administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zielony wodór – paliwo przyszłości?!

Czy zielony wodór to złoty środek na dekarbonizację?
fot. pixabay

Czy zielony wodór to złoty środek na dekarbonizację?


fot. pixabay

Kryzys klimatyczny przyjmuje najróżniejsze oblicza. Myślimy o nim, kiedy z kranu przestaje lecieć woda, albo huragany pustoszą ogromne połacie lasów.

Zobacz także

Polskie Pojemniki Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

Anna Ruszczak news Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk”

Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk” Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.

Anna Ruszczak news Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury

Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury

Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

Do tematów kryzysowych należą także elektrownie węglowe, oszczędzanie energii, grzechy przemysłu motoryzacyjnego i walka z zanieczyszczonym powietrzem. Zanieczyszczone powietrze… najczęściej mówimy teraz o smogu, jego wpływie na nasze zdrowie i proponowanych rozwiązaniach, dzięki którym smog przestaje dziś, lub przestanie jutro unosić się nad naszymi głowami. Szczegółowo analizujemy zapisy Zielonego Nowego Ładu – najważniejszego w ostatnich dekadach projektu ekologicznego w Europie. Pytamy, czy dzięki niemu droga od gospodarki opartej na węglu do gospodarki z większym udziałem odnawialnych źródeł energii rzeczywiście będzie szybsza? Czy wiatraki i panele fotowoltaiczne stanowią receptę na lepszy, zdrowszy świat, w którym będziemy mogli oddychać pełną piersią?

Energia z wodoru?

Jesteśmy świadkami, gdy kolejne kraje i kolejne koncerny dołączają do wyścigu po nowe paliwo – po wodór. Wielka Brytania wodorem zaczyna ogrzewać domy, w Niemczech na tory wyjeżdżają pociągi na wodór, w Holandii powstała pierwsza Europejska Dolina Wodorowa.

Polski rząd także zapowiada udział w tym „technologicznym, strategicznym wyścigu” i nawet informuje, że opracował własną strategię wodorową.

– Znajdujemy się w historycznym momencie tworzenia nowej gałęzi gospodarki – mówił w styczniu 2019 r. minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, oficjalnie przekazując do konsultacji publicznych projekt tzw. Polskiej Strategii Wodorowej. Dokument przedstawiający założenia niskoemisyjnej gospodarki wodorowej do roku 2030 (z perspektywą do 2040 r.) odnosi się do trzech sektorów wykorzystania wodoru: energetyki, transportu i przemysłu, a także do jego produkcji, dystrybucji oraz koniecznych zmian prawnych.

Wróćmy do Wielkiej Brytanii: „...650 gospodarstw domowych w angielskiej miejscowości Winlaton wykorzysta wodór do ogrzewania domów. Wodór będzie tam przesyłany istniejącą infrastrukturą gazową...”.

Informacja ta bardzo zaciekawiła moją znajomą chemiczkę. Uważa, że to wielce, najdelikatniej mówiąc, ambitny projekt. Dlaczego? Otóż:

  • cząsteczka wodoru H2 jest wielokrotnie mniejsza niż cząsteczka metanu CH4. Zbiornik czy rurociąg bezpieczny dla metanu nie musi być wystarczająco szczelny dla wodoru;
  • wodór jest aktywny chemicznie. Reaguje z wieloma materiałami, z którymi metan nie reaguje. Potrafi nawet „wypłukiwać” węgiel ze stali, powodując jej tzw. korozję wodorową;
  • do spalenia jednego litra wodoru (w fazie gazowej) potrzeba 0,5 litra tlenu. Do spalenia jednego litra metanu – 2 litry tlenu. Mniej więcej w takich proporcjach kształtuje się wydajność energetyczna. Z tego wynika, ostrożnie licząc, że aby dostarczyć taką samą ilość ciepła, trzeba będzie przesłać 3–4 razy więcej gazu. Tymi samymi rurami?! Czyli trzeba podwyższyć ciśnienie, itd.;
  • skoro przy przejściu z LPG na gaz ziemny trzeba zmieniać piece, a przynajmniej palniki w piecach, to przy przejściu na wodór najpewniej też.
  • dalej: „czysty” wodór to ten, który jest produkowany przez elektrolizę wody prądem pochodzącym ze źródeł zeroemisyjnych (wiatr, fotowoltaika). Znajoma chemiczka zastanawia się, czy nie taniej byłoby zbudować elektrownie zasilane takim czystym wodorem, a do domów przesyłać prąd, który mógłby również napędzać pompy ciepła, co dodatkowo poprawiłoby wskaźniki. Jej zdaniem, właśnie taki eksperyment mógłby pokazać, jak wyglądają koszty jednej i drugiej opcji w praktyce.

