administrator24.info

Zaawansowane wyszukiwanie

Syndrom IV piętra, czyli gdy windy brak

Brak windy na 4 piętrze; Fot. pixabay.com

Brak windy na 4 piętrze; Fot. pixabay.com

Budynki, które należą do zasobów spółdzielni mieszkaniowych i były wybudowane przed 1960 rokiem oraz w latach 70-tych ubiegłego wieku, to z reguły budynki 3–5-cio kondygnacyjne bez wind. Chodzi tutaj również o obiekty budowlane z tzw. „duszą” w klatce schodowej. Czy można je „doposażyć” w windę?

Zobacz także

Schindler Polska Sp. z o.o. Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska Modernizacja dźwigów w spółdzielni mieszkaniowej przy współpracy z Schindler Polska

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Ewą Hardek, Zastępcą Prezesa Zarządu Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ds. Remontów i Inwestycji.

Veolia Energy Contracting Poland Sp. z o.o. Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji Nowa usługa OptiGO! od Veolii – gwarancja zachowania komfortu cieplnego przy obniżeniu kosztów eksploatacji

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Veolia uruchomiła system OptiGO! – kompleksowe rozwiązanie wspierające efektywne zarządzanie energią cieplną w budynkach, które pozwala oszczędzać energię, obniżać koszty i zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

Agata Meble Organizacja w szafie przesuwnej – jakie akcesoria ułatwiają utrzymywanie porządku?

Organizacja w szafie przesuwnej – jakie akcesoria ułatwiają utrzymywanie porządku? Organizacja w szafie przesuwnej – jakie akcesoria ułatwiają utrzymywanie porządku?

Marzysz o dobrze zorganizowanej szafie przesuwnej, w której wszystko się zmieści, a każda rzecz będzie miała swoje miejsce? W spełnieniu tego marzenia Cię specjalne akcesoria. Chociaż możesz je dokupić...

Marzysz o dobrze zorganizowanej szafie przesuwnej, w której wszystko się zmieści, a każda rzecz będzie miała swoje miejsce? W spełnieniu tego marzenia Cię specjalne akcesoria. Chociaż możesz je dokupić w dowolnym czasie, to warto zaplanować organizację wnętrza już na etapie zamawiania szafy przesuwnej.

W artykule:

• Możliwości finansowania
• Co wpływa na koszt windy
• Aspekty techniczne – podstawy prawne

Tak, budynki te mogą być „doposażone” w windy poprzez dobudowę zewnętrzną lub wspomnianą „duszę” w klatce schodowej. Rzecz jasna ostateczne rozwiązanie techniczne jest dobierane ze ścisłym uwzględnieniem indywidualnych warunków architektonicznych.

Z kolei wielokondygnacyjne budynki mieszkalne, które wybudowano w latach 1970–1990 wyposażone są co prawda w dźwigi osobowe ale te wymagają już modernizacji. Szacuje się, że urządzeń tego typu w Polsce było ok. 40 tys. Obecnie połowa z nich jest zmodernizowana. Ok. 60% urządzeń tych stanowi własność spółdzielni mieszkaniowych.

Niestety w Polsce dużym utrudnieniem w odniesieniu do dobudowy zewnętrznych i wewnętrznych wind lub platform pionowych są ograniczenia wynikające z Prawa budowlanego, a także przepisów przeciwpożarowych i innych utrudnień.

Syndrom IV piętra

Socjologowie, architekci i psychologowie opracowali pojęcie syndromu IV piętra. W oparciu o ten syndrom określane są bariery, na jakie natrafiają ludzie niepełnosprawni w swoim życiu codziennym. Jak już wspomniano w budynkach, które nie miały więcej niż pięć poziomów, łącznie z parterem, zgodnie z przepisami prawa nie trzeba było montować wind. Zatem osoby mające problemy z poruszaniem stają się praktycznie uwięzione w swoich mieszkaniach.

Syndrom IV piętra obejmuje osoby nie tylko niepełnosprawne fizycznie ale również mowa tu o osobach starszych, mających trudności z poruszaniem się z racji wieku. Czwarte piętro to pewna przenośnia oznaczająca symboliczne bariery, które są nie do pokonania. W praktyce przeszkodą może być już tzw. wysoki parter, a nawet kilka schodów dzielących mieszkanie od chodnika.

