Izolacje stropów nad piwnicami nieogrzewanymi

Straty ciepła? Zimna podłoga i zwiększone koszty ogrzewania? Zobacz jak ocieplić strop piwnicy i zapobiec utracie ciepła w budynku.
fot. pixabay.com
Jeżeli budynek ma nieogrzewane piwnice, to w stropie nad piwnicami trzeba wykonać dobrą izolację termiczną, aby uniknąć chłodzenia pomieszczeń usytuowanych ponad nimi.
Niewystarczające ocieplenie stropu powoduje straty ciepła, zwiększone koszty ogrzewania i dyskomfort w postaci zimnej podłogi. Efekty prowadzonej termomodernizacji i zmniejszające się straty ciepła widać w stosunkowo krótkim czasie.
Zobacz także
Elektrolux Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
Spółdzielnie mieszkaniowe oraz zarządcy nieruchomości coraz częściej oszczędności w kosztach eksploatacji dopatrują się w stropach nad piwnicami. Strata ciepła poprzez tę przegrodę powoduje bowiem wychłodzenie mieszkań na parterze i uciążliwy dla mieszkańców problem zimnej podłogi.
Zimna podłoga, której temperatura spada nawet poniżej 10oC, to spore straty w kosztach eksploatacyjnych. Przyczyną tego jest zaledwie dwu- lub trzycentymetrowa warstwa izolacyjna stropu - zbyt mała, żeby uchronić mieszkania przed przedostawaniem się zimna do środka.
Wymagania techniczne a stropy nad piwnicą
Wymagania izolacyjności cieplnej przegród budynku początkowo wiązały się głównie z zagadnieniami fizyki budowli i ochroną przed występowaniem kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni obudowy.
Konieczność ustanowienia pierwszych wymagań energetycznych w krajach europejskich pojawiła się dopiero w ostatnim ćwierćwieczu XX w. i była konsekwencją ówczesnych kryzysów energetycznych i znaczącego wzrostu cen na rynku surowców energetycznych, przy jednoczesnym wzroście wymagań ekologicznych związanych z koniecznością ograniczania emisji gazów cieplarnianych - głównie CO2.
Przykładowo: w polskich warunkach technicznych wartości granicznych dla stropów nad nieogrzewanymi piwnicami Umax, zmieniały się od 0,60 W/(ºC K) w 1994 r., poprzez 0,45 W/(ºC K) w 2009 r. do 0,25 W/(ºC K) aktualnie i do 2021 r.
W Polsce od połowy lat 90. XX w., poza wymogiem nieprzekraczania wartości granicznych Umax, szczególnie od wejścia w życie warunków technicznych 2014 r., wprowadzono globalny, dla całego obiektu, wymóg nieprzekraczania wskaźnika energii pierwotnej. Ilość energii przenikającej przez niedostatecznie zaizolowany strop nad piwnicą w starszych obiektach to zwykle nie więcej niż kilka procent.
Przy planowaniu termomodernizacji istniejących obiektów warto policzyć jednak, czy nie należałoby poprawić tej izolacji lub w ogóle ją wprowadzić. Przy zastosowaniu dodatkowej izolacji od wewnątrz możemy znacząco poprawić izolacyjność od dźwięków uderzeniowych przenoszonych do sąsiednich pomieszczeń oraz warunki eliminacji pogłosu.
Dość mocno wyśrubowane od 2014 r. wymogi dla całego obiektu mogą uniemożliwić spełnienie wymogu granicznej energii pierwotnej przy braku kompleksowego podejścia wraz z zaizolowaniem także stropu nad piwnicą i ograniczeniu się do standardowego ocieplenia tylko ścian zewnętrznych z wymianą stolarki otworowej.
Dalsza zapisana w przepisach ewolucja wymogów cieplnych i wskaźnika energii pierwotnej zmusi przy planowaniu termomodernizacji do szukania wszelkich możliwych miejsc ucieczki ciepła z budynków istniejących, których od 9 marca 2015 r. dotyczyć będą zapisy Rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 328, ust. 1a).
Wymagania minimalne, o których mowa w ust. 1, uznaje się za spełnione dla budynku podlegającego przebudowie, jeżeli jego przegrody oraz wyposażenie techniczne odpowiadają przynajmniej wymaganiom izolacyjności cieplnej określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia, a powierzchnia okien – wymaganiom określonym w pkt 2.1. załącznika nr 2 do rozporządzenia.
Jak ocieplić i wygłuszyć strop nad piwnicą
Izolowanie cieplne stropu nad piwnicami z reguły wykonuje się od strony pomieszczeń piwnicznych, przez przyklejenie lub podwieszenie płyt izolacyjnych. Warstwę izolacyjną można pozostawić nieosłoniętą lub można ją osłonić folią, tapetą, tynkiem itp.
Dobrym rozwiązaniem może być także wykonanie ocieplenia metodą natrysku materiału izolacyjnego, któy często wybiera się ze względu na możliwość jego zastosowania w miejscach trudnodostępnych. Dotychczas utrudniony dostęp oraz obecność w poziomie sufitu różnych instalacji bywa główną przyczyną pomijania docieplania piwnicy w procesie termomodernizacji.
To alternatywa dla dotychczasowych metod: BSO (lekkiej-mokrej) i suchej zabudowy. To także jeden z najczęściej wybieranych sposobów docieplania piwnic, zwłaszcza tych z instalacjami c.o., c.w.u. czy prowadzonymi na wierzchu instalacjami elektrycznymi. Ma bardzo dobre właściwości cieplne, jest odporny na korozję, a przede wszystkim - szybki w realizacji i, dzięki temu, nieuciążliwy dla mieszkańców.
Procesy dociepleniowe mogą być prowadzone przez cały rok. Izolacja cieplna jest wykonywana bezpośrednio na budowie, metodą natrysku pneumatycznego na mokro za pomocą specjalnych agregatów natryskowych. Natrysk umożliwia uzyskanie izolacji o grubości do 10 cm. Po związaniu i stwardnieniu zaprawy uzyskuje się tynk o porowatej powierzchni i fakturze baranka.
Jeśli ściany piwnic nie są ocieplone, po zaizolowaniu stropu między parterem a piwnicą trzeba jeszcze ocieplić wieniec od strony wewnętrznej i przedłużyć izolację termiczną ścian parteru co najmniej 50 cm poniżej stropu nad piwnicą. Najlepiej byłoby ocieplić jej ściany w całości od zewnątrz. Jest to jednak bardzo kosztowne i wymaga niebezpiecznego dla budynku odkopywania ścian podziemnych, więc takie prace muszą odbywać się pod nadzorem konstruktora.
W szczególnych przypadkach połączenia poprawy izolacyjności cieplnej stropu z jego akustyką należałoby zastosować materiał izolacyjny łączący oba te wymogi, np. styropian „elastyczny” o odpowiednie sztywności dynamicznej, i umieścić go w wymienianych warstwach podłogowych.
To stosunkowo proste rozwiązanie dla obiektów powstałych mniej więcej do lat 60. XX w., z odpowiednią wysokością kondygnacji. Po dodatkowym zaizolowaniu stropu nieogrzewanej piwnicy temperatura w niej może się nieco obniżyć, dlatego należy poprawić lub w ogóle zastosować izolację cieplną instalacji sanitarnych, wod-kan., c.o., c.w.u. itp.