Idźmy dalej. We Francji 80% energii elektrycznej produkuje się obecnie w elektrowniach atomowych, które łatwo mogą wyrównać nierówności w produkcji prądu przez wiatr i słońce, mogą również produkować „czysty” (z punktu widzenia emisji CO2) wodór. W takich warunkach zastosowanie wodoru w transporcie może dać dobre rezultaty. W Niemczech natomiast, gdzie eko aktywiści zafascynowani rosyjskim gazem doprowadzili do zamknięcia elektrowni atomowych, będzie trudniej. W Polsce jest jeszcze gorzej, bo lobby antyatomowe nakłada się dodatkowo na lobby węglowe.

Komisja Europejska pod hasłem Zielonego Ładu chce wstrzymać wsparcie dla nowej infrastruktury gazowej. Oznacza to, że Polska nie dostanie wsparcia na kolejny gazoport (k. Gdańska). Komisja Europejska podjęła decyzję, aby zmienić zasady wsparcia dla transeuropejskich sieci energetycznych (TEN-E), aby w ten sposób przyczynić się do zwiększonej redukcji emisji CO2 do 2030 r. oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej przez UE w 2050 r.

Szefowie rządów państw UE w zeszłym roku na szczycie podjęli decyzję o redukcji do 2030 r. emisji CO2 o 55 proc. w stosunku do 1990 r. Wcześniej UE planowała w tym okresie zmniejszyć emisje CO2 o 40 proc. – Nadszedł obecnie czas, by inwestować w infrastrukturę energetyczną przyszłości. Zmienione przepisy dotyczące TEN-E umożliwią włączenie do naszego systemu energetycznego czystych technologii, w tym morskich farm wiatrowych oraz wodoru. Aby osiągnąć cel Zielonego Ładu, jakim jest neutralność klimatyczna do 2050 r., musimy dokonać teraz aktualizacji i modernizacji – stwierdził Frans Timmermans, wiceprzewodniczący KE ds. Europejskiego Zielonego Ładu.

To złoty środek?

Czy zielony wodór to złoty środek na dekarbonizację? Jeszcze kilka lat temu koncepcja rozwoju zielonego wodoru miała tyle samo zwolenników, co przeciwników. Dziś jest złotym środkiem na dekarbonizację przemysłu, energetyki, transportu i budownictwa. Złotym środkiem, który ma zastąpić gaz ziemny. Postrzeganie wodoru zaczęło się zmieniać wraz z rozwojem odnawialnych źródeł energii (OZE), które dają szansę na produkcję tzw. zielonego wodoru.

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad wodorową strategią, która ma wyznaczyć kierunki rozwoju gospodarki wodorowej. Niskoemisyjny wodór ma znaleźć zastosowanie w chemii oraz w branży rafineryjnej i petrochemicznej. Ponadto, będzie wykorzystywany w produkcji stali oraz cementu. Istotna będzie także sama metoda produkcji tego paliwa, co jest jednym z głównych tematów dyskusji nad przyszłością gospodarki wodorowej. Nie ulega wątpliwości, że jej rozwój i rola w procesie osiągnięcia neutralności energetycznej przez Unię Europejską będzie zależała zarówno od kosztów produkcji, jak i metody otrzymywania.

