administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Zielony Ład – gorący temat

W rolnictwie i leśnictwie CO2 może być pochłaniane z powietrza do gleby. Fot. Pixabay

W rolnictwie i leśnictwie CO2 może być pochłaniane z powietrza do gleby. Fot. Pixabay

Zielony Ład jest, jak do tej pory, najgorętszym tematem 2024 roku. Gdzieś przeczytałam, że jest trochę jak Yeti – każdy o nim słyszał, ale mało kto wie, jak wygląda.

Zobacz także

Bank Pocztowy S.A. Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie

Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie Rewolucja w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie

Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej...

Sami produkują energię z instalacji OZE. Inwestycja zwróci się po 4 latach, a mieszkańcy zyskają oszczędności rzędu 2500 złotych rocznie Rozmawiamy z Jackiem Tomasiakiem, Prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.

Bank Pocztowy S.A. Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot Kredyt na OZE dla spółdzielni i wspólnot

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw...

Wysokie ceny energii, termomodernizacji oraz ogólnego utrzymania budynków będą dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych coraz większym wyzwaniem. W obliczu takiej sytuacji Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw potrzebom lokalnych społeczności, oferując korzystne rozwiązanie w postaci Kredytu na OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Bank Pocztowy S.A. Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach Finansowanie OZE – łatwiej, szybciej, prościej. Bank Pocztowy oferuje kredyt na korzystnych warunkach

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk,...

Wychodząc naprzeciw potrzebom Spółdzielni i Wspólnot Mieszkaniowych, Bank Pocztowy oferuje elastyczny Kredyt na OZE o dowolnej wysokości, jednak nie niższy niż 10 tysięcy złotych. Jak przyznaje Paweł Andrzejczyk, Dyrektor Departamentu Bankowości Instytucjonalnej Banku Pocztowego, kredyt na odnawialne źródła energii (OZE) to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie Wspólnot i Spółdzielni Mieszkaniowych, które chciałyby w najbliższym czasie sfinansować projekty związane z efektywnością energetyczną.

Przeciwko niemu trwają protesty rolnicze w całej Europie. Jednak Zielony Ład nie oznacza jedynie unijnej polityki rolnej, jego rozwiązania dotyczą w zasadzie całej europejskiej gospodarki w związku z kryzysem klimatycznym. 

Zielony Ład to… 

Europejski Zielony Ład (European Green Deal) to pakiet inicjatyw politycznych Komisji Europejskiej, których celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej (ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 o co najmniej 55% w porównaniu z 1990 r.), a ostatecznie osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 r. Europejski Zielony Ład (EZŁ) to strategia rozwoju, która jest odpowiedzią na kryzys klimatyczny i coraz większą degradację środowiska. Jego założenia zostały przedstawione w opublikowanym w grudniu 2019 r. komunikacie Komisji Europejskiej pn. Europejski Zielony Ład, skierowanym do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiej, Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów.

Strategia została przyjęta przez wszystkie państwa członkowskie w 2020 r. Zielony Ład jest popierany też przez Parlament Europejski a realizowany przez unijne polityki. Obejmuje różne dziedziny życia – energetykę, odnawialne źródła energii, przemysł, gospodarkę w obiegu zamkniętym, renowację budynków, eliminację odpadów, ograniczenie marnotrawstwa żywności. Także rolnictwo i leśnictwo, które odgrywają rolę szczególną: tylko w rolnictwie i leśnictwie CO2 może być pochłaniane z powietrza do gleby. Jako strategia Zielony Ład składa się z celów, natomiast realizowany jest poprzez unijne polityki: klimatyczną, rolną, przemysłową, energetyczną, itd. Od 2021 roku wiele kompetencji, które były wstępnie na poziomie unijnym, zostało przekazanych rządom państw członkowskich. Każde państwo członkowskie przygotowywało swój plan strategiczny, który miałby uwzględniać kierunki Zielonego Ładu, ale jednocześnie dostosowywał je do wymogów własnego kraju. I gdy teraz rolnicy żądają odejścia od Europejskiego Zielonego Ładu, to tak naprawdę chodzi o polski plan strategiczny, który został przygotowany i uzgodniony w Polsce, a przyjęty i zaakceptowany przez Komisję Europejską. Z założenia miał być szeroko konsultowany, także z rolnikami, ale wiemy, że się skarżą, że byli wykluczani z tych konsultacji. Niestety, wtedy nie protestowali, protestują teraz, 2 lata po przyjęciu Zielonego Ładu. Organizacje rolnicze w Polsce twierdzą nawet, że zgłosiły do tej strategii ponad tysiąc uwag, ale wszystkie zostały odrzucone. Więc może rzeczywiście część zastrzeżeń, co do braku konsultacji, jest prawdziwa. Tyle tytułem wstępu.

