebnej do prowadzenia danego procesu produkcyjnego.
Może Cię zainteresuje: Stopy procentowe pozostają bez zmian
Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego
W trzecim z programów realizowanych przez PARP, czyli Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, planowane są inicjatywy na rzecz rozwoju kompetencji w obszarze gospodarki nisko- i zeroemisyjnej, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym. Tu priorytetem jest także zapewnienie równego dostępu do wybranych produktów i usług, zgodnie z założeniami Europejskiego Aktu o Dostępności. Kontynuowane będzie również wsparcie na rzecz firm rodzinnych czy tych znajdujących się w okresowych trudnościach.
Przedsiębiorcy poszukują źródeł finansowania alternatywnych dla banków komercyjnych, ponieważ oferowane przez nie produkty często są istotnie ograniczone. PARP szuka zaś komplementarnego uzupełnienia możliwości finansowania polskich przedsiębiorców, wychodząc poza schematy. Podstawową formą jest finansowanie inwestycyjne, które jest dość istotne w kontekście budowania nowych mocy pro dukcyjnych, powiększania zakładów produkcyjnych, szukania nowych możliwości wejścia na inne rynki zbytu. Oferta pozwala na finansowanie dłuższe niż rynek, czyli np. do 15 lat, może być to także finansowanie z nieco mniejszym wkładem własnym niż na rynku komercyjnym czy też z dłuższą karencją spłaty.
Źródło: Newseria Biznes