Zielony wodór i niebieski wodór

Dziś wyprodukowanie wodoru jest stosunkowo drogie. To koronny kontrargument jego sceptyków. Produkcja z wykorzystaniem paliw kopalnych generuje dwutlenek węgla, dlatego naukowcy twierdzą, że ważną rolę w gospodarce wodorowej będzie odgrywał:

  • niebieski wodór, uzyskiwany w procesie tzw. reformingu parowego z gazu ziemnego, połączony z technologią wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS), oraz tenże
  • zielony wodór, uzyskiwany w procesie elektrolizy. Woda jest rozkładana na wodór i tlen za pomocą energii elektrycznej wytwarzanej z OZE.

Analitycy przewidują, że zielony wodór będzie konkurencyjny dla niebieskiego dopiero ok. 2040 roku. Dlatego tak istotne jest wsparcie rozwoju tej technologii.

Zielony wodór i jego wady

Dzisiaj największe wady produkcji zielonego wodoru to jej koszt i energochłonność. Dlatego elektroliza w większej skali powinna być rozwijana wraz z usługami magazynowania wodoru oraz produkcją energii z OZE, w celu zmniejszenia kosztów operacyjnych.

Optymalny kosztowo będzie także transport dużych ilości H2 istniejącymi lub nowo wybudowanymi gazociągami. W lipcu ub.r. grupa dwunastu przedsiębiorstw infrastruktury gazowej z UE (Enagás, Energinet, Fluxys Belgium, Gasunie, GRTgaz, NET4GAS, OGE, ONTRAS, Snam, Swedegas – Nordion Energi, Teréga, Guidehouse) przedstawiła plan rozwoju sieci rurociągów do transportu wodoru o łącznej długości 23 tysięcy km. Warto dodać, że możliwość tłoczenia wodoru istniejącą infrastrukturą do przesyłu gazu bada również polski operator Gaz-System.

Zielony wodór, a plany europejskie

W celu osiągnięcia neutralności energetycznej do 2050 roku Europa musi przejść przez transformację sektora energetycznego, który odpowiada za ok. 75 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE. W realizacji tego celu ma pomóc strategia na rzecz integracji systemu energetycznego oraz właśnie strategia wodorowa.

– 75 proc. emisji gazów cieplarnianych w UE pochodzi z procesów produkcji energii, więc by osiągnąć cele wyznaczone na 2030 i 2050 r. potrzebujemy zmiany paradygmatu. System energetyczny UE musi zostać lepiej zintegrowany, musi być bardziej elastyczny i zdolny do stosowania najbardziej ekologicznych i najbardziej opłacalnych rozwiązań. Kluczową rolę w tym zakresie odegra wodór, ponieważ spadające ceny energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych i ciągłe innowacje powodują, że jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem przy budowie gospodarki neutralnej dla klimatu – wyjaśniała Komisarz ds. energii Kadri Simson.

W założeniu tej strategii wodór ma być źródłem energii dla sektorów, których elektryfikacja jest problematyczna. Po drugie, wodór może zrównoważyć funkcjonowanie odnawialnych źródeł energii, mocno zależnych od pogody. Po trzecie, niskoemisyjne technologie wodorowe są potrzebne do szybkiej redukcji emisji w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Strategia wodorowa UE zakłada instalację w latach 2020–2024 elektrolizerów zasilanych energią z OZE o łącznej mocy co najmniej 6 GW, które będą zdolne wyprodukować ok. miliona ton zielonego wodoru. W latach 2025–2030 moc elektrolizerów ma osiągnąć 40 GW umożliwiając produkcję wodoru na poziomie do 10 mln ton. Po 2030 roku technologie produkcji zielonego wodoru powinny być już rozwinięte na tyle, by mogły być wdrażane na dużą skalę praktycznie we wszystkich sektorach gospodarki.

