Ekologiczne ABC

Ekologiczne postawy; fot. unsplash
Ziemia się pali! Średnia temperatura powierzchni naszej planety wzrosła od końca XIX wieku o około 1ºC. Za tę zmianę odpowiada głównie wzrost emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery, spowodowany działalnością człowieka.
Zobacz także
Polskie Pojemniki Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...
Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.
Anna Ruszczak news Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.
Anna Ruszczak news Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury

Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.
Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.
Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze ziemskiej w 2020 roku osiągnęło rekordowy poziom, a spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa jedynie na chwilę zatrzymało negatywne skutki zmian klimatu, których doświadczymy w przyszłości – wynika z raportu przygotowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO).
W tym miejscu sięgnę do klasyka: Znacie? Znamy! No to posłuchajcie!
Mogłoby się wydawać, że 1 st. Celsjusza to niedużo, ale jak się okazuje nawet taka zmiana wpływa na anomalie pogodowe (patrz: ramka Eko-depesze), których od kilku lat doświadczamy. Wciąż jednak jeszcze (???) możemy zapobiec całkowitej degradacji środowiska i wyginięciu kolejnych gatunków, włącznie z naszym – poprzez świadome działania i codzienne wybory. Może jest jeszcze szansa, że proekologiczna aktywność wielkich korporacji i zmiany systemowe (przede wszystkim!) wraz z naszymi indywidualnymi staraniami przyczynią się do ratowania niszczonego w przerażająco szybkim tempie środowiska naturalnego.
EKO-DEPESZE
|
Żyjemy coraz szybciej, konsumujemy coraz więcej. Nie wszyscy przy tym zdajemy sobie sprawę z tego, jak nasze bezpośrednie działania wpływają na świat, który nas otacza. A wpływają, i to bardzo. Zwiększenie świadomości ekologicznej oraz zmiana codziennych nawyków mogą ograniczyć nasz ślad środowiskowy (zwłaszcza ten węglowy) i tym samym ograniczyć zmiany klimatyczne.
Metoda małych kroków, czyli weź sprawy w swoje ręce!
Największym zagrożeniem dla klimatu jest dziś działalność człowieka. Zatem (znów powołam się na klasyka): nie pytaj, co świat może zrobić dla Ciebie, ale zapytaj, co Ty możesz zrobić dla świata.
Na początek, segreguj śmieci (jeśli masz możliwość!) a przy zakupach zrezygnuj z torebek foliowych na rzecz toreb materiałowych, ogranicz używanie jednorazowych opakowań plastikowych, a produkty na wagę pakuj do własnych pojemników.
Inna wskazówka, rodem ze Skandynawii, brzmi: mniej konsumuj, mniej marnuj, bardziej ciesz się życiem. Skupianie się na prostych przyjemnościach życia – spędzaniu czasu na łonie natury, przebywaniu z bliskimi – zapewnia więcej szczęścia niż kupowanie i konsumowanie. Poza tym konsumując mniej, wytwarzamy mniej emisji. Przy okazji, dodam od siebie, gdy mniej jemy, nie tyjemy!
Dalej! Rozważmy przykładowo wprowadzenie kilku małych zmian, które przyniosą korzyści nie tylko środowisku, ale i nam. Oto sugestie, które wielu z nas już, mam nadzieję, praktykuje:
oszczędzaj wodę:
- pij wodę z kranu, ogranicz kąpiele do krótkiego prysznica,
- nie zostawiaj bieżącej wody podczas mycia zębów,
- wykorzystuj szarą wodę (to ta po umyciu warzyw)
- zbieraj deszczówkę i używaj jej do podlewania kwiatów, ogrodu;
oszczędzaj energię elektryczną:
- wyłączaj urządzenia i elektronikę, kiedy z nich nie korzystasz,
- używaj żarówek energooszczędnych;
uniezależniaj się od samochodu:
- korzystaj z samochodu (na gaz/benzynę) tylko wtedy, gdy to konieczne,
- jeśli możesz, zmień samochód na hybrydowy, albo elektryczny,
- przesiądź się na rower, hulajnogę,
- korzystaj z transportu publicznego,
- jeśli to możliwe, chodź na piechotę,
- jeśli jeździsz do pracy lub szkoły samochodem, zabieraj rodzinę, znajomych, sąsiadów jadących w tym samym kierunku.