Możliwości finansowania

Nie ma wątpliwości co do tego, że podjęcie decyzji o inwestycji dobudowy windy przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową wiąże się z niemałymi kosztami. W skrajnych przypadkach „oszczędnościowych” zarządcy decydują się na zamontowanie niewielkich wind towarowych, które pozwalają chociażby na transportowanie zakupów. Takie rozwiązanie jest co prawda optymalne finansowo, bowiem w przypadku 5-kondygnacyjnego budynku to wydatek rzędu 40 tys. złotych ale nie zastąpi się w ten sposób windy osobowej.

W przypadku trudności w sfinansowaniu inwestycji można skorzystać z dzierżawy windy. Podaje się, że dzierżawa jest jedynym instrumentem finansowym na rynku, dzięki któremu jest możliwy zakup windy przez zarządców budynku nie posiadających zdolności kredytowej lub gotówki. W typowej usłudze dzierżawy przewidywana jest dzierżawa na okres 5 lat. Po tym czasie wspólnota lub spółdzielnia nabywa prawa własności do urządzenia. Przykładowo, jeżeli wartość inwestycji wynosi 150 tys. zł brutto to wysokość miesięcznej raty kształtuje się na poziomie 2500 zł brutto.

Większość firm oferujących windy ma w ofercie również finansowanie elastyczne i dopasowane do indywidualnej sytuacji zarządcy. Jest możliwa spłata w ratach np. 50% ceny windy lub wcześniejszego uregulowania należności. W okresie dzierżawy producent urządzenia dźwigowego z reguły gwarantuje także konserwację i naprawy gwarancyjne. Ponadto wykonawca przejmuje na siebie sprawy techniczne związane z wymianą starej windy na nową lub formalności dotyczące całkowicie nowej windy. W wielu przypadkach przy dzierżawie nie ma pośrednika w postaci banku. Tym sposobem dzierżawa jest z reguły tańsza niż tradycyjny kredyt.

Co wpływa na koszt windy

O tym, ile będzie kosztowała winda decyduje przynajmniej kilka czynników. Przede wszystkim należy tutaj mieć na uwadze wymagany udźwig, oczekiwaną wielkość kabiny oraz ilość przystanków (łącznie z przystankiem startowym). Trzeba uwzględnić to, czy dźwig będzie usytuowany wewnątrz, czy na zewnątrz budynku. Istotną rolę odgrywa wysokość podnoszenia, będąca odległością pomiędzy podłogami skrajnych przystanków. Uwzględnia się standard wykończenia kabiny i ilość drzwi przystankowych/kabinowych. Na etapie przygotowywania koncepcji trzeba wziąć pod uwagę sposób otwierania drzwi – teleskopowo lub wychylnie. Ponadto kabina może być przelotowa lub mieć jednostronny dostęp.

Winda, czy też dźwig szybowy, jest urządzeniem podnoszącym (dźwignicą), które instaluje się na stałe. Obudowę stanowi szyb – zamknięty lub częściowo otwarty, o konstrukcji żelbetowej, murowanej lub stalowej przeszklonej. Istotną rolę w konstrukcji wind odgrywają kabiny poruszające się pomiędzy prowadnicami. Ich nachylenie w stosunku do pionu wynosi mniej niż 15°. Głównym zadaniem wind jest transport osób, towarów lub samochodów. Podstawę konstrukcji windy stanowi kabina lub klatka. Porusza się ona w szybie wewnątrz budynku lub za pomocą innej konstrukcji. Rzadziej zastosowanie znajduje platforma otwarta. Kabina jest podnoszona za pomocą cięgnika-wciągarki umieszczonego w maszynowni w górnej części szybu lub przez dźwignik, zazwyczaj hydrauliczny, zainstalowany na dnie szybu.

Nowy a istniejący budynek

Należy pamiętać, że w przypadku nowych budynków, w porównaniu z modernizowanymi, możliwości w zakresie zabudowy dźwigu osobowego są znacznie większe. Zastosowanie znajdują np. ekonomiczne dźwigi osobowe, które przeznaczone są do niskich i średniowysokich budynków mieszkalnych. Oferuje się uniwersalne dźwigi osobowe do budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. Warto również mieć na uwadze wysokowydajne dźwigi osobowe oraz szybkie dźwigi osobowe do wysokich budynków. W wielu budynkach montowane są również uniwersalne dźwigi osobowe do budynków mieszkalnych i komercyjnych oraz wysokowydajne dźwigi osobowe i szybkie dźwigi osobowe do wysokich budynków. Oferuje się także dźwigi towarowo-osobowe.