Strategia wodorowa w Polsce

W Polsce można także dostrzec starania na rzecz wykorzystania w gospodarce wodoru, w tym zielonego. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) przedstawiło w 2020 r. polską strategię wodorową. W ramach programu polski gigant gazowy rozpoczął badania nad możliwością magazynowania i transportu wodoru przy wykorzystaniu sieci gazu ziemnego. W ramach projektu o nazwie InGrid (Power to Gas) w oddziale spółki w Odolanowie powstanie instalacja, w której w 2022 roku ma się rozpocząć produkcja „zielonego wodoru”. PGNiG chce w tym celu wykorzystać energię elektryczną wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne.

Stopniowo powstają też pierwsze dokumenty i regulacje, dotyczące sektora wodoru. Przypomnijmy, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował już w lipcu ub.r. o rozpoczęciu prac nad polską strategią wodorową, której celem jest „stworzenie łańcucha wartości dla niskoemisyjnych technologii wodorowych, wzmocnienie roli wodoru w bilansie energetycznym Polski, wdrożenie wodoru jako paliwa transportowego oraz przygotowanie regulacji dla rozwoju paliwa przyszłości w Polsce”. Założenia bardzo ambitne!

W tym samym czasie podpisano także list intencyjny o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego. Sygnatariuszami dokumentu byli minister klimatu oraz Stowarzyszenie Polski Wodór. Jak czytamy w liście, sygnatariusze uznają, że „rozwój technologii wodorowych jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji gospodarki w kierunku nisko- i zeroemisyjnym.

Wykorzystanie krajowego potencjału naukowo-badawczego i gospodarczego przyczyni się do rozwoju nowych kompetencji, budowy nowych sektorów gospodarki, a także do wzmocnienia konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych”.

Według doniesień medialnych, 28 sierpnia 2020 r. zainaugurowano nawet działalność Międzyresortowego Zespołu ds. Gospodarki Wodorowej, którego koordynatorem został nowo powołany pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej, jednocześnie szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów. – Wodór to „biała plama”, daje to możliwości skorzystania na dzień dobry z tego, co mamy dzisiaj na rynku. Dla Polski to ogromna szansa, abyśmy nadgonili czas względem Europy Zachodniej. Chcemy do tego podejść odpowiedzialnie i mamy świadomość, że czeka nas dużo ciężkiej pracy. Będzie to kolejny filar polskiej gospodarki, który przyniesie ogromne profity – powiedział na dzień dobry K. Kubów.

Paliwo przyszłości bez przyszłości?

Na zakończenie kubełek zimnej wody! Polska należy do największych producentów wodoru w Europie, ale wodoru jako paliwa w Polsce wciąż nie da się praktycznie kupić. Ministerstwo Klimatu chce rozdać (przepraszam: przeznaczyć) 300 mln zł na projekty związane z wykorzystaniem wodoru w naszym transporcie drogowym, kolejowym i wodnym. Jednak wśród ekspertów mnożą się wątpliwości, czy „rzeczywiście zastosowanie wodoru jako nośnika energii ma sens i uzasadnienie”.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Helena Śpiewak Jak zdążyć przed końcem świata?

Jak zdążyć przed końcem świata? Jak zdążyć przed końcem świata?

Co roku przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos organizatorzy publikują Raport o globalnych zagrożeniach („Global Risks Report”). W tym roku po raz pierwszy, aż pięć z najczęściej wymienianych zagrożeń...

Co roku przed Światowym Forum Ekonomicznym w Davos organizatorzy publikują Raport o globalnych zagrożeniach („Global Risks Report”). W tym roku po raz pierwszy, aż pięć z najczęściej wymienianych zagrożeń związanych było z katastrofą klimatyczną!

Helena Śpiewak Pandemia – ulga dla Natury?

Pandemia – ulga dla Natury? Pandemia – ulga dla Natury?

W czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy spadek emisji CO2 w historii pomiarów! Ale czy to wystarczy, aby zatrzymać globalne ocieplenie?