Zielony Ład – główne kierunki działania

Unia Europejska już od jakiegoś czasu odgrywa wiodącą rolę w globalnych działaniach na rzecz klimatu i bioróżnorodności oraz chce być przykładem dla pozostałych krajów świata. Okazuje się, że cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, deklarują już np. Japonia i Korea. Europejski Zielony Ład ma, zgodnie z założeniami, odgrywać istotną rolę w transformacji kluczowych obszarów europejskiej gospodarki. Oto jego główne priorytety:

  • neutralność klimatyczna Europy,
  • gospodarka o obiegu zamkniętym,
  • renowacja budynków,
  • zero zanieczyszczeń,
  • ekosystemy i bioróżnorodność,
  • zdrowa żywność i zrównoważone rolnictwo,
  • zrównoważony transport,
  • środki finansowe dla najbardziej potrzebujących regionów,
  • badania, rozwój i innowacje.

W ramach EZŁ powstaje pierwsze w historii Europejskie Prawo Klimatyczne. Przewiduje się, że w jego wyniku wręcz obowiązkiem prawnym UE stanie się redukcja emisji gazów cieplarnianych do 2050 r., gwarantująca nieodwracalność przejścia na neutralność klimatyczną i stworzenie przewidywalnego otoczenia biznesowego dla przemysłu i inwestorów.

Czy transformacja będzie sprawiedliwa? Stworzono w tym celu specjalny Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji, który opiera się na trzech filarach. I – Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który ma zapewniać finansowanie w formie dotacji, II i III – realizowane poprzez InvestEU i instrument pożyczkowy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Wszystkie mają wspierać realizację projektów zarówno publicznych, jak i prywatnych.

I filar – Fundusz Sprawiedliwej Transformacji dysponuje budżetem 40 mld euro: 10 mld euro ma pochodzić ze środków budżetowych UE, 30 mld euro to zewnętrzne dochody przeznaczane na określony cel, a pochodzące z Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy.

II filar – Invest EU. Budżet programu wynosi 1,8 mld euro. InvestEU będzie wspierał inwestycje realizowane nie tylko na obszarach objętych transformacją, ale także w innych regionach, pod warunkiem, że projekty te przyniosą korzyści obszarom objętym transformacją.

III filar – Instrument pożyczkowy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Instrument obejmuje 1,5 mld euro dotacji z budżetu UE i do 10 mld euro pożyczek ze źródeł własnych EBI. Instrument umożliwi zmobilizowanie do 25–30 mld euro inwestycji w celu pomocy terytoriom i regionom najbardziej dotkniętym przejściem na gospodarkę neutralną klimatycznie, przy czym priorytetowo traktować będzie te, które mają mniejszą zdolność do radzenia sobie z kosztami.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) z założenia służy osłonie tych społeczności lokalnych, które są narażone na największe straty w procesie ograniczania stosowania paliw kopalnych w gospodarce.

Zakres wsparcia FST jest szeroki i obejmuje takie obszary, jak: przedsiębiorczość, badania i rozwój (B+R), energetyka, transport, cyfryzacja, ochrona środowiska, rynek pracy i usługi społeczne.

Mieszkańcy regionów najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi mogą skorzystać z następujących możliwości:

  • zatrudnienia w nowych i przechodzących transformację sektorach,
  • przekwalifikowania zawodowego i pomocy w poszukiwaniu pracy,
  • poprawy efektywności energetycznej budynków,
  • inwestycji w walce z ubóstwem energetycznym,
  • regeneracji i odkażania terenów, rekultywacji gruntów i zmiany ich przeznaczenia,
  • lepszego dostępu do czystszej, tańszej i bezpieczniejszej energii,
  • rozwoju cyfryzacji i łączności cyfrowej,
  • przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym, w tym zapobieganie powstawaniu odpadów, ich ograniczanie, efektywne gospodarowanie zasobami, ponowne wykorzystanie i recykling,
  • wprowadzania czystszych form transportu publicznego na poziomie lokalnym, w tym w miastach.