Windy montowane w budynkach, które już istnieją w zależności od możliwości technicznych montuje się wewnątrz lub na zewnątrz obiektu budowlanego. Ważne są samonośne szyby zintegrowane z dźwigiem, przez co nie ma potrzeby ingerowania w konstrukcję budynku. Urządzenia takie osiągają prędkość do 0,6 m/s, przy wysokości podnoszenia do 30 m i udźwigu do 675 kg. Maksymalnie jednocześnie może być transportowanych 9 osób.
W zależności od potrzeb dobiera się odpowiedni sposób zabudowy drzwi. Wykorzystywane mogą być przy tym automatyczne drzwi wahadłowe oraz drzwi przeciwpożarowe. Ponadto dobierane są różne wykończenia podłóg i ścian oraz szereg akcesoriów. Można także stworzyć własny projekt wystroju.

Z kolei rozwiązania, które są przeznaczone do montażu we wnętrzu budynku osiągają prędkość do 1,75 m/s przy maksymalnej wysokości podnoszenia 70 m. Dopuszczalna maksymalna ilość transportowanych osób to 15.

Aspekty techniczne – podstawy prawne

Podstawę w zakresie użytkowania dźwigów osobowych reguluje Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ponadto w odniesieniu do aktów prawnych należy mieć na uwadze:

  • Ustawę z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (DzU nr 122, poz. 1321, ze zm.),
  • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (DzU 2012 nr 0 poz. 1468),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (DzU nr 79, poz. 849),Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (DzU nr 79, poz. 849),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego (DzU nr 193, poz. 1890),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 27 listopada 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za czynności jednostek dozoru technicznego (DzU 2014 poz. 1675), wydane na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy o dozorze technicznym.

Administrator budynku decydujący się na budowę dźwigu osobowego musi przede wszystkim uwzględnić ograniczenia wynikające z przepisów Prawa budowlanego oraz przepisów dotyczących ochrony przeciwpożarowej. Trzeba pamiętać, że w odniesieniu do wspólnot mieszkaniowych na inwestycję należy uzyskać zgodę wszystkich właścicieli lokali.

Na etapie realizacji inwestycji swój udział musi mieć architekt konstruktor. To właśnie on opracowuje stosowny projekt budowlany oraz opracowuje dokumentację na potrzeby uzyskania stosownych pozwoleń. W pierwszej kolejności ważne jest uzyskanie warunków zabudowy.

Trzeba pamiętać, że na etapie projektowania urządzenia muszą być uwzględnione wymagania w zakresie dostępu osób niepełnosprawnych. Decydując się na rozwiązanie bazujące na dobudowaniu szybu do klatki schodowej przystanki będą znajdowały się na półpiętrach, zatem lokal nie będzie na tej samej płaszczyźnie co winda. W innym rozwiązaniu szyb windy może znajdować się między schodami pod warunkiem, że uwarunkowania konstrukcyjne na to pozwalają.

Planując koszty inwestycji konstruktor powinien uwzględnić wspomniany wymagany udźwig wraz z wielkością kabiny, liczbę przystanków, wysokość podnoszenia, usytuowanie wewnętrzne lub zewnętrzne platformy lub dźwigu, standard wykończenia drzwi przystankowych lub kabiny, a także rodzaj kabiny – z dostępem jednostronnym, kątowa, przelotowa. Istotny jest również sposób otwierania drzwi.

Administrator budynku powinien wiedzieć, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie parametry techniczno-użytkowe dźwigów muszą być ustalone z uwzględnieniem przeznaczenia budynku, a także jego wysokości oraz liczby i rodzaju użytkowników.

Stąd też nie mniej niż jeden dźwig przeznaczony do komunikacji ogólnej budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, a także w każdej wydzielonej w pionie, odrębnej części (segmencie) takiego budynku powinien umożliwiać przewóz mebli, chorych na noszach i osób niepełnosprawnych. Ważne jest, aby kabina dźwigu osobowego była dostępna dla osób niepełnosprawnych – miała szerokość nie mniejszą niż 1,1 m i długość 1,4 m. Nie mniej istotne są również poręcze umieszczone na wysokości 0,9 m oraz tablica przyzywowa na wysokości od 0,8 m do 1,2 m w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od naroża kabiny z dodatkowym oznakowaniem dla osób niewidomych i informacją głosową.