W czasie pandemii COVID-19 odnotowano największy spadek emisji CO2 w historii pomiarów! Ale czy to wystarczy, aby zatrzymać globalne ocieplenie?

Redakcja Ekologiczne trendy na osiedlach

Ekologiczne trendy na osiedlach Ekologiczne trendy na osiedlach

Rosnąca świadomość zmian klimatycznych pociąga za sobą zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi. Fotowoltaika, garaże wyposażone w ładowarki dla aut elektrycznych czy szanowanie zieleni to tylko...

Rosnąca świadomość zmian klimatycznych pociąga za sobą zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi. Fotowoltaika, garaże wyposażone w ładowarki dla aut elektrycznych czy szanowanie zieleni to tylko przykładowe elementy, które coraz częściej zaczynają być obecne na osiedlach mieszkaniowych.

Redakcja Producenci opakowań coraz bardziej zainteresowani ekologią

Producenci opakowań coraz bardziej zainteresowani ekologią Producenci opakowań coraz bardziej zainteresowani ekologią

Producenci opakowań coraz częściej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne swojej działalności. Wprowadzają na rynek biodegradowalne i kompostowalne opakowania. Ten pozytywny sygnał nie oznacza jeszcze,...

Producenci opakowań coraz częściej zwracają uwagę na aspekty ekologiczne swojej działalności. Wprowadzają na rynek biodegradowalne i kompostowalne opakowania. Ten pozytywny sygnał nie oznacza jeszcze, że w najbliższych latach plastik całkowicie zniknie z rynku opakowań. Wygoda jego użytkowania przewyższa względy ekologiczne.

Redakcja Śląsk stawia na innowacje społeczne i zielone technologie

Śląsk stawia na innowacje społeczne i zielone technologie Śląsk stawia na innowacje społeczne i zielone technologie

Polskie miasta stają przed wyzwaniem, jakim jest dostosowywanie się do europejskiej polityki klimatycznej. Pandemia znacząco komplikuje i utrudnia sytuację – samorządy tracą miliony złotych m.in. przez...

Polskie miasta stają przed wyzwaniem, jakim jest dostosowywanie się do europejskiej polityki klimatycznej. Pandemia znacząco komplikuje i utrudnia sytuację – samorządy tracą miliony złotych m.in. przez koszty walki z wirusem, a także uzyskują mniejsze wpływy z podatków. Konieczne jest innowacyjne podejście do zarządzania, szczególnie w miastach, w których gospodarka opiera się na kopalniach. Rybnik do 2035 roku chce zastąpić wygaszane stopniowo górnictwo inwestycjami opierającymi się m.in. na zielonych...

Redakcja Walka z kryzysem klimatycznym – konieczna jest większa świadomość

Walka z kryzysem klimatycznym – konieczna jest większa świadomość Walka z kryzysem klimatycznym – konieczna jest większa świadomość

Walka z kryzysem wynikającym ze zmian klimatycznych nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu) uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. Konieczne...

Walka z kryzysem wynikającym ze zmian klimatycznych nie jest wystarczająco radykalna. Według IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu) uniknięcie czarnego scenariusza jest wciąż możliwe. Konieczne jest ograniczenie konsumpcji, zmiana nawyków w zakresie przemieszczania się, stylu życia.

Redakcja Zmiany klimatu większym wyzwaniem niż koronawirus

Zmiany klimatu większym wyzwaniem niż koronawirus Zmiany klimatu większym wyzwaniem niż koronawirus

– Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej...

– Musimy zdać sobie sprawę, że chodzi o zmniejszenie konsumpcji i dewastacji przyrody w poszukiwaniu nowych zasobów: energii, wody, surowców – mówi dr hab. Mariusz Majdański z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Tym bardziej że pandemia i lockdown nie zatrzymały zmian klimatu, a ich konsekwencje będą stawały się coraz bardziej dotkliwe.

Redakcja MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania

MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania MKiŚ: Polacy zadowoleni z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania

Z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, które przeprowadzono dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r., wynika, że 83...