Co Zielony Ład oznacza dla Polski? 

Dla Polski Zielony Ład jest szansą na przejście z gospodarki wysokoemisyjnej na niskoemisyjną, co oznacza odejście od gospodarki pochłaniającej nieodnawialne zasoby naturalne, przede wszystkim paliwa kopalne. Transformacja energetyczna stanowi dla Polski duże wyzwanie, gdyż zmniejszenie emisyjności gospodarki będzie skupiało się m.in. na takich obszarach, jak: system energetyczny, budownictwo, przemysł, transport i nasze gospodarstwa domowe. Z tego co wiemy, Polska może liczyć na wsparcie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w kwocie 3,5 mld euro. Połowa środków, czyli 1,75 mld euro, jest dostępna dla Polski od samego początku funkcjonowania FST.

Renowacja budynków

Zatrzymajmy się teraz przy temacie, który zapewne najbardziej interesuje naszych Czytelników. To renowacja budynków, a dokładniej strategia o nazwie Fala renowacji, która – tak jak Prawo Klimatyczne – jest integralną częścią Zielonego Ładu. Pod hasłem Fala renowacji mieści się: ekologizacja budynków, tworzenie miejsc pracy w budownictwie, poprawa jakości życia mieszkańców.

Sektor budynków jest jednym z największych odbiorców energii w Europie: przypada na niego ponad jedna trzecia unijnych emisji gazów cieplarnianych. W czerwcu 2021 r. unijni ministrowie zatwierdzili wnioski w sprawie strategii Fala renowacji i zwrócili uwagę na takie aspekty, jak: włączenie społeczne, odbudowa gospodarcza i zielona transformacja. Ministrowie zaakceptowali cel strategii, którym jest co najmniej podwojenie do 2030 r. odsetka renowacji energetycznych. Komisja Europejska deklaruje, że chce się przyczynić „do poprawy jakości życia mieszkańców budynków i osób z nich korzystających, zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, a także rozwoju cyfryzacji i zwiększenia recyklingu materiałów budowlanych”. Według szacunków KE do 2030 r. ma w UE zostać odnowionych 35 mln budynków i utworzonych 160 tys. zielonych miejsc pracy w sektorze budowalnym.

Fala renowacji – budynki przyszłości

W świetle danych, na początku tej dekady, rocznie tylko 1% budynków w Europie przechodziło remont mający zredukować zużycie energii. KE uważa, że „większe renowacje pomogą zdekarbonizować sektor budownictwa, odbudować gospodarkę i zmniejszyć ubóstwo energetyczne. To ważne, gdyż budynki pochłaniają 40% energii w UE i powodują 36% energopochodnych emisji gazów cieplarnianych. 2/3 budynków w Europie nie jest energooszczędna, a w większości z nich mieszkają rodziny o niskich dochodach. Tymczasem, według szacunków, 85–95% istniejących dzisiaj budynków będzie eksploatowanych jeszcze w 2050 r.

Dlaczego Fala renowacji jest potrzebna? 

  • Znacznie ograniczy emisje i zredukuje zużycie energii w UE,
  • Pomoże w odbudowie popandemicznej, tworzeniu miejsc pracy i stymulowaniu gospodarki, 
  • Zmniejszy wydatki energetyczne mieszkańców, poprawi jakość życia i przyczyni się do sprawiedliwej transformacji ekologicznej.
  • Tyle cele i program. Co to oznacza w praktyce?

Fala renowacji ma poprawić charakterystykę energetyczną budynków poprzez zwiększenie efektywności energetycznej, zmniejszenie zużycia energii, upowszechnienie rozwiązań odnawialnych oraz dekarbonizację ogrzewania i chłodzenia. Fala renowacji to także promowanie obiegu zamkniętego poprzez wspieranie ekoprojektowania i etykietowania energetycznego, propagowanie zrównoważonych praktyk budowlanych, promowanie (ponowne) użycia materiałów pozyskiwanych w pobliżu i w zrównoważony sposób.