Program „Dostępność Plus”

Program „Dostępność Plus” ma na celu zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób ze szczególnymi potrzebami. Program ten koncentruje się na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli.

Wartość inwestycji związanych z realizacją programu wyniesie w perspektywie 2018–2025 około 23 miliardy złotych. Fundusze na ich realizację pochodzić będą z Unii Europejskiej (tzw. fundusze norweskie) i EOG, a także ze środków publicznych (budżet państwa, środki dysponowane przez jednostki samorządu terytorialnego, środki PFRON). Warto więc zainteresować się tematem planując zakup wind, platform dla osób niepełnosprawnych czy innych urządzeń transportu bliskiego, mających istotny wpływ na poprawę dostępności w budowanych, modernizowanych czy remontowanych obiektach.

Rządowy Program „Dostępność Plus” przyjęto na lata 2018–2025. Wszystko po to, aby podnieść jakość i zapewnić niezależność życia dla osób, które mają szczególne potrzeby. Chodzi tutaj również o osoby starsze oraz z trwałymi lub czasowymi trudnościami w zakresie mobilności lub percepcji. Ma być to uzyskane przede wszystkim poprzez poprawę dostępności przestrzeni publicznej, w tym architektury, transportu, produktów i usług na szeroką skalę. Dostępność ta dotyczy w szczególności osób: na wózkach inwalidzkich, poruszających się o kulach, o ograniczonej możliwości poruszania się, niewidomych i słabo widzących, głuchych i słabo słyszących, głuchoniewidomych, z niepełnosprawnościami psychicznymi i intelektualnymi, starszych i osłabionych chorobami, z małymi dziećmi, w tym z wózkami dziecięcymi, mającym trudności w komunikowaniu się z otoczeniem (także z rozumieniem języka pisanego albo mówionego), o nietypowym wzroście (w tym również dzieci), z ciężkim lub nieporęcznym bagażem, towarem. Mowa tutaj również o kobietach w ciąży.

Za koordynację monitorowania programu odpowiada Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, natomiast w samym procesie uczestniczą wszystkie instytucje realizujące określone w nim działania. Program będzie monitorowany na bieżąco. Jednak nie wcześniej niż po 2 latach od realizacji oraz po jego zakończeniu przeprowadzona zostanie ocena. Celem pierwszej oceny będzie zidentyfikowanie potrzeby przeprowadzenia ewentualnych korekt, natomiast kolejna ocena, zrealizowana po jego zakończeniu, ma pokazać wpływ programu na poprawę dostępności przestrzeni publicznej w Polsce. 

Na etapie realizacji programu „Dostępność Plus” powinno się założyć stworzenie systemu pomocy technicznej w zakresie oceny możliwości technicznych i wyboru rozwiązania dla konkretnej inwestycji. Chodzi tutaj o doświadczonych ekspertów, którzy powinni być dostępni dla inwestorów w ramach listy rekomendacyjnej jako gwarancji realizacji inwestycji z wykorzystaniem ich kwalifikacji. Ponadto w realizacji inwestycji konieczne są zmiany w istniejących przepisach. Trzeba mieć przy tym na uwadze fakt, że do realizacji inwestycji wymaga się dostosowania pewnych przepisów. Wiele budynków, w których wymagany jest montaż windy powstało w takim okresie, iż podlegają przepisom konserwatora zabytków. Trudność w tym zakresie może być szczególnie istotna w przypadku, gdy zakłada się montaż windy na zewnątrz budynku.

Inicjatywa mieszkańców

Wspólnota mieszkańców może wyjść z inicjatywą zakupu lub montażu windy. Ważne jest przy tym, aby zostały zebrane podpisy większości mieszkańców pod pisemnym oświadczeniem zgody na realizację inwestycji, po czym właściciel budynku akceptuje decyzję. Mając zebrane w ten sposób dokumenty trzeba skontaktować się z uprawnionym projektantem. Opracowuje on projekt zainstalowania windy i zbiera niezbędne pozwolenia i zgody urzędowe. Chodzi tutaj przede wszystkim o zgodę Wydziału Architektury oraz zgodę właściciela terenu, na którym winda jest posadowiona. Ważny jest również odpowiedni przydział mocy od zarządców sieci energetycznej. Ze względu na złożoność procedur w tym zakresie warto aby o ich realizację zadbał branżowiec.

