Kompostowanie ważnym ogniwem biogospodarki
Kompostowanie ważnym ogniwem biogospodarki, fot. www.pixabay.com
Do ponad 13 proc. wzrósł w Polsce w ostatnim roku udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów komunalnych. Założenia Europejskiego Zielonego Ładu mają na celu ograniczenie zużycia nawozów i pestycydów i mogą niebawem zwiększyć zainteresowanie kompostowaniem. Rośliny uprawiane w ziemi zasilanej kompostem są lepiej odżywione i odporniejsze na choroby, szkodniki i zmiany temperatur. Kompost z odpadów kuchennych ogranicza marnowanie żywności. Obniżki opłat za odbiór śmieci w zamian za kompostownie są więc dobrą zachętą ekonomiczną.
Zobacz także
Redakcja news Odpady komunalne alternatywnym paliwem w dobie kryzysu energetycznego
Dnia 22 czerwca br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyła się konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania...
Dnia 22 czerwca br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej odbyła się konferencja poświęcona polskiemu systemowi gospodarowania odpadami w zakresie ich termicznego przekształcania i wykorzystywania w ciepłownictwie.
Pewny Lokal Inspirujące miejsca: Jak podróże mogą inspirować projektowanie wnętrz
Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali,...
Podróże to nie tylko okazja do zdobywania nowych doświadczeń i odkrywania nieznanych kultur, ale również nieocenione źródło inspiracji dla projektantów wnętrz. Od architektury i kolorów do mebli i detali, różne elementy charakterystyczne dla danego miejsca mogą przyczynić się do stworzenia unikalnej i autentycznej przestrzeni w domu. Zrozumienie, jak podróże mogą wpływać na projektowanie wnętrz, jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno estetycznie zadowalająca, jak i odzwierciedla...
Redakcja news Domofon dopasowany do każdego osiedla
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania?...
Kim jest firma PROEL? Jak rozwiązuje problemy mieszkańców osiedli? Czym wyróżniają się produkty PROEL, a czego nie ma konkurencja? Z jakimi trudnościami mierzy się „branża domofonowa”? Jakie są rozwiązania? Na te i wiele innych pytań odpowiada Paweł Goławski, współzałożyciel firmy PROEL, w rozmowie z Natalią Klepacką redaktorką portalu administrator24.info.
Kompostowanie w Polsce to coraz bardziej popularna metoda zagospodarowania różnego rodzaju odpadów biodegradowalnych. Wpisuje się to w ogólną politykę Unii Europejskiej dotyczącą biogospodarki, czyli wykorzystywania wszystkich źródeł składników pokarmowych, ale także zabezpieczania energetycznego środowiska przyrodniczego. Węgiel jest podstawowym źródłem energii dla środowiska glebowego oraz życia roślin i mikroorganizmów. Dopływ węgla jest istotnym elementem wzrostu i rozwoju roślin. Dodatkowo jest to wymóg polityki Unii Europejskiej, gdyż każdy użytkownik gleby ma dbać o węgiel organiczny.
Kompostowanie dla małych i dużych
Współczesne rolnictwo jest skoncentrowane i dlatego w gospodarstwach brakuje naturalnych nawozów pochodzących z upraw lub hodowli. Rozwiązaniem jest produkcja kompostu, do której używa się wszelkiego rodzaju bioodpadów, także z gospodarstw domowych i przetwórni. Kompost powoduje, że gleba jest żyźniejsza i wilgotniejsza, dzięki czemu rośliny są lepiej odżywione i zdrowo rosną.
Priorytetem jest dbałość o biologię. Powszechnie wykorzystywane są mikroorganizmy lub organizmy, które w glebie, dzięki biomasie, zwiększają swoją aktywność i pozwalają lepiej wykorzystywać potencjał produkcyjny. Dlatego kompostowanie staje się ważnym ogniwem biogospodarki.