Korzystaj z eko-techno
Energia to termin ściśle związany z ochroną środowiska. Dlatego jeśli masz w planach wymianę zużytego sprzętu AGD/RTV lub zakup nowego… pomyśl o ekologii. Na rynku możemy znaleźć wiele urządzeń. Warto jednak uważnie przyjrzeć się ich parametrom i wybrać te, które są energooszczędne, jak np. te z oznaczeniem A++ lub A+++ (dotyczy m.in. pralek, pralko-suszarek, zmywarek).
Sprawdź, co w przyszłości zastąpi węgiel >>
Urządzenia tego typu zapewniają większą efektywność, a to przekłada się także na oszczędność pieniędzy. Dostępne na rynku modele mają wiele funkcji przyjaznych środowisku, np. tryb eco. Często sądzimy, że nie są dobre, ponieważ cykle trwają dłużej, jednak główną ich zaletą jest właśnie to, iż pobierają mniej energii i wody niż tradycyjne programy. Podobnie błędne przekonanie dotyczy prania w niskich temperaturach. Większość z nas chciałaby prać w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, ale wydaje nam się, że niskie temperatury nie usuwają skutecznie nieświeżego zapachu i plam. Jednak dzięki zaawansowanej technologii pranie w 30°C może być tak samo wydajne jak w 40°C. Jedyna różnica jest taka, że zużyjemy mniej energii elektrycznej i dłużej nie wyblakną kolory pranych ubrań.
W sprzedaży są także inteligentne sprzęty, tzw. smart´y, które automatycznie dobierają odpowiednią ilość wody, energii i detergentu niezbędną dla cyklu zmywania czy prania. Dobrze jest też wybierać urządzenia od producentów angażujących się w działania proekologiczne (na polskim rynku jest już kilka takich „zasłużonych” eko-aktywnych marek).
Korzystaj z eko-edukacji
Eko-edukacja ma na celu zwiększanie świadomości społecznej w kwestii ekologicznych zagrożeń dla nas i dla całej planety. Rozwiązanie problemu zmian klimatycznych wymaga od nas wszystkich wspólnych działań. Niewiele jednak zrobimy bez współpracy i debaty na ten temat. Dlatego warto brać udział w wydarzeniach proekologicznych, aktywnie eko – uświadamiać swoje najbliższe otoczenie, słuchać audycji telewizyjnych, radiowych i internetowych poświęconych ochronie środowiska – źródeł wiedzy jest już dziś naprawdę dużo.
Nie zapominajmy o tym, że także codzienna postawa każdego z nas – zakręcanie wody, wyłączanie światła czy segregacja odpadów – ma pozytywny wpływ na ograniczanie zmian klimatycznych.
Okazuje się na przykład, że na cele konsumpcyjne zużywamy tylko kilka litrów wody na osobę w ciągu doby, za to każdy z nas codziennie zużywa kilkadziesiąt litrów do spłukiwania toalet, mycia i sprzątania! Może się okazać, że kształtowanie dobrych nawyków przy najprostszych czynnościach przyniesie istotną różnicę.
A więc stań się: eko-aktywny, eko--czynny, eko-centryczny, szukaj eko-inspiracji, zostań eko-sympatykiem, eko-entuzjastą, eko-pasjonatem, eko-wyznawcą, itp.!
Tylko, uwaga, nie zostań eko-terrorystą! Gdyż: eko-terroryzm to dokonywanie aktów terroru w imię ochrony środowiska. Definicje eko-terroryzmu, które znalazłam w Google, są bardzo obszerne i pojemne, można w nich zmieścić wiele różnych przykładów przemocowej działalności na rzecz ochrony przyrody. Oto jedna z definicji:
Eko-terroryzm – niezgodne z prawem, radykalne metody wywierania presji przez obrońców przyrody (ekologów) na rządy i przemysłowców w celu uzyskania konkretnych celów politycznych. Powodem takiego postępowania jest przede wszystkim brak dialogu pomiędzy stronami konfliktu. Do metod często stosowanych przez eko-terrorystów można zaliczyć:
- niszczenie maszyn,
- wypuszczanie z laboratoriów zwierząt eksperymentalnych,
- podkładanie ładunków prezesom koncernów biotechnologicznych,
- wysadzanie laboratoriów,
- przesyłanie pogróżek osobom prowadzącym badania naukowe z wykorzystaniem zwierząt, itp.
A więc na zakończenie apel: bądźmy eko, ale eko-terroryzmu unikajmy!