W projekcie zawiera się również wstępne podkłady budowlane. W oparciu o nie wykonawca inwestycji będzie mógł opracować ofertę. Na etapie wyboru konkretnego modelu windy wykonawca musi przygotować wytyczne dla projektanta, a ten z kolei wykonuje projekt jej posadowienia.

Warty podkreślenia jest fakt, że mają miejsce również inicjatywy przeprowadzone przez mieszkańców budynków. Jak podaje portal warszawa.naszemiasto.pl lokatorzy budynku przy ul. Dobosza 4/6 w Warszawie dobudowali windę do swojego bloku. Sami złożyli się na nowoczesny dźwig, na który czekali aż 8 lat. Nie dość jednak, że sami go sfinansowali, z ich kieszeni idą także pieniądze na comiesięczną konserwację urządzenia. Cena takiej windy zależy m.in. od wyposażenia dźwigu i warunków budowlanych. Winda, którą sfinansowali mieszkańcy osiedla Jadwisin, mieści sześć osób i od parteru do najwyższego piętra wjeżdża w 11 s.

OD CZEGO SIĘ ZACZĘŁO?

Pierwsze rozwiązania, których zasada działania jest podobna do dźwigu, znajdowały zastosowanie już w starożytnym Rzymie. Urządzenia tego typu stosowano chociażby w Pałacu Nerona oraz w Koloseum w roku ok. 50 n.e., gdzie zbudowano około 20 maszyn tego typu.

 

Jak zatem działały windy w tamtych czasach? W ich konstrukcji istotną rolę odgrywała przeciwwaga. Była ona podniesiona na pewną wysokość, a po jej zwolnieniu stanowiła siłę napędową dla urządzeń. Oprócz tego dźwigi, za pomocą odpowiedniego systemu lin, były połączone w jeden mechanizm, który dawał możliwość jednoczesnego wjazdu na arenę 20 gladiatorów. Mówiąc o historii wind warto zwrócić uwagę na urządzenia napędzane siłą ludzkich mięśni lub poprzez zwierzęta pociągowe.

 

Zazwyczaj były to proste konstrukcje bazujące na wielokrążnikach, choć stosowano już przeciwwagi. Od czasu wynalezienia silnika parowego za przekazywanie napędu w dźwigach odpowiadały pasy transmisyjne i przekładnie zębate. Pierwszy dźwig osobowy zainstalowano w 1857 r. W 1880 r. Werner von Siemens dołączył do konstrukcji windy silnik elektryczny.

 

Z kolei pierwsze windy towarowe stosowano w kopalniach do wydobywania urobku i transportowania pracowników na powierzchnię. Jeszcze do niedawna windy można było spotkać tylko w tych budynkach mieszkalnych, które miały co najmniej 5 pięter. Jednak obecnie windy instaluje się również w niższych budynkach (niekiedy nawet dwupiętrowych) dla podniesienia komfortu mieszkańców.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Jacek Ślusarczyk Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach Nowoczesne rozwiązania balkonów w realizowanych inwestycjach

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach...

Balkon zapewnia mieszkańcom budynku przestrzeń użytkową umożliwiającą kontakt z otoczeniem. Stanowi też istotny element architektoniczny urozmaicający bryłę budynku. Dlatego przy planowanych inwestycjach poświęca się uwagę jego wielkości, kształtowi, formie czy standardowi wykończenia. Nie mniejszego znaczenia nabiera również trwałość, czyli zapewnienie bezobsługowej eksploatacji w odpowiednio długim czasie.

Anna Ruszczak news Ceny gazu nie wzrosną

Ceny gazu nie wzrosną Ceny gazu nie wzrosną

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Władze PGNiG zapewniają, że cena gazu nie wzrośnie i pozostanie na poziomie z początku roku 2022.

Redakcja Administratora Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku? Jakie wybrać produkty do renowacji i hydroizolacji balkonów oraz tarasów w bloku?

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie...

Balkony oraz tarasy dla wielu z nas stanowią w ciepłe dni świetne miejsce wypoczynku czy spotkań towarzyskich. Należy jednak pamiętać, że ta architektoniczna część budynku jest narażona na negatywne działanie warunków zewnętrznych. Stąd odpowiednia ochrona ich powierzchni przed wilgocią czy zmianami temperatur jest szczególnie istotna. Tylko wtedy będziemy mogli bezproblemowo użytkować balkony czy tarasy i cieszyć się ich udogodnieniami przez długie lata.