Z badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski dot. zazieleniania przestrzeni lokalnej, które przeprowadzono dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r., wynika, że 83 proc. respondentów jest zadowolona z jakości terenów zielonych w okolicy zamieszkania, a 75 proc. badanych wyraża chęć i gotowość zaangażowania się w tworzenie nowych i dbanie o istniejące tereny zielone w swojej okolicy.

Redakcja Bardziej rygorystyczne wymogi energooszczędności w budynkach od 2021

Bardziej rygorystyczne wymogi energooszczędności w budynkach od 2021 Bardziej rygorystyczne wymogi energooszczędności w budynkach od 2021

Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe wymogi energooszczędności dla budynków. Dotychczasowe przepisy zakładały, że nie będą musiały ich spełniać budynki, na których budowę wydano pozwolenie przed...

Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe wymogi energooszczędności dla budynków. Dotychczasowe przepisy zakładały, że nie będą musiały ich spełniać budynki, na których budowę wydano pozwolenie przed końcem 2020 roku, ze względu jednak na pandemię i związane z nią opóźnienia w działalności urzędów decydujący będzie nie moment wydania pozwolenia, ale termin złożenia wniosku o takie pozwolenie. A zatem inwestorzy i deweloperzy czekający na decyzję urzędów nie będą musieli zmieniać swoich projektów.

Helena Śpiewak Co robimy #DlaKlimatu?

Co robimy #DlaKlimatu? Co robimy #DlaKlimatu?

Na koniec tego dramatycznego covidowego roku, w cyklu STOP SMOG szczypta optymizmu. Poniżej prezentujemy kilka działań podejmowanych na rzecz ratowania klimatu i ochrony środowiska.

Na koniec tego dramatycznego covidowego roku, w cyklu STOP SMOG szczypta optymizmu. Poniżej prezentujemy kilka działań podejmowanych na rzecz ratowania klimatu i ochrony środowiska.

Redakcja Ponad połowa Polaków uważa, że system segregacji śmieci w Polsce nie sprawdza się

Ponad połowa Polaków uważa, że system segregacji śmieci w Polsce nie sprawdza się Ponad połowa Polaków uważa, że system segregacji śmieci w Polsce nie sprawdza się

Z badania opinii publicznej zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej #rePETujemy wynika, że 60% Polaków uznaje obecny system segregacji śmieci w Polsce za nieefektywny. Jak w rzeczywistości wygląda...

Z badania opinii publicznej zrealizowanego w ramach kampanii edukacyjnej #rePETujemy wynika, że 60% Polaków uznaje obecny system segregacji śmieci w Polsce za nieefektywny. Jak w rzeczywistości wygląda segregacja odpadów w gospodarstwach domowych?

mgr inż. Bartłomiej Monczyński Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich

Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich Ekologiczne technologie renowacji dachów płaskich

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji (1).

Za 10 lat budynki w Europie powinny wyglądać zupełnie inaczej, o czym można przeczytać w opublikowanej przez Komisję Europejską strategii na rzecz fali renowacji (1).

Redakcja Administratora news Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych Zielona energia we wspólnotach mieszkaniowych

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty...

Wspólnoty mieszkaniowe zaczynają inwestować w odnawialne źródła energii. Ruchy te mają pomóc w walce ze smogiem i odciążać budżet wspólnoty. Ekologiczne rozwiązania, po które sięgają obecnie wspólnoty to turbiny wiatrowe i panele.

Redakcja news Fit for 55 – co to jest i ile nas będzie kosztować?

Fit for 55 – co to jest i ile nas będzie kosztować? Fit for 55 – co to jest i ile nas będzie kosztować?

Unia Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych – Fit for 55 – mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent względem 1990 roku. Cel ma zostać osiągnięty do 2030 roku....

Unia Europejska przyjęła pakiet propozycji legislacyjnych – Fit for 55 – mający na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 55 procent względem 1990 roku. Cel ma zostać osiągnięty do 2030 roku. Jakie zmiany niesie za sobą wprowadzenie Fit for 55?