Może Cię zainteresuje: Oszczędzanie wody i energii - jak to robią niektóre miasta w Polsce
Kompostowanie może się sprawdzić zarówno w dużych, jak i małych gospodarstwach, nie tylko ekologicznych. Poza resztkami roślin pochodzącymi z ogrodu, na kompost nadają się odpadki kuchenne (bez mięsa i kości), fusy z kawy i herbaty, bezzapachowe chusteczki higieniczne, niezadrukowany i pocięty papier, wytłoczki od jajek, zużyta ziemia z doniczek.
Dla przykładu, w gospodarstwach warzywniczych, gdzie jest bardzo dużo bogatych w składniki pokarmowe odpadów z marchwi, kapusty i innych warzyw, właściwe ich zagospodarowanie poprzez kompostowanie jest jak najbardziej pożądanym, wskazanym i ważnym elementem właściwego gospodarowania składnikami pokarmowymi.
Może Cię zainteresuje: Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę
Jak przyspieszyć kompostowanie?
Poradnik Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wskazuje, ze kompost najlepiej przechowywać w zacienionym miejscu, w drewnianych skrzynkach lub specjalnych plastikowych termokompostownikach, które zdecydowanie szybciej rozkładają materię organiczną. Należy też pamiętać o zapewnieniu dostępu do tlenu oraz nawadnianiu kompostu.
Aby przyspieszyć proces kompostowania, używa się dojrzałego kompostu lub specjalnych szczepionek kompostowych zawierających bakterie tlenowe i inne mikroorganizmy glebowe. Można też wykorzystać większe organizmy, np. dżdżownice kalifornijskie, których znaczenie w użyźnianiu gleby dostrzegł już w XIX wieku Karol Darwin. Współcześnie, na mniejszą skalę, praca dżdżownic jest wykorzystywana w specjalnych kompostownikach. Produkcja wermikompostu ma też charakter przemysłowy. Według danych z raportu opublikowanego przez MENAFN, światowy rynek tego nawozu wypracuje do 2025 r. przychody przekraczające 108 mln USD (w 2021 r. było to 70 mln USD).
Zachęty ekonomiczne dla obywateli
Z roku na rok rośnie udział kompostowania w procesie przetwarzania odpadów (dane GUS). W 2021 r. do kompostowania zostało w Polsce przekazanych ponad 1,8 tys. ton odpadów komunalnych, co stanowi 13,3 proc. wszystkich takich odpadów. Rok wcześniej było to ponad 1,5 tys. ton, co stanowiło 12 proc. wszystkich odpadów komunalnych. Eksperci uważają, że obniżenie stawek za odbiór śmieci dla osób kompostujących odpady mogłoby się przyczynić do popularyzacji inwestowania gospodarstw domowych w ten proces.
Do wdrożenia wszystkich założeń biogospodarki Zielonego Ładu dobre byłyby na początek takie zachęty, aby przyzwyczaić ludzi do pośredniego dbania o środowisko. Problem tkwi we właściwym planowaniu gospodarki odpadami, jej kontroli i rozliczania. Według ekspertów kompost jest bezpieczniejszy dla gleby niż bezpośrednie wprowadzanie do niej biomasy, a jego używanie przyczynia się do zmniejszenia wykorzystania nawozów mineralnych.
Zawartość kompostu, w zależności od wsadu, nie zawsze w pełni może zaspokajać potrzeby poszczególnych gatunków roślin. Nawozy są niezbędne dla uzysku wyższych plonów. Proces kompostowania przyspiesza pewne przemiany, które mogłyby zachodzić w glebie. Nie zastąpi on, ale zmniejszy zużycie nawozów mineralnych, a przede wszystkim energii, gdyż w takiej sytuacji azotu zabezpieczonego w kompoście nie trzeba pozyskiwać w fabryce nawozów azotowych. Wszystko to racjonalizuje gospodarkę i ogranicza zużycie nawozów mineralnych, zatem jest to dobry kierunek rozwoju.
Źródło: Newseria Biznes