Anna Ruszczak news Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne Docieplenie budynku – korzyści finansowe i ekologiczne

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Termomodernizacja budynków, czyli docieplenie ścian i dachu, a także wymiana okien i źródła ogrzewania mogą ograniczyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku nawet o 50 proc.

Polskie Pojemniki Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych Przegląd produktów do składowania śmieci i przechowywania kubłów dwu- i czterokołowych

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Polskie Pojemniki oferują rozwiązanie w każdym zakresie, dostosowane cenowo, kolorystycznie oraz parametrami do wymagań klienta.

Piotr Stawicki Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest...

Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków utworzono, by zebrać informację o tym, czym grzejemy nasze domy, mieszkania, lokale. Główną przyczyną zanieczyszczeń atmosfery, czyli niskiej emisji bowiem jest generowana z sektora komunalno-bytowego. Zebranie pełnej informacji pozwoli na identyfikację miejsc najbardziej zagrażających zdrowiu mieszkańców.

Przemysław Gogojewicz Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości Naprawy obowiązkowe, przeprowadzane przez zarządcę nieruchomości

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

Zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany dbać o budynek z zachowaniem należytej staranności. Co to oznacza w praktyce?

mgr inż. Maciej Rokiel Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń?

Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń? Jak dobierać system ETICS do ociepleń budynków istniejących i do wtórnych ociepleń?

System ETICS – to układ mocowanych do przegrody, współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną, jak również materiałów i akcesoriów uzupełniających...

System ETICS – to układ mocowanych do przegrody, współpracujących i kompatybilnych ze sobą materiałów, będących termoizolacją oraz warstwą elewacyjną, jak również materiałów i akcesoriów uzupełniających (profile narożne/okapnikowe/dylatacyjne, listwa startowa itp.). Dobrze dobrany, na podstawie analizy efektywności inwestycji, daje gwarancję trwałości eksploatacyjnej.

Anna Ruszczak news Osiedle przyjazne dla planety

Osiedle przyjazne dla planety Osiedle przyjazne dla planety

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko. Każdą inwestycję można jednak realizować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy...

Budowa to zawsze ingerencja w środowisko. Każdą inwestycję można jednak realizować w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, z korzyścią dla wszystkich i dla Ziemi. Jakie rozwiązania stosują deweloperzy w zakresie zielonych technologii?

Anna Ruszczak news Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm Opóźnienia w 5G uderzają w konkurencyjność polskich firm

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Opóźnienia w rozdysponowaniu pasma docelowego dla 5G wśród polskich firm powodują, że tracą one szanse na korzyści z cyfryzacji, zostając w tyle za europejskimi konkurentami.

Redakcja AiMN Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych? Jak obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych?

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również...

Termomodernizacja i renowacja budynków są ważne nie tylko ze względów środowiskowych. Osiągnięcie efektywności energetycznej pozwala także obniżyć rachunki w budynkach wielorodzinnych. Pomoże w tym również System Białych Certyfikatów.

Redakcja AiMN Jak łatwo naprawić dach?

Jak łatwo naprawić dach? Jak łatwo naprawić dach?

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych...

Dachy różnego rodzaju budynków i budowli to powierzchnie w dużym stopniu narażone na działanie warunków atmosferycznych. To właśnie dachy przyjmują na siebie wszystkie „pogodowe wyzwania” – od ulewnych deszczy, przez opady śniegu, aż po silne wiatry. Stąd jesień, a szczególnie zima, z pewnością nie służą naszym dachom. Warto więc wiosną sprawdzić stan dachu i przystąpić do ewentualnej naprawy usterek, które nie dają o sobie znać. Zwlekanie z naprawą i bagatelizowanie drobnych mankamentów może w krótkim...

Radosław Tyślewicz, Tomasz Łukaszewski Monitoring wizyjny ery AI

Monitoring wizyjny ery AI Monitoring wizyjny ery AI

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu,...

Obecność kamer w naszym codziennym życiu stała się powszechna i oczywista. „Oko wielkiego brata” towarzyszy nam na każdym kroku, dając nam poczucie kontroli, ale także bezpieczeństwa. Nie ma dworca, urzędu, obiektu przemysłowego, skrzyżowania drogowego, czy bankomatu bez systemu kamer pracujących w systemie 24/7. Nawet działkowe altany, mieszkania i wille czy łodzie w marinie objęte są już powszechnie monitoringiem. Coraz częściej w systemach monitoringu stosuje się algorytmy sztucznej inteligencji...