Redakcja news Boom na fotowoltaikę trwa, ale co z recyklingiem?

Boom na fotowoltaikę trwa, ale co z recyklingiem? Boom na fotowoltaikę trwa, ale co z recyklingiem?

Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie. Tylko w przeciągu ostatniego roku w państwach Unii Europejskiej moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 19 GW mocy. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki...

Zainteresowanie fotowoltaiką stale rośnie. Tylko w przeciągu ostatniego roku w państwach Unii Europejskiej moc zainstalowana w fotowoltaice wzrosła o 19 GW mocy. Wraz ze wzrostem popularności fotowoltaiki rośnie też zapotrzebowanie na utylizację paneli. Jak wygląda sytuacja recyklingu paneli PV w Polsce?

Helena Śpiewak Katastrofa klimatyczna przyspiesza!

Katastrofa klimatyczna przyspiesza! Katastrofa klimatyczna przyspiesza!

– Tak sobie patrzyłem na dzisiejsze prognozy i przypomniał mi się mój wywiad sprzed prawie 3 lat dla wyborcza.pl: 35 stopni w cieniu. Na razie jest super, nie? Ale niebawem wyginiemy! – napisał na facebook’u...

– Tak sobie patrzyłem na dzisiejsze prognozy i przypomniał mi się mój wywiad sprzed prawie 3 lat dla wyborcza.pl: 35 stopni w cieniu. Na razie jest super, nie? Ale niebawem wyginiemy! – napisał na facebook’u 14 lipca br. prof. Szymon Malinowski, wybitny polski uczony, fizyk atmosfery, popularyzator wiedzy na temat zmian klimatycznych.

Helena Śpiewak Ekologiczne ABC

Ekologiczne ABC Ekologiczne ABC

Ziemia się pali! Średnia temperatura powierzchni naszej planety wzrosła od końca XIX wieku o około 1ºC. Za tę zmianę odpowiada głównie wzrost emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery, spowodowany...

Ziemia się pali! Średnia temperatura powierzchni naszej planety wzrosła od końca XIX wieku o około 1ºC. Za tę zmianę odpowiada głównie wzrost emisji dwutlenku węgla i innych gazów do atmosfery, spowodowany działalnością człowieka.

Helena Śpiewak Szansa czy ryzyko?

Szansa czy ryzyko? Szansa czy ryzyko?

Pakiet „Fit for 55” proponuje: zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., graniczny podatek węglowy dla importu spoza UE, podwyższenie udziału OZE w produkcji energii do 40% i dekarbonizację...

Pakiet „Fit for 55” proponuje: zakaz sprzedaży aut z silnikiem spalinowym od 2035 r., graniczny podatek węglowy dla importu spoza UE, podwyższenie udziału OZE w produkcji energii do 40% i dekarbonizację budynków. To tylko niektóre z proekologicznych propozycji, przedstawionych przez Komisję Europejską w ramach „Fit for 55”. Jak widać, to ogromne wyzwanie i dla europejskich państw, i dla ich obywateli.

Redakcja news Jak zmienia się klimat w Polsce?

Jak zmienia się klimat w Polsce? Jak zmienia się klimat w Polsce?

Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w Polsce. Według scenariuszy czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów.

Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w Polsce. Według scenariuszy czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów.

Redakcja news Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem Akcja wiedeńskiego bonu naprawczego zakończona sukcesem

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast...

Wiedeń po raz kolejny odniósł sukces w akcji bonów naprawczych. Na ten cel miasto przeznaczyło 570000 euro, środki te przeznaczono na zachęcenie mieszkańców do naprawiania zepsutych przedmiotów, zamiast automatycznego wyrzucania ich na śmietnik. Inicjatywa, która w kolejnych odsłonach będzie realizowana do 2023 roku, przynosi korzyści całej gospodarce i pomaga środowisku.

Helena Śpiewak Czerwona kartka dla ludzkości!