Program ten ma również zapewnić fundusze na renowacje, m.in. poprzez połączenie inwestycji prywatnych, publicznych i programów UE, a także promocję opcji finansowych, jak np. zielone dotacje, zachęty do zaciągania zielonych pożyczek i systemy zobowiązujące do oszczędności energii.

Unia Europejska wesprze każde ze swoich państw w intensyfikowaniu renowacji w sposób kosztowo optymalny, z uwzględnieniem specyfiki krajowej. W świetle ustaleń KE, Fala renowacji ma do 2030 r. zredukować emisje gazów cieplarnianych w budownictwie aż o 60%.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że największy impuls dla tworzenia gospodarki neutralnej klimatycznie ma stanowić strategia UE pod nazwą: „Integracja systemu energetycznego”.

Integracja systemu energetycznego oznacza stworzenie modelu, w którym zużycie energii z każdego sektora jest połączone i zaplanowane. W takim systemie energia napędzająca samochody elektryczne pochodziłaby z paneli słonecznych z naszych gospodarstw domowych, a nasze budynki byłyby ogrzewane ciepłem przesyłanym z sąsiedniej fabryki. Tę fabrykę zasilałby czysty wodór, wytworzony z wykorzystaniem morskiej energii wiatrowej. Strategia obejmuje 38 działań polegających m.in. na przeglądzie prawodawstwa, wsparciu finansowym, badaniach i wdrażaniu nowej technologii oraz sukcesywnym wycofywaniu dotacji dla paliw kopalnych.

Zielony Ład, czy nieład? 

Zapowiedzi i wprowadzenie pierwszych zmian w ramach polityki Zielonego Ładu wywołały falę protestów rolników w krajach Unii Europejskiej, która zaczęła się w grudniu 2023. Główne postulaty Zielonego Ładu, które wzbudzają sprzeciw rolników w Europie:

  • ugorowanie części gruntów, czyli wyłączenie ich z użytkowania (4 proc. ziemi należących do gospodarstw o powierzchni większej niż 10 ha powinno pozostawać odłogiem, by umożliwić ziemi regenerację); rolnicy wskazują, że obowiązek ten będzie skutkował spadkiem produkcji i dochodów;
  • strategia „Od pola do stołu”, zakładająca zmniejszenie użycia chemicznych pestycydów o co najmniej 50 proc. do roku 2030 – rolnicy uważają, że przepisy te uniemożliwią utrzymanie produkcji na dotychczasowym poziomie, co z kolei zagrozi bezpieczeństwu żywnościowemu Europy i uzależni ją od importu żywności spoza Unii Europejskiej;
  • zmniejszenie stosowania nawozów sztucznych o co najmniej 20 proc. – tutaj argumenty są podobne do tych związanych z postulatem redukcji zastosowania pestycydów.  
Green New Deal

Pierwszy Zielony Nowy Ład został ogłoszony w 2008 r. przez brytyjską Grupę Green New Deal. Był on inspirowany przez New Deal amerykańskiego prezydenta Franklina D. Roosevelta, którego celem było przeciwdziałanie skutkom Wielkiego Kryzysu lat 1929–1933. Green New Deal stanowił program reform globalnego systemu finansowego, podatkowego i energetycznego oraz masowych inwestycji, mających zapewnić nowe miejsca pracy. Miał na celu pobudzenie gospodarki światowej i uniezależnienie jej od nieodnawialnych surowców oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Komentarze

Powiązane

dr Kazimierz Dudziński Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Najtańsza energia to energia zaoszczędzona Najtańsza energia to energia zaoszczędzona

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze...

Efektywność energetyczna odnoszona jest głównie do etapu produkcji, przesyłania energii, sprawności urządzeń zużywających energię. Niedoceniony jest natomiast etap „konsumpcji” energii, zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym, w którym jest ogromny potencjał oszczędności energii w postaci ciepła na ogrzewanie.

Sabina Augustynowicz news Biznes i potencjał zielonej energii

Biznes i potencjał zielonej energii Biznes i potencjał zielonej energii

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Relacja z debaty zorganizowanej przez duże firmy po publikacji „Apelu biznesu do władz o wykorzystanie potencjału zielonej energii”.

Anna Ruszczak news Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie Całkowity zakaz palenia węglem w Warszawie

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania....