Anna Ruszczak news Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unijny zakaz używania pieców gazowych Unijny zakaz używania pieców gazowych

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy...

Unia planuje zakaz używania pieców już nie tylko węglowych i olejowych, ale także gazowych. Z pewnością zyska środowisko i Europa zyska niezależność od Rosji. Co to oznacza dla Polski i czy pięć lat wystarczy na taką zmianę?

WINDY SCHODOWE Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie Krzesełka schodowe - wszystko, co musisz wiedzieć, aby wybrać właściwe urządzenie

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane...

Mała winda schodowa sprawi, że odzyskasz poczucie bezpieczeństwa i znów będziesz mógł swobodnie poruszać sie po całym domu. Zanim to jednak nastąpi, wybierz krzesło schodowe, które będzie najlepiej dopasowane zarówno do Twoich potrzeb, jak i specyfiki budynku. Zobacz, czym warto się kierować przy zakupie krzesełka dla seniora, aby zyskać komfort na wiele lat.

Anna Ruszczak news CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa CEEB będzie zbierać dane o grubości ścian, dachu i rocznym zużyciu paliwa

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy...

Fachowcy wynajęci przez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków będą zbierać dane m.in. o grubości ścian, dachu oraz rocznym zużyciu paliwa. Celem jest bardziej racjonalne wykorzystywanie przez gminy programów związanych z termomodernizacją.

Anna Ruszczak news Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę Sierpień najgorętszy od lat wysuszy Polskę

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie...

Polska należy do krajów najbardziej zagrożonych kryzysem wodnym, którego widmo wzrasta wraz ze zmianami klimatu. Nie tylko wysokie temperatury pogłębiają problem niedoboru, ale też nieumiejętne zarządzanie intensywnymi opadami. W trakcie 20-minutowego deszczu z dachu o powierzchni 120 mkw. można zebrać nawet 360 litrów wody. Woda opadowa ma ogromny potencjał do wykorzystania.

Anna Ruszczak news Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona Gospodarstwa ogrzewane gazem LPG dostaną dopłaty – dostępność surowca niezagrożona

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie...

Senat pracuje nad ustawą, która wprowadza dopłaty dla gospodarstw domowych, które korzystają z ogrzewania skroplonym gazem LPG. Jednorazowa zapomoga będzie dużo niższa niż w przypadku węgla i wyniesie 500 zł. Ze względu na dywersyfikację dostaw tego surowca branża jest odporna i będzie on dostępny.

mgr inż. Maciej Rokiel Przeglądy okresowe a system ETICS

Przeglądy okresowe a system ETICS Przeglądy okresowe a system ETICS

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Ustawa Prawo budowlane obliguje właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego do utrzymywania go w należytym stanie, czemu mają służyć przeglądy okresowe.

Anna Ruszczak news Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Domowe sposoby na oszczędzanie energii Domowe sposoby na oszczędzanie energii

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne...

Wyniki badań IBRiS dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wskazują, że Polacy nie są do końca świadomi, które urządzenia elektroniczne w domu lub mieszkaniu pobierają najwięcej energii. Nawet drobne zmiany w sposobie korzystania z takich sprzętów mogą przełożyć się na wysokość rachunków.

Anna Ruszczak news Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań Świadectwa efektywności energetycznej obowiązkowe dla właścicieli mieszkań

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych,...

Sejm przegłosował ustawę zmieniającą przepisy o efektywności energetycznej budynków. Świadectwo charakterystyki energetycznej będzie obowiązkowe nie tylko dla budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych, ale też dla właścicieli mieszkań.

Anna Ruszczak news Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków Pilna renowacja budynków, w których ubogo żyje 17 proc. Polaków

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną...

70 proc. budynków w Polsce nie spełnia standardów efektywności energetycznej i wymaga renowacji. Z raportu firmy VELUX „Barometr Zdrowych Domów” wynika, że inwestycje w renowację i efektywność energetyczną starzejących się budynków mieszkalnych, do 2050 roku mogą przynieść polskiej gospodarce 17mld euro dodatkowych oszczędności.