Czerwona kartka dla ludzkości! Czerwona kartka dla ludzkości!

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), organ ONZ, przedstawił w sierpniu br. dramatyczny raport na temat globalnego ocieplenia.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), organ ONZ, przedstawił w sierpniu br. dramatyczny raport na temat globalnego ocieplenia.

Helena Śpiewak Dzieci narażone najbardziej!

Dzieci narażone najbardziej! Dzieci narażone najbardziej!

„The Lancet”: kryzys klimatyczny niesie tragiczne skutki dla zdrowia ludzi!

„The Lancet”: kryzys klimatyczny niesie tragiczne skutki dla zdrowia ludzi!

Helena Śpiewak Transport w COVIDZIE i… po

Transport w COVIDZIE i… po Transport w COVIDZIE i… po

Badania opinii publicznej przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazały, jak pandemia zmieniła zachowania transportowe mieszkańców Warszawy i innych polskich miast.

Badania opinii publicznej przeprowadzone przez Polski Alarm Smogowy pokazały, jak pandemia zmieniła zachowania transportowe mieszkańców Warszawy i innych polskich miast.

Anna Ruszczak news Alarmistyczne wnioski dla Polski – raport klimatyczny ICCP

Alarmistyczne wnioski dla Polski – raport klimatyczny ICCP Alarmistyczne wnioski dla Polski – raport klimatyczny ICCP

Międzyrządowy Zespół ds. Klimatu (IPCC) opublikował raport o wpływie klimatu na różne regiony świata.

Międzyrządowy Zespół ds. Klimatu (IPCC) opublikował raport o wpływie klimatu na różne regiony świata.

Wybrane dla Ciebie

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii » Modernizacja istniejących instalacji, w szczególności wymiana wentylatorów, kryje w sobie ogromne potencjalne oszczędności energii »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu » Jak oszczędzić miejsce na składowanie odpadów? Poznaj innowacyjne pojemniki podziemne, które zrewolucjonizują Twoją przestrzeń na osiedlu »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON » Likwidacji barier architektonicznych - dofinansowanie PFRON »

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego Termomodernizacja systemu grzewczego i - 50% oszczędności energii w porównaniu do potrzedniego sezonu grzewczego

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób » Oszczędność dla wspólnoty na wentylacji - jest na to sposób »

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać? Izolacja ścian piwnic - jaki styropian wybrać?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą? Jak chronić rury i urządzenia przed osadami kamiennymi i rdzą?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać? Ubezpieczenie dla zarządców, wspólnot i spółdzielni - jakie wybrać?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację » Budujesz dom lub planujesz termomodernizację? Zadbaj o prawidłową wentylację »

Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Jak zadbać o dobrą jakość wody » Jak zadbać o dobrą jakość wody »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni » Świeże powietrze w mieszkaniach! Zapewnij mieszkańcom komfort w ciepłe dni »

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych? Energia odnawialna dla wspólnot mieszkaniowych?

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku » Sekret poprawnego doboru styropianu do ocieplenia budynku »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych » Uwaga na toksyczne i wybuchowe gazy w garażach podziemnych »

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa? Obudowanie koszy na śmieci, wiata czy altana śmietnikowa?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać? System księgowy dla zarządców nieruchomości - co wybrać?

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi » Jak zabezpieczyć balkon przed czynnikami atmosferycznymi »

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku? Jak efektywnie ocieplić ściany zewnętrzne budynku?

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę » Prawidłowe opomiarowanie wody w lokalach - na co zwrócić uwagę »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych » Rozwiązania dla Spółdzielni i Wspólnot mieszkaniowych »

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu? Jak spisać liczniki gdy lokatora nie ma w domu?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji» Renowacja betonu - poznaj prosty sposób na naprawę betonowych konstrukcji»

Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Kilka rozwiązań na windę w budynku » Kilka rozwiązań na windę w budynku »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami » Gdzie szukać profesjonalnej pomocy w zarządzaniu nieruchomościami »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.