Zgodnie z przepisami uchwały antysmogowej dla Mazowsza, od października 2023 roku w Warszawie zacznie obowiązywać zakaz palenia węglem i mieszkańcy nie będą mogli wykorzystywać go w swoich źródłach ogrzewania. W stolicy jest wciąż ok. 4,4 tys. pieców węglowych.

Anna Ruszczak Inwestycje w retencję wodną

Inwestycje w retencję wodną Inwestycje w retencję wodną

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych...

2 marca 2023 r. w Warszawie odbyła się konferencja „Zatrzymaj wodę – efekty wdrażania działań zwiększających retencję wodną w Polsce”. Miała ona na celu przedstawienie wstępnych wyników i szczegółowych rozwiązań wspierających realizację planu reagowania na niedobór wody (PPNW). PPNW zakłada podwojenie zasobów wodnych kraju do 2030 roku.

Anna Ruszczak news Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków Korzyści z fotowoltaiki na dachu tylko dla wspólnoty mieszkaniowej – nie dla jej członków

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Grantem OZE interesuje się wiele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Warto pamiętać, że korzyści z zainstalowania na dachu fotowoltaiki będzie miała spółdzielnia i wspólnota, a nie bezpośrednio mieszkańcy.

Anna Ruszczak news Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych Samorządy w kierunku spółdzielni energetycznych

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Większe bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny prądu to tylko część zalet lokalnych spółdzielni energetycznych, które w innych krajach Europy od lat cieszą się dużą popularnością.

Anna Ruszczak news Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania

Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania Duża szara strefa w branży odpadowej – potrzebne zdecydowane działania

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza...

Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ szacuje, że szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie. Nie tylko zaburza konkurencję, ale ma też negatywne konsekwencje środowiskowe i finansowe. Może się przyczynić do niewypełnienia przez Polskę unijnych wymogów dotyczących poziomów recyklingu odpadów.

Helena Śpiewak Powietrze w domu gorsze niż na zewnątrz?

Powietrze w domu gorsze niż na zewnątrz? Powietrze w domu gorsze niż na zewnątrz?

Powietrze, którym oddychamy w domu, może być nawet o 70 proc. bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz – twierdzą eksperci. Co truje nas w naszym własnym domu?

Powietrze, którym oddychamy w domu, może być nawet o 70 proc. bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz – twierdzą eksperci. Co truje nas w naszym własnym domu?

„4M” Spółka Jawna Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady Poznaj najwyższej jakości pojemniki na odpady

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić...

Jesteśmy rodzinną firmą działającą w branży gospodarki odpadami od 2008 roku. Nasza działalność powstała oraz funkcjonuje wyłącznie dzięki polskiemu kapitałowi. Wieloletnie doświadczenie pozwala zaspokoić zróżnicowane potrzeby naszych partnerów. Trzonem naszej działalności są i zawsze były produkty marki WEBER – najlepsze jakościowo pojemniki na odpady w Europie! Dziś nasza oferta obejmuje także kontenery stalowe, pojemniki typu „dzwon” czy rozwiązania do segregacji wewnętrznej oraz zewnętrznej.

Anna Ruszczak news Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci? Sposób na energię z odpadów – biopaliwa ze śmieci?

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede...

Alternatywą dla ropy i gazu są biopaliwa - wytwarzane w procesie fermentacji uwalniają minimalne ilości dwutlenku węgla. Do ich produkcji można wykorzystać nie tylko specjalnie uprawiane rośliny, ale przede wszystkim różnorodne odpady np. zużyty olej. Czy jest na to przestrzeń w Polsce?

Anna Ruszczak news Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków? Jak obniżyć koszty energii przy okazji wiosennych porządków?

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia...

Sprzęty domowe, które zużywają najwięcej prądu to płyta indukcyjna, piekarnik, lodówka, czajnik elektryczny oraz zmywarka. Dlatego ponad 80 proc. konsumentów deklaruje, że przy zakupie nowego urządzenia do domu zwraca uwagę na jego klasę energetyczną.

Anna Ruszczak news Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej

Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej Polacy nie mają wystarczającej świadomości ekologicznej

Coraz więcej osób rozumie, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do katastrofy, jednak świadomość ekologiczna Polaków jest wciąż niska. Nie są oni gotowi do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku.

Coraz więcej osób rozumie, że zmiany klimatyczne mogą doprowadzić do katastrofy, jednak świadomość ekologiczna Polaków jest wciąż niska. Nie są oni gotowi do zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku.

Anna Ruszczak news Jak przejść na zielone ciepło

Jak przejść na zielone ciepło Jak przejść na zielone ciepło

Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.

Polskie ciepłownictwo czeka w kolejnych latach zwrot ku rozwiązaniom nisko- i zeroemisyjnym. Skala potrzeb inwestycyjnych sektora jest szacowana na kilkadziesiąt miliardów euro.

Anna Ruszczak news Jak przeciwdziałać kryzysowi wodnemu?

Jak przeciwdziałać kryzysowi wodnemu? Jak przeciwdziałać kryzysowi wodnemu?

Polska jest jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej, które dodatkowo sukcesywnie się kurczą z powodu postępujących zmian klimatu i działalności człowieka. Do rozwiązania tego problemu należy...

Polska jest jednym z krajów UE o najmniejszych zasobach wody pitnej, które dodatkowo sukcesywnie się kurczą z powodu postępujących zmian klimatu i działalności człowieka. Do rozwiązania tego problemu należy zaangażować nowe technologie.

Anna Ruszczak news Cele Polski w energetyce wiatrowej

Cele Polski w energetyce wiatrowej Cele Polski w energetyce wiatrowej

W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo...

W polskiej części Bałtyku rozwijane są obecnie projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ok. 8,4 GW. Według analiz zleconych przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej potencjał jest dużo większy i wynosi nawet 33 GW.

Helena Śpiewak Zero odpadów, zero marnowania

Zero odpadów, zero marnowania Zero odpadów, zero marnowania

Można zauważyć, że rośnie liczba ludzi troszczących się o środowisko i planetę – i trend ten trzeba rozwijać.

Można zauważyć, że rośnie liczba ludzi troszczących się o środowisko i planetę – i trend ten trzeba rozwijać.

Anna Ruszczak news Nowe technologie pomagają segregować odpady

Nowe technologie pomagają segregować odpady Nowe technologie pomagają segregować odpady

Coraz więcej Polaków deklaruje, że dba o środowisko i segreguje odpady. Niestety wiele osób nie wie, do jakiego koloru pojemnika powinny trafiać śmieci i segreguje je błędnie lub gubi się w systemie selektywnej...

Coraz więcej Polaków deklaruje, że dba o środowisko i segreguje odpady. Niestety wiele osób nie wie, do jakiego koloru pojemnika powinny trafiać śmieci i segreguje je błędnie lub gubi się w systemie selektywnej zbiórki. Z pomocą przychodzą nowe technologie.

Anna Ruszczak news Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury

Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury Rosnąca produkcja energii z OZE wymaga szybszego dostosowania infrastruktury

Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

Eksperci wskazują, że w Polsce transformacja energetyczna nadal przebiega zbyt wolno, ale rynek pokłada duże nadzieje w przygotowywanej aktualizacji „Polityki energetycznej Polski do 2040 roku”.

mgr inż. Krzysztof Baranowski, dr inż. arch. Zuzanna Napieralska Nadbudowy budynków a zrównoważony rozwój miasta

Nadbudowy budynków a zrównoważony rozwój miasta Nadbudowy budynków a zrównoważony rozwój miasta

Adaptacyjne wykorzystanie istniejących budynków poprzez ich przebudowę i rozbudowę pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie oraz zużycie materiałów. Przyczynia się także do ograniczenia emisji dwutlenku węgla...

Adaptacyjne wykorzystanie istniejących budynków poprzez ich przebudowę i rozbudowę pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie oraz zużycie materiałów. Przyczynia się także do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i wspiera zrównoważony rozwój.

Anna Ruszczak news Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk”

Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk” Dodatkowa dopłata w programie „Mój elektryk”

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odpowiedział pozytywnie na wniosek Banku Ochrony środowiska o zwiększenie puli środków na dopłaty do leasingu pojazdów zeroemisyjnych o 150 mln zł.

Anna Ruszczak news Najbliższe lata mogą być najgorętszymi w historii

Najbliższe lata mogą być najgorętszymi w historii Najbliższe lata mogą być najgorętszymi w historii

WMO ostrzega, że nadchodzą kolejne lata rekordowych temperatur. Na 98 procent Polska wkrótce doświadczy najcieplejszego roku w historii pomiarów. Prawdopodobieństwo przekroczenia krytycznego punktu globalnego...

