Nieprawidłowości w systemie wentylacji – kto za nie odpowiada?

Nieprawidłowości w systemie wentylacji, pixabay
Często zapominamy o tym, jak wyglądają kanały wentylacyjne w naszych budynkach. Tymczasem ich stan ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, ponadto ich regularne przeglądy nakazuje prawo.
Zobacz także
Elektrolux Najważniejsze cechy dobrej zmywarki wolnostojącej

Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości....
Dziś coraz trudniej jest znaleźć kuchnię, która nie byłaby wyposażona w zmywarkę. Nowoczesne, funkcjonalne urządzenia skutecznie ułatwiają utrzymanie naczyń i kuchennych akcesoriów w odpowiedniej czystości. Dostępne na rynku zmywarki podzielić można na modele wolnostojące oraz te przeznaczone do zabudowy. Urządzenia wolnostojące umożliwiają zdecydowanie większą swobodę montażu, doskonale sprawdzając się głównie w dużych kuchniach. Decydując się na zakup zmywarki do swojej kuchni, powinniśmy przyjrzeć...
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o otoczenie nieruchomości - zwiększy to jej wartość i komfort mieszkańców

Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie...
Nieruchomość to wizytówka zarządcy. Niestety kosztownych inwestycji związanych z modernizacją instalacji nie widać gołym okiem, mimo że to istotne modernizacje, wpływające na sprawne technicznie funkcjonowanie budynku. To, co widać gołym okiem to elewacja. Dobrze świadczy czysta, schludna elewacja w stonowanych kolorach. Czasy pstrokatych blokowisk odchodzą pomału w niepamięć. Oczywiście jeśli mowa o elewacji to budynek powinien być już po termomodernizacji. Nie sposób tu wspomnieć o równie estetycznym...
DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...
Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...
Przepisy prawne dotyczące systemu wentylacyjnego w dużej mierze odnoszą się do kontroli stanu technicznego.
– Przepisy związane z konserwacją i serwisowaniem wentylacji znajdziemy zarówno w legislacji polskiej, jak i europejskiej. Warto przyjrzeć się głównym regulacjom prawnym oraz temu, co z nich wynika dla zarządcy budynków różnego typu. Najważniejszym dokumentem prawnym, który reguluje kwestie zarządzania systemem wentylacji w budynkach, jest Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 16.08.1999 w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz.U. 74/99). Znajdują się w nim zasady postępowania w związku z instalacjami oraz urządzeniami technicznymi – mówi Michał Majewski, prezes zarządu Signum Development, właściciela marki czyszczeniewentylacji.com.
Z rozporządzenia wynika, że sama instalacja systemu, sposób użytkowania oraz wszelkie prace naprawcze muszą być wykonywane tak, by nie naruszyć właściwości systemu wentylacyjnego. Zaprojektowana i wykonana instalacja powinna również umożliwiać regularne kontrole funkcjonowania tych systemów pod względem bezpieczeństwa.
– Zasady projektowania i wykonywania instalacji wentylacyjnych w obiektach mieszkalnych oraz niemieszkalnych regulują również normy PN-EN 12097:2007 oraz PN-EN 13779:2007. Wskazują m.in. na konieczność montażu elementów rewizyjnych oraz dopasowania konstrukcji na potrzeby przyszłego czyszczenia wentylacji. Przepisy regulują również częstotliwość kontroli stanu systemu wentylacyjnego. Prawo budowlane wskazuje, że powinna się ona odbyć co najmniej raz w roku – podkreśla Michał Majewski.
Czyszczenie wentylacji podyktowane przepisami prawa
– Ustawodawca ustalił, że w budynkach wielorodzinnych przegląd przewodów kominowych musi być sprawdzany raz w roku. Czyszczenie przewodów wentylacyjnych powinno się odbywać raz w roku, spalinowych przy instalacji gazowej – dwa razy w roku, a spalinowych, gdzie są piece na opał stały – cztery razy w roku – potwierdza Ewa Klechowicz ze Stowarzyszenia Zarządców Nieruchomości.
Są to obowiązki właścicieli i zarządców nieruchomości, jednak nikt nie sprawuje nad tym kontroli, dopóki nic się nie stanie. Jeżeli Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego prowadzi postępowanie, prosi o przedłożenie dokumentacji dotyczącej sprawdzania i czyszczenia wentylacji.
Czyszczenie wentylacji dla zdrowia
Wentylacja odpowiada za sprawną wymianę powietrza w każdym budynku i bezpośrednio przekłada się na samopoczucie osób w nim przebywających, dlatego tak ważne jest dbanie o jej właściwy stan. Wraz z biegiem czasu i użytkowaniem budynku pojawiają się zanieczyszczenia. Bagatelizowanie kurzu i zabrudzeń mechanicznych powoduje powstawanie zanieczyszczeń biologicznych: bakterii, wirusów, pleśni.
Kiedy zauważymy, że w mieszkaniu unosi się nieprzyjemny i długotrwały zapach, w powietrzu unosi się pył, może to oznaczać, że w instalacji zagnieździły się gryzonie lub owady albo doszło do zalania instalacji.
Stopień i szybkość powstawania zanieczyszczeń w systemach wentylacyjnych zależy m.in. od rodzaju budynku i sposobu jego użytkowania, sposobu wymiany powietrza, a także jakości zastosowanych filtrów. Szczegółowe informacje dotyczące takich kontroli znajdują się w normie unijnej.
– Takie informacje znajdują się w normie prEN 15780 wprowadzonej przez Unię Europejską i opartej na amerykańskiej klasyfikacji opracowanej przez NADCA. Budynki mieszkalne i niemieszkalne możemy podzielić na trzy klasy czystości. Podstawowa obejmuje obiekty i pomieszczenia, w których ludzie przebywają rzadko. W średniej klasie znajdują się budynki mieszkalne, biura, szkoły, obiekty sportowe, handlowe czy medyczne, czyli takie, w których ludzie przebywają często, ale które nie są narażone na szczególne zanieczyszczenia mechaniczne czy biologiczne. Jednostka uzdatniająca powietrze i filtry w tego rodzaju budynkach powinna być sprawdzana raz w roku, nawilżacze – raz na pół roku, zaś przewody i urządzenia końcowe – co dwa lata. Do trzeciej zaawansowanej klasy czystości należą natomiast budynki, w których powietrze może zostać poważnie zanieczyszczone lub musi być bardzo czyste – wyjaśnia Michał Majewski.
Czyszczenie polega na sprawdzeniu i ocenie stanu technicznego systemu wentylacji i klimatyzacji, a następnie, w razie potrzeby – usunięciu zanieczyszczeń mechanicznych, biologicznych i gazowych.
Źródło: trojmiasto.pl