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości? Jakie narzędzia są przydane podczas inspekcji nieruchomości?

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo,...

Rzetelna ocena stanu technicznego budynku jest niezbędna nie tylko przed rozpoczęciem jego użytkowania ale także w trakcie eksploatacji nieruchomości, kiedy to pojawiają się awarie, wpływające na bezpieczeństwo, ekonomiczność a także prawidłowe wykorzystanie zainstalowanych w budynku technologii. Obowiązek przeprowadzenia okresowych przeglądów wynika ponadto wprost z art. 62 Prawa Budowlanego. Nie ulega zatem wątpliwości, że inspekcję nieruchomości należy zlecić specjaliście, który nie tylko dzięki...

DOMITECH P. Janiszewski T. Wąż Sp. k. Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego Zadbaj o wyposażenie warsztatu konserwatora osiedlowego

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu...

Nie ma dnia by na osiedlach nie zgłaszano awarii. Bloki to najczęściej wysokie budynki wielolokalowe, zamieszkiwane przez wielu mieszkańców – zatem tyle ile mieszkań, tyle potencjalnych wezwań serwisu technicznego. Do tego dochodzi dbałość o prawidłowy stan techniczny w częściach wspólnych nieruchomości. Konserwator osiedlowy rozwiązuje zatem różnorakie problemy techniczne, z pogranicza wielu branż. Jego doświadczenie i wszechstronność, a także dobrze wyposażony warsztat gwarantują sprawne i skuteczne...

Wybrane dla Ciebie

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz » Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z 90% refundacji. Zobacz »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy » Eko-Okna: nowe zakłady i miejsca pracy »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu » Zastosowanie pomp ciepła w blokach z grzejnikami – przykład wspólnoty mieszkaniowej w Radomiu »

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego Odczyt mediów – wszystko w tym samym czasie, przy pomocy jednego zestawu inkasenckiego

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru? Wodomierze - co wpływa na dokładność pomiaru?

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania » Bezzwrotne dofinansowanie na wymianę ogrzewania »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie » Mała architektura miejska - zobacz ciekawe rozwiązanie »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź » Niesłychanie ciche pompy ciepła » Sprawdź »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje » Narzędzia dla zarządców nieruchomości - zobacz najlepsze aplikacje »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% » Obniż miesięczne koszty eksploatacji central wentylacyjnych średnio o 50% »

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla? Jak sprawic, aby miejsca składowania odpadów nie szpeciły osiedla?

Jaki ciepłomierz wybrać?

Jaki ciepłomierz wybrać? Jaki ciepłomierz wybrać?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce? Czy wiesz jakiej firmy jest, co trzeci wodomierz sprzedawany w Polsce?

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku » Ciekawy sposób na optymalizację zużycia energii cieplnej w budynku »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? » Który styropian do ocieplenia ścian zewnętrznych? »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji » System automatyki budynkowej - podłącz je do istniejącej instalacji »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą » Sposób na oszczędnę ogrzewanie zimą »

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia? Prawidłowa wentylacja w budynku - jakie są zagrożenia?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem? Renowacja schodów z lastryka - jak je naprawić i zabezpieczyć przed zniszczeniem?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji? Jak ocieplić budynek 
lub wykonać naprawę izolacji?

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jakie są korzyści z ocieplenia garażu » Jakie są korzyści z ocieplenia garażu »

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie? Jak ogrzewać i chłodzić odpowiedzialnie?

Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Zarządca nieruchomości poszukiwany » Zarządca nieruchomości poszukiwany »

Sposób na ciche osiedle »

Sposób na ciche osiedle » Sposób na ciche osiedle »

Siłownie plenerowe dla osiedli »

Siłownie plenerowe dla osiedli » Siłownie plenerowe dla osiedli »

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

https://sh001.administrator24.info/bodys-b5570n

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku » Ciekawe rowiązanie dźwigowe do każdego budynku »

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić? Niewystarczające ciśnienie wody w budynku – jak temu zaradzić?

Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Prosty sposób na zadaszenie balkonu » Prosty sposób na zadaszenie balkonu »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli » Zobacz najlepsze funkcjonalne i estetyczne rozwiązania dla osiedli »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami » Kliknij i doświadcz profesjonalnego zarządzania nieruchomościami »

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal dla Administratorów i Zarządców Nieruchomości www.administrator24.info

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.administrator24.info. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.administrator24.info oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.