WMO ostrzega, że nadchodzą kolejne lata rekordowych temperatur. Na 98 procent Polska wkrótce doświadczy najcieplejszego roku w historii pomiarów. Prawdopodobieństwo przekroczenia krytycznego punktu globalnego ocieplenia również wzrosło.

Helena Śpiewak Polacy pokochali pompy ciepła!

Polacy pokochali pompy ciepła! Polacy pokochali pompy ciepła!

W ostatnim roku mieliśmy w Polsce do czynienia z prawdziwym boomem na pompy ciepła.

W ostatnim roku mieliśmy w Polsce do czynienia z prawdziwym boomem na pompy ciepła.

Anna Ruszczak news Dopłaty do stacji ładowania aut dla samorządów

Dopłaty do stacji ładowania aut dla samorządów Dopłaty do stacji ładowania aut dla samorządów

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych rośnie w szybkim tempie, ale Polska jest jeszcze daleko za większością krajów europejskich. W dodatku elektromobilność rozwija się głównie w dużych miastach.

Liczba stacji ładowania samochodów elektrycznych rośnie w szybkim tempie, ale Polska jest jeszcze daleko za większością krajów europejskich. W dodatku elektromobilność rozwija się głównie w dużych miastach.

Anna Ruszczak news Rośnie zainteresowanie geotermią w ciepłownictwie

Rośnie zainteresowanie geotermią w ciepłownictwie Rośnie zainteresowanie geotermią w ciepłownictwie

Geotermia nie zależy od pogody, dzięki czemu jest stabilnym źródłem czystej energii. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla.

Geotermia nie zależy od pogody, dzięki czemu jest stabilnym źródłem czystej energii. Może stanowić alternatywę dla ropy, gazu czy węgla.

Wybrane dla Ciebie

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku » Taka winda to idealne rozwiązanie dla Twojego budynku »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego » Premia termomodernizacyjna z opcją grantu termomodernizacyjnego »

Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Posadzki żywiczne - jakie wybrać? Posadzki żywiczne - jakie wybrać?

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź » Szukasz fachowca, który naprawi usterki w Twojej nieruchomości? Sprawdź »

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi » Domofony - zabezpieczenie budynku przed obcymi »

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku? Jak prawidłowo dobrać materiały do ocieplenia budynku?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy? Chcesz uniknąć kosztownych uszkodzeń dachu i rynien tej zimy?

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady » Jak zaoszczędzić miejsce przeznaczone na pojemniki na odpady »

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film » Jak prawidłowo wykonać hydroizolację balkonu? Zobacz film »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych » Programy ubezpieczeń dla zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych »

Programy wspierające zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami Zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sprawdź zestawienie najlepszych programów wspierających zarządzanie nieruchomościami.

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii » Sposób na zdrową i czystą wodę bez bakterii »

Redakcja AiMN Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Centrum monitoringu wizyjnego osiedla Centrum monitoringu wizyjnego osiedla

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich...

Kradzieże, włamania, napady czy akty wandalizmu – to tylko kilka przykładów z długiej listy zagrożeń, jakie mogą czyhać na mieszkańców osiedla. Stąd zamykanie osiedli mieszkaniowych i stosowanie na ich obszarze monitoringu to praktyka, która w ostatnich latach zyskuje na popularności. Wszystko po to, aby zapewnić mieszkańcom osiedla najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom » Prawidłowa wentylacja w mieszkaniu, dzięki prostym modyfikacjom »

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać? Ultradźwiękowe czy skrzydełkowe - jakie wodomierze wybrać?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Buderus Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR Powietrzne pompy ciepła Buderus - Logatherm WLW186i AR oraz WLW176i AR

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele...

Rodzina przyszłościowych pomp ciepła bazujących na naturalnym czynniku chłodniczym, jakim jest propan (R290), została powiększona o kolejne dwie jednostki o mocy 10 i 12 kW. Dotychczas były dostępne modele o mocach: 4, 5 i 7 kW. Przybliżona moc grzewcza podawana w przypadku pomp ciepła Logatherm WLW186i AR i WLW176i AR odnosi się do temperatury zewnętrznej -7°C.

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami? Czy zastanawiałeś się, jak inteligentne śmietniki mogą ułatwić gospodarowanie odpadami?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości »

Dedykowana platforma dla zarządców nieruchomości » Dedykowana platforma dla  zarządców nieruchomości »

Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Nowa wersja programu Lokale – 3.3 Nowa wersja programu Lokale – 3.3

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów » Oblicz izolacyjność cieplną ścian, podłóg i dachów »

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować? Czym są balkony dostawiane i czy warto je montować?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model? Jak działa wodomierz i jak wybrać najlepszy model?

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! » Kredyt na finansowanie inwestycji OZE dla wspólnot - zobacz! »

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź! Jaką platformę dla zarządców nieruchomości wybrać? Sprawdź!

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Najnowsze produkty i technologie

WAGO Building Industry Days 2025 już wkrótce!

Building Industry Days 2025 już wkrótce! Building Industry Days 2025 już wkrótce!

Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.

Building Industry Days 2025 to wyjątkowe wydarzenie branżowe, które odbędzie się w dniach 11–12 czerwca 2025 roku w nowoczesnej siedzibie firmy WAGO, zlokalizowanej w podwrocławskich Wróblowicach.

Kiona Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów Jak SM w Głogowie Zyskuje Miliony z Białych Certyfikatów

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie...

14.6% oszczędności i 2097 białych certyfikatów, o wartości na dzisiaj 4 900 000 PLN oraz zmniejszenie zużycia energii cieplnej na poziomie 28,2 kWh/m2, to bilans projektu realizowanego przez Spółdzielnie Mieszkaniową Nadodrze w Głogowie oraz Kiona.

Caparol Polska Sp. z o.o. Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu? Jak, czym i kiedy malować fasadę swojego domu?

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców...

Fasada budynku wspólnoty mieszkaniowej, spółdzielni czy bliźniaka, to coś więcej niż tylko ściany - to pewnego rodzaju portret naszej społeczności. Jej kolor i tekstura są świadkami wspólnych chwil mieszkańców – spotkań na świeżym powietrzu, zabaw dzieci czy innych wspomnień, nierzadko uwiecznionych na fotografiach. Wygląd ścian zewnętrznych naszego budynku nie jest przypadkowy – wpływa na nasze samopoczucie, sposób postrzegania przestrzeni i cały wizerunek społeczności. Dlatego warto zadbać, aby...

Blue Bolt Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości? Blue Bolt – jak technologia ułatwia życie zarządcy nieruchomości?

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy...

Wśród wielu dostępnych na rynku aplikacji można również znaleźć użyteczne narzędzia do zarządzania budynkami, zarówno mieszkalnymi, jak i komercyjnymi. Trzeba jednak wybierać rozważnie. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków oczekują innowacyjnych i funkcjonalnych rozwiązań, przynoszących wymierne korzyści. Twórcy aplikacji Blue Bolt wychodzą im naprzeciw.

TrokenTech Sp. z o.o. Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych? Jak zoptymalizować remont dachu z papy w bloku przy użyciu płynnych membran hydroizolacyjnych?

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć...

Remont dachu w blokach mieszkalnych i budynkach wielorodzinnych to wyzwanie, z którym regularnie mierzy się wielu zarządców nieruchomości, takich jak spółdzielnie mieszkaniowe. Dachy pokryte papą, choć przez lata sprawdzały się jako skuteczna izolacja, z czasem tracą swoje właściwości ochronne. Inwestycja w tradycyjną naprawę może wiązać się z wysokimi kosztami oraz uciążliwościami dla mieszkańców. Alternatywą, która pozwala zoptymalizować proces remontu, są płynne membrany hydroizolacyjne. W poniższym...

Blue Bolt Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski Blue Bolt - rezerwacje zasobów budynkowych - oszczędności i zyski

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie...

Idealne rozwiązanie do zarządzania wspólnymi zasobami budynku lub całego osiedla, które wnosi realną wartość dla właściciela i użytkowników? Daje możliwości oszczędzania i czerpania zysków, a jednocześnie komfort i bezpieczeństwo? To możliwe dzięki funkcjonalności współdzielenia i rezerwacji w aplikacji Blue